جراحی ثانویه بینی یا عمل بینی ترمیمی بعلاوه فیلم واقعی قبل و بعد از عمل

5,959

ترمیم بینی عمل شده زمانی کاربرد دارد که فرد از نتیجه عمل رینوپلاستی اولیه خود به دلیل اینکه بهبودی‌ای در عملکرد تنفس وی ایجاد نشده است و یا از ظاهربینی خود ناراضی است.این جراحی میتواند هم جراحی بینی استخوانی باشد و هم جراحی بینی گوشتی.

ممکن است گاهی حتی ماهرترین جراحان نیز در هنگام عمل دچار خطا شوند؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه عمل صد در صد موفقیت‌آمیز باشد و بنابراین حتی زیر نظر بهترین جراحان بینی زیبایی هم ممکن است  ۲ تا ۵ درصد خطا وجود داشته باشد و بیمار را مجبور کند که بار دیگر، اقدام به جراحی بینی مجدد کند.

موارد اصلاحی در جراحی بینی ثانویه

عمل جراحی بینی ثانویه یا ترمیم بینی عمل شده چیست؟

جراحی بینی ثانویه یک نوع جراحی بینی برای اصلاح ظاهر یا عملکرد نتایج عمل بینی است. کسی که اقدام به جراحی بینی زیبایی می‌کند، هرگز انتظار این را ندارد که نیاز به چند جراحی بینی‌ داشته باشد، به این دلیل هم برای آن برنامه‌ریزی نمی‌کند، اما واقعاً اگر از نتیجه عمل بینی خود راضی نیستید، بهتر است بدانید که راهی برای رسیدن به نتیجه بهتر و دلخواه وجود دارد.

رینوپلاستی ثانویه، در اصل جراحی است که مشکلات حاصل از رینوپلاستی اولیه را برطرف می کند. یکی از مشکل ‎ترین جراحی ‎های پلاستیک، رینوپلاستی (رینو یعنی بینی و پلاستی یعنی اصلاح یا زیبا کردن) است.

با توجه به این که بینی دارای ساختاری پیچیده و سه بعدی است، آن چه پس از جراحی زیبایی بینی حاصل می‎ شود، به بهبود و التیام اسکار بعد از عمل وابسته است. این دلایل موجب می ‎شود بسیاری پس از انجام نخستین عمل زیبایی بر روی بینی خود، به نتیجه دلخواه دست نیابند.

زمان مناسب انجام عمل ثانویه بینی

از سویی دیگر، امکانات امروزی هم چون دنیای مجازی موجب شده است تا آگاهی متقاضیان این جراحی بیش از پیش شده و از پزشک جراح توقع بالایی داشته باشند. این آگاهی کار جراحان را نیز سخت کرده است. شاید تعجب کنید اما هشت تا پانزده درصد بیماران رینوپلاستی پس از انجام نخستین جراحی، به دلیل نارضایتی از نتیجه یا بروز برخی مشکلات متقاضی جراحی مجدد هستند.

عمل ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه است. شما با مراجعه به بهترین جراح بینی ترمیمی می توانید یک جراحی بینی موفق داشته باشید. این عمل برای بازسازی و ترمیم بینی که یک بار عمل شده اما بیمار از ظاهر یا عملکرد بینی ناراضی است، انجام می ‎شود.جراحی ترمیمی با چالش زیادی همراه است، زیرا پس از انجام جراحی نخست ساختار آناتومیک بینی به علت فیبروز به هم می‎ خورد. در اکثر اوقات جراح باید تکنیک جدیدی را به کار برده و بینی را کاملا بازسازی کند.

در جراحی ثانویه بینی ممکن است تنها یک عمل جراحی ساده برای برداشتن بخشی استخوان اضافی بینی یا بخشی از غضروف باقی مانده روی پل بینی باشد و یا نه یک جراحی پیچیده ‌تر برای بازسازی کامل بینی باشد و این بستگی به عمل زیبایی اولیه دارد و این که بیمار به چه دلیل اقدام به رینوپلاستی ثانویه کرده است.

افزون بر اصلاح پوست و بافت نرم بینی محدودیت‌های دیگر این نوع از عمل‌های جراحی عبارت اند از:  ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، ایجاد ناهنجاری‌های سطحی. حتما باید برای انجام این جراحی فرد انتظارات واقع ‌بینانه از نتیجه رینوپلاستی جراحی بینی داشته باشد.

آیا تا به حال قبل و بعد از عمل بینی را به صورت ویدئویی مشاهده کردید؟ در  ویدیو زیر نمونه جراحی بینی توسط دکتر نجف بیگی را مشاهده می‌کنید:

روش انجام جراحی ثانویه بینی

جراحی بینی ثانویه به دو روش باز یا بسته انجام می‌شود و مدت‌زمان جراحی بینی ثانویه بین ۱/۵ تا ۲ ساعت زمان می‌برد و بیمار می‌تواند بلافاصله پس از جراحی بینی ثانویه به خانه برگردد. در حین جراحی بینی ثانویه، جراح عیب ظاهری بینی را که در جراحی قبلی برطرف نشده است برطرف می‌کند و همچنین مشکلات تنفسی که در جراحی اولیه بینی به وجود آمده است و یا مشکل تنفسی‌ای که از اول وجود داشته و در جراحی اولیه اصلاح‌نشده است را اصلاح می‌کند.

در جراحی اولیه بینی ممکن است جراح از تکنیک های مناسبی  استفاده نکند که سبب شود بینی بیمار دچار افتادگی شود که در جراحی بینی ثانویه این افتادگی بینی برطرف می‌شود. همچنین در جراحی بینی ثانویه برجستگی بیش‌ از حد یا کوتاهی بیش‌ از حد بینی را اصلاح می‌کنند.

مهم ترین کاربرد های جراحی بینی

زمان مناسب مراجعه به پزشک برای عمل ثانویه بینی

خیلی از افراد بلافاصله پس از جراحی بینی اولیه، درصورتی‌ که از عمل خود راضی نباشند به پزشک برای جراحی بینی ثانویه اصرار می‌کنند و نگران هستند که مبادا برای جراحی بینی ثانویه دیر شود. این نگرانی به دلیل ناآگاهی بیمار می باشد. بینی بیمار پس از جراحی بینی زیبایی اولیه تا دو ماه ورم دارد و همین ورم باعث می‌شود بینی بیمار بزرگ‌تر از سایز واقعی دیده شود.

باید بیماران بدانند که جراحی بینی ثانویه باید یک سال پس از جراحی اولیه بینی انجام شود و زودتر از یک سال، از نظر علمی درست نیست چون پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال، دوباره از روی ساختار خود جدا شود احتمال ایجاد آسیب‌دیدگی وجود دارد و آسیب‌دیدگی پوست بینی غیر قابل‌ جبران می‌باشد.

در این باره بخوانید  علت نا متفارن بودن سوراخ های بینی و راه های درمان و ترمیم سوراخ های بینی

حتی کسانی که از نظر روحی روانی بسیار شکننده و آسیب‌پذیر هستند و کوچک‌ترین نقص در  ظاهربینی را برای خود مشکل مرگ و زندگی می‌پندارند هم نباید زودتر از شش ماه جراحی بینی ثانویه کنند و جراح باید با بیمار صحبت کند و او را قانع کند تا شش ماه  زمان بگذرد. هرگونه اقدام برای جراحی بینی ترمیمی زیر یک سال باید با احتیاط کامل انجام شود تا آسیبی به پوست بیمار وارد نشود.

کاندیدای مناسب عمل ثانویه بینی

مطالعه مقاله اهمیت نوع پوست در جراحی زیبایی بینی را پیشنهاد میکنیم.

افراد مناسب برای عمل ترمیم بینی

افرادی مناسب برای عمل جراحی  رینوپلاستی ثانویه بینی هستند که علاوه بر ناراضی بودن از نتیجه جراحی نخست، سالم هم  باشد.

برای انجام رینوپلاستی ثانویه، حداقل باید یک سال از عمل زیبایی اولیه سپری شده باشد. هر چند بیمار ممکن است به دلیل احساس نارضایتی برای انجام رینوپلاستی ثانویه عجله داشته باشد اما زمان مناسب برای انجام آن یک سال پس از عمل اولیه است. این فاصله یک ساله به این دلیل است که ورم جراحی اول کاملا خوب شده تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

رینوپلاستی ثانویه باعث زیباتر شدن بینی می گردد و با دیگر نواحی صورت تناسب زیادتری دارد.  اگر یکی از ویژگی های جسمانی زیر را دارید، عمل رینوپلاستی ثانویه بهترین گزینه برای شماست:

 • قوز بینی که به راحتی برطرف نگردیده
 • برآمدگی خفیف بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بدفرمی منقار طوطی
 • گشادی حفره های بینی
 • نوک بینی با برجستگی خفیف یا زیاد

مقاله عمل بینی انحرافی را ازدست ندهید.

دلایل انجام جراحی ترمیم بینی

از جمله عللی که بیمار اقدام به رینوپلاستی ثانویه می ‎کند می ‎توان به نوک غیر طبیعی بینی، فاصله زیاد میان سوراخ‌ های بینی که موجب غیرطبیعی شدن فرم بینی می‎ شود، بزرگ بودن اندازه بینی، بروز مشکلات تنفسی و خشکی بینی، عدم رضایت بیمار از نتیجه رینوپلاستی اولیه یا انحراف تیغه بینی ناشی از  ضربات فیزیکی (بینی کج) را نام برد.

هزینه جراحی ثانویه بینی

مقاله جراحی نوک بینی و از بین بردن قوز بینی را ازدست ندهید.

هزینه رینوپلاستی ثانویه

به طور معمول هزینه رینوپلاستی ثانویه بینی بیشتر از جراحی زیبایی بینی می باشد زیرا اسکلت بینی مورد جراحی قرار گرفته و برای جراحی مجدد بینی، پیچیدگی بیشتری وجود دارد . جراح بینی پس ازبررسی بینی بیمار و میزان پیچیدگی جراحی ، هزینه را به طور دقیق اعلام می کند .

مقاله افتادگی بینی بعد از عمل را مطالعه کنید.

نکاتی درباره ی جراحی ثانویه بینی

بیمار باید بداند جراحی بینی ترمیمی سخت‌تر و پیچیده‌تر از جراحی اولیه بینی است و هر چند بار که جراحی بینی ثانویه، تکرار شود پیچیده‌تر هم می‌شود، بنابراین بیمار باید انتظارات واقع‌بینانه ای از نتیجه جراحی بینی ثانویه داشته باشد. گاهی ممکن است بینی بیمار توان تحمل جراحی بینی ثانویه را نداشته باشد که در این صورت به بیمار توصیه می‌شود تا مدتی صبر کند تا بینی‌اش برای جراحی آماده شود. برای انجام جراحی بینی ثانویه روی بینی بیمار، باید توجه داشت که داخل بینی بیمار هیچ‌گونه زخمی وجود نداشته باشد و یا در کمترین حد باشد. برای انجام جراحی بینی ترمیمی به‌ هیچ‌عنوان نباید عجله کرد.

قبل و بعد از عمل بینی ثانویه

مقاله ترمیم سوراخ بینی را برای مطالعه بیشتر پیشنهاد میکنیم.

به طور کلی برای جراحی بینی ثانویه باید نکات زیر را در نظر گرفت :

 • توصیه می شود بعد از گذشت یک سال از اولین جراحی بینی، عمل رینوپلاستی ثانویه را انجام دهید .
 • برای انجام  عمل ثانویه بهتر است در طول یک سال اخیر هیچ گونه جراحی بینی دیگری انجام نداده باشید بنابراین پس از گذشت حداقل یک سال از آخرین جراحی بینی خود برای رینوپلاستی ثانویه اقدام کنید.
 • برای انجام عمل مجدد بینی اصراری نداشته باشید و با یک متخصص جراحی بینی ماهر مشورت کنید .
 • قبل از رینوپلاستی ثانویه بینی، از بینی عکس بگیرید تا بعد از جراحی تغییرات را بهتر متوجه شوید.
 • در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید و جراح بینی ای را انتخاب کنید که در زمینه جراحی های ترمیمی تخصص و تجربه داشته باشد.
 • حتماً نمونه کارهای رینوپلاستی ثانویه ، جراح بینی را مشاهده کنید .

مقاله هزینه ی رینوپلاستی را مطالعه بفرمایید.

دوره نقاهت عمل ثانویه بینی

اکثر  بیماران دوره رینوپلاستی ترمیم بینی را بسیار آسان می دانند. در هفته نخست درد و ناراحتی خفیفی را احساس می کنند و بیمار حس می کند بینی او گرفتگی دارد در هفته نخست بعد از جراحی از فین کردن خودداری کنید. تورم و کبودی اطراف چشم در روز سوم بعد از جراحی به بد فرم ترین وضعیت خود می رسد و غالبا ۲ هفته بعد از جراحی رفع می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان از دکتر آرش نجف بیگی با ما تماس بگیرید:

.

پرهیز از کمال‌گرایی در جراحی بینی ترمیمی

برای جراحی بینی ثانویه افراد باید از کمال‌گرایی بپرهیزند و دنبال نتیجه صددرصدی نباشند. تجربه نشان می‌دهد اغلب کسانی که دچار عوارض جبران‌ناپذیر جراحی‌ شده‌اند افرادی بوده‌اند که برای چندمین بار اقدام به جراحی بینی ثانویه کرده‌اند. معمولاً افراد در جامعه یا در رسانه‌ها با کسانی برخورد می‌کنند که مسحور بینی او می‌شوند و در رویای خود آرزوی داشتن آن بینی رادارند؛ اما باید توجه کنند که‌ فاکتورهای متعددی در ایجاد این حس دخالت دارند. مثلاً ممکن است فرد مورد نظر صورت بسیار زیبایی داشته باشد و شما دلیل تمام آن زیبایی را از بینی او بدانید در حالیکه اگر آن بینی روی صورت یک فرد معمولی کپی شود اصلاً جذاب نخواهد بود.

در این باره بخوانید  لیفت بینی؛ سریع‌ترین و جذاب‌ترین روش‌ زیبایی بینی

بنابراین این‌ که از جراح بخواهید بینی فرد خاصی را برای شما ایجاد نماید دور از واقعیت می‌باشد. علاوه بر این‌ها فرد متقاضی جراحی بینی ثانویه  باید این نکته را مدنظر داشته باشد که  میزان تغییرات زیبایی برای هر بینی متفاوت خواهد بود. یک بینی غضروفی با اشکالات جزئی روی صورت یک فرد زیبا و معروف نتیجه‌ای بسیار متفاوت با نتیجه جراحی یک بینی گوشتی در یک فرد عادی با ظاهر معمولی دارد و نباید از جراحی انتظارات غیر واقع بینانه داشت.

برای مطالعه بیشتر درباره نحوه جراحی بینی ثانویه این مقاله معتبر لاتین را بخوانید.

تا جای ممکن از جراحی بینی ثانویه پرهیز شود

 جراحی بینی ثانویه اغلب برای برطرف کردن اشکالات ظریف بینی صورت می‌گیرد که بیمار از وجود آن‌ها ناراضی است. توصیه می‌شود اگر این اشکالات جزئی هستند و روی زیبایی فرد تأثیر چندانی ندارند، جراح در مقابل درخواست بیمار مقاومت کند و جراحی بینی ترمیمی را برای او انجام ندهد به این دلیل که هر جراحی مجددی، ریسک و عوارض خاص خود را دارد و ممکن است برای اصلاح یک مشکل کوچک، بیمار دچار مشکلات و عوارض بسیار پیچیده‌ای شود که اصلاح آن‌ها به‌ سادگی امکان‌پذیر نباشد.

جراحان زیبایی اغلب بیمارانی دارند که مثلاً چند هفته بعد از عمل بینی توسط یک پزشک دیگر به آن‌ها مراجعه می‌کنند و درخواست جراحی بینی ترمیمی می‌کنند. جراح باید این افراد را به آرامش دعوت کند و بتواند آنان را قانع کند جراحی بینی ترمیمی زودتر از یک سال برای آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

عمل جراحی بینی یک عمل جراحی دشوار است که در کنار استفاده از تکنیک‌های پیچیده جراحی، نیاز به مهارت زیبایی‌ شناسی و زیباسازی دکتر جراح نیز می‌باشد. قطعا وقتی در جراحی اولیه نتایج مطلوب حاصل نشده ‌است، این احتمال وجود دارد که به دلیل عدم مهارت کافی پزشک جراح، همان مشکلات رنگ‌ و بوی عمیق‌تری پیدا کند. اگر جراح بینی مهارت کافی داشته باشد و تجربه جراحی بینی ترمیمی را کسب کرده باشد، قطعا مانع از بروز و یا عمیق شدن مشکلات می‌شود.

هر بینی عمل شده با توجه به انبوه نکات از نظر فرد متقاضی، در شکل و حالت جدید برای رفع ایرادات و مشکلات بینی جراحی ‌شده است. افراد ممکن است از نتایج جراحی راضی نباشند، بسیاری از این عدم رضایت‌ها، جنبه‌های روانی دارد و دلیل کافی در عیب بینی عمل شده نمی‌باشد. یک جراح بینی ترمیمی، دلسوز و واقع‌بین است و به ‌ندرت با توجه به بار روانی افراد متقاضی اقدام به جراحی یک بینی عمل شده اما سالم خواهد نمود. به هر صورت هر بینی عمل شده مستعد جراحی ترمیمی می‌باشد. لکن معاینه جراح و اظهارنظر وی بر خواسته‌های عموماً غیرمنطقی و غیرعلمی بیماران ارجحیت دارد.

در بسیاری از موارد افراد از فرم بینی عمل شده کاملاً راضی هستند؛ اما این جراحی به مشکلات تنفسی ختم شده ‌است. قطعا با یک بینی مشکل‌دار نمی‌توان زندگی نرمالی داشت. لذا انجام عمل بینی ترمیمی حتمی است. لکن مهارت جراح بینی ترمیمی در این مرحله، حرف نهایی را می‌زند. پزشک جراح با توانمندی کافی و معاینه‌های لازم به ‌احتمال زیاد می‌تواند بدون تغییر در فرم بینی جراحی‌ شده، مشکلات تنفسی را مورد مرتفع کند. مگر آنکه جراحی اولیه به ‌کلی اشتباه با مشکلات بسیار عمیق و لاینحلی باشد. در این حالت، چاره ای جز تغییر فرم بینی وجود ندارد.

بینی‌های حادثه ‌دیده از متقاضیان جدی در جراحی بینی ترمیمی هستند؛ زیرا گاهاً عمق تخریب بافت بینی آنچنان شدید است که نمی‌توان در یک جراحی مقدماتی فرم مناسب و زیبای بینی را بازسازی نمود. چنین افرادی غالبا پس‌ از جراحی اولیه از مشکلات تنفسی و یا ظاهر نامناسب بینی رنج می‌برند. قطعا جراحی اولیه یک عمل اضطراری با کمترین تلاش در ایجاد زیبایی بوده ‌است. اما در جراحی‌های ترمیمی دست جراح در اعمال تغییرات مؤثر برای بازسازی مناسب بینی باز است.

قطعا تا یک ‌سال پس ‌از عمل بینی نمی‌توانید هیچ جراحی بینی ترمیمی داشته باشید. در این مدت باید صبر کنید تا ورم بینی کاملاً از بین برود. در بسیاری از موارد افراد ناراضی از جراحی چون نگرشی از نتیجه نهایی کار ندارند و تماماً بینی را در یک حالت ورم کرده می‌بینند، به ‌دنبال جراحی ترمیمی هستند. توصیه می‌شود که این افراد تا مشخص شدن فرم کامل بینی عمل شده صبر کنند که حداقل یک‌ سال پس ‌از جراحی اول است. سپس می‌توانند در مورد جراحی بینی ترمیمی تصمیم‌گیری کنند.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. خورشید دیبا می گوید

  سلام ببخشید من از عمل قبلی ام حدود ۱۱ماه کمیگذره و میخاستم سوراخهای بینی ام متقارن بشه اما خالا پره بینی ام هم به سمت راست منحرف شده میتونم بینی مو عمل کنم حالت طبیعی پیدا کنه؟چطوری نوبت بگیرم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز حتما باید یک سال از جراحی قبلی شما گذشته باشد تا بتوانید مجدد جراحی بینی انجام دهید.

 2. سلاله کردی می گوید

  سلام و درود بر شما من بینی استخوانی با نوک بینی افتاده داشتم که ۲سال پیش عمل کردم و خیلی بینی ام سربالا شده میخاستم مجدد عمل کنم که بچم بدنیا اومد ایا الان دیر نیست برای انجام ثانویه عمل بینی؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز معمولا یک سال بعد از جراحی اولیه می توان مجدد جراحی بینی انجام داد.

 3. ماهور می گوید

  سلام روز خوش من حدودا ۱۰سال پیش که خیلی دماغ فانتزی بورس بود دماغمو عمل کر دم اما الان اصلا خوشم نمییاد و میخام یه دماغ طبیعی داشته باشم دماغم استخوانی و قوز دار بود الان خیلی عروسکیه میتونم جراحی ترمیمی انجام بدم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد آیا می توان با جراحی مجدد به فرم بینی دلخواهتان برسید یا خیر.

 4. حانیه رنجبر می گوید

  سلام اقای دکتر دماغ من گوشتی بود و الان دو ساله عمل کردم خیلی بهتر از قبل شد اما نوکش گرده و از این بابت ناراحتم میخام دوباره عمل کنم میشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود آیا می توانید مجدد جراحی ترمیمی انجام دهید یا خیر.

 5. شهرامی می گوید

  سلام خدمت شما من مشکل تنفسی نداشتم و بعد عمل هم خداروشکر هیچ مشکلی برام پیش نیومد منتها دماغم خیلی سربالا شده و اصن عینک روش سر میخوره حدود ۱۴ماهه عمل کردم و ۳۰سالمه الان میتونم جراحی کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا بعد یکسال می توان جراحی ترمیمی انجام داد. و تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد آیا می توان با جراحی مجدد فرم بینی شما را اصلاح کرد یا خیر.

 6. الهه می گوید

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من حدود شیش سال پیش دماغمو عمل کردم که قوزش برطرف بشه اما خیلی عروسکی شده الان واقعا اذیتم میکنه شکلش ایا الان میتونم دوباره جراحی کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود آیا می توانید مجدد جراحی انجام دهید یا خیر.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید