جراحی زیبایی گوش یا عمل اتوپلاستی

3,428

گوش‌ها یکی از عوامل اصلی در زیبایی افراد به شمار می‌روند. نامتقارن بودن گوش‌ها، عیوب مادرزادی و ایرادات فرم و ظاهر گوش در جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی برطرف می‌شود.

عمده بیماری‌های مادرزادی گوش عبارتند از :

 • میکروتیا: گوش‌ها از بدو تولد به میزان کافی رشد نکرده و از حالت طبیعی کوچک‌تر است.
 • ماکروتیا: عدم تناسب گوش‌ها با چهره به علت اینکه از حالت عادی بزرگ‌تر است.
 • گوش آویزان: گوش‌ها برخلاف عموم به جای انحنا به بیرون، به درون انحنا دارند.
 • گوش استال: تاخوردگی و پیچش غیرعادی گوش‌ها
 • گوش کوسمال: یک فاصله‌ی مشخص در بخش لاله‌ی گوش تا جمجمه و انحنای گوش به بیرون است که به گوش‌های علامت سوالی معروفند.

مزایای جراحی اتوپلاستی زیبایی بخشیدن به چهر‌ه‌ی فرد، برداشتن غضروف اضافی برای ایجاد صدای باکیفیت‌تر برای فرد و همه گیر بودن این جراحی است.

روش انجام جراحی اتوپلاستی برحسب نوع نیاز و شرایط بیمار، در افراد مختلف متفاوت است.

یکی از شایع‌ترین نوع جراحی زیبایی گوش، برداشتن غضروف و پوست اضافه و برآمدگی‌های بیش از حد توسط پزشک متخصص برای ایجاد نمای زیباتر و ساختار جدید گوش برای افراد است. غضروف باقی‌مانده را با جای‌گذاری در محل مناسب، بخیه می‌زند که بخیه از نوع داخلی بوده و دیده نمی‌شود. سپس، پوست را در جای خود قرار داده و توسط بخیه‌های بیرونی، برش‌های خارجی بسته می‌شود.

مراقبت‌های پیش از جراحی

– آزمایشات را در نزدیکترین زمان به جراحی انجام داده تا نتایج به شرایط زمان جراحی نزدیک‌تر باشد.

– استعمال دخانیات و مصرف قرص آسپیرین را چند هفته قبل از جراحی قطع کنید.

– در صورت جراحی کودک، قبل از جراحی او را از لحاظی آماده کنید.

مراقبت‌های پس از جراحی

تا دو هفته انجام فعالیت‌های سنگین ممنوع می‌باشد.

– در هفته‌ی اول استفاده مداوم از هدبند و از هفته‌ی دوم شب‌ها استفاده شود.

– خون‌مردگی و تورم طبیعی است.

– استحمام تا چند روز پس از جراحی غیرممکن است.

عوامل مختلف از جمله میزان تغییر در ساختار گوش‌ها زمان جراحی را می‌تواند تغییر دهد ولی عمل اتوپلاستی در حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌برد.

درصورتی که تمام مراقبت‌هایی که توسط پزشک متخصص به فرد گفته شده، انجام شود و عدم بروز اتفاقی که به گوش ‌آسیب بزند، گوش فرد برای همیشه ساختار جدید خود را حفظ می‌کند.

عواملی مانند پزشک متخصص، نوع بیمارستان، میزان تغییرات و … در هزینه جراحی اتوپلاستی تأثیرگذارند.

گوش نقش بسیار مهمی در زیبایی افراد دارد. در تناسب قسمت‌های مختلف چهره، گوش‌ها نیز یکی از اصلی‌ترین عوامل زیبایی هر فرد به شمار می‌روند. در برخی افراد، نامتقارن بودن گوش‌ها و یا عیوب مادرزادی دیگر همچون بزرگ بودن، کج بودن و … می‌تواند باعث شود تا فرد احساس اعتماد‌به‌نفس خود را از دست بدهد. برای رهایی از این مشکل، جراحان پلاستیک با جراحی زیبایی گوش سعی در رفع این ایرادات دارند.

در جراحی زیبایی گوش، می‌توان عیوب مادرزرادی گوش را برطرف کرد. همچنین، بزرگ بودن بیش از حد و یا ایرادات فرم و ظاهر گوش نیز قابل ترمیم و بازسازی هستند. همچنین، در صورتی که گوش، طی حادثه‌ای از حالت طبیعی خود خارج شده باشد، نیز می‌توان در جراحی اتوپلاستی آن را ترمیم و بازسازی کرد.

انواع عمل‌های گوش:

انواع روش‌های جراحی گوش یا اتوپلاستی زمانی انجام می‌شود که گوش خارجی، میانی و یا گوش داخلی به دلایل مختلفی مانند مشکلات ژنتیکی یا بر اثر حادثه‌ای آسیب ببیند و نیاز شود که این نقوص درمان شود.

 1. عمل جراحی ترمیم پرده گوش (تمپانوپلاستی):

تمپانوپلاستی یا عمل ترمیم پرده گوش، زمانی نیاز است که پرده گوشی که در انتهای کانال گوش قرار دارد دچار آسیب یا پارگی شود. این آسیب ممکن است به مرور منجر به مشکلات شنوایی و عفونت شود. به همین دلیل لازم است بیمار بلافاصله پس از متوجه شدن برای درمان آن به یک پزشک متخصص مراجعه کند.

 1. جراحی ترمیمی گوش گربه‌ای:

زمانی که لبه گوش به دلایل مادرزادی مانند گوش گربه به سمت داخل خم می‌شود. برای درمان آن نیاز است غضروف شکسته در طی یک جراحی زیبایی ترمیم شود و به حالت نرمال درآید.

 1. جراحی زیبایی نرمه گوش (لوبوپلاستی):

جراحی زیبایی ترمیمی لوبوپلاسی زمانی انجام می‌شود که قسمت پایینی و نرمه گوش در طی سانحه یا استفاده از گوشواره سنگین کشیده و یا پاره شود. با کمک این روش میتوان پارگی را بخیه زد و گوش را مجددا به حالت اولیه برگرداند.

 1. جراحی زیبایی ماکروتیا:

زمانی که گوش بسیار بزرگتر از حالت نرمال باشد لازم است برای احیای فرم آن جراحی ماکروتیا انجام شود تا گوش به اندازه طبیعی کوچک شود.

 1. جراحی زیبایی میکروتیا:

بعضی از مدل‌های گوش به صورت مادرزادی بسیار کوچیک بوده به طوری که به شنوایی فرد تاثیر می‌گذارد و یا اعضای آن به خوبی رشد نکرده‌اند. در این روش با اصلاح فرم و بزرگ کردن شکل گوش آن را ترمیم می‌کنند.

 1. جراحی ترمیمی گوش فنجانی:

در این ناهنجاری ظاهری گوش ، شکل گوش به مانند فنجان تغییر میکند و جمع می‌شود. البته این مشکل کاملا مادرزادی بوده و بر اثر حادثه اتفاق نمی افتد. در این روش جراحی پزشک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی به اصلاح فرم ناخوشایند گوش می‌پردازند.

 1. جراحی زیبایی هماتوم (گوش گل کلمی):

این نام گوش مختص ورزشکاران علل خصوص کشتی گیر‌ها است. این غییر ظاهری گوش در اثر ضربه‌های مکررطی ورزش موجب می‌شود غضروف شکسته و در زیر پوست خونمرده شود. همین موضوع به مرور به همین شکل جوش می‌خوره و دچار بدشکلی و حالت گل کلمی می‌شود.‌

در این باره بخوانید  چال گونه با نخ یا با جراحی؟ کدام انتخاب بهتری است؟

چه کسانی کاندیداهای مناسبی برای عمل اتوپلاستی هستند؟

همانطور که گفته شد، هدف از جراحی زیبایی گوش، ترمیم مشکلات مادرزادی و یا مشکلاتی است که طی حادثه‌ای برای گوش‌ها پیش آمده است. همین موضوع نشان می‌دهد که عمده داوطلبان جراحی زیبایی گوش افرادی هستند که با شکل ظاهری گوش خود مشکل دارند و یا از بیماری مادرزادی خاصی مرتبط با گوش خود رنج می‌برند. عمده بیماری‌های مادرزادی گوش موارد فهرست‌شده در زیر هستند که برخی از آن‌ها با عمل اتوپلاستی قابل ترمیم می‌باشند:

 • میکروتیا: گوش‌ها از بدو تولد از حد نرمال کوچک‌تر بوده و به اندازه کافی رشد نکرده‌اند.
 • ماکروتیا: گوش‌ها از حد عادی خود بسیار بزرگ‌تر هستند و تناسبی با چهره و بدن فرد ندارند.
 • افرادی که گوش آن‌ها برخلاف عموم، به جای انحنا به بیرون، به درون انحنا دارند.
 • افرادی که گوش آن‌ها به شکل غیرمعمول و عجیبی دارای تاخوردگی و پیچش شده است، در اصطلاح به این نوع گوش‌ها “گوش استال” نیز گفته می‌شود.
 • گوش کوسمان:این گوش ها به گوش های علامت سوالی معروف هستند و در بخش لاله گوش یک فاصله مشخصی تا جمجمه وجود دارد و انحنای گوش به سمت بیرون است .

طیف داوطلبان جراحی زیبایی گوش شامل کودکان خردسال، جوانان و میانسالان و حتی افراد کهنسال نیز می‌باشد. ماهیت جراحی اتوپلاستی، جراحی زیبایی است. بنابراین، هر شخصی که از لحاظ بدنی سالم بوده و توانایی انجام جراحی را دارا باشد، می‌تواند کاندیدای جراحی زیبایی گوش باشد.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

شاید بتوان مهم‌ترین مزیت این عمل را زیبایی‌ای دانست که پس از عمل برای انسان به وجود می‌آید. همانطور که گفته شد، این جراحی ذاتا زیبایی بوده و شاید اصلی‌ترین علتی که فردی خود را به تیغ جراحی می‌سپارد، زیبایی بخشیدن به چهره و گوش‌های خود باشد. پس از جراحی اتوپلاستی، اعتماد‌به‌نفس فرد افزایش یافته و راحت‌تر می‌تواند در اجتماع حضور پیدا کند.

همچنین، در برخی موارد، عمل جراحی زیبایی گوش مزایای دیگری نیز دارد. در مواردی که فرد به سبب داشتن غضروف اضافی، شنوایی کمی دارد، عمل جراحی گوش می‌تواند تا حدودی مفید واقع گردد. این موضوع ناشی از این است که پس از برداشتن غضروف اضافه، گوش فرد می‌تواند صداها را با کیفیت بهتر و بیشتری بشنود.

همچنین، از دیگر مزیت‌های این عمل می‎‌توان به همه‌گیر بودن آن اشاره کرد. طیف گسترده‌ای از کودکان تا نوجوانان و جوانان می‌توانند برای این عمل اقدام کنند. جای بخیه‌های عمل اتوپلاستی بسیار ظریف بودن و به سختی قابل تشخیص است.

برای درمان گوش بل بلی نوزاد چه راهی وجود دارد؟ در این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

روش جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش برای افراد گوناگون ماهیتی یکسان اما روش‌هایی کاملا متفاوت دارد. به طور کلی، این نوع نیاز و شرایط بیمار است که تعیین می‌کند چه روشی برای جراحی اتوپلاستی استفاده شده و چه تغییراتی در گوش نیاز است تا اعمال شود.

یکی از شایع‌ترین نوع جراحی زیبایی گوش به صورتی است که قسمت اضافه غضروف برداشته شده و نیز با حذف قسمت‌های اضافه پوست، برآمدگی بیش از حد معمول گوش برطرف شده و گوش نمای زیباتری پیدا می‌کند. در انجام جراحی زیبایی گوش ایجاد ساختار جدید گوش بسیار مهم است. به همین دلیل، به این روش “عمل اتوپلاستی” یا “عمل اتوپلاستی تجدید ساختار” نیز گفته می‌شود.

به طور کلی، در گوش‌های بزرگ و یا دارای انحنای خارج از حد معمول، پزشک متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، قسمتی از غضروف را برداشته و غضروف باقی‌مانده را با جای‌گذاری در محل مناسب، بخیه می‌زند. این بخیه‌ها داخلی بوده و قابل رویت نیستند. سپس، پوست را در جای خود قرار داده، اضافه آن توسط پزشک برداشته شده و بخیه‌های بیرونی برای بستن برش‌های خارجی انجام می‌شود.

مراقبت‌های جراحی زیبایی گوش

اقدامات لازم مراقبتی برای عمل اتوپلاستی را می‌توان به دو دوسته قبل و بعد از عمل تقسیم کرد. مجموع این اقدامات می‌تواند شکل پایانی گوش‌ها، میزان ناراحتی بیمار و از همه مهم‌تر، سلامتی و امنیتی بیمار را تعیین کند. آن‌چه که توسط بیمار باید پیش و پس از عمل جراحی زیبایی گوش رعایت شود، به اختصار بدین شکل است:

در این باره بخوانید  اصلاح گوش های غیرطبیعی و بدشکل نوزادان

مراقبت‌ها و اقدامات پیش از جراحی گوش

 • بهتر است موهای خود را قبل از عمل کوتاه و مرتب کنید؛ چرا که پانسمان گوش‌ها تا چند روز پس از عمل بر روی سر قرار می‌گیرد و شستشو و استحمام موی سر عملا غیر ممکن می‌شود.
 • برای انجام آزمایشات پیش از جراحی، نزدیک‌ترین زمان را به جراحی انتخاب کنید تا نتایج آزمایش با شرایطی که در اتاق عمل هستید، قرابت بیشتری داشته باشد.
 • داشتن یک نفر همراه در روز جراحی می‌تواند به شما بسیار کمک کند.
 • مصرف دخانیات را چند هفته قبل از جراحی کنار بگذارید، همچنین، مصرف قرص‌ آسپرین نیز در این مدت ممنوع است.
 • اگر قرار است جراحی بر روی کودک انجام بشود، بهتر است پیش از عمل وی را از لحاظ روحی برای این موضوع آماده کنید. آمادگی داشتن برای عمل اتوپلاستی می‌تواند کار را برای جراح، والدین و کودک بسیار راحت‌تر بکند.

مراقبت‌های پس از جراحی

 • ممکن است بیمار برای یک شب در بیمارستان بستری شود؛ این مورد در بین بیماران کودک بسیار شایع‌تر است.
 • تا دو هفته پس از جراحی، فرد باید به پشت خوابیده تا مانع ایجاد فشار بر گوش‌ها شود. در این بازه، غضروف مکان خود را تثبیت کرده و از استحکام بیشتری برخوردار می‌شود.
 • انجام فعالیت‌های سنگین، اعم از ورزشی و یا کاری تا دو هفته ممنوع است.
 • زخم‌ها و بخیه‌ها نیازمند رسیدگی و ضدعفونی کردن هستند، نیاز است تا بخیه‌ها مرتب شستشو داده شوند.
 • در هفته اول نیاز است تا با استفاده از هدبند، از گوش‌ها مراقبت کرد. پس از دو الی سه ساعت استفاده، می‌تواند اندکی به گوش‌ها استراحت داد و سپس مجدد از هدبند استفاده کرد.
 • از هفته دوم پس از عمل، استفاده از هدبند مختص شب ها بوده و نیاز نیست تا بیمار در تمام طول روز از هدبند استفاده کند.
 • خون‌مردگی و تورم در محل جراحی موضوعی طبیعی بوده که ممکن است اتفاق بیافتد. در صورت بروز این موضوع، جای نگرانی نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقدامات قبل از عمل گوش مطالعه مقاله اقدامات قبل از جراحی گوش که باید باید بدانید را پیشنهاد میکنیم.

مدت زمان جراحی زیبایی گوش

عمل اتوپلاستی چیزی در حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان خواهد برد. هر چند، عوامل متعددی می‌توانند بر مدت زمان جراحی تاثیرگذار باشند. میزان اصلاحاتی که نیاز است بر ساختار گوش اعمال شود، نیاز به برداشت غضروف از دنده‌ها وجود دارد یا خیر و عوامل متعدد دیگر می‌توانند زمان جراحی اتوپلاستی را کاهش و یا افزایش دهند.

ماندگاری جراحی اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی که برای ترمیم ساختار گوش انجام می‌شود، جراحی دائمی است و آثار آن تا همیشه به همراه فرد خواهد بود. در صورت رعایت تمامی شرایط نگهداری از گوش پس از عمل و عدم بروز اتفاقی که به گوش آسیب بزند، گوش فرد برای همیشه شکل و شمایل جدید خود را حفظ خواهد کرد.

هزینه انجام عمل اتوپلاستی

هزینه این جراحی کاملا متغیر است. عواملی همچون پزشک متخصص جراح، نوع بیمارستان، میزان تغییراتی که بر روی گوش باید اعمال شود، هزینه اتاق عمل و تیم عمل و … بر این موضوع تاثیرگذار هستند.

اتوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می‌شود، روشی است برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه قسمت بیرونی گوش؛ یعنی لاله و نرمه آن. در صورتی که گوش‌هایتان از سرتان تا حدی بیرون زده که آزارتان می‌دهد، ممکن است به عمل جراحی زیبایی گوش نیاز داشته باشید. همچنین اگر یک گوش یا هر دو گوش‌ شما به دلیل آسیب و ضربه یا نقص مادرزادی، بدشکل است، می‌توانید اتوپلاستی را در نظر بگیرید. برای مثال هماتوم درمان نشده در گوش که معمولا ورزشکاران با آن روبرو هستند، در نهایت به عمل زیبایی گوش منجر خواهد شد.

جراحی سنجاق کردن گوش دردناک نیست، زیرا بیماران برای جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند. با این حال، ممکن است بلافاصله پس از عمل کمی احساس ناراحتی کنید. چرا که گوش‌های شما برای کاهش تورم و حفظ التیام، باندپیچی می‌شوند. البته این درد با کمک مسکن‌های ساده قابل کنترل است.

بزرگسالان معمولا پس از چند روز می‌توانند به سر کار و فعالیت‌های روزمره خود برگردند. بچه‌ها بعد از یک هفته می‌توانند به مدرسه بروند. هدبند طبی تجویز شده باید برای چند هفته استفاده شود. بهبود کامل اتوپلاستی تقریباً ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید