پروتز سینه

پروتز سینه نوعی جراحی سینه به منظور زیبایی و یا درمان است که در خانم‌ها جهت بزرگ‌تر کردن سایز سینه‌ها و خوش‌فرم کردن سینه‌هایشان استفاده می‌شود و امروزه مثل لیفت سینه در بین خانم‌ها از محبوبت بالایی برخوردار است و برای رسیدن به اندام ایده آلشان از آن استفاده می‌کنند.

انواع مختلف پروتز سینه

پروتز سینه در حالا کلی  به دو دسته آب نمکی و سیلیکونی تقسیم می‌شود.

پروتز آب نمکی

پروتز آب نمکی گرد است و با محلول  آب‌نمک (سالیم) پرشده است. در صورت پارگی این نوع پروتز، مایع درون آن خارج می‌شود و جذب بدن می‌شود اما برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما نباید از این نوع پروتز در جوانان کوچک‌تر از ۱۸ سال استفاده شود.

پروتزسیلیکونی

شکل پروتز سیلیکونی هم مانند پروتز آب نمکی گرد می‌باشد اما درون آن را با ژل چسبنده‌ پرکرده‌اند و شکل زیباتر و طبیعی‌تری دارد. در صورتی‌ که پروتز سیلیکونی پاره شود جذب بدن نمی‌شود و ممکن است مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند. جوانان کوچک‌تر از ۲۲ سال نباید از این نوع پروتز استفاده کنند.

کاندیدای مناسب برای عمل پروتز سینه

کسی که قصد انجام عمل پروتز سینه دارد باید انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشد. افرادی که قصد انجام عمل پروتز دارند باید توصیه‌های پزشک قبل و بعد از انجام عمل را انجام دهند تا نتیجه عمل آنان رضایت‌ بخش باشد و دوره نقاهت هم در زمان کمتری سپری شود. این عمل به خانم‌های سیگاری توصیه نمی‌شود چرا که پوست آنان در اثر سیگار کشیدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست‌ داده است.

اقدامات قبل از عمل پروتز سینه

بیمار باید قبل از انجام عمل پروتز، پزشک را در جریان سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود بگذارد چون ممکن است دارویی که بیمار مصرف می‌کند بر روند بهبودی پس از عمل پروتز سینه تأثیر بدی بگذارد.

گاهی ممکن است زشک به بیمار توصیه کند که مصرف برخی از این داروها را موقتاً متوقف کند. بیمار باید مصرف آسپرین، فراورده‌های آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی را ۱۰ روز قبل عمل پروتز متوقف کند. پزشک قبل از عمل پروتز سینه شرایط جسمی بیمار را با دقت بررسی می‌کند و با ارزیابی بدن او ماموگرافی و آزمایش‌های لازم را برای او تجویز می‌کند.

مشاوره بیمار با جراح پروتز سینه قبل از عمل

قبل عمل پروتز بیمار و جراح جلسه مشاوره‌ای خواهند داشت و در این جلسه پزشک در مورد نوع پروتز سینه ، نحوه انجام عمل پروتز سینه و نوع برش سینه و  … توضیحاتی به بیمار خواهد داد.

برای جاگذاری پروتز درون سینه بیمار، برش‌هایی را در زیر بغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان) یا چین زیر سینه ایجاد می‌کنند. پس از ایجاد برش، پروتز از بالا یا پایین عضله دیواره قفسه سینه توسط جراح وارد سینه بیمار می‌شود و در مرحله بعد برش ایجادشده بخیه بسته می‌شود.

اقدامات پس از جراحی پروتز سینه توسط بیمار

بیمار باید بعد از انجام این عمل به‌ آرامی راه برود و کارهای سنگین انجام ندهد  و تا ۱۰ روز اشیای سنگین بلند نکند. بعد از گذشت سه هفته بیمار می‌تواند نرمش‌های سبک‌ دست و پا و بعد از  ۶ هفته هم تمرینات بازو  و شانه و شنا را انجام دهد. بعد از یک هفته از انجام عمل  هم می‌تواند رانندگی کرده و بعد از ۴ هفته فعالیت جنسی داشته باشد.

مراقبت از محل انجام عمل پروتز سینه  

محل انجام عمل را بانداژ می‌کنند و محل عمل شده باید تا دو هفته خشک بماند. پس از یک هفته از انجام عمل، پانسمان را باز کرده و جای عمل را تمیز و دوباره باندپیچی می‌کنند. برش‌هایی که روی سینه ایجاد می‌شود کوچک و تقریباً  ۴ سانتی‌متر می‌باشد. روزهای اول عمل، محل زخم‌ها قرمز، ملتهب، برجسته بوده و با خارش همراه است و ممکن است بعد عمل، حس بیمار در محل جراحی تغییر کند که با گذشت زمان قابل‌ رفع می‌باشد. برای کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت، می‌توان از لیزر و ماساژ روزانه استفاده کرد.

عوارض احتمالی جراحی پروتز سینه

اگر جراحی پروتز سینه را یک جراح با تجربه و کار بلد انجام دهد معمولاً ایمن می‌باشد و خطری بیمار را تهدید نمی‌کند اما پروتز سینه مثل هر عمل دیگری ممکن است عوارض خاص خود را داشته باشد. بیمار باید برای گرفتن نتیجه خوب نزد بهترین دکتر پروتز سینه برود و توصیه‌های قبل و بعد عمل را با دقت انجام دهد تا عوارض جراحی به حداقل برسد. پزشک باید قبل از عمل پروتز سینه، در مورد عوارض احتمالی عمل پروتز سینه با بیمار صحبت کند تا بیمار با آگاهی کافی برای عمل پروتز سینه اقدام کند.

آیا  پروتز سینه سرطان‌ زاست؟

تحقیقات نشان می‌دهد که وجود پروتز سینه نمی‌تواند سبب ابتلای فرد به سرطان شود. حتی این امکان وجود دارد که خانم‌هایی که پروتز سینه‌ دارند کمتر از خانم‌های دیگر به سرطان سینه مبتلا شوند، چون این افراد بعد عمل به‌ طور منظم آزمایش‌های مربوط به تشخیص سرطان سینه را انجام می‌دهند.

موارد استفاده  از پروتز سینه

-برای بزرگ کردن سایز سینه

برای اصلاح ناهنجاری های مادرزادی

برای برطرف کردن اندازه سینه‌ها

کم شدن سایز سینه پس از حاملگی، شیردهی یا کاهش وزن شدید

برای بازسازی سینه پس از جراحی‌هایی مثل سرطان سینه یا تروما

کدام خانم‌ها  نباید از جراحی پروتز سینه استفاده کنند؟

خانم‌هایی که سرطان سینه آن‌ها درمان‌ نشده  است و یا دارای  ضایعه بدخیم هستند.

وجود عفونت فعال درهر نقطه‌ای از بدن

خانم‌هایی که ضعف سیستم ایمنی دارند

خانم‌هایی که دارای اختلال انعقادی و اختلال در ترمیم زخم هستند

در خانم‌هایی که خون‌رسانی به بافت پستان به خاطر عمل جراحی قبلی و یا رادیوتراپی کم شده است.

خانم‌های زیر ۱۸ سال

خانم‌های باردار یا خانم‌های شیرده تا ۶ ماه بعد زایمان و یا ۶ ماه بعد از قطع شیردهی می‌توانند برای جراحی پروتز سینه اقدام  کنند.

نکاتی در مورد عمل پروتز سینه

جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه) تنها یک روش جراحی ساده نمی باشد، بلکه فرایندی است که شامل ۴ مرحله می باشد:
١) آموزش جامع بیمار و گرفتن رضایت نامه آگاهانه
٢) ارزیابی قبل از عمل براساس بافت بیمار
٣) تکنیک جراحی صحیح با بهبودی سریع
۴) آموزش های کامل پس از عمل پروتز سینه
بایستی مشارکت بین بیمار و جراح پلاستیک در انتخاب پروتز و مراقبتهای بعد از عمل ایجاد شود.
جراح و بیمار باید به این درک متقابل برسند که سایز و نوع پروتز صرفا نباید براساس تمایل و خواسته بیمار صورت گیرد، بلکه در این انتخاب عواملی مثل ابعاد پستان و خصوصیات بافتی آن نیز دخالت دارند.
بیمار باید از محدودیت های پوشش بافتی سینه خود مطلع شود و اینکه انتخاب پروتز مستلزم در نظر گرفتن شکل و توپوگرافی سینه می باشد.
در جلسه مشاوره تصاویر و خصوصیات فیزیکی بیمار بررسی می شود تا عدم تقارن و حدود آناتومیک سینه ها که در انتخاب نوع پروتز موثر هستند، مشخص گردند.
در جلسه مشاوره در مورد انواع پروتز ژلی یا آب نمکی، گرد یا آناتومیک، صاف یا textured صحبت میشود و پزشک به بیمار توضیح می دهدکه خصوصیات بدنی و بویژه بافتی سینه فرد چه اثراتی می تواند روی انواع پروتزها داشته باشد.
ثابت شده است که مشارکت بین جراح و بیمار در انتخاب پروتز و مراقبت های بعد از عمل، سبب بالا رفتن رضایت مندی بیمار و در مجموع بهبود نتایج زیبایی عمل می شود.

موارد کاربرد پروتزهای گرد

١) افرادی که دوست دارند سینه هایشان برجسته تر شود( بیشتر از حد نرمال)
٢)پوشش بافت نرم خوبی داشته باشند و شکل اولیه سینه آنها خوب باشد
٣)جراحی اصلاحی یا revision ( در موارد تغییر پروتز، انقباض کپسولی، پارگی پروتز و چرخش پروتز)
۴) چرخش تکرار شونده پروتز

مواردکاربرد پروتز سینه قطره اشکی

١)افرادی که نمای طبیعی می خواهند و بافت سینه آنها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند.
٢)سینه های تخت و بدون شکل یا افرادی که پوشش بافت نرم آنها خیلی کم است.
٣) کسانی که مبتلا به constricted lower pole یا دفورمیتی tuberous سینه هستند.
۴) عدم تقارن ساده یا پیچیده
۵) پتوز یا شلی قسمت تحتانی پستان( ضعیف بودن بافت، باعث محدودیت در گذاشتن پروتز می شود)

پروتزهای ژلی و آب نمکی

انتخاب جنس پروتز سینه با توجه به آناتومی بیمار و تمایل شخصی وی صورت می گیرد و در جلسه مشاوره قبل از عمل در مورد مزایا و معایب هر کدام از این پروتز سینه ها به بیمار توضیحاتی داده میشود.

مزایای پروتز سینه آب نمکی( سالین)

١) برش کوچکتر
٢)نیاز به مانیتورینگ کمتر
٣)هزینه کمتر

معایب پروتز سینه آب نمکی

١) افزایش ریسک چین خوردگی و قابل لمس شدن
٢)در لمس غیرطبیعی تر هستند
٣)با گذشت زمان اثرات بیشتری روی بافت می گذارند
۴) احتمال خالی شدن خودبه خود

مزایای پروتز سینه ژلی( سیلیکونی)

١) احتمال چین خوردگی و لمس شدن کمتر
٢)خطر خالی شدن خودبه خود نیست
٣) در لمس طبیعی تر می باشند

معایب پروتز سینه ژلی( سیلیکونی)

١) نیاز به مانیتورینگ ام آر ای در صورت لزوم
٢) پارگی بدون علامت
٣) هزینه کمی بیشتر
۴) برش کمی بزرگتر

محل قرار دادن پروتز سینه

١) زیر عضله ای کامل (ساب پکتورال)
٢)زیر غده ای (ساب گلاندولر)
٣) ساب فاسیال
۴) دوگانه یا dual- plane که بان زیر عضله ای نسبی یا partial subpectoral هم گفته می شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 5 =