عمل پروتز سینه

120

عمل پروتز سینه یا ایمپلنت سینه، یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین جراحی‌های زیبایی بدن در خانم‌ها است. سینه‌های بزرگ و خوش فرم، به افزایش حس اعتماد به نفس و حس جذابیت زنانگی در خانم‌ها کمک می‌کند. گاهی بر اثر برخی عوامل، سینه‌ها حالت طبیعی و زیبایی خود را از دست می‌دهند، دچار افتادگی یا عدم تقارن می‌شوند و یا به طور طبیعی کوچک هستند. در چنین شرایطی، عمل پروتز سینه، بهترین و سریع‌ترین راه حل است.

در گذشته مشکلاتی پس از گذاشتن پروتز در سینه‌ها ایجاد می‌شد، از جمله پاره شدن کیسه پروتز و خارج شدن مایع درون آن. همچنین بروز فیبروز یا بافت‌های سفت درون سینه و ایجاد درد و بدفرمی، از دیگر عوارض این جراحی بود. اما امروز به کمک ایمپلنت‌های جدید و تکنیک‌های مناسب جراحی، این عوارض به حداقل ممکن رسیده است.

آیا می‌دانید عمل پروتز سینه با کدام روش‌های جراحی زیبایی می‌تواند همراه شود؟ کدام ناحیه از سینه برای برش انتخاب می‌شود تا پروتز کار گذاشته شود؟ آیا پروتز سینه روی شیردهی اثر می‌گذارد؟ اگر شما نیز فکر می‌کنید نیاز به پروتز سینه دارید، این مقاله را بخوانید ال پاسخ این پرسش‌ها را بدانید.

 

 • عمل پروتز سینه چه ضرورتی دارد؟
 • عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟  
 • مراقبت‌های پس از عمل پروتز سینه
 • نتیجه عمل پروتز سینه  

عمل پروتز سینه چه ضرورتی دارد؟

پروتز سینه یک ماده سیلیکونی نرم و انعطاف‌پذیر شبیه به بافت طبیعی سینه خانم‌ها است. این ایمپلنت در شکل‌های مختلفی مانند دایره‌ای یا اشکی وجود دارد که بسته به فرم سینه‌های هر فرد و انتظاری که از نتیجه عمل پروتز سینه دارند، شکل مناسب پروتز انتخاب می‌شود. با ایجاد یک برش کوچک در پوست سینه می‌توان پروتز را درون سینه قرار داد تا شکل سینه تغییر پیدا کند.

پروتز سیلیکونی سینه

بر اساس پژوهش‌های آماری در زمینه جراحی‌های زیبایی، سینه‌های خوش‌فرم یکی از مهم‌ترین عوامل اعتماد به نفس در خانم‌ها است. حس زنانگی و جذابیت در خانم‌ها با داشتن سینه‌های برجسته و طبیعی، در ارتباط می‌باشد. عوامل بسیاری ممکن است خانم‌ها را از داشتن سینه‌های مورد پسندشان محروم کند:

 • در برخی خانم‌ها، سینه‌ها به‌طور طبیعی کوچک است. البته باید سن آنها از ۱۸ سال گذشته باشد تا این مسئله کاملا مشخص شود.
 • پس از بارداری و شیردهی، ممکن است سینه‌ها حالت افتاده پیدا کند و فرم طبیعی خود را از دست بدهد.
 • در خانم‌هایی که اضافه وزن داشته‌اند اما با کمک ورزش یا عمل‌های جراحی، یک کاهش وزن شدید را تجربه کرده‌اند، سینه‌ها نیز بافت چربی خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود.
 • همچنین خانم‌هایی که دچار بیماری سرطان سینه می‌شوند نیز ممکن است مجبور به برداشتن تمام یا بخشی از سینه‌های خود شوند.

در تمام این موارد، می‌توان از عمل پروتز سینه به عنوان یک راه حل مناسب برای ایجاد سینه‌های بزرگ و خوش فرم استفاده کرد. به طور کلی جراحی پروتز سینه یا کار گذاشتن ایمپلنت در سینه، یک جراحی زیبایی غیر تهاجمی است که چند هدف اصلی را دنبال می‌کند:

 • افزایش حجم سینه
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 • ایجاد تقارن در سینه‌های نامتقارن
 • بازسازی سینه، به‌ویژه پس از جراحی سرطان

پروتزهای سینه بسته به جنس و کیفیت، در برخی نمونه‌ها بین ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. همچنین برخی نمونه‌های با کیفیت‌تر حدود ۲۰ سال ماندگاری دارند و یا مادام‌العمر هستند. البته میزان تحرک فرد نیز در عمر پروتزها موثر است. برای مثال در خانم‌های ورزشکار که سینه با تکان‌های زیادی روبرو است، عمر پروتزها کاهش می‌یابد. بهتر است هر ۱۰ سال، معاینه سینه‌ها توسط جراح انجام شود تا اگر پروتزها نیاز به تعویض داشتند، متوجه شوید.

تغییرات پس از عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟

برای عمل پروتز سینه و کار گذاشتن ایمپلنت‌های سیلیکونی، نخست باید یک برش در پوست ایجاد شود. این برش می‌تواند در محل‌های مختلفی ایجاد گردد که بسته به تکنیک جراحی، اندازه پروتزها و فرم سینه‌ها، انتخاب می‌شود:

 • برش در زیر هاله نوک سینه
 • برش در زیر سینه
 • برش در زیر بغل
 • برش در بالای شکم

پس از ایجاد برش، پروتز درون سینه کار گذاشته می‌شود. بسته به شکل اولیه سینه، می‌توان پروتز را دقیقا زیر پوست و بافت نرم سینه جاگذاری کرد و یا آن را در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد. در خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند معمولا پروتز در پشت عضلات سینه کار گذاشته می‌شود؛ چرا که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست مشخص شود. همچنین در مواردی می‌توان با تزریق چربی، کمی به سینه حجم داد تا فرم‌دهی توسط پروتز بهتر انجام شود.

از سوی دیگر در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌ها دارند و دچار افتادگی شده‌اند، می‌توان پروتز را روی ماهیچه‌های سینه و درست زیر پوست و بافت نرم سینه قرار داد. این کار کمک می‌کند تا سینه‌ها و بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد.

همچنین گاهی نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز در سینه‌های افتاده انجام شود. این موارد که پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگذاری شود و یا آیا به لیفت سینه نیازی هست یا خیر، پس از معاینه توسط جراح پلاستیک و زیبایی مشخص می‌شود.

محل برش برای عمل پروتز سینه

سایز سینه‌ها پس از انجام عمل پروتز سینه، بسته به توافقی که فرد با جراح خود انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد. البته بهتر است توجه شود که همیشه در جراحی‌های زیبایی، استانداردهای زیبایی‌شناسی باید رعایت شود. جراح با توجه به این معیارهای علم زیبایی‌شناسی، فرم و اندازه نهایی سینه را پیشنهاد می‌کند. برای مثال معمولا بهتر است اندازه دور سینه با دور باسن هماهنگ باشد تا ظاهر و فرم بدم فرد، زیبا و خوشایند گردد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره شود، شیردهی است. بهتر است جراحی‌های زیبایی سینه پس از آخرین بارداری یا شیردهی انجام شود. اما پروتز سینه به بافت‌های خونی و مجاری سینه آسیبی نمی‌رساند. در نتیجه یک سال پس از عمل پروتز سینه نیز می‌توان دوباره بارداری و شیر دادن را شروع کرد.

محل قرار گیری پروتز در زیر و یا روی عضلات سینه

نکاتی که پیش از عمل پروتز سینه باید رعایت شود

جراحی پروتز سینه، با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. بهتر است پیش از عمل، اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، با جراح خود مشورت کنید. مصرف دخانیات و الکل یک ماه پیش از جراحی ممنوع است. همچنین یک تا دو هفته پیش از جراحی باید مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین، قطع شود.

شب قبل از جراحی حمام کنید. صبح جراحی ناشتا باشید. کارت شناسایی، مدارک پزشکی و نتیجه آزمایش‌های خود را به همراه داشته باشید. همچنین گن یا سوتین طبی که سایز آن را پزشک پیش از جراحی مشخص کرده، حتما با خود ببرید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مراقبت‌های پس از عمل

عمل پروتز سینه، جراحی کم عارضه‌ای است که با درد زیادی همراه نیست. دوره نقاهت کوتاهی نیز دارد. با این حال باید به نکات زیر پس از جراحی توجه کنید تا درد و تورم پس از عمل زودتر رفع شود و به شکل دلخواه سینه خود برسید:

 • درد جراحی معمولا چندان زیاد نیست و معمولا مسکن قوی تجویز نمی‌شود.
 • ورم و کبودی دور سینه طبیعی است که می‌توان از کمپرس سرد و گرم برای بهبود آن استفاده کرد. توجه داشته باشید چون پوست سینه به طور موقت دچار بی‌حسی می‌شود، نباید از یخ یا آب خیلی داغ استفاده کنید؛ ممکن پوست دچار آسیب و سوختگی شود. در چند روز نخست از آب سرد و یا حتی از آب شیر برای کمپرس سرد استفاده شود و چند روز بعد از آن، کمپرس گرم با آب زیر ۴۰ درجه سانتیگراد مناسب است. کمپرس را بیش از ۱۰ دقیقه روی پوست قرار ندهید و روزی چند نوبت این کار را تکرار کنید.
 • ۲ تا ۳ روز پس از جراحی می‌توانید فعالیت‌های روزانه و کار خود را از سر بگیرید. البته تا دو ماه هرگونه فعالیت بدنی سنگین و ورزش، ممنوع است. حتی سعی کنید از رانندگی که در آن دست‌ها به سینه فشار وارد می‌کند، خودداری کنید.
 • بخیه‌ها جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند. جای بخیه‌ها نیز معمولا بین ۶ ماه تا یک سال زمان نیاز دارد تا رفع شود.
 • تا دو هفته میزان مصرف نمک را کاهش دهید. از سوی دیگر آب و مایعات، میوه و به ویژه آناناس، سبزیجات، ماهی و میگو، بسیار زیاد مصرف نمایید.
 • سوتین طبی خود را همیشه ببندید. نرمش و حرکت دست‌ها و بالا بردن دست به کاهش اسپاسم عضلانی و رفع ورم‌ها کمک می‌کند.
 • از ۲ تا ۳ روز پس از عمل پروتز سینه، استراحت مطلق ممنوع است و حتما باید حرکت کنید و راه بروید.
 • چند هفته پس از عمل، ماساژ دادن سینه به پخش شدن بافت‌های سینه در اطراف پروتز کمک می‌کند. این کار از فیبروز و به هم چسبیدن کلاژن و بافت‌های سینه جلوگیری می‌نماید.

نتیجه عمل

عمل پروتز سینه، درد و عوارض چندانی ندارد. با ایجاد برش‌هایی در زیر سینه، زیر هاله سینه و یا زیر بغل، پروتز درون سینه جای‌گذاری می‌شود. معمولا شش ماه تا یک سال زمان می‌برد تا جای برش محو شود. در افرادی که مشکل بهبود جای زخم دارند و به اصطلاح بد زخم هستند، جای عمل به صورت یک خط بسیار کمرنگ باقی می‌ماند که چندان دیده نمی‌شود.

معمولا بعد از عمل، سینه کمی سر بالا دیده می‌شود و حالت طبیعی ندارد. نگران نباشید، پس از ۲ ماه که بیشتر ورم‌ها رفع شد، کم کم سینه به سمت پایین می‌آید و فرم طبیعی خود را می‌گیرد. برای رسیدن به سایز مناسب سینه، به توصیه‌های جراح خود عمل کنید از جمله استفاده درست و همیشگی از سوتین طبی تجویز شده. عمل پروتز سینه، نتایج سریع، رضایت‌بخش و بدون عوارض جدی برای زیبایی اندام شما خواهد داشت؛ پس بدون نگرانی می‌توانید از پروتز سینه استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با عمل پروتز سینه و پروتزهای منتور آمریکایی، با مشاوران ما در کلینیک تخصصی زیبایی دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.