مراحل انجام عمل بینی

69

عمل بینی یکی از انواع عمل‌های زیبایی است که علاوه بر بهبود زیبایی ظاهری، گاهی اوقات برای بهبود عملکرد بینی نیز انجام می‌شود. دانستن مراحل انجام عمل بینی شما را در تصمیم گیری هدایت می کند.

براساس آمار موجود، این جراحی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که در ایران انجام می‌شود. به گونه‌ای که هر ساله بسیاری از افراد از کشورهای خارجی برای انجام این جراحی به دلیل تبحر پزشکان و پایین بودن هزینه‌ها، به ایران سفر می‌کنند.

اما آیا شما با چگونگی عمل بینی آشنایی دارید؟

آیا می‌دانید که این جراحی زیبایی به چند روش قابل انجام است؟

در این مقاله، قصد داریم مراحل انجام عمل بینی را به طور کامل بیان کنیم، تا اگر قصد انجام این جراحی زیبایی را دارید، با روند انجام جراحی و مراقبت‌های بعدی آن به خوبی آشنا شوید.

چرا دانستن مراحل انجام عمل بینی مهم است؟

همان‌طور که گفته شد، جراحی بینی می‌تواند بنا به دلایل پزشکی مانند اصلاح مشکلات تنفسی و یا مشکلاتی که به صورت مادرزادی همراه فرد بوده‌اند، انجام شود. علاوه بر این، برخی از افراد که از ظاهر بینی خود راضی نیستند، می‌توانند از این جراحی برای بهبود ظاهر بینی خود استفاده نمایند.

با این وجود بسیاری از افراد از مراحل انجام عمل بینی اطلاعات کافی نداشته و همین باعث می‌شود که در آخر از نتیجه جراحی، رضایت چندانی نداشته باشند؛ چرا که چگونگی عمل بینی، بسته به مشکل و هدفی که شما در نظر دارید، می‌تواند کاملا متفاوت باشد؛ پس، در صورتی که قصد انجام جراحی را دارید، بهتر است قبل از هر چیز با یک پزشک متخصص و فعال در این زمینه، در رابطه با مراحل انجام عمل بینی صحبت کنید.

در جلسه مشاوره‌ای که با پزشک خود خواهید داشت، بینی شما باید به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرد. تنها در این صورت است که مشخص می‌شود آنچه که شما از انجام جراحی انتظار دارید، شدنی هست یا نه! چرا که شما باید همواره به خاطر داشته باشید که هیچ بینی بی‌عیب و نقصی در جهان وجود ندارد. حتی مواردی که با استفاده از بهترین جراح‌ها انجام شده‌اند، در نهایت چند ایراد کوچک داشته‌اند.

بنابراین، شرکت در یک جلسه مشاوره پزشکی را می‌توان یکی از مهم‌ترین مراحل انجام عمل بینی در نظر گرفت که بسیاری از افراد ساده از کنار آن می‌گذرند. در این جلسه، سعی کنید که اطلاعات کاملی از شرایط سلامت خود و تاریخچه پزشکی‌تان در اختیار جراح قرار داده و در مورد هزینه انجام جراحی سؤال کنید.

در مرحله بعد، در صورتی که تصمیم قطعی خود را برای انجام جراحی گرفتید، باید از چگونگی عمل بینی به طور کامل مطلع شوید؛ چرا که روش‌های مختلفی برای انجام جراحی بینی وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب منحصر به خود هستند. بنابراین، از پزشک خود بخواهید که چگونگی عمل بینی را که متناسب با شرایط و خواسته شما است، به طور کامل توضیح دهد.

چگونگی عمل زیبایی بینی

چگونگی انجام عمل جراحی زیبایی بینی بستگی به عوامل زیادی دارد. عمل جراحی بینی با توجه به ویژگی‌ها و فرم بینی فرد متقاضی، بینی مورد انتظار وی و صلاح‌دید جراح، به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. این نوع عمل، به طور کلی، دارای مراحلی است که در ادامه آن‌ها را برمی‌شماریم. اما لازم به ذکر است که شیوه‌ی دقیق برای این نوع عمل به نوع بینی و بینی هدف مراجعه‌کننده، بستگی دارد. به طور مثال، مراحل این جراحی در عمل بینی گوشتی با عمل بینی استخوانی متفاوت است.

مراحل انجام عمل بینی

۱- بیهوشی: بسته به میزان پیچیدگی عمل و نظر جراح، بی‌حسی موضعی از طریق تزریق دارو به بینی و یا بیهوشی عمومی از طریق استنشاق و یا تزریق وریدی، استفاده می‌شود.

۲- نوع عمل و برش بینی: عمل جراحی زیبایی بینی با توجه به آناتومی بینی فرد و تغییراتی که باید اعمال شود، طبق نظر پزشک معالج به دو صورت باز و بسته انجام می‌شود. در جراحی به شیوه‌ی بسته تغییرات کمتری روی بینی انجام می‌شود و عمل نسبت به حالت جراحی باز سبک‌تر است. در این نوع عمل، برش‌ها، در داخل بینی پنهان می‌شوند و معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌گیرند. شیوه‌ دیگر، جراحی باز بینی است. در این شیوه، کل نوار بافت باریکی که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند (سپتوم)، برش می‌خورد و از بیرون یک برش کوچک در زیر بینی مشاهده می‌شود. از طریق این برش پوستی که استخوان‌ها و غضروف بینی را پوشانده است، به آرامی بالا برده می‌شود تا جراح بتواند استخوان‌ها و غضروف‌های زیر پوست را دوباره تنظیم و به عبارتی طراحی کند.

۳- تغییر شکل ساختار بینی: در روند عمل جراحی زیبایی بینی حتی برای بینی‌های بزرگ احتمال دارد که جراح، به غضروف اضافه برای پیوند به بینی، نیاز پیدا کند. این غضروف از جداره‌ی وسط بینی و در صورت نیاز از غضروف گوش برداشته می‌شود.

۴- اصلاح فرم بینی: اگر تیغه‌ی بینی کج باشد و بینی اصطلاحاً دچار انحراف باشد؛ در طول عمل، این انحراف اصلاح می‌گردد و عیوب فرم بینی برطرف می‌شود. این تغییر باعث بهبود وضعیت تنفس فرد نیز می‌گردد.

۵- اتمام عمل و بستن برش ایجادشده: هنگامی که ساختار و فرم بینی به شکل مورد نظر تبدیل شود، پوست و پوشش روی بینی برگردانده می‌شود و برش را متناسب با نوع آن بخیه می‌زنند. اگر با توجه به گستردگی عمل نیاز بود که برش‌های دیگری ایجاد شود، در چین‌های طبیعی بینی برش خورده می‌شود که رد آن کمتر به چشم بیاید.

۶- مراقبت بعد از عمل و مشاهده‌ی نتایج: بنا بر توصیه‌ و ترجیح پزشک بینی پس از عمل آتلی بر روی بینی قرار می‌گیرد و بینی پانسمان می‌شود. شدت این پانسمان بستگی به شیوه‌ی عمل و صلاحدید جراح دارد. بعد از عمل در صورت گرفتن بیهوشی، شما در اتاق ریکاوری قرار خواهید گرفت. در این اتاق پرسنل بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می‌کنند. ممکن است طبق نظر دکتر و پیچیدگی عمل، همان روز مرخص شوید یا یک شب را در بیمارستان سپری کنید البته افرادی که در کلینیک عمل می‌شوند معمولا چند ساعت پس از عمل مرخص می‌گردد.

برای دریافت مشاوره  و انتخاب بهترین روش ، متناسب با نیازتان، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ریکاوری بعد از عمل بینی

دوره ریکاوری را شاید به نوعی بتوان یکی از دیگر از مهم‌ترین مراحل انجام عمل بینی در نظر گرفت؛ چرا که کسب نتیجه مطلوب به شیوه نگهداری و مراقبت شما از بینی‌تان در این دوره بستگی دارد.

بعد از انجام جراحی، وجود مقداری تورم و کبودی به مدت ۲ هفته در اطراف چشم طبیعی خواهد بود. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نوک بینی شما تا ۶ ماه تورم خواهد داشت. بنابراین، نتیجه نهایی جراحی شما معمولاً بین ۶ ماه الی ۱ سال بعد از جراحی مشخص می‌شود.

شما باید سه تا شش هفته بعد از عمل از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید؛ اما بعد از دو الی ۳ هفته می‌توانید به انجام سایر فعالیت‌های معمول زندگی مشغول شوید.

سن مناسب برای جراحی بینی

برای انجام این جراحی زیبایی محدودیت خاصی برای سن وجود ندارد. با این وجود بهتر است افراد زمانی برای انجام این جراحی اقدام کنند که رشد بینیشان به طور کامل انجام شده است؛ چرا که معمولاً تا سن ۲۲ سالگی احتمال ایجاد تغییر در ظاهر بینی وجود دارد. بنابراین، در صورتی که شما در سن پایین این عمل را انجام دهید، به دلیل اینکه احتمالاً همه غضروف‌ها رشد کامل نداشته‌اند، احتمال اینکه نتیجه جراحی در گذر زمان تغییر کند، وجود دارد.

کاندیدای مناسب برای انجام عمل بینی

 • افرادی که دارای برآمدگی در پل بینی هستند
 • افرادی که بینی بسیار پهن یا خیلی باریکی دارند
 • افرادی که بینیشان دارای انحراف و یا عدم تقارن است
 • افرادی که نوک بینی برجسته و یا گردی دارند
 • افرادی که زاویه بین لب فوقانی و پایین بینیشان کمتر از ۹۰ درجه است
 • افرادی که در اثر یک سانحه مانند سوختگی یا تصادف، بینشان آسیب دیده است
 • افرادی که در تنفس خود مشکل دارند

نکاتی که قبل از جراحی بینی باید بدانید!

 • در صورتی که از خدمات یک شرکت بیمه استفاده می‌کنید، حتماً در مورد هزینه عمل بینی از بیمه‌گزار خود سؤال کنید. مطمئن شوید که چه مواردی تحت پوشش بیمه قرار گرفته و هزینه‌اش به شما پرداخته می‌شود؛ چرا که در برخی موارد اگر انجام جراحی بینی به دلیل موارد پزشکی باشد و نه زیبایی، احتمال اینکه بخشی از هزینه به شما بازگردانده شود، وجود دارد.
 • قطع مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپیرین
 • قطع مصرف سیگار ۲ هفته قبل از انجام جراحی (چرا که مصرف سیگار منجر به طولانی شدن دوره بهبود می‌شود)

مراقبت‌های لازم بعد از جراحی بینی

 • قطع مصرف سیگار ۲ هفته بعد از انجام جراحی
 • استفاده از کیسه یخ برای کاهش میزان تورم و قرمزی ایجادشده
 • فین نکردن و خالی نکردن ترشحات داخلی بینی با شدت زیاد به مدت ۲ هفته
 • خوابیدن به صورت طاق باز
 • مراقبت زیاد از بینی در برابر ضربه خوردن

در صورتی که قصد شستشوی صورت و یا استفاده از لوازم آرایشی را دارید، حتماً با پزشکتان مشورت کنید؛ چرا که پاسخ این نوع سؤالات به شرایط جراحی شما بستگی دارد.

اطلاعات بیشتر را از زبان خود دکتر بشنوید

هزینه انجام جراحی بینی چقدر است؟

همان‌طور که گفته شد، یکی از مراحل انجام جراحی بینی کسب اطلاعات دقیق در رابطه با هزینه جراحی است. این هزینه به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • تخصص جراح
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه تجهیزات عمل
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان

بنابراین، برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه جراحی، باید با پزشک خود صحبت کنید. البته جالب است بدانید که هزینه انجام این جراحی به موقعیت جغرافیایی نیز بستگی دارد. به عنوان مثال هزینه جراحی بینی در تهران خیلی بیشتر از هزینه جراحی بینی در اصفهان است.

انجام عمل بینی مجدد (عمل ترمیمی)

برخی مواقع، بنا به برخی از دلایل مانند آگاه نبودن فرد از مراحل انجام عمل بینی و وجود چند خطای پزشکی، فرد از نتیجه جراحی خود راضی نخواهد بود. در این مواقع با وجود آنکه شرایط چندان رضایت بخش نبوده، اما جای نگرانی زیادی هم نیست؛ چرا که شما می‌توانید با یک وقفه، یک جراحی مجدد بینی انجام دهید. با وجود اینکه خطر بیشتری در جراحی ثانویه وجود دارد، اما در صورتی که توسط یک پزشک حاذق انجام شود، احتمال برطرف کردن مشکل و جلب رضایت بیمار بیشتر است.

نتیجه‌گیری

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در ایران است که به روش‌های مختلف، جراحی باز بینی و جراحی بسته بینی انجام می‌گردد. اینکه کدام یک از روش‌ها برای بینی شما مناسب است، به نظر پزشک و هدف شما از انجام جراحی بستگی دارد. در حالت کلی، برای اینکه از نتیجه جراحی خود راضی باشید، بهتر است که شناخت درستی از مراحل انجام عمل بینی داشته باشید؛ چرا که در بسیاری از موارد به دلیل عدم آگاهی کافی، فرد از نتیجه نهایی راضی نبوده و انجام مجدد عمل نیاز دارد. بنابراین، قبل از انجام این جراحی، حتماً با یک پزشک و جراح متخصص در این زمینه مشورت کنید.

ابتدا باید مشاوره و معاینه حضوری با جراح فوق تخصص خود داشته باشید تا با معاینه کامل مشکلات بینی شما بررسی شده و حتما نظر جراح را در مورد عمل جراحی بینی خود جویا شوید. پس از انجام آزمایشات مربوطه و فتوگرافی ها، و بررسی آن توسط جراح، برای عمل تعیین وقت می شود.

بله. بهتر است حداقل دو هفته قبل از عمل بینی و دو ماه بعد از عمل بینی، سیگار یا قلیان را ترک کنید. زیرا سرعت ترمیم زخم ها و ورم صورت را کاهش می دهد.

معمولاً عمل بینی به هیچ وجه عمل دردناکی نیست و کبودی و تورم اولیه آن ظرف یک هفته تا ۱۰ روز کاملا برطرف می‌شود.

بعد از بلوغ کامل عمل بینی قابل انجام است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.