1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. علت و درمان فوری ناهمواری بعد از لیپوماتیک

علت و درمان فوری ناهمواری بعد از لیپوماتیک

دکتر آرش نجف بیگی

عمل لیپوماتیک یکی از عمل های زیبایی و کانتورینگ بدن است که نتایج خیره کننده ای هم دارد اما بسیاری از افرادی که از ظاهر و اندام خود ناراضی هستند از عوارض جانبی این نوع جراحی‌های زیبایی واهمه دارند و به همین دلیل در مورد انجام آن مردد می شوند. با وجود اینکه سالهاست لیپوماتیک یک روش بسیار موثر برای کاهش رسوب چربی در نواحی مانند پهلو، شکم یا سایر قسمت های بدن است، اما متأسفانه حدود 20 درصد از افرادی که لیپوماتیک انجام داده اند، درخواست تجدید این عمل را می دهند و این امر تنها یک دلیل دارد، ناهمواری بعد از لیپوماتیک!

به نظر می ‌رسد این روند و یا به عبارت بهتر ناهمواری و عدم تقارن بعد از لیپوماتیک به ویژه در مورد بیماران مسن ‌تری که خاصیت ارتجاعی پوستی ضعیفی دارند که منجر به ایجاد نواحی ناهموار یا توده‌ های نامتقارن می ‌شود، برجسته است؛ ولی این تنها دلیل ممکن نیست و می‌تواند برای بیماران در هر سنی که با یک جراح پلاستیک ماهر کار نمی ‌کنند هم اتفاق بیفتد.

خوشبختانه، امکان اجتناب از ناهمواری بعد از این عمل زیبایی وجود دارد و به همین دلیل هم لازم دیدیم تا در مطلب امروز بعد از آشنایی کلی با عمل زیبایی لیپوماتیک، علل ایجاد این ناهمواری ها و عدم تقارن ها در عمل لیپوماتیک و نحوه درمان آن را بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید؛ به خصوص اگر شما هم از عوارض جانبی این جراحی زیبایی می هراسید!

در این مقاله با مطالب زیر آشنا می شویم :

عمل زیبایی لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک که این روزها کاربرد برجسته‌ای در جراحی زیبایی دارد، به برداشتن بافت های چربی انباشته شده در نواحی خاصی از بدن اشاره دارد. به عبارت دیگر، فرآیند شکل دادن به بدن با از بین بردن چربی اضافی به وسیله دستگاهی مخصوص به نام لوله کانولا است.

برخلاف روش لیپوساکشن کلاسیک، پزشکان برای انجام این عمل از یک دستگاه ارتعاشی به نام لیپوماتیک استفاده می کنند و حتما تا الان متوجه شده اید که نام این دستگاه از فناوری به کار رفته در این روش گرفته شده است. با یک جلسه لیپوماتیک می توان 3 تا 4 کیلو بافت چربی را از بین برد. در نتیجه با این روش می ‌توان از شر چربی ‌های اضافی خلاص شد و ظاهری جوان تر و پوستی سفت‌تر داشت. این روش درمانی برای قسمت های بالای بازو، سینه، شکم، باسن، ساق پا، چانه و ناحیه گردن بدن قابل استفاده است.

اینها مناطقی در بدن هستند که بیشترین اختلال را از خود نشان می دهند زیرا سرعت چربی سوزی در این مناطق بسیار کند است.

اگر از برنامه های رژیمی که هفته به هفته تغییر می کنند، تمرینات روزانه و ورزش های سنگین و یا هر برنامه رفع چاقی دیگری نتیجه ای حاصل نشد، می توان از روش لیپوماتیک استفاده کرد. بنابراین می توان به راحتی گفت این عمل تقریباً در هر قسمتی از بدن به خصوص قسمت هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم قابل انجام است.

ناهمواری بعد از لیپوماتیک و هر آنچه باید راجع به آن بدانید

گودی و موج دار شدن پوست پس از لیپوماتیک که اصطلاحاً به آن ناهمواری بعد از لیپوماتیک می گویند، عارضه ای است که به نامنظمی کانتور هم معروف است. این یک اتفاق نادر است مخصوصاً زمانی که یک جراح ماهر این عمل را انجام دهد، اما برخی از بیماران متاسفانه با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنند.

علت ناهمواری پوست بعد از لیپوماتیک

بی نظمی های کانتور و یا همان ناهمواری بعد از لیپوماتیک زمانی به وجود می آیند که جراح چربی بیش از حد را از ناحیه ای به ضرر ناحیه دیگری برمی دارد یا زمانی که مایع اضافی در محل درمان جمع می شود. واقعیت این است که در حالت ایده آل، جراح پلاستیک نمی تواند مشکل را در طول عمل لیپوماتیک تشخیص دهد و گاهی اوقات این موضوع تا ماه‌ ها پس از جراحی خود را نشان نمی ‌دهد.

بنابراین جراح نمی تواند به نحوی از آن جلوگیری کند یا مشکل را حل کند اما خوشبختانه بعد از عمل راه هایی برای رفع این ناهمواری ها وجود دارد که در ادامه این روش ها را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

با این حال، شدت این ناهمواری ها و عدم تقارن بعد از لیپوماتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. بسیار مهم است که قبل از انجام لیپوساکشن بدانید که کاندیدای احتمالی برای این روش هستید و اگر چیزی در تاریخچه پزشکی شما وجود دارد که می تواند منجر به بی نظمی کانتور شود.

پس از انجام لیپوماتیک، بیماران می توانند متوجه توده ها یا نواحی ناهموار در بدن خود شوند. این بی نظمی ها کاملا طبیعی هستند و می توانند در عرض چند هفته ناپدید شوند، اما در برخی موارد ماه ها وقت می برد تا این عارضه از بین برود. با این وجود، بی نظمی های جدی کانتور پس از لیپوماتیک که بر ظاهر شما تأثیر می گذارد را نمی توان نادیده گرفت.برای مطالعه بیشتر مطالعه مقاله راه های مقابله با آمبولی بعد از عمل لیپوماتیک را پیشنهاد میدهیم.

رفع ناهمواری بعد از لیپوماتیک

راه حل های زیادی وجود دارد که جراح شما می تواند برای کاهش و رفع ناهمواری بعد از لیپوماتیک ناخواسته مانند انواع توده ها یا تورم انجام دهد. آنها باید توزیع چربی طبیعی بدن شما را برای کاهش خطر خطا ترسیم کنند. تعیین اینکه کجا و چه مقدار چربی در بدن خود دارید می تواند نتایج مطلوب را برای شما تضمین کند. اگر در حین جراحی بی نظمی وجود داشته باشد، جراح باید بافت چربی را برای صاف کردن توده ها حجاری یا دستکاری کند. آنها همچنین می توانند از این حجم و توده استفاده دوباره کنند و از آن ها برای پر کردن سایر فرورفتگی های موجود در بدن بیمار استفاده کنند.

رفع بی نظمی های کانتور بعد از جراحی مستلزم آن است که تحت عمل جراحی اصلاحی معکوس قرار بگیرید که برای بازگرداندن ناحیه تحت درمان به حالت مطلوب طراحی شده است.

اکثر جراحان توصیه می کنند قبل از انتخاب جراحی اصلاحی حداقل شش ماه برای دیدن نتایج نهایی خود را به تعویق بیندازید تا بی گدار به آب نزنید!

مطالعه مقاله جدیدترین روش های پیکر تراشی را پیشنهاد میکنیم.

درمان ناهمواری پوست بعد از لیپوماتیک

حال که با عارضه ناهمواری بعد از لیپوماتیک و علت ایجاد آن آشنا شدیم بهتر است روش های درمانی آن را هم بررسی کنیم. درمان ناهمواری پوست بعد از لیپوماتیک شامل موارد زیر می شود:

1. لیپوساکشن با لیزر

برای رفع ناهمواری بعد از لیپوماتیک می توان از لیپوساکشن استفاده کرد. روش لیپوساکشن با لیزر تقریباً دو برابر این زمان (یعنی 120 تا 180 دقیقه) طول می کشد، اما احتمال کمتری دارد که منجر به ایجاد لکه های ناهموار شود زیرا چربی قبل از برداشتن شل می شود. لیزرها همچنین ترمیم کلاژن و الاستین پوست را تحریک می‌کنند و در نتیجه برای بیمارانی که ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده باشند مفید است.

اگر نگران دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک هستید؛ در مقاله بایدها و نبایدهایی که در دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک لازم است بدانید! تمامی نکات را بخوانید.

2. به تامی تاک فکر کنید

برای برخی از بیماران، لیپوماتیک بهترین راه حل برای رفع چربی اضافی شکم نیست. به طور خاص، زنانی که زایمان کرده اند ممکن است پوست بسیار شل و ضعف دیواره عضلانی در ناحیه شکم داشته باشند. در این موارد تامی تاک توصیه می شود. در این روش سفت کردن پوست، بیشتر از حذف چربی صورت می گیرد.

3. ترکیب لیپوساکشن و پیوند چربی

اگر پوست برای مدت طولانی روی چربی کشیده شده باشد، ممکن است پس از برداشتن چربی، سفت یا منقبض نشود. این اثر بیشتر در نواحی معده و باسن دیده می شود که بعد از لیپوماتیک سفت نمی شوند. در مواردی که قبل از عمل پوست شل، گودی، جای زخم یا ضخامت نامنظم وجود دارد، ترکیبی از لیپوساکشن و پیوند چربی ممکن است راه حل مناسبی باشد. در این روش چربی از یک قسمت بدن شما به قسمت دیگر منتقل می شود.

4. لباس فشرده یا گن

برخی از جراحان از بیماران می‌خواهند تا چندین هفته پس از لیپوماتیک از لباس فشرده یا گن استفاده کنند. بدین ترتیب پس از چند ماه، پوست شروع به جمع شدن می‌کند تا با بدن جدید و لاغرتر سازگار شود؛ از سوی دیگر لباس فشرده‌کننده پوست را تشویق می‌کند تا با خطوط جدید خود مطابقت داشته باشد.

5. روش کیبلا

حتی زمانی که توسط بهترین جراح پلاستیک متخصص لیپوماتیک تحت درمان قرار بگیرید، باز هم ممکن است ناهمواری پوست بعد از لیپوماتیک ایجاد شود. خوشبختانه یک درمان غیرجراحی به نام کیبلا (Kybella) وجود دارد که می تواند به از بین بردن سلول های چربی باقی مانده پس از لیپوماتیک کمک کند.

کیبلا، همچنین دیواره سلول چربی را تجزیه می کند و بدن شما چربی آزاد شده را می گیرد و آن را در کبد متابولیزه می کند. این روند طی یک تا سه ماه بعد از درمان اتفاق می افتد. از آنجایی که کیبلا توسط تزریق انجام می شود، فرآیند سریع و آسانی است و از همه مهم‌تر، می تواند دقیقاً ناهمواری بعد از لیپوماتیک را هدف قرار دهد.

مطالعه مقاله آیا بستن گن بعد از لیپوماتیک لازم و ضروری است؟ را توصیه می کنیم.

در آخر

عمل لیپوماتیک تقریباً هر روز راحت‌تر و ایمن‌تر می‌شود، اما باز هم احتمال عارضه ناهمواری بعد از لیپوماتیک وجود دارد. خوشبختانه روش هایی برای درمان ناهمواری پوست بعد از لیپوماتیک وجود دارد که در این مطلب به تفصیل راجع به آن صحبت کردیم. اما نظر شما چیست؟ اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر