1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

دکتر آرش نجف بیگی

ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های زیبایی است که در نتیجه پیشرفت‌های پزشکی در سال‌های اخیر برای افرادی که به دلایل مختلف دارای چربی اضافی در ناحیه شکم، پوست اضافی، افتادگی و مشکلاتی از این دست هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه این روش هم در خانم‌ها و هم در آقایان کاربرد دارد، اما شلی و افتادگی پوست در ناحیه شکم در زنان  در دوران پس از بارداری باعث می‌شود که زنان تمایل بیشتری به استفاده از این روش داشته باشند. نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی از مواردی است که باید به آن توجه کنید. زیرا فشار وارد شده بر زخم‌ها مي‌تواند باعث تشدید عوارض شما شود. در این مقاله به بررسی کامل نحوه خوابیدن و دراز کشیدن بعد از این عمل می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی که به آن تامی تاک نیز گفته می‌شود، نوعی عمل جراحی پلاستیک است که برای رفع مشکلات شکم به کار می‌رود. این روش یکی از موثرترین و کاربردی‌ترین انواع جراحی در زمینه زیبایی شکم است. و می‌تواند چربی‌های اضافه و پوست افتاده را برطرف کند و عضلات شکم را تقویت نماید. به خصوص بعد از دوران بارداری که ماهیچه‌ها و پوست ناحیه شکم دچار تغییر شکل می‌شوند و نمی‌توانند به حالت اولیه خود برگردند این عمل می‌تواند بسیار کاربردی باشد. در نتیجه بارداری و زایمان تغییر شکل‌هایی در شکم ایجاد می‌شود و پوست آویزان شکم به ظاهری ناخوشایند تبدیل می‌شود. میزان تغییر شکل شکم در زمان بارداری در نتیجه افزایش وزن بیش از حد و همچنین در زنانی که بیش از دو بار زایمان کرده‌اند بسیار بالاتر است. در صورتی که میخواهید بدانید بارداری بعد از ابدومینوپلاستی چه خطرات احتمالی به همراه خواهد داشت؛ مطالعه مقاله آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟ از دست ندهید.

مقداری از این افتادگی به دلیل خاصیت ارتجاعی پوست پس از مدتی برطرف می‌شود و انجام ورزش و رژیم غذایی صحیح می‌تواند به بهبود ظاهر شکم کمک می‌کند. اما تمام این مشکلات غالبا به طور طبیعی رفع نمی‌شود و نیاز به مداخلات جراحی است.

جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند به رفع مشکلات شکم بعد از زایمان و همچنین سایر مشکلات زیبایی کمک کند.

توصیه‌های مهم در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

افراد غالبا در مورد نحوه استراحت بعد از جراحی زیبایی شکم دچار ابهام هستند. اگرچه خوابیدن با زخمی در ناحیه شکم ممکن است دشوار به نظر برسد اما در صورتی که روش‌هایی را انتخاب کنید که کمترین فشار را به زخم‌های شما وارد کند می‌توانید در مدت کوتاهی سلامت خود را بازیابید و بهترین نتیجه را از عمل تامی تاک دریافت کنید.

جالب است بدانید که خوابیدن (خواب عمیق) نقش مهمی در افزایش سرعت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده بدن دارد. برای خواب راحت اول از همه لازم است که از نظر روحی آرامش داشته باشید و موارد استرس‌زا را از خود دور کنید. برای اینکه بتوانید خواب راحتی داشته باشید و به زخم‌های شما نیز فشاری وارد نشود می‌توانید توصیه‌های زیر جدی را رعایت کنید

برای آگاهی از نحوه تغذیه بعد عمل مطالعه مقاله همه چیز درباره رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی بدانید! را از دست ندهید.

۱- می‌توانید چند روز اول را روی مبل بخوابید

موقعیت دراز کشیدن بعد از هر عمل جراحی مهم است. در نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی لازم است که نیمه بالاتنه بدن خود را بالاتر نگه دارید. بالا نگه داشتن تنه در هنگام خواب به کاهش تورم و تجمع مایع در قسمت بالایی بدن و شکم در چند هفته اول کمک می‌کند. خوابیدن در این حالت همچنین با به حداقل رساندن فشار بر عضلات فوقانی بدن و شکم، برخاستن را نیز برای شما آسان‌تر می‌کند. از آنجا که تخت‌های خانگی غالبا قابلیت بالاتر آوردن قسمت بالاتنه را ندارند، می‌توانید با گذاشتن یک بالش کنار دسته مبل بالاتنه خود را بالاتر قرار دهید.

۲- در روزهای بعد به پشت بخوابید

خوابیدن به پشت در حالت کلی مفیدترین حالت خواب است. حتی وقتی که کاملا سلامت هستید خوابیدن به پشت بهتر از خوابیدن به پهلو یا شکم است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید به گونه‌ای باشد که پشت شما کاملا روی تشک قرار گرفته باشد. به پشت خوابیدن از فشار بی‌مورد روی سینه یا شکم که می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود یا بر نتایج عمل شما تاثیر منفی بگذارد جلوگیری کند. اگر عادت همیشگی شما این است که به روی صورت یا پهلو بخوابید و نگران این هستید که خوابیدن به پشت مشکل باشد، می‌توانید سعی کنید با تمرین چند هفته قبل از عمل به آن عادت کنید.

تکیه‌گاه‌های بالش برای جلوگیری از چرخش در هنگام خواب عمیق مفید خواهد بود.

۳- هنگام خواب گن‌های خود را در نیاورید

پزشک بعد از عمل به شما توصیه می‌کند که گن‌های خاصی را بپوشید. با توجه به اینکه به طور متوسط ​​بین ۶ تا ۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابیم، استفاده نکردن از گن در طول شب می‌تواند باعث افزایش تورم شود. به همین دلیل لازم است که گن‌های خود را در هنگام خواب نیز بپوشید. گن به کاهش تنش در زخم‌ها و محافظت از نواحی تحت درمان کمک می‌کند. جراح شما مدت زمانی را که باید از گن استفاده کنید را به شما خواهد گفت.

برای اطلاعات بیشتر از مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی این مقاله را مطالعه نمایید.

۴- از مواردی که خواب شما را مختل می‌کند دوری کنید

همان‌طور که ذکر شد خواب عمیق یکی از موارد موثر در سرعت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده شما است. به همین دلیل دوری از غذاها و موقعیت‌های احتمالی که ممکن است خواب را برای شما دشوار کند ضروری است.

مصرف کافئین، الکل، شکر و محیط روشن می‌تواند نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی را دچار اختلال کند. سعی کنید از چنین مواردی دوری کنید و در عوض روی خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی و نوشیدن آب فراوان تمرکز کنید. سعی کنید در دوره نقاهت در یک اتاق تاریک، ساکت و خنک بخوابید.

مطالعه مقاله آیا بستن گن بعد از لیپوماتیک لازم و ضروری است؟ را توصیه می کنیم.

۵- تمام روز فعال باشید

توصیه نمی‌شود که در روزهای اول بعد از عمل جراحی شکم، ورزش شدید انجام دهید، اما این بدان معنا نیست که کاملا بی تحرک باشید. پیاده‌روی کوتاه در طول روز می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و به تنظیم برنامه خواب شما کمک کند. قدم زدن در خانه همچنین می‌تواند احتمال لخته شدن خون را کاهش دهد.

روزهای اول بعد از عمل جراحی شکم

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی

پس از جراحی شکم، بسته به شرایط عمل، بیماران معمولا پس از یک تا دو روز بستری از بیمارستان مرخص می‌شوند. به طور کلی به بیماران توصیه می‌شود بعد از جراحی شکم به مدت یک ماه از گن‌های مخصوص استفاده کنند تا التهابات سریع‌تر رفع شود و بدن فرم طبیعی خود را سریع‌تر به دست آورد.

حدود ۳ تا ۴ ساعت بعد از پایان عمل می‌توانید با کمک یکی از بستگان بلند شوید و راه بروید و روز بعد بدون کمک به آرامی راه بروید. وجود درد برای مدتی به دلیل زخم و بخیه‌های شکم طبیعی است و برای کاهش آن از مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. همان‌طور که ذکر شد نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی در این دوره اهمیت بالایی دارد. می‌توانید ۲ تا ۳ روز بعد از عمل استحمام کنید و به راحتی کارهای روزانه خود را انجام دهید. سرفه و عطسه به دلیل این که بخیه‌ها در هفته اول کاملا جوش نخورده‌اند می‌تواند باعث ایجاد درد در شما شود بنابراین تلاش کنید که تا جای ممکن به عطسه و سرفه را با فشار خارج نکنید.

برای مطالعه بیشتر و دانستن علت ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی مطالعه این مقاله را پیشنهاد میدهیم.

اگر در یک شغل سنگین کار نمی‌کنید، بسته به توصیه پزشک و اینکه آیا احساس خوبی دارید یا خیر، می‌توانید در حدود دو هفته بعد به زندگی کاری خود بازگردید. در مورد سایر عمل‌های زیبایی شکم نیز این توصیه قابل تعمیم است.

اگرچه در جراحی‌های کوچک شکم که برای حل مشکلات خفیف‌تر اعمال می‌شود، زمان بهبودی کوتاه‌تر است.

مطالعه مقاله بهترین جراح زیبایی شکم را توصیه می کنیم.

جمع‌بندی

عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند به کاهش چربی‌های زائد شکم و افتادگی پوست در اثر افزایش سن یا سایر دلایل کمک کند. این روش به‌ویژه برای ترمیم افتادگی پوست بعد از زایمان بسیار کاربردی است. این روش یکی از جدیدترین و کاربردی‌ترین روش‌هایی است که برای افزایش زیبایی شکم به کار می‌رود. این روش تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود و بعد از عمل حدود دو هفته به استراحت نیاز دارید.

یکی از موارد مهم در ترمیم مناسب بافت‌ها خواب عمیق است. شما باید در این مدت به نحوی بخوابید که فشاری به زخم‌های شما وارد نشود. در روز‌های نخست به نحوی بخوابید که بالاتنه شما بالاتر از سایر نواحی قرار بگیرد و بعد از آن به پشت بخوابید تا فشاری به شکم شما وارد نشود. در زمان خواب نیز لازم است که گن‌های مخصوص خود را بپوشید.

در دوره نقاهت از مواد غذایی که ممکن است باعث اختلال خواب شما شوند مثل قهوه و الکل دوری کنید در عوض مواد خوراکی مغذی مثل انواع پروتئین‌ها و ویتامین‌ها را دریافت کنید و به میزان کافی آب بنوشید. در این مقاله به طور جامع نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی و عوامل موثر در خواب راحت را بررسی کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل‌های زیبایی شکم می‌توانید از سایر مقالات سایت ما دیدن کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر