جراحی پلک پایین به چه منظور و چگونه انجام میشود؟

181

با افزایش سن، بافت هایی که تمایل دارند حدقه چشم را در جای خود نگه دارند، ضعیف می شوند و در نتیجه امکان افتادگی پلک های پایین را فراهم می کنند. پوست اطراف چشم نیز در بسیاری از موارد شل می‌ شود و تاندون‌ های گوشه بیرونی پلک ممکن است سقوط کنند. همه این تغییرات در مجموع می توانند ظاهر پلک های تحتانی پف کرده را برای فرد ایجاد کنند و در نهایت باعث ایجاد تیرگی در اطراف چشم می شوند. یکی از راه های درمان این علائم و نشانه های پیری جراحی پلک پایین یا بلفاروپلاستی پلک پایینی است.

این علائم و نشانه های پیری روی ظاهر فرد به شدت تاثیر داشته و فرد را خسته و ناراحت یا عصبانی نشان می دهند. بنابراین هنگامی که این نگرانی های زیبایی شناختی و سایر نگرانی های پزشکی مربوط به ناحیه پلک پایین برای زنان و مردان آشکار می شود، بلفاروپلاستی پایین اغلب می تواند یک گزینه درمانی عالی باشد. در این مطلب تمام آنچه را که لازم است در مورد این عمل پلک بدانید گردآوری شده است؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

جراحی پلک پایین، راهی برای جوانسازی صورت

آیا پلک پایین شما پف کرده یا افتاده به نظر می رسد؟ آیا چهره شما همیشه خسته و یا حتی متورم به نظر می رسد؟ آیا از داشتن پوست شل و چروک زیر چشم خود ناراضی هستید؟ افتادگی پلک پایین می تواند دردسرهای زیادی ایجاد کند و می تواند زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. پف پلک پایین می تواند بر احساس شما چه از نظر جسمی و چه از نظر ذهنی و نحوه دید دیگران شما را تحت تاثیر قرار دهد.

خوشبختانه، یک روش درمانی و زیبایی نسبتا ساده وجود دارد که می تواند کیسه های برجسته پلک پایین را از بین ببرد و بافت پوست پلک شما را بهبود بخشد و در نتیجه ظاهری صاف و جوان تر برای شما به ارمغان بیاورد که راحتی و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد.

بلفاروپلاستی تحتانی که به عنوان جراحی پلک پایین نیز شناخته می شود، یک عمل زیبایی است که برای هدف قرار دادن و حل مشکلات آناتومیکی زمینه ای که باعث علائم پیری در پلک های پایین و اطراف آن می شوند، طراحی شده است و در نهایت ظاهری جوان تر و با طراوت ایجاد می کند. به معنای دیگر بلفارو پلک پایین می تواند موارد زیر را درمان کند:

 • کیسه های زیر چشم
 • کیسه های چربی جابجا شده زیر چشم
 • تیرگی اطراف چشم و به خصوص پلک پایین
 • چین و چروک و پیری پوست

در بسیاری از موارد، جراحی پلک تحتانی با درمان هایی مانند بلفاروپلاستی فوقانی، لیفت میانی صورت و یا لایه برداری پوست با لیزر برای دستیابی به بهبود جامع تری در ناحیه چشم ترکیب می شود. اما بلفارو پلک پایین چشم چگونه انجام می شود.

جراحی پلک پایین و درمان کیسه های زیر چشم

نحوه جراحی پلک پایین و مراحل آن

در جراحی پلک پایین، چربی پلک پایین تراشیده می شود. با این حال، زمانی که موضوع زیبایی بیشتر به آتروفی و توخالی شدن صورت مربوط می شود، جراحان اغلب اصلاح را به سمت حرکت دادن چربی به سمت قسمت هایی از وسط صورت که فاقد حجم هستند، می برند؛ این تکنیک به نام جابجایی چربی مشهور است. در بیماران جوان ‌تر، چربی را می ‌توان از داخل پلک برداشت، در حالی که در بیماران مسن‌تر، چربی معمولاً با برشی که درست زیر مژه ‌ها ایجاد می ‌شود، برداشته می ‌شود تا بتوان پوست اطراف را تراشید و ماهیچه ‌ها و تاندون ‌های زیرین پلک را سفت کرد. هنگامی که پوست و چین و چروک اضافی وجود دارد، جراح با دقت مقدار کمی از پوست را برمی دارد و در عین حال اطمینان می دهد که بافت پلک پایین بیش از حد برداشته نمی شود، که می تواند منجر به نتایج زیبایی شناختی و عملکردی رضایت بخش شود.

عمل پلک پایین چشم معمولاً تحت آرامبخشی داخل وریدی سبک انجام می شود. هنگامی که این جراحی به تنهایی انجام شود، معمولاً به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۵۰ دقیقه زمان می برد. گفته می‌شود، بسیاری از بیماران ترجیح می ‌دهند که پلک ‌ها و گونه ‌ها و وسط صورت خود را همزمان با بلفاروپلاستی تحتانی لیفت کنند که می ‌تواند کل زمان درمان را افزایش دهد.

در این باره بخوانید  بررسی مهمترین مراقبت های قبل از جراحی بلفاروپلاستی یا عمل پلک چشم

جای زخم ناشی از جراحی پلک پایین به مانورهای خاص انجام شده در طول عمل و همچنین عواملی مانند ژنتیک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رعایت دستورالعمل های بعد از عمل بستگی دارد. هنگامی که چربی برای بیماران جوان‌تر برداشته می‌شود و یا موقعیت چربی ها را تغییر می‌ دهند، جراح اغلب می ‌تواند این کار را از داخل پلک ‌ها انجام دهد، بنابراین هیچ جای زخم خارجی ایجاد نمی‌ کند. برای افراد مسن و یا افراد جوانی که پوست اضافی و  یا چین و چروک دارند، معمولاً به یک برش کوچک درست زیر مژه نیاز است تا بتوان پوست را برداشته و ماهیچه ‌ها و تاندون ‌ها را علاوه بر برداشتن چربی، سفت کرد.

خوشبختانه، حتی زمانی که یک برش خارجی برای جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین لازم است، معمولاً در یک چین طبیعی پلک ایجاد می‌ شود و جای زخم به خوبی بهبود می ‌یابد. هنگامی که جای زخم به ظاهر نهایی خود محو شد، معمولاً از پوست اطراف قابل تشخیص نیست، به ویژه هنگامی که در طول بهبود و نقاهت به درستی از آن مراقبت شود.

نحوه جراحی پلک پایین و مراحل آن

کانتوپلاستی چشم چیست و چگونه انجام می‌شود؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله مطالعه نمایید.

مراحل جراحی پلک پایین

عمل پلک پایین چشم شامل مراحل زیر است:

مرحله ۱. بیهوشی

دارو ها برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

مرحله ۲. برش

خطوط برش برای جراحی پلک به گونه ای طراحی شده اند که اسکار های حاصل به خوبی در ساختار طبیعی ناحیه پلک پنهان شوند. پلک بالایی را می توان از طریق یک برش در چین طبیعی روی پلک اصلاح کرد اما این برش در جراحی پلک پایین ممکن است درست در زیر خط مژه تحتانی اصلاح شود. از طریق این برش، پوست اضافی پلک پایین برداشته می شود. باز هم، چربی اضافی را می توان تغییر موقعیت داد یا برداشت.

برش بین ملتحمه ای که در داخل پلک پایین ایجاد می شود، یک روش جایگزین برای اصلاح شرایط پلک پایین و توزیع مجدد یا حذف چربی اضافی است. با این تکنیک هیچ پوستی برداشته نمی شود.

مرحله ۳. بستن برش ها

برش های پلک معمولاً با بخیه یا چسب پوست بسته می شوند. بخیه ها در عرض یک هفته برداشته می شوند. جراح شما همچنین ممکن است استفاده از لیزر یا لایه برداری شیمیایی را برای کاهش تغییر رنگ و تیرگی زیر پلک پایین پیشنهاد دهد.

مرحله ۴ . مشاهده نتایج

نتایج جراحی پلک پایین به تدریج و با کاهش تورم و کبودی ظاهر می شود تا پلک صاف و واضح تر و ناحیه اطراف آن نمایان شود و فرد ظاهری هوشیارتر و جوان تر پیدا کند.

کاندیدای مناسب جراحی پلک پایین

بهترین کاندید برای بلفاروپلاستی پلک پایین افرادی هستند که شرایط زیر را دارند:

 • از سلامت کلی برخوردار هستند
 • سیگار نمی کشند
 • هیچ عارضه چشمی جدی ندارند
 • بافت و عضله صورت سالمی دارند

اگر بیمار دارای پوست شل، افتادگی یا کیسه های پف کرده زیر چشم باشد، این روش می تواند به کاهش این عوارض ناخواسته کمک کند و چشم ها را جوان و شاداب کند. برای بیماران مهم است که قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک پایین انتظارات واقع بینانه داشته باشند تا از نتایج خود راضی باشند. در حالی که این روش می تواند ظاهر آنها را بهبود بخشد و در نتیجه ممکن است اعتماد به نفس بیمار را بهبود بخشد، نمی تواند کل ظاهر بیمار را تغییر دهد یا ساختار چهره او را تغییر دهد.

کاندیدای مناسب جراحی پلک پایین

مزایای جراحی پلک پایین

علاوه بر از بین بردن علائم و نشانه های پیری صورت و رفع چین و چروک اطراف چشم، عمل جراحی پلک پایین مزایای دیگری هم دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • پاک کردن یا از بین بردن کیسه های چربی زیر چشم و در نتیجه ظاهری جوان تر و کمتر خسته برای فرد
 • هر گونه پوست یا بافت اضافی را که باعث ایجاد پلک افتاده یا پوست شل و آویزان می شود، از بین می رود
 • می تواند خطوط و چین و چروک های ظریف زیر چشم و چین و چروک های پای کلاغی را صاف و بافت اطراف چشم را کمی لیفت کند.
در این باره بخوانید  کانتوپلاستی چشم چیست و چگونه انجام می‌شود؟

دوران نقاهت و بهبودی پس از جراحی پلک پایین

پس از عمل بلفاروپلاستی پلک پایین، جراح ممکن است استفاده از قطره یا پماد و کمپرس سرد را برای کمک به روند بهبودی و به حداقل رساندن عوارض جانبی مانند تورم، کبودی، تحریک و خشکی چشم که معمولاً بعد از این عمل بروز پیدا می کند، تجویز کند.

پس از عمل نیز ممکن است چشم ها در گاز پیچیده شده و پانسمان شوند. بیماران معمولاً می توانند ظرف چند روز به سر کار بازگردند، اما باید حداقل به مدت دو هفته از ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنند. بخیه ها معمولاً سه یا چهار روز پس از عمل برداشته می شوند. تورم و سایر عوارض جانبی معمولاً در عرض دو هفته پس از جراحی کاهش می یابد. لنزهای تماسی و آرایش پلک را نمی توان تا دو هفته پس از جراحی استفاده کرد. جراح دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه مراقبت از چشم پس از عمل ارائه می دهد که در ادامه با آنها آشنا می شویم:

مراقبت های بعد از جراحی پلک پایین

نتایج عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی با کاهش تورم و کبودی قابل مشاهده است و تا یک سال پس از جراحی بهبود می یابد. عمل بلفاروپلاستی پلک پایین به گونه ای طراحی شده است که نتایج طولانی مدتی را به همراه داشته باشد. در حالی که جراحی نمی تواند از پیری چشم جلوگیری کند، اکثر بیماران از نتایج خود راضی هستند و به دنبال تکرار عمل نیستند. اما تمام این نتایج فوق العاده زمانی رخ می دهد که مراقبت های بعد از بلفارو پلک پایین به خوبی و با دقت انجام شود. برخی از این مراقبت ها به شرح زیر است:

 • کمپرس سرد اغلب برای کاهش تورم در ۴۸ ساعت اول توصیه می شود و سپس کمپرس گرم توصیه می شود.
 • پماد ملایم یا پماد آنتی بیوتیک چشمی (یا ترکیبی از استروئید یا آنتی بیوتیک) یا قطره برای اولین هفته بعد از عمل استفاده می شود.
 • تا چند روز یا چند هفته پس از جراحی از انجام فعالیت های شدید اجتناب شود.
 • یک ویزیت بعدی در عرض یک هفته پس از جراحی برنامه ریزی شده است و بخیه های غیر قابل جذب ۵ تا ۷ روز پس از جراحی برداشته می شوند تا از جای بخیه و جای زخم زیاد جلوگیری شود.
 • به بیماران در مورد علائمی که نشان دهنده خونریزی یا عفونت است که نیاز به تماس با جراح آنها دارد، آموزش داده می شود.

خطرات و عوارض جراحی پلک پایین

مانند هر روش جراحی دیگری، خطرات خاصی در ارتباط با عمل جراحی پلک پایین چشم وجود دارد. در حالی که این خطرات نادر هستند اما معمولاً شامل موارد زیر است:

 • کبودی
 • تورم
 • تاری دید
 • موقعیت نامناسب چشم
 • خون ریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • تغییر رنگ پوست اطراف چشم
 • ناتوانی در بستن کامل چشم ها
خطرات و عوارض جراحی پلک پایین

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

قیمت جراحی پلک پایین

هزینه عمل پلک پایین چشم بسیار متغیر و متفاوت است که قیمت دقیق آن با توجه به پیچیدگی کلی درمان و انجام یا عدم انجام روش های تکمیلی تعیین می شود. به علاوه عواملی مانند دستمزد جراح، مکان مطب یا کلینیک جراحی، هزینه بیهوشی و هزینه تهیه داروها نیز بر هزینه نهایی جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین تاثیرگذار است.

در آخر

علائم و نشانه های پیری زودتر از هرچیزی در ناحیه اطراف چشم و پلک ما ایجاد می شوند. افتادگی پلک بالا و پایین، تجمع یا حرکت چربی اضافه در پلک پایین و چین و چروک ناحیه اطراف چشم جزو این علائم هستند؛ اما جای نگرانی وجود ندارد. همه این علائم با جراحی پلک پایین قابل درمان هستند. در این مطلب شما را با صفر تا صد عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چشم آشنا کردیم. اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما و سایر مخاطبین این صفحه به اشتراک بگذارید.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. فاطمه حكيم می گوید

  من ده سال پیش تزریق چربی زیر چشم دلشتم ایا الان میتونم عمل پلک پایین رو انجام بدم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام برای اینکه بدانید مجدد جراحی امکان پذیرهست یا خیر میبایست به صورت حضوری پلک شما معاینه شود.
   شما میتوانید برای دریافت نوبت مشاوره با شماره های کلینیک تماس بگیرید.
   ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید