علت ایجاد ژنیکوماستی به همراه راه های درمان آن

111,108

ژنیکوماستی چیست؟ علل ایجاد بیماری ژنیکوماستی چیست؟ علائم و نشانه های آن کدام است؟ تشخیص آن چگونه است؟

درمان بزرگ شدن سینه آقایان چگونه است و به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟ شایع‌ترین سن بروز ژنیکوماستی چه زمانی است؟ آیا درمان ژنیکوماستی با دارو ممکن است؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات و نکاتی که باید درباره کوچک کردن سینه مردان بدانید پرداخته‌ایم.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

محل برش ژنیکوماستی در مردان

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

گاهی به دلیل تفاوت در سطح هورمون‌های آقایان، بر خلاف آناتومی بدن آن‌ها، شاهد افزایش حجم و ابعاد سینه‌ها هستیم. معمولا شروع ژنیکوماستی در سنین بلوغ است. گاهی با گذشت چند سال و تعادل هورمون‌ها، بهبود می‌یابد، اما در صورت عدم بهبود، باید به دنبال درمان آن باشید.

عوامل ایجاد ژنیکوماستی عبارتند از:

 • چاقی و تجمع بافت چربی که سبب افزایش حجم سینه و یا افتادگی آن می‌شود که معمولا با کاهش وزن درمان می‌گردد.
 • یکی دیگر از عوامل را می‌توان ژنتیک دانست که به صورت ارثی به فرد منتقل می‌شود.
 • عدم تعادل در ترشح هورمون‌ها افزایش سطح هورمون استروژن و کاهش تستوسترون در آقایان، سبب افزایش سایز سینه‌ها می‌گردد.
 • مصرف برخی داروها از جمله داروهای افسردگی و یا کنترل کننده پروستات ممکن است عوارضی مثل ژنیکوماستی را برای فرد در پی داشته باشد.
 • پرکاری تیروئید نیز یکی از علل شایع ژنیکوماستی است.
 • بروز بیماری‌های کبد و کلیه و به هم خوردن نظم هورمون‎‌ها

از جمله نشانه‌های این بیماری می‌توان به تورم و درد در ناحیه‌ی سینه، ترشح در نوک پستان و درد در شانه‌ها اشاره کرد.

در صورت مراجعه به پزشک، ابتدا با در نظر گرفتن سن فرد، وضعیت بدن فرد از جمله کبد و کلیه‌ها، مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای بررسی دقیق‌تر آزمایشات لازم از جمله:

– آزمایش خون

– ماموگرافی و سی‌تی‌اسکن

– ام‌آر‌آی

– سونوگرافی بیضه

عدم استفاده از داروهای هورمونی، داروهای غیرقانونی، مشروبات الکلی می‌تواند خطر بروز ژنیکوماستی را کاهش دهد. همچنین، ورزش و رژیم غذایی مناسب در پیش‌گیری بیماری مؤثر است.

عوارض ژنیکوماستی

 • اضطراب و افسردگی
 • اختلالات روحی و اجتماعی
 • عدم تمایل به حضور در جمع

درمان ژنیکوماستی

۱- در صورتی که افتادگی سینه زیاد نباشد می‌توان با روش لیپوماتیک چربی‌های اضافه را تخلیه کرد.

۲- ماستکتومی نوعی جراحی است که در آن بافت اضفی سینه را تخلیه می‌کنند.

درمان بزرگی سینه مردان

ژنیکوماستی چیست؟

در آناتومی بدن آقایان، سینه هیچ برجستگی فاحشی ندارد. در واقع، به‌دلیل تفاوت‌هایی که در سطح هورمون زنانه و مردانه وجود دارد، ناحیه سینه در مردان و زنان کاملا باهم متفاوت است؛ اما گاهی به دلایل هورمونی، ژنتیکی یا چاقی، این تفاوت از بین می‌رود و سینه آقایان با حجمی از چربی یا بافت متورم‌شده مواجه می‌شود.

در چنین شرایطی معمولا حجم سینه بیشتر می‌شود و ابعاد آن تغییر می‌کند. گاهی نیز سینه‌ها دچار شل‌شدگی و کشیدگی به سمت پایین می‌شوند. در این حالت، معمولا باید به روش‌های درمانی فکر کنید تا از پیشروی ژنیکوماستی جلوگیری کنید و رفع آن را به بهترین شکل انجام دهید.

آیا می دانید شایع‌ترین سن بروز ژنیکوماستی چه زمانی است؟

طبق تحقیقات انجام شده  کلینیک کلیولند، بیش از نیمی از پسران در سنین  ۱۳ الی ۱۹ سال، دچار ژنیکوماستی هستند.

شایع‌ترین سن بروز ژنیکوماستی

طبق تحقیقات انجام شده  کلینیک کلیولند، بیش از نیمی از پسران در سنین  ۱۳ الی ۱۹ سال، دچار ژنیکوماستی هستند. یک سوم از این افراد تنها در دوران بلوغ چنین شرایطی را تجربه می‌کنند و بلافاصله بعد از ایجاد تعادل هورمونی در بدن و رشد مناسب، ژنیکوماستی در آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

معمولا شروع بروز ژنیکوماستی گرید یک، از همین سن و سال است و به ندرت اتفاق می‌افتد که فردی در بزرگسالی شاهد چنین تغییراتی باشد؛ مگر در زمان برهم خوردن نظم هورمونی بدن و ترشح هورمون‌های زنانه در مردان.

حدود سه سال زمان می‌برد تا ژنیکوماستی در پسرها بهبود یابد، اما در صورتی‌که با گذشت این مدت بهبودی حاصل نگردد، دخالت پزشکی اهمیت فراوانی در کنترل آن دارد.

استفاده در درمان‌های دارویی در فاز اول، این شرایط را بهبود می‌بخشد. در صورت عدم پاسخگویی به درمان و گذشت مدت زمان سه سال، درمان به روش جراحی، تنها گزینه پیش رو است.

نمونه قبل و بعد از ژنیکوماستی برای یک آقا توسط دکتر نجف بیگی

علل ایجاد ژنیکوماستی در آقایان چیست؟

معمولا هر رویدادی که موجب تغییر در آناتومی بدن انسان شود، بر اثر سلسله‌ای از تغییرات پدیدار می‌شود. ژنیکوماستی نیز، علل خاص خودش را دارد. معمولا زمانی که فرد تحت شرایط خاصی قرار می‌گیرد، ژنیکوماستی بروز می‌کند.

در ادامه به بررسی دقیق علل ایجاد ژنیکوماستی در مردان می‌پردازیم:

یکی از رایج‌ترین علل بروز ژنیکوماستی در آقایان، تجمع چربی در ناحیه سینه است.

۱- ژنیکوماستی به‌دلیل چاقی و تجمع چربی

یکی از رایج‌ترین علل بروز ژنیکوماستی در آقایان، تجمع چربی در ناحیه سینه است. معمولا زمانی که فرد به هر دلیلی دچار تجمع بافت چربی در بدن می‌شود، تغییر سایز نیز اتفاق می‌افتد. افزایش حجم در نواحی مختلف بدن، حاصل افزایش وزن است؛ اما گاهی در بعضی افراد، چربی‌ها در نواحی خاصی از بدن به‌صورت موضعی تجمع دارند.

تجمع چربی در ران، باسن، بازو، شکم، پهلو و سینه از جمله محل‌های رایج است. زمانی که چنین رویدادی اتفاق می‌افتد، افزایش حجم چربی موجب بزرگ شدن سینه و افتادگی آن می‌شود. معمولا درمان در این نوع ژنیکوماستی، با کاهش سایز امکان‌پذیر است.

علت ایجاد ژنیکوماستی

۲- ژنیکوماستی به‌دلیل ژنتیک

آناتومی بدن افراد و فرم آن، معمولا تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است. برخی افراد دارای چاقی بالاتنه هستند، برخی دیگر تجمع چربی را در پایین تنه دارند. این الگوی چاقی معمولا در اعضا دیگر خانواده و نسل‌های پیشین آن نیز دیده می‌شود؛. پس، در خصوص وراثتی بودن پدیده ژنیکوماستی در آقایان، می‌توان یکی از عوامل نسبتا قوی را ژنتیک قرار داد.

افرادی که سابقه این مشکل را در پدر، عمو، پدربزرگ، دایی و فرزندان آن‌ها دارند، بیشتر در ریسک بروز ژنیکوماستی هستند.

علت ایحاد ژنیکوماستی و درجه بندی آن

۳- ژنیکوماستی به‌دلیل هورمون ها

هورمون‌ها، تنظیم کننده بسیاری از شرایط در بدن ما انسان‌ها هستند. زمانی که سطح استاندارد ترشح هورمون‌ها دچار تغییر شود، آناتومی بدن افراد نیز دچار تغییر می‌شود.

هورمون پروژسترون و استروژن از اصلی‌ترین هورمون‌هایی هستند که تعادل بدن در آقایان و خانم‌ها را ایجاد می‌کنند. هورمون تستوسترون نیز، در بدن آقایان بر روی حجم عضلات و رشد مو اثرگذار است و هورمون استروژن بر رشد سینه اثر دارد.

زمانی که سطح ترشح استروژن افزایش یافته باشد و یا تستوسترون در بدن مردان به خوبی ترشح نشود، شاهد افزایش سایز سینه در مردان خواهیم بود. این مشکل گاهی با مصرف دارو قابل کنترل است و گاهی نیز، درمان دارویی پاسخگو نیست.

زمانی که سطح ترشح استروژن افزایش یافته باشد و یا تستوسترون در بدن مردان به خوبی ترشح نشود، شاهد افزایش سایز سینه در مردان خواهیم بود.

۴- ژنیکوماستی به‌دلیل عوارض مصرف دارو

به گفته مایو کلینیک، در بعضی افراد به‌دلیل مصرف داروهای خاص، شاهد پدیده ژنیکوماستی هستیم. ژنیکوماستی یا همان افزایش سایز سینه در مردان، گاهی با مصرف برخی داروها تحریک می‌شود.

مصرف داروهای کنترل کننده بزرگی پروستات یا سرطان آن، اثر مستقیمی بر بزرگ شدن سینه دارند. گاهی نیز استفاده از داروهایی مثل داروهای ضد افسردگی، داروهای درمان و کنترل ایدز، داروهای آنتی بیوتیک و شیمی درمانی نیز، موجب عوارضی مثل ژنیکوماستی می‌شوند. پس بدیهی است که باید مصرف این داروها را با احتیاط و تجویز پزشک انجام دهید و در صورت بروز چنین شرایطی، موضوع را با پزشک متخصص‌تان مطرح کنید.

 • داروهای ضد آندروژن جهت درمان بزرگ شدن پروستات یا سرطان آن تجویز می‌گردد؛ مانند فلوتامید، اسپیرونولاکتون و فیناستراید
 • داروهای استروئیدهای آنابولیک و آندروژن‌ها (این داروها گاهی بدون تجویز پزشک متخصص و به‌طور خودسرانه توسط ورزشکاران پرورش اندام استفاده می‌شود)
 • افرادی که داروهای HIV مصرف می‌کنند و دارای HIV+ هستند
 • داروهای ضد اضطراب مثل دیازپام و والیوم
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای
 • داروهای مخصوص زخم معده مانند سایمتیدین
 • داروهای دیگوکسین (ضد آریتمی) مخصوص مشکلات قلبی و مسدود کننده کلسیم
 • داروهای ضد تهوع مانند متوکلوپرامید
 • آنتی بیوتیک‌ها

گاهی به‌دلیل به هم خوردن نظم هورمون‌ها در بدن، شاهد بزرگ شدن سینه در مردان هستیم.

۵- ژنیکوماستی به‌دلیل اختلال در غدد تیروئید

اختلالات تیروئیدی و پرکاری تیروئید، از علل شایع ژنیکوماستی در آقایان است. گاهی به دلیل عدم دارا بودن تغذیه مناسب یا عوامل دیگر، ترشح هورمون‌ها در تیروئید دچار مشکل می‌شود. در پدیده ژنیکوماستی، ترشح بیش از اندازه هورمون تیروکسین موجب تحریک سینه به رشد و تجمع چربی است.

۶- ژنیکوماستی به‌دلیل نارسایی کبد و کلیه

از رایج‌ترین مشکلاتی که بعد از بروز بیماری‌های کبد و کلیه مشاهده می‌شود، تغییرات هورمونی و برهم خوردن نظم هورمون‌ها است. گاهی به‌دلیل به هم خوردن نظم هورمون‌ها در بدن، شاهد بزرگ شدن سینه در مردان هستیم. این مشکل در بیمارانی که دیالیز می‌شود، از علائمی است که مورد شکایت قرار می‌گیرد. در افراد مبتلا به سیروز کبدی نیز، ایجاد ژنیکوماستی بسیار رایج است.

در این باره بخوانید  هر آنچه را که درباره تاثیر بارداری بعد از ماموپلاستی باید بدانید!

تورم بافت سینه در مردان به همراه درد و گاهی ترشح در نوک پستان، از علائمی است که با مشاهده آن می‌توانید احتمال بروز ژنیکوماستی بدهید.

علائم و نشانه‌های ژنیکوماستی چیست؟

معمولا تمامی مشکلات، بیماری‌ها و اختلالاتی که در بدن انسان ایجاد می‌شود، نشانه‌هایی برای بروز دارد. با اطلاع از این نشانه‌ها می‌توانید نوع بیماری را تشخیص دهید و به پزشک متخصص در همان حوزه مراجعه کنید. از نشانه‌های ژنیکوماستی می‌توان به احساس درد و حساسیت در نوک پستان مردان اشاره کرد. این مشکل معمولا از ابتدایی‌ترین علائم ژنیکوماستی است.

تورم بافت سینه در مردان به همراه درد و گاهی ترشح در نوک پستان، از علائمی است که با مشاهده آن می‌توانید احتمال بروز ژنیکوماستی بدهید. در برخی موارد نیز، احساس درد در شانه‌ها و بافت سینه به‌صورت انتشاری صورت می‌پذیرد که می‌تواند یکی از علائم ژنیکوماستی باشد.

نمونه قبلو بعد از لیپوساشکن سینه یک اقا

با مشاهده علائم چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید؟

در تمامی بیماری‌ها و اختلالاتی که نظم طبیعی بدن را برهم می‌زند، لزوم تشخیص زود هنگام و شروع پروسه درمان، اهمیت زیادی دارد. حتی خطرناک‌ترین بیماری‌ها نیز، درصورت تشخیص به‌موقع امکان درمان دارند.

در خصوص ژنیکوماستی مردان نیز شرایط چنین است. باید بلافاصله با مشاهده علائم درد در ناحیه سینه، ترشح در نوک سینه، تورم و تغییر سایز سینه، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشابه برخی علائم ژنیکوماستی با سرطان سینه، باید انگیزه شما را در پیگیری و تشخیص این موضوع افزایش دهد. چراکه تشخیص به موقع احتمال بهبودی را حتی در سرطان نیز افزایش می‌دهد.

با مشاهده علائم ژنیکوماستی به کدام پزشک مراجعه کنید؟

طبق ادعای سایت بهداشت و سلامت انگلیس، بهترین پزشک برای مراجعه بعد از مشاهده علائم ژنیکوماستی، پزشک عمومی است. شما باید بلافاصله با مشاهده علائم ژنیکوماستی، به پزشک عمومی مراجعه کنید تا شرایط بدنی‌تان را معاینه و بررسی کند.

پزشک معمولا با تشخیص احتمال ژنیکوماستی، شما را به متخصص جراحی عمومی یا جراحی پلاستیک و زیبایی معرفی می‌کند. پزشک متخصص نیز، پروسه تشخیص را آغاز می‌کند تا در اسرع وقت، روش‌های درمانی را برای کنترل و درمان بزرگی سینه در مردان انجام دهد. مراجعه به متخصص جراحی پلاستیک به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت نیاز به جراحی، فرد متخصصی را در جریان پروسه درمان‌تان گذاشته باشید و درمان به بهترین شکل برای‌تان انجام شود.

مطالعه مقاله بهترین دکتر جراح سینه و راه های انتخاب درست را پیشنهاد میکنیم.

پروسه تشخیص و بررسی ژنیکوماستی مردان چیست؟

معمولا اگر فردی با علائم ژنیکوماستی به پزشک متخصص مراجعه کند، طبق پروتکل تشخیصی اعلام شده توسط کلینیک مایو آمریکا، پزشک متخصص به ترتیب عوامل مختلفی را بررسی می‌کند. در ابتدا سن فرد را درنظر می‌گیرد که آیا در سن بلوغ قرار گرفته است یا خیر. سپس مصرف داروهای عضله ساز و سابقه بدنسازی و مصرف داروهای رایج در بدنسازی را بررسی می‌کند.

بعد از این مرحله، باید وضعیت کبد و کلیه در فرد، مورد بررسی قرار گیرد. بررسی هورمونی نیز، بخش مهمی از تشخیص ژنیکوماستی است که معمولا با آزمایشات ساده‌ای انجام می‌شود. آخرین احتمال در پروسه تشخیص، سندرم کلاین فلتر است. طبق مقاله منتشر شده از دکتر Ronald S Swerdloff پزشک متخصص غدد، در این سندرم که اختلال ژنتیکی و کروموزومی در مردان است، معمولا نشانه‌ای از موروثی بودن دیده نمی‌شود و علت بروز آن نیز مشخص نیست.

درمان ژنیکوماستی با دارو

اقدامات تشخیصی ژنیکوماستی

زمانی که به پزشک متخصص ژنیکوماستی مراجعه کنید، پزشک تنها ابزاری که در مطب در اختیار دارد، معاینه است. با استفاده از معاینه، پزشک تاحدی اطلاعات در خصوص آناتومی بدن‌تان و احتمال وجود بیماری کسب می‌کند؛ اما برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص نهایی به انجام بررسی‌های دیگری نیاز دارد که به این ترتیب است:

 • آزمایش خون یا نمونه ادرار
 • ماموگرافی
 • نمونه برداری
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی
 • سونوگرافی بیضه

بافت سینه مردان نیز، گاهی دچار سرطان می‌شود و این موضوع هیچ ارتباطی با ژنیکوماستی ندارد.

آیا ژنیکوماستی مردان ریسک سرطان دارد؟

شاید جالب باشد که بدانید، براساس تحقیقات انجام شده در آمریکا که توسط وب سایت WebMD منتشر شده است، ریسک سرطان سینه در هر شرایطی برای زنان و سپس، مردان وجود دارد. تصور اشتباهی است که سرطان سینه را مختص خانم‌ها بدانید.

در واقع، بافت سینه مردان نیز، گاهی دچار سرطان می‌شود و این موضوع هیچ ارتباطی با ژنیکوماستی ندارد. اما احتمال این موضوع نیز وجود دارد که برخی افراد، تغییرات ناشی از سرطان در سینه را، با تصور ژنیکوماستی، جدی نگرفته و پیگیری جدی نکنند.

بدیهی است که در چنین شرایطی فاجعه‌ای در بافت پستان پدید می‌آید که توقف آن کار آسانی نیست و گاهی ریسک مرگ را تاحد زیادی افزایش می‌دهد؛ پس عقلانی‌ترین اقدام با مشاهده تغییرات در شکل و فرم سینه یا بروز درد در آن، پیگیری تخصصی است.

تحت هیچ شرایطی از داروهای هورمونی بدن سازی استفاده نکنید.

راه‌های پیشگیری از ژنیکوماستی در مردان چیست؟

قطعا برای هر مشکلی که با آن مواجه می‌شویم و سطح سلامت ما را به خطر می‌اندازد، باید راه‌کار پیشگیرانه‌ای نیز وجود داشته باشد. برای پیشگیری از بروز ژنیکوماستی نیز، می‌توان تا حدی راه‌کارهای پیشگیرانه را استفاده کرد. در ادامه به راه‌کارهای پیشگیرانه‌ای که توسط وب سایت تخصصی WebMD منتشر شده است، اشاره خواهیم کرد:

 • تحت هیچ شرایطی از داروهای هورمونی بدن سازی استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه از داروهای غیرقانونی استروئیدهای آنابولیک ، آندروژن ، آمفتامین ، ماری جوانا یا هروئین استفاده نکنید.
 • مصرف الکل را تاحد زیادی کنترل کنید و تحت هیچ شرایطی آن را به‌صورت روزانه و هفته، مصرف نکنید.
 • داروهای مصرفی را از لحاظ تحریک بدن به بروز ژنیکوماستی بررسی کنید و در صورت وجود ریسک ژنیکوماستی، از پزشک متخصص‌تان بخواهید تا درصورت امکان داروی جایگزین به شما تجویز کند.
 • رژیم غذایی متناسبی در پیش بگیرید.
 • ورزش کنید و عضلات بدن را تقویت کنید تا دچار کشیدگی پوست و افتادگی آن در ناحیه سینه نشوید.
قبل و بعد از کوچک کردن سینه برای یک آقا

مصرف الکل را تاحد زیادی کنترل کنید و تحت هیچ شرایطی آن را به‌صورت روزانه و هفته، مصرف نکنید.

عوارض ژنیکوماستی در مردان چیست؟

معمولا هر رویداد غیرمعمول در بدن، زندگی طبیعی انسان را دچار تغییر می‌کند. ژنیکوماستی نیز، با ایجاد عوارض، شرایط زندگی را دچار نوسان می‌کند. از رایج‌ترین عوارض ژنیکوماستی می‌توان به موارد زیر که توسط سایت تخصصی WebMD اعلام شده است، اشاره کرد:

 • اضطراب و افسردگی ناشی از ژنیکوماستی، اولین عوارض در مردان است.
 • اختلالات روحی و اجتماعی به‌دلیل وجود ژنیکوماستی و تقویت حس خجالت از حضور در جمع نیز، از عوارض این مشکل است.
 • مشکلات زناشویی و اختلال در روابط، از پیامدهای ژنیکوماستی در مردان است.
 • عدم تمایل به حضور یا ادامه فعالیت‌های تفریحی و حرفه‌ای در محیط‌های ورزشی خصوصا در استخر و سالن ورزش، از مشکلات رایج افراد دارای ژنیکوماستی است.
 • تغییر در آناتومی بدن به‌دلیل سعی در پنهان کردن فرم سینه نیز، از مشکلات رایجی است که ژنیکوماستی در افراد ایجاد می‌کند.
قبل و بعد از جراحی کوچک کردن سینه یک آقا توسط دکتر نجف بیگی

درمان بزرگ شدن سینه در مردان

طبق گزارش NHS انگلیس، برای درمان بزرگ شدن سینه در مردان، پزشک ابتدا سوابق بیمار را بررسی می‌کند تا اگر، بزرگ شدن سینه به جهت استفاده از داروهای خاص باشد، مصرف آن‌ها را قطع نموده یا دارو را با داروی مشابه جایگزین نماید.

در مرحله بعد، دارو درمانی و تنظیم ترشح هورمون‌ها انجام می‌شود و در طی دوره درمان، وضعیت سینه به‌طور دقیق رصد می‌شود. اگر روش‌های درمان دارویی روند بزرگ شدن سینه در مردان را بهبود نبخشد، آخرین راه درمان استفاده از عمل جراحی سینه یا لیپوماتیک سینه است.

در ویدیو زیر نمونه لیپوساکشن سینه و شکم و پهلو یک آقا توسط دکتر نجف بیگی را مشاهده میکنید :

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لیپوساکشن سینه مطالعه مقاله لیپوساکشن سینه در آقایان را پیشنهاد میکنیم.

·        انتخاب جراح مناسب برای جراحی سینه در مردان

یکی از مهم‌ترین کارهایی که قبل از شروع پروسه جراحی باید انجام دهید، انتخاب جراح مناسب و باتجربه جهت انجام جراحی سینه در مردان است. درواقع، تخصص و تجربه پزشک در این زمینه، به شما کمک می‌کند تا آسان‌ترین و بی‌دردسرترین جراحی زیبایی و درمانی را تجربه کنید. برای این‌کار باید به خوبی در مورد پزشک متخصص‌ جراحی زیبایی و پلاستیک تحقیق کنید. سعی کنید ابتدا از اطرافیان پرس و جو کنید و سپس، در شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها در مورد پزشک موردنظرتان اطلاعات کسب کنید. با تحقیق کافی، پزشک موردنظر را پیدا کنید و نسبت به تعیین وقت جلسه مشاوره با پزشک اقدام کنید. در جلسه مشاوره، تمامی مدارک پزشکی‌تان را همراه داشته باشید.

·        جلسه مشاوره با پزشک جهت جراحی ژنیکوماستی

جلسه مشاوره بهترین زمان برای پرسیدن سوالاتی است که ذهن‌تان را مشغول کرده است. سعی کنید در جلسه مشاوره، شماره نظام پزشکی جراح را استعلام کنید و مطمئن شوید که جراح متخصص زیبایی است.

اقدام بعدی، مطرح کردن سوابق پزشکی و معاینه حضوری است. پزشک با معاینه مجدد و شنیدن انتظارات شما از جراحی ژنیکوماستی، بهترین تکنیک را برای جراحی پیشنهاد می‌کند. وظیفه شما به‌عنوان مراجعه کننده، پرسیدن سوال در خصوص مراحل مختلف پروسه درمان و مطرح کردن نگرانی‌ها در همین خصوص است. طبق گفته وب سایت NHS انگلستان، در جلسه مشاوره باید پاسخ این سوالات را از پزشک دریافت کنید:

 1. آیا مورد مشابهی از جراحی ژنیکوماستی داشته‌اید؟
 2. چند عمل پستان در مردان انجام داده‌اید؟
 3. چند مورد عوارض بعد از عمل پستان داشته‌اید و آیا مورد من نیز ریسک این عوارض را دارا است؟
 4. اگر جراحی ژنیکوماستی موفقیت آمیز نبود، چه اقدامی از سوی شما به عنوان پزشک انجام خواهد شد؟
 5. رضایت افراد با تجربه مشابه من، از انجام جراحی چقدر بوده است؟
در این باره بخوانید  پروتز سینه چیست بعلاوه فیلم واقعی نمونه کار پروتز پستان
تصویر شماتیک قبل و بعد از ژنیکوماستی مردان

برای مطالعه بیشتر مقاله راه های کوچک کردن نوک سینه را پیشنهاد میکنیم.

در چه شرایطی باید برای جراحی درمانی ژنیکوماستی اقدام کنید؟

براساس اعلام انجمن زیبایی شناسی کالیفرنیا، پدیده بزرگ شدن سینه در مردان، اگر بعد از بررسی‌های پزشکی، خطرناک شناخته نشود، نیاز به جراحی ندارد. شما تنها زمانی باید برای جراحی درمانی ژنیکوماستی اقدام کنید که شرایط زیر را دارا باشید:

 • اگر اعتماد به نفس شما به‌دلیل ژنیکوماستی کاهش یافته باشد.
 • اگر از شکل و ظاهر پستان خودتان رضایت نداشته باشید.
 • اگر افتادگی و حجم پستان موجب اختلال در تنفس، خواب و حرکت شما شده باشد.
 • اگر ژنیکوماستی مانع حضور شما در احتماع شده باشد.
 • اگر سلامت مطلوبی دارید و جراحی زیبایی برای شما محدودیت ندارد.
 • اگر اضافه وزن زیادی ندارید و قرار نیست وزن‌تان کم یا زیاد شود.

با دارا بودن این شرایط، می‌توانید کاندید انجام جراحی درمان ژنیکوماستی باشید.

نمایش شماتیک چگونگی جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی چگونه است؟

درصورتی‌که با شروع درمان‌های دارویی و برطرف کردن مشکلات زمینه‌ای در افراد، علائم ژنیکوماستی بهبود پیدا نکند و هیچ اصلاحی در ظاهر سینه مردان ایجاد نشود، روش جراحی پیشنهاد می‌گردد. جراحی با دو روش لیپوماتیک و جراحی با ایجاد برش در سینه انجام می‌شود.

طبق اظهارات انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، درصورتی‌که ژنیکوماستی در گرید بالا باشد و میزان افتادگی سینه و آویزان شدن پوست و بافت سینه زیاد باشد، نیاز به جراحی ژنیکوماستی با برش، احساس می‌شود. اما درصورتی‌که حجم چربی درون سینه موجب بروز چنین شرایطی باشد، می‌توانید از لیپوماتیک برای درمان ژنیکوماستی استفاده کنید و بافت چربی را در این ناحیه تخلیه کنید.

۱- درمان ژنیکوماستی با روش لیپوماتیک

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، بدون ایجاد هیچ برش جدی در پوست، می‌توانید ژنیکوماستی را درمان کنید. اما خبر خوش همین است؛ به گزارش انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، در صورتی‌که بعد از بررسی‌های انجام شده در ناحیه سینه، اثبات شود که ایجاد حجم در سینه مردان به دلیل وجود بافت چربی درون سینه باشد، می‌توان با استفاده از لیپوساکشن یا لیپوماتیک، نسبت به بهبود آن اقدامات موثری کرد. اما درنظر داشته باشید که در لیپوماتیک، بهبود بافت سینه تنها با مکانیزم تخلیه چربی انجام می‌شود و هیچ اقدامی برای لیفت پوست انجام نمی‌گیرد. درواقع، کلاژن سازی پوست تنها عامل لیفت اندک آن بعد از لیپوماتیک بافت چربی در سینه مردان است. همین موضوع نشان می‌دهد که اگر میزان افتادگی پوست در افراد زیاد باشد، تحت هیچ شرایط نمی‌توان از نتیجه جراحی لیپوماتیک یا لیپوساکشن، انتظار بهبودی کامل داشت؛ زیرا با استفاده از این دستگاه‌ها، تنها می‌توان چربی زیر پوست را تخلیه کرد و هیچ اقدام موثری برای بازگردانی پوست به حالت اولیه انجام نمی‌شود.

مقاله جای بخیه عمل ماموپلاستی را ازدست ندهید.

عوارض درمان ژنیکوماستی با لیپوماتیک

معمولا درصورتی‌که برای عمل ژنیکوماستی با لیپوماتیک به پزشک متخصص و باتجربه‌ای مراجعه کنید، عوارض چندانی متوجه‌تان نخواهد بود. تنها عوارض احتمالی و نادر در لیپوماتیک سینه مردان، آسیب به بافت پوست، نکروز بافت سینه، عفونت و خون‌ریزی است. با انتخاب پزشک باتجربه و مشاهده نمونه کارهای واقعی، می‌توان از مطلوب بودن نتیجه لیپوماتیک اطمینان حاصل کرد.

دوران نقاهت درمان ژنیکوماستی با لیپوماتیک

جراحی سینه با لیپوماتیک، در دسته بندی جراحی‌های غیرتهاجمی قرار می‌گیرد. زیرا میزان برش پوست بسیار اندک است.

پزشک متخصص برای تسریع در بهبودی، بعد از انجام جراحی لوله‌های درن را در راست و چپ محل برش سینه قرارمی‌دهد تا خونابه‌های احتمالی به سرعت تخلیه شوند.

حدودا یک الی دو روز بعد از لیپوماتیک سینه، پزشک درن را از محل خارج می‌کند و درصورت نیاز با بخیه، پوست را متصل می کند. بعد از این مرحله حدود یک هفته زمان احتیاج است تا درد و تورم کاهش پیدا کند و فرد به زندگی عادی بازگردد. معمولا مراقبت‌ها تا یک ماه ادامه دارد و در این مدت، انجام ورزش‌های سنگین توصیه نمی‌شود.

۲- درمان ژنیکوماستی با روش جراحی

معمولا درصورتی‌که میزان افتادگی پوست سینه مردان زیاد باشد و حجم بزرگ بودن سینه نیز در حد و اندازه روش لیپوماتیک نباشد، جراحی تهاجمی بهترین گزینه برای رفع ژنیکوماستی است. در این روش، پزشک متخصص از تکنیک ماستکتومی استفاده می‌کند.

ماستکتومی به فرد این امکان را می‌دهد تا شکل و فرم سینه را حفظ کند و آن را به حالتی استاندارد بازگرداند. در این روش پزشک متخصص برش ظریفی در اطراف هاله نوک سینه ایجاد می‌کند و حاله را جدا می‌کند تا به محل جدید منتقل نماید. سپس با مشخص کردن نواحی که پوست اضافی محسوب می‌شوند، اقدام به ایجاد برش در ناحیه سینه می‌کند.

تخلیه بافت اضافی سینه نیز، بعد از این مرحله انجام می‌شود. بعد از انجام شدن پروسه برش بافت اضافی در سینه، پزشک اقدام به بازگردانی هاله و نوک سینه، به محل موردنظر می‌کند. بعد از این مرحله بخیه‌های ظریف و منظمی در اطراف هاله سینه و محل برش زده می‌شود تا ظاهر سینه به حالت اولیه بازگردد.

عوارض ماستکتومی چیست؟

معمولا انجام ماستکتومی یا همان جراحی برداشتن بافت پستان در مردان و زنان، عوارض چندانی ندارد. اما درصورتی که این جراحی توسط پزشک غیرمتخصص و بی‌تجربه‌ای انجام شود، قطعا عوارض متعددی خواهد داشت. از عوارض نادر این جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درد اولین عارضه بدیهی است که پس از انجام ماستکتومی تجربه خواهید کرد.
 2. ریسک جمع شدن خون و آب در زیر پوست، از رایج‌ترین عوارض جراحی‌های تهاجمی است.
 3. ایجاد درد در نواحی بازو و شانه نیز از عوارض رایج ماستکتومی است.
 4. عفونت و خون ریزی از عوارض شایع در جراحی‌های تهاجمی است.

دوران نقاهت درمان ژنیکوماستی با روش جراحی

معمولا کسب اطلاع از جزییات دوران نقاهت درمان ژنیکوماستی با روش جراحی، به افراد کمک می‌کند تا برای انجام جراحی برنامه‌ریزی کنند. دوران نقاهت در این جراحی چندان طولانی نیست. معمولا یک روز بعد از جراحی، فرد از بیمارستان ترخیص می‌شود و ادامه استراحت را در منزل دنبال می‌کند. مدت زمان بهبودی و کاهش درد حدود یک هفته است. مگر در مواردی که به‌دلیل مشکلات خاص یا عفونت، این مدت زمان طولانی‌تر شود. با انجام ژنیکوماستی به روش جراحی، ریسک عدم لیفت بعد از لیپوماتیک نیز وجود ندارد و به بهترین شکل می‌توان از نتیجه جراحی لذت برد.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

اسکار پوستی بعد از جراحی درمان ژنیکوماستی

یکی از نگرانی هایی که ذهن افراد را درگیر می‌کند، به جا ماندن اسکار پوستی ناشی از برش جراحی است. اسکار پوستی یا همان جای زخم، در جراحی ماستکتومی مردان معمولا چندان باقی نمی‌ماند. بعد از حدود ده روز از زمان جراحی، پزشک متخصص پمادهای ترمیم کننده پوست تجویز می‌کند. با استفاده از این پمادها می‌توانید به بهترین شکل اسکار پوستی را بهبود بخشید. هرچند همه چیز به نوع پوست و کلاژن سازی بدن افراد بستگی دارد، اما در برخی موارد که اسکار پوستی به میزان فاحشی وجود دارد، درمان‌های لیزری بهترین راه برای بهبود ظاهر اسکار پوستی است.

خلاصه مطلب

بدیهی است که هر اختلال ظاهری در اندام و ظاهر ما، ناخو‌ش‌آیند محسوب می‌شود و باید برای بهبود آن تلاش کنیم. درمان ژنیکوماستی و تشخیص آن نیز، پروسه‌ای دارای اهمیت است که درصورت مشاهده علائم اولیه از آن، باید فورا به پزشک عمومی و سپس متخصص جراحی پلاستیک مراجعه کنید تا از پیش‌روی بیشتر آن جلوگیری شود و پروسه درمان آغاز گردد.

برای مطالعه بیشتر: mayoclinic

حال که درباره ژنیکوماستی و درمان آن، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

شما باید به مدت چهار هفته پس از جراحی یا طبق دستور دکتر از گن یا لباس فشرده مثل سینه بند یا شکم بند استفاده کنید. استفاده از گن در درمان ژنیکوماستی کمک می کند تا تورم بعد از عمل به حداقل برسد.

بله، نتایج این درمان دائمی است و فقط در موارد نادری برمی گردد. در عمل ژنیکوماستی، جراح بیشتر بافت غده اضافی را برش می دهد، بنابراین ژنیکوماستی معمولاً عود نمی کند مگر اینکه رشد بافت باقیمانده پستان را با استفاده از استروئید یا سایر دارو ها تحریک کنید. در این عمل لیپوساکشن هم انجام می شود تا سلول های چربی از بین بروند، بنابراین نمی توانند دوباره رشد کنند. اما با این حال، افزایش وزن جزئی ممکن است باعث بزرگ شدن سلول های چربی باقیمانده شود و بدین ترتیب ممکن است باعث رشد سلول های چربی جدید در ناحیه تحت درمان ژنیکوماستی شود.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید
78 نظرات
 1. رسول می گوید

  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم هزینه انجام عمل چه قدر هست

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی برای اطلاع کامل از هزینه ها میتوانید با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 2. حیدری می گوید

  سلام بزرگ بودن سینه ربطی به چاقی داره و اگر بخاطر چاقی باشه با لاغر کردن و تقویت عضلات سینه درست می شه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام در صد کمی از بزرگ بودن سینه به اضاقه وزن مرتبط میشود. برای کوچک کردن سینه میتوانید از روش عمل زیبایی استفاده نمایید تا به سایز مورد دلخواه سینه خود برسید . برای اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های کلینیک تماس بگیرید. سعادت اباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 3. نیما می گوید

  سلام وقت بخیر جناب دکتر من ۴۰سالمه از بچگی سینه ی سمت راستم رشد نکرده و فقط سینه ی سمت چپم رشد کرده الانم خیلی بزرگ شده و منو رنج میده.ممنونم میشم اکه کمکم کنید.باتشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه درمانی برای شما بهترین گزینه است.

 4. Hadi می گوید

  سلام آقای دکتر خسته نباشید جراحی ژنیکوماستی با بیهوشی انجام میشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   به دلیل وجود عصب زیاد در ناحیه سینه حتما باید با بیهوشی عمومی انجام شود.

 5. حامد می گوید

  سلام منم چندساله سینه سمت چپم افتاده وسفت شده

 6. حسن می گوید

  آیا عمل ژینوکوماستی باعث مرگ میشود. واگر بخواهیم عمل کنیم بعد عمل باید بستری باشیم یا همون روز مرخص میشیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز اگر این جراحی باعث مرگ می شد طبیعتا هیچ کس اقدام به انجام آن نمی داد. این مورد در صورتی است که این جراحی توسط متخصص با تجربه انجام شود.
   و معمولا همان شب مرخص می شوید و نیاز به شب بستری نخواهید داشت.

 7. محمود می گوید

  عوارض بعد از عمل ژنیکوماستی اسیب به ریه چرا ننوشته

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز در عمل ژنیکوماستی چربی بین پوست و عضله برداشته می شود. حتی به استخوان قفسه سینه نیز برخوردی صورت نمی گیرد. ریه انسان نیز داخل قفسه سینه است. طبیعتا مشکلی پیش نخواهد آمد.
   البته تمامی مواردی که فوق گفته شد در صورتی که متخصص باتجربه این جراحی را انجام دهد صادق است.

 8. - می گوید

  دوستان عزیز من هم همین مشکل رو داشتم و در سن ۲۵ سالگی به اوج خودش رسید واقعا خجالت میکشیدم حس خیلی بدی داشت حتی در خیابان مردم بد نگاه میکردند واقعا از خدا خواستم کمکم کنه از قرص تاموکسیفن ۲۰ استفاده کردم تا چهار روز اول هر روز نصف قرص میخوردم تا بدنم عادت کنه بعدش روزی یک قرص کامل اول مصرف احساس میکردم کمی در نوک سینه احساس سوزش میکنم بعدش خوب شد و از روز دهم اولین تاثیر رو دیدم که سینم کوچک تر شد همزمان خوردن خوراکی های شیرین رو کاهش دادم و ورزش های زیر سینه رو با وزنه انجام دادم واقعا معجزه شد وظیفه ی انسانی خودم دانستم که براتون این ماجرا رو بگم تا بقیه هم مشکلشون حل بشه

  1. رضا می گوید

   خیلی ممنون

 9. حسین می گوید

  سلام بعد از عمل زنیکومایسی مشکلی برای ورزش کردن نداریم ؟مثلا میتونیم پرس سینه کار کنیم و عضلاتمون اسیب نمیبینه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهتر است تا دوماه بعد عمل ورزش سنگین انجام ندهید.

 10. ناشناس می گوید

  سلام دکتر خسته نباشید. من ۱۹ سالمه حدودا ۲سال و نیم پیش عمل ساکشن ژنیکوماستی رو انجام دادم اما الآن کم کم احساس میکنم داره برمیگرده و مجددا تجمع کمی چربی (و کمی افتادگی پوست) دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورت حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد چه درمانی برای شما مناسب است.

 11. محمد می گوید

  سلام
  من یک سال پیش عمل ژنیکوماستی انجام دادم ولی چون شکم دارم و سینه ام تخت شده اصلا راضی نیستم و شکمم خیلی جلو زده و اصلا لباسام تو تنم خوب وا نمیسته و جوری شده که خیلی پشیمونم از انجام این عمل
  میخوام بدونم چه کار میشه کرد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا به صورن حضوری معاینه نشوید نمی توان دقیق اعلام کرد چه روشی برای شما مناسب است.
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 12. محسن می گوید

  سلام جناب آقای دکتر میخواستم بدن.م بعد از جراحی میتونم برم سر کار چون کارم فعالیت بدنی زیاد داره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بستگی داره چه روشی برای جراحی شما انتخاب شود. ولی معمولا یک هفته بعد از جراحی می توانید به زندگی عادی بر گردید.

 13. محسن می گوید

  سلام من می خواستم بدونم جای عمل چقدر می مونه چون می خوام استخدام ارتش بشم و اگه روی بدنم جای عمل باشه قبول نمی کنن . با تشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   عمل ژنیکوماستی برش جراحی ندارد و تخلیه چربی ها از سوراخ های ریزی انجام می شود که اثری از آن باقی نمی ماند.

   1. حسن می گوید

    سلام خسته نباشین ۲۴ سالمه از سن ۱۲ سالگی بیماری ژنیکوماستی داشتم آزمایشات زیادی انجام دادم از. کبد. ریه و یه چند تا دیگه که حدوداً ۱۱ آزمایش شد و یک آزمایش سونوگرافی که دکتر بافت چربی اعلام‌کرده و به ژنیکوماستی ۴ به بالا اشاره کرد و به من قرص تاموکسفین ۱۰ داده شده و به من گفت دو ماه دیگه مجدد برای سونوگرافی برم اونجا . در ضمن وزنم یه خورده بالاست ولی ۱۲ ساله بودم لاغر بودم بازم شاهد این بیماری بودم

    لطفا برای درمان قطعی این بیماری راهنمایی کنین

    با تشکر

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     اگر درمان های دارویی برای شما موثر نبودن بهترین راه جراحی می باشد.

 14. جواد می گوید

  سلام و خسته نباشید آقای دکتر من ۲۰ سال سن دارم و۳تا ۴ سالی هست که سینه هام بزرگ شدن البته وزنم هم بالا بود که کمش کردم والان متوجه این موضوع شدم میخواستم بدونم ایا ژنیکوماستی با تاموکسی فن و… رفع میشه یا نه؟؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسب است.

 15. ناشناس می گوید

  سلام من۱۹سالمه مشکل هورمونی نداشتم و آزمایش دادم ولی سینه سمت راستم کمی چربی پشت پستانه‌ایا عمل جراحی باعث ایجاد جا یا خطی میشه یا چه نوع عملی باید انجام بدم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   جراحی ژنیکوماستی خط یا اسکاری روی پوست شما به جا نخواهد گذاشت.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 16. ناشناس می گوید

  سلام اقای دکتر من ۲۹ سالمه واز ۱۴ سالگی ژنیکوماستی
  دارم درد ندارم فقط متورم هست چکار باید کرد ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بهترین درمان برای ژنیکوماستی در سن شما جراحی می باشد.

 17. مهران می گوید

  سلام آقای دکتر
  بنده جراحی انجام دادم. متاسفانه دوباره برگشت به حالت قبل.
  بعد ساکشن انجام دادم بازم برگشت به حالت اول.
  الان آیا دوباره میتونم اقدامی انجام بدم؟
  آیا تضمینی هست که با تحمل درد و هزینه برای بار سوم، نتیجه مثبت باشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز تا از نزدیک معاینه نشوید نمی توان دقیق تشخیص داد آیا مشکل شما با جراحی مجدد قابل حل است یا خیر.

 18. ناشناس می گوید

  سلام آقای دکتر من الان ۲۰سالم هست و حدود ۵یا۴سال است که مشکل ژنیکوماستی دارم البته باتوجه به عکس ها متن ها الان متوجه شدم در هر دو سینه ام چیزهای توپ مانند هستند ولی سینه ی سمت چپ بدنم بزرگتر است وقتی دست میزنم یا تکان میدهم یه درد خفیفی دارد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه درمانی برای شما مناسب است.

 19. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من طبق عکسی داخل سایت هستش ژنیکوماستی گرید ۲ دارم
  هزینه عمل حدودا چقدر هستش?
  ممنون

 20. امير حسين می گوید

  سلام من ١٨سالمه و حدود ٣-۴ساله که یکی از سینه هام بزرگتر از دیگریه هیچ احساس دردی هم ندارم میخواستم بدونم چطوری میتونم درمانش کنم؟

 21. علیرضا خان می گوید

  اقای دکتر سلام به نظر شما هزینه درمان ژنیکوماستی کم کمش بخوایم حساب کنیم حدودا چقدر میشه دیگه کم کمش حساب کنید مثلا اگر ژنیکوماستی نوع دو باشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 22. مهدی می گوید

  سلام من ۱۶ سالمه و سینه هام کمی بزرگه و نوکشون باد میکنه و فقط وقتی مور مور میشه درست میشه . میخواستم بدونم اینم ژنیکوماستی هست یا و چه راهکاری برای خلاص شدن از این مشکل وجو داره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز با توضیحات شما نمی توان دقیق تشخیص داد آیا شما دچار ژنیکوماستی هستید یا خیر.
   و حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

  2. امیر می گوید

   آره دقیقا منم همینم

 23. ناشناس می گوید

  سلام ایا میتوانیم که با سوزن نوک سینه رو کوچیک کنیم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   منظورتان از سوزن چیست؟!!!

 24. ناشناس می گوید

  سلام. ایا این بیماری خود به خود رفع میشه .. وتا چه سنی ادامه دارد؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا این بیماری خود به خود برطرف نمی شود. ولی اگر از کودکی ایجاد شده باشد ممکن است بعد از بلوغ از بین برود.

 25. پویا می گوید

  سلام ،،آقای دکتر یه سوال از خدمتتون هزینه عمل ژنیکو ماستی حدودا چقدر هست ،،فقط قیمت میتونین لطف کنین؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 26. علی می گوید

  سلام من یکی از سینه ها از اون یکی سینم بزرگ تر شده والان خیلی میگذره ولی خوب نشده دلیلش چیه و درمانش چطوره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه علت و روش درمان مشخص شود باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 27. مهدی می گوید

  باسلام من مشکل ژنیکوماستی دارم خواستم بدونم از کبد چرب هست یا نه و آیا دارویی برای آن هست یا نیست خودم الان ۲۷سال سن دارم؟جواب

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   ژنیکوماستی علت های مختلفی دارد از جمله استفاده از داروهای بدن سازی ژنتیک و غیره. برای تشخیص علت و روش درمان حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 28. ناشناس می گوید

  با سلام من کشتی و بدنسازی کار میکنم الان حدود ۱۱ ماهی هست ک تمرین ندارم سینه سمت راستم بزرگتر از سمت چپمه و هیچ مکمل ورزشی هم تا الان استفاده نکردم دکتر هم رفتم سنوگرافی و آزمایش هم دادم دکتر نتیجش رو دید بعد برام قرص لتروفم نوشت یه دو سه ماهی خوردم از اون بعد ولش کردم میخواستم بدونم ژنیکوماستی هستش ؟؟۱۸ سالمه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز برای تشخیص این موضوع حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 29. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  پسر من ۱۳ سالشه و سینه ی سمت چپش بزرگتر از سینه ی سمت راستش هستش آیا میتونه با ورزش این مشکل رو برطرف کنه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 30. ناشناس می گوید

  سلام من ۲۵سالمه ومشکل ژنیکوماستی دارم ی بارم عمل جراحی انجام دادم وهیچ تعقیری ایجادنشدمیخواستم بدونم چرا؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه مشکل شما چیست حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

   1. رضا می گوید

    سلام من از دوران کودکی ژنیکوماستی داشتم والان هم یک سال و نیم ورزش میکنم خیلی بهتر شده ولی هنوز مثل یک فرد معمولی نیست میشه بدون عمل مشکل حل بشه

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     معمولا ژتیکوماستی درمان دارویی ندارد و بهترین راه حل جراحی می باشد.

   2. الهام می گوید

    سلام اقای دکتر من چند تا سوال داشتم کجا میتونم بهتون پیام بدم ممنون میشم خبر بدین

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     سلام وقت بخیر
     لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
     سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 31. ༆ٜ۪ٜ۪ٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ_༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜ می گوید

  سلام خسته نباشید
  من سر سینه هام حجم گرفته و سفت شده حدود یک سال هم هست همینطوریم به نظرتون ژنیکوماستی هستش//؟
  راستش دو تا امپول یک ماهه هم زدم ولی هیچ تآثیری نداشت
  و اگه نیاز به جراحی باشه هزینش چقدره
  جراحیش سنگین یا زود تموم میشه
  به حسیه هست یا بی هوشی

  خب ممنون از شما که رایگان وقت میگزارین ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه مشکل شما چیست و چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 32. ༆ٜ۪ٜ۪ٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜٜ_༆ٜ۪ٜ۪ٜٜٜٜٜٜ می گوید

  سلام جناب من دکترم رفتم ولی بهم دو تا امپول دو ماهه داد الان باید اثر میداشت ولی هیچ تغییری نکرد میخاستم بدونم درمان خانگی داره یا باید در صورت عدم درمان عمل بشم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   متاسفانه ژنیکوماستی درمان دارویی ندارد و چنانچه تمایل داشته باشید از طریق جراحی می توانید مشکل را برطرف کنید.

   1. ناشناس می گوید

    ممنون

 33. سینا درخشان می گوید

  باسلام نوک سینه من بزرگ شده دارویی برای درمان ان وجود دارد

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز قبل از تجویز دارو باید مشخص شود علت بزرگ شدن نوک سینه شما چیست. برای تشخیص این موضوع حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 34. ناشناس می گوید

  سلام. من خیلی وقته توی سینه هام احساس درد و ترشح شدید می کنم. بعضی از دکتر ها بهم گفتن عفونت کرده ولی سرچ کردم سینه ی بزرگ و با مقاله ی شما مواجه شدم. میخوام بدونم ایا بعد از عمل ژنیکوماستی، مشکل ترشح و درد هم رفع میشه؟ چون من سینه هام مدتیه که بزرگ شده و رو به بزرگ شدنه. ممنون از پاسخگویی

 35. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر. من حدود ۴۳ سالمه و مشکل بزرگ بودن سینه رو دارم. میخواستم در مورد جراحی ژنیکوماستی بیشتر بدونم. در مورد هزینه ها و همینطور اینکه امکان عمل با توجه به سنم هست یا نه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای افرادی که بالای ۴۰ سال هستند قبل از عمل تاییدیه پزشک قلب لازم است.
   هزینه عمل ژنیکوماستی فقط از طریق معاینه حضوری مشخص می شود.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

   1. احسان حمیدی می گوید

    سلام
    وقتتون بخیر دکتر جان الان حدود دو سال است که برای ترک اعتیاد تریاک قرص متادون مصرف میکنم الان مدت یک ماه است که پستان سمت رایت کمی سفت شده و دردناک ولی سفت شدن به یک انداره است یعنی ناشی از وجود توده نیست ایا بنظر شما میتواند ژنیکو ماستی باشد و راه درمان ان چیست
    متشکر و سپاس
    حمیدی

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     سلام وقت بخیر
     لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
     سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

  2. علی می گوید

   سلام خسته نباشید میخواستم هزینه مربوط به جراحی ژنیکو ماستی گرید دو رو بدونم……واینکه این عمل فقط در تخصص دکترهای زیبایی میباشد؟:یا جراح عمومی هم میتواند عمل جراحی را انجام دهد یا نه،،(۳۰ساله)،ممنون

   1. Doctor najafbeygi می گوید

    با سلام
    جراحی ژنیکو ماستی باید حتما توسط متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام شود و در غیر این صورت ممکن است بیمار دچار عوارض شود.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید