<
  1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. جراحی بینی گوشتی
  6. /
  7. علل ورم بعد از عمل بینی و روش های پیشگیری و درمان آن

علل ورم بعد از عمل بینی و روش های پیشگیری و درمان آن

دکتر آرش نجف بیگی

علت ورم بینی بعد از عمل: علاقه‌مندی افراد به زیباتر شدن یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های عمل بینی است. معمولا، افراد با فرم‌های مختلف بینی در جهان وجود دارند. بینی استخوانی و بینی گوشتی رایج‌ترین فرم بینی در انسان‌ها است. افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، معمولا علاقه‌مند به کوچک‌تر کردن بینی و کاهش حجم آن هستند.

عمل بینی های گوشتی معمولا نیازمند تخصص و تجربه پزشک متخصص است. ورم بینی گوشتی بعد از عمل، اولین عارضه‌ای است که فرد را بعد از جراحی درگیر می‌کند. ورم بینی گوشتی پس از جراحی رینوپلاستی بسیار طبیعی است.

در ویدیو زیر دکتر نجف بیگی را در حین عمل زیبایی بینی برای یک خانم در اتاق عمل را مشاهده میکنید :

در جراحی زیبایی بینی چه اتفاقی می‌افتد؟

معمولا شناخت ما نسبت به پروسه انجام جراحی‌های زیبایی، از استرس ماجرا می‌کاهد. در جراحی بینی استخوانی و گوشتی، پزشک با بررسی دقیق ساختمان بینی تصمیم به استفاده از تکنیک خاصی از جراحی می‌گیرد.

معمولا فردی که برای عمل بینی مراجعه می‌کند، باید انتظاراتی که از جراحی زیبایی دارد را با پزشک متخصص مطرح نماید تا پزشک براساس این انتظارات، نسبت به تکنیک جراحی زیبایی بینی تصمیم بگیرد.

پزشک معمولا با توجه به شرایط فرد، نسبت به انتخاب تکنیک جراحی زیبایی بینی باز یا بسته، اقدام می‌کند. هر یک از این تکنیک‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد.

در عمل بینی گوشتی، پزشک کمی نسبت به بررسی ساختمان بینی و وضعیت پوست بینی حساس‌تر است. ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی بسیار بیشتر از سایر انواع بینی است. به‌ همین دلیل، نتیجه مطلوب از این جراحی زیبایی، نیازمند تجربه و بررسی‌های بیشتر پزشک است.

ورم بینی گوشتی پس از جراحی رینوپلاستی بخش جدانشدنی آن است

علت ورم بینی بعد از عمل چیست؟

معمولا در تمامی جراحی‌های تهاجمی، بدن واکنش‌های خاص و متفاوتی از خود نشان می‌دهد. تورم ناشی از عمل جراحی بینی نیز، بخش جدانشدنی این جراحی زیبایی است.

جراحاتی که در پوست، استخوان و غضروف بینی ایجاد می‌شود تا مدتی پس از جراحی نیز تورم و کبودی در اطراف بینی ایجاد می‌نماید. ورم بینی گوشتی، نسبت به سایر انواع جراحی‌های بینی بیشتر است.

معمولا پزشک، با تجربه و تخصصی که دارد، میزان ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی را تاحدی کاهش می‌دهد؛ هر چند، بدن هر فرد نسبت به جراحی واکنش‌های خاص خود را دارد و میزان ورم بینی گوشتی بعد از عمل در افراد مختلف متفاوت است.

برای مطالعه بیشتر مقاله کبودی چشم بعد از جراحی بینی را پیشنهاد میکنیم.

انواع ورم بینی بعد از عمل بینی گوشتی

هنگامی که تحت عمل جراحی بینی گوشتی قرار می‌گیرید، ورم بعد از عمل یک عارضه قابل انتظار است. ممکن است تا 6 ماه یا یک سال پس از عمل جراحی، تورم بینی شما ادامه یابد. این بدان معنا نیست که بینی شما متورم و بزرگ به نظر می‌رسد. بلکه بافت و غضروف شما هنوز در حال طی کردن مراحل بهبودی و تغییرات لازم هستند و ممکن است هنوز پوست بینی به شکل و فرم نهایی خود نرسیده باشد.

با ترمیم اجزای بینی، تورم شروع به کم شدن می‌کند. از آنجایی که در هفته‌های اول روند ترمیم بینی سریع‌تر است، شما با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل به سرعت تورم و کبودی خود را از دست می‌دهید. اما رفته رفته سرعت کاهش تورم کمتر می‌شود و پس از یک تا دو ماه بیش از 80% تورم آن از بین رفته است.

عمل بینی گوشتی 

بینی گوشتی معمولا پهنا و افتادگی بیشتری نسبت به بینی استخوانی دارد. در این نوع بینی، میزان ضخامت پوست روی بینی بسیار بیشتر از سایر انواع بینی است.

غضروف پهن و حجیم در بینی گوشتی نیز، نشانه دیگری است که به وضوح دیده می‌شود. معمولا در بینی گوشتی، میزان برجستگی گونه و درشتی چشم‌ها، کاهش می‌یابد و زیبایی بسیاری از عناصر چهره از بین می‌رود.

محدودیت‌های جراحی بینی گوشتی نیز، موضوع مهم دیگری است که در ادامه این مطلب، به بررسی آن می‌پردازیم.

مقاله مراحل انجام عمل بینی چیست؟ را از دست ندهید.

چرا ورم بینی گوشتی بعد از عمل زیاد است؟

پوست بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن ما انسان‌ها را تشکیل می‌دهد. معمولا، پوست وظیفه محافظت از قسمت‌های مختلف بدن را برعهده دارد.

ضخامت و جنس پوست در نواحی مختلف بدن، متفاوت است. میزان ضخامت پوست براساس حساسیت حفاظت از هر ناحیه از بدن، متغیر است.

معمولا، ضخامت پوست تعیین‌کننده میزان تورم و سختی عمل در جراحی‌های زیبایی است. هر چه پوست ضخامت بیشتری داشته باشد، میزان خونریزی در اطراف نواحی جراحی‌شده بیشتر است و کبودی و تورم نیز افزایش می‌یابد و بهبودی آن نیز، کندتر است.

ترمیم محل زخم و اسکار پوستی ناشی از عمل بینی های گوشتی نیز، موجب طولانی‌تر شدن زمان بهبودی و همچنین، افزایش ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی است.

چه عواملی تعیین کننده میزان ورم بینی گوشتی بعد از عمل است؟

سه عامل مهم در تعیین میزان ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی وجود دارد. نوع پوست، تخصص و تجربه جراح و نوع واکنش بدن افراد به جراحی تهاجمی، سه عامل مهم در میزان ورم بینی گوشتی بعد از عمل است.

افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند، معمولا بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی، به مرور شاهد کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل جراحی هستند؛ اما اصلی ترین علت ایجاد تورم و افزایش میزان آن چیست؟

معمولا اولین و اصلی‌ترین عامل تورم بعد از عمل بینی های گوشتی، واکنش بدن افراد به عمل است. شاید پزشک باتجربه،‌ بدون افزایش آسیب به بافت‌های مجاور بینی اقدام به عمل بینی کند، اما بعد از انجام جراحی، شاهد تورم زیادی در بینی و اطراف آن باشد.

در چنین شرایطی، معمولا بدن فرد واکنش اصلی را به جراحی می‌دهد و تخصص و تجربه پزشک کمکی به کاهش ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی نمی‌کند.

در برخی مواقع نیز، پزشک با دقت و تجربه در جراحی بینی گوشتی، کم‌ترین جراحت را در زمان جراحی ایجاد می‌کند و همین موضوع، موجب کاهش ورم بعد از جراحی بینی می‌شود. همین عوامل معمولا تعیین‌کننده میزان ورم بینی گوشتی بعد از جراحی رینوپلاستی است.

مراحل کاهش ورم بینی بعد از عمل

2 تا 3 روز پس از جراحی بینی: در این دوره ، شما درد متوسط ​​(که با دارو قابل کنترل است) و تورم را احساس خواهید کرد. همچنین ممکن است بلافاصله پس از عمل دچار حالت تهوع شوید. این معمولاً ناشی از ترکیبی از اثرات بیهوشی و خون بلعیده شده است. ما به بیماران توصیه می کنیم که به پشت بخوابند و سر خود را با بالش بالا ببرند ، بنابراین محدود کردن تورم از قلب آنها بالاتر است. باید فعالیت بدنی را محدود کنید و از مصرف آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. هیدراته ماندن در این مدت باعث کاهش درد و بهبود بهبود می شود.

1 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی: هرگونه آتل یا بخیه معمولاً تا پایان هفته اول برداشته می‌شود. درد، کبودی و تورم تا حد زیادی کاهش می‌یابد. با این حال مشاهده نتایج نهایی عمل بینی شما دشوار خواهد بود. چرا که تورم زیادی وجود خواهد داشت.

2 هفته پس از جراحی بینی: کبودی و تورم به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. تا جایی که برای افراد غریبه، ورم بینی شما خیلی قابل شناسایی نیست؛ مگر اینکه دقت کنند. در این هفته شما آنقدر احساس راحتی خواهید کرد که در اواسط هفته دوم می‌توانید به سر کار برگردید.

3 هفته بعد از جراحی بینی: تا به حال دیگر ورم به اندازه کافی برطرف شده است؛ به طوری که شما از آنچه می‌بینید به طور کلی راضی هستید. با این حال هنوز زود است تا در مورد نتیجه نهایی عمل نظری داده شود. هنوز پوست بینی شما به فرم طبیعی خود نرسیده است. چسب زدن به شیوه درست، در فرم گیری بینی و کاهش زودتر تورم کمک خواهد کرد. انسداد بینی نیز ممکن است همچنان وجود داشته باشد؛ اگرچه بسیار بهتر از هفته اول است.

1 ماه پس از جراحی بینی: شما اجازه دارید ورزش و فعالیت بدنی معمولی (متوسط) را از سر بگیرید. تورم روی پل بینی بهبود می یابد اما نوک بینی شما هنوز متورم و ضعیف است. به چسب زدن ادامه دهید.

3 ماه بعد از جراحی بینی: حدود 90% از تورم بینی از بین رفته است اما نوک بینی شما همچنان ممکن است بی‌حس و سفت باشد. دیگر فرم نهایی بینی شما آشکار شده اما اگر احساس می‌کنید اندکی عدم تقارن در بینی وجود دارد، بدانید که باید هنوز صبر کنید. معمولا گاهی رسیدن به فرم نهایی بینی بین 6 ماه تا یک سال زمان نیاز دارد.

عوامل موثر بر میزان ورم بینی بعد از عمل

روش های درمان ورم بینی گوشتی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

تورم بینی بعد از جراحی زیبایی بینی، مانع از مشاهده نتیجه نهایی جراحی می‌شود. هر چه این تورم بیشتر باشد، فرد به میزان بیشتری دچار دفرمگی موقتی بینی بعد از جراحی می‌شود. این تورم گاهی یک سال زمان نیاز دارد تا به مرور از بین رفته و شکل و ظاهر بینی پس از جراحی رینوپلاستی را نشان دهد.

ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی، تاحدی قابل پیشگیری است. در ادامه، رایج‌ترین توصیه‌ها برای کاهش ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی را باهم مرور می‌کنیم:

عوامل تعیین کننده میزان ورم بینی گوشتی بعد از عمل

1- سرتان را بالا بگیرید!

هر چه میزان تجمع مایع در ناحیه جراحی شده بیشتر باشد، ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی که معمولا بر اثر تجمع مایع و خون ایجاد می‌شود، نیز بیشتر است.

یکی از موثرترین راه‌کارهای کاهش ورم بینی گوشتی پس از رینوپلاستی، بالا نگه‌ داشتن سر در زمان نشستن و خوابیدن است.

شما می‌توانید به‌راحتی با استفاده از بالشت کوچک در پشت گردن‌تان، این شرایط را در زمان نشستن ایجاد کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به این صورت است که با استفاده از چند عدد بالشت می‌توانید قسمت بالاتنه را در شیب نسبی قرار دهید تا بدن با زاویه کم‌تر از 45 درجه به حالت استراحت و خواب باشد.

2- کمپرس سرد استفاده کنید!

یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش دهنده میزان تورم و درد بعد از عمل بینی گوشتی، استفاده از کمپرس سرد است.

در 48 ساعت ابتدایی پس از جراحی زیبایی بینی، با استفاده از کمپرس یخ که به‌صورت غیرمستقیم (یخ را داخل پارچه حوله‌ای قرار دهید) بر روی بینی و پیشانی قرار گرفته است، می‌توانید تاحد زیادی جریان خون را کاهش دهید و در پی آن، درد و تورم را نیز کم کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از کمپرس سرد، مثل اسپری بی‌حس کننده عمل می‌کند و ناحیه تحت جراحی را از درد راحت می‌کند؛ اما استفاده مستقیم یخ، ریسک بروز مشکلات ناشی از آسیب به بافت پوست و بدن را افزایش می‌دهد.

سعی کنید، به‌صورت مرتب از کمپرس سرد استفاده کنید. استفاده از ژل‌های مخصوص در بسته بندی‌های مختلفی که داخل فریزر قرار می‌گیرد، بسیار توصیه می‌شود.

مدت زمان کمپرس سرد 15 دقیقه است و بعد از آن 15 الی 30 دقیقه استراحت توصیه می‌شود.

3- مصرف نوشیدنی را جدی بگیرید!

یکی از مهم‌ترین عواملی که در سلامت انسان اثرگذار است، مصرف مایعات طبیعی و آب است. با استفاده از آب، می‌توانید سموم بدن را به‌همراه داروی بی‌هوشی در کم‌ترین زمان خارج کنید.

هر چه سرعت خارج کردن سموم از بدن، افزایش بیشتری داشته باشد، میزان ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی نیز، کم‌تر خواهد بود.

به یاد داشته باشید که منظور از مایعات، نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل قهوه، شیر کاکائو و چای نیست. سعی کنید از آبمیوه‌های طبیعی استفاده کنید و تا بهبودی کامل، از نوشیدنی‌های دارای مواد نگهدارنده بپرهیزید.

4- رژیم غذایی بعد از عمل را بدانید!

یکی از مهم‌ترین عواملی که ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی را افزایش می‌دهد، تغذیه نادرست است. اگر رژیم غذایی پر چربی و مملو از فست فود دارید، بدیهی است که ورم بینی گوشتی شما بعد از جراحی زیاد خواهد بود.

با استفاده از تغذیه مناسب بعد از عمل بینی و سالم خوری و کاهش مصرف نمک، می‌توانید به‌راحتی از ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی بکاهید.

در دوران نقاهت، سعی کنید از میوه و سبزیجات تازه استفاده نمایید. خوردن آناناس در دوره نقاهت عمل بینی های گوشتی و استخوانی، روند بهبود را سریع‌تر می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد.

عمل بینی پهن چگونه انجام می شود را در این مقاله مطالعه کنید.

5- مصرف الکل و دخانیات را قطع کنید!

یکی از مهم‌تری عواملی که موجب افزایش طول دوران نقاهت می‌شود، مصرف الکل و دخانیات است. سعی کنید، قبل از تصمیم به جراحی زیبایی بینی، مصرف الکل و دخانیات را کاهش دهید و دو هفته قبل از جراحی آن را قطع کنید و تا یک ماه، از مصرف آن پرهیز کنید.

مصرف الکل و دخانیات، سرعت بهبودی را کاهش می‌دهد و میزان ورم بینی گوشتی پس از جراحی رینوپلاستی را افزایش می‌دهد. در این باره مطالعه مقاله تاثیر خوردن مشروب بعد از عمل بینی را در سایت دکتر آرش نجف بیگی توصیه می کنیم.

مطالعه مقاله بهترین متخصص جراحی بینی در تهران را پیشنهاد میکنیم.

6- از آتل استفاده کنید!

یکی از بهترین و جدیدترین تکنیک‌هایی که برای کاهش ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی استفاده می‌شود، آتل‌هایی است که با شکل و فرم نهایی بینی ساخته می‌شوند و بعد از انجام عمل بینی های گوشتی، بر روی بینی قرار می‌گیرند.

با استفاده از این تکنیک، میزان ورم بینی گوشتی به کم ترین حد ممکن می‌رسد. پزشک بلافاصله بعد از جراحی زیبایی بینی، آتل را بر روی بینی قرار می‌دهد و همین موضوع از ورم بینی گوشتی بعد از جراحی می‌کاهد.

استفاده از آتل، ورم بینی گوشتی پس از جراحی رینوپلاستی را به حداقل می‌رساند. این آتل معمولا به مدت دو هفته مورد استفاده قرار می‌گیرد و سپس، توسط پزشک برداشته می‌شود.

7- مراقبت های بعد از عمل بینی های گوشتی را جدی بگیرید!

معمولا، جدی گرفتن مراقبت‌های بعد از جراحی رینوپلاستی اهمیت زیادی دارد. هر چه برای مراقبت مو به مو از بینی جراحی شده دقت بیشتری کنید، نتیجه جراحی بینی شما نیز، بهتر خواهد بود.

آسیب‌های ناشی از جدی نگرفتن مراقبت‌های بعد از جراحی بینی، موجب افزایش ریسک نیاز به جراحی بینی ترمیمی خواهد شد.

سعی کنید، تا بهبودی کامل بینی، از انجام ورزش‌های سنگین پرهیز کنید. فعالیت‌های بدنی را تا کم‌ترین حد ممکن کاهش دهید.

استفاده از حمام آب داغ و یا سونا را تا حداقل یک ماه بعد از عمل بینی گوشتی برای خودتان ممنوع کنید.

سعی کنید میزان مراقبت از بینی را تا حد زیادی افزایش دهید و مراقب ضربات احتمالی به بینی باشید.

یادتان باشد، جراحی ترمیمی بینی یا عمل ثانویه بینی سخت‌تر از جراحی اولیه خواهد بود و کم‌تر پزشکی قادر به انجام آن است؛ مگر با هزینه بالا!

اگر دچار حساسیت هستید، حتما از داروهای ضدحساسیت (با تجویز پزشک) استفاده کنید تا احتمال عطسه و سرفه در شما کاهش یابد.

برای مطالعه بیشتر این منبع لاتین را توصیه می کنیم.

8- تقویت سیستم ایمنی بعد از جراحی بینی گوشتی را فراموش نکنید!

بعد از عمل بینی گوشتی، مراقبت‌ از سلامتی نکته مهمی است که در نتیجه جراحی زیبایی اثرگذار است. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد و دچار سرماخوردگی و مشکلات این‌چنینی شوید و سرفه و عطسه مداوم داشته باشید، احتمال آسیب به بینی جراحی شده و بهم ریختن شکل و فرم بینی در نتیجه نهایی جراحی، بسیار بالا است.

بهترین کار برای پیشگیری از چنین وقایعی، تقویت سیستم ایمنی با مصرف ویتامین ث، مولتی ویتامین و خوراکی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی است. سعی کنید در همین خصوص، با پزشک متخصص‌تان مشورت کنید.

9- در انتخاب جراح بینی دقت کنید!

یکی از نکات مهمی که در میزان ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی اثرگذار است، تخصص و تجربه پزشک متخصصی است که برای عمل بینی های گوشتی اقدام می‌کند.

ورم بینی گوشتی بعد از جراحی رینوپلاستی، در صورتی‌که آسیب به بافت‌های مجاور و استخوان بینی شدید باشد، بسیار بیشتر خواهد بود.

پزشک متخصص باتجربه، به مشکلات جراحی بینی گوشتی و محدودیت‌های آن آگاه است. همین موضوع، موجب کاهش ریسک آسیب به پوست، غضروف و استخوان بینی می‌شود.

هر چه پزشک با دقت بیشتری نسبت به جراحی بینی گوشتی اقدام کند، ریسک ورم بعد از جراحی بینی های گوشتی کاهش می‌یابد.

پس سعی کنید برای انتخاب پزشک متخصص، نمونه جراحی‌های بینی گوشتی توسط پزشک موردنظرتان را مشاهده کنید و سپس برای انجام جراحی تصمیم بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه عمل بینی دکتر نجف بیگی با ما تماس بگیرید.

.

حال که درباره علل ورم بینی بعد از عمل اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر