1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه
 6. /
 7. همه چیز درباره پروتز سینه سیلیکونی

همه چیز درباره پروتز سینه سیلیکونی

دکتر آرش نجف بیگی

یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی که در سراسر جهان انجام می‌شود، جراحی بزرگ کردن سینه است. می‌توان این عمل را برای خانم‌های دارای سینه‌های کوچک، نامتقارن، افتاده یا آسیب دیده به دلایل بهداشتی، مادرزادی یا تصادفی استفاده کرد. اندازه سینه‌ها بنا به درخواست شخص و به تشخیص جراح پلاستیک قابل تغییر است. بزرگ کردن سینه معمولا با افزودن پروتز سینه سیلیکونی انجام می‌شود.

کاشت پروتز نیازمند یک عمل جراحی است که با برش و زخم‌هایی همراه است. در این مقاله قصد داریم انواع پروتزهای سیلیکونی، کاربرد آن‌ها و نحوه مراقبت از آن‌ها را شرح دهیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

پروتز سینه سیلیکونی چیست؟

پروتز سینه برای بهبود ظاهر بافت سینه‌ای که حجم خود را از دست داده یا در اندازه مورد نظر نیست استفاده می‌شود. پروتزهایی که در زیبایی سینه استفاده می‌شوند، ایمپلنت یا سیلیکون نیز نامیده می‌شوند.

سطح بیرونی پروتزهای سینه با سیلیکون سخت پوشیده شده است. داخل آن نرم‌تر است و شکل ژله‌ای دارد. این ایمپلنت‌ها که خواص فیزیکی مختلفی دارند به چند اندازه، شکل، سطح و محتوا تقسیم می‌شوند.

انواع پروتز سینه با توجه به شکل آن

پروتزهای سینه که بر اساس شکل طبقه بندی می‌شوند در دو گروه پروتز سینه گرد و آناتومیک (قطره‌ای یا اشکی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. پروتز گرد شبیه یک نیمکره است که قسمت میانی آن ضخیم‌تر است و پس از قرار دادن، ظاهر کامل‌تری در ناحیه میانی سینه ایجاد می‌کنند.

پروتز سینه سیلیکونی آناتومیک که به عنوان پروتز اشکی یا قطره‌ای نیز شناخته می‌شود، همانطور که از نام آن پیداست، شکلی شبیه قطره اشک دارد. قسمت بالایی این پروتز نازک و قسمت پایینی آن پهن‌تر است. پس از قرار دادن پروتز، ظاهر کامل‌تری در قسمت پایین سینه به دست می‌آید. از آنجایی که پروتز اشکی معمولا ظاهر طبیعی سینه را بازسازی می‌کند، شکل آن با سینه سازگار است. سیلیکون‌های با این فرم معمولا برای سینه‌هایی که افتادگی کمتری دارند و نیازی به بلند کردن ندارند ترجیح داده می‌شود.

استفاده از پروتز گرد یا اشکی بسته به بافت یا ساختار سینه متفاوت است.  اما می‌توان گفت که پروتز گرد برای اغلب خانم‌ها ترجیح داده می‌شود، زیرا هدف از جراحی زیبایی بزرگ‌کردن است.

دوره بهبودی پس از کاشت پروتز سینه

جراحی بزرگ کردن سینه معمولا با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که چند ساعت پس از جراحی بتوانید به تنهایی راه بروید. اکثر بیماران احساس می‌کنند که ظرف یک یا دو روز آینده می‌توانند خانه را ترک کنند.

ممکن است در طول هفته اول یا بیشتر احساس عصبانیت کنید. باید ورزش شدید را برای حدود ۲ تا ۴ هفته محدود کنید. جراح پلاستیک شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک گن طبی یا سوتین مناسب بعد از جراحی سینه برای مدت معینی پس از بزرگ کردن سینه بپوشید. پیروی از دستورالعمل‌های جراح زیبایی برای اطمینان از بهبودی سریع‌تر و بهتر بسیار مهم است.

اگر پروتز سینه سیلیکونی شما تا حدی زیر عضله سینه‌ای قرار گیرد (که در بیشتر موارد چنین است) ممکن است در ابتدا سینه‌های شما بالاتر از حالت نرمال به نظر برسد. این طبیعی است و پروتزهای شما در چند هفته آینده در بهترین موقعیت قرار می‌گیرند و پس از چند ماه به نتایج نهایی می‌رسند.

نکات مهم برای مراقبت از پروتز سینه

پس از کاشت پروتز سینه، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • انجام ماموگرافی با ایمپلنت سینه بی‌خطر است، بنابراین حتما طبق تجویز پزشک معاینه منظم انجام دهی..
 • برای ایمپلنت‌های سیلیکونی، توصیه می‌شود که بیماران تحت نظارت دوره‌ای (از طریق ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI) قرار گیرند تا از نظر پارگی پروتز غربالگری شوند.
 • بارداری‌های آینده یا نوسانات وزن می‌تواند نتایج عمل شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است برای اصلاح هر گونه تغییری که در طول زمان از ایجاد آن ناراضی هستید، به یک جراحی مجدد نیاز باشد.
 • هیچ چیز نمی‌تواند روند طبیعی پیری را متوقف کند. با گذشت زمان، بافت سینه تغییر می‌کند و به وجود آمدن مقداری از افتادگی اجتناب‌ناپذیر است. می‌توانید با پوشیدن سوتینی که از سینه شما در مقابل فعالیت روزانه شما پشتیبانی کافی دارد، از افتادگی غیر ضروری جلوگیری کنید.
 • زمانی که جراحی زیبایی سینه توسط جراحی بامهارت انجام شود، نتایجی قابل قبول‌تر، ماندگارتر و با ایمنی بیشتری خواهید داشت.
مراقبت از پروتز سینه سیلیکونی

برای آشنایی با روش های جراحی بزرگ کردن سینه مقاله تزریق چربی به سینه را مطالعه فرمایید.

چه زمانی باید پروتز سینه سیلیکونی را تعویض کرد؟

عوامل متعددی است که ممکن است باعث شود پس از مدتی نیاز به تعویض یا ترمیم پروتز سینه خود پیدا کنید. این عوامل شامل موارد زیر است:

سفت شدن سینه یا انقباض کپسولی

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بافت اسکار (جای زخم) اطراف پروتز سینه از داخل سفت شود. این بافت می‌تواند باعث فشرده شدن سینه، درد، حساسیت و تغییر در اندازه و شکل سینه شود. در این صورت نیاز است با جراحی پروتز شما ترمیم یا تعویض شود.

پارگی پروتز سینه

پارگی پروتز سینه سیلیکونی، که اغلب به عنوان پارگی بی صدا شناخته می‌شود، کاملا متفاوت است. پروتز حاوی ژل سیلیکونی است که در داخل ایمپلنت یا بافت اطراف آن حتی در صورت پارگی ایمپلنت باقی می‌ماند. بنابراین، تشخیص اینکه چه زمانی یک ایمپلنت سیلیکونی ترکیده است، اغلب دشوار است. ممکن است متوجه کاهش اندازه سینه، ظاهر ناهموار یا تغییراتی در احساس سینه مانند سوزن سوزن شدن، تورم، سوزش یا بی‌حسی شوید.

جابجایی پروتز سینه

در برخی موارد ممکن است در پروتزهای سینه چین و چروک یا نوسان ایجاد شود. شما می‌توانید این تغییرات را احساس کنید و در موارد شدید می‌توان جابجایی را از طریق پوست مشاهده کرد.

افتادگی سینه

در حالی که ایمپلنت‌ها می‌توانند ظاهر شما را تغییر دهند، نمی‌توانند روند پیری را متوقف کنند. با بالا رفتن سن، نیروی جاذبه به تاثیر خود ادامه می‌دهد و ممکن است افتادگی سینه ایجاد شود. تغییرات شدید وزن نیز می‌تواند به تغییر وضعیت کمک کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است جراحی لیفت سینه یا جایگزینی پروتز تجویز شود تا سینه‌های خود را به ظاهری که می‌خواهید بازگردانید.

انتخاب شخصی

برخی از زنان می‌خواهند ظاهر سینه‌های خود را مدتی پس از اولین جراحی تغییر دهند. این ممکن است به معنای جراحی تجدید نظر با ایمپلنت‌های بزرگتر یا کوچکتر یا حتی برداشتن کامل ایمپلنت‌ها باشد.

مزایای پروتز سینه سیلیکونی

در صورت تمایل، می‌توانید یک مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

آیا ایمپلنت سینه ضرر دارد؟

فرآیند قرار دادن پروتز را می‌توان از نوک پستان، زیر سینه یا زیر بغل انجام داد. اینکه کدام روش استفاده خواهد شد توسط پزشک تعیین می‌شود. در هر سه راه مجاری شیر آسیبی نمی‌بیند و در آینده مشکلی برای شیردهی وجود نخواهد داشت. با این حال، برش زیر سینه ترجیح داده می‌شود زیرا جای زخم عمل در چین سینه پنهان می‌شود.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، پیشرفت‌هایی در تولید پروتز سینه نیز به وجود آمده است. ضررهای سینه پروتزی ناچیز است. همان‌طور که گفتیم پس از کاشت پروتز سینه سیلیکونی، ممکن است کپسول در اطراف پروتز ایجاد شود، هرچند نادر است. این یک واکنش طبیعی بدن است. سیستم ایمنی ایمپلنت را به عنوان یک ماده خارجی تشخیص می‌دهد و با تشکیل غشایی در اطراف آن از خود محافظت می‌کند. در مواردی این مسئله ممکن است دردناک شود؛ اما با توصیه پزشک در مدت زمان کوتاهی قابل درمان است.

آیا تشخیص سرطان سینه با وجود پروتز دشوارتر است؟

حدود یک ماه پس از عمل بزرگ کردم سینه، تورم کاهش یافته و پروتز شروع به نرم شدن می‌کند. در چند ماه اول، پروتز سینه کمی قابل احساس است. اما پس از مدتی پروتزها کاملا شکل سینه را می‌گیرند و با بدن سازگار می‌شوند و احساس سینه اصلی را ایجاد می‌کنند.

یکی از نگران‌کننده‌ترین مسائل در مورد پروتزهای سیلیکونی، دشواری تشخیص سرطان سینه است. برای غربالگری سرطان سینه از روشی به نام ماموگرافی استفاده می‌شود که تشخیص توده سرطانی از روی پروتز در این روش دشوار است. برای سرطان سینه که تشخیص زودهنگام آن از اهمیت بالایی برخوردار است، باید چک‌آپ‌های منظم داشته باشید و در صورت انجام عمل زیبایی سینه حتما باید تکنسین ماموگرافی را مطلع کنید. در این حالت، تصاویر تکمیلی برای بررسی دقیق‌تر پستان‌ها گرفته می‌شود و می‌توان از روش‌های اضافی برای بررسی خطر احتمالی سرطان استفاده کرد. برای مطالعه بیشتر مقاله آیا پروتز سینه باعث سرطان میشود؟ پروتز سینه و سرطان ارتباطی دارند؟ بخوانید.

استفاده از روش مناسب برای جراحی بزرگ کردن سینه هم برای رضایت بیمار و هم برای سلامتی بسیار مهم است.

معایب پروتز سینه سیلیکونی

بهترین کاندید برای بزرگ کردن سینه

کاشت پروتز سینه سیلیکونی می‌تواند گزینه مناسبی برای زنانی باشد که می‌خواهند اندازه و شکل کلی سینه‌های خود را تغییر دهند. کاندیدهای مناسب برای جراحی سینه شامل موارد زیر هستند:

 • کسانی که به دنبال سایز بزرگتر سینه هستند.
 • کسانی که به دلیل بچه‌دار شدن، شیردهی یا کاهش وزن دچار کاهش حجم سینه می‌شوند.
 • کسانی که افتادگی سینه‌هایشان خیلی کم است.
 • آن‌هایی که سینه‌های نامتناسب یا بدشکل دارند.

کاندیدهای ایده‌آل بزرگ کردن سینه باید از سلامت عمومی خوب و انتظارات واقع بینانه از عمل برخوردار باشند. علاوه بر این، زنانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند باید حداقل تا یک الی دو ماه پس از پایان شیردهی صبر کنند تا جراح پلاستیک اندازه سینه آن‌ها را به درستی ارزیابی کند.

مقاله پروتز و لیفت سینه همزمان را ازدست ندهید.

جمع‌بندی

چنانچه از کوچکی سینه‌های خود گلایه دارید می‌توانید به کمک جراحی کاشت پروتز حج سینه‌های خود را افزایش دهید. بعضی افراد به دلایل مادرزادی دارای سینه‌های کوچکی هستند یا بعضی افراد به دلیل بیماری یا فرزندآوری حجم سینه‌های خود را از دست می‌دهند. پروتز سینه می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

پروتز سینه سیلیکونی که بیشتری استفاده را دارد می‌تواند به شکل گرد و اشکی مورد استفاده قرار گیرد. پروتزهای گرد که بیشتر استفاده می‌شوند حجم بیشتری را در ناحیه میانی سینه ایجاد می‌کنند و پروتزهای اشکی ساختار طبیعی پستان را بازسازی می‌کنند که حجم آن بیشتر در ناحیه پایین قرار می‌گیرد.

ایمپلنت سینه طی یک جراحی کاشته می‌شود که لازم است بعد از عمل مدتی استراحت کنید تا فرایند بهبودی به خوبی طی شود. در ابتدا ممکن است مقداری درد داشته باشید و احساس ناراحتی کنید اما کم‌کم با آن احساس راحتی خواهید کرد و بدن شما با پروتزها سازگار می‌شود. از عوارض پروتز سینه می‌توان به احتمال پارگی آن در اثر فشار یا کپسولی شدن در موارد نادر اشاره کرد. ممکن است پس از چند سال نیازمند تعویض پروتزها شوید. در این مقاله به بررسی کامل ایمپلنت‌های سینه پرداختیم.

در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد جراحی‌های زیبایی سینه هستید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر