عمل پروتز سینه

439

عمل پروتز سینه یا ایمپلنت سینه، یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین جراحی‌های زیبایی بدن در خانم‌ها است. سینه‌های بزرگ و خوش فرم، به افزایش حس اعتماد به نفس و حس جذابیت زنانگی در خانم‌ها کمک می‌کند. گاهی بر اثر برخی عوامل، سینه‌ها حالت طبیعی و زیبایی خود را از دست می‌دهند، دچار افتادگی یا عدم تقارن می‌شوند و یا به طور طبیعی کوچک هستند. در چنین شرایطی، عمل پروتز سینه، بهترین و سریع‌ترین راه حل است.

در گذشته مشکلاتی پس از گذاشتن پروتز در سینه‌ها ایجاد می‌شد، از جمله پاره شدن کیسه پروتز و خارج شدن مایع درون آن. همچنین بروز فیبروز یا بافت‌های سفت درون سینه و ایجاد درد و بدفرمی، از دیگر عوارض این جراحی بود. اما امروز به کمک ایمپلنت‌های جدید و تکنیک‌های مناسب جراحی، این عوارض به حداقل ممکن رسیده است.

آیا می‌دانید عمل پروتز سینه با کدام روش‌های جراحی زیبایی می‌تواند همراه شود؟ کدام ناحیه از سینه برای برش انتخاب می‌شود تا پروتز کار گذاشته شود؟ آیا پروتز سینه روی شیردهی اثر می‌گذارد؟ اگر شما نیز فکر می‌کنید نیاز به پروتز سینه دارید، این مقاله را بخوانید ال پاسخ این پرسش‌ها را بدانید.

 

عمل پروتز سینه چه ضرورتی دارد؟

پروتز سینه یک ماده سیلیکونی نرم و انعطاف‌پذیر شبیه به بافت طبیعی سینه خانم‌ها است. این ایمپلنت در شکل‌های مختلفی مانند دایره‌ای یا اشکی وجود دارد که بسته به فرم سینه‌های هر فرد و انتظاری که از نتیجه عمل پروتز سینه دارند، شکل مناسب پروتز انتخاب می‌شود. با ایجاد یک برش کوچک در پوست سینه می‌توان پروتز را درون سینه قرار داد تا شکل سینه تغییر پیدا کند.

پروتز سیلیکونی سینه

بر اساس پژوهش‌های آماری در زمینه جراحی‌های زیبایی، سینه‌های خوش‌فرم یکی از مهم‌ترین عوامل اعتماد به نفس در خانم‌ها است. حس زنانگی و جذابیت در خانم‌ها با داشتن سینه‌های برجسته و طبیعی، در ارتباط می‌باشد. عوامل بسیاری ممکن است خانم‌ها را از داشتن سینه‌های مورد پسندشان محروم کند:

 • در برخی خانم‌ها، سینه‌ها به‌طور طبیعی کوچک است. البته باید سن آنها از ۱۸ سال گذشته باشد تا این مسئله کاملا مشخص شود.
 • پس از بارداری و شیردهی، ممکن است سینه‌ها حالت افتاده پیدا کند و فرم طبیعی خود را از دست بدهد.
 • در خانم‌هایی که اضافه وزن داشته‌اند اما با کمک ورزش یا عمل‌های جراحی، یک کاهش وزن شدید را تجربه کرده‌اند، سینه‌ها نیز بافت چربی خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود.
 • همچنین خانم‌هایی که دچار بیماری سرطان سینه می‌شوند نیز ممکن است مجبور به برداشتن تمام یا بخشی از سینه‌های خود شوند.

در تمام این موارد، می‌توان از عمل پروتز سینه به عنوان یک راه حل مناسب برای ایجاد سینه‌های بزرگ و خوش فرم استفاده کرد. به طور کلی جراحی پروتز سینه یا کار گذاشتن ایمپلنت در سینه، یک جراحی زیبایی غیر تهاجمی است که چند هدف اصلی را دنبال می‌کند:

 • افزایش حجم سینه
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • ایجاد تقارن در سینه‌های نامتقارن
 • بازسازی سینه، به‌ویژه پس از جراحی سرطان

پروتزهای سینه بسته به جنس و کیفیت، در برخی نمونه‌ها بین ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. همچنین برخی نمونه‌های با کیفیت‌تر حدود ۲۰ سال ماندگاری دارند و یا مادام‌العمر هستند. البته میزان تحرک فرد نیز در عمر پروتزها موثر است. برای مثال در خانم‌های ورزشکار که سینه با تکان‌های زیادی روبرو است، عمر پروتزها کاهش می‌یابد. بهتر است هر ۱۰ سال، معاینه سینه‌ها توسط جراح انجام شود تا اگر پروتزها نیاز به تعویض داشتند، متوجه شوید.

تغییرات پس از عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟

برای عمل پروتز سینه و کار گذاشتن ایمپلنت‌های سیلیکونی، نخست باید یک برش در پوست ایجاد شود. این برش می‌تواند در محل‌های مختلفی ایجاد گردد که بسته به تکنیک جراحی، اندازه پروتزها و فرم سینه‌ها، انتخاب می‌شود:

 • برش در زیر هاله نوک سینه
 • برش در زیر سینه
 • برش در زیر بغل
 • برش در بالای شکم

پس از ایجاد برش، پروتز درون سینه کار گذاشته می‌شود. بسته به شکل اولیه سینه، می‌توان پروتز را دقیقا زیر پوست و بافت نرم سینه جاگذاری کرد و یا آن را در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد. در خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند معمولا پروتز در پشت عضلات سینه کار گذاشته می‌شود؛ چرا که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست مشخص شود. همچنین در مواردی می‌توان با تزریق چربی، کمی به سینه حجم داد تا فرم‌دهی توسط پروتز بهتر انجام شود.

از سوی دیگر در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌ها دارند و دچار افتادگی شده‌اند، می‌توان پروتز را روی ماهیچه‌های سینه و درست زیر پوست و بافت نرم سینه قرار داد. این کار کمک می‌کند تا سینه‌ها و بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد.

همچنین گاهی نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز در سینه‌های افتاده انجام شود. این موارد که پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگذاری شود و یا آیا به لیفت سینه نیازی هست یا خیر، پس از معاینه توسط جراح پلاستیک و زیبایی مشخص می‌شود.

محل برش برای عمل پروتز سینه

سایز سینه‌ها پس از انجام عمل پروتز سینه، بسته به توافقی که فرد با جراح خود انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد. البته بهتر است توجه شود که همیشه در جراحی‌های زیبایی، استانداردهای زیبایی‌شناسی باید رعایت شود. جراح با توجه به این معیارهای علم زیبایی‌شناسی، فرم و اندازه نهایی سینه را پیشنهاد می‌کند. برای مثال معمولا بهتر است اندازه دور سینه با دور باسن هماهنگ باشد تا ظاهر و فرم بدم فرد، زیبا و خوشایند گردد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره شود، شیردهی است. بهتر است جراحی‌های زیبایی سینه پس از آخرین بارداری یا شیردهی انجام شود. اما پروتز سینه به بافت‌های خونی و مجاری سینه آسیبی نمی‌رساند. در نتیجه یک سال پس از عمل پروتز سینه نیز می‌توان دوباره بارداری و شیر دادن را شروع کرد.

محل قرار گیری پروتز در زیر و یا روی عضلات سینه

نکاتی که پیش از عمل پروتز سینه باید رعایت شود

جراحی پروتز سینه، با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. بهتر است پیش از عمل، اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، با جراح خود مشورت کنید. مصرف دخانیات و الکل یک ماه پیش از جراحی ممنوع است. همچنین یک تا دو هفته پیش از جراحی باید مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین، قطع شود.

شب قبل از جراحی حمام کنید. صبح جراحی ناشتا باشید. کارت شناسایی، مدارک پزشکی و نتیجه آزمایش‌های خود را به همراه داشته باشید. همچنین گن یا سوتین طبی که سایز آن را پزشک پیش از جراحی مشخص کرده، حتما با خود ببرید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مراقبت‌های پس از عمل

عمل پروتز سینه، جراحی کم عارضه‌ای است که با درد زیادی همراه نیست. دوره نقاهت کوتاهی نیز دارد. با این حال باید به نکات زیر پس از جراحی توجه کنید تا درد و تورم پس از عمل زودتر رفع شود و به شکل دلخواه سینه خود برسید:

 • درد جراحی معمولا چندان زیاد نیست و معمولا مسکن قوی تجویز نمی‌شود.
 • ورم و کبودی دور سینه طبیعی است که می‌توان از کمپرس سرد و گرم برای بهبود آن استفاده کرد. توجه داشته باشید چون پوست سینه به طور موقت دچار بی‌حسی می‌شود، نباید از یخ یا آب خیلی داغ استفاده کنید؛ ممکن پوست دچار آسیب و سوختگی شود. در چند روز نخست از آب سرد و یا حتی از آب شیر برای کمپرس سرد استفاده شود و چند روز بعد از آن، کمپرس گرم با آب زیر ۴۰ درجه سانتیگراد مناسب است. کمپرس را بیش از ۱۰ دقیقه روی پوست قرار ندهید و روزی چند نوبت این کار را تکرار کنید.
 • ۲ تا ۳ روز پس از جراحی می‌توانید فعالیت‌های روزانه و کار خود را از سر بگیرید. البته تا دو ماه هرگونه فعالیت بدنی سنگین و ورزش، ممنوع است. حتی سعی کنید از رانندگی که در آن دست‌ها به سینه فشار وارد می‌کند، خودداری کنید.
 • بخیه‌ها جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند. جای بخیه‌ها نیز معمولا بین ۶ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد تا رفع شود.
 • تا دو هفته میزان مصرف نمک را کاهش دهید. از سوی دیگر آب و مایعات، میوه و به ویژه آناناس، سبزیجات، ماهی و میگو، بسیار زیاد مصرف نمایید.
 • سوتین طبی خود را همیشه ببندید. نرمش و حرکت دست‌ها و بالا بردن دست به کاهش اسپاسم عضلانی و رفع ورم‌ها کمک می‌کند.
 • از ۲ تا ۳ روز پس از عمل پروتز سینه، استراحت مطلق ممنوع است و حتما باید حرکت کنید و راه بروید.
 • چند هفته پس از عمل، ماساژ دادن سینه به پخش شدن بافت‌های سینه در اطراف پروتز کمک می‌کند. این کار از فیبروز و به هم چسبیدن کلاژن و بافت‌های سینه جلوگیری می‌نماید.

پروتز سینه و شیردهی

اگر سینه ‌های شما با عمل جراحی و پروتزهای سیلیکونی یا سالینی یا همان آب‌ نمک بزرگ شده است، نوک سینه‌‌ هایتان ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول حساس شوند که پس از زایمانتان و پر شدن سینه ‌های شما از شیر نیز ممکن است ورمی بیش از حد معمول در سینه پیدا کنید.

همچنین ممکن است التهاب سینه را همراه با درد، تب و لرزی که شدیدتر از حد معمول است تجربه کنید. همین‌ طور اگر شما به دلیل داشتن سینه‌ های رشد نیافته یا همان هیپوپلازی سینه، پروتز سینه انجام داده‌اید نیز ممکن است در تولید شیر کافی مشکل داشته باشید. در این مطلب می‌ توانید با پروتز سینه و شیردهی  آشنا شوید.

امکان پروتز سینه و شیردهی :

در صورت پروتز سینه به احتمال زیاد می ‌توانید به نوزادتان شیر بدهید. هرچند این امکان با نوع جراحی شما در ارتباط است، اما اکثر روش‌ های  پروتز سینه و شیردهی  سازگار است و برش ‌های ایجاد شده زیر خط پایین سینه یا در زیر بغل، معمولاً مشکلی ایجاد نمی ‌کند.

اما گاهی برش هلالی اطراف دور نوک سینه، خطر بروز مشکل در شیردهی را افزایش می ‌دهد. تا زمانی که شیردهی را شروع نکنید مشخص نمی‌ شود که سطح تولید شیر شما دقیقاً به چه میزان تحت تأثیر عمل پروتز سینه قرار گرفته است.

اگر پس از جراحی و گذشت زمان، هنوز نوک سینه‌های شما به لمس حساسیت دارند و بی ‌حس نشده‌اند، شانس خیلی بیشتری برای تولید تمام شیر مورد نیاز کودک خود دارید.

اگر شما تنها قادر به تولید بخشی از شیر مورد نیاز کودک هستید، ممکن است نوزادتان به شیر خشک به عنوان مکمل شیردهی احتیاج پیدا ‌کند.

نکاتی درباره ی پروتز سینه بعد از شیردهی :

پس از آگاهی از این اطلاعات لازم است با مشاور شیردهی که می تواند شما را برای داشتن شیردهی موفق آماده کند، مشورت کنید.

مشورت با مشاور شیردهی از مراقبت های  پروتز سینه و شیردهی  محسوب می شود. وی همچنین می تواند راه کارهایی برای افزایش تولید شیر مادر و کنترل دردی که ممکن است در سینه حس کند، ارائه دهد. ( علت این درد وجود جای زخم و جراحت ناشی از جراحی، درون سینه می باشد که شیردهی را سخت و درناک خواهد کرد.)

شیردهی زیاد در اولین هفته ها پس از زایمان اهمیت فراوانی دارد، به همین دلیل بدن مادر، مدام پیام تولید شیر دریافت می کند. به منظور افزایش شیر، مشاور شیردهی ممکن است استفاده از شیر دوش (خصوصا نوع برقی آن) را علاوه بر شیر دادن به کودک توصیه کند. به این ترتیب می توان حتی بدون داشتن شیر کامل، با روش هایی مانند قرار دادن دستگاه تامین کننده شیر درون سینه مادر یا شیر دادن با شیشه شیر، به فرزند خود شیر داد.

اگر در نهایت به این نتیجه رسیدید که از مکمل برای همه یا برخی از وعده های غذایی کودکتان استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که این مکمل ها می توانند تمام موادی که کودک به آن نیاز دارد را تامین کنند و دیگر لازم نیست نگران شیردهی باشید.

جلوگیری از مشکلات پروتز سینه و شیردهی :

قبل از انجام پروتز سینه، به جراح خود بگویید که قصد دارید در آینده به کودک خود شیر دهید. در این صورت جراح می تواند برای جلوگیری از مشکلات آتی، بهترین روش پروتز سینه را به شما پیشنهاد دهد.

حتی ممکن است بخواهید عمل پروتز سینه را تا بعد از بارداری و زایمان عقب بیاندازید. شرایط خاص و نادر دیگری نیز وجود دارد که می تواند شیردهی با سینه عمل شده را دشوار تر کند. به طور کلی اطلاع دادن به جراح خود، می تواند نتایج غیر منتظره را تا حد فراوانی کاهش دهد.

پروتز سینه و حاملگی امکان پذیر می باشد؟

پروتز سینه و حاملگی در زنان با قرار دادن پروتز های سیلیکونی و آب نمکی در بافت سینه صورت می پذیرد .

در این نوع عمل زیبایی ، متخصص جراحی پلاستیک با توجه به فرم و سایز سینه ی فرد ، نوع و سایز پروتز مناسب را انتخاب کرده و اقدام به جراحی خواهد کرد .

جراحی پروتز سینه با هدف تغییر سایز و فرم دهی مناسب به سینه در زنان صورت می پذیرد .از همین رو به اغلب زنانی که تصمیم به عمل جراحی سینه دارند، از امکان حاملگی پس از جراحی سینه نگران هستند.

عمل پروتز سینه در افرادی که بلوغ فکری و جسمی رسیده اند و برای افراد بالای هجده سال امکان پذیر خواهد بود .

شما همچنین می توانید لیفت سینه را انجام دهید.

در روز انجام پروتز سینه ، بیمار مرخص خواهد شد و پزشک متخصص جهت تسکین درد و جلوگیری از بروز عفونت داروهای مناسب را تجویز خواهد کرد .

پروتز سینه و حاملگی:

بارداری برای افرادی که عمل زیبایی پروتز سینه انجام داده اند ، هیچ مانعی ایجاد نخواهد کرد ، در این افراد ، مانند افراد عادی بافت سینه در طی بارداری بزرگ شده و پوست سینه نیز کشیده می شود و پس از پایان شیردهی بافت سینه نیز مجددا کوچک و جمع خواهد شد که حجم پروتز در این دوران بدون تغییر به همان اندازه باقی خواهد ماند .

اگر چه پروتز سینه و حاملگی امکان پذیر است اما بهتر است که عمل جراحی پروتز سینه را به بعد از دوران حاملگی موکول کرد زیرا در زمان بارداری با کشش بافت بدن ، درد بسیاری در ناحیه ی سینه ها ایجاد خواهد کرد .

در صورتی که پروتز پاره گردد ، مواد پروتز به داخل شیر نفوذ می کند .

اگر چه روش برش زیر سینه بهترین روش جای گذاری پروتز سینه می باشد اما قرارگیری پروتز در عضلات برای مادران شیرده نسبت به دیگر روش های جای گذاری پروتز بهتر خواهد بود .

پس از انجام پروتز سینه می توان جهت بررسی وضعیت قرار گیری پروتز در سینه از سونوگرافی و MRI استفاده نمود .

هزینه ی انجام عمل زیبایی پروتز سینه با توجه به نوع پروتز به کار رفته و دستمزد جراح پلاستیک تعیین می شود که در کلینیک های مختلف با توجه به مهارت و تجربه ی پزشک متخصص نیز این هزینه متفاوت خواهد بود .

در ویدئو زیر می توانید نظر متخصص جراحی سینه دکتر آرش نجف بیگی را در مورد شیردهی بشنوید:

نتیجه عمل

عمل پروتز سینه، درد و عوارض چندانی ندارد. با ایجاد برش‌هایی در زیر سینه، زیر هاله سینه و یا زیر بغل، پروتز درون سینه جای‌گذاری می‌شود. معمولا شش ماه تا یک سال زمان می‌برد تا جای برش محو شود. در افرادی که مشکل بهبود جای زخم دارند و به اصطلاح بد زخم هستند، جای عمل به صورت یک خط بسیار کمرنگ باقی می‌ماند که چندان دیده نمی‌شود.

معمولا بعد از عمل، سینه کمی سر بالا دیده می‌شود و حالت طبیعی ندارد. نگران نباشید، پس از ۲ ماه که بیشتر ورم‌ها رفع شد، کم کم سینه به سمت پایین می‌آید و فرم طبیعی خود را می‌گیرد. برای رسیدن به سایز مناسب سینه، به توصیه‌های جراح خود عمل کنید از جمله استفاده درست و همیشگی از سوتین طبی تجویز شده. عمل پروتز سینه، نتایج سریع، رضایت‌بخش و بدون عوارض جدی برای زیبایی اندام شما خواهد داشت؛ پس بدون نگرانی می‌توانید از پروتز سینه استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با عمل پروتز سینه و پروتزهای منتور آمریکایی، با مشاوران ما در کلینیک تخصصی زیبایی دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. سمین می گوید

  عمل پروتز سینه به چه روشی بهتره؟ تزریق چربی کنیم یا پروتز بذاریم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تشخیص این مورد که چه نوع جراحی برای شما مناسب تر است، فقط از طریق معاینه حضوری امکان پذیر است.
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.

 2. سماواتی می گوید

  بعد از عمل پروتز سینه تا چه مدت باید استراحت کنیم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بعد از عمل پروتز سینه استراحت مطلق نیازی نیست.
   از فردای روز عمل می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.
   فقط نیاید تا چند هفته ورزش سنگین انجام دهید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید