عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی چیست؟

22,204

عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی، نوعی جراحی ترمیم پستان است که برای کاهش سایز و متناسب کردن فرم سینه انجام می‌شود. شاید داشتن سینه‌های بزرگ در نگاه برخی، به جذابیت و زیبایی فرد کمک کند اما وقتی اندازه سینه از حد طبیعی بیشتر شود، حتما مشکلاتی را نیز در پی خواهد داشت. یک جراح پلاستیک ماهر با انجام اصولی جراحی کاهش سایز سینه، اندامی خوش فرم برای شما ایجاد می‌کند. در نتیجه، هم میزان اعتماد به نفس و حس خوب فرد نسبت به بدن‌ خود افزایش می‌یابد و هم مشکلات و درد وی رفع شود.

با این حال کوچک کردن سینه، عمل جراحی است که حتما باید با مشورت پزشک متخصص و آگاهی از تغییرات پس از عمل، انجام شود. برای تصمیم‌گیری در مورد انجام عمل کاهش سایز سینه باید بدانید که چه عوارضی ممکن است وجود داشته باشد. همچنین این عمل برای دسته‌ای از افراد انجام نمی‌شود. نتایج جراحی نیز بسته به فرم و ویژگی‌های بدن هر فرد و همچنین تکنیک به‌کار رفته، متفاوت است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد عوارض و مزایای جراحی کوچک کردن سینه آگاه شوید.

عمل کوچک کردن سینه چیست؟

کوچ کردن سینه یا کاهش سایز سینه، نوعی جراحی پلاستیک زیبایی است. با این حال در برخی افراد جنبه درمانی دارد؛ یعنی برای کاهش درد و رفع مشکلات حرکتی، انجام می‌شود. بنا به دلایل مختلفی ممکن است اندازه سینه‌ها در خانم‌ها بزرگ شود. این افزایش سایز از یک حد نرمال که بگذرد، مشکلاتی را ایجاد می‌کند و غیر قابل تحمل می‌شود.

در ماموپلاستی کاهشی، با برداشتن بافت اضافی سینه، غدد، چربی و همچنین پوست اضافی، اندازه سینه کاهش می‌یابد. در واقع جراح متخصص پلاستیک با انجام چند برش خاص و جدا کردن بخش‌های اضافی، هم سینه را کوچک می‌کند و هم با تغییر جای نوک و هاله سینه، فرم پستان‌ها را به حالت طبیعی برمی‌گرداند.

از عمده دلایل بزرگ شدن اندازه سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضافه وزن که با افزایش میزان چربی در بافت سینه همراه است.
 • مصرف برخی داروهای هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری که با تغییر در میزان هورمون‌های زنانه، به تحریک بافت‌های سینه و افزایش اندازه آن‌ها دامن می‌زند.
 • بارداری؛ به طور طبیعی در این دوران بدن مادر برای شرایط جدید و مراقبت از کودک آماده می‌شود که یکی از این تغییرات، افزایش سایز سینه است.
 • یائسگی نیز با افزایش میزان چربی در بافت سینه و بزرگ شدن آن همراه است.

عمل کوچک کردن سینه، در تمامی موارد گفته شده، کمک می‌کند تا اندازه سینه‌ها به حالت نرمال تغییر پیدا کند. این اندازه بسته به فرم بدن هر شخص ممکن است متفاوت باشد. همچنین عدم تقارن در سینه‌ها و کوچک و بزرگ بودن آن‌ها نیز با ماموپلاستی کاهشی قابل اصلاح است.

تغییرات پس از عمل کوچک کردن سینه

گام نخست در انجام ماموپلاستی کاهشی

اگر قصد انجام ماموپلاستی کاهشی را دارید، لازم است مراحلی را طی کنید. بعد از تصمیم به انجام ماموپلاستی کاهشی، لازم است در خصوص انتخاب پزشک متخصص، تحقیقاتتان را شروع کنید. برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب از عمل کوچک کردن سینه، لازم است پزشک متخصص حاذقی را پیدا کنید. جراحی کوچک کردن سینه، عمل زیبایی حساسی است که نتیجه مطلوب آن، بستگی به تبحر پزشک دارد.

در ادامه، به نکاتی در انتخاب پزشک متخصص جراحی زیبایی می‌پردازیم.

انتخاب پزشک متخصص برای انجام ماموپلاستی کاهشی

در گام اول پیش از انجام عمل کوچک کردن سینه، نام پزشکانی که به گوشتان خورده‌است را یادداشت کنید. سعی کنید لیست کاملی از پزشکان متخصصی که نمونه جراحی‌های آن‌ها را در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده‌اید بنویسید. سپس، به بررسی دقیق‌تر نمونه‌کارها در فضای مجازی، کامنت‌های صفحات و مشورت مجازی با بیماران آن پزشکان، بپردازید. پزشکانی که در این بررسی نتایج مثبتی داشته‌اند را وارد لیست بعدی کنید. حال، نوبت به مشاوره حضوری و بررسی دقیق‌تر بیماران از نزدیک می‌رسد.

در ادامه، به نکاتی در انتخاب پزشک متخصص جراحی زیبایی می‌پردازیم.

در جلسه مشاوره با جراح متخصص زیبایی چه می‌گذرد؟

در اولین مراجعه به مطب پزشک جهت عمل کوچک کردن سینه، احتمالاً باید فرم اولیه را که در آن سوالاتی در خصوص مشخصات اولیه، وضعیت جسمانی، سابقه مصرف دارو، جراحی، ابتلا به بیماری‌های خاص و… پرسیده شده است را پر کنید. سپس، برای ملاقات با پزشک منتظر بمانید. در زمان انتظار، ممکن است بتوانید با برخی مراجعین که پیش‌تر جراحی شده‌اند، صحبت کنید تا در انتخاب پزشک مطمئن‌تر شوید. در جلسه مشاوره، پزشک ابتدا سینه شما را بررسی می‌کند تا به شما بگوید، امکان چند سایز کاهش بدون عوارض جانبی وجود دارد. همچنین، در ادامه، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود تا از سایز سینه‌ای که مدنظرتان است، مطلع شود.

چه سوالاتی باید از پزشک پرسیده شود؟

جلسه مشاوره حضوری قبل از عمل کوچک کردن سینه، بهترین زمان برای پرسیدن سوال‌هایی است که ذهن شما را درگیر کرده‌است. زمان بهبودی، جای بخیه‌ها روی بدن و دوران نقاهت، از رایج‌ترین سوالاتی است که در جلسه مشاوره پرسیده می‌شود.

برای عمل کوچک کردن سینه از چه تکنیکی استفاده می‌شود؟

ابتدا باید در مورد تکنیک جراحی کوچک کردن سینه سوال کنید؛ این عمل، با دو یا سه برش انجام می‌شود که یکی از آن‌ها دور نیپل (هاله سینه) و دیگری از نیپل تا پایین به ‌صورت عمودی و برش آخر، در ناحیه چین سینه به صورت افقی ایجاد می‌شود که اصطلاحاً به آن، برش T می‌گویند. اما ممکن است جراح شما جراحی را فقط با برش نیپل و برش عمودی انجام دهد که با این تکنیک فقط در دو ناحیه سینه بخیه خواهید داشت.

دوران نقاهت بعد از عمل چقدر است؟

برای هر کسی دوران نقاهت جراحی اهمیت زیادی دارد، پزشک شما، باید در خصوص مدت زمانی که باید بعد از عمل کوچک کردن سینه، استراحت کنید، به شما اطلاعات دهد. همچنین، در صورتی‌که ورزش حرفه‌ای خاصی انجام می‌دهید، محدودیت‌های احتمالی برای شروع مجدد ورزش را نیز، مشخص نماید.

مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی سینه کدامند؟

مهم‌ترین نکته در جراحی کوچک کردن سینه، بعد از مهارت جراح، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل است. پس لازم است پزشک در جلسه مشاوره، شما را از این مراقبت‌ها آگاه کند تا با اطلاع از آن، به ایجاد بهترین نتیجه از عمل کمک کنید.

چه آزمایش‌هایی را قبل از عمل باید انجام داد؟

قبل از جراحی باید آزمایش‌هایی انجام دهید که پزشک با اطمینان از شرایط جسمی شما، برای جراحی تصمیم بگیرد. پس حتما از پزشک در خصوص آزمایش‌هایی که لازم است انجام دهید سوال کنید. آزمایش خون و تاییدیه پزشک متخصص قلب، از رایج‌ترین تاییدیه‌های قبل از عمل کوچک کردن سینه است.

بعد از عمل کوچک کردن سینه باید گن مخصوص تهیه شود؟

بعد از عمل کوچک کردن سینه، لازم است از گن (سوتین طبی) استفاده کنید. استفاده از گن، کمک می‌کند تا سینه، فرم بهتری بگیرد. حتما از پزشکتان در این خصوص سوال کنید و مطلع باشید که تهیه گن به عهده شما است یا بعد‌ از جراحی توسط کادر پزشکی، در اختیارتان قرار می‌گیرد؟ اگر لازم است شما گن را تهیه کنید، مارک و سایز آن را از پزشک سوال کنید.

محل انجام جراحی (کلینیک یا بیمارستان) کجاست؟

یکی از مواردی که در جلسه مشاوره، باید از پزشک خود بپرسید، محلی است که جراحی شما در آن انجام می‌شود. این محل باید دارای استاندارد‌های لازم باشد، تا در صورت بروز هر گونه اتفاق غیرمنتظره پزشکی، تجهیزات موردنیاز جهت احیا و بهبودی، در دسترس باشد. بیمارستان‌های مجهز، ایمن‌ترین محل، برای انجام عمل کوچک کردن سینه هستند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

چه کسانی برای کوچک کردن سینه مناسب هستند؟

بزرگ شدن بیش از اندازه سینه، معمولا مشکلات بسیاری را برای فرد به‌وجود می‌آورد. وجود یک یا چند مورد از این مشکلات می‌تواند فرد را به گزینه مناسب برای انجام ماموپلاستی کاهشی تبدیل کند:

 • محدودیت در حرکت و ورزش به دلیل بزرگی سینه‌ها
 • درد گردن و شانه به دلیل وجود فشار غیر متعارف
 • سوزش پوست سینه
 • دردهای عصبی
 • مشکلات در پوشیدن لباس
 • عدم تقارن در اندازه سینه‌ها و کوچک و بزرگ بودن آنها
 • ظاهر نامناسب و کاهش اعتماد به نفس شخص به دلیل اندازه بزرگ سینه‌ها

با این حال ممکن است برخی افراد از همان دوران جوانی بنا به دلایلی با بزرگی سایز سینه دست به گریبان باشند اما تا زمانی که پستان‌ها تکامل و تثبیت پیدا نکردند، نمی‌توانند ماموپلاستی کنند. به همین دلیل سن فرد باید بالای ۱۸ سال باشد.

از سوی دیگر وجود برخی مشکلات نیز برای انجام عمل کوچک کردن سینه، محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند. نخست اینکه اگر قصد بارداری و شیردهی دارید، باید این عمل را به تعویق بیاندازید. ممکن است عمل کوچک کردن سینه بر میزان شیردهی شما اثر منفی بگذارد. البته بسته به میزان مهارت پزشک و همچنین تکنیک به‌کار رفته در جراحی، میزان آسیب به مجاری شیردهی متفاوت است. گاهی می‌شود از بروز مشکل برای شیردهی جلوگیری کرد اما بهتر است ریسک این کار را کنار گذاشت. با این حال پیش از ماموپلاستی کاهشی حتما جراح خود را از قصد خود برای بارداری آگاه کنید تا بهترین تصمیم برای وضعیت شما گرفته شود.

همچنین اگر اضافه وزن دارید، نخست باید کاهش وزن انجام دهید؛ سپس عمل کاهش سایز سینه برای شما انجام شود. گاهی با کم شدن میزان چربی در ناحیه سینه، اندازه آن نیز کاهش می‌یابد و شما را از انجام ماموپلاستی کاهشی، بی‌نیاز می‌کند. در صورت وجود مشکلات و بیماری‌های زیر نیز انجام عمل کوچک کردن سینه برای فرد ممنوع می‌باشد:

 • مشکلات قلبی و عروقی و همچنین دیابت
 • وجود هرگونه بیماری در ناحیه سینه
 • اضافه وزن بسیار بالا
 • رشد جسمی ناقص
سینه‌های نامتقارن که به ماموپلاستی کاهشی نیاز دارد

بد نیست اشاره شود برای آقایان نیز عمل کوچک کردن سینه قابل انجام است. ژنیکوماتسی، به آقایانی که به دلایل مختلف دچار بزرگ شدن و افتادگی در ناحیه سینه خود شده‌اند کمک می‌کند تا اندام متناسبی داشته باشند.

روش جراحی کوچک کردن سینه

کوچک کردن سینه با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. بسته به وضعیت بدنی فرد و تکنیک به‌کار رفته، ماموپلاستی کاهشی معمولا بین ۲ تا ۴ ساعت زمان نیاز دارد. نخست جراح برش‌هایی را پیرامون هاله سینه، ایجاد می‌کند. سپس از زیر هاله پستان تا چین زیر سینه یک برش عمودی زده می‌شود. در صورت نیاز، یک برش افقی نیز در ناحیه چین زیر سینه ایجاد می‌شود.

پس از باز شدن سینه، بافت‌ها و غدد اضافی، چربی و پوست اضافه را برمی‌دارد. معمولا در سینه‌های بزرگ، نوک و هاله سینه دچار افتادگی است که جراح آن را به محل مناسب و طبیعی خود برمی‌گرداند. در این گام سعی می‌شود ارتباط خونی و پیوند نوک سینه با بافت سینه قطع نشود. سپس پوست سینه دوباره بخیه می‌خورد و پانسمان می‌شود.

کوچک کردن سینه با تکنیک پدیکور

در تکنیک پدیکور، علاوه بر کاهش سایز سینه، پوست اضافه آن برداشته می‌شود، هاله و نوک سینه، در جای مناسب خود قرار می‌گیرد و فرم سینه بهبود پیدا می‌کند. در پدیکور، شریان‌های خونی و عصب سینه قطع نمی‌شوند و متصل می‌مانند، تا بعد از جراحی و طی کردن دوران نقاهت، بیمار با مشکل از دست دادن حس سینه مواجه نشود. در برخی موارد، ممکن است پزشک نتواند از این تکنیک استفاده کند و حس سینه، از بین برود.  فراموش نکنید که در برخی مواقع، ممکن است در روزهای ابتدایی، حس سینه از بین برود اما بعد از مدتی، به حالت قبل برمی‌گردد.

روش برش و جراحی کوچ کردن سینه

پیش از جراحی باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • یک هفته از قبل از جراحی مصرف الکل و دخانیات را قطع کنید.
 • از مصرف داروهای ضد انعقاد خون خودداری کنید.
 • شب پیش از جراحی به حمام بروید.
 • صبح روز جراحی ناشتا باشید.
 • روز جراحی، یک نفر همراه داشته باشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر ویدئو زیر را در مورد اقدامات پیش از عمل کوچک کردن سینه مشاهده کنید:

مراقبت‌های پس از عمل کوچک کردن سینه

پس از جراحی به توصیه‌های پزشک جراح خود به دقت عمل کنید. با مراقبت مداوم از سینه‌ها تا شش ماه، به نتایج خوب ماموپلاستی کاهشی دست خواهید یافت. رعایت موارد زیر را فراموش نکنید:

 • پس از عمل، وجود درد در ناحیه سینه طبیعی است. با کمک مسکن درد کاهش می‌یابد و پس از چند هفته کاملا رفع می‌شود.
 • پس از جراحی تورم و کبودی وجود خواهد داشت که برای رفع شدن کمی طول می‌کشد. گاهی رفع ورم پس از جراحی کوچک کردن سینه، به ماه‌ها زمان نیاز دارد.
 • برای خارج شدن خونابه و دیگر ترشحات، لوله‌ای در سینه‌ها کار گذاشته می‌شود که پس از چند روز برداشته می‌شود.
 • داروهای تجویز شده را بر اساس دستور پزشک حتما مصرف کنید.
 • روزهای پس از عمل راه بروید. این کار به بهبود زودتر شما کمک می‌کند.
 • رژیم غذایی خود را با مایعات شروع کنید تا آب از دست رفته بدن جبران شود.
 • میوه‌ی آناناس در بهبود زودتر جای جراحی موثر است.
 • مصرف سدیم و نمک را کاهش دهید.
 • از سوتین طبی همیشه استفاده کنید جز در موقع حمام کردن.
 • تا سه روز پس از جراحی حمام نروید.
 • همیشه جای زخم را خشک نگه دارید و بخیه‌ها را دستکاری نکنید.
 • تا مدتی از انجام هرگونه فعالیت سنگین و حرکت دادن دست که به سینه‌ها فشار وارد کند (حتی رانندگی کردن) خودداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر ویدئو زیر را در مورد عمل کوچک کردن سینه مشاهده کنید:

ماموپلاستی سینه و دیابت

اگر دیابت وابسته به انسولین داشته باشید، هر گونه عمل جراحی غیرضروری برای شما ممنوع است. اما اگر قند خون ناشتا شما کم‌تر از ۱۱۵ باشد، می‌توانید با مشورت پزشک و صلاح‌دید جراح، عمل کوچک کردن سینه را انجام دهید.

ماموپلاستی کاهشی و فشار‌ خون

اگر فشار خون شما بالا باشد، ممکن است جراحی و بیهوشی برایتان خطرساز شود. به همین‌دلیل بهتر است، قبل از جراحی، نسبت به کنترل فشارخون اقدام کنید و تحت نظر متخصص قرار بگیرید. بعد از استفاده از دارو‌های کنترل‌کننده فشارخون، با مشورت جراح، متخصص بیهوشی و پزشکی که برای کنترل فشارخون تحت نظر او هستید، می‌توانید برای جراحی تصمیم بگیرید.

ورم بعد از عمل کوچک کردن سینه

بعد از جراحی کوچک کردن سینه، تورم کاملا طبیعی است. این ورم، ممکن است باعث شود فرم سینه‌تان چندان دل‌خواه نباشد، اما نگران نباشید. بعد از کاهش تورم، سینه به فرم ایده‌آل شما نزدیک می‌شود. در بیشتر مواقع، دو ماه ابتدایی بعد از انجام جراحی، تورم در شدیدترین حالت خود است و با گذشت زمان، به مرور کاهش پیدا می‌کند.

درد بعد از عمل کوچک کردن سینه

حتما دلتان می‌خواهد بدانید که تا چه حد درد منتظرتان است، اگر این سوال را از افراد مختلف بپرسید، قطعا پاسخ‌های متفاوتی می‌گیرید؛ چرا که میزان درد، به آستانه تحمل هر شخص بستگی دارد. اما در مجموع، اغلب افراد بعد از جراحی، درد شدیدی تجربه نمی‌کنند و با استفاده از مسکن‌های تجویزشده پزشک، دردشان قابل کنترل است.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

عمل کوچک کردن سینه در افراد سیگاری

اگر سیگار می‌کشید تا قبل از ترک آن، کاندید مناسبی برای عمل ماموپلاستی نیستید؛ چرا که سیگار خون‌رسانی را با مشکل مواجه می‌کند؛ در نتیجه، ممکن است با مشکلاتی که در ادامه خواهیم گفت مواجه شوید:

 • تاخیر در بهبود زخم
 • تیره شدن بخیه‌ها
 • عدم خون‌رسانی و نکروز بافت سینه
 • عفونت

پس بهتر است، قبل از انجام جراحی، سیگار را کنار بگذارید و سالم‌تر زندگی کنید تا بهترین نتیجه را از عملتان بگیرید. همچنین، اگر قلیان می‌کشید، به مخدر اعتیاد دارید و یا در معرض دود آن هستید، باید با پزشکتان این موضوع را در میان بگذارید.

عمل کوچک کردن سینه در افراد الکلی

الکل باعث انبساط رگ‌ها می‌شود. در نتیجه، خون‌ریزی حین عمل افزایش پیدا می‌کند. همچنین مصرف الکل باعث افزایش تورم بعد از جراحی می‌شود. پس اگر الکل مصرف می‌کنید، باید حداقل ۲ هفته قبل و بعد از ماموپلاستی کاهشی آن را کنار بگذارید.

عمل کوچک کردن سینه بعد از بارداری

بعد از بارداری و زایمان، اگر شیردهی داشته باشید، نمی‌توانید تا پایان شیردهی عمل کوچک کردن سینه را انجام دهید. به‌همین‌دلیل توصیه می‌شود، دو ماه بعد از پایان دوران شیردهی، برای ماموپلاستی کاهشی اقدام کنید. اما در صورتی‌که، سینه‌هایتان شیر نداشته باشد و فرزندتان از شیرخشک تغذیه کند، می‌توانید این جراحی را ۶ ماه بعد از زایمان انجام دهید.

بارداری و شیردهی بعد از عمل کوچک کردن سینه

ماموپلاستی کاهشی، منعی برای بارداری ندارد. شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی، بعد از جراحی کوچک کردن سینه، باردار شوید. اما ممکن است این عمل باعث توفق شیردهی شود یا حجم شیر کاهش پیدا کند که بسته به تکنیک جراح، این مسئله متغیر است.

محدودیت سنی عمل کوچک کردن سینه

انجام عمل کوچک کردن سینه برای سنین بالای ۱۸ سال تا ۶۰ سال انجام می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که در مراجعه‌کننده بالای ۴۰ سال، بهتر است آزمایش‌های قبل از جراحی، تکمیل‎تر انجام شود تا با این‌کار، اطمینان حاصل شود که بیمار مشکل زمینه‌ای مخاطره‌آمیز نداشته باشد.

ورزش بعد از ماموپلاستی

اگر ورزشکار هستید و یا می‌خواهید بعد از عمل، ورزش را شروع کنید، باید کمی صبر داشته باشید؛ تا حداقل ۳ الی ۴ ماه بعد از جراحی، بهتر است ورزش سنگین نکنید. اما یک ماه بعد از جراحی، می‌توانید پیاده روی سبک را شروع کرده و بعد از یک ماه و نیم ورزش‌های هوازی را انجام دهید.

احساس سینه، بعد از ماموپلاستی کاهشی

یکی از موضوعاتی که اغلب باعث نگرانی است، از بین رفتن حس سینه بعد از جراحی کوچک کردن سینه است. یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی سراغ شما بیاید، بی‌حس ماندن سینه‌هاست که این مسئله به مهارت پزشک در تکنیک پدیکور و همچنین، شرایط سینه بیمار بستگی دارد. با بی‌حس شدن سینه‌ها، قدرت جنسی در این قسمت نیز کاهش می‌یابد.

ترمیم اسکار (جای زخم) عمل کوچک کردن سینه

بعد از عمل، اسکار‌هایی در ناحیه جراحی ایجاد می‌شود که ظاهر چندان خوشایندی ندارد. ترمیم اسکار پوستی، قبل از هر چیزی نیاز به زمان دارد. اما می‌توانید با روش‌هایی، فرآیند ترمیم اسکار را تسریع کنید.

 • استفاده از خوراکی‌های ترمیم‌کننده زخم

خوراکی‌هایی مثل آناناس، به ترمیم هرچه سریع‌تر زخم کمک می‌کنند. شما می‌توانید از قطعات آناناس طبیعی استفاده کنید. همچنین کپسول‌هایی نیز وجود دارند که، حاوی عصاره آناناس است، مثل قرص آناهیل.

 • پانسمان زخم

پانسمان زخم، از عفونت آن پیشگیری کرده و روند ترمیم زخم را نیز تسریع می‌کند. برای پانسمان، بهتر است از گاز وازلینه استفاده کنید تا پانسمان به زخم نچسبد.

 • استفاده از پمادهای ترمیم‌کننده زخم

بعد از این که بخیه جوش خورد و زخم روی آن، ریخت، می‌توانید، استفاده از پماد‌های ترمیم کننده اسکار را شروع کنید. این پمادها انواع مختلفی دارند. پس بهتر است، در این خصوص از پزشکتان مشورت بگیرید. کرم اسکاراستاتیک (Scar Esthetique)، سیکالفیت اَوِن (Avene Cicalfate)، ژل استراتامد (Stratamed)، ژل استراتادرم (Strataderm Gel)، ژل کنتراکتیوبکس (contractubex) و کرم سیکااکسپرت پایوت (Payot Cicaexpert Cream) از بهترین ترمیم‌کننده‌ها برای اسکار ناشی از جراحی ماموپلاستی کاهشی هستند.

هزینه عمل ماموپلاستی کاهشی

هزینه جراحی کوچک کردن سینه، به حجم سینه‌ها (سختی عمل)، محل جراحی و نوع بیهوشی بستگی دارد. این هزینه بر اساس تعرفه پزشک و شرایط هر فرد متفاوت است و نمی‌توان هزینه عمل کوچک کردن سینه را به‌طور دقیق، مشخص کرد. پس بهتر است، جهت اطلاع از هزینه عمل ماموپلاستی کاهشی، با پزشکتان صحبت کنید.

عمل کوچک کردن سینه شامل بیمه می‌شود یا خیر؟

گاهی عمل کوچک کردن سینه، ضرورتی بیش‌تر از یک عمل زیبایی ساده دارد. وزنی که سینه‌ها به گردن و شانه‌ها تحمیل می‌کنند، ممکن است باعث درد و آرتروز شود. به همین دلیل، بعضی از بیمه‌ها در صورت درمانی بودن عمل، بخشی از هزینه‌های آن را پوشش می‌دهند. بهتر است قبل از عمل، به بیمه‌گر مراجعه و در خصوص پوشش‌دهی بیمه و مدارک لازم پرس‌و‌جو کنید.

اغلب برای استفاده از بیمه، باید پزشک متخصص ارتوپد، آسیب به ستون فقرات به علت سنگینی بیش‌از‌حد سینه را تائید کند. در آخر پرونده پزشکی شما در کمیسیون بررسی و رای نهایی مبنی بر پوشش‌دهی یا عدم پوشش‌دهی بیمه، صادر می‌شود.

آیا می‌توان حجم سینه را با روشی به جز جراحی ماموپلاستی کاهشی، کم کرد؟

روش دیگری برای کاهش حجم سینه وجود دارد که در این روش، با ساکشن چربی‌های سینه، حجم آن را کم می‌کنند. اما این تکنیک برای افرادی که سینه‌های افتاده‌‌ای دارند، هرگز روش مناسبی نیست. اغلب افراد، از عمل کوچک کردن سینه، انتظار زیبایی بیشتر هم دارند.این زیبایی، با برداشتن پوست سینه و بالا بردن نیپل، حاصل می‌شود. اما زمانی‌که فقط از طریق ساکشن چربی، بافت سینه را کم کنید، ممکن است سینه کوچک‌تر شود، اما افتادگی پوست آن، برطرف نمی‌شود.

برای اطلاع بیشتر از عمل کوچک کردن سینه، روی کاتالوگ زیر را کلیک کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
86 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سایت خوب و مفیدی دارید
  مطالب بسیار آموزنده و کاربردی هستند
  خسته نباشید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   از حسن انتخاب شما سپاسگذاریم

   1. فاطمه می گوید

    سلام من۲۵سالمه ولی سینه های خیلی افتاده وبزرگی دارم تصمیم به عمل دارم ولی میخوام بدونم هزینش تقریبا چقدره که اقدامات لازموانجام بدن

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 2. بیات می گوید

  بیمه عمل کوچک کردن سینه رو پوشش میده؟ من سینه هام خیلی بزرگه دکتر برای ستون فقراتم نامه داده که باید عمل کنم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   خیر- عمل جراحی کوچک کردن سینه جز جراحی های زیبایی محسوب می شود و عمل های زیبایی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند.

  2. سیمین می گوید

   سلام من شیمی درمانیم تمام شده و میخوام عمل کنم و چون کیست دارم دلم میخواست سایز سینه هدمو کوچک کنم و این کیست هام دربیاددکترم گفت هم عمل دراوردن تودا و هم کوچک کردن را با هم انجام میده به یه نفر اقای دکتر جواب داده بودن این دو عمل با هم نمیشه نگران شدم ایا واقعا نمیشه دلیل نشودنش چیه پس چرا دکترم گفته میشه اونم فوق تخصص جراحی و زیبایی و۰۰ ضمنا من احتمالا پرتو درمانی هم‌داشته باشم

   1. Doctor najafbeygi می گوید

    با سلام
    اگر کیست کوچک باید مشکلی ندارد ولی اگر بزرگ باشد حتما باید بهبود پیدا کند تا سایز سینه دقیق مشخص شود و بعد برای جراحی زیبایی سینه اقدام کرد.

 3. زهره می گوید

  عمل کوچک کردن سینه با جراحی اتفاق میوفته یا ساکشن؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   عمل کوچک کردن سینه برای خانوم ها به دلیل وجود غدد شیری از طریق ساکشن امکان پذیر نیست ولی برای سینه آقایان می توان از انواع دستگاه های ساکشن استفاده نمود.

 4. ناشناس می گوید

  همزمان با عمل کوچک کردن سینه لیفت هم اتفاق میوفته؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله معمولا تمام کسانی که نیاز به کوچک کردن سینه دارند هم زمان باید برای آنها لیفت سینه نیز انجام شود.

   1. مریم عزیزی می گوید

    سلام ببخشین هزینه کوچیک کردن سینه و لیفتش چقدره؟جدا جداشم بگین باهمم بگین ممنون

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

    2. مریم می گوید

     باسلام میخواستم بدونم دراونجاعلاوه برکوچک کردن سینه هام ایامیتونم عمل شکم وپهلوهایم هم انجام بدم .باسپاس

     1. Doctor najafbeygi می گوید

      با سلام
      بله می توانید انجام دهید. فقط باید تما به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود آیا انجام همزمان این عمل ها برای شما امکان پذیر است یا خیر.

 5. رضوی می گوید

  این مدل عمل کوچک کردن سینه فقط برای خانم هاست ؟ برای اقایون روشی وجود داره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   عمل ماموپلاستی فقط برای خانم ها انجام می شود. مشابه این عمل در آقایان ژنیکوماستی است که چربی های سینه آقایان تخلیه می شود.

 6. كيانا می گوید

  سلام، وقتتون بخیر؛ اقای دکتر ممکنه خواهش کنم راهنمایی بفرمایید که از بین رفتن هاله و نوک سینه در جراحی کاهنده از عوارض طبیعی جراحی محسوب میشه یا اینکه عنوان قصور پزشکی داره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای بررسی علت از بین رفتن نوک سینه در ماموپلاستی باید کمسیون پزشکی تشکیل شود و بررسی شود که کدام یک از مواردی که اشاره کردید می تواند باعث این مشکل شود.

   1. ندا می گوید

    سلام میخواستم بدونم هزینه جراحی سینه همراه با لیفت حدودا چقدر میشه ممنون

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     دوست عزیز برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

    2. طاهره می گوید

     با عرض سلام هزینه عمل کوچک کردن سینه چقدر ه؟؟؟؟

     1. Doctor najafbeygi می گوید

      با سلام
      برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 7. حیدری می گوید

  بالاترین هزینه عمل کوچک مردن سینه چقدره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 8. هدیه می گوید

  سلام و عرض ادب .بنده داوطلب عمل کوچک کردن سینه هستم ۳۶ ساله هستم و یک فرزند دارم و سابقه خانوادگی سرطان سینه ….ایا این عمل برای بنده از ریسک برخوردار است و ممکن است با دستکاری سینه ایجاد سرطان در من هم پدیدار شه سوال بعدی حس سینه بعد از عمل از بین میره ؟ ایا با وجود بیماری کرونا انجام این عمل امکان پذیره و خطری برای من نداره چون بالاخره در محیط بیمارستان قرار میگیربم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اجام این عمل احتمال ابتلا به سرطان سینه را نه تنها افزایش نمی دهد بلکه به دلیل برداشتن مقداری از بافت سینه احتمال ابتلا فرد نیز به همان نسبت کاهش میابد.
   و چند هفته بعد از عمل حس سینه ها به حالت قبل برمی گردد.
   عمل ها در محیط استریل انجام می شود و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

 9. سحر می گوید

  سلام وقت بخیر سینه فیبروکیست شدید رو میشه جراحی کرد کوچک کرد خطر ناک نیست در آینده

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   قبل از جراحی سینه باید مشخص شود نوع کیست سینه شما چیست و بعد از آن تعیین می شود که می توان سینه شما را جراحی کرد یا خیر.

 10. سمیه می گوید

  سلام خسته نباشین
  من۳۰ سال دارم
  سینهام خیلی بزرگ و سنگین هستن تنها راهش عمل جراحی هست یانه
  با تشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   معمولا برای کوچک کردن سینه راهی غیر جراحی وجود ندارد. ولی بهتر است برای تشخیص دقیق تر حتما به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 11. اخلاقی می گوید

  سلام من سینه های بزرگ وسینه چپم خیلی بزرگ افتادگی هم دارم خیلی وهم هزینه جراحی هزینه بد جراحی هزینه داروها وهمه اینها حدودی چه مقدار می باشد لطفا

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 12. ساناز می گوید

  سلام
  لطفا پیج اینستا گرام خودتون رو بگین

  1. Doctor najafbeygi می گوید
 13. شیما می گوید

  باسلام بنده در پستان سمت راستم که بزرگترهم شده یک تومور دارم ولی هنوز نمونه برداری نکردم.البته قبل از فهمیدن این مسئله با سونوگرافی، عمل کوچک کردن و لیفت وزیبایی سینه هام مد نظرم بوده چون با سایز نود در سن سی و هفت سالگی افتاده شدن .حالا باتوجه به اینکه اولویتم زیبایی هست و البته سلامتی هم برام مهمه سوالم اینه که آیا شما میتونید هردوکار برداشتن تومور و زیبایی رو باهم دریک نوبت عمل جراحی انجام بدید؟با تشکر.

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   متاسفانه نمی توان عمل برداشتن تومور را با جراحی زیبایی سینه در یک عمل انجام داد.

 14. فاطمه فرجی می گوید

  باسلام من یک توده بدخیم در سینه سمت راست دارم و درحال حاضر درحال شیمی درمانی هستم وگفتن به زیر بغلم هم زده و چندین جراح که پیششون برای مشاوره رفتم گفتن بعد از اتمام شیمی درمانی کوچک شدن توده میشه عمل کوچک کردن هردو سینه و برداشتن توده رو همزمان انجام داد حالا ممنون میشم نظر شما رو هم بدانم،با تشکر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   به صورت هم زمان نمی توان هم توده را برداشت هم جراحی زیبایی سینه انجام داد.

   1. مرضیه می گوید

    سلام آدرس مطب همراه بالوکیشن رامی خواهم

    1. Doctor najafbeygi می گوید

     با سلام
     دوست عزیز لطفا با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 15. رها می گوید

  سلام کسی که آسم داره میتونه عمل کوچک کردن سینه انجام بده یا نه ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر از متخصص ریه تاییدیه بگیرید که انجام عمل برای شما مشکلی پیش نمی آورد می توانید انجام دهید.

 16. آنا می گوید

  باسلام بنده ۳۰ساله هستم و اینکه سایز سینم خوب هست فقط مقداری افتادگی دارن ،میخواستم بدونم برای بالا بردن جزیی نیاز ب جراحی هست

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر از طریق ورزش نتوانستید افتادگی سینه را برطرف کنید طبیعتا آخرین راه همان جراحی است.

 17. الهام می گوید

  .من چند روز دیگه نوبت عمل دارم.الان یه هفته است که قرص LDمصرف میکنم.که پریود نشمایا برا عمل مشکلی داره

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   حداقل باید یک هفته قبل از عمل مصرف قرص های هورمونی را قطع کرد.

 18. ناشناس می گوید

  سلام من ۲۵ سالم هس سینه هام هم بزرگ و هم افتادگی دارن و قصد بارداری هم دارم میتونم عمل کوچیک کردن رو انجام بدم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله عزیزم ، برای کسانی که قصد بارداری دارند روش های کوچک کردن سینه به صورتی است که به غدد شیری آسیبی نمی رساند.

 19. امینی می گوید

  سلام من ۴۱ سالمه برای کوچک کردن سینه میخواستم که شیردهی قطع نشه چون میخواهم بارداری دوم داشته باشم .چندروز توبیمارستان بستری هستم وچقدر بعد ازمرخص شدن نیاز به استراحت دارم .چون شاغلم میپرسم .ضمنا حدودا کل هزینش چقدرمیشه .ممنون

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله می توانید بعد از جراحی بارداری داشته باشید ، اگر مشکلی نباشد همان روز از بیمارستان مرخص می شوید و تا یک هفته باید در منزل استراحت کنید.
   برای اطلاع از هزینه ها و راهنمایی بیشتر در مورد عمل با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید

 20. زهرا اکبری می گوید

  سلام هزینه کوچک کردن سینه رو میشه با بیمه تامین اجتماعی داد ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر جراح پلاستیک جراحی را انجام دهد چون جز جراحی های زیبایی محسوب می شود و شامل بیمه نمی شود.

 21. ناشناس می گوید

  سلام من قدم کوتاست سینهام بزرگ ادیتم میکنه چه از نظر گردن درد چه شکل اندامم دو تا بچه دارم و زایمان سرارین شدم ……واینکه نه به خاطر بچه دار شدم ولی ایا بعد از عمل دیگه نمیتونی به بچه شیر بدی ممنون‌میشم توصیح بدین

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر در حال حاضر شیردهی دارید که نباید جراحی کنید . ولی اگر در آینده مجدد قصد بارداری دارید می توانید جراحی کوچک کردن سینه انجام دهید ولی حتما باید به پزشک اطلاع دهید چون روش انجام کار متفاوت است.

 22. فاطی می گوید

  سلام من اضافه وزن دارم و چاق هستم حدود ۱۰۸کیلو دارم برای کوچیک کردن سینه حتما باید وزنم کم بشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود برای این جراحی نیاز به کم کردن وزن دارید یا خیر.

 23. نادیا می گوید

  سلام هزینه کوچک کردن سینه خانمهاچقدر است؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 24. عسل می گوید

  سلام باید بعد عمل تو بیمارستان خوابید چون بچه کوچیک دارم خیلی سخت

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بستگی به وضعیت جسمانی شما و تشخیص پزشک دارد. برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 25. غیاثی می گوید

  سلام اقای دوکتور خسته نباشید من ۲۴ سالمه یه بچه دارم قدم کوتاه هست وزنم ۴۹ کیلو ولی سینه هام خیلی بزرگ سایز ۱۱۰ میخوام کوچیک کنم که سایزم بشه کوچیک ترین سایز یعنی ۵۰ یا ۵۵ ایا میشه این همه کم بشه بعد در ایندها قصد باردار شدن هم دارم یعنی میتونم بادار بشم مشکلی ب باردارشدنم ایجاد نمیکنه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود تا چه حد می توان سینه شما را بدون آسیب به غدد شیری کوچک کرد.

 26. سمیه می گوید

  باسلام سمیه هستم ۳۵ سالمه میخواستم عمل زیبایی سینه بکنم که سینه هام کوچیک بشه میخواستم ببینم چقدر هزینهش میشه باتشگر

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اطلاع از هزینه ها با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 27. شیما می گوید

  سلام من یکبار سینه هامو کوچیک کردم حدود ۱۰ ساله پیش ولی باز میخام کوچکتر بشه میشه دوباره عمل کرد یا خیر؟؟؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله اگر یک سال از جراحی شما گذشته باشد مجدد می توانید انجام دهید.

 28. ناشناس می گوید

  سلام۲۷سالمه من چندبارخودموچاق لاغرکردم یعنی از۸۰به ۶۰ رسوندم سینه هام خیلی بیش ازحدافتاده شدن وترک هم داره چروک میشه لطفاراهنمایی کنیدچیکارکنم ممنون میشم

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما مناسبترین درمان است.

 29. فاطیما می گوید

  سلام، ببخشید آدرس دقیق رو میشه لطف کنید ممنون میشم، آیا تلفنی نوبت دهی انجام میشه؟!

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای گرفتن وقت مشاوره و اطلاع از آدرس با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 30. شیرین می گوید

  سلام من ۴۱ ساله هستم سینهام بیش از اندازه بزرگ هستند وزن حدود ۱۱۷کیلو دارم با کم کاری تیرویید روبرو هستم و با گرفتن رژیم هم وزنم کم نمیشه. ایا میشه برای کوچک کردن سینهام اقدام کرد.

 31. سودا می گوید

  آیا بعد از گذشت مدتی بعد از عمل کوچک کردن سینه سینه ها باز هم به شکل اولیه بر میگردن و بزرگ میشن یا نه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر اضافه وزن پیدا نکنید و باردار نشوید خیر.

 32. Sfh می گوید

  سلام خسته نباشید
  آیاممکنه بعد از عمل سینه دوباره بزرگ بشه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر افزایش وزن زیاد یا شیردهی داشته باشید احتمال بزرگ شدن مجدد سینه وجود دارد.

 33. ناشناس می گوید

  سلام
  من ۱۷ ساله هستم ولی سینه هام خیلی بزرگه نسبت به سنم و خیلی اذیت میشم
  از نظر گردن و کمر
  میخواستم ببینم میتونم جراحی کنم ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز بهتر است تا ۱۸ سالگی صبر کنید که رشد بدن شما کامل شود.

 34. رها می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه سینه های نسبتا بزرگی دارم و اینکه نوک سینه هام اصلا بزرگ نشده اند میتونم دلیل این رو بدونم،سونوگرافی هم رفتم ولی مشکلی نبود

 35. نسرین نیلی می گوید

  با سلام من ۶۸ سالمه
  ایا میتونم عمل کوچک کردن سینه را انجام دهم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز اگر بیماری خاصی ندارید و از متخصص قلب تاییده بگیرید که جراحی برای سلامتی شما خطرساز نیست می توانید انجام دهید.

 36. بختیاری می گوید

  سلام من ۴۷سالمه سه سال پیش به تومور بدخیم درسینه ی راستم بود جراحی کردم وتوده رودراوردن وشبمی درمانی و پرتودرمانی هم شدم ولی مدتی بعد از پرتودرمانی سینه ای که جراحی کردم سفت شدوکوچبک شدواون سینه ام بزرگ وافتاده شده خیلی زشت شده عمل مشکل منوحل میکنه

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز به احتمال زیاد می توان با جراحی دو سینه را قرینه سازی کرد. ولی حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید تا مشخص شود چه روشی برای شما بهترین نتیجه را می دهد.

 37. پروانه همتیان می گوید

  باسلام وخسته نباشید.من ۳۸سالمه دیابت نوع دو دارم معمولا قند ناشتا بین ۱۵۰تا۱۷۰هست وقرص مصرف میکنم میتونم عمل کوچک کردن سینه را انجام بدهم…

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   اگر دیابت شما کنترل شده باشد و تاییدیه از متخصص داشته باشید که جراحی برای شما ضرری ندارد می توانید انجام دهید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید