اطلاعات جامع و کامل درباره جراحی پلک سوم + مزایا و معایب آن

147

آیا از پف روی پلک بالایی خود ناراضی هستید؟ آیا علاقه مند به تغییر فرم چشم خود هستید؟ ما یک خبر خوب برای شما داریم. شما می توانید تمام این خواسته ها را از طریق جراحی پلک سوم به دست آورید. جراحی بزرگ کردن چشم که به آن اپیکانتوپلاستی نیز می گویند، شامل تغییر فرم چشم فرد و از بین بردن پف کردگی و حذف پلک سوم اوست.

چین اپیکانتیک یا همان پلک سوم، افتادگی و چین روی پلک بالایی است که در بین آسیایی ها شایع است. برخی از ما ایرانی ها نیز فرم چشم مغولی داریم و چشمانمان پف کرده و کوچک به نظر می رسد. افرادی که فرم چشم مغولی یا آسیایی دارند و می خواهند از این پلک سوم خلاص شوند، اکنون این گزینه را برای درمان دارند. در ادامه این مطلب می خواهیم اطلاعات جامع و کاملی از این جراحی چشم در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با دیدی بهتر تصمیم بگیرید. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چشمانی درشت و اروپایی با جراحی پلک سوم

اکثر آسیایی ها از داشتن پلک سوم رنج می برند. حتماً شما هم چشم ساکنان آسیای شرقی مثل چینی ها یا ژاپنی ها را دیده اید، نمونه این فرم چشم در ایران همان فرم چشم مغولی است. این افراد در گوشه داخلی پلک فوقانی و تحتانی شان یک چین اضافی به نام پلک سوم دارند. به علاوه، گوشه خارجی چشم آنها نیز بالاتر از فرم چشم های عادی است و به همین دلیل هم اکثراً چشم های پف کرده و کوچکی دارند.

حال با پیشرفت علم جراحی چشم، راهی برای درمان و تغییر شکل فرم چشم های آسیایی به وجود آمده، این جراحی به نام جراحی پلک سوم مشهور است. اپیکانتوپلاستی یا عمل پلک سوم، نوعی جراحی چشم است که قسمت های داخلی چشم شما را لیفت و کشیده تر می کند تا چشم شما بزرگتر شود.

اگر چین اپیکانتال یا همان پلک سوم شدید دارید (که به نام چین مغولی نیز شناخته می شود)، به این معنی است که یک شبکه در سراسر چشم شما تشکیل شده و کانتوس داخلی شما را می پوشاند. این چین می تواند زیبایی چشم های شما را پنهان کرده و چشمان شما را کوچکتر و خسته تر از چیزی که هست، نشان دهد. به طور معمول، این جراحی محبوب افراد آسیایی تبار است، اما برای هر مرد یا زنی که می‌ خواهد چشم ‌هایی درخشان‌تر، بزرگ‌تر و هوشیارتر داشته باشد، کاربرد دارد. این جراحی شامل ایجاد برش های بسیار کوچک در گوشه چشم برای رهایی از مشکلات فوق است. اغلب، افراد جراحی پلک سوم را با جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ترکیب می کنند تا به چشمانی زیباتر و شفاف تر دست یابند. اما این جراحی چشم چه مزایای دیگری دارد؟ در ادامه خواهیم خواند.

چشمانی درشت و اروپایی با جراحی پلک سوم

آیا عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی نتایج دائمی دارد؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید.

مزایای جراحی پلک سوم

جراحی پلک سوم نه تنها به شما یک جفت چشم اروپایی و غیر آسیایی هدیه می کند، بلکه می تواند:

 • فاصله بین کانتال داخلی چشم شما را کاهش دهد.
 • نیمه میانی چشم ( سفیدی و مردمک چشم) شما را در معرض دید قرار دهد تا چشمان شما روشن تر و بزرگتر به نظر برسد.
 • نیمی از چین های داخلی چشم شما را کاهش داده تا چین و چروک چشم کاهش پیدا کند و کمتر خسته به نظر برسید.
 • کانتوس داخلی را به سمت بالا می برد تا چشمان شما حالت کشیده پیدا کند.
 • اپیکانتوپلاستی همچنین می تواند به رفع خستگی ظاهری و تقارن کلی چشم ها کمک کند.

چه کسی کاندیدای خوب برای جراحی پلک سوم است؟

حالا که مزایای این جراحی چشم را خواندیم، شاید برایتان این سوال پیش بیاید که آیا اپیکانتوپلاستی برای من مناسب است؟ در جواب شما با صراحت می گوییم، شما کاندیدای خوبی برای جراحی پلک سوم هستید اگر:

 • آرزوی بهبود ظاهر کلی چشمان خود را دارید.
 • آرزو دارید چشمان بزرگتری داشته باشید.
 • می خواهید جراحی پلک انجام دهید، اما برای نتایج کامل تر به دنبال یک درمان همزمان هستید.
 • سلامت کلی خوبی دارید.
 • سیگاری نیستید.

روند جراحی پلک سوم

اگر در شرف انجام این عمل چشم هستید، بهتر است از قبل اطلاعاتی در مورد نحوه انجام جراحی پلک سوم داشته باشید. هنگامی که یک مشاوره قبل از عمل با جراح خود داشته باشید و تشخیص دادید که کاندیدای خوبی برای این جراحی بزرگ کردن چشم هستید، نوبت به انجام این عمل می ‌رسد. جراحی بزرگ کردن چشم را می توان در بیمارستان یا در کلینیک بنا بر تشخیص جراح انجام داد.

در این باره بخوانید  علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان آن

جراح برای شروع عمل پلک سوم به شما بی حسی موضعی می دهد. با بی حسی موضعی، بخش کوچکی از بدن شما بی حس می شود، اما شما کاملا هوشیار می مانید. این بی حسی با بیهوشی عمومی متفاوت است، که در آن شما کاملاً از عمل بی اطلاع هستید. به علاوه احتمال بروز عوارض جانبی بیهوشی عمومی را هم کاهش می دهد. بی‌حسی موضعی معمولاً پس از یک ساعت از بین می ‌رود، اما ممکن است تا چند ساعت پس از جراحی، کمی گزگز و بی‌حسی را تجربه کنید. به طور کلی، برای آماده شدن برای بی حسی موضعی نیازی به انجام مراقبت های خاصی ندارید. لازم به ذکر است که اگر در حین عمل احساس درد کردید، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید تا دوز بالاتری به شما بدهند.

به محض اینکه جراح بی حسی موضعی را انجام داد و ناحیه چشم شما با موفقیت بی حس شد، جراحی پلک سوم شروع می شود. جراح شما با ایجاد برش های از پیش برنامه ریزی شده در اطراف گوشه چشم شروع می کند. این برش‌ها به جراح شما اجازه می‌دهد شکل پلک داخلی شما را بازسازی کند. بعد از آن، جراح پوست اضافی را از چشم شما برمی دارد، در واقع همین پوست اضافه است که باعث ایجاد پلک سوم می شود.

در نهایت بنابر تشخیص پزشک و خواسته ها و انتظارات بیمار از نتیجه عمل، برش هایی در گوشه های خارجی چشم شما ایجاد می شود تا جراح بتواند در صورت لزوم گوشه های خارجی چشم شما را به سمت بالا بکشد و لیفت کند. در مرحله آخر نیز پس از جراحی موفقیت آمیز چشم ها، جراح محل برش را به دقت بخیه می زند.

این جراحی به طور معمول، ۳۰ دقیقه طول می کشد. البته این مدت زمان بنابر تکنیک مورد استفاده، شرایط و خواسته های بیمار متفاوت است و اگر انتخاب کنید که جراحی بلفاروپلاستی را هم همزمان با این عمل انجام دهید، می توانید انتظار داشته باشید که حدود یک ساعت طول بکشد. این عمل زیبایی با اینکه مدت زمان کمی دارد اما نتایج فوق العاده ای از خود به جا می گذارد. نتایجی که نه تنها در ظاهر و چهره افراد تاثیر مستقیم دارد، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس افراد نیز می شود. اما یکی از عواملی که باعث می شود این عمل پلک موفقیت آمیز باشد، رعایت مراقبت های قبل و بعد از عمل پلک سوم است. مراقبت هایی که در ادامه آن ها را لیست کرده ایم و از شما می خواهیم حتماً آن ها را جدی بگیرید.

روند جراحی پلک سوم

برای آگاهی از بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی پلک  برای خودتان و هزینه آن  با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مراقبت های قبل از جراحی پلک سوم

برای اینکه زمینه های یک عمل موفق را از پیش بچینید، باید مراقبت های قبل از جراحی پلک سوم را رعایت کنید. برخی از این مراقبت ها را در ادامه برایتان گلچین کرده ایم.

 • در طول مشاوره، باید وضعیت پزشکی و آلرژی و حساسیت خود را به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر هر گونه زخم باز دارید که می تواند از بهبودی در نزدیکی ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند از قبل به پزشک خود اطلاع دهید
 • اگر از داروهای رقیق کننده خون یا سایر داروهایی استفاده می کنید که می توانند خطر خونریزی شما را افزایش دهند؛ مصرف این داروها را برای مدت کوتاهی قبل از جراحی قطع کنید.
مراقبت های قبل از جراحی پلک سوم

دوران بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی پلک سوم

روند بهبودی برای جراحی پلک سوم بسیار روان و آسان است. البته به شرطی که به خوبی به توصیه های پزشک خود گوش داده و مراقبت های بعد از عمل را رعایت کنید. اکثر بیماران دو هفته پس از جراحی به سر کار و فعالیت روزمره خود باز می گردند، اما مدت زمان بهبودی برای همه متفاوت است.

اکثر افراد بعد از عمل پلک سوم کمی تورم و کبودی را در اطراف چشم تجربه می‌ کنند، اما بعد از یک هفته از بین می ‌رود. اگر به دلیل شرایط فیزیکی و سلامتی تورم شما زیاد باشد، به تدریج طی هشت تا دوازده هفته آینده فروکش می کند. چهار تا شش روز پس از جراحی، برای برداشتن بخیه ‌ها باید به پزشک خود مراجعه کنید تا آن ها را بکشد. در طول زمان بهبودی اما لازم است که از محل بخیه به خوبی مراقبت کنید. جراح شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از بخیه ها به خصوص در روزهای بعد از عمل به شما ارائه می دهد. فرآیند مراقبت پس از آن معمولاً شامل موارد زیر است:

 • پرهیز از سیگار برای چند هفته.
 • ۴ ساعت پس از جراحی از خوردن غذاها و نوشیدنی های گرم خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم و کبودی، یک کمپرس سرد روی چشمان خود قرار دهید.
 • مصرف داروهای مسکن و استفاده از کرم آنتی بیوتیک را طبق دستور پزشک انجام دهید.
 • می توانید پس از برداشتن بخیه ها و برای جلوگیری از باقی ماندن جای زخم؛ از کرم های ترمیم اسکار استفاده کنید.
 • اجتناب از لنزهای تماسی و مژه مصنوعی به مدت دو هفته پس از جراحی ضروری است.
 • اجتناب از سونا و استخر تا دو هفته پس از جراحی ضروری است.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در هفته های اول پس از جراحی خودداری کنید. بنابراین اگر نیاز به بیرون رفتن دارید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و چشمان خود را با عینک آفتابی بزرگ بپوشانید.
در این باره بخوانید  آیا عمل پلک چشم یا بلفاروپلاستی نتایج دائمی دارد؟
دوران بهبودی و مراقبت های بعد از جراحی پلک سوم

مطالعه مقاله همه چیز درباره تزریق چربی به پشت پلک و موارد منع آن را پیشنهاد می کنیم.

عوارض جانبی و خطرات جراحی پلک سوم

اگر در شرف انجام این عمل زیبایی هستید، حتما برایتان سوال است که خطرات و عوارض احتمالی جراحی پلک سوم چیست؟

به جرات می توان گفت اگر اپیکانتوپلاستی  یا عمل پلک سوم، توسط یک جراح پلاستیک مجرب و ماهر انجام شود، یک روش بی خطر است که میزان موفقیت بالایی به همراه دارد. با این حال، مانند هر عمل زیبایی دیگر، احتمال ریسک و عوارض جانبی وجود دارد. در ادامه برخی از خطرات احتمالی را برایتان شرح می دهیم که باید از آنها آگاه باشید.

 • اگرچه جراح از تکنیک های مدرن برای پنهان کردن برش ها استفاده می کند، اما هنوز خطر ایجاد اسکار و باقی ماندن جای زخم وجود دارد. به طور طبیعی اسکارها ۲ تا ۳ ماه بعد از جراحی به تدریج ناپدید می شوند.
 • گاهی ممکن است نتایج ناامید کننده و نیاز به جراحی ترمیمی باشد. شما می توانید تنها با انتخاب یک جراح پلاستیک یا چشم ماهر که تجربه زیادی در این عمل دارد، از بروز این عارضه جلوگیری کنید.
 • خونریزی و عفونت از عوارض بسیار نادری هستند که ممکن است برای بیمار پیش بیاید. برای جلوگیری از این عارضه باید از جای زخم جراحی به خوبی مراقبت کنید.
 • تورم و کبودی نیز پای ثابت همه عمل های زیبایی هستند! هرچند خوشبختانه موقتی هستند و بعد از یک هفته شروع به فروکش کردن می کنند.

در آخر

امروزه ما این فرصت را داریم که هر ویژگی ظاهری بدن و صورت که از آن ناراضی هستیم را به راحتی تغییر دهیم. جراحی های پزشکی و زیبایی با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند و بسیاری از افراد برای اصلاح قسمت خاصی از بدن خود که از آن راضی نیستند، از آن ها سود می برند. به همین دلیل می توانید با یک عمل ساده مثل جراحی پلک سوم، از شر چشم های پف کرده و کوچک خود خلاص و یک جفت چشم اروپایی بزرگ و زیبا به دست آورید!

بدون شک می توان گفت که جراحی پلک سوم در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است، به خصوص در بین آسیایی ها یا ایرانی هایی که چشم مغولی دارند. عمل کانتوپلاستی یا عمل پلک سوم، یک روش جراحی است که به بیماران اجازه می دهد تا ظاهر چشم خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشیده و از این رو اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. در این مطلب اطلاعات بی نظیری در مورد این عمل زیبایی وجود دارد که می توانید قبل از تصمیم به انجام آن مطالعه کرده و با خیالی آسوده تصمیم بگیرید. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید، آن را با ما و سایر مخاطبان این صفحه به اشتراک بگذارید.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید