بررسی کامل لیپوماتیک بازو

2,814

مردم اغلب هنگام پوشیدن لباس است که متوجه بزرگ بودن و برآمدگی بازوهایشان می شوند. در واقع این روند پیری و افزایش وزن است که سبب می شود بازو ها چربی هایی را در خود جمع کنند و از بین بردن آنها از طریق رژیم غذایی و ورزش دشوار است.

به همین دلیل است که بسیاری از زنان به درمان های کانتورینگ بدن برای کمک به کاهش این چربی ها روی می آورند و یکی از این درمان ها عمل لیپوماتیک بازو است که طرفداران خاص خودش را دارد. در این مقاله سیر تا پیاز این عمل زیبایی بازو را بررسی می کنیم، پس تا انتهای این مقاله با ما باشید تا با نحوه مراقبت پس از آن و همچنین عوارض این جراحی بیشتر آشنا شویم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

لیپوماتیک بازو چیست؟

عمل لیپوماتیک این روزها به یکی از پرکاربردترین و برجسته ترین جراحی های زیبایی تبدیل شده است که به برداشتن بافت های چربی انباشته شده در نواحی خاصی از بدن کمک می کند و از این طریق بسیاری از مردان و زنان را که از اندام خود ناراضی هستند و یا به صورت موضعی درگیر چربی اضافه و چاقی هستند، را شیفته خود کرده است.

برخلاف روش لیپوساکشن کلاسیک، پزشکان برای انجام این عمل از دستگاه ارتعاشی به نام لیپوماتیک استفاده می کنند. با یک جلسه لیپوماتیک می توان ۳ تا ۴ کیلو بافت چربی را از بین برد و ظاهری زیباتر و عضلات و ماهیچه های سفت‌تری داشت. در واقع می توان گفت این عمل زیبایی برای کسانی طراحی شده که از برنامه های رژیم غذایی خود نتیجه نگرفته و از آنها خسته شده اند و یا بافت چربی آن ها به صورتی است که با انواع و اقسام ورزش های سنگین هم از بین نمی رود.

جراحان زیبایی از این روش برای از بین بردن چربی های اضافی موجود در قسمت های بالای بازو، سینه، شکم، باسن، لگن، ساق پا، باسن، چانه و ناحیه گردن بدن استفاده می کنند، یعنی درست مناطقی که سرعت چربی سوزی ظاهر آن ها حساسیت بیشتری دارند. در بین این عمل های پیکرتراشی، لیپوماتیک بازو یکی از روش های جراحی زیبایی بازو است که تاثیر زیادی در تناسب اندام بالا تنه دارد.

در این عمل زیبایی بازو، پس از حذف چربی های اضافی، پوست به حالت عادی خود باز می گردد و بنابراین اگر پوست فرد خاصیت ارتجاعی ضعیفی داشته باشد و یا به اصطلاح شل و افتاده باشد، پس از برداشتن چربی، پوست محکم تر و صاف تر می‌ شود.

کاندیدای مناسب برای عمل لیپوماتیک

روند عمل لیپوماتیک بازو

بزرگترین مزیت عمل لیپو بازو را می توان استفاده از تکنولوژی جدید و دستگاه فوق العاده آن دانست که به پیشرفت تکنیک لیپوساکشن کمک کرده و از این طریق جراحی لیفت بازو را نیز ارتقا داده است. این روش با ایجاد علائم روی آرنج، بازوها و زیر بغل توسط جراح شروع می شود، یعنی جراح محل و اندازه خطوط برش را که بستگی به نوع جراحی بازو دارد؛ مشخص می کند. پس از آن طبق قسمت های مشخص شده، برش های لازم برای برداشتن پوست و چربی اضافی ایجاد می شود و در این بین مهم ترین قسمت یک جراحی لیپوماتیک خوب این است که جراح سعی ‌کند مطمئن شود که برش ‌ها در حفره‌ های بازو و یا داخل بازو پنهان شده و کمتر دیده می‌ شوند.

از دستگاه لیپوماتیک برای برداشتن چربی اضافی استفاده می‌ شود، یعنی پس از ایجاد برش ‌ها، جراح پوست و چربی اضافی را برمی‌دارد و برش ‌ها را به هم نزدیک می‌ کند تا کانتور صاف و محکم‌ تری ایجاد کند و در نهایت پوست روی کانتور جدید بازوی شما صاف می شود. در مرحله آخر جراحی زیبایی بازو، جراح برش ها را دقیقا می بندد تا جای زخم را به حداقل برساند. بخیه ها ممکن است در زیر پوست گذاشته شوند و در نهایت خود به خود جذب شوند. بد نیست بدانید که این عمل معمولا ۱ تا نهایت ۲ ساعت طول می کشد و مدت زمان بهبودی آن نیز معمولا ۲ تا ۳ روز است.

حال که با روند جراحی آشنا شدیم بد نیست از مراقبت های بعد از عمل نیز بیشتر آگاهی داشته باشیم چراکه مراقبت های بعد از عمل و اجرای مو به مو دستورالعمل های پزشک از خود عمل هم مهم تر است!

مراقبت بعد از لیپوماتیک بازو

در لیپوماتیک بازو با توجه به اینکه عمل معمولاً بدون درد و با یک برش کوچک انجام می شود، می توانید روز بعد به کارهای روزانه خود ادامه دهید. اما دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل به میزان چربی برداشته شده و تعداد برش ها و بخیه ها نیز مربوط می شود. به طور معمول می توان گفت در عرض ۲ هفته می توانید به طور کامل به زندگی عادی برگردید اما ممکن است ۳ تا ۴ روز بعد از عمل کمی درد داشته باشید اما جای نگرانی نیست و به احتمال زیاد بعد از ۴ روز درد به تدریج کاهش می یابد.

در این باره بخوانید  همه آن چیزی که باید در رابطه با جراحی پهلو و هزینه آن بدانید

بعد از لیپوماتیک باید از بازوبند یا گن های مخصوص بازو استفاده کنید و فراموش نکنید که استفاده از این گن به مدت ۳ هفته بسیار مهم است. برای حمام کردن بهتر است ۵ تا ۶ روز صبر کنید و از کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید. این سوال که آیا ادم پس از لیپوماتیک به سراغ شما می آید یا خیر سوالی است که اغلب افراد می پرسند اما باید بگوییم که از آنجایی که بافت ها در طول عمل لیپوماتیک بازو آسیب نمی بینند، ادم بسیار بعید است اما با این حال برای جلوگیری از ادم می توانید از بازو بند و گن استفاده کنید.

مهم ترین مراقبت بعد از عمل لیپوماتیک مربوط به استراحت فرد بیمار است به این معنی که پس از انجام لیپوساکشن با لیپوماتیک نباید حرکات سنگین انجام شود و تا ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام لیپوماتیک باید از ورزش و پیاده روی های طولانی تا بهبودی کامل حذر کنید؛ اما در این مدت می توانید ورزش های سبک انجام دهید و یا در طول روز پیاده روی کنید. کسانی که می خواهند شنا کنند باید حداقل ۱۵ روز بعد از لیپوماتیک صبر کنند اما به یاد داشته باشید که برای فعالیت هایی مانند آب گرم یا سونا نیز باید حداقل یک ماه صبر کنید.

سبک بودن عمل لیپوماتیک

اما نباید انتظار کاهش وزن را در دوره اولیه داشت و معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می کشد تا تمام ورم ها و کبودی ها از بین برود تا نتیجه واقعی عمل مشخص شود.

رعایت رژیم غذایی بعد از عمل بسیار مهم است چراکه روی نتیجه گیری عمل و ماندگاری آن تاثیر مستقیم دارد بنابراین در صورت امکان از نمک و چربی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده نکنید.

پس از اتمام عمل جراحی بازو، جراح پانسمان و گن یا بازو بند را به شما پیشنهاد می‌کند و آموزش می‌ دهد که چه مدت باید از آن استفاده کنید. به طور معمول بازوبند را باید ۲ تا ۴ هفته پوشید زیرا پوشیدن گن برای بازو پس از جراحی بسیار مهم است و مزایای زیادی مانند کاهش درد و ورم و همچنین افزایش سرعت بهبودی دارد. یکی دیگر از مزایای استفاده از بازو بند این است که علاوه بر بهبود گردش خون، هرگونه اسکار ناشی از این عمل را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. از دیگر مراقبت هایی که روند بهبودی را تسریع می کند ماساژ بعد از عمل است که نحوه انجام آن را برایتان توضیح می دهیم:

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک بازو

ماساژهای منظم عضلات بازو را هدف قرار می دهند و به بهبود ورم و کبودی های بیمار کمک می کنند. برای ماساژ بعد از عمل بازو باید مراحل زیر را اجرا کنید:

 1. انگشت اشاره و وسط را در ناحیه فرورفتگی بازو قرار دهید.
 2. به آرامی انگشتان را روی ناحیه جراحی شده به سمت بالا حرکت دهید.
 3. انگشتان خود را به آرامی در جهت عقربه های ساعت مالش دهید.
 4. پوست را با فشار کم انگشتان خود گرفته و کمی بکشید و این حرکت را چندین بار تکرار کنید.
 5. در انتها پشت بازو را با حرکات فشاری و حرکتی ماساژ دهید.

همه این مواردی که گفته شد یکسری اطلاعات کلی برای روند بهبودی پس از لیپوماتیک است اما قاعدتا شما باید توصیه های پزشک را بعد از عمل دنبال کنید زیرا نیازهای هر بیمار متفاوت است.

عوارض لیپوماتیک بازو

هر چقدر مطمئن باشید که عمل لیپوماتیک بازو توسط یک جراح مجرب و با تجربه انجام می شود و بدون عارضه و بدون درد است؛ اما به طور کلی یک سری خطرات و عوارض اجتناب ناپذیر دارد، مانند کبودی یا تورم یا خونریزی موقت و گذرا. خطرات و عوارض لیپوماتیک بعد از دو تا چهار روز علائم ناپدید می شوند و بیمار به راحتی می تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. برخی از خطرات و عوارض رایج این عمل زیبایی را برای شما لیست کرده ایم:

احتمال اشتباه دکتر

با وجود اینکه جراحی لیپوماتیک نیاز به زمان کمی دارد اما در حین عمل نیز دقت زیادی می طلبد. از سوی دیگر مهارت و تجربه پزشک نکته کلیدی برای نتیجه گیری مثبت از عمل است و بنابراین انتخاب پزشک جراح باید با دقت زیادی انجام شود تا از اشتباهات آتی جلوگیری شود.

عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک

عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک اجتناب ناپذیر است و یکی از خطرات و عوارضی است که برای اکثر بیماران اتفاق می افتد اما هرچه بیمار در حالت استریلیزاسیون کاملتری باشد و پزشک در حین عمل تمامی وسایل جراحی خود را ضد عفونی کند، خطر عفونت بیشتر کاهش پیدا می کند.

در این باره بخوانید  نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

خونریزی

خونریزی در حین جراحی لیپوماتیک بازوها زمانی رخ می دهد که بیمار توصیه های پزشک قبل از عمل را نادیده بگیرد؛ به عنوان مثال، مصرف برخی داروها مانند آسپرین و وارفارین، دو هفته قبل از جراحی می تواند باعث خونریزی شدید در حین جراحی شود.

به طور کل چون خونریزی یکی از ریسک های احتمالی این نوع عمل است، پزشک داروهای دیگری مانند اپی نفرین را برای جلوگیری از خونریزی به بیمار می دهد.

کبودی شدید بیمار در اثر ضربات وارده از سوی دستگاه

این روش باعث کبودی شدید بیمار می شود و دلیل آن این است که ضربه ها فقط روی چربی های اضافی بدن متمرکز شده و به صورت موضعی عمل می کنند. اما جای نگرانی وجود ندارد و با رعایت نکاتی مثل پوشیدن بازو بند می توان با اطمینان می توان این عارضه را رد کرد.

برای بررسی کامل بهترین نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک این مقاله را مطالعه نمایید.

حساسیت به لیدوکائین

لیدوکائین یک بی حس کننده موضعی است که در حین جراحی استفاده می شود زیرا این عمل نیز مانند هر عمل دیگری نیاز به بیهوشی بیمار دارد اما اگر بیمار به این ماده حساسیت داشته باشد باید قبل از عمل اطلاعات لازم را به پزشک خود بدهد.

خطر آمبولی ناشی از ضربه به سیستم لیپوماتیک

آمبولی زمانی رخ می دهد که یک ماده از طریق ورید عبور کرده و وارد قسمت دیگری از بدن شده و بدین ترتیب باعث انسداد یک شریان و در نهایت منجر به علائم نارسایی اندام می شود.

خطر آمبولی بعد از عمل لیپوماتیک

زخم و دوره طولانی درمان

جای زخم و اسکار یکی از عوارض جراحی است اما مزیت لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن در واقع این است که دوره نقاهت کوتاه و بازگشت سریعتری دارد. چراکه در این روش جای زخم جراحی نسبت به روش لیپوساکشن بسیار کوچک تر است و بنابراین پس از چند روز بهبود می یابد. با ۵ روز استراحت، بیمار می تواند فعالیت های عادی روزانه خود را از سر بگیرد.

برگشت پذیری لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک سعی می شود به درخواست بیمار تمام چربی های اضافی بازو خارج شود اما با توجه به توصیه های پزشک، بیمار باید پس از عمل از رژیم غذایی مناسب و ورزش پیروی کند تا چربی هایی که از بین رفته اند دوباره بازنگردند. بنابراین رعایت توصیه های پزشک و مراقبت های بعد از عمل اهمیت زیادی دارد.

مشکلات بخیه

بخیه هایی که برای محکم کردن شکل جدید بازو استفاده می شوند ممکن است منجر به التهاب پوست آسیب دیده شوند و بنابراین، ممکن است بیمار برای برداشتن آن ها نیاز به جراحی اضافی داشته باشد.

تجمع آب در ناحیه جراحی

یکی از عوارض این عمل تجمع آب در ناحیه جراحی است یعنی مایع وارد منافذ ریز می شود که البته اگر جراح مهارت بالایی داشته باشد می توان از آن جلوگیری کرد.

عدم تقارن

عدم تقارن می تواند به دلیل تغییرات در طول روند بهبودی رخ دهد. اگرچه جراحان سعی می کنند جراحی را به گونه ای انجام دهند که بازوها متقارن به نظر برسند، اما گاهی اوقات تقارن کامل غیرممکن است.

برای آگاهی بیشتر ، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

هزینه لیپوماتیک بازو

این جراحی در سراسر جهان برای کاهش افتادگی پوست و چربی سنگین بازو محبوب است و هزینه آن بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است. به غیر از جغرافیا، صلاحیت و تجربه جراح می تواند بر هزینه لیپوماتیک بازو تأثیر بگذارد.

هزینه های دیگری که روی هزینه این عمل تاثیر مستقیم دارند،عبارتند از:

 • هزینه اتاق عمل
 • هزینه لوازم بعد از عمل
 • هزینه پرستار و دستیار پزشک
 • هزینه تست های آزمایشگاهی
 • میزان چربی گرفته شده
 • کیفیت دستگاه و …

در آخر

خلاص شدن از شر چربی های سرسخت بازو بسیار دشوار است و حتی پس از از دست دادن وزن اضافی، این چربی ها همچنان می مانند و باعث ایجاد ظاهری نامتاسب در بالاتنه می شوند. یکی از روش هایی که بهترین نتیجه را از آن خواهید گرفت، لیپوماتیک بازو است که در این مقاله مفصل درباره آن صحبت کردیم و نحوه مراقبت و عوارض آن را با هم خواندیم؛ شما هم اگر تجربه ای در این زمینه دارید برای ما بنویسید.

منبع : mahmutsunay

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید