1. خانه
 2. /
 3. لیفت صورت
 4. /
 5. لیفت اندوسکوپیک
 6. /
 7. لیفت اندوسکوپیک ابرو | لیفت ابرو

لیفت اندوسکوپیک ابرو | لیفت ابرو

دکتر آرش نجف بیگی

لیفت آندوسکوپی ابرو چیست؟ این روش مناسب چه افرادی است؟ آیا لیفت ابرو با اندوسکوپی به همه توصیه می شود؟

جراحی لیفت آندوسکوپیک ابرو چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از آن چگونه است؟ ماندگاری این روش چقدر است؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات و همه نکاتی که باید درباره عمل لیفت ابرو با اندوسکوپی بدانید پرداخته‌ایم.

همچنین ویدئو نمونه کار قبل و بعد لیفت اندوسکوپیک ابرو مراجعه کننده دکتر نجف بیگی را نیز در میان متن می بینید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

آیا می دانید لیفت ابرو با اندوسکوپی چگونه انجام می شود؟ در ویدئو زیر لیفت اندوسکوپیک ابرو توسط دکتر آرش نجف بیگی را مشاهده می کنید.

در صورتی که فرصت خواندن محتوای مقاله را ندارید با گوش سپردن به این پادکست خلاصه مفیدی از کل مقاله را بشنوید.

عمل لیفت آندوسکوپی ابرو چیست؟

براساس تعریف ارائه شده در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، ابروها نقش بسیار کلیدی در زیبایی و جوانی صورت ایفا می‌کنند. معمولا افرادی که دارای ابروهای افتاده هستند، چهره‌ای همیشه خسته و پیر از خودشان نشان می‌دهند.

شکل و فرم اجزا چهره انسان‌ها، زیبایی آن‌ها را مشخص می‌کند. هر چه تناسب بین اجزا چهره بیشتر باشد، زیبایی صورت افراد نیز بیشتر خواهد شد. گاهی بر اثر افزایش سن، تزریق اشتباه بوتاکس، فشارهار روحی-روانی و عوامل ژنتیکی، برخی افراد دچار افتادگی ابرو می‌شوند. معمولا به این شرایط، به اشتباه، افتادگی پلک گفته می‌شود.

در چنین شرایطی، معمولا، پزشک متخصص، پوست و ماهیچه ابرو که بر روی پلک سنگینی ایجاد می‌کند و آن را دچار افتادگی و بد حالتی کرده است را تقویت می‌کنند و با ایجاد تغییرات در ماهیچه و پوست، لیفت ابرو با روش اندوسکوپی را انجام می‌دهند.

لیفت اندوسکوپی ابرو چه مزیتی بر روش های سنتی دارد؟

به گزارش aao.org تاثیر لیفت اندوسکوپیک ابرو طولانی مدت است و نسبت به روشهای سنتی بالا کشیدن ابرو، مدت زمان بهبودی کوتاهتر و با اسکار کمتر همراه است.

این موضوع در روابط اجتماعی و خانوادگی آن‌ها نیز اثرگذار است. در برخی مواقع، محدودیت دید به‌دلیل وجود افتادگی ابرو ایجاد می‌شود و پلک امکان باز شدن به میزان مناسب را از دست می‌دهد. این تمام رویدادهایی است که با افتادگی ابرو تجربه می‌کنید؛ اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های جدید و کم تهاجمی پدید آمده است که پزشک متخصص جراحی زیبایی می‌تواند با بهره‌گیری از آن‌ها، افتادگی پلک را درمان کند.

لیفت اندوسکوپیک ابرو یکی از همین روش‌ها است که پزشک با ایجاد برش‌هایی در نواحی شناسایی شده در محل خط رویش مو یا داخل موها، لوله دستگاه آندوسکوپی را وارد پیشانی و زیر پوست می‌کند تا امکان انجام لیفت با کم‌ترین آسیب را داشته باشد. با چنین اقدامی، معمولا پزشک، امکان ترمیم عضلات ناحیه پیشانی و ابروها را دارا است.

نمونه قبل و بعد لیفت ابرو دکتر نجف بیگی

جراحی لیفت آندوسکوپی ابرو چگونه انجام می‌شود؟

کسب اطلاعات دقیق درخصوص جراحی‌های زیبایی، به ما این امکان را می‌دهد تا بدون داشتن استرس و نگرانی برای آن اقدام کنیم. طبق گزارش دانشگاه جان هاپکینز مریلند، برای انجام لیفت ابرو با روش اندوسکوپی، پزشک ابتدا محل موردنظر را به‌وسیله مواد ضدعفونی کننده تمیز می‌کند. سپس با ایجاد برش‌هایی با فاصله دو سانتی متر از خطر رویش داخل موها، کار را آغاز می‌کند.

بعد از انجام محاسبات و ایجاد برش‌های متعدد در نواحی خاص، به‌وسیله یک ابزار مناسب، دسترسی به ناحیه پیشانی تا ابرو باز می‌شود. این باز شدن از داخل همان برش‌ها انجام می‌شود و هیچ آسیب سطحی روی پوست ایجاد نمی‌گردد. بعد از این مرحله، پزشک با استفاده از دستگاه آندوسکوپ و دوربین آن، فضای داخلی ماهیچه‌ها و بافت پیشانی و ابرو را مشاهده می‌کند.

سپس با مشخص کردن هدف جراحی و تغییرات موردنیاز، توسط یک ابزار ثانویه، تغییرات موردنیاز را بر روی عضلات و بافت چربی و پوست پیشانی اعمال می‌کند. زمانی که عمل لیفت با متد موردنظر پزشک انجام شد، محل برش‌ها مجدد بخیه می‌شود و به‌وسیله پانسمان‌های مناسب و آغشته به پماد آنتی بیوتیک پوشانده می‌شود. این جراحی معمولا حدود 1 الی 3 ساعت زمان احتیاج دارد.

لیفت اندوسکوپیک چگونه است

علائم پیری و افتادگی ماهیچه‌های پیشانی چیست؟

معمولا با شروع پیری و تضعیف ماهیچه‌های پیشانی، خطوطی بر روی صورت ظاهر می‌شود.

این خطوط علائمی از پیری و افرایش سن در صورت ایجاد می‌کنند. براساس گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، با افزایش سن و تضعیف بافت عضلانی در پیشانی، شاهد خطوط عمودی هستیم که ناشی از تضعیف عضله عرضی پیشانی است.

خطوط مورب در گوشه ابروها مابین ابرو و موهای گوشه چشم که در افراد افسرده، غمگین بیشتر دیده می‌شود و عضلات چشم نیز در آن تحت تاثیر قرارمی‌گیرند.

پتوز ابروها براثر جاذبه و فشارهای عضلانی که موجب پدیدار شدن خطوط در بافت پیشانی و ابرو می‌شود. پوست پلک نیز براثر فشار وارد شده از ناحیه پیشانی و ابرو، دچار افتادگی می‌شود و محدودیت دید را برای فرد ایجاد می‌کند.

کلیه این علائم به‌دلیل تضعیف عضلات پیشانی و افتادگی در آن‌ها ایجاد می‌شود. از این رو انواع روش های با جراحی و بدون جراحی مانند لیفت ابرو با ژل مورد استقبال افراد قرار گرفته است تا کمکی به بهبود زیبایی خود نمایند.

نمونه عمل لیفت ابرو که توسط دکتر نجف بیگی انجام گرفته

کاربرد عمل لیفت آندوسکوپی ابرو چیست؟

معمولا افراد براساس کاربرد هر جراحی، برای انجام دادن آن کاندید می‌شوند. بهترین کاندید انجام هر جراحی، افرادی هستند که با شرایطی مشابه با لزوم استفاده از کاربردها هستند.

 • افرادی که دارای ابروهایی با شکل و فرم نامتقارن هستند، به‌راحتی می‌توانند از معجزه بالا بردن ابرو ها با روش اندوسکوپی استفاده کنند.
 • افرادی که دچار پتوز ابرو هستند، می‌توانند با استفاده از عمل آندوسکوپی ابرو ظاهر خودشان را متحول کنند.
 • افرادی که دارای چین و چروک‌های زیاد در ناحیه گیجگاه، پیشانی، پلک و بالای ابرو هستند، می‌توانند با جراحی لیفت ابرو با روش آندوسکوپی تمامی چروک‌ها را برطرف کنند.
 • افرادی که دچار افتادگی ابرو و کاهش میدان دید در چشم به‌دلیل افتادگی پلک هستند نیز، بهترین کاندید انجام عمل لیفت ابرو محسوب می‌شوند.

چه افرادی نمی‌توانند از عمل جراحی آندوسکوپی ابرو استفاده کنند؟

معمولا هر جراحی برای عده‌ای بهترین عمل محسوب می‌شود و برای عده‌ای دیگر، عمل چندان مطلوبی توصیه نمی‌شود. عمل بالا کشیدن ابرو با کمک آندوسکوپ نیز، برای عده‌ای اصلا پیشنهاد مناسبی نیست. در ادامه به بررسی این افراد می‌پردازیم.

 • افرادی که انتظارات بیش از اندازه از جراحی دارند و با واقعیت جراحی و نتیجه آن آشنا نیستند
 • افرادی که سابقه لاگوفتالموس (خوابیدن با چشم باز) را دارند اصلا کاندید خوبی برای جراحی لیفت ابرو نیستند
 • افرادی که متعقد هستند که ابرو بعد از لیفت باید به شقیقه رسیده باشد
 • افرادی که علاقه‌مند به جراحی زیبایی طبیعی نیستند
 • افرادی که دارای پیشانی نئاندرتال هستند و علت آن فرم استخوان جمجه نیست
 • افرادی که خطوط بسیار عمیق در پیشانی دارند
 • افرادی که بیماری زمینه‌ای ندارند و بی‌هوشی برای آن‌ها خطرناک نیست
 • افراد در سنین بالای 30 الی 65 سال بهترین کاندید انجام جراحی لیفت ابرو هستند

عمل جراحی لیفت آندوسکوپی ابرو چگونه انجام می‌شود؟

معمولا برای انجام هر جراحی زیبایی، باید مقدماتی انجام شود که بخشی از آن را در بالا مطالعه کردید. عمل بالا بردن ابرو به‌صورت سرپایی و در بیمارستان‌های مجهز انجام می‌شود.

معمولا بعد از پذیرش و بستری، زمان حضور در اتاق عمل مشخص می‌شود. پزشک متخصص در اتاق عمل با استفاده از پد الکلی و ضدعفونی کننده‌های رایج، محل پیشانی و نواحی موردنظر جهت ایجاد برش را ضدعفونی می‌کند.

سپس، با انجام بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی، جراحی را آغاز می‌کند. پیش از شروع جراحی داخل چشم‌ها قطره اشک ریخته می‌شود تا سطح آن خشک نشود.

سپس، پزشک با محاسبات دقیق، محل‌های موردنظر جهت ایجاد برش را مشخص می‌کند و یک به یک برش و محدود کردن خون‌ریزی را در این نواحی انجام می‌دهد. سپس با استفاده از دستگاه آندوسکوپ، ورود به بافت زیرین پیشانی آغاز می‌شود.

بعد از این مرحله پزشک با استفاده از متد و روش موردنظر، لیفت ابرو را انجام می‌دهد و سپس محل برش را یک به یک بخیه می‌زند. استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک و پانسمان آخرین مرحله عمل جراحی اندوسکوپیک محسوب می‌شود.

مزایای بالا بردن ابرو با روش اندوسکوپ

یکی از عواملی که در افراد انگیزه مضاعفی پدید می‌آورد تا جراحی زیبایی خاصی را انتخاب کنند، اطلاع از مزایای آن است. مزایای لیفت آندوسکوپیک یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که در افراد انگیزه‌سازی می‌کند تا با استفاده از آن، جذابیت بیشتری پیدا کنند. در ادامه به مزایای لیفت آندوسکوپی ابرو می‌پردازیم.

 • آسیب کم‌تر به پوست و اسکار پوستی محدود
 • ایجاد کبودی و تورم کم‌تر به نسبت جراحی‌های لیفت عادی
 • استفاده از تجهیزات به‌روز و مطابق با دانش روز دنیا
 • سرعت بهبودی بسیار زیاد
 • دوران نقاهت کوتاه
 • مراقبت‌های اندک و محدود
 • تغییرات جوانسازی بسیار عالی
 • دارای امکان لیفت پلک تاحد نسبتا قابل قبول
 • تغییر شکل چشم‌ها و کشیده‌تر شدن حالت چشم

عوارض عمل لیفت آندوسکوپی ابرو

معمولا هر عمل جراحی، عوارض خاص خودش را دارد. جراحی‌ها همگی دارای یک سری عوارض مشخص هستند که ریسک آن در هر فرد باتوجه به شرایط بدنی و سبک زندگی، متفاوت است. برخی عوارض نیز، مختص عمل لیفت ابرو به روش اندوسکوپی است. در ادامه به این عوارض اشاره می‌کنیم:

 • حساسیت به داروی بیهوشی در کلیه عمل‌های جراحی که نیاز به بیهوشی دارند، وجود دارد.
 • عدم تقارن ابروها که معمولا به‌دلیل عدم محاسبه دقیق پزشک از میزان لیفت ایجاد می‌شود.
 • ایجاد آلوپسی یا ریزش مو در ناحیه‌ای از سر که برش انجام شده است بسیار رایج است، زیرا خون‌رسانی به فولیکول مو به شدت کاهش می‌یابد.
 • آسیب به عصب حرکتی در شاخه جلویی عصب صورت از دیگر عوارضی است که موجب دفرمگی صورت می‌شود.
 • ایجاد مشکلات چشمی در جراحی‌های غیرتخصصی که توسط پزشک بی‌تجربه انجام شود دیده می‌شود.
 • هماتوم یا جمع شدن لخته خون در زیر پوست و ایجاد درد شدید از عوارض رایج در جراحی‌های تهاجمی است.
 • باز ماندن چشم به‌دلیل لیفت غیرحرفه‌ای و بدون محاسبه نیز، از عوارض لیفت ابرو با اندوسکوپ است.
 • کشیدگی پوست و سردرد از عوارضی است که در برخی افراد ایجاد می‌شود و با مصرف مسکن‌های سبک معمولا کنترل می‌شود. این عارضه به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند.
 • ایجاد خارش در سطح پوست که ناشی از کشیدن پوست و بهبودی محل‌های آسیب دیده بروز می‌کند، بسیار رایج است.
 • آسیب به فولیکول‌های مو یا سوختگی پوست از عوارضی است که جراحی توسط پزشکان بی‌تجربه عامل اصلی بروز آن است. به گفته دکتر رامیراز عضو انجمن گوش حلق و بینی آمریکا، ریزش مو بعد از عمل لیفت اندوسکوپی ابرو معمولا طبیعی است و تا کم‌تر از 6 ماه بهبود پیدا می‌کند. مگر در شرایطی خاص که به دلیل بروز مشکلاتی مثل عفونت در نواحی برش لیفت، فولیکول‌های مو آسیب جدی‌تری دیده باشند و خون‌رسانی در این نواحی مختل شده باشد.
 • بروز بیماری تیروئید اگزوفتالمی که سبب بیرون زدگی چشم می‌شود
 • فلج بل درصورت آسیب به عصب‌های صورت
 • کمبود پوست در پیشانی و کشیدگی زیاد پوست این ناحیه

طبق گزارش مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، بسیاری از عوارض رایج در عمل لیفت ابرو، زمانی ایجاد می‌شود که جراحی توسط پزشک غیرمتخصص و غیرحرفه‌ای انجام شده باشد. در این شرایط معمولا عدم تجربه کافی موجب بروز مشکلات این‌چنینی می‌شود.

اقدامات قبل از عمل لیفت آندوسکوپی ابرو

معمولا برای رسیدن به بهترین نتیجه از هر عمل جراحی، لازم است تا اقداماتی پیش از جراحی انجام شود. در جراحی لیفت ابرو  و رفع چین و چروک پیشانی نیز چنین است. در ادامه قصد داریم به بررسی اقدامات موردنیاز پیش از عمل جراحی بپردازیم.

1-تحقیق و جستجو برای یافتن بهترین پزشک متخصص

یکی از مهم‌ترین اقدامات پیش از عمل جراحی لیفت آندوسکوپی ابرو، شناسایی و انتخاب پزشک متخصص در این زمینه است. به گزارش MedDcape پایگاه اطلاع رسانی اخبار پزشکی، بهترین راهی که می‌توانید تا حدی رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی را تضمین کنید، یافتن پزشک متخصص و قابل اعتماد است. برای این‌کار باید حتما جستجو را از اطرافیان آغاز کنید و درخصوص تجربیات مشابه با آن‌ها تبادل نظر کنید. لیست پزشکان پیشنهادی را بنویسید وتحقیقات شخصی خودتان را شروع کنید. در این فاز، باید تمامی اطلاعات تخصصی، علمی، تجربی و مجازی که در اینترنت قابل دستیابی است را پیدا کنید و با آنالیز همین اطلاعات، تعدادی از پزشکان را خط بزنید و به انتخاب نهایی نزدیک تر شوید.

2-جلسه مشاوره با پزشک متخصص جهت انجام عمل لیفت ابرو با روش اندوسکوپی

زمانی که تحقیقات شما تکمیل شد، یک الی دو پزشک در لیستتان باقی می‌ماند. سعی کنید با تعیین وقت مراجعه حضوری به پزشک، بررسی‌های دقیق‌تری انجام دهید. با مراجعه حضوری و شرکت در جلسه مشاوره، می‌توانید اطلاعات جدیدتر و واقعی‌تری درخصوص پزشک کسب کنید.

در جلسه مشاوره معمولا پزشک متخصص باید به کلیه سوالاتی که از جراحی دارید، پاسخ دهد. صبر و شکیبایی پزشک در پاسخگویی به سوالات، یکی از نشانه‌های تعهد و مسئولیت‌پذیری پزشک محسوب می‌شود. در این جلسه معمولا با معاینه‌ای دقیق و شنیدن انتظارات فرد متقاضی جراحی از انجام آن، پزشک راهکارهایی را اعلام می‌کند و مزایا و معایب هرکدام را نیز بیان می‌کند تا تصمیم نهایی توسط فرد متقاضی گرفته شود.

مشاهده نمونه عمل‌های جراحی و بررسی میزان عوارضی که افراد با شرایط مشابه با متقاضی تجربه کرده‌اند نیز، اطلاعات ارزشمندی برای پیگیری درمان با پزشک موردنظر، دراختیار فرد قرار می‌دهد. پس سعی کنید کلیه سوالاتتان را در همین جلسه بپرسید و نگرانی‌ها و دو‌دلی‌های‌تان را مطرح کنید تا پاسخ علمی و دقیقی بابت آن دریافت کنید. در پایان این جلسه می‌توانید با اطمینان پزشک موردنظرتان را انتخاب کنید و برای تعیین وقت عمل اقدام کنید.

3-پیگیری مقدمات پزشکی قبل از عمل لیفت ابرو به روش آندوسکوپی

پزشک متخصص و باتجربه معمولا پیش از عمل جراحی، پرونده پزشکی شما را بررسی می‌کند. با این اقدام، ریسک بروز مشکلات بعدی تاحد زیادی کاهش پیدا می‌کند. پزشک جهت بررسی‌های بیشتر، انجام آزمایشات و تصویربرداری‌های خاصی را توصیه می‌کند که باید حتما آن را انجام دهید.

در برخی موارد نیز به صلاح دید پزشک، برگه تاییدیه‌ای خطاب به پزشک متخصص قلب و عروق نیز نوشته می‌شود تا وی پس از بررسی تخصصی وضعیت قلب فرد متقاضی، تاییدیه جراحی را برای او امضا نماید. مسئولیت کلیه رویدادها در این زمینه، برعهده پزشک متخصصی است که تاییدیه را امضا کرده است.

توجه داشته باشید که در صورت ابتلا به بیماری‌های دیگری مثل فشار خون، قند خون، بیماری‌های خود ایمنی و موارد این‌چنینی، پزشک متخصص همین پروسه را با پزشک شما انجام می‌دهد تا تاییدیه جراحی را از آن‌ها نیز دریافت کند. در جراحی بالا بردن ابرو با اندوسکوپ، گاهی پزشک متخصص وضعیت چشم را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد و درصورت نیاز، فرد متقاضی را برای دریافت تاییدیه به پزشک متخصص چشم نیز ارجاع می‌دهد.

4- تعامل با پزشک رمز موفقیت جراحی زیبایی

بر اساس اعلام مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، افرادی که با پزشک متخصص‌شان تعامل بیشتری دارند، در نهایت بعد از انجام عمل لیفت آندوسکوپی ابرو، رضایت بیشتری از نتیجه جراحی دارند.

این افراد معمولا تمامی نیازها، انتظارات و هدف‌های‌شان از جراحی را بیان می‌کنند؛ سپس پزشک متخصص باتوجه به علم روز و محدودیت‌های موجود، این نیازها را برای متقاضی بازگو می‌کند. عدم اطلاع از نتایج جراحی معمولا اصلی‌ترین عامل ناامیدی فرد بعد از مشاهده اثرات جراحی زیبایی است. پس سعی کنید با پزشکتان در تعامل مثبت باشید و خواسته‌ها و نظراتتان را بیان کنید سپس محدودیت‌های موجود در جراحی را از پزشک جویا شوید و به نتیجه‌ای مشترک در این خصوص برسید.

5-لوازم موردنیاز برای انجام عمل لیفت آندوسکوپی ابرو را تهیه کنید

معمولا در جلسه مشاوره و بعد از تعیین وقت قبلی، پزشک متخصص لوازمی را که باید توسط فرد آماده شود را بیان می‌کند. گاهی بر حسب نوع عمل، استفاده از ساپورت‌های پزشکی مخصوص توسط پزشک توصیه می‌شود. تهیه نمودن یک پیراهن با دکمه یا زیپ که هیچ فشاری در هنگام پوشیدن ایجاد نکند بسیار ضروری است. تهیه داروهای تجویز شده توسط پزشک به همراه کمپرس سرد، از جمله لوازمی است که موجب کنترل درد و تورم خواهد شد و ریسک عفونت بعد از عمل لیفت آندوسکوپیک را کاهش خواهد داد.

6-مصرف دخانیات و الکل را قطع کنید

استفاده از الکل همیشه روند بهبودی را کند می‌کند و اختلالاتی در سیستم بدن ایجاد می‌کند که ریسک بروز نکروز بافت پوست، تنگی نفس، کندی روند بهبودی و مشکلات این‌چنینی را پدید می‌آورد. مصرف دخانیات مثل سیگار و قلیان نیز، شرایط مشابهی در بدن ایجاد می‌کند. پس بهتر است زمانی برای تعیین وقت عمل اقدام کنید که حداقل یک ماه از مصرف الکل و استعمال دخانیات شما گذشته باشد.

7-قطع مصرف برخی داروها

داروهایی که خون را رقیق می‌کنند معمولا ریسک بروز خون‌ریزی در زمان عمل را افزایش می‌دهند، پس سعی کنید حداقل یک هفته پیش از انجام جراحی اندوسکوپیک ابرو، از مصرف داروهایی مثل آسپرین خودداری کنید. برخی داروها که برای کنترل بیماری‌های خود ایمنی مثل روماتیسم مصرف می‌شوند نیز، باید پیش از انجام جراحی کنترل شوند. در این راستا باید تاییدیه‌ای به پزشک متخصص در آن حوزه ارجاع شود تا درصورت نیاز توصیه‌های لازم برای جراحی را به پزشک متخصص جراحی پلاستیک، ابلاغ نماید.

8-درک زیبایی شناسی پزشک

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان انتخاب پزشک باید به آن توجه کنید، درک پزشک از زیبایی شناسی است. پزشک باید با بررسی و ارزیابی تناسب بین اجزا مختلف صورت، اقدام به انجام جراحی نماید. درصورتی‌که لیفت ابرو بدون درنظر گرفتن این نکته انجام شود، حتی درصورت انجام آن به بهترین شکل نیز، اثر زیبایی و جذابیت را در چهره نخواهد داشت. تفاوت اجزا صورت در آقایان و خانم‌ها نیز، نکته مهم دیگری است که تنها توسط پزشکان باتجربه و دارای درک زیبایی شناختی، به خوبی درنظر گرفته می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی لیفت آندوسکوپی ابرو

انجام مراقبت‌های بعد از عمل و همچنین رسیدگی‌های بعد از آن، بخش مهمی از جراحی زیبایی را تشکیل می‌دهند. درواقع، بخش عمده‌ای از نتیجه عمل لیفت آندوسکوپی ابرو، به همین مراقبت‌ها بستگی دارد. پس سعی کنید با افزایش آگاهی در این زمینه، ریسک بروز مشکلات بعد از عمل لیفت ابرو را کاهش دهید و نتیجه را به رضایت‌بخش‌ترین شرایط نزدیک کنید.

 • حتما بعد از عمل لیفت ابرو با اندوسکوپی، به‌طور منظم داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک متخصص را مصرف نمایید؛ چرا که سردرد و ایجاد درد ناشی از کشش عضلات و پوست تا چند روز بعد از عمل وجود دارد.
 • کیسه‌های کمپرس یخ را پیش از ترخیص از بیمارستان، آماده کنید و تا 24 ساعت بعد از جراحی به‌طور مداوم استفاده کنید. کنترل میزان تورم و کبودی در این 24 ساعت، موجب تسریع در بهبودی و کاهش چشم‌گیری از میزان درد دارد.
 • تدارک محل مناسب برای خواب به‌صورت شیب‌دار موضوع مهمی است که باید درخصوص آن با جدیت عمل کنید. حتما پیش از انجام جراحی، تخت خواب‌تان را به‌وسیله بالشت‌های مناسب و قرار دادن آن در محل خواب، شیب‌دار کنید تا بعد از جراحی دچار تورم، کبودی و درد بیشتر در ناحیه سر نشوید.
 • حتما پانسمان محل زخم و بخیه را طبق دستور پزشک و در زمان‌های تعیین شده با داروهایی که توسط پزشک متخصص‌تان تجویز شده است، شست و شو دهید و پانسمان را تعویض کنید. این‌کار به شما کمک می‌کند تا درگیر عفونت‌های بعد از عمل جراحی نشوید.
 • تا یک الی دو ماه از رنگ کردن مو و استفاده از مواد شیمیایی در ناحیه سر پرهیز کنید.
 • حتما برای استحمام از پزشک متخصص‌تان پرس و جو کنید و حداقل تا 3 روز بعد از عمل لیفت آندوسکوپی ابرو، از ایجاد رطوبت در محل زخم و اطراف آن پرهیز کنید.
 • مصرف ویتامین‌های تجویز شده توسط پزشک را ادامه دهید و مراقبت‌های بیشتری از خودتان انجام دهید تا درگیر سرماخوردگی نشوید. بدیهی است که باتوجه به لیفت ابرو، عطسه و سرفه درد بیشتری به شما تحمیل می‌کند.
 • مصرف سیگار و قلیان را قطع کنید و تحت هیچ شرایطی از الکل استفاده نکنید. عدم توجه به این نکات موجب طولانی‌تر شدن دوران نقاهت و بهبودی پوست می‌شود. ضمن این‌که بروز مشکلاتی مثل ریزش مو ناشی از عمل و داروی بیهوشی نیز تشدید می‌گردد.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید و تا حداقل یک هفته استراحت کنید.
 • انجام رانندگی تا سه هفته پیشنهاد نمی‌شود. زیرا فشار سردرد و کشیدگی پوست، موجب بروز مشکلات در حین رانندگی می‌شود.

برای اگاهی از ویژگیهای بهترین کلینیک و پزشک کاشت مو این مقاله را بخوانید.

اپلیکیشنی که چهره بعد از عمل شما را نشان می‌دهد

جالب است بدانید که با این اپلیکیشن می‌توانید نتیجه جراحی لیفت آندوسکوپیک ابرو را در خودتان ببینید. وب سایت AEdit یکی از بهترین ارائه دهندگان تغییرات زیبایی به شکل سه بعدی است؛ این شرکت با دریافت عکس صورت شما، این امکان را از طریق اپلیکیشن برای‌تان فراهم می‌کند تا نتیجه هر عمل جراحی را در صورتتان مشاهده کنید و سپس برای انجام یا  عدم انجام آن تصمیم بگیرید. پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی و هوش مصنوعی و گرافیک، همگی در یک برنامه‌نویسی دقیق و هوشمندانه به کمک علاقه‌مندان جراحی زیبایی آمده‌اند تا پدیده‌ای جالب را در این زمینه خلق کنند.

سوالات متداول درباره لیفت ابرو به روش اندوسکوپی

معمولا پیش از انجام جراحی‌های زیبایی، یک دنیا سوال در ذهن ما وجود دارد از قیمت لیفت ابرو با نخ گرفته تا مراحل لیفت ابرو که در زمان مراجعه به پزشک متخصص، تنها بخشی از آن را می‌پرسیم و بخش دیگری را به دلایل مختلفی در ذهن نگهداری می‌کنیم. عدم اطلاع از پاسخ این پرسش‌ها، استرس و نگرانی‌های زیادی را به ما تحمیل می‌کند. پس بهتر است پاسخ برخی از سوالات متداول را همینجا مطالعه کنید تا استرس‌تان برای انجام عمل لیفت آندوسکوپیک ابرو کاهش پیدا کند.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر