1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. علت کبودی چشم بعد از جراحی بینی و راه های پیشگیری از آن

علت کبودی چشم بعد از جراحی بینی و راه های پیشگیری از آن

دکتر آرش نجف بیگی

علل ایجاد کبودی زیر چشم ها بعد از جراحی زیبایی بینی

کبودی چشم بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، واکنش طبیعی بدن به پاره شدن لایه پریوست است. این لایه وظیفه خون‌رسانی به استخوان وساختار بینی را به عهده دارد.

سوال این است آیا این کبودی‌ها نگران‌کننده هستند؟ چگونه این کبودی‌ها را از بین ببریم؟ آیا باید از این کبودی‌ها ترسید؟

پاسخ این سوالات و اطلاعات دقیقی از کبودی چشم بعد از جراحی بینی را برای شما در ادامه شرح داده‌ایم.

این روزها، میل به جراحی‌های زیبایی بسیار افزایش پیدا کرده است. علاوه بر قشر جوان، افرادی مسن نیز، برای سلامت و زیبایی خود ارزش بیشتری قائل هستند. افزایش اعتماد به نفس در میان دوستان و آشنایان، زیبایی بیشتر و رفع عیوب چهره و بدن، جوانسازی و … همگی از دلایل اصلی افراد مختلف، جهت انجام جراحی‌های زیبایی است.

عمل جراحی زیبایی بینی و یا رینوپلاستی مانند جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین جراحی‌های پلاستیک است. از آن‌جا که بینی در مرکز صورت قرار دارد، زیبایی و خوش‌فرمی آن می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی اشخاص داشته باشد.

با این‌حال، بیماران ترجیح می‌دهند قبل از اقدام به جراحی زیبایی، دانش و اطلاعات دقیقی از رینوپلاستی کسب کنند تا با علم کافی از نحوه جراحی، عوارض و مراقبت‌های پس از جراحی و … تن به جراحی زیبایی بدهند.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر بیماری راغب است اطلاعات کافی درباره آن داشته باشد، عوارضی است که این جراحی ممکن است، ایجاد کند. از آن‌جا که جراحی بینی یکی از تهاجمی‌ترین جراحی‌های زیبایی است، ممکن است پس از عمل، منجر به ایجاد کبودی‌هایی در صورت بیمار شود که این موضوع موجب نگرانی و بعضا ترس برخی از بیماران می‌شود.

در ویدیو زیر دکتر نجف بیگی درباره کاهش کبودی و ورم و مراقبت های لازم بعد از عمل بینی توضیح میدهند :

چرا کبودی چشم بعد از جراحی بینی ایجاد می‌شود؟

به طور کلی، هر گونه تغییر منفی که در چهره ایجاد شود ممکن است موجب ایجاد نگرانی در فرد گردد. اما در مورد کبودی چشم بعد از جراحی بینی، می‌توان گفت این یک موضوع کاملا طبیعی است. فراموش نکنید جراحی بینی در هر دو حالت باز و بسته، از تهاجمی‌ترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌گردد و صورت بیمار فشار زیادی را در طول جراحی تحمل می‌کند، بنابراین، ایجاد کبودی و التهاب پس از جراحی، موضوع قابل انتظاری است.

در طول عمل جراحی زیبایی بینی، گاها جراح مجبور می‌شود برای درمان مشکلات تنفسی و یا خلق فرم جدیدی در بینی، استخوان بینی را بشکند تا تغییر شکل به راحتی رخ دهد. شکستن استخوان بینی و بریدن پوشش‌های بالایی و پایینی استخوان بینی که متصل به رگ‌های خونی است (پریوست)، باعث بروز ورم و کبودی در ناحیه چشم، بینی و گونه می‌شود. همانطور که گفته شد، این کبودی‌ها طبیعی بوده و از بین رفتن آن‌ها، روند عادی دوران بهبود بیمار می‌باشد.

مطالعه مقاله علل ورم بینی گوشتی بعد از عمل و راه های درمان آن را پیشنهاد می دهیم.

دوره نقاهت بیمار بعد از جراحی بینی و از بین رفتن کبودی های زیر چشم او

آسیب به پریوست، عامل اصلی ایجاد کبودی زیر چشم ها!

پریوست لایه‌ای است که بر سطح استخوان پوششی ایجاد کرده است. این لایه، با استفاده از رگ‌های خونی متعددی که دارد، باعث خون‌رسانی به بینی می‌شود. زمانیکه پزشک قصد دارد استخوان بینی را جهت فرم‌دهی جدید بشکند، پاره شدن این لایه موجب می‌شود خون در زیر پوست، به اطراف بینی نفود کرده و موجب ایجاد کبودی چشم بعد از جراحی بینی شود.

اگرچه، پزشک حاذق و متبحر می‌تواند در روند جراحی، میزان خون‌ریزی را کنترل کند تا کبودی چشم بعد از جراحی بینی به حداقل برسد. در کنار تبحر پزشک، عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارد که بر میزان خون‌ریزی لایه پریوست و کبودی چشم بعد از جراحی بینی تاثیر می‌گذارد.

چه عواملی بر ایجاد کبودی چشم بعد از جراحی بینی تاثیر گذارند؟

همانطور که اشاره شد، عوامل متعددی بر شدت کبودی چشم تاثیرگذار است. برای نمونه سن افراد یکی از فاکتورهای مهم در این موضوع است. به طور معمول، رگ‌های خونی در لایه پریوست در افراد بالای 45 سال ضعیف‌تر و آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، طبیعی است که در افراد با سن بالای 45 سال، کبود‌ی‌های شدیدتری رخ بدهد. به طور کلی،  عوامل تاثیرگذار بر کبودی چشم بعد از جراحی بینی به دو دسته عوامل شخصی و مرتبط با جراح تقسیم بندی می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین سن برای جراحی بینی  را پیشنهاد میکنیم.

·        عوامل مرتبط با جراح

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد لخته و کبودی در صورت پس از جراحی بینی، شکستن استخوان بینی است. بنابراین، اگر بینی قبل از جراحی شکسته شده باشد (جراحی استئوتومی) و یا در حین عمل زیبایی شکسته شود، قطعا ایجاد کبودی دور از انتظار نیست.

نوع تکنیک استفاده شده نیز مهم است. بدون شک، استفاده از تکنیک جراحی بینی باز، موجب می‌شود که خونریزی بیشتری صورت بگیرد. این در حالیست که در صورت صلاحدید پزشک، اگر از تکنیک جراحی بسته استفاده شود، ممکن است میزان کبودی چشم بعد از جراحی بینی کاهش پیدا کند.

همچنین، میزان برشی که نیاز است در لایه پریوست ایجاد شود، تاثیر مستقیم بر میزان خونریزی دارد.

·        عوامل شخصی مرتبط با بیمار

در کنار عوامل جراحی، عوامل متعدد شخصی نیز وجود دارد که بر میزان کبودی چشم بعد از جراحی بینی تاثیر می‌گذارد. یکی از مهم‌ترین عوامل اختلالات خون‌ریزی است. ممکن است این اختلال، موجب خونریزی بیشتر و در نتیجه، کبودی بیشتر شود.

اگر پیش از جراحی داروهای رقیق‌کننده خون مصرف کرده باشید، این موضوع می‌تواند منجر به خون‌ریزی بیشتر شود. به همین سبب، معمولا پزشکان توصیه می‌کنند بیماران دو هفته پیش از عمل داروهایی همچون آسپرین، ایبوپروفن، ضدالتهاب، هپارین، کومادین و… را که موجب رقیق شدن خون می‌شود، مصرف نکنند.

سن بیمار و ضخامت پوست نیز از عوامل تاثیرگذار بر میزان کبودی چشم بعد از عمل جراحی بینی است. هر چه پوست نازک‌تر باشد، مسلما رگه‌های خون لخته‌شده را خیلی راحت‌تر نشان می‌دهد.

چگونه از کبودی چشم‌ها پیشگیری کنیم؟

حال که با علل ایجاد کبودی آشنا شده‌اید، بدون شک خواستار این هستید که بدانید چه راه‌هایی برای کاهش میزان کبودی وجود دارد. عوامل کاهش کبودی چشم‌ها نیز به دو دسته شخصی و پزشکی تفکیک می‌شود. توجه داشته باشید، اگر چه این عوامل ممکن است به کاهش قابل توجه میزان کبودی کمک بکند، اما به جا ماندن مقداری کبودی پس از جراحی کاملا طبیعی است. راهکارهای کاهش میزان کبودی چشم بعد از جراحی بینی به شرح زیر است:

1. سرتان را بالا نگه دارید!

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی یا استراحت روزانه بسیار اهمیت دارد. پس از جراحی، هنگام استراحت و خواب به گونه‌ای بالشت خود را تنظیم کنید که همواره سرتان بالاتر از قلبتان قرار داشته باشد. برای این‌کار می‌توانید از چند بالش برای زیر سرتان استفاده کنید. در فعالیت‌های روزانه هم، تا جاییکه امکان دارد از خم شدن پرهیز کنید. تا چند هفته پس از جراحی و تا زمانیکه خونریزی‌ها متوقت نشده است، از برداشتن اشیا سنگین خودداری کنید. چنین کارهایی ممکن است باعث تشدید خونریزی و کبودی شود.

2. از  دست‌کاری پانسمان بینی خود خودداری کنید!

هر گونه دست‌کاری بینی، پانسمان و آتل ممکن است باعث تشدید خونریزی زیرپوستی و کبودی شود. اگرچه ممکن است پانسمان قدری خاطر شما را آزرده کند، اما توجه داشته باشید که در صورت جابه‌جایی پانسمان، ممکن است عمل ترمیم بافت به شکل صحیح صورت نگیرد.

پس از اتمام مدت زمان مشخص شده برای در آتل بودن بینی، هرگز خودتان برای باز کردن آن اقدام نکنید. همچنین، در طول دوران پانسمان، مطابق با دستور پزشک پانسمان را تعویض کنید و در صورت نیاز، این کار را به پزشک و یا تیم پرستاری او محول کنید.

3. پیاده‌روی را شروع کنید!

شاید باور نداشته باشید، اما پیاده‌روی نقش بسزایی در کاهش میزان ورم صورت دارد. هر چه زودتر پیاده‌روی را شروع کنید به نفع شماست. همچنین پیاده‌روی باعث می‌شود تشکیل لخته متوقف شود. توجه داشته باشید که تا زمانیکه پزشک شما تشخیص نداده است، از دویدن و یا انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

4. نسخه پزشک را مرتبط دریافت کنید!

داروهایی که پزشک برای کاهش درد و تورم شما تجویز کرده است، نقش موثری در کاهش میزان کبودی چشم بعد از جراحی بینی نیز دارد. میزان دز مصرفی دارو و زمان مصرف را با پزشک خود هماهنگ کنید. به هیچ عنوان از داروها و مکمل بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

5. واقع بین باشید!

هر زمان که حس کردید از کبودی‌ها و تغییراتی که در صورت شما ایجاد کرده‌اند، خسته شده‌اید، با خود مرور کنید که شما یکی از سخت‌ترین جراحی‌های زیبایی را پشت سر گذاشته‌اید. بنابراین، وجود مقداری کبودی و ورم قطعا طبیعی است. البته هیچوقت خودتان رو با بیماران دیگر مقایسه نکنید. چرا که بسته به وضعیت بیمار، میزان کبودی و ورم متفاوت خواهد بود. ممکن است ظرف تنها چند هفته پس از جراحی، هیچ آثاری از اتفاقاتی که بر صورت شما رخ داده است به چشم نیاید.

6. استفاده از کمپرس سرد

در صورت تشخیص و صلاحدید پزشک، در نواحی اطراف بینی از کمپرس سرد استفاده کنید. شما می‌توانید در نواحی مختلف صورت، همچون زیر چشم‌ها، بینی، روی پیشانی، گونه‌ها و روی چشم‌ها کمپرس سرد قرار دهید. فراموش نکنید هیچگاه کمپرس سرد را روی بینی خود قرار ندهید.

معمولا روز سوم پس از جراحی، تورم به حداکثر میزان خود خواهید رسید. سعی کنید در روز اول و دوم به فواصل کوتاه از کمپرس سرد استفاده کنید. هر چه در این دو روز از کمپرس سرد بیشتر استفاده کنید، قطعا روز سوم ورم کمتری را مشاهده خواهید کرد. تا زمانیکه صورت و زیر چشمان شما ورم داشته باشد می‌توانید استفاده از کمپرس سرد را ادامه دهید.

نوع کمپرس نیز مهم است. برخی از پزشکان یخ خرده شده، برخی سبزیجات یخ‌زده و… را پیشنهاد می‌کنند. سعی کنید بسته کمپرس سرد خود را درون یک حوله یا پارچه بپیچید سپس روی صورت خود قرار دهید.

به وجود آمدن کبودی بسیار زیاد زیر چشم ها به دلیل استفاده از دخانیات بعد از جراحی بینی

7. دخانیات ممنوع!

مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان و… می‌تواند باعث بروز عفونت شود. همچنین طول دوره نقاهت افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند، بیشتر است. توجه داشته باشید جهت انجام عمل جراحی زیبایی بینی، نیاز است تا چند هفته پیش از جراحی مصرف دخانیات را متوقف کنید. پس از جراحی نیز به تشخیص پزشک، احتمالا تا چند هفته نباید از دخانیات استفاده کنید.

مطالعه تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی را از دست ندهید.

8. رژیم غذایی مناسب داشته باشید

بدون شک، رژیم غذایی سالم پس از جراحی زیبایی بینی به شما کمک می‌کند تا هم زودتر دوران نقاهت خود را طی کنید و هم زودتر از شر کبودی‌ها و ورم دور چشم خود خلاص شوید. سعی کنید قبل و پس از عمل حتما از رژیم غذایی سالم و مقوی استفاده کنید. سعی کنید پس از جراحی سهم سبزیجات و میوه‌ها را در سبد غذایی خود بیشتر کنید.

برخی از داروهایی که پس از جراحی زیبایی بینی بیمار باید استفاده کند، ممکن است موجب بروز یبوست شود. یبوست هم احتمالا فشار به رگ‌های پاره شده بینی و خونریزی را بیشتر می‌کند. فیبرهای موجود در سبزیجات و میوه‌ها باعث جلوگیری از ابتلا به یبوست می‌شود.

در کنار این موارد، سعی کنید مصرف آب را بیشتر کنید. به طور کلی، آب برای تمامی ارگان‌های بدن مفید است. اما در زمان جراحی زیبایی بینی، مصرف آب به میزان کافی باعث ترمیم سریع‌تر بافت‌ها و کاهش ورم می‌شود.

مقاله تغدیه مناسب بعد از عمل بینی را از دست ندهید.

9. پزشک شما باید همه چیز را بداند

یک‌ ماه پیش از جراحی، تمامی عادت‌های دارویی و سبک زندگی خود را برای پزشک معالج توضیح دهید. دوباره تاکید می‌کنیم، جراحی زیبایی بینی جراحی نسبتا سنگین و تهاجمی است، هر چه پزشک اطلاعات کامل‌تری از شما داشته باشد، روند بهبود شما را می‌تواند تسریع ببخشد. در زمان تعیین وقت جراحی، لیست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید. این موضوع شامل داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی و ورزشی نیز می‌شود. بهتر است یک ماه قبل با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز، دارویی را از رژیم شما حذف کند تا در طول یک‌ ماه، اثر آن دارو نیز از بین برود.

سیگار کشیدن، ورزش کردن و… همگی جزو مواردی است که پزشک شما باید در جریان آن قرار داشته باشد.

10. صبور بودن، کلید طلایی شماست!

همانطور که گفتیم، صبر و عمل به توصیه پزشکان از اصلی‌ترین نکته‌هایی است که باید به آن توجه کنید. سعی کنید نسبت به عمل زیبایی بینی خود و دوران نقاهت واقع‌بین باشید. بدون شک مقداری درد و کبودی در ناحیه صورت پس از این جراحی نسبتا سنگین منطقی است. سعی کنید در تمام طول مدت دوران نقاهت، به بینی ایده‌آلتان فکر کنید. تورم و کبودی در ناحیه چشم را می‌توان کنترل کرد و پس از گذشت تنها چند هفته، تقریبا تمامی کبودی‌ها از بین خواهند رفت، اما مهم است که شما در این دوران صبور باشید و برای چهره جدید و زیبایی خود، لحظه شماری کنید.

مقاله دوران نقاهت بعد از عمل بینی چگونه خواهد بود؟  را برای مطالعه بیشتر پیشنهاد میکنیم.

11. نفس عمیق!

جراحی زیبایی بینی با تمام دوران نقاهت و فشارهایش، یک برهه کوتاه از زندگی شما را شامل می‌شود. بنابراین، از لحاظ روحی خودتان را آماده کنید. آهنگ هایی که دوست دارید را گوش دهید. فیلم‌های سینمایی مورد علاقه تماشا کنید. دوران نقاهت خود را با آرامش بگذرانید.

برای آگاهی بیشتر از جراحی بینی، قیمت و شیوه انجام آن، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر