آیا لیفت و پروتز سینه به صورت همزمان امکان پذیر است؟ پروتزپکسی چیست؟

پروتزپکسی

10,626

بله، پروتز های سینه برای بارداری و شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند. حتی نیاز به تعویض یا برداشتن پروتز در حین بارداری هم نیست.

بله برای افرادی که دچار افتادگی در ناحیه سینه هستند و حجم سینه آنها کم است میتوان لیفت و پروتز سینه را در یک جلسه انجام داد. اما در صورتی که افتادگی سینه فرد زیاد باشد توصیه می‌شود این عمل در دو مرحله انجام ‌شود.

معمولاً با افزایش سن یا پس از اتمام دوران شیردهی خانم ها دچار افتادگی در ناحیه سینه ها می گردند البته برخی افراد به صورت ارثی دارای بافت سینه شل و افتاده هستند.

پروتز هایی که در حال حاضر در دنیا استفاده می‌شود دائمی هستند و نیاز به تعویض ندارند و تنها هر ۱۰ سال یک بار، از لحاظ سلامت سینه ها بهتر است فرد با جراح خود یک نوبت ویزیت داشته باشد.

فرم سینه‌ی زنان به‌طور طبیعی به مرور زمان بر اثر شیردهی، تغییرات هورمونی و… سفتی خود را از دست می‌دهد و شل و افتاده می‌شود. به همین دلیل، جراحی لیفت و پروتز سینه از عمل‌هایی است که بسیاری از خانم‌ها تمایل دارند، انجام دهند. اما به محض فکر کردن به این گزینه، سوال‌هایی هم در ذهن شکل می‌گیرد:

 • آیا لیفت و پروتز سینه یا اصطلاحا پروتزپکسی، عملی با ریسک بالاست؟
 • آیا من شرایطش را دارم و گزینه‌ی مناسبی برای جراحی پروتزپکسی محسوب می‌شوم؟
 • عمل پروتزپکسی چقدر ماندگاری دارد؟
 • آیا بر اثر لیفت و پروتز سینه، اعصاب حسی این منطقه از بین می‌رود؟
 • آیا غدد شیردهی را بعد از عمل پروتز سینه از دست می‌دهم؟

در این مطلب، علاوه بر آشنایی با لیفت و پروتز سینه، به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در مقاله زیر با مطالب زیر آشنا میشوید:

لیفت سینه و پروتز سینه

برای اطلاعات بیشتر درباره پروتز سینه مقاله انواع مدل پروتز سینه را از دست ندهید.

لیفت و پروتز سینه چیست؟

بالا کشیدن یا لیفت سینه که با عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود، با برداشتن پوست اضافی سینه و کشیدن بافت های مجاور، سینه را بالا کشیده و به آن شکل می‌دهد. گاهی به مرور زمان هاله نوک سینه بزرگ می‌شود که با جراحی سینه، این ناحیه کوچک می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید عمل لیفت و پروتز سینه در سال‌های اخیر به یکی از عمل‌های پرطرفدار و پرمتقاضی تبدیل شده است. آمارهای جدید انجمن جراحان پلاستیک آمریکا نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۰، میزان عمل‌های سینه ۷۰ درصد رشد کرده و آمار آن از پروتز سینه دو برابر بیشتر شده است. علاوه بر این، پروتزپکسی هم از عمل‌های رایج سینه محسوب می‌شود.

چرا بدن بعضی از خانم‌ها به پروتزپکسی نیاز پیدا می‌کند؟

فرم سینه‌ی زنان، طی زمان به دلایل مختلفی تغییر می‌کند. در سنین بالاتر بافت سینه، سفتی خود را از دست می‌دهد و می‌توان با انجام لیفت و پروتز سینه، بافت سینه را به فرم اولیه و جوان خود برگرداند.

افتادگی و تغییرات ایجادشده در بافت سینه، اغلب به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • بارداری
 • شیردهی
 • تغییرات وزن
 • افزایش سن
 • نیروی جاذبه
 • وراثت

این نکته را درنظر بگیرید که جراحی لیفت به تنهایی تغییری در اندازه سینه و یا نواحی بالای سینه ایجاد نمی‌کند. اگر خواهان بزرگ شدن سینه خود هستید، پروتزپکسی یا عمل پروتز سینه توصیه می‌شود.

پروتزپکسی یا لیفت و پروتز همزمان

مطالعه مقاله بهترین دکتر جراح زیبایی سینه و  کوچک کردن نوک سینه را پیشنهاد میکنیم.

چطور بفهمیم گزینه‌ی مناسبی برای جراحی لیفت و پروتز سینه محسوب می‌شویم یا خیر؟

بهترین کاندیداها برای جراحی لیفت و پروتز سینه این ویژگی‌ها را دارند:

 • افرادی که سینه‌های مسطح، کشیده و یا آویزان دارند.
 • افرادی که نوک سینه افتاده دارند.
 • افرادی که سینه‌هایشان باهم تقارن ندارد.
 • اشخاصی که می‌خواهند سینه های بزرگتری داشته باشند.
 • اشخاصی که سینه‌هایشان به دلایل مختلف نظیر پیری، بارداری، شیردهی و کاهش وزن دچار شل شدگی و افتادگی شده است.

ضمناً در تمام مراحل تصمیم‌گیری و انجام عمل، این نکته را به خاطر داشته باشید که لیفت و پروتز سینه، عملی کاملا شخصی است و هر کس دلایل خودش را از انجام جراحی دارد.

در این باره بخوانید  هر آنچه را که درباره تاثیر بارداری بعد از ماموپلاستی باید بدانید!

مراقبت های بعد از لیفت سینه چیست؟ را در این مقاله بخوانید.

دوران نقاهت لیفت و پروتز سینه

بلافاصله بعد از انجام لیفت و پروتز سینه، زخم‌ها پانسمان می‌شوند، تا میزان تورم بعد از جراحی کاهش یابد. ضمناً لوله‌ای کوچک و ظریف، به طور موقت در زیر پوست قرار داده می‌شود تا خون و مایعات اضافی را بمکد. پس از گذشت حدود سه روز لوله‌ها و پس از دو هفته بخیه‌ها اگر جذبی نباشند (که معمولا هستند) برداشته می‌شوند.

در ابتدا سینه‌ها دچار درد و تورم خواهد شد. جای زخم‌ها هم قرمز و متورم‌اند، البته این مورد پس از مدتی کاهش می‌یابد. بعد از گذشت حدود یک سال، زخم ها به یکسری خطوط سفید نازک تبدیل شده‌اند که این مورد غیرقابل اجتناب است، به خصوص در اطراف هاله‌ی نوک سینه. خط عمودی به دلیل قرار گرفتن در زیر سینه‌ها کمتر دیده می‌شود.

با پوشیدن یک سینه‌بند مخصوص طی شبانه روز به مدت شش هفته بعد از عمل، زخم‌ها سریعاً بهبود می‌یابند. بعدتر می‌توانید آن را با یک نیم‌تنه یا سوتین ورزشی محکم جایگزین کنید. برای آگاهی کامل درباره چگونگی دوران نقاهت پروتز سینه مطالعه مقاله مراقبت های بعد از پروتز سینه پیشنهاد ماست.

مراقبت از سینه‌ها بعد از لیفت و پروتز سینه

مواردی که باید بعد از جراحی لیفت و پروتز سینه رعایت شوند:

 • مصرف دارو جهت تسریع در روند بهبودی
 • پرهیز از انجام فعالیت‌های ورزشی تا حدود شش هفته (به تشخیص پزشک)
 • بلند نکردن اجسام سنگین
 • پرهیز از فشار آوردن به سینه‌ها
 • بازگشت “آهسته و تدریجی” به عادات روزمره مثل تمرینات ورزشی

در این مقاله درباره ورزش بعد از لیفت و پروتز سینه صحبت کردیم.

نتایج لیفت و پروتز همزمان

نتایج لیفت و پروتز سینه

نتایج لیفت و پروتز سینه، بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده می‌باشد. به مرور زمان، تورم از بین می‌رود و خطوط برش‌ها نیز محو می‌شوند و نتیجه‌ی جراحی بهتر نمایان می‌شود.

میزان رضایت فرد از لیفت و پروتز سینه با گذراندن دوران نقاهت و بعد از گذشت ۶ ماه، با از بین رفتن تورم، بیشتر خواهد شد.

به این نکته هم توجه داشته باشید که نتایج لیفت و پروتز سینه، طولانی‌مدت است. بعد از یکسال به خوبی این تغییرات را مشاهده می‌کنید.

اگر شما:

 • وزن متعادل خود را حفظ کنید
 • زندگی سالمی داشته باشید

فرم جدید سینه شما، به مدت طولانی تری باقی خواهد ماند.

مقاله انواع روش های عمل سینه را از دست ندهید.

پروتزپکسی و بارداری

بهتر است که لیفت و پروتز سینه بعد از بارداری و زمانی که دیگر تصمیم به بارداری ندارید، انجام شود. تغییراتی که در طول بارداری در سینه ها اتفاق می‌افتد، منجر به کمرنگ شدن و یا از بین رفتن نتایج حاصل از جراحی سینه می‌شود.

به علاوه، کاهش وزن زیاد بعد از جراحی سینه، اثرات منفی بر ظاهر سینه می‌گذارد. برای مطالعه بیشتر مقاله بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه را بخوانید.

مقاله سوتین مناسب بعد از جراحی سینه را از دست ندهید.

تاثیر بیهوشی در لیفت و پروتز سینه

عمل‌های جراحی سینه، اعم از بالا بردن سینه یا ماستوپکسی، پروتزپکسی و دیگر عمل‌های زیبایی سینه را معمولاٌ را با تزریق داخل وریدی و یا با بیهوشی انجام می‌دهند، این جراح سینه است که تعیین می‌کند که کدام روش برای شخص انتخاب شود.

بالا کشیدن سینه تاثیری در تغییر سایز سینه ها ندارد، بلکه سبب بالا کشیدن سینه‌ها می‌شود، اگر شخص خواهان پروتز گرد و تغییر سایز سینه است، باید از پروتزپکسی استفاده کند .البته هم‌زمان با لیفت یا بالا بردن سینه می‌توان پروتزپکسی را انجام داد.

اشخاصی که این کار را انجام می‌دهند، سینه های پرتری خواهند داشت. در اشخاصی که به دلیل کاهش وزن شدید یا اضافه وزن شدید دچار تغییراتی در سینه‌ها شده‌اند، پروتزپکسی بسیار کمک‌‎کننده است که ظاهر سینه‌هایشان زیباتر شود .

قبل و بعد لیفت و پروتز سینه همزمان

شرایط لیفت و پروتز سینه

افراد واجد شرایط انجام لیفت و پروتز سینه، باید این موارد را رعایت کرده باشند:

 • در مرحله اول شخص باید سلامت عمومی داشته باشند.
 • از نظر کاهش یا افزایش وزن به ثبات رسیده باشند.
 • شخص باید ۱۴ روز قبل از عمل پروتز سینه از استعمال سیگار و دخانیات اجتناب کند.
 • بانوانی که شیردهی دارند، باید ۸ هفته پس از شیردهی پروتز سینه را انجام دهند.

ضمناً هر قدر سینه‌های کوچکتری داشته باشید، از لیفتینگ سینه نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

برای آگاهی بیشتر درباره پروتز سینه خواندن مقاله عوارض پروتز سینه را پیشنهاد می دهیم.

آیا لیفت و پروتز سینه عوارض خاصی دارد؟

هر عمل جراحی ممکن است حداقلی از عوارض را داشته باشد، کبودی و ورم در هر عملی وجود دارد و جزء عوارض محسوب نمی‌شود و بعد از یک هفته برطرف می شود، ولی در کسانی که افتادگی سینه بسیار شدید دارند، عارضه اصلی، نکروز نوک سینه است که باعث می ‌شود خونرسانی به نوک سینه در این جراحی مختل شود که آن هم بستگی به جراح دارد؛ اگر جراح با آناتومی ناحیه‌‌ای که جراحی می‌شود، آشنایی نداشته باشد و جراح پلاستیک نباشد، ممکن است مشکل نکروز نوک سینه پیش بیاید و در کسانی که افتادگی خیلی شدید سینه دارند، این ریسک بالاتر می‌‌رود.

در این باره بخوانید  ايا پروتز سينه باعث سرطان ميشود؟ پروتز سينه و سرطان ارتباطی دارند؟

عارضه بعدی، ممکن است اختلال شیردهی و عارضه‌ی بی حسی نوک سینه باشد. بیشتر افراد، از دست دادن موقتی احساس در نوک سینه‌ها و پوست سینه را تجربه می‌کنند.

این بی حسی معمولاً پس از حدود شش هفته برطرف می‌شود، اما در بعضی از بیماران ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد، البته در حال حاضر با وجود تکنیک‌‌های جدید، میزان این عوارض خیلی کاهش یافته است و خیلی از آن‌ها با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند. از دیگر عوارضی که در صورت رعایت نکردن پس از پروتز ممکن است رخ دهد، عفونت بعد از پروتز سینه می باشد که با درک علائم این عارضه باید سریعا با جراح خود صحبت کنید.

برای دریافت مشاوره، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

.

ماندگاری لیفت و پروتز تا چه زمانی است؟

برای ماندگاری لیفت و پروتز سینه نمی‌توان زمان دقیقی را بیان کرد، زیرا ماندگاری جراحی سینه به عوامل مختلفی وابسته است؛ اما امروزه علاوه بر تغییر تکنیک‌های جراحی سینه و نسل های جدید پروتزهای سینه، ماندگاری پروتزهای جدید نسبت به پروتزهای قدیمی بسیار افزایش یافته است. پروتزهای سینه امروز علاوه بر ماندگاری بالاتر محکم‌تر نیز هستند، به گونه‌ای که در اکثر مواقع نیازی به تعویض پروتزهای سینه نیست. در کل برای برای آگاهی از اینکه آیا پروتز سینه نیاز به تعویض دارد یا خیر مطالعه مقاله تعویض پروتز سینه را در سایت دکتر آرش نجف بیگی توصیه می کنیم.

در مجموع لیفت و پروتز سینه برای خانم‌هایی که از نظر وزنی به ثبات رسیده‌اند، اما فرم سینه‌هایشان مناسب نیست، یک انتخاب مفید و موثر است که زیبایی فرم سینه را تا سال‌ها (بسته به میزان مراقبت افراد) تضمین می‌کند.

این عمل معمولا بین ۵/۱ تا ۵/۳ ساعت طول می‌کشد و فرد حداقل یک تا دو شب در بیمارستان بستری می‌ماند.

با توجه به پیشرفت‌هایی که در انواع جراحی لیفتینگ و پروتزپکسی به وجود آمده است، عوارض آن به حداقل رسیده است؛ اما با این حال لازم است پیش از انجام جراحی لیفت و پروتز سینه، تحقیق و مشاوره‌ی مفصلی انجام دهید. معمولا جراحان حرفه‌ای اطلاعات لازم را به طور کامل دراختیارتان می‌گذارند تا بتوانید با درنظر گرفتن همه‌ی جوانب، برای انجام عمل تصمیم بگیرید. پس جایی برای نگرانی نیست!

با بهترین مارک پروتز سینه بیشتر آشنا شوید.

تفاوت لیفت و پروتز سینه

در برخی شرایط ممکن است عمل لیفت و پروتز سینه به صورت همزمان انجام شود تا به بهترین فرم سینه دست پیدا کنیم. اما پیش از هر چیزی، باید توجه داشته باشید که نباید درگیر نام این عمل‌ها شوید و نسبت به هر کدام موضع پیدا کنید.

درست است که لیفت سینه به طور کلی موجب بالا بردن، جمع کردن و کوچک کردن سینه می‌شود اما پروتز سینه برای بزرگ کردن آن است اما به این معنی نیست که همیشه لیفت سینه را کوچک کند. گاهی لیفت سینه خودش باعث گردتر شدن و خوش فرم شدن سینه‌ها می‌شود. اینجا است که بافت از دست رفته سینه را با عمل پروتز جبران می‌کنیم.

با این حال  مهمترین تفاوت لیفت سینه و پروتز سینه در این خواهد بود که:

 • لیفت سینه برای سینه‌های بزرگ اما آویزان و شل انجام می‌شود. پروتز سینه اما برای سینه‌های کوچک و جمع و جور
 • در لیفت سینه پوست اضافی سینه برداشته می‌شود اما در پروتز سینه باید صبر کرد تا پوست سینه متناسب با فرم جدید خود شود.
 • در لیفت سینه با کمک بافت خود سینه و جمع کردن پوست، به سینه‌ها فرم طبیعی داده می‌شود اما در پروتز سینه با قرار دادن ایمپلنت‌های مختلف با شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت، فرم سینه تغییر می‌کند.

با این حال جراحی ترکیبی لیفت و پروتز سینه، به ویژه برای خانم‌هایی که زایمان را تجربه کرده اند و یا یک دوره چاقی و سپس لاغری شدید را تجربه کرده اند، بسیار مناسب خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر این مقاله معتبر لاتین را از سایت plasticsurgery پیشنهاد می دهیم.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید
26 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام وقتتون بخیر وقتون بخیر اگه بعد از لیفت و پروتز با هم به بچه شیر بدیم ممکنه دوباره افتادگی سینه بگیریم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بارداری و شیردهی، همچنین افزایش سن باعث افتادگی سینه به مرور می شوند.

 2. ستاره می گوید

  سلام اقای دکتر اگه بخایم تزریق چربی به سینه رو با لیفت سینه با هم انجام بدیم میشه؟ چربی رو از پهلوهنام بگیرم و به سینه ام تزریق کنم منظورمه لطفا راهنمایی کنید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   خیر نمی توان تزریق چربی به سینه را همراه لیفت سینه انجام داد ولی پروتز و لیفت باهم قابل انجام است.

 3. شراره یغما می گوید

  سلام ببخشید هزینه لیفت و پروتز سینه همزمان چقدره؟ ممرسی

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   هزینه جراحی پس از معاینه حضوری توسط پزشک مشخص می شود.
   برای دریافت یک جلسه مشاوره حضوری رایگان با شماره های کلینیک تماس بگیرید.

 4. شیرین رسولی می گوید

  سلام
  من ۳۵سالمه ولی سایز سینه هام خوبه ولی شل شده

  میخوام فقط لیفت انجام بدم بدون پروتز.
  امکان داره؟آیا اگه لیفت بشه سایز سینه هام کوچک میشن یا تاثیری در سایز ندارن؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توان لیفت بدون پروتز انجام داد. در لیفت سایز سینه تغییری نمی مند فقط افتادگی برطرف می شود.

 5. وحید می گوید

  سلام خسته نباشید،همسرم هنوز بچه دار نشده،نگرانیم که بعد از لیفت سینه در بارداری و شیر دهی مشکل پیش بیاید لطفا راهنمایی کنید،باتشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   در جراحی لیفت سینه به غدد شیری آسیبی وارد نمی شود و در اینده می توان بارداری و شیردهی داشت.

 6. صبیحه خواجه لو می گوید

  سلام خسته نباشین، هزینه لیفت سینه چقدر هستش

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 7. ناشناس می گوید

  سلام هزینه اش چقدر هستش

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 8. فاطمه می گوید

  باسلام من ۲۸سالم ۳فرزند دارم ونمی خوام دیگه بچه دارشم می خواستم بدونم عمل سینه و شکم پهلو و باسن هم زمان میشه انجام بدم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 9. نداجمالی می گوید

  سلام نمونه کار پروتز سینه رو از کجا میشه دید؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   نمونه کارها رو در پیج اینستاگرام ما می توانید ببینید.
   https://www.instagram.com/drnajafbeigi_protez/

 10. سارا می گوید

  من شنیده بودم لیفت و پروتز سینه باید با فاصه از هم انجام بشه. ولی شما همزمان انجام میدین درسته؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله برای افرادی که دچار افتادگی در ناحیه سینه هستند و حجم سینه آنها کم است میتوان لیفت و پروتز سینه را در یک جلسه انجام داد. اما در صورتی که افتادگی سینه فرد زیاد باشد توصیه می‌شود این عمل در دو مرحله انجام ‌شود.

 11. توکلی می گوید

  سلام. دکتر توصیه ی شما برای بزرگ کردن سینه تزریق چربیه یا پروتز؟ من خیلی نگرانم که بعدش مشکلی پیش نیاد. میشه راهنمایی کنین؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه نوع عملی برای شما مناسب است حتما باید به صورت حضوری مورد معاینه قرار بگیرید.

   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۵۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 12. رنجبر می گوید

  سلام. من تازه ازدواج کردم و میخوام سینه هام رو با جراحی بزرگ کنم. توی این مقاله شنیدم که شما لیفت و پروتز رو به صورت همزمان انجام میدین. میخواستم ببینم اگر بعد از ازدواجم باردار شم، مشکلی برای شیردهی واقعا بوجود نمیاد؟ توی سینه تخلیه میشه؟ یا پروتزها بین بافت سینه قرار میگیرن؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   محل قرارگیری پروتز با توجه به افتادگی سینه افراد متفاوت می باشد. لذا نیاز است که شخص حتما توسط پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی معاینه شود.

 13. مژگان می گوید

  سلام من ورزشکار هستم بدنسازی کار میکنم میخواستم بدونم اگر این عمل رو انجام بدم نمیتونم به کارم ادامه بدم ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بعد از جراحی های سینه ۲ تا ماه نباید به سینه های خود فشار وارد کنید.
   ولی بعد از این مدت مثل قبل می توانید به ورزش خود ادامه دهید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید