1. خانه
  2. /
  3. بلاگ
  4. /
  5. آشنایی کامل با انواع عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

آشنایی کامل با انواع عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم

دکتر آرش نجف بیگی

آیا با افتادگی پوست یا ضعف عضلات در ناحیه شکم خود دست و پنجه نرم می کنید؟ این مشکلات برای بیشتر خانم ها وجود دارد و بارداری، کاهش وزن و روند طبیعی پیری به آن سرعت می بخشد و متاسفانه در اغلب اوقات با ورزش و رژیم غذایی هم حل نمی شود! اینجاست که پای جراحی زیبایی شکم یعنی همان انواع عمل ابدومینوپلاستی به میان می آید و با کانتورینگ بدن شما را به اندام ایده آلتان می رساند.

اگر شما هم به دنبال رفع چربی اضافی در ناحیه شکم و صاف و یکدست کردن پوست آن ناحیه هستید باید پیش از هرچیز بدانید این جراحی شکم چیست و آیا انواع مختلفی دارد؟ اگر انواع مختلفی دارد کدام نوع برای شما مناسب است؟ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا سری به دنیای ابدومینوپلاستی بزنیم و با انواع این عمل زیبایی بیشتر آشنا شویم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

عمل ابدومینوپلاستی راهی برای داشتن شکمی زیباتر

همه ما به طور قطع در طول زمان تغییرات بدن را تجربه خواهیم کرد و یا حتی تا امروز این تغییرات را تجربه کرده باشیم. اگر بچه دار شده اید یا مقدار قابل توجهی وزن از دست داده اید، احتمالاً ناحیه شکم و پهلوی شما تغییرات قابل توجهی را تجربه کرده است و بدین ترتیب خلاصی از چربی اضافی و سفت کردن پوست شل ناحیه شکمتان را دشوار می کند و بنابراین ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم می تواند به کمک شما بیاید.

ابدومینوپلاستی که به تامی تاک نیز مشهور است، تبدیل به یک عمل جراحی زیبایی محبوب برای مردان و زنان شده تا به وسیله آن مشکلات بدن و اندام خود را ترمیم کنند و ظاهری صاف تر و زیبا تر در ناحیه شکم و پهلوی خود داشته باشند. بیمارانی که از این عمل زیبایی استقبال می کنند عموما کسانی هستند که به دنبال رفع افتادگی، شلی پوست و ضعف عضلانی هستند که در نتیجه تغییرات وزن، بارداری یا اثرات افزایش سن به سراغ آن ها آمده است.

گاهی اوقات، افراد تمام فعالیت های سالم را برای مراقبت از خود، از ورزش گرفته تا رعایت یک رژیم غذایی مغذی انجام می دهند اما با این حال، نمی توانند پوست اضافی و شل اندامشان یا ضعف عضلات داخلی را برطرف کنند و این امر بسیار طبیعی است. بنابراین بسیاری از آنها برای دستیابی به اندام و شکم ایده آلشان به جراحی زیبایی و کانتورینگ بدن روی می آورند. در ادامه این مقاله انواع جراحی زیبایی شکم را مورد بررسی قرار می دهیم تا با روند آنها و مزایا هر کدام بیشتر آشنا شویم.

انواع عمل ابدومینوپلاستی

بدیهی است که عمل جراحی شکم یک روش عمومی نیست و باید طبق فیزیک و ساختار بدن و اندام هرکس، به طور متفاوتی تجویز شود. همانطور که انواع مختلفی از بدن وجود دارد، روش های مختلفی نیز وجود دارد که یک جراح بتواند عمل ابدومینوپلاستی را روی بیمار انجام دهد.

چهار تکنیک ابدومینوپلاستی

در ادامه مروری داریم بر چهار تکنیکی که یک جراح ممکن است برای انجام عمل جراحی زیبایی شکم از آن ها استفاده کند و درباره مزایای هر کدام نیز به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

مقاله بارداری بعد از ابدومینوپلاستی را از دست ندهید.

ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل اغلب به‌ عنوان تامی تاک یا لیپو آبدومینوپلاستی نیز شناخته می ‌شود و به نوعی می توان گفت متداول ترین روش کانتورینگ شکم است. برای بسیاری از بیماران، این عمل مساوی استاندارد طلایی اندام است چرا که بهترین گزینه برای رفع پوست شل، عضلات کشیده یا چربی بیش از حد شکم و در نهایت داشتن شکمی صاف و محکم است.

در این نوع از ابدومینوپلاستی بیمار معمولا تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و 12 اینچ از بدن بیمار تراش می خورد که معمولاً این برش بین استخوان‌های لگن ایجاد شده و به عنوان برش کامل خط بیکینی شناخته می ‌شود. جراح تمام چربی و پوست اضافی را از قسمت تحتانی شکم برمی دارد و گاهی اوقات ممکن است در قسمت فوقانی شکم لیپوساکشن نیز انجام دهد.

اصلاح عضلات نیز جزئی از عمل ابدومینوپلاستی است و برای ایجاد شکمی صاف تر ضروری است. عضله اصلی که در این عمل مورد هدف قرار می گیرد، عضله راست شکمی است، یعنی همان عضله بزرگی که در دو طرف خط عمودی مرکزی که از وسط شکم می گذرد؛ وجود دارد. در صورت لزوم، جراح برای خارج کردن چربی در قسمت فوقانی و پایین شکم، عضلات زیرین شکم را هم می کشد و برای ایجاد یک کانتورینگ زیباتر و صاف تر از لیپوساکشن استفاده می کند.

پس از به پایان رسیدن این مراحل، پوست باقیمانده روی شکم کشیده می شود و اضافی آن برش می خورد. در طی این فرآیند، جراح شما ناف را هم به یک موقعیت طبیعی و متناسب روی شکم منتقل می کند. در نهایت، ناحیه برش داده شده بخیه شده و بیمار شکم سفت ‌تر، کمر باریک ‌تر و در نهایت اندام زیباتری  پیدا می ‌کند.

برای آشنایی با علت ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی این مقاله را مطالعه نمایید.

مینی ابدومینوپلاستی

همانطور که از نامش پیداست، این نوع از جراحی زیبایی شکم بسیار سبک تر از ابدومینوپلاستی کامل است اما با این وجود بسیاری از مراحل انجام آن با یک ابدومینوپلاستی کامل یکسان است. تفاوت اصلی مینی ابدومینوپلاستی در طول برش ایجاد شده، و درصد چربی شکم است. در این نوع از انواع عمل ابدومینوپلاستی، تنها یک برش به طول 4 تا 8 اینچ ایجاد می شود و این در حالی است که طول این برش در ابدومینوپلاستی کامل به 12 اینچ می رسد.

مینی ابدومینوپلاستی در واقع برای بیمارانی مناسب است که که از زیبایی کلی اندام خود راضی هستند و فقط مقدار کمی چربی در زیر شکم خود دارند و یا از شل بودن پوست ناحیه شکم خود ناراضی هستند. در این نوع از جراحی شکم تمرکز بر جوانسازی ناحیه بین ناف و ناحیه شرمگاهی است و به همین دلیل است که مینی ابدومینوپلاستی برای بسیاری از بیماران عمل راحتی محسوب می شود چرا که نواحی کمتری مورد هدف قرار می ‌گیرند و حتی بازه زمانی عمل و دوران بهبودی بعد از عمل کوتاه‌تر است.

برای اطلاعات بیشتر از مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی این مقاله را مطالعه نمایید.

ابدومینوپلاستی گرداگرد

ابدومینوپلاستی گرداگرد به طور کلی برای بیمارانی مناسب است که مقدار قابل توجهی بافت چربی اضافی و یا پوست شل و افتاده در ناحیه شکم و پهلو دارند. میزان چربی اضافی و افتادگی پوست در ناحیه تحتانی شکم این بیماران به قدری است که تا ناحیه کمر یا لگن آنها امتداد دارد و بنابراین با انجام ابدومینوپلاستی کامل ممکن است نتیجه دلخواه خود را نگیرند.

پس از آن ناحیه تحتانی شکم با لیپوساکشن کانتور می شود تا ظاهری صاف تر و زیبا تر به دست آید. دیواره زیرین شکم در این عمل تغییر شکل داده و به عضلات شکم اجازه می دهد تا همزمان سفت شوند. به دلیل سنگین تر بودن این روش، ممکن است نیاز باشد که بیماران برای بهبودی یک شب را در بیمارستان یا کلینیک بستری شوند.

ابدومینوپلاستی هیبریدی

با استفاده از این تکنیک جراحی زیبایی شکم، جراح پلاستیک مزایای ابدومینوپلاستی کامل و سنتی و مینی ابدومینوپلاستی را توأمان با هم دارد. بهتر بگوییم، جراح در این تکنیک برای دستیابی به نتایج مطلوب این دو روش را به نحوی با هم ترکیب می کند تا بهترین نتیجه ها را به بیمار ارائه دهد یعنی با یک خط برش کم و کوتاه، سفت شدن کامل عضلات را به بیمار هدیه می دهد!

برش شکم در ابدومینوپلاستی هیبریدی به جای ایجاد یک برش بیضوی، یک برش پنج ضلعی شکل است و به همین دلیل است که جای زخم کمتری به جا می گذارد و جراح را قادر می‌سازد عرض برش را به حداقل برساند. در اصل از طریق همین برش پنج ضلعی است که جراح می تواند با ایجاد یک تونل مرکزی، عضله شکم را تا انتهای قفسه سینه یا انتهای پایین جناغ یا استخوان سینه، سفت کند. شگفت انگیزترین بخش این جراحی این است که تا حد امکان عروق خونی حفظ می شود، به این معنی که بیماران سریع‌تر بهبود می ‌یابند، اسکارها ظاهر بهتری دارند و خطر و عوارض عمل بسیار کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، در این روش نیز انجام لیپوساکشن، برای رسیدن به اندامی زیباتر مانعی ندارد. در حین انجام عمل هیبریدی ابدومینوپلاستی، جراح شما در واقع ناف یا ناف جدید را محکم به دیواره شکم متصل می کند و این روش باعث ایجاد پوششی در بالای ناف شده و بنابراین جای زخم پنهان می شود.

یکی دیگر از مزایای این روش جراحی شکم این است که جای زخم و بخیه و یا همان اسکار به راحتی در زیر بیکینی و لباس های زیر پنهان شده و به مرور زمان به سادگی محو می شود. لازم به ذکر است که میزان جای اسکار، به بدن و پوست بیمار و اهداف او از این عمل زیبایی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بیمار بخواهد پوست یا چربی اضافی را به صورت جانبی درمان کند، می‌توان این روش را سفارشی کرد و برش را کمی گسترش داد تا به صافی بیشتر و سفت شدن کامل شکم رسید. بنابراین به زبان ساده تر می توان گفت که ابدومینوپلاستی هیبریدی روشی انعطاف‌پذیر است و می‌تواند به طور کامل برای بیماران سفارشی شود و به آن‌ها کمک ‌کند از نظر زیبایی ‌شناختی مطلوب ‌ترین نتایج را به دست آورند.

ابدومینوپلاستی بروش فلوردالس

برای بیمارانی که پوست اضافی افقی زیادی در ناحیه شکمشان دارند و این پوست اضافی در اطراف شکم تا پشت، پهلوها و باسن امتداد می ‌یابد، ابدومینوپلاستی بروش فلوردالس (fleur-de-lis) بهترین روش از انواع عمل ابدومینوپلاستی است. بهتر است بگوییم که نه یک ابدومینوپلاستی سنتی و کامل و نه ابدومینوپلاستی هیبریدی شلی پوست افقی را برطرف نمی کند و بنابراین برای بیمارانی که شلی گسترده دیواره شکم در بعد افقی دارند، روش بروش فلورداس تنها راه چاره است!

این روش جراحی اجزای عمودی را اضافه می کند و به جراح اجازه می دهد عضلات پهلوها و پشت کمر را محکم کرده و یک شکل ساعت شنی در اندام بیمار ایجاد کند. این خط برش عمودی به زودی بهبود می ‌یابد و به جرات می توان گفت برای دستیابی به یک خط کمر سفت و متناسب، ارزش دارد. این نوع جراحی شکم به ویژه برای بسیاری از بیمارانی که کاهش وزن زیادی را تجربه کرده اند و حالا از افتادگی پوست رنج می برند، مناسب است.

کدام نوع ابدومینوپلاستی برای شما مناسب تر است؟

هر بدن منحصر به فرد است و ساختار و ویژگی های خاص خودش را دارد. بنابراین، حتی زمانی که بیماران هدف یکسانی داشته باشند، که در اینجا احتمالا دستیابی به شکمی صاف و خوش حالت است؛ رویکرد جراح بسته به عواملی از جمله میزان پوست و چربی برداشته شده و کیفیت پوست و نوع بدن فرد متفاوت خواهد بود. با وجود اینکه درک انواع مختلف عمل جراحی شکم و آگاهی از روند و مزایای آن می تواند شما راهنمایی کند؛ اما بهترین راه برای تعیین اینکه کدام ابدومینوپلاستی برای شما مناسب است، مشورت با یک جراح پلاستیک دارای مجوز است که تجربه انجام جراحی ابدومینوپلاستی را دارد.

اگر هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با مشاوران پزشکی ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

کلام آخر

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی، یک عمل جراحی زیبایی محبوب برای مردان و زنان است تا ظاهر بدن خود را ترمیم کنند و ظاهری زیباتر در ناحیه شکم خود داشته باشند. این گزینه محبوب کانتورینگ بدن برای رفع افتادگی، شلی پوست و ضعف عضلانی است که در نتیجه تغییرات وزن، بارداری یا اثرات افزایش سن به سراغ هر کسی می آید. انواع عمل ابدومینوپلاستی امروزه این کمک را به افراد می کنند تا از ظاهرشان رضایت بیشتری داشته باشند و حتی سالم تر زندگی کنند، اما اینکه کدامیک از روش های جراحی شکم برای یک بیمار مناسب است نیاز به آشنایی با هرکدام از این تکنیک ها و روش ها بود که در این مقاله آن ها را بررسی کردیم. اما اگر قرار باشد شما جراحی شکم انجام دهید کدام یک از انواع ابدومینوپلاستی را برای خود انتخاب می کردید؟

منبع : drclevens

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر