عمل کوچک کردن دهان

23,831

امروزه جراحی‌های زیبایی متعددی توسط متخصصین انجام می‌شود که توسط آن‌ها، نواقص چهره و بدن افراد اصلاح شده و همین امر سبب افزایش جذابیت و اعتماد به نفس در فرد می‌گردد. عمل کوچک کردن دهان نیز از جمله جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که پزشک با رفع گشادی دهان با جراحی، زیبایی چهره فرد را دوچندان می‌کند.

اگر فردی دهانش از میزان طبیعی عریض‌تر باشد، سبب می‌شود حس ناخوشایندی نسبت به چهره‌ی خود داشته باشد و همین امر باعث دوری فرد از اجتماع و جمع دوستان می‌شود؛ زیرا بزرگ بودن دهان را نقص چهره می‌داند و به همین دلیل اعتماد به نفس فرد از بین می‌رود.

گاهی ممکن است به دلیل وجود این شرایط، فرد از بروز احساسات خود خودداری کند؛ به عنوان مثال در جمع نخندد و یا از صحبت کردن در جمع خجالت بکشد. به همین دلیل، اگر عمل کوچک کردن دهان، زیر نظر یک پزشک متخصص و متبحر انجام شود که عوارض و خطرات آن را به حداقل برساند، بسیار نقش کمک‌کننده‌ای برای این گونه افراد دارد.

بیمار باید قبل از جراحی، انتظارات خود را از عمل با پزشک در میان بگذارد؛ زیرا گاهی اوقات افراد توقعات بیش از حد از انجام جراحی دارند. برای مثال؛ رفع گشادی دهان با جراحی تا حدی امکان پذیر است و باید به گونه‌ای باشد که برای فرد مشکلی ایجاد نکند.

نمایش اندازه استاندارد عرض دهان بر روی شکل شماتیک

روش‌های انجام عمل کوچک کردن دهان به چه شکل است؟

عمل کوچک کردن دهان به دو شیوه انجام می‌شود که فرد قبل از انجام جراحی، طی مشاوره با پزشک متخصص و انجام بررسی‌های لازم توسط پزشک یکی از دو روش را برای جراحی انتخاب می‌کند.

در این جراحی، پزشک ابتدا با استفاده بی‌حسی موضعی نقاط مورد نظر برای عمل را بی‌حس می‌کند و سپس، یکی از دو روش را انجام می‌دهد.

·        عمل کوچک کردن دهان به روش قابل بازگشت

این روش بیشتر توسط پزشکان توصیه می‌شود. در این روش لبه‌های دهان برش داده می‌شود و سپس، دهان به اندازه‌ی ۶ الی ۱۲ میلی‌متر توسط برداشتن مقدار معینی پوست و بافت و چربی اضافی، کوچک شده و سپس، از داخل دهان و خارج دهان بخیه می‌شود.

اگر کسی برای انجام جراحی به طور کامل اطمینان ندارد و هنوز به نظر قطعی نرسیده، بهتر است که برای رفع گشادی دهان با جراحی، روش برگشت‌پذیر را انتخاب کند؛ زیرا در صورت عدم رضایت از جراحی و چهره‌ی خود، می‌تواند به حالت اولیه بازگردد.

در این روش، پزشک خط برش و بخیه داخلی و خارجی را طوری انتخاب می‌کند که در صورت عدم رضایت، قابلیت بازگشت به حالت اولیه را داشته باشد.

در عمل کوچک کردن دهان به شیوه‌ی قابل بازگشت، به دلیل اینکه پوست و بافت‌های دو طرف دهان بریده نمی‌شوند و دهان توسط بخیه کوچک می‌شود، این امکان وجود دارد که در صورت خواست بیمار، دهان دوباره به حالت قبل بازگردد.

·        عمل کوچک کردن دهان به روش غیر قابل بازگشت

این روش، اغلب برای افرادی که به طور مادرزادی و ژنتیکی دچار نقصی در قسمت دهان شده‌اند و یا در صورتی ‌که شخص با رضایت صددرصدی خواستار رفع گشادی دهان با جراحی باشد، استفاده می‌شود؛ زیرا قسمت مورد نظر برش داده و برداشته می‌شود و امکان بازگشت وجود ندارد.

اما در اغلب موارد، روش غیر قابل بازگشت توسط پزشکان متخصص به افراد توصیه نمی‌شود؛ زیرا بعد از جراحی به دلایلی از قبیل نامتقارن بودن لب در طرفین دهان، عدم رضایت داشتن بیمار از جراحی و عدم تناسب لب با صورت پس از انجام جراحی، ممکن است فرد از انجام جراحی پشیمان شود.

در جراحی کوچک کردن دهان به شیوه‌ی غیرقابل بازگشت، به دلیل این که بافت و پوست اضافی در دو طرف دهان توسط جراح بریده می‌شود، امکان بازگشت دهان فرد به حالت اولیه وجود ندارد.

چه کسانی می‌توانند برای انجام عمل کوچک کردن دهان گزینه‌ی مناسبی باشند؟

افرادی که مادرزادی لب‌های بزرگ و دهانی عریض دارند:

وجود لب‌های بزرگ، سبب عدم تقارن در صورت این افراد می‌شود و این موضوع برای آنها آزاردهنده است و سبب احساس نارضایتی می‌گردد.

لب‌های بزرگ، دهان فرد را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و این موضوع باعث می‌شود در چهره‌ی فرد تناسب وجود نداشته باشد و جذابیت صورت او از بین برود.

عدم تناسب در صورت فرد، سبب می‌شود فرد هنگام نگاه کردن به چهره‌ی خود حس خوشایندی داشته باشد و از حضور در جمع دیگر افراد فاصله بگیرد.

افرادی که از فرم لب‌ها و شکل دهان خود رضایت ندارند

عمل کوچک کردن دهان سبب می‌شود این افراد چهره‌ی خود را به حالت دلخواه خود نزدیک کنند. این افراد معتقدند که فرم لب و شکل دهان آن‌ها جذابیت چهره‌شان را کم کرده است. با مراجعه به پزشک و مشورت، با رفع گشادی دهان با جراحی، میزان رضایت خود را از چهره بیشتر می‌کنند.

در این باره بخوانید  برای کوچک شدن لب چه کنیم (عمل کوچک کردن لب)

مطالعه مقاله عمل جراحی برای نازک و کوچک کردن لب را پیشنهاد می کنیم.

افرادی که لب‌های برجسته و بزرگی دارند

این افراد ممکن است به علت یک نقص ژنتیکی و یا یک مشکل در استخوان فک و صورت از لب‌های بزرگ و برجسته برخوردار باشند.

لب‌های خیلی بزرگ سبب می‌شود دهان عریض‌تر به نظر آید و به همین دلیل، در زیبایی فرد تاثیر گذاشته و از جذابیت فرد می‌کاهد. این افراد با مراجعه به پزشک طی جلسه مشاوره، طبق تشخیص پزشک می‌توانند با عمل کوچک کردن دهان مشکل را برطرف کنند.

در برخی مواقع در صورتی که فرد مشکلی در استخوان فک و صورت خود داشته باشد، قبل از انجام جراحی باید عمل جراحی و اصلاح فک را انجام دهد.

گاهی در دوران نوجوانی دیده می‌شود که به دلیل عدم تکامل دوران بلوغ، افراد احساس می‌کنند که لب‌های بزرگ و یا دهان عریضی دارند که با صورت آن‌ها تناسب ندارد. لازم است که این افراد تا حدود ۲۰ سالگی که دوران بلوغ آن‌ها کامل شود، صبر کنند و سپس، در ارتباط با انجام عمل جراحی تصمیم بگیرند.

افرادی که از لبخند خود حس نارضایتی دارند

لبخند زدن یکی از ابراز احساسات زیبا در انسان است. انسان‎‌ها وقتی در جمعی قرار می‌گیرند، با لبخند با اطرافیان خود ارتباط برقرار می‌کنند و دیگران نیز جذب افرادی می‌شوند که لبخند به لب دارند و از هم‌نشینی با این افراد لذت می‌برند.

افرادی که دهان عریض و یا لب‌های خیلی بزرگی دارند، هنگام لبخند تعداد زیادی از دندان‌هایشان دیده می‌شود و این امر، حس ناخوشایندی را به فرد انتقال می‌دهد و سبب می‌شود اعتماد به نفس فرد پایین بیاید.

حتی ممکن است برخی از این افراد به دلیل این مشکل، از لبخند زدن و بروز احساسات خود در جمع خودداری کنند. این افراد به دلیل عدم رضایت از لبخند خود، متقاضی رفع گشادی دهان با جراحی هستند. امروزه به کمک پیشرفت علم پزشکی، نواقص چهره‌ افراد از بین می‌رود و افراد پس از انجام جراحی زیبایی، از چهره‌ی خود لذت می‌برند.

رفع گشادی دهان با جراحی

کسانی که از انجام عمل بزرگ کردن لب و دهان در گذشته ناراضی هستند

برخی افراد با تزریق ژل، لب‌های خود را بزرگ می‌کنند و شکل ظاهری دهان را تغییر می‌دهند. برخی از این افراد ممکن است به دلیل عدم رضایت از ظاهر خود و یا این‌ که لب و دهان آن‌ها دچار نقص شده است، خواستار عمل کوچک کردن دهان باشند.

در صورتی که فردی برای حجیم کردن لب‌ها تزریق ژل انجام دهد و پس از انجام آن، احساس کند که لب‌هایش با چهره‌ی او تناسب ندارد و از ظاهر لب‌ها و دهان خود رضایت نداشته باشد، باید ابتدا ژل تزریق شده را به طور کامل تجزیه کند و سپس، جراحی را انجام دهد.

عمل کوچک کردن دهان چه عوارضی به همراه دارد؟

هر نوع عمل جراحی، عوارض و خطراتی هرچند بسیار کم را برای بیمار به همراه دارد. فرد می‌تواند با اطلاعات کامل و انتخاب پزشک متخصص و متبحر، این عوارض و خطرات را به حداقل برساند.

پزشک متخصص قبل از جراحی، طی یک جلسه مشاوره، فرد را از عوارض جراحی آگاه می‌سازد و مراقبت‌هایی که قبل و بعد از عمل باید انجام دهد، را برای او توضیح می‌دهد تا عدم آگاهی فرد، سبب اختلال در روند جراحی و بهبود بیمار نشود.

عمل کوچک کردن دهان نیز از این قاعده مستثنی نیست و عوارضی را ممکن است برای فرد ایجاد کند که از جمله این عوارض عبارتند از:

·        تورم و درد

جراحی کوچک کردن دهان نیز با درد و تورم همراه است و تا چند روز بعد از جراحی، وجود درد در آن ناحیه و همچنین، ایجاد ورم در لب‌ها، امری طبیعی است. با استفاده از داروهای تجویزشده توسط پزشک و انجام مراقبت‌هایی که بعد از جراحی باید رعایت شود، می‌توان درد و تورم در این قسمت را کاهش داد و در روند بهبودی تسریع بخشید.

·        کبودی و قرمزی در ناحیه‌ی تحت درمان

پس از رفع گشادی دهان با جراحی، ناحیه‌ی مورد نظر کبود می‌شود. میزان کبودی در افراد مختلف، متفاوت است. با استفاده از ماساژهای منظم و استفاده از کمپرس یخ پس از جراحی، میزان کبودی کاهش می‌یابد.

·        عفونت

به دلیل ایجاد برش در جراحی کوچک کردن دهان، بیمار باید پس از عمل، مسائل بهداشتی را کاملا رعایت کند؛ زیرا عدم رعایت و شستشوی منظم زخم، سبب ایجاد عفونت می‌شود.

·        واکنش آلرژیک نسبت به مواد بی‌حسی

آلرژی جز عوارض خطرناک جراحی محسوب می‌شود. برخی از افراد ممکن است نسبت به مواد بی‌حسی که پزشکان در جراحی استفاده می‌کنند، حساس بوده و بدن آنها واکنش آلرژیک از خود نشان دهد.

در این باره بخوانید  جراحی و ترمیم لب شکری (لب شکافته) و کام شکافته

·        عدم تقارن بین لب‌ها

یکی از حالت‌هایی که از عوارض شایع پس از این جراحی محسوب می‌شود و ممکن است بعد از جراحی برای بیمار اتفاق بیفتد، این است که احساس کند که لب‌ها در دو طرف‌ صورت با هم متقارن نیستند. به همین دلیل، جراحی کوچک کردن دهان و جراحی لب‌ها به صورت همزمان انجام می‌شود.

·        احساس بی‌حسی موقتی در لب‌ها و دهان

پزشک تعیین می‌کند که برای جراحی از بی‌حسی موضعی برای بیمار استفاده کند یا بیهوشی. احساس بی‌حسی پس از جراحی، در لب‌ها و دهان فرد اغلب در بی‌حسی موضعی شایع است. این حالت برای فرد، موقتی است و به مرور زمان از بین می‌رود اما اگر این مشکل تداوم پیدا کرد، شخص حتما باید به پزشک مراجعه کند.

·        باقی ماندن جای برش و زخم روی صورت

در این جراحی گوشه‌ی لب توسط پزشک برش داده می‌شود و این مسئله که جای زخم روی صورت بیمار باقی می‌ماند یا کاملا از بین می‌رود، به مهارت و تبحر پزشک متخصص بستگی دارد.

·        حالت دولایه‌ در پوست بیمار و ایجاد برآمدگی در داخل دهان

پس از رفع گشادی دهان با جراحی حالت گوشت اضافه در داخل دهان، تا مدتی برای بیمار آزاردهنده خواهد بود. اما اگر پس از مدتی مشکل برآمدگی در داخل دهان رفع نشود، برای فرد ایجاد مشکل می‌کند.

·        نرسیدن به نتیجه‌ی دلخواه و احساس عدم رضایت از نتیجه‌ی جراحی

در تمام جراحی‌های زیبایی این امکان وجود دارد که شما پس از طی مراحل بهبودی، نتیجه‌ای که انتظار داشتید را نبینید. در جراحی کوچک کردن دهان این موضوع شایع‌تر است. به همین دلیل پزشکان تمایل دارند، افراد برای رفع گشادی دهان با جراحی، روش قابل بازگشت را انتخاب کنند تا در صورت عدم رضایت از نتیجه‌ی عمل، این امکان وجود داشته باشد که چهره‌ی فرد به حالت اولیه بازگردد.

مقاله جراحی لیفت لب بالا را ازدست ندهید.

بیمار بعد از جراحی چه مراقبت‌هایی را باید انجام دهد؟

 • شش الی هفت ساعت پس از جراحی حتما با استفاده از صابون بچه و یا ماده‌ی شستشوی تجویزشده توسط پزشک محل جراحی را شستشو دهد.
 • بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده کند تا تورم و کبودی محل را کاهش دهد.
 • داروهایی که توسط پزشک برای بیمار تجویز می‌شود، باید در ساعات معین بعد از جراحی استفاده شود.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • هنگام خواب از دو بالشت در زیر سر استفاده کنید تا سر بالاتر از بدن قرار گیرد و گردش خون راحت‌تر انجام شود.
 • از خوردن خوراکی‌هایی که محتوای اسیدی دارد، خودداری کنید.
 • بعد از عمل کوچک کردن دهان حتما از غذاهای پوره و نرم استفاده کنید تا فشاری به دهان وارد نشود. زیرا بخیه‌های اطراف دهان اجازه نمی‌دهد که دهان به میزان زیاد باز شود. همچنین استفاده از غذاهای نرم و پوره مانند سبب می‌شود که نیاز به جویدن زیاد نیاز نباشد.
 • برای جلوگیری از عفونت حتما مرتب از دهانشویه استفاده کنید.
 • روزانه به صورت منظم محل جراحی را شستشو دهید.

از آنجایی که این جراحی با بی‌حسی موضعی و بی‌هوشی عمومی قابل انجام است، هنگام جراحی هیچ درد و مشکلی را احساس نخواهید کرد. همچنین در این روش برش و بخیه چندانی انجام نمی‌شود، به همین دلیل عوارض بعد از عمل آن چندان شدید نیست و به سرعت نیز از بین خواهد رفت. به طور کلی کوچک کردن دهان، یک عمل ساده و راحتی است.

این عمل برای کسانی مناسب است که لب‌ها یا دهان برجسته و بزرگی دارند. کسانی که لب‌های آنها حالت پفکی و جلو آمده دارد و ضخامت لب‌ها زیاد است. همچنین کسانی که لب‌های بلند و لبخند بسیار پهنی دارند و از دو طرف دهان، گوشه‌های لب‌ها خیلی به سمت دو طرف صورت کشیده شده است. در افرادی که مشکلات مادرزادی در لب‌ها و لبخندی غیر طبیعی دارند نیز، این عمل بسیار مفید خواهد بود.

نخست اینکه درد، ورم و کبودی بعد از عمل در ناحیه لب‌ها و پیرامون آن، طبیعی و گذرا است؛ پس نگران نباشید. با کمک کمپرس سرد می‌توانید کبودی و تورم را کاهش دهید هرچند بخش زیادی از تورم لب‌ها در کمتر از دو هفته از بین خواهد رفت. حتما استراحت کافی داشته باشید و مایعات زیادی بنوشید. هنگام خوابیدن، سر خود را بالاتر از سینه قرار دهید. برای کاهش خطر عفونت ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید. تا دو هفته هیچ فشاری به لب‌ها وارد نکنید تا جای بخیه‌ها بهبود پیدا کند.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید
22 نظرات
 1. گودرزی می گوید

  سلام هزینه جراحی کوچک کردن دهان چقدر است

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   لطفا برای اطلاع از هزینه ها با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 2. ناشناس می گوید

  سلام آقای دکتر عمل کوچک کردن دهان رو باز انجام میدید و لطف کنید هزینه ش رو بگید و الان در کدام کلینیک یا بیمارستان این عمل و انجام میدید با تشکر از پاسختون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز شما میتوانید با شماره های کلینیک تماس بگیرید تا همکاران ما مشاوره کامل در خصوص تمام سوالاتتون رو در اختیار شما قرار بدهند
   لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶- سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴

 3. فاطمه می گوید

  سلام.هزینه جراحی کوک کردن دهان چقدر هست.ممکن این عمل جای بخیه ها بماند

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   اگر جراحی توسط فوق تخصص متبهر صورت پذیرد جای بخیه ای در صورتتان نخواهد بود
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 4. زهرا عظیمی می گوید

  سلام وقت بخیر..میشه هزینه این جراحی را لطف کنید بگید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت شما هم بخیر
   لطفا برای دریافت راهنمایی با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 5. زهرا عظیمی می گوید

  سلام هزینه عمل تقریبا چقده

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از هزینه ها لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 6. سهیلا می گوید

  سلام واقعا من از بزرگی دهانم رنج میبرم و میخواهم عمل کوچک شدن دهان را انجام بدهم میتونم واقعا

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام و احترام
   بله دوست عزیز
   از طریق عمل زیبایی کوچک کردن دهان میتوانید فرم دلخواه دهان خود را متناسب با صورتتان بدست آوردید
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرد
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 7. ناشناس می گوید

  سلام عمل کوچک کردن دهان انجام میدین هزینش
  چنده

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   شما برای مشاوره رایگان میتوانید با شماره های کلینیک در ارتباط باشید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 8. ناشناس می گوید

  هزینه عمل تقریبا چقدره؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از هزینه ها لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید.سعادت اباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 9. رها می گوید

  عالی

 10. ادریس می گوید

  نوبت دهی میخاستم

 11. مهدی می گوید

  سلام جناب دکتر عمل جراحی دهن برای رفع گشادی دهانو انجام میدید؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله جراحی کوچک کردن دهان هم انجام می دهند.

   1. ناشناس می گوید

    اینستاشونو میگید تا کاراشونو ببینیم

    1. Doctor najafbeygi می گوید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید