معرفی کامل لیپوماتیک ران پا + نحوه انجام آن

209

لاغر کردن پاهای چاق دیگر یک آرزوی محال نیست. به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه می‌توان با استفاده از روش لیپوماتیک ران اندام مناسبی داشت و چربی‌های اضافی ناحیه ران را از بدن خارج کرد. افرادی که اضافه وزن شدیدی دارند و در ناحیه ران یا سایر نواحی بدن دارای چربی تجمع یافته هستند، کاندیدای مناسب برای جراحی لیپوماتیک ران پا خواهند بود.

این دسته از افراد در ابتدا از روش‌هایی مثل رژیم غذایی یا فعالیت‌های ورزشی برای لاغر کردن پا استفاده می‌کنند. اما این روش‌ها در اکثر موارد نتیجه دائمی ندارند و فرد را به فرم بدنی ایده‌آل خود نمی‌رسانند. بسیاری از بانوان می‌توانند با استفاده از جراحی لیپوماتیک، پاهای خوش فرم و اندام ایده آل داشته باشند.

این جراحی مانند بسیاری از جراحی‌های پزشکی تهاجمی نیست و سلول‌های چربی ناحیه ران پا را به ساده‌ترین روش از بدن خارج می‌کند. در ادامه قصد داریم به طور کامل درباره لیپوماتیک ران پا و نحوه انجام آن صحبت کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

لیپوماتیک ران پا چیست؟

جراحی لیپوماتیک ران یکی از روش‌های نیمه تهاجمی برای تخلیه چربی‌های تجمع یافته در ناحیه ران پا می‌باشد. با استفاده از این روش، می‌توان سلول‌های چربی را به راحتی از زیر سطح پوست خارج کرد و سایز بدن را کاهش داد. در روش لیپوماتیک، از ارتعاشات برای ذوب کردن چربی‌های زیر سطح پوست و تخلیه آن از ناحیه ران پا استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزایای لیپوماتیک ران پا است که می‌توان از چربی تخلیه شده برای پر کردن سایر نواحی بدن مثل سینه‌ها یا صورت استفاده کرد. عوامل مختلفی بر چاقی بر چاقی ران موثر هستند. به عنوان مثال، رژیم غذایی نادرست یا عدم انجام فعالیت‌های ورزشی و برخی مسائل ژنتیکی موجب ذخیره بیش از حد چربی در ناحیه ران پا خواهد شد. این مسئله نه تنها بر زیبایی و تناسب اندام بانوان موثر است، بلکه می‌تواند باعث مشکلاتی مثل ناتوانی در انجام فعالیت‌های ورزشی و عرق سوزی و مواردی مانند این شود.

لیپوماتیک ران پا چیست؟

نحوه انجام لیپوماتیک ران پا

برای انجام لیپوماتیک ران پا ابتدا پزشک باید تشخیص دهد که شما فرد مناسبی برای جراحی لیپوماتیک هستید یا خیر. به همین دلیل لازم است ابتدا در یک جلسه مشاوره با پزشک شرکت کنید. در این جلسه وضعیت بدن و میزان تجمع چربی در ران مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین علل و منشا چاق شدن پا ارزیابی خواهد شد. در بسیاری از موارد، مسائل ژنتیکی یا پرخوری بیش از حد موجب افزایش حجم چربی در ناحیه ران پا می‌شود.

در این جلسه مشاوره، وضعیت سلامتی شخص نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. بانوان باردار و افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا هستند، کاندیدای مناسب برای جراحی لیپوماتیک ران پا نخواهند بود.  در مرحله بعد، باید برای جراحی لیپوماتیک ران پا آماده شوید. برای انجام جراحی، ابتدا لازم است روی تخت دراز بکشید. سپس چند ناحیه خاص روی ران پا مشخص شده و با استفاده از یک مداد علامت گذاری می‌شود. در مرحله بعد، یک برش بسیار کوچک به اندازه ۳ میلی‌متر روی سطح ران پا ایجاد خواهد شد.

پزشک یک لوله نازک به نام کانولا را از طریق برش وارد بافت چربی می‌کند. سپس دستگاه لیپوماتیک با کمک فشار کمپرسور، نیروی زیادی را به لوله کانولا وارد می‌کند. این لوله در جهات مختلف زیر بافت پوست مرتعش شده و موجب ذوب شدن بافت چربی می‌شود. بافت چربی ذوب شده به راحتی از طریق لوله تخلیه خواهد شد. این بافت چربی تخلیه شده باید به طور کامل تصفیه شود. یعنی خون و سایر سلول‌های خونی که مورد نیاز نیستند از بافت چربی جدا می‌شوند. در نهایت، برشی که روی سطح پوست ایجاد شده بود بخیه زده خواهد شد.

مراقبت های قبل از لیپوماتیک ران پا

برای دستیابی به نتیجه بهتر بعد از جراحی لیپوماتیک ران پا، بهتر است برخی اقدامات قبل از جراحی را رعایت کنید. دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک ران، توسط متخصص در اختیار زیباجو قرار داده خواهد شد. در ادامه برخی از دستورالعمل‌هایی که باید قبل از لیپوماتیک ران پا رعایت کنید را برای شما بیان می‌کنیم.

 1. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک ران پا، پرهیز از مصرف داروهایی است که غلظت خون را تغییر می‌دهند. برخی از داروها موجب رقیق شدن خون می‌شوند. در این حالت مشکلاتی مثل عدم توقف خونریزی یا لخته نشدن خون ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است از داروهایی مثل آسپرین یا داروهای ضد التهابی که موجب کاهش غلظت خون می‌شوند خودداری کنید.
 2. یکی دیگر از مراقبت‌های قبل از لیپوماتیک ران پا، پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات است. بهتر است حدود ۷ الی ۱۴ روز قبل از جراحی، میزان مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا سیگار را به صفر برسانید. نیکوتین موجود در سیگار موجب تنگ شدن عروق خونی می‌شود و فرآیند اکسیژن رسانی و خونرسانی به محل بخیه را با مشکل مواجه می‌سازد. نوشیدنی‌های الکلی موجب دهیدراته شدن بدن می‌شوند. در نتیجه، طول دوره نقاهت افزایش خواهد یافت.
 3. حتماً قبل از جراحی لیپوماتیک، برخی از لوازم مهم مثل لباس برای مرخص شدن از کلینیک، پد ضدعفونی کننده، گاز استریل و مواردی مانند این را تهیه کنید و در منزل قرار دهید. زیرا ممکن است تا چند روز بعد از جراحی لیپوماتیک ران پا، امکان خروج از منزل نداشته باشید. همچنین بهتر است با یک همراه به کلینیک مراجعه کنید. اگرچه لیپوماتیک ران پا نیازی به تزریق ماده بیهوشی ندارد، ولی در هر صورت ممکن است بعد از جراحی هنگام راه رفتن با مشکل مواجه شوید. حضور یک همراه به شما کمک می‌کند تا به راحتی به منزل برسید.
 4. انجام برخی از آزمایشات مثل آزمایش بارداری و ارائه سوابق پزشکی که سلامتی شما را به پزشک متخصص انجام می‌دهند الزامی است.
در این باره بخوانید  اطلاعات جامع و کاربردی درمورد تزریق چربی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و برخورداری از مشاوره رایگان با ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک ران پا

رعایت مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک ران پا نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از دستورالعمل‌هایی که باید بعد از جراحی لیپوماتیک ران پا رعایت کنید شامل موارد زیر هستند:

 1. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مصرف سیگار خودداری کنید. همانطور که گفته شد، دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی بر طول دوره نقاهت تاثیرگذار هستند.
 2. از یک برنامه غذایی صحیح پیروی کنید. به عنوان مثال، بهتر است از مصرف غذاهای چرب و فست فود خودداری کرده و غذاهای سالم، میوه‌ها سبزیجات را مورد استفاده قرار دهید.
 3. از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین خودداری کنید و تا چند روز تحرک شدید نداشته باشید.
 4. برای از بین بردن تورم و کبودی، به صورت مرتب ناحیه ران پا را ماساژ دهید. اگر در فرایند ماساژ حرفه‌ای نیستید، پیشنهاد می‌کنیم به مراکز درمانی مراجعه کنید. در غیر این صورت، ممکن است آسیب شدیدی به این ناحیه وارد کنید.
 5. در صورتی که احساس درد و ناراحتی داشتید، از مسکن‌ها و داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است استفاده کنید.
 6. تا حدود چهار هفته بعد از لیپوماتیک ران پا، استفاده از گن طبی را فراموش نکنید. گن طبی بهترین وسیله برای کاهش تورم و کبودی است.
مراقبت های بعد از لیپوماتیک ران پا

ماندگاری نتایج عمل لیپوماتیک ران پا

جراحی لیپوماتیک یک عمل دائمی است و نتایج آن برای همیشه ماندگار هستند. بنابراین با یکبار تخلیه چربی می‌توانید به فرم بدنی ایده آل خود برسید. البته توجه داشته باشید که ثابت نگه داشتن وزن بعد از عمل لیپوماتیک ران پا اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که بعد جراحی از یک رژیم غذایی نادرست پیروی کنید و مجددا وزن خود را افزایش دهید، احتمال دارد سلول‌های چربی مجدداً در ناحیه ران پا تجمع پیدا کنند.

مزایای عمل لیپوماتیک ران پا

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای بسیاری از زیباجویان ایجاد می‌شود، این است که عمل لیپوماتیک ران پا چه مزایایی نسبت به سایر روش‌های تخلیه چربی مثل لیپوساکشن و لیپولیز دارد؟ در ادامه برخی از مزایای عمل لیپوماتیک ران پا را برای شما بیان می‌کنیم.

 1. یکی از مهم‌ترین مزایای عمل لیپوماتیک ران این است که بر زیبایی فرم پا تاثیر گذار بوده و موجب تناسب اندام می‌شود.
 2. میزان خونریزی و درد بعد از جراحی لیپوماتیک ران پا، بسیار کمتر از سایر انواع جراحی است. زیرا در این روش یک برش بسیار کوچک در ناحیه ران پا ایجاد می‌شود.
 3. عمل لیپوماتیک نه تنها موجب تخلیه چربی زیر سطح پوست می‌شود، بلکه بر لیفت پوست و رفع افتادگی پوست ناحیه ران پا موثر است.
 4. این جراحی مشکلاتی مثل عدم توانایی در حرکت کردن، عرق سوزی بیش از حد و مواردی مانند این را برطرف می‌کند.
 5. چربی‌هایی که در فرایند لیپوماتیک استخراج می‌شوند، بر خلاف روش لیپوساکشن می‌توانند مجددا مورد استفاده قرار بگیرند. برای انجام این کار کافی است چربی تخلیه شده تصفیه شود. می‌توان بافت چربی را به سایر نواحی بدن تزریق کرد.
 6. دوره نقاهت عمل لیپوماتیک بسیار کوتاه است. عوارض این جراحی مثل کبودی و تورم طی ۷ الی ۱۴ روز برطرف می‌شوند.

عوارض و معایب جراحی لیپوماتیک ران پا

عمل لیپوماتیک ران پا علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز است که در ادامه برخی از این عوارض و معایب را برای شما بیان می‌کنیم.

 1. یکی از مهم‌ترین عوارض جراحی لیپوماتیک ران پا، کبودی و تورم است. کبودی و تورم تا چند هفته بعد از جراحی لیپوماتیک ران کاملاً طبیعی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از راهکارهای مختلف برای کاهش میزان کبودی استفاده کنید. به عنوان مثال، کمپرس آب یخ تاثیر بسیار زیادی بر توقف خونریزی و کاهش کبودی دارد.
 2. از دیگر عوارض عمل لیپوماتیک ران، تورم است. در عمل لیپوماتیک، مقدار زیادی چربی از زیر سطح پوست خارج می‌شود. به همین دلیل مایع میان بافتی جایگزین چربی خارج شده خواهد شد. در این حالت سطح پوست ران پا متورم به نظر می‌رسد. برای کاهش میزان تورم می‌توانید از گن طبی استفاده کنید.
 3. یکی از عوارضی که ممکن است در موارد بسیار نادر بعد از عمل لیپوماتیک ران پا مشاهده شود، عفونت می‌باشد. این عارضه معمولاً زمانی بروز می‌کند که زیباجویان به یک کلینیک زیبایی نا معتبر مراجعه کنند یا مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک را به خوبی انجام ندهند. هنگام جراحی باید از تجهیزات و لوازم استریل شده استفاده شود. همچنین بهتر است گاز استریل روی بخیه را هر چند مدت یکبار تعویض کنید تا از ورود عفونت به بدن جلوگیری شود.
 4. افرادی که چربی زیادی در ناحیه ران پا دارند، ممکن است بعد از عمل لیپوماتیک افتادگی پوست را تجربه کنند. این دسته از افراد می‌توانند از عمل لیفت پوست برای رفع افتادگی پوست ران پا کمک بگیرند.
در این باره بخوانید  نحوه جلوگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

کاندیدای مناسب لیپوماتیک ران پا

اگرچه جراحی لیپوماتیک ران پا به شکل نیمه تهاجمی انجام می‌شود، اما همه افراد کاندیدای مناسبی برای این جراحی نیستند. در ادامه برخی از کاندیدای مناسب عمل لیپوماتیک ران پا را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. اولین دسته افرادی هستند که در ناحیه ران پا دارای حجم زیادی چربی تجمع یافته باشند.
 2. افرادی که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در ناحیه ران پا توانایی راه رفتن ندارند و با مشکلاتی مثل عرق سوز شدن مواجه هستند.
 3. افرادی که از روش‌های مختلف مثل رژیم غذایی و برنامه ورزشی استفاده کرده ولی به نتیجه نرسیده‌اند.
 4. افرادی که پوست آن‌ها خاصیت ارتجاعی بالایی دارد و بعد از عمل لیپوماتیک افتاده نمی‌شود.
 5. افرادی که دارای اضافه وزن شدید نیستند، کاندیدای مناسب برای عمل لیپوماتیک ران پا خواهند بود. افرادی با اضافه وزن شدید ابتدا باید مقداری وزن خود را کاهش داده و سپس برای جراحی لیپوماتیک اقدام کنند.
 6. کسانی که در دوران بارداری و شیردهی قرار ندارند یا به بیماری‌های خطرناک مثل بیماری‌های قلبی مبتلا نیستند.
 7. افرادی که دید درستی نسبت به نتایج عمل لیپوماتیک دارند و انتظارات واقع گرایانه دارند.

مدت زمان عمل لیپوماتیک ران پا

این جراحی در بازه زمانی کوتاه انجام می‌شود. معمولاً برای تخلیه چربی‌ها از هر ران پا بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان لازم است. در هر صورت، نیازی نیست نگران مدت زمان عمل لیپوماتیک ران پا باشید. زیرا این جراحی نیازی به تزریق ماده بیهوشی ندارد.

همانطور که می‌دانید هر چقدر مدت زمان جراحی بعد از تزریق بیهوشی بیشتر شود، احتمال بروز عوارض بیهوشی افزایش خواهد یافت. اما این جراحی با استفاده از ماده بی‌حسی انجام می‌شود و در مدت زمان کوتاهی بین ۴۰ تا ۵۰ دقیقه به پایان می‌رسد. البته گاهی اوقات لازم است تعداد جلسات عمل لیپوماتیک را با توجه به حجم چربی‌های تجمع یافته زیر سطح پوست افزایش داد.

برای اطلاعات بیشتر درباره تزریق چربی به ران این مقاله مطالعه نمایید.

هزینه عمل پیکرتراشی ران پا

هزینه عمل پیکرتراشی ران پا ثابت نیست و هر مرکز زیبایی هزینه خاصی بابت انجام جراحی لیپوماتیک دریافت می‌کند. عوامل مختلفی مثل سابقه کاری و مهارت پزشک یا حجم چربی‌های تجمع یافته در ناحیه ران پا بر هزینه نهایی عمل لیپوماتیک موثر هستند. هر چقدر حجم چربی در ناحیه ران پا بیشتر باشد، ممکن است تعداد جلسات لیپوماتیک افزایش یابد. در نتیجه هزینه نهایی افزایش خواهد یافت. برای اطلاع یافتن از هزینه عمل پیکرتراشی ران پا، باید با چند کلینیک زیبایی معتبر تماس بگیرید و از قیمت آن‌ها مطلع شوید.

هزینه عمل پیکرتراشی ران پا

جمع بندی

در این مطلب به طور کامل درباره لیپوماتیک ران پا صحبت شد. در عصر امروز برخلاف گذشته، می‌توان از روش‌های مختلفی برای لاغرشدن استفاده کرد. روش‌هایی مانند رژیم غذایی و برنامه‌های ورزشی ممکن است در کوتاه مدت نتیجه‌بخش باشند. اما در درازمدت اثری بر فرم بدن شما نخواهند داشت. مگر اینکه رژیم غذایی خود را تا پایان عمر حفظ کنید.

بنابراین بهترین راه حل انجام جراحی لیپوماتیک است. این جراحی نسبت به روش‌هایی مثل لیپوساکشن یا لیپولیز با عوارض و خطرات کمتری همراه است و نتایج بهتری دارد. عمل لیپوماتیک به صورت نیمه تهاجمی انجام می‌شود. بخش زیادی از بافت چربی تنها در یک جلسه از ناحیه ران پا خارج خواهد شد. زیباجویان می‌توانند از این عمل برای رسیدن به فرم بدنی ایده آل خود کمک بگیرند.

بیش از ۶۰۰۰ جراحی موفق

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا

یکی از ۳ جراح پلاستیک برتر کشور

IMG_6113 dr-min

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید