1. خانه
  2. /
  3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
  4. /
  5. انواع پوست و مزایا و معایب هر یک برای جراحی بینی

انواع پوست و مزایا و معایب هر یک برای جراحی بینی

دکتر آرش نجف بیگی

جراح بینی در حال چک کردن نوع پوست برای انچام عمل بینی

این روزها بازار جراحی بینی یا همان رینوپلاستی حسابی داغ شده است. افرادی که خواهان انجام این جراحی هستند، مایلند اطلاعات دقیقی از این جراحی و عوارض و مراقبت‌های آن داشته باشند. رژیم‌های غذایی، دوران نقاهت، عوارض جسمی و… همگی از اطلاعاتی است که کاندیداهای این جراحی مایلند از آن اطلاع داشته باشند. علاوه بر این، خروجی جراحی و فرم نهایی بینی نیز اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف بیمار از تن دادن به جراحی زیبایی بینی است.

عوامل متعددی بر فرم نهایی بینی جراحی‌شده تاثیرگذار است. مهارت و تخصص پزشک جراح یکی از اصلی‌ترین مولفه‌هاست. تجربه پزشک در کنار مواردی همچون رعایت شرایط دوران نقاهت، استفاده مرتبط از داروهای تجویزشده توسط پزشک و… تنها قسمتی از عواملی هستند که نتیجه عمل را رقم می‌زنند. فرم بینی و نوع پوست آن نیز یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر فرم نهایی بینی هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع جراحی های بینی مقالات جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی را از دست ندهید

انواع پوست در جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده‌ترین و سنگین‌ترین نوع جراحی های پلاستیک است. این جراحی کاملا تهاجمی بوده و موجب تغییر اساسی در ساختار و فرم بینی خواهد شد. قسمت عمده بینی و شکل کلی آن‌را استخوان بینی تعیین می‌کند.

به همین سبب، جهت رسیدن به فرم بینی ایده‌آل و حذف عیوب آن همچون از بین بردن قوز بینی، معمولا جراحان تمرکز زیادی بر روی قسمت استخوانی بینی می‌گذارند. با این حال، از بافت پوست و چربی و ماهیچه‌های زیر پوست نمی‌توان غافل شد؛ چرا که بافت‌های زیرپوستی و خود پوست نیز تاثیر مهمی در فرم نهایی بینی دارند. نکته بسیار مهم این است که پوست بینی در طول جراحی زیبایی بینی به ندرت دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت نوع پوست بینی به عنوان گلوگاه تشکیل فرم جدید بینی می‌تواند عمل کند. در ادامه، بیشتر به اهمیت نوع پوست در جراحی زیبایی بینی اشاره خواهیم کرد.

زمانیکه از نوع پوست در جراحی زیبایی بینی صحبت می‌کنیم، بیشتر منظورمان ضخامت آن است. البته که خشک یا مرطوب بودن پوست نیز تاثیر دارد. اما این موضوع بیشتر بر طول دوران نقاهت تاثیر دارد تا چگونگی فرم بینی. نوع پوست در جراحی زیبایی بینی را می‌توان به دو دسته نازک و ضخیم تفکیک کرد.

در ویدیو زیر نمونه جراحی بینی با پوست ضخیم توط دکتر نجف بیگی را مشاهده میکنید :

انوع پوست اعم از خشک و چرب برای جراحی بینی

پوست نازک بینی در جراحی زیبایی بینی

در افرادی که نوع پوست آن‌ها نازک است، پس از جراحی اسکارهایی به جا می‌ماند. البته که در پوست‌های ضخیم نیز این موضوع رخ خواهد داد، اما در پوست‌ها نازک، اثر به جامانده از جراحی بیش از حالت دیگر مشهود خواهد بود.

یکی از اصلی‌ترین عیوب بینی‌هایی که پوست نازکی دارند، این است که نمی‌توان عیوب اسکلت بینی را پنهان کرد. همچنین، در زمان جراحی، بینی تمایل به انقباض دارد که این موضوع می‌تواند باعث شود که بینی حالت طبیعی خود را از دست داده و ناهنجاریکای ناخوشایندی را ایجاد کند.

اگر نوع پوست در جراحی زیبایی بینی فردی نازک تشخیص داده شود، این خود می‌تواند چالشی جدی برای تیم پزشکی محسوب شود.

برای مطالعه بیشتر مقاله همه چیز در مورد جای بخیه ‌ها بعد از عمل بینی را پیشنهاد میکنیم.

پوست ضخیم در جراحی زیبایی بینی

بر خلاف پوست نازک، اگر نوع پوست در جراحی زیبایی بینی، ضخیم تشخیص داده شود، جای امیدواری وجود دارد که ضخامت پوست می‌تواند عیوب اسکلت بینی، از جمله قوز بینی را تا حد زیادی پوشش دهد. با این حال این تمام ماجرا نیست! پوست ضخیم بینی می‌تواند چالش‌هایی به مراتب جدی‌تر را برای پزشکان ایجاد کند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بیان کنیم، پوست‌های بسیار ضخیم، از چالش‌‌برانگیزترین و سخت‌ترین نوع جراحی هایی است که ممکن است پزشکان زیبایی با آن روبه‌رو شوند.
پوست‌های ضخیم علاوه بر اینکه عیوب بینی را تا حد زیادی پوشش می‌دهند، به همان میزان می‌توانند باعث شوند تا نکات مثبت بینی نیز از چشم پنهان بماند! بیمارانی که در عین ضخامت پوست بینی، چارچوب بینی غضروفی و محکمی ندارند، نمی‌توانند انتظار یک بینی باثبات و زیبا را داشته باشند. هر چند مهارت پزشک در این زمینه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

مطالعه مقاله بهترین متخصص جراحی بینی در تهران را پیشنهاد میکنیم.

معایب و مزایای پوست نازک و ضخیم در عمل بینی

همانطور که گفته شد، نوع پوست در جراحی زیبایی بینی نقش به‌سزایی در فرم نهایی بینی بیمار دارد. هر کدام از نوع پوست ضخیم و نازک، معایب و مزایایی دارند که به تبع آن، برای تیم جراحی ایجاد چالش می‌کنند. در بررسی های صورت گرفته بر روی هزاران بیماری که تاکنون در سرتاسر جهان عمل زیبایی بینی را انجام داده‌اند، می‌توان گفت هیچ‌گونه نتیجه‌گیری موثقی حاصل نشده است که نوع خاصی از پوست نسبت به نوع دیگر برتری داشته و خروجی بهتری را به ارمغان می‌آورد. در بررسی نوع پوست در جراحی زیبایی بینی، المان‌های مختلفی را باید در نظر گرفت. خروجی این مقایسه بدون شک برتری قطعی نوع پوست بر نوع دیگر نیست. بلکه صرفا قیاس هر دو حالت است تا بیماران بهتر شرایط خود را آنالیز کنند و درک دقیق‌تری را نسبت به جراحی زیبایی بینی و خروجی و فرم نهایی بینی خود داشته باشند.

·        مزایا و معایب پوست نازک در جراحی بینی

همانطور که پیشتر گفته شد، پوست نازک بینی می‌تواند باعث شود تا اسکارهای پس از جراحی بیشتر خود را نمایان کنند. همچنین، در صورت هر گونه انحراف و یا ناهنجاری در ساختار بینی، نمی‌توان آن را پنهان کرد و پوست نازک در این زمینه بسیار ضعیف عمل می‌کند.

جراحان بینی در این نوع پوست، چالشی بزرگ را برای دستیابی به اسکلتی خوش‌فرم پیش رو دارند؛ چرا که پوست نازک در حد یک دستمال کاغذی نقش پوششی ایفا می‌کند؛ همچنین، این مدل پوست بیش از مدل ضخیم در معرض تشکیل رگه‌های عنکبوتی شکل خون و قرمزی التهاب قرار دارد. این موضوع باعث می‌شود برخی از افراد به دنبال رفع این معضل با استفاده از درمان‌های لیزری باشند. اگر پوست بینی بیمار بسیار نازک باشد، می‌توان ضخامت پوست بینی را با پیوند غشا میانی پوست افزایش داد. البته در این روش، نیاز است تا یک منبع خون‌رسانی سالم برای دوام این پیوند برقرار شود.

با تمام این تفاسیر می‌توان گفت پوست نازک مزایایی نیز نسبت به پوست ضخیم دارد. امکان دسترسی به ساختار بینی، دوران نقاهت کوتاه‌تر و التیام سریع ورم از مزیت‌های این نوع پوست در جراحی زیبایی بینی است.

·        معایب و مزایای پوست ضخیم در جراحی بینی

پوست ضخیم در جراحی بینی چالش‌های بسیاری را برای تیم جراح به وجود می‌آورد. این نوع پوست در جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث شود تا تمام ظرافتی را که تیم جراحی بر روی اسکلت بینی پیاده کرده‌اند، به چشم نیاید و بیمار از زحمت پزشک جراح و تیمش مطلع نشود! معمولا در این نوع پوست چارچوب غضروفی بسیار ضعیف است و این موضوع سبب می‌شود تا برجستگی‌ها پنهان شوند.

برخی از جراحی‌های زیبایی بینی که بر روی بیمارانی با پوست بینی ضخیم صورت می‌گیرد، می‌توانند بسیار حساس و خطرناک باشند؛ چرا که ساختار، غضروفی و ضعیف بوده و از طرفی بافت پوست تحت فشار می‌باشد که این موضوع می‌تواند سبب شود تا بینی پس از جراحی، ظاهری بدفرم داشته و این روند منجر به فروپاشی پیشرونده اسکلت بینی شود.

همچنین، پوست ضخیم باعث می‌شود در طول جراحی، پزشک برداشت کمتری از فرم نهایی داشته و احتیاط بیشتری را در تراش استخوان بینی به خرج دهد. خوب است بدانید در افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند، به طور میانگین بین 12 تا 18 ماه زمان نیاز است تا بهبود کافی صورت بگیرد. این زمان برای بیمارانی که پوست ضخیم دارند، ممکن است بیشتر باشد.

افرادی که نوع پوست آن‌ها ضخیم تشخیص داده می‌شود، ممکن است پس از جراحی به بافت‌های زائد زیرپوستی مبتلا شوند. هر چند تزریق استروئیدهای زیرپوستی می‌توانند باعث کاهش این بافت‌ها شوند و یا از تولید آن‌ها جلوگیری کنند. این درمان باید تا زمانیکه تمامی زخم‌ها و بافت‌های اضافه وجود دارند، ادامه پیدا کند که ممکن است تا چند ماه به طول بینجامد.

به طور کلی، داشتن یک بینی باثبات و متناسب در افرادی با پوست ضخیم که جراحی بینی انجام داده‌اند، تقریبا سخت به دست می‌آید؛ چرا که وزن پوست و بافت‌های زیرپوستی و نیز فشاری که به غضروف بینی وارد می‌شود ممکن است باعث تغییر فرم بینی شود.

کاهش ضخامت پوست بینی

عمل جراحی بینی تماما در زیر پوست رخ می‌دهد. در صورتیکه بیمار دارای پوست ضخیم باشد، ممکن است خروجی کار پزشک چندان نمود نداشته باشد. در برخی شرایط که پوست بینی بیمار بسیار ضخیم بوده به نحوی که بر خروجی و فرم نهایی بینی پس از جراحی تاثیرگذار باشد، ممکن است پزشک از روش کاهش ضخامت پوست بینی استفاده کند. عمدتا این‌کار را با برداشتن لایک چربی از پوست بیمار انجام می‌دهند. هر چند این کار باید با احتیاط فراوان انجام شود؛ چرا که زیاده‌روی در برداشت از بافت چربی سبب می‌شود تا خون‌رسانی به پوست دچار اختلال شده و فشارهای پس از جراحی (مانند آتل‌گذاری و…) باعث سیاه شدن و از بین رفتن بافت پوست شود.

خوب است بدانید لایه چربی تنها لایه‌ای از پوست است که می‌توان از آن برداشت کرد. لایه‌های دیگر غیرقابل اصلاح بوده و در صورت برداشت ممکن است به پوست آسیب جدی وارد شود. اگرچه، باید اشاره کرد برداشت چربی از پوست بینی صرفا مختصری نتیجه جراحی را بهبود خواهد بخشید؛ چرا که میزان برداشت از این نوع پوست‌ها چندان زیاد نیست.

موفقیت عمل در کدام نوع از پوست بیشتر است؟

باید با این واقعیت روبه‌رو شد که سالهاست جراحی زیبایی بینی در کشور ما و سرتاسر جهان در حال انجام است و متخصصان و جراحان تاکنون تجربه‌های بی‌نظیری را درباره این موضوع به دست آورده‌اند. میزان موفقیت در جراحی‌های زیبایی بینی، تا حد بسیار زیادی به دانش و تخصص تیم پزشکی، محل جراحی، رعایت نکات توصیه‌شده پزشک در دوران نقاهت و… بستگی دارد. در کنار این موارد، نوع پوست نیز در نتیجه جراحی زیبایی بینی بی‌تاثیر نیست.

آن‌چه که مشخص است، هر نوع پوستی مزایا و معایبی را در جراحی زیبایی بینی دارد. همانطور که در بینی‌هایی با پوست نازک، احتمالا نمایان شدن هر ایراد و ناهنجاری به راحتی وجود دارد، ممکن است در بینی‌هایی با پوست ضخیم، تمام زحمات پزشک و تیم جراحی پس از عمل در زیر لایه‌ای از پوست و بافت و بافت زیرپوستی پنهان شود! بنابراین، قیاس این دو مورد شاید چندان منطقی به نظر نرسد.

در بینی‌هایی با پوست ضخیم، این نکته آشکار است که چارچوب غضروفی پایدار و محکم بسیار مهم است. چرا که فشار وارده به ساختار و چارچوب بینی می‌تواند پس از جراحی، موجب تغییر شکل و ایجاد ناهنجاری در بینی شود.

به همین سبب جراح ممکن است برای رهایی از این موضوع اقدام به کم کردن ضخامت پوست بینی کند تا فشار از روی بافت غضروفی و استخوانی برداشته شود. با تمام این تفاسیر می‌توان گفت، شرط اولیه برای موفقیت در جراحی بینی‌های گوشتی، داشتن اسکلت پشتیبان محکم از جنس غضروف با ساختاری قوی است. این شاید اصلی‌ترین دلیل موفقیت جراحی‌های زیبایی بینی برای بیمارانی است که بینی آن‌ها دارای پوست ضخیم است.

در بیمارانی با بینی‌هایی با پوست نازک باید بپذیریم که هنر و تجربه جراح بسیار تاثیرگذار است؛ چرا که تمام خروجی تلاش جراح و تیمش، به طور کامل نمایان است. در این نوع بینی‌ها اگر برش بیرونی زده شود، نیاز است تا با ظرافت کامل باشد؛ چرا که پوست حساس بیمار، ممکن است اسکارهای ناخوشایند ایجاد کند. همچنین، ترمیم ساختار غضروفی بینی بیمار باید با دقت بسیار زیادی انجام شود؛ چرا که پوست نازک بیمار، کوچک‌ترین تغییر ناخوشایند و یا ناهنجاری باقی‌مانده از حالت اولیه بینی را به طور کامل نشان خواهد داد

بدون شک، دست یافتن به اسکلتی صاف و محکم در این نوع بینی، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های تیم جراح بینی است. با این حال، می‌توان تخصص جراح را از اصلی‌ترین دلایل موفقیت این نوع جراحی دانست.

در این مقاله سعی کردیم عمده تفاوت بین پوست نازک و ضخیم را خدمت شما شرح دهیم تا بدین شکل با نحوه جراحی بینی این دو نوع پوست بیشتر آشنا شوید.

فراموش نکنید، جراحی زیبایی بینی، جزو جراحی‌های پلاستیک و زیبایی بوده و در زمره جراحی‌های اختیاری قرار دارد. بدین معنا که بیمار به میل خود به این جراحی تن می‌دهد. به همین سبب، نیاز است تا پیش از اقدام به جراحی، با تحقیق کامل، از چگونگی جراحی و خروجی آن به اطلاعات نسبی دست پیدا کنید.

بهترین مشاور شما در زمینه جراحی‌ بینی، پزشک معالج شماست. خوب است بدانید، کسب اطلاعات کافی از نحوه جراحی و برگزاری جلسه مشاوره با پزشک معالج، دید شما را نسبت به فرم نهایی بینی پس از جراحی باز کرده و باعث می‌شود تا واقع‌بینانه به نتیجه جراحی عمل زیبایی بینی نگاه کنید.

اگر می‌خواهید از بهترین و مناسب‌ترین روش جراحی برای بینی خود آگاه شوید با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر