مهمترین مواردی که درمورد پروتز زاویه فک باید بدانید!

78

داشتن خط فک قوی و مشخص، یک ویژگی زیبایی شناختی برای مردان و زنان است. روش‌های زیادی در جراحی زیبایی صورت وجود دارد که برای کمک به بهبود زاویه خط فک انجام می‌شود. یکی از روش‌های بسیار پرکاربرد، پروتز زاویه فک پایین است. ایمپلنت‌های زاویه مندیبل برای ایجاد اصلاحات زیبایی شناختی در نسبت‌های غیرطبیعی صورت به دلیل نقص‌های مادرزادی، تروما یا افزایش سن به کار می‌روند.

پروتز زاویه فک چیست؟

ایمپلنت فک یک روش جراحی است که در آن یک ایمپلنت در امتداد خط فک قرار می‌گیرد تا ظاهری برجسته‌تر به چانه و فک بدهد. این جراحی هم برای آقایان و هم برای خانم‌هایی که احساس می‌کنند چانه‌شان عقب‌رفته یا کوچک‌تر از بقیه قسمت‌های صورتشان است یا فک‌شان مشخص نیست، گزینه خوبی محسوب می‌شود. زمانی که جراحی ایمپلنت فک توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام شود، می‌تواند به متعادل کردن نسبت تمام ویژگی‌های صورت کمک کند و حداقل عوارض را به همراه داشته باشد.

پروتز زاویه فک چیست؟

در مقاله زاویه سازی صورت؛ راز جذابیت مدل های معروف سری می زنیم به دنیای شگفت انگیز این عمل زیبایی و سیر تا پیاز آن را بررسی می کنیم.

پروتز زاویه فک چگونه انجام می‌شود؟

سایز و شکل ایمپلنت توسط جراح و از طریق عکسبرداری قبل از عمل مشخص می‌‌گردد. این جراحی تحت بیهوشی انجام می‌شود و بین ۱٫۵ تا ۲ ساعت طول می‌کشد. ایمپلنت‌های زاویه فک پایین معمولاً از طریق یک برش از داخل دهان در کنار دندان عقل وارد می‌شوند. سپس از طریق این برش‌ها در یک پاکت ایجاد شده در بافت قرار می‌گیرند. در برخی موارد، از یک پیچ تیتانیومی کوچک برای اتصال ایمپلنت و استخوان استفاده می‌شود. برش‌های ایجاد شده با استفاده از بخیه‌هایی که بدن بعداً آنها را جذب می‌کند، بسته می‌شوند. در پایان جراحی، یک پانسمان برای کاهش تورم روی پوست قرار می‌گیرد.

مزایا ایمپلنت زاویه فک پایین

مهم‌ترین مزایای جراحی پروتز برای زاویه سازی فک عبارتند از:

 • ایمپلنت‌های زاویه فک پایین می‌توانند ظاهری زاویه‌دار یا مشخص‌تر در ناحیه فک مردان و زنان ایجاد کنند و بر روی مدل‌های کامپیوتری سفارشی ‌سازی می‌شوند تا کاملاً مناسب بیمار باشند.
 • آنها ظاهری طبیعی از هر دو نمای جلو و نمای جانبی (نیمرخ) ارائه می‌دهند.
 • در ایجاد تغییرات چشمگیر در شکل فک و یک سوم پایینی صورت، بسیار قدرتمند عمل می‌کنند.
 • ایمپلنت‌ها از داخل دهان وارد می‌شوند، بنابراین لازم نیست نگران به جای ماندن اسکار باشید.
 • پروتز زاویه فک می‌تواند ناراحتی ناشی از اختلال مفصل فک را کاهش دهد.
 • فرم فک بیمار پس از پروتز زاویه سازی فک در هنگام چرخش سر و گردن به جهات مختلف همچنان ثابت خواهد ماند.
 • این روش می‌تواند کارهایی مانند جویدن و بلعیدن را برای بیمار آسان‌تر سازد.
 • اثرات حاصل از این جراحی، ماندگاری طولانی مدت دارند.

ریسک‌های جراحی پروتز زاویه سازی فک چیست؟

مانند هر جراحی دیگر، عوارض احتمالی وجود دارد. عفونت، عدم تقارن و نارضایتی بیمار از شایع‌ترین نگرانی‌ها و ریسک‌های این جراحی هستند. خطر عفونت ناشی از ایمپلنت زاویه فک، تفاوتی با ریسک سایر ایمپلنت‌های صورت ندارد و بسیار پایین ( یک درصد) است. عدم تقارن نیز می‌تواند اتفاق بیفتد زیرا احتمال دارد خود فک پایین به طور طبیعی نامتقارن باشد یا ممکن است دارای برجستگی‌هایی باشد که برای رسیدن به سطح صاف و یکنواخت برای قرار دادن ایمپلنت نیاز به سوهان کشی دارد. یک جراح صورت با تجربه می‌داند که در صورت بروز این مشکلات چگونه باید آنها‌ را برطرف کند، در غیر این صورت پروتزها می‌توانند این مسائل را تشدید کنند.

در این باره بخوانید  درمان خطوط عمیق اخم و چروک پیشانی با تزریق ژل

به طور کلی عوارض ناشی از افزایش زاویه فک پایین با پروتز نادر و معمولا جزئی است. با این حال، افراد از نظر آناتومی، واکنش‌های فیزیکی و توانایی‌های بهبود بسیار متفاوت هستند. نتیجه این جراحی هرگز به طور کامل قابل پیش بینی نیست. عوارض آن ممکن است شامل هماتوم (جمع شدن خون در زیر پوست که باید توسط جراح برداشته شود)، تورم و کبودی، عفونت و واکنش به بیهوشی باشد. شما می‌توانید با رعایت دقیق دستورالعمل‌های جراح خود قبل و بعد از عمل، ریسک ناشی از این جراحی را کاهش دهید.

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز زیر چشم پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه نمایید.

کاندید مناسب برای پروتز زاویه فک

هم مردان و هم زنان (بالای ۲۰ سال) می‌توانند از مزایای زیبایی شناختی پروتز زاویه فک بهره ببرند. افراد زیر، بهترین کاندیدها برای این جراحی محسوب می‌شوند:

 • افرادی که فک عقب رفته دارند.
 • افرادی که لیفت صورت انجام داده‌اند (زیرا لیفت صورت در برخی افراد می‌تواند خط فک و زاویه فک را پنهان نماید و در نتیجه به طور مصنوعی خط فک بالاتر و بدون برجستگی ایجاد کند).
 • افرادی که صورت‌های لاغر و کشیده دارند، می‌توانند بهترین نتیجه را از جراحی پروتز زاویه سازی فک دریافت کنند.
 • پروتز زاویه فک عموما یک روش زیبایی محسوب می‌شود اما در مواردی می‌تواند جنبه درمانی داشته باشد. به عنوان مثال این روش ممکن است به عنوان یک درمان تکمیلی به افرادی توصیه شود که با ارتودنسی به هداف مورد نظرشان دست نیافته‌اند.
 • همچنین ممکن است بعضی از افراد به خاطر نقص مادرزادی یا رشد نامتقارن استخوان، دچار نقص در رشد استخوان فک در یک یا هر دو طرف صورت شده باشند. در اینصورت علاوه بر خود استخوان، زاویه فک نیز دچار اختلال می‌شود. چنین افرادی به منظور رفع این عدم تقارن می‌توانند از پروتز زاویه فک به صورت یک طرفه و یا دو طرفه استفاده کنند.

انواع پروتز برای زاویه فک

در حال حاضر جراحان از دو نوع پروتز برای زاویه سازی فک استفاده می‌کنند: پروتزهای پلی اتیلنی (معروف به مدپور) و پروتزهای سیلیکونی. پروتزهای سیلیکونی و مدپور هر دو گزینه‌های عالی برای زاویه‌ دار کردن فک هستند.

 • ایمپلنت‌های سیلیکونی در یک پاکت در داخل گونه قرار می‌گیرند، جایی که اینکپسوله می‌شوند و در بالای استخوان محکم می‌مانند. این پروتزها نرم‌تر و ارزان‌تر هستند و امکان جابجایی آنها نیز وجود دارد. همچنین این پروتزها به تدریج جذب استخوان زیرین خود می‌شوند. پروتز سیلیکونی را می‌توان به راحتی وارد کرد و در صورت نیاز به راحتی برداشت. این پروتز نیازی به پیچ شدن ندارد.
 • پروتز مدپور، تنوع سایز و شکل زیادی داشته و امکان تراش دادن آن برای هر بیمار به صورت اختصاصی وجود دارد. قرار دادن و برداشتن Medpor پیچیده‌تر است. پروتز مدپور جابجا نشده و جذب استخوان زیرین نمی‌شود بلکه مستقیماً در فک پایین پیچ می‌شود به تدریج با استخوان‌های اطراف ترکیب می‌شوند. به همین دلیل خارج کردن آن دشوار است.
در این باره بخوانید  جراح پلاستیک

آنچه در هنگام برنامه ریزی برای جراحی زاویه فک اهمیت دارد، انتخاب ایمپلنت با شکل مناسب برای دستیابی به نتیجه دلخواه است.

آماده شدن برای جراحی پروتز زاویه فک

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید قبل از انجام پروتز زاویه فک خود انجام دهید تا مطمئن شوید که تا حد امکان بدون نقص پیش می‌رود. به موارد زیر دقت کنید:

 • حداقل از دو هفته قبل از عمل تا دو هفته پس از آن سیگار و دخانیات مصرف نکنید.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله ایبوپروفن و برخی مکمل‌های گیاهی خودداری کنید.
 • حداقل به مدت یک هفته پس از جراحی سرکار نروید و مرخصی بگیرید.
 • پس از جراحی و حداقل در چند روز ابتدایی لازم است یک نفر همراه داشته باشید.
 • بهتر است قبل از عمل جراحی به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که در سلامت کامل هستید و بدن شما می‌تواند این جراحی را تحمل کند.
 • در مورد تمام ابهامات خود با جراح صحبت کنید و به تصاویر قبل و بعد از عمل نگاه کنید تا مطمئن شوید که انتظارات واقعی از جراحی دارید.
 • در مورد تجربه و حسن شهرت جراح مورد نظرتان پرس و جو کنید.

نتایج جراحی پروتز زاویه فک چه زمانی مشخص می‌شود؟

نتایج حاصل از پروتز زاویه فک بلافاصله پس از عمل مشخص می‌شود. با اینحال ناحیه جراحی حداقل به مدت یک هفته متورم و احتمالاً کبود خواهد بود بنابراین لازم است برای دیدن نتایج کامل و واقعی جراحی، چند هفته صبر کنید.

نتایج جراحی پروتز زاویه فک چه زمانی مشخص می‌شود؟

برای آگاهی بیشتر از پروتز زاویه فک، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد. همچنین می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

دوره نقاهت بعد از جراحی پروتز برای زاویه سازی فک چگونه است؟

اکثر بیماران پس از این جراحی، ناراحتی قابل توجهی را تجربه نمی‌کنند. درد و تورم تا حد زیادی با داروهای تجویز شده توسط جراح کنترل می‌شود. به شما توصیه خواهد شد تا چند روز پس از جراحی سر خود را بالا و تا حد امکان ثابت نگه دارید تا تورم به حداقل برسد.

جراح، دستورالعمل‌های دقیق‌تری برای از سرگیری تدریجی فعالیت‌های عادی و روزمره به شما می‌دهد. به طور کلی حداقل به مدت دو هفته از فعالیت‌های شدید، از جمله رابطه جنسی و کارهای سنگین خانگی خودداری کنید (پیاده روی و کشش‌های ملایم بعد از یک هفته ایرادی ندارد). تا چند ماه از سیگار، حمام بخار و سونا اجتناب کنید. مهم‌تر از همه، استراحت کافی داشته باشید و به بدن‌تان اجازه دهید تا انرژی خود را صرف ترمیم نماید.

سخن پایانی

پروتز زاویه فک، یک عمل جراحی سبک با دوره نقاهت کوتاه است. این پروسه می‌تواند به تغییرات چشمگیری در ظاهر فک شما منجر شود و یک خط فک قوی و کاملا مشخص ایجاد کند. عوارض ناشی از جراحی پروتز برای زاویه فک محدود هستند و با انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه به حداقل می‌رسند. نتایج حاصل از این روش برخلاف سایر روش‌های غیر جراحی برای اصلاح زاویه فک، ماندگاری بسیار بالایی دارند و ظاهری کاملا طبیعی به شما می‌بخشد.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید