عمل بالا بردن سینه

308

عمل بالا بردن سینه یا لیفت سینه که به عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی است که توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود تا شکل سینه‌ها را تغییر دهد. در حین لیفت سینه، پوست اضافی برداشته می‌شود و بافت سینه برای بزرگ کردن سینه تغییر شکل می‌یابد.

اگر سینه‌ها به سمت پایین باشد، لیفت سینه گزینه خوبی برای تغییر شکل سینه‌ها است. همچنین، بالا بردن و لیفت سینه باعث بهتر به نظر رسیدن و افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

لیفت سینه، اندازه سینه‌های شما را تغییر نمی‌دهد. با این حال، جراحی بالا بردن سینه را می‌توان در ترکیب با بزرگ کردن سینه یا کاهش سایز سینه انجام داد.

چه زمانی باید عمل بالا بردن سینه را انجام داد؟

تغییرات در اندازه سینه، شکل آن را دچار مشکل می‌کند. از دست دادن خاصیت ارتجاعی و شل شدن سینه می‌تواند از دلایل دیگری برای انجام دادن جراحی بالا بردن سینه باشد. دلایل زیادی برای این نوع از تغییرات سینه وجود دارد، از جمله:

– بارداری

در دوران بارداری، رباط‌هایی که سینه را پشتیبانی می‌کنند، ممکن است کشیده شوند؛ زیرا سینه پر و سنگین‌تر می‌شود. این کشش ممکن است در خستگی سینه‌ها بعد از بارداری نقش داشته باشد – خواه شما به کودک شیر دهید یا خیر.

– نوسانات وزن

تغییر در وزن شما می‌تواند باعث می‌شود پوست سینه شما کش آمده و شل شود.

– جاذبه زمین

با گذشت زمان، نیروی جاذبه باعث می‌شود که رباط‌ها در سینه‌ها کشیده و گود شود.

جراحی بالا بردن سینه می‌تواند باعث کاهش افتادگی در ناحیه نوک سینه‌ها و محل تیرگی اطراف نوک سینه‌ها (areolae) شود. همچنین، می‌توان در طول عمل، اندازه آن‌ها را کاهش داد تا آن‌ها را متناسب با سینه‌های تازه‌شکل، نگه دارید.

عمل بالا کشیدن سینه و مراحل انجام آن

لیفت سینه برای شما مناسب است؛ اگر:

 • سینه‌های شما آویزان است و شکل و حجم خود را از دست داده‌اند، یا صاف‌تر و آویزان‌تر شده‌اند.
 • نوک سینه‌ها زیر چین‌های سینه قرار می‌گیرند.
 • نوک سینه‌ها و آرئولا به سمت پایین حرکت می‌کنند.
 • پوست نسبت سینه‌های شما کشیده شده است.
 • یکی از سینه‌های شما پایین‌تر از دیگری باشد.

در این حالت ها شما گزینه ی مناسبی برای عمل بالا بردن سینه محسوب می شوید.

جراحی بالا بردن سینه برای همه مناسب نیست؛ اگر در هر مرحله از بارداری قرار دارید، باید لیفت سینه را به تأخیر بیاندازید. در دوران بارداری سینه‌های شما می‌توانند نتایج حاصل از لیفت را کشیده و به حالت قبل بازگرداند.

تغذیه با شیر مادر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. اگرچه تغذیه با شیر مادر معمولاً بعد از لیفت سینه امکان‌پذیر است – از آنجا که نوک سینه‌ها از بافت سینه جدا نمی‌شوند – ممکن است برخی از خانم‌ها در تولید شیر کافی مشکل داشته باشند.

در حالی که لیفت سینه را می‌توان روی سینه‌ها به هر اندازه انجام داد، خانم‌هایی که سینه‌های کوچک‌تر دارند، احتمالاً نتایج طولانی‌تر دارند. سینه‌های بزرگ‌تر، سنگین‌تر هستند و همین امر باعث می‌شود که مجدداً دچار مشکلات احتمالی شوند.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

خطرات عمل سینه

جراحی بالا بردن سینه خطرات مختلفی را شامل می‌شود، از جمله:

 • زخم

در حالی که زخم‌ها دائمی هستند، طی یک یا دو سال نرم می‌شوند و محو می‌شوند. جای زخم حاصل از لیفت سینه معمولاً توسط سینه بند و لباس پنهان می‌شود. به ندرت، بهبودی ضعیف می‌تواند باعث ضخیم شدن و پهن شدن جای زخم‌ها شود.

 • تغییر در شکل یا احساس سینه

در حالی که احساس قبلی سینه‌ها به طور معمول طی چند هفته برمی‌گردد، ممکن است از دست دادن یا کاهش احساس دائمی باشد.

 • بی نظمی یا عدم تقارن در شکل و اندازه سینه‌ها

این ممکن است در نتیجه تغییرات در روند بهبودی اتفاق بیفتد. همچنین، جراحی ممکن است عدم تقارن از قبل موجود را با موفقیت اصلاح کند.

 • از دست دادن جزئی یا کلی نوک سینه‌ها یا آرئولا

به ندرت، خون‌رسانی به نوک سینه یا آرئولا در طول لیفتینگ سینه قطع می‌شود. این می‌تواند به بافت سینه در این ناحیه آسیب برساند و منجر به از بین رفتن جزئی یا کامل نوک پستان یا آرئولا شود.

مانند هر عمل جراحی بزرگی، جراحی بالا بردن سینه خطر خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی را به همراه دارد. همچنین ممکن است یک واکنش آلرژیک به لوازم جراحی یا سایر مواد مورد استفاده در طی یا بعد از عمل وجود داشته باشد.

لیفت سینه و عمل بالا کشیدن

نحوه آمادگی برای جراحی بالا بردن سینه

در ابتدا با جراح پلاستیک در مورد جراحی لیفت سینه صحبت خواهید کرد. در اولین ملاقات، جراح پلاستیک شما به احتمال زیاد:

تاریخچه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد بنابراین آماده پاسخگویی به سؤالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته خود باشید. در صورت سابقه خانوادگی سرطان سینه به پزشک اطلاع دهید.

نتایج هرگونه ماموگرافی یا بیوپسی سینه را به پزشک اطلاع دهید. در مورد هر نوع دارویی که اخیراً مصرف کرده‌اید و همچنین، جراحی‌هایی که انجام داده‌اید صحبت کنید.

یک معاینه بدنی صورت می‌گیرد، برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک سینه‌های شما از جمله موقعیت نوک سینه‌ها را معاینه می‌کند.

پزشک همچنین کیفیت پوست شما را در نظر خواهد گرفت. پوست سینه که وضعیت خوبی دارد، بعد از لیفت سینه، سینه‌ها را در وضعیت بهتری قرار می‌دهد. پزشک همچنین ممکن است از سوابق شما برای سوابق پزشکی خود عکس بگیرد.

درباره انتظارات خود صحبت کنید. توضیح دهید که چرا می‌خواهید لیفت سینه داشته باشید و از نظر ظاهر بعد از انجام جراحی بالا بردن سینه چه انتظاری دارید. اطمینان حاصل کنید که خطرات و فواید آن از جمله جای زخم و تغییرات به وجود آمده یا احساس در سینه را متوجه شده‌اید.

همچنین شما می توانید همزمان با لیفت سینه، پروتز سینه را هم انجام دهید. به عمل همزمان لیفت و پروتز سینه، پروتزپکسی می گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این عمل می توانید مقاله یلیفت و پروتز سینهرا  در سایت دکتر نجف بیگی بخوانید.

آمادگی قبل از لیفت سینه

برای ماموگرافی برنامه‌ریزی کنید. پزشک شما ممکن است قبل از عمل یک ماموگرافی پایه را توصیه کند و بعد از چند ماه ماموگرافی دیگر. این به تیم پزشکی شما کمک می‌کند تا تغییرات بافت سینه شما را ببیند و ماموگرافی های آینده را توضیح خواهد داد.

سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند روند بهبودی را به تأخیر بیاندازد. اگر سیگار می‌کشید، پزشک توصیه می‌کند که قبل از عمل سیگار را ترک کنید.

از مصرف داروهای خاص خودداری کنید. به احتمال زیاد باید از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی جلوگیری کنید که می‌تواند خونریزی را افزایش دهد.

در هنگام بهبودی از کمک برای بعد از عمل استفاده کنید. از کسی بخواهید که بعد از عمل شما را به خانه ببرد و با شروع بهبودی در کنار شما بماند. ممکن است شما در طول بهبودی اولیه، به کسی نیاز داشته باشید تا در فعالیت‌های روزانه مانند شستن موها به شما کمک کند.

وزن متناسب داشته باشید. تغییر رژیم غذایی یا شرکت در یک برنامه ورزشی را برای کمک به کاهش وزن در صورت افزایش وزن در یک سال گذشته در نظر بگیرید.

عمل بالا کشیدن سینه

آنچه از جراحی بالا بردن سینه انتظار دارید

جراحی بالا بردن سینه را می‌توان در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. گاهی اوقات این عمل با آرام بخش و بی حسی موضعی انجام می‌شود که تنها بخشی از بدن شما را بی‌حس می‌کند. در موارد دیگر، بیهوشی عمومی – که شما را بی‌هوش می‌کند – توصیه می‌شود.

در طول عمل لیفت سینه

تکنیک‌های مورد استفاده برای لیفت سینه و تغییر شکل بافت سینه متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می‌کند، محل برش‌ها و زخم‌های ناشی از آن را تعیین می‌کند.

پزشک شما ممکن است از هر یک از روش‌های زیر استفاده کند:

 • در اطراف آرئولا ناحیه پر رنگ‌تر اطراف نوک سینه‌ها
 • گسترش به سمت پایین که از آرئولا تا چین‌های سینه صورت می‌گیرد
 • به صورت افقی در امتداد چین‌های سینه

پزشک شما ممکن است بخیه‌هایی را در عمق سینه‌های شما قرار دهد تا بتواند بافت سینه را تغییر شکل دهد و در صورت لزوم، اندازه محلول استفاده‌شده برای شما را کاهش دهد. او پوست اضافی سینه را برداشته و نوک سینه‌ها را به موقعیت‌های بالاتر منتقل می‌کند. سپس، پزشک شما پوست سینه را جمع کرده و برش‌ها را با بخیه، نوار جراحی یا چسب‌های پوستی می‌بندد.

جراحی بالا بردن سینه به طور معمول دو تا سه ساعت طول می‌کشد و می‌توانید در همان روز به خانه بروید.

عمل بالا کشیدن سینه

مراقبت های بعد از جراحی بالا بردن سینه

بعد از لیفت سینه، احتمالاً سینه شما با گاز و سینه‌بند جراحی پوشانده خواهد شد. ممکن است لوله‌های کوچک در محل برش در سینه شما قرار گیرد تا خون یا مایعات اضافی تخلیه شود.

حدود دو هفته سینه‌های شما متورم و کبود می‌شود. احتمالاً در اطراف برش‌ها درد خواهید داشت که برای چند ماه قرمز یا صورتی خواهد بود. حساسیت و درد در ناحیه نوک سینه‌ها، آرئولا و پوست شما ممکن است حدود شش هفته ادامه داشته باشد.

در چند روز اول بعد از لیفت سینه، طبق توصیه پزشک، داروهای ضد درد مصرف کنید. از فشار دادن، خم شدن و بلند کردن اجسام خودداری کنید.

حداقل یک یا دو هفته بعد از جراحی بالا بردن سینه از رابطه جنسی خودداری کنید. اگر احساس می‌کنید می‌توانید فعالیت‌های روزانه مانند شستن مو، حمام دادن یا استحمام را از سر بگیرید، با پزشک خود مشورت کنید.

لوله‌های زهکشی ممکن است در نزدیکی برش‌های شما قرار گیرند و به طور معمول طی چند روز برداشته می‌شوند. هنگامی که پزشک لوله‌ها را جدا کرد، احتمالاً باندهای شما را تغییر داده و از باندهای تازه استفاده می‌کند.

نتایج عمل سینه

شما متوجه تغییر فوری در ظاهر سینه‌های خود خواهید شد – اگرچه شکل آن‌ها تا چند ماه آینده تغییر می‌کند. در ابتدا پس از لیفت سینه، جای زخم قرمز و برآمدگی ظاهر می‌شود. در حالی که زخم‌ها دائمی هستند، در طی یک یا دو سال پس از جراحی بالا بردن سینه نرم، نازک و سفید می‌شوند.

نتایج جراحی بالا بردن سینه ممکن است دائمی نباشد. با افزایش سن، پوست شما به طور طبیعی خاصیت الاستیسیته (ارتجاعی) خود را کم کم از دست می‌دهد و ممکن است برخی از افتادگی‌ها اتفاق بیافتد. حفظ وزن سالم و پایدار می‌تواند به شما در حفظ نتایج خود کمک کند.

اگر هنوز نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، با مشاوران پزشکی کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید. ما مشتاقانه شما را راهنمایی خواهیم کرد.

.

عمل جراحی است که تحت بیهوشی کامل در افراد دچار افتادگی و شلی بافت سینه انجام می‌شود. برشی از دور هلالک سینه و خطی عمودی زیر سینه ایجاد می گردد و سینه فرد کاملاً لیفت شده و بالا آورده می شود.

معمولا انجام عمل جراحی لیفت سینه محدوده سنی خاصی ندارد و تعیین کننده اینکه آیا فرد کاندید مناسب جراحی لیفت سینه می باشد یا خیر، شدت افتادگی و شلی سینه است نه سن فرد و از سن ۱۸ سال به بالا قابل انجام است.

بله در صورتی که افتادگی سینه زیاد نباشد امکان انجام عمل لیفت وپروتز سینه به طور همزمان وجود دارد، که اصطلاحا پروتزپکسی گفته میشود. ولی بهتر است در دو عمل مجزا انجام شود تا بتوان بهتر روی تقارن سینه ها کار کرد.

بله، یک سال بعد از عمل جراحی لیفت یا کوچک کردن سینه فرد می‌تواند باردار شود و شیردهی داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. لیلا می گوید

  تو دوران بارداری لیفت سینه بد نیست؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   تمامی پزشک ها بر این نظر هستن که در دوران بارداری عمل های جراحی غیرضروری انجام نشود تا حداقل تاثیر بر روی جنین گذاشته شود.
   پس بهتر است برای انجام این عمل تا اتمام بارداری صبر کرد.
   برای مشاوره حضوری رایگان لطفا با شماره های ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ و ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ تماس بگیرید.

 2. نازی می گوید

  عمل بالا بردن سینه برای سینه هایی که قبلا پروتز شدن هم انجام میشه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   عمل لیفت سینه بعد گذشت ۳ ماه از انجام عمل پروتز سینه قابل انجام است.

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید