1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. جدیدترین تکنیک برای کاشت مو در ناحیه ورتکس

جدیدترین تکنیک برای کاشت مو در ناحیه ورتکس

دکتر آرش نجف بیگی

اگرچه موها می‌توانند به شکل‌های مختلفی ریزش کنند، اما در اکثر مردان این ریزش‌ها از الگوهای یکسانی به نام الگوی طاسی مردانه پیروی می‌کنند. ریزش موهای ناحیه فرق سر نیز یکی از این الگوهای مردانه رایج است. اگر شما نیز موهای فرق سر خود را از دست داده‌اید و قصد دارید از عمل کاشت مو فرق سر استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این مقاله را بخوانید تا در مورد این عمل و شرایط انجام آن آگاهی لازم را کسب کنید.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

ناحیه ورتکس کجاست؟

ناحیه ورتکس که به عنوان فرق سر نیز شناخته می‌شود، قسمت بالای جمجمه شما است که به سمت پشت سر قرار دارد. هنگامی که از ریزش مو در ناحیه ورتکس صحبت می‌کنیم، غالبا منظور ما کم‌پشت شدن شدید مو به شکل دایره در این ناحیه است.

کچلی در ناحیه فرق سر معمولا به عنوان یکی از الگوهای رایج طاسی مردانه است که در افراد زیادی اتفاق می‌افتد.

کاشت مو فرق سر شامل چه مواردی است؟

کاشت مو در ورتکس سر، به معنای پیوند مو از ناحیه‌ای از سر یا بدن به فرق سر است. ساختار سر انسان از این ناحیه شیب زیادی به سمت پایین پیدا می‌کند؛ به همین دلیل طاسی فرق سر به خصوص از پشت توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. ریزش موی سر به نوبه خود می‌تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و اضطراب اجتماعی شود. پزشک برای کاشت مو در این ناحیه، فولیکول‌هایی را از قسمت‌های دیگر سر برداشت می‌کند و به این قسمت پیوند می‌زند. کاشت مو در این ناحیه ویژگی‌های خاص خود را دارد که در ادامه این مقاله به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

تشخیص روش صحیح برای کاشت مو فرق سر

انجام کاشت موی ورتکس با استفاده از روش FIT (استخراج واحد فولیکولی) به تنهایی دشوار یا حتی غیرممکن است. در برخی موارد، موهای سایر قسمت‌های بدن نیز می‌تواند برای پوشاندن نواحی طاسی فرق سر مفید باشند. بزرگ‌ترین مشکلی که در روش کاشت موی FIT برای موهای فرق سر می‌تواند ایجاد شود آسیب به ریشه پیوند است.

کاشت مو در ورتکس سر گاهی اوقات پیچیدگی بیشتری نسبت به قسمت جلوی سر دارد. زیرا موی سر در ناحیه فرق دچار پیچش‌های خاصی است که پزشک باید پیوندهای جدید را شبیه ساختار طبیعی شکل دهد. جراحان ماهر در این زمینه با دقت زیادی عمل می‌کنند. پیوند مو فرق سر پس از تعیین نقاطی که موها در آن چرخش می‌یابد اتفاق می‌افتد. معمولا بین ۸ تا ۱۲ ماه پس از جراحی، موهای این ناحیه می‌توانند به شکل عادی خود برسد.

تشخیص روش صحیح برای کاشت مو فرق سر

مطالعه مقاله علت بی حسی سر بعد از کاشت مو + درمان آن را پیشنهاد میکنیم.

روش ترکیبی در کاشت مو فرق سر

پزشکان گاهی اوقات برای کاشت موی فرق سر از ترکیب دو روش FUT و FIT استفاده می‌کنند. ترکیب این دو روش زمانی مفید است که بیمار تمایل داشته باشد موهای متراکم‌تری داشته باشد. در ناحیه ورتکس، موهای بالا و پایین با دو الگوی متنوع به یکدیگر می‌رسند. موهای پشت دارای زاویه کمتر از ۱۵ درجه نسبت به خط پایه پوست سر هستند. در حالی که موهای جلو دارای زاویه بیش از ۴۵ درجه هستند.به همین دلیل پزشک هنگام پیوند مو در ناحیه فرق سر، باید زاویه مناسبی برای کاشت انتخاب کند تا ظاهر موها طبیعی به نظر برسد. اطمینان از طراحی مناسب خط مو آسان نیست. با همین علت باید در انتخاب یک پزشک ماهر و باتجربه دقت زیادی به خرج دهید.

چه چیزی باعث ریزش موی ورتکس می‌شود؟

این نوع ریزش در مردان بیشتر دیده می‌شود. تقریبا هفتاد درصد از بیماران مردی که برای کاشت مو اقدام می‌کنند از این نوع ریزش مو شکایت می‌کنند. با این حال این مشکل ممکن است در زنان نیز رخ دهد. جدا از استعداد ژنتیکی، استرس و عوامل محیطی نیز باعث ریزش موی فرق سر می‌شوند. در بیشتر موارد، ریزش مو در تاج در نتیجه یک عامل ژنتیکی به نام «آلوپسی آندروژنیک» است.

آلوپسی آندروژنیک می‌تواند به اشکال و الگوهای مختلف ریزش مو منجر شود. با شروع کاهش تراکم خط مو، ریزش مو می‌تواند در بالای سر گسترش یابد یا به صورت جزیره‌ای ایجاد شود. با این حال، دلایل دیگری نیز برای ریزش مو وجود دارد که باید بررسی شود تا با درمان مناسب، به طور موثر با ریزش مو مبارزه شود.

 چگونه از ریزش موی مردانه جلوگیری کنیم؟

به طور کلی گردش خون در منطقه ورتکس که دارای ویژگی‌های ژنتیکی ریزش موی مردانه است، کمتر است و این باعث می‌شود که موهای این ناحیه در مقابل ریزش آسیب‌پذیر باشند. شروع ریزش مو در این منطقه برای بعضی افراد از سنین نوجوانی قابل مشاهده است. در حالی که این نوع ریزش در یک سوم مردان ۳۰ ساله دیده می‌شود، این میزان در مردان بالای ۵۰ سال به بیش از نیمی از افراد می‌رسد. اگرچه علل ژنتیکی را نمی‌توان از بین برد، اما می‌توان با روش‌های طبیعی سرعت ریزش مو را کاهش داد.

ریزش موی مردانه

کاشت مو در ورتکس سر و جلوی سر به طور هم‌زمان

برای کاشت مو فرق سر با توجه به سن بیمار و وضعیت ناحیه ورتکس تصمیم‌گیری می‌شود. برای بسیاری از بیماران در کاشت مو، قسمت جلویی مو در اولویت قرار دارد. کاشت در قسمت قدامی مو باعث ایجاد تغییرات بصری زیاد در بیمار می‌شود. علاوه بر این، ممکن است برای بیمار داشتن فرق سر پرپشت در اولویت کاشت مو نباشد. به همین دلیل زمانی که قسمت جلوی مو در اولویت قرار می‌گیرد، ممکن است تعداد فولیکول‌های موی قابل برداشت برای پیوند ناحیه ورتکس با محدودیت مواجه شود.

ناحیه ورتکس به طور طبیعی حدود ۵ سانتی‌متر مربع را شامل می‌شود که با گسترش ریزش مو می‌تواند دایره‌ای به مساحت ۱۰ سانتی‌متر مربع نیز روی سر ایجاد کند.

میزان موفقیت پیوند مو فرق سر چقدر است؟

میزان موفقیت کاشت مو در ناحیه ورتکس می‌تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد. عمل کاشت مو یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در سراسر جهان است و به لطف روش‌های پیشرفته تکنولوژیکی و جراحان ماهر، تا حدودی زیادی می‌توان از موفقیت عمل اطمینان داشت.

اگرچه بسیاری از افراد با نتیجه بسیار خوبی در عمل کاشت موی فرق سر مواجه می‌شوند، اما باید گفت میزان موفقیت در همه افراد یکسان نیست. رسیدن به موفقیت ۱۰۰ درصدی در روش‌های کاشت مو آسان نیست؛ با این حال، میزان موفقیت کاشت مو در ورتکس سر در محدوده ۹۰ تا ۹۵ درصد است. به طور کلی بیماران با مشکلات زیادی پس از جراحی روبرو نمی‌شوند و در صورتی که در مدت نقاهت به خوبی از ناحیه پیوند مراقبت کنند می‌توانند انتظار داشته باشند که نتیجه قابل قبولی دریافت کنند.

از کجا بفهمیم کاشت مو موفقیت‌آمیز بوده است؟

مهمترین فاکتور در ارزیابی موفقیت عمل کاشت مو میزان رشد گرافت‌های کاشته شده است. به طور معمول در عمل کاشت اگر ۸۰ درصد موهای کاشته شده رشد کنند این عمل موفقیت‌آمیز بوده است. علاوه بر این باید جهت صحیح رشد موها، توزیع مناسب گرافت‌ها و عدم جای زخم در ناحیه برداشت مو از نشانه‌هایی هستند که می‌توانند میزان موفقیت کاشت مو را نشان دهند.

برای کاشت مو در فرق سر باید به این موارد توجه کنید

افرادی که در فرق سر همچنان با پیشروی منطقه ریزش روبرو هستند باید با رعایت توصیه‌های پزشک، در مورد زمان مناسب کاشت مو تصمیم بگیرند و در این زمینه عجولانه عمل نکنند. قبل از کاشت مو در ورتکس سر باید به این نکته توجه کرد که آیا ریزش کامل شده است؟ در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد که زمان پیوند تا را کامل شدن دوره ریزش عقب بیندازید.

موهای کاشته شده در فرق سر تقریبا پس از ۱۲ ماه به فرم طبیعی خود می‌رسند.

در این ناحیه، پوست سر کمی سفت‌تر و ضخیم‌تر است، بنابراین تغذیه ریشه‌ها مشکل‌تر است و رشد فولیکول‌های مو بیشتر طول می‌کشد.

کاشت مو در فرق سر

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

روند بهبودی کاشت مو فرق سر چگونه است؟

بعد از کاشت مو، فرق سر کمی دیرتر از سایر نواحی نتیجه می‌دهد. در حالی که به طور متوسط ​​یک سال طول می‌کشد تا مو در مناطق دیگر به سطح مطلوب برسد، برای ناحیه ورتکس ممکن است تا یک سال و نیم نیز طول بکشد. دوره بهبودی پس از کاشت در ناحیه فرق سر مانند کاشت موهای جلوی سر است. به جز بعضی جزئیات که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

 • شستشو بعد از کاشت مانند شستشوی معمولی است؛ با این تفاوت که نباید به نواحی کاشته شده ضربه یا فشار وارد کنید. شستشو را می‌توان در روز سوم پس از کاشت انجام داد. پوسته‌های ایجاد شده روی سر بعد از روز دهم جدا می‌شوند.
 • تورمی که بعد از کاشت مو مشاهده می‌شود ممکن است در کاشت ناحیه ورتکس اصلا دیده نشود. وضعیت دراز کشیدن برای مراقبت از موهای فرق نسبتا راحت است.
 • ریزش دوره شوک با سرعت نسبتا بالاتری در کاشت موی فرق سر مشاهده می‌شود. طول دوره نقاهت با کاشت معمولی تفاوتی ندارد.
 • کاشت مو در ورتکس سر بدون تراشیدن تمامی موها با روش DHI امکان‌پذیر است. حتی موهای بلند یک فرد به پزشک کمک می‌کند زاویه و جهت موها را بهتر تعیین کند.

به طور کلی مراقبت از ناحیه ورتکس کمی راحت‌تر از سایر مناطق است. در طول شب اول، ریشه‌های کاشته شده در فرق نباید به بالش برخورد کنند. برای رسیدن به این هدف، قرار دادن حوله روی ناحیه گردن تماس را به حداقل می‌رساند. در سه روز اول هنگام رد شدن از مسیرهای با ارتفاع کم و سوار و پیاده شدن از وسایل نقلیه باید بسیار مراقب بود. همچنین در سه روز اول نباید محل کاشته شده را لمس کنید.

فرآیند کاشت مو در ورتکس سر

کاشت مو در ناحیه فرق سر شامل چند مرحله است که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 • جراح فولیکول‌های مو را از پشت سر می‌گیرد یا ممکن است از قسمت دیگری از بدن شما بردارد.
 • در ناحیه پوست فرق سر بی‌حسی موضعی توسط جراح تزریق می‌شود تا در حین کاشت موی ورتکس هیچ گونه ناراحتی احساس نکنید.
 • سوراخ‌های کوچکی با کمک یک سوزن بسیار ظریف در ناحیه پوست ورتکس که جراح باید موها را در آن پیوند بزند ایجاد می‌شود.
 • فولیکول‌های مو طبق الگوی چرخشی طراحی شده قرار می‌گیرند.
 • با توجه به وضعیت سلامت شما و تشخیص پزشک، ممکن است جراحی پیوند مو فرق سر در یک جلسه انجام نشود و لازم باشد برای ایجاد تراکم بیشتر ند جلسه تحت درمان قرار بگیرید.
 • پس از اتمام کاشت موی ورتکس، ممکن است در عرض ۲ تا ۳ ماه متوجه رشد مو در ناحیه پیوند شده شوید.
 • دریافت نتیجه نهایی جراحی کاشت مو ورتکس ممکن است یک سال طول بکشد.
روند بهبودی کاشت مو فرق سر

جمع‌بندی

افراد بسیاری در سنین جوانی یا میان‌سالی با کاهش حجم موهای خود در ناحیه فرق سر مواجه می‌شوند. فرق سر که به آن ناحیه ورتکس نیز گفته میشود به بالاترین قسمت سر که محل به هم رسیدن موها جلو و پشت سر است اطلاق می‌شود. ریزش موهای این ناحیه به صورت دایره‌ای و به سمت پایین اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل از پشت سر افراد غالبا قابل رویت است.

به این دلیل که موهای این ناحیه پیچ‌‌وتاب‌های زیادی دارند و همچنین موهای جلو و عقب دارای جهت رشد متفاوتی هستند، کاشت مو در این ناحیه دشوار است. در بسیاری از مواقع پزشک از چند روش ترکیبی برای کاشت موهای این ناحیه استفاده می‌کند تا تراکم لازم و ظاهر طبیعی ایجاد شود. پوست ناحیه فرق ضخیم‌تر از پوست جلوی سر است و همچنین جریان خون در این قسمت کمتر از سایر نواحی سر است. به همین دلیل ریشه‌های مو در این ناحیه کمتر تغذیه می‌شوند و باعث می‌شود که رشد موهای پیوندی این ناحیه کندتر از سایر قسمت‌های سر باشد. به طور معمول رشد این موها بین ۸ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.

در این مقاله به بررسی کامل کاشت مو فرق سر و روش‌ها و مراحل آن پرداختیم. در صورتی که به راهنمایی بیشتری نیاز دارید سایر مقالات سایت ما را از دست ندهید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر