1. خانه
 2. /
 3. بلاگ
 4. /
 5. تفاوت کاشت مو به روش FUT و FIT – کدام روش بهتر است؟

تفاوت کاشت مو به روش FUT و FIT – کدام روش بهتر است؟

دکتر آرش نجف بیگی

کاشت مو به روش fit بهتر است یا fut

کاشت مو یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای ترمیم موهای از دست رفته است. ترمیم موها به طرق مختلفی انجام می‌شود و کاشت مو به روش FUT و FIT از محبوب‌ترین و پرکاربردترین این روش‌ها است. هنگامی که ریزش مو به تازگی شروع شده است، افراد می‌توانند با روش‌های درمانی پزشکی از ریزش بیشتر موها جلوگیری کنند. با این حال زمانی که موها به شدت ریزش کرده یا نازک شده اند، کاشت مو تنها راه حل باقی‌ماندهاست.  در این مقاله به طور مفصل به معرفی این دو روش، مزایا و معایب و تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

تکنیک FUT چیست؟

روش کاشت مو به کمک تکنیک FUT یک روش قدیمی است اما به دلیل کاربرد و مزایایی که دارد همچنان به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این تکنیک می‌توان در اسرع وقت کاشت مو را انجام داد. در این روش مو به صورت نواری از یک ناحیه پوست سر در پشت گردن یا دو طرف سر برش داده می‌شود و به ناحیه جلوی سر پیوند زده می‌شود. در این روش فولیکول‌های مو به صورت گروهی جداسازی می‌شوند. نوارهای موی جدا شده با تکنیک‌های خاصی روی نواحی طاسی قرار می‌گیرند.

همچنین قبل از کاشت باید جهت رشد مو و خط رویش مو در نظر گرفته شود. برای عفونت نکردن و جلوگیری از رشد باکتری باید روی ناحیه پشتی که مو از آن برداشته شده است بخیه زده شود. پزشک در این عمل برای کاهش درد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.

تکنیک Fut تکنیکی مناسب برای افرادی است که موهای خود را خیلی کوتاه نمی‌کنند و می‌خواهند در مدت زمان کوتاهی کاشت مو انجام دهند.

تکنیک FIT چیست؟

تکنیک اف ای تی بعد از تکنیک fut رایج شد و برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار گرفت. در این تکنیک فولیکول‌های مو با کیفیت بالا در پشت گردن به صورت دانه دانه برداشته می‌شوند. یکی از تفاوت‌های کاشت مو به روش FUT و FIT همین است که در روش FIT بر خلاف روش FUT موها به صورت گروهی جداسازی نمی‌شوند. با این روش می‌توان در اسرع وقت تعداد زیادی گرافت از پوست سر برداشت و به نواحی کم‌مو پیوند زد. موهایی که قرار است در نواحی طاسی کاشته شوند باید بدون آسیب از ناحیه برداشته شوند و بدون آسیب به مناطق طاسی پیوند داده شوند.

اولین کاری باید پزشک انجام دهد، جداسازی درست موهای پشت گردن است. در فرآیند بعدی، تار مو به روشی صحیح و مناسب بدون آسیب رسیدن به ساختار مو به قسمت‌های بی‌مو پیوند زده می‌شود. قبل از انجام این روش ساختار مو، تراکم مو و ویژگی‌های مو باید تجزیه و تحلیل شود.

ایجاد خط مو در هنگام کاشت مو بسیار مهم است. خطوط مویی که به درستی ایجاد نشوند ظاهر مصنوعی ایجاد می‌کنند. تکنیک FIT روشی بدون درد و خونریزی است. از آنجایی که برشی در این روش وجود ندارد، معمولا نیازی به بانداژ و پانسمان هم نیست.

برای آگاهی بیشتر از ویژگیهای بهترین کلینیک و پزشک کاشت مو این مقاله را بخوانید.

مزایای کاشت مو به روش FUT و FIT چیست؟

استفاده از روش FIT می‌تواند فواید زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

 • در هر جلسه ۴ هزار گرافت مو قابل کاشت است. ۴ هزار گرافت مو معادل ۸ تا ۱۰ هزار رشته مو است.
 • از آنجایی که جای زخم‌ها در این روش زود خوب می‌شوند جلسات را می‌توانید در فواصل یک تا دو ماهه انجام دهید.
 • هیچ برش جراحی در ناحیه برداشت مو وجود ندارد؛ بنابراین بهبودی بسیار سریع است. در عرض چند روز، سوراخ‌های ریز ناحیه‌ای که فولیکول‌های مو برداشته شده‌اند، بدون باقی ماندن هیچ اثری بهبود می‌یابند.
 • در مواردی که فولیکول‌های موی کافی روی پوست سر وجود ندارد، می‌توان واحدهای فولیکولی مو را از قسمت‌های مختلف بدن مانند سینه، پشت و بازوها برداشت و به ناحیه‌ای که ریزش مو دارد منتقل کرد. با این حال، در عمل، پوشاندن ریزش مو با موی خود سر همیشه ظاهر زیباتر و تراکم بهتری را ارائه می‌دهد.
 • از آنجایی که فولیکول مو در تکنیک FIT با سوزن بسیار نازک کاشته می‌شود، ظاهر طبیعی‌تری در ناحیه پیوند شده ایجاد می‌کند.

پس از استفاده گسترده‌ از روش کاشت مو FIT و تجربه‌ای که از آن به دست آمده است، استفاده از روش FUT کمتر شده است. اما به دلیل مزایا و کاربردی که دارد همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی مزایای آن شامل موارد زیر است:

 • هر جلسه در زمان کوتاهی قابل انجام است.
 • موها نیازی به کوتاه شدن ندارند.
 • تراکم خوبی روی سر ایجاد می‌کند.
 • ظاهر طبیعی دارد.

معایب کاشت مو به روش FUT و FIT چیست؟

از معایب روش FIT مي‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چون موها یکی یکی کاشت می‌شوند روند درمان می‌تواند طولانی باشد.
 • در هر جلسه تعداد محدودی مو می‌توان کاشت.
 • نیاز به مهارت زیاد دارد و اگر توسط پزشک کم تجربه انجام شود ممکن است نتیجه خوبی نگیرید.

از معایب روش FUT نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • جای زخم در ناحیه‌ای که فولیکول‌های مو گرفته می‌شود ممکن است کمی باقی بماند.
 • ممکن است بی حسی دائمی یا از دست دادن حس در ناحیه برداشت مو به وجود بیاید.
 • لازم است حداقل ۶ ماه بین جلسه اول و دوم فاصله باشد.
 • تا ۲ هزار فولیکول مو در یک جلسه قابل پیوند است.

اگر میخواهید بدانید در سن مناسبی برای کاشت هستید یا نه؛ مطالعه مقاله بهترین سن برای کاشت مو چه سنی است؟ را پیشنهاد میدهیم.

تفاوت‌های کاشت مو به روش اف یو تی و اف آی تی

تفاوت‌های زیادی بین کاشت مو به روش FUT و FIT وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به چند دسته تقسیم کرد.

مقایسه در نحوه اجرا

 • در روش FUT موها از پشت گردن یا کناره‌ها به صورت نواری جدا می‌شوند و جای زخم بخیه می‌خورد. این نوار گرفته شده بدون تشخیص فولیکول‌های موی با کیفیت یا بی‌کیفیت به قسمت‌های جلوی سر که دچار ریزش شده است پیوند می‌خورد. اما در روش FIT فولیکول‌های مو به طور انتخابی و به صورت تکی از پشت گردن یا کناره‌ها از ریشه برداشته می‌شوند و در جلوی سر کاشته می‌شوند.
 • در تکنیک FIT فولیکول‌های موی مورد نیاز بدون انجام عمل جراحی تهاجمی انجام می‌شود و جای زخم باقی نمی‌ماند. اما در روش FUT ممکن است یک زخم چند سانتی‌متری نواری در ناحیه پشت سر که مو از آن برداشته شده است به وجود بیاید. همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است.
 • در تکنیک FIT از آنجایی که برش انجام نمی‌شود، خونریزی و درد زیادی وجود ندارد اما در تکنیک FUT ممکن است خونریزی شدید باشد.

مقایسه از لحاظ کیفیت و نتیجه

 • در تکنیک FUT از آنجایی که تمام موهای برداشته شده از پشت گردن استفاده می‌شود، تقریبا ۸۰ درصد از موها با موفقیت پیوند زده می‌شوند. اما در روش FIT فقط موهای باکیفیت منتقل می‌شوند، موفقیت کاشت حدود ۹۵ درصد است.
 • در روش FIT ریشه مو ساختار طبیعی خود را حفظ می‌کند؛ اما در تکنیک FUT در قسمت پایین مو به وضوح حفره‌هایی وجود دارد.
 • در روش FUT از آنجایی که برش ایجاد می‌شود، افراد باید برای مدت معینی از مسکن استفاده کنند؛ اما در روش FIT از آنجایی که جراحی وجود ندارد و عمل دردناکی انجام نمی‌شود، نیازی به استفاده از مسکن نیست.
 • در تکنیک FUT حدود ۲ هزار ریشه در ۶ ساعت قابل کاشت است؛ اما در روش FIT سیصد ریشه در هر ساعت قابل کاشت است.
 • در روش FUT قبل از عمل نیازی به کوتاه کردن موها نیست؛ ولی در روش FIT از آنجایی که فولیکول‌های مو یکی یکی گرفته می‌شوند، موها باید کوتاه شوند.

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مقایسه از جهت عوارض و محدودیت‌ها | کاشت مو به روش FUT و FIT

 • در تکنیک FUT افراد باید حدود دو هفته پس از کاشت مو استراحت کنند. اما در تکنیک دو روز  پس از عمل می‌توانند به طور فعال به کار خود ادامه دهند.
 • در روش FUT از آنجایی که پوست بریده می‌شود و بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود، احساس بی‌حسی می‌تواند به مدت ۶ ماه در محل برش ایجاد شود.
 • در روش FUT جلسات باید به فاصله چند ماهه انجام شوند اما در روش FIT جلسه دوم را می‌توان یک یا دو هفته بعد انجام داد.
 • در روش FUT بعد از عمل در چشم‌ها ورم ایجاد می‌شود. ولی در تکنیک FIT هیچ تورمی در ناحیه صورت یا چشم ایجاد نمی‌شود.

در روش FUT فعالیت‌های ورزشی به مدت دو هفته ممنوع است؛ اما در عمل FIT فرد می‌تواند دو روز بعد از عمل به ورزش بپردازد.

مطالعه مقاله آیا ورزش بعد از کاشت مو مجاز است؟ را از دست ندهید.

دوره نقاهت پس از کاشت مو به روش  اف یو تی و اف آی تی

دوره نقاهت پس از کاشت مو به روش FUT متغیر است و بسته به ناحیه کاشت مو معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ روز طول می‌کشد. برخی از افراد پس از کاشت مو به روش FUT به دلیل تورم احتمالی در ناحیه سر، احساس ناراحتی بیشتری نسبت به روش‌های دیگر دارند. در این موارد داروهای ضد التهاب و مسکن برای کاهش علائم تجویز می‌شود.

در طول دوره نقاهت پس از کاشت مو به روش FUT باید از لمس و ماساژ ناحیه کاشته شده خودداری کنید، در صورت نیاز به حمام، از مالیدن سر و همچنین استفاده از شامپوهای قوی خودداری کنید. برای اینکه روند بهبودی پس از کاشت مو به آرامی پیش برود، پزشکان توصیه می‌کنند که داروهای تجویزی را به طور منظم تا دو هفته مصرف کنید و از سیگار، الکل، ورزش و مقاربت جنسی خودداری کنید.

در روش FIT به دلیل تهاجم کمتر و عدم نیاز به برش، دوره نقاهت کوتاه‌تر خواهد بود و سریع‌تر می‌توانید به فعالیت روزانه خود برگردید. دو روز بعد از کاشت مو می‌توانید سر کار بروید یا ورزش‌های سبک انجام دهید. البته تورم ممکن است تا حدود یک هفته بعد از عمل نیز قابل رویت باشد که به مرور از بین خواهد رفت و بعد از دو هفته هیچ اثری از کاشت مو قابل مشاهده نیست.

راه حل‌های موثر برای افزایش ماندگاری کاشت مو به روش FUT

میزان موفقیت هر روشی، از جمله FUT، به تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. یک متخصص با تجربه می‌تواند پیوند FUT را با درصد موفقیت ۹۵ درصد نیز انجام دهد. مهم‌ترین راه برای افزایش ماندگاری موهای شما در وهله اول انتخاب کلینیکی با کادر بهداشتی مجرب و در مرحله دوم انجام مراقبت‌های استاندارد و اصولی قبل و بعد از کاشت مو است. برخی از اقداماتی که می‌تواند نتیجه را تثبیت کند و عمر مفید آن را افزایش دهد عبارتند از:

 • شستشوی مناسب بعد از کاشت مو
 • پرهیز از رنگ کردن مو بعد از کاشت مو
 • برای مدت کوتاهی از کلاه یا روسری استفاده کنید.
 • هنگام خواب، سر خود را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به بدن خود عمودی نگه دارید.
 • تا چند روز از داروهایی که خون را رقیق می‌کنند مصرف نکنید.
 • تا ۱۰ روز از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی الکل جدا خودداری کنید.
 • تا یک ماه از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید خودداری کنید.
 • تا یک هفته از رابطه جنسی و فعالیت‌های تحریک آمیز خودداری کنید.
 • ناحیه کاشت مو را دستکاری یا لمس نکنید.

آیا نتایج کاشت مو به روش FUT و FIT متفاوت است؟

همان‌طور که ذکر شد نتیجه جراحی هر روش تا حد زیادی به مهارت پزشک شما بستگی دارد. تعداد جلسات جراحی بر نتیجه شما تاثیر مهمی خواهد داشت. در نتیجه در صورت مهارت کافی و انجام دقیق جلسات هر دو روش می‌تواند نتیجه خوبی برای شما رقم بزند.

موفقیت جراحی بستگی به این دارد که موهای کاشته شده و خط موی شما چقدر طبیعی به نظر برسد.

انتخاب روش کاشت مو با توجه به نیازهای خاص بیمار

روش مورد استفاده را می‌توان با توجه به نیاز فردی که کاشت مو انجام می‌دهد تعیین کرد. به عنوان مثال، تکنیک FUT را می‌توان برای کاشت موی متراکم‌تر ترجیح داد. روش FIT نیز گزینه خوبی برای بیمارانی خواهد بود که وسواس زیادی به رفع شدن جای زخم‌های جراحی دارند. همچنین این روش دوره نقاهت کوتاه‌تری خواهد داشت و برای کسانی که فرصت کافی برای استراحت ندارند مناسب‌تر است. کسانی که به ظاهر طبیعی‌تر موها و میزان موفقیت بالاتر فکر می‌کنند نیز بهتر است از روش FIT استفاده کنند. به طور کلی روش FIT جدیدتر است و معمولا استفاده از این روش توصیه می‌شود.

کاشت مو به روش fit بهتر است یا fut

جمع‌بندی

موهای شما ممکن است به دلایل فراوانی از جمله افزایش سن، تاثیر داروها، عوامل ارثی و تغذیه دچار ریزش شود. خوشبختانه امروزه روش‌های متنوعی برای کاشت مو و ترمیم موهای آسیب‌دیده وجود دارد. کاشت مو به روش FUT و FIT از پرکاربردترین و متداول‌ترین شیوه‌های ترمیم مو است. هر دو این روش‌ها نوعی عمل جراحی هستند اما تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. روش FUT شامل برداشتن نواری از موها پشت سر یا کناره‌ها و سپس پیوند به قسمت جلوی سر است. در این روش جای زخم بخیه می‌خورد و ممکن است جای آن کمی باقی بماند. در روش FIT موها به صورت یکی یکی از پشت سر یا کنار شقیقه‌ها برداشته می‌شوند و در قسمت جلوی سر کاشته می‌شوند. این روش جای زخم باقی نمی‌گذارد و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.

در روزهای آغازین نقاهت از شستشوی موها و قرار گرفتن در معرض آفتاب دوری کنید. اگر در این مدت احساس درد داشتید می‌توانید از قرص مسکن استفاده کنید. در این مقاله به معرفی این دو روش و مزایا و معایب آن‌ها پرداختیم و آن‌ها را با هم مقایسه کردیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتری دارید می‌توانید سایر مقالات سایت ما را مطالعه کنید.

منبع: coleclinic

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر