کلینیک جراحی زیبایی اندام و صورت دکتر نجف بیگی

خداحافظی با سینه‌های زنانه و بزرگ با ژنیکوماستی!

آیا نسبت به سینه‌های خود احساس بدی دارید؟ آيا هنگام شنا یا ورزش احساس ناراحتی می‌کنید و از بدن بدون لباس خود معذب هستید؟ با ژنیکوماستی از این دردسرها خبری نیست!

ویدئو معرفی

خداحافظی با سینه‌های زنانه و بزرگ با ژنیکوماستی!

ژنیکوماستی

حذف شل‌شدگی و افتادگی سینه

با ژنیکوماستی، سینه زنانه و بزرگ مردان به طور موثری از بین می‌رود.

درمان بدون درد

ژنیکوماستی به سادگی و با کاهش درد و زمان بازیابی، برجستگی سینه را برطرف می‌کند.

بدون جای زخم و اسکار

با روش ژنیکوماستی هیچ رد زخمی بر جا نخواهد ماند.

هر آنچه درباره جراحی ژنیکوماستی باید بدانید . . .

معرفی جراحی ژنیکوماستی

سینه‌های بزرگ یکی از مشکلات پزشکی نسبتا شایع در مردان است که به احتمالِ زیاد، برای بسیاری ناخوشایند باشد. در این مقاله به بررسی ژنیکوماستی، علل، عوارض و راه‌کارهای درمانی آن پرداخته خواهد شد؛ همچنین به روش‌های پیشگیری از ابتلا به این مشکل و اهمیت شناخت آن نگاه می‌اندازیم. این مقاله به مطالعه عمیق‌تر درباره‌ی این عارضه و بهبود زندگی افراد مبتلا به آن کمک خواهد کرد.

ژنیکوماستی چیست؟

در آناتومی بدن آقایان، سینه هیچ برجستگی فاحشی ندارد. در واقع، به‌دلیل تفاوت‌هایی که در سطح هورمون زنانه و مردانه وجود دارد، ناحیه سینه در مردان و زنان کاملا باهم متفاوت است؛ اما گاهی به دلایل هورمونی، ژنتیکی یا چاقی، این تفاوت از بین می‌رود و سینه آقایان با حجمی از چربی یا بافت متورم‌شده مواجه می‌شود.

در چنین شرایطی معمولا حجم سینه بیشتر می‌شود و ابعاد آن تغییر می‌کند. گاهی نیز سینه‌ها دچار شل‌شدگی و کشیدگی به سمت پایین می‌شوند. در این حالت، معمولا باید به روش‌های درمانی فکر کنید تا از پیشروی ژنیکوماستی جلوگیری کنید و رفع آن را به بهترین شکل انجام دهید.

درجات ژنیکوماستی

سایز سینه مردان به چهار گرید مختلف تقسیم می‌شود که توسط انجمن جراحی پلاستیک آمریکا معرفی شده است. این طبقه‌بندی باعث می‌شود شرایط بیمار بهتر شناسایی شده و گزینه‌های درمانی بهتر بررسی شوند.

 • گرید ۱

در این گرید، بیماری به شکل خفیف‌تر و اولین مرحله آن است. افراد در این مرحله فقط در ناحیه اطراف آرئول تحت تأثیر قرار می‌گیرند. سینه‌ها به شکلی طبیعی و بدون افتادگی دیده می‌شوند و بزرگی آنها به‌شدت کم است.

 • گرید ۲

در این گرید، بزرگی سینه متوسط است و این بار رشد‌، در سراسر قفسه سینه دیده می‌شود. این افراد ممکن است در لباس‌های تنگ دچار مشکل شوند ولی با لباس‌های گشاد، بزرگی سینه‌ها کمتر دیده می‌شوند.

 • گرید ۳

در این گرید، رشد سینه بیشتر است و سینه‌ها به شکلِ برجسته و با پوست اضافی دیده می‌شوند. این افراد امکان دارد احساس ناراحتی و اضطراب اجتماعی کنند؛ زیرا سینه‌هایشان به شدت مشخص است.

 • گرید ۴

این گرید شدیدترین و بالاترین مرحله این بیماری به حساب می‌آید. سینه‌ها به شکل کاملا مشابه با سینه‌های زنان دیده می‌شوند؛ با پوست اضافی، نوک سینه‌ی برجسته و افتادگیِ زیاد. در این مرحله، تنها گزینه درمان ژنیکوماستی جراحی است که به منظور برداشتن پوست اضافی و تغییر شکل نوک پستان انجام می‌شود.

علت ژنیکوماستی

این مشکل معمولا به دلیل تداخلات هورمون‌های جنسی به وجود می‌آید، هرچند امکان دارد ناشی از مصرف برخی داروها مانند آنتی آندروژن و دیگوکسین و افزایش پرولاکتین باشد؛ در ادامه مفصل به دلایل اصلیِ این بیماری پرداخته‌ایم:

 • عوامل ژنتیکی: وجود افرادی در خانواده که از ژنیکوماستی رنج می‌برند، نشان‌دهنده نقش ژنتیکی در این بیماری است. اگر پدر یا برادران شما این مشکل را داشته باشند، احتمال بروز آن در شما بالاتر است.
 • افزایش سطح استروژن: استروژن یک هورمون زنانه است که در بدن مردان نیز تولید می‌شود؛ اما در سطوح پایین‌تر. افزایش سطح استروژن می‌تواند منجر به تورم و رشد بیشتر بافت سینه شود.
 • استفاده از مواد مخدر: برخی از مواد مخدر مانند ماری‌جوانا، آنابولیک استروئیدها و مت‌آمفتامین می‌توانند به عوارض جانبی مانند ژنیکوماستی منجر شوند.
 • برخی از بیماری‌ها و شرایط پزشکی: برخی از بیماری‌ها و شرایط پزشکی مانند چاقی مفرط، کاهش کارایی تیروئید، کرم‌های پارازیتی، واکسیناسیون‌های خاص و نارسایی کلیوی می‌توانند باعث ژنیکوماستی شوند.
 • سن بلوغ: یکی از مهمترین عواملی که می‌‌تواند در ایجاد ژنیکوماستی یا بزرگی غیرطبیعی پستان‌ها در آقایان تاثیرگذار باشد، سن بلوغ است. هورمون‌‌های جنسی مانند تستوسترون و استروژن در دوران بلوغ و نوجوانی به طور قابل‌توجهی زیاد می‌شوند و این اتفاقات می‌‌توانند به تغییراتی در بدن منجر شود که احتمال ایجاد ژنیکوماستی را افزایش دهد.

بعد از بلوغ، غده‌های زیر پوستی (مثل غده‌های آدرنال) شروع به تولید هورمون‌های دیگری در بدن می‌کنند. البته باید بدانید که این عارضه با گذر زمان کاهش یافته و در اغلب موارد بدون درمان از بین خواهد رفت.

درمان ژنیکوماستی و بزرگی سینه در مردان

مردان برخلاف زنان معمولا به دنبال داشتن سینه‌های تخت هستند و در صورت افزایش اندازه سینه‌هایشان، احساس نارضایتی از ظاهر خود دارند. جراحی ژنیکوماستی به عنوان یکی از راه‌های مفید می‌تواند مزایای زیادی برای بهبود این بیماری در مردان داشته باشد.

داشتن استایل مردانه، یکی از مزایای مهم در ظاهر مردان به حساب می‌آید که با این عمل می‌توان ظاهر مردانه‌ را حفظ کرد. عمل ژنیکوماستی نیز همچون دیگر روش‌های جراحی نیازمند بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی است. در عمل سینه آقایان قسمت بالایی قفسه سینه با دقت و آرامش تراشیده می‌شود. پزشک برای کوچک‌کردن سینه‌های آقایان و برای برداشتن بافت چربی و غده‌ای برش‌هایی ایجاد می‌کند تا بتواند سینه‌های متناسب و مردانه‌ای را شکل دهد. پس از انجام تغییرات مورد نیاز محل برش‌ها با بخیه‌ها بسته می‌شود.

در صورتی که سینه‌های شما دارای چربی اضافی هستند اما بافت غده‌ای آن‌ها چندان رشد نکرده است، لیپوساکشن لیزر قفسه سینه پروسه‌ی مناسبی برایتان خواهد بود. در این روش پزشک با استفاده از لیزر چربی و پوست اضافی نواحی مورد نظر را برای داشتن سینه‌ای سفت‌تر و مردانه‌تر برش می‌دهد. این یک پروسه سریع و راحت است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است.

به طور کلی، اگر بافت اضافی سینه‌ی شما از طریق لیپوساکشن به طور کامل قابل برداشت نباشد، جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی توصیه می‌شود. در این روش پزشک یک برش کوچک دور نوک سینه ایجاد می‌کند و قسمت‌های اضافی مانند پوست و چربی برداشته و ظاهر مردانه‌ای در بدن فرد ایجاد می‌شود.

علائم و نشانه‌های ژنیکوماستی چیست؟

معمولا تمامی مشکلات، بیماری‌ها و اختلالاتی که در بدن انسان ایجاد می‌شود، نشانه‌هایی برای بروز دارد. با اطلاع از این نشانه‌ها می‌توانید نوع بیماری را تشخیص دهید و به پزشک متخصص در همان حوزه مراجعه کنید. از نشانه‌های ژنیکوماستی می‌توان به احساس درد و حساسیت در نوک پستان مردان اشاره کرد. این مشکل معمولا از ابتدایی‌ترین علائم ژنیکوماستی است.

تورم بافت سینه در مردان به همراه درد و گاهی ترشح در نوک پستان، از علائمی است که با مشاهده آن می‌توانید احتمال بروز ژنیکوماستی بدهید. در برخی موارد نیز، احساس درد در شانه‌ها و بافت سینه به‌صورت انتشاری صورت می‌پذیرد که می‌تواند یکی از علائم ژنیکوماستی باشد.

شایع‌ترین سن بروز ژنیکوماستی

طبق تحقیقات انجام شده  کلینیک کلیولند، بیش از نیمی از پسران در سنین  ۱۳ الی ۱۹ سال، دچار ژنیکوماستی هستند. یک سوم از این افراد تنها در دوران بلوغ چنین شرایطی را تجربه می‌کنند و بلافاصله بعد از ایجاد تعادل هورمونی در بدن و رشد مناسب، ژنیکوماستی در آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

معمولا شروع بروز ژنیکوماستی گرید یک، از همین سن و سال است و به ندرت اتفاق می‌افتد که فردی در بزرگسالی شاهد چنین تغییراتی باشد؛ مگر در زمان برهم خوردن نظم هورمونی بدن و ترشح هورمون‌های زنانه در مردان.

حدود سه سال زمان می‌برد تا ژنیکوماستی در پسرها بهبود یابد، اما در صورتی‌که با گذشت این مدت بهبودی حاصل نگردد، دخالت پزشکی اهمیت فراوانی در کنترل آن دارد.

استفاده در درمان‌های دارویی در فاز اول، این شرایط را بهبود می‌بخشد. در صورت عدم پاسخگویی به درمان و گذشت مدت زمان سه سال، درمان به روش جراحی، تنها گزینه پیش رو است.

با مشاهده علائم چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید؟

در تمامی بیماری‌ها و اختلالاتی که نظم طبیعی بدن را برهم می‌زند، لزوم تشخیص زود هنگام و شروع پروسه درمان، اهمیت زیادی دارد. حتی خطرناک‌ترین بیماری‌ها نیز، درصورت تشخیص به‌موقع امکان درمان دارند.

در خصوص ژنیکوماستی مردان نیز شرایط چنین است. باید بلافاصله با مشاهده علائم درد در ناحیه سینه، ترشح در نوک سینه، تورم و تغییر سایز سینه، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پروسه تشخیص و بررسی ژنیکوماستی مردان چیست؟

معمولا اگر فردی با علائم ژنیکوماستی به پزشک متخصص مراجعه کند، طبق پروتکل تشخیصی اعلام شده توسط کلینیک مایو آمریکا، پزشک متخصص به ترتیب عوامل مختلفی را بررسی می‌کند. در ابتدا سن فرد را درنظر می‌گیرد که آیا در سن بلوغ قرار گرفته است یا خیر. سپس مصرف داروهای عضله ساز و سابقه بدنسازی و مصرف داروهای رایج در بدنسازی را بررسی می‌کند.

بعد از این مرحله، باید وضعیت کبد و کلیه در فرد، مورد بررسی قرار گیرد. بررسی هورمونی نیز، بخش مهمی از تشخیص ژنیکوماستی است که معمولا با آزمایشات ساده‌ای انجام می‌شود. آخرین احتمال در پروسه تشخیص، سندرم کلاین فلتر است. طبق مقاله منتشر شده از دکتر Ronald S Swerdloff پزشک متخصص غدد، در این سندرم که اختلال ژنتیکی و کروموزومی در مردان است، معمولا نشانه‌ای از موروثی بودن دیده نمی‌شود و علت بروز آن نیز مشخص نیست.

خطرات و عوارض ژنیکوماستی

با وجود اینکه عمل ژنیکوماستی می‌تواند برخی از تأثیرات منفی این عارضه را بهبود بخشد، اما عوارض آن کم نیست. بهتر است قبل از تصمیم‌گیری نهایی درباره انجام این جراحی، اطلاعات و آگاهی لازم در خصوص عوارض این عمل در اختیار بیمار قرار بگیرد.

 • عوارض مربوط به جراحی: این شامل خونریزی، عفونت، تورم، خون‌رسانی ناکافی به بافت‌ها، تغییرات در حساسیت پستان، و تشکیل جیب‌های مایع (سرماخوردگی) می‌شود.
 • عوارض بیهوشی: بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی هر دو دارای خطرات و عوارض مختلفی هستند که شامل عفونت‌های تنفسی، نارسایی تنفسی، حساسیت‌های دارویی و افت فشار خون می‌شوند.
 • تغییرات در حس و حال و تغییرات روانی: برخی از افراد ممکن است پس از جراحی تغییراتی در حالت مزاجی‌شان احساس کنند و یا دچار افسردگی و اضطراب شوند.
 • اثرات بر جوانی و زیبایی: ممکن است در نتیجه جراحی، جوانی و زیباییِ طبیعی پستان‌ها تغییر کند (به ویژه در مواردی که جراحی به صورت گسترده‌ انجام می‌شود).

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که مشورت با پزشک و درک دقیق از مخاطرات و مزایای هر روش جراحی قبل از تصمیم‌گیری از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیشگیری و جلوگیری از ژنیکوماستی

چندین عامل تحت کنترل شما هستند که می‌توانند برای جلوگیری از ابتلا به ژنیکوماستی موثر باشند. این عوامل عبارتند از:

 • عدم مصرف مواد مخدر

هیچ نوع ماده مخدری مصرف نکنید، از جمله استروئیدهای آنابولیک، آمفتامین‌ها، هروئین و ماری‌جوانا. مصرف هر کدام از این مواد می‌تواند شما را در خطر ابتلا به ژنیکوماستی قرار بدهد.

 • محدود کردن یا قطع الکل

قطع مصرف الکل می‌تواند به شما کمک زیادی کند. اگر نمی‌خواهید مصرف خود را به طور کامل قطع کنید پیشنهاد می‌شود که با احتیاط از نوشیدنی‌های الکلی استفاده و مصرف آن را کنترل کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به موضوعات مختلفی از جمله درجات ژنیکوماستی، علل، عوارض و روش‌های درمانیِ آن مانند جراحی و لیپوساکشن لیزر و همچنین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به آن پرداختیم. با توجه به مطالبی که بررسی کردیم، مشخص شد که این عارضه می‌تواند برای مردان یک مسأله آزاردهنده باشد و روش‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. 

همچنین در مورد جلوگیری از ابتلا به ژنیکوماستی، عدم مصرف موادی مانند استروئیدها و محدود کردن مصرف الکل می‌تواند تاثیرگذار باشد. به طور کلی، این مقاله نشان داد که شناخت کامل از بیماری، درک موضوع، مشورت با پزشکان متخصص و پیگیری روش‌های درمانی مناسب، می‌تواند به بهبود و مدیریت بهتر آن کمک کند.

منابع:

drazouz

ncbi.nlm.nih

medlineplus

چرا انتخاب کلینیک زیبایی

دکتر آرش نجف بیگی

چرا انتخاب کلینیک زیبایی

دکتر نجف بیگی

دارای گواهینامه‌های ISO 9001:2015 و ISO10002:2018 از DEF که نشانه کیفیت بالا و رعایت استانداردهای جهانی در کلینیک‌های تخصصی زیبایی دکتر آرش نجف‌بیگی است:
کلینیک جردن و کلینیک سعادت‌آباد

هیات علمی دانشگاه

ارائه تمام خدمات زیبایی بدن٬ پوست و مو٬ جراحی زیبایی صورت و … به صورت تخصصی با بیش از ۱۲ سال سابقه و ۱۲۰۰

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

ارائه تمام خدمات زیبایی بدن٬ پوست و مو٬ جراحی زیبایی صورت و …

خدمات منحصر بفرد کلینیک ما

خدمات اختصاصی ، متمایز

ویژه جراحی ژنیکوماستی

در کلینیک دکتر نجف بیگی

مشاوره رایگان کلینیک قبل از جراحی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی سریع‌ترین روش برای حذف سینه‌های زنانه، رفع شل و افتادگی سینه‌ها و خارج کردن چربی‌های اضافی این منطقه برای مردان است. ژنیکوماستی از چند مرحله تشکیل شده است:

مشاوره رایگان با پزشک و تعیین فرم نهایی سینه
جراحی ژنیکوماستی در یک جلسه
پایان جراحی، گذراندن دوره نقاهت و مراقبت‌های پس از جراحی
تزریق چربی به صورت

مشتریان جراحی ژنیکوماستی

آیا از سینه‌های بزرگ و افتاده خود خجالت می‌کشید؟ ژنیکوماستی، معجزه‌ای برای مردان!

امید عباس‌زاده

جراحی ژنیکوماستی

پس از سال ها احساس خجالت در مورد فرم و مدل سینه ام، تصمیم گرفتم تحت عمل جراحی ژنیکوماستی قرار بگیرم. این عمل خیلی موفقیت آمیز بود و من از نتیجه آن بسیار راضی هستم. قفسه سینه من طبیعی و صاف به نظر می رسد و دیگر زنانه نیست و احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به قبل دارم. من این عمل را به همه کسانی که می خواهند از شر سینه های بزرگ و زنانه خلاص شوند و دوباره اعتماد به نفس پیدا کنند به شدت توصیه می کنم.

تجربه های مشتریان ما

درباره جراحی ژنیکوماستی

قبل و بعد ژنیکوماستی

امید عباس‌زاده

جراحی ژنیکوماستی

پس از سال ها احساس خجالت در مورد فرم و مدل سینه ام، تصمیم گرفتم تحت عمل جراحی ژنیکوماستی قرار بگیرم. این عمل خیلی موفقیت آمیز بود و من از نتیجه آن بسیار راضی هستم. قفسه سینه من طبیعی و صاف به نظر می رسد و دیگر زنانه نیست و احساس اعتماد به نفس بیشتری نسبت به قبل دارم. من این عمل را به همه کسانی که می خواهند از شر سینه های بزرگ و زنانه خلاص شوند و دوباره اعتماد به نفس پیدا کنند به شدت توصیه می کنم.

چرا انتخاب کلینیک زیبایی دکتر نجف بیگی

چرا انتخاب کلینیک زیبایی دکتر نجف بیگی

مشاوره رایگان

جراحی ژنیکوماستی

با مشاوره رایگان قبل از عمل ژنیکوماستی با آرامش خاطر بدن خود را به ما بسپارید.

اگر هنوز هم درباره جراحی ژنیکوماستی سوالی دارید

پرسش های متداول جراحی ژنیکوماستی

سوالات متداول شما

درباره ژنیکوماستی

اگر هنوز هم درباره ژنیکوماستی سوالی دارید

نظرات و سوالات شما از دکتر نجف بیگی

سوالات شما درباره جراحی ژنیکوماستی

از دکتر نجف بیگی

سلام، پسر من ۱۶ سالشه و دوره بلوغ رو داره طی می‌کنه و به خاطر سینه‌های بزرگش خیلی ناراحته. می‌‌خواستم ببینم جراحی ژنیکوماستی تو این سن هم انجام میشه؟

سلام، خیر. برای جراحی ژنیکوماستی باید تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی صبر کند. توصیه می‌شود اگر رشد سینه نامتعارف است، در این فاصله زمانی با پزشک فوق تخصص غدد نیز مشورت کنید تا از نظر هورمونی بررسی شود.