1. خانه
  2. /
  3. کاشت مو
  4. /
  5. نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ + مهمترین نکات آن

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ + مهمترین نکات آن

دکتر آرش نجف بیگی

پزشکان و متخصصان زیبایی، سال‌ها بر روی درمان ریزش مو و طاسی زنانه و مردانه مطالعه کردند. این مطالعات به ابداع شیوه‌های درمانی مختلف منجر شده است. در حال حاضر، از این شیوه‌‌های درمانی، براساس شدت ریزش مو و وسعت طاسی زیباجو استفاده می‌شود. PRP، مزوتراپی، استفاده از مکمل‌های غذایی و محلول‌های محرک رشد مو از رایج‌ترین شیوه‌های درمانی ریزش مو و طاسی سر است. خوب است بدانید تمامی شیوه‌های گفته شده مدت زمان قابل توجهی برای به نتیجه رسیدن نیاز دارند. به بیان دیگر، شما برای درمان طاسی کم با استفاده از محلول‌های مو، به حداقل یک سال استفاده نیاز دارید. نکته دیگر و بسیار مهم درباره شیوه‌های درمانی گفته شده که کمتر به آن‌ها توجه می‌‌شود این است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید درمان تداوم داشته باشد. برای مثال، اگر حدود 3 تا 4 ماه از از درمان ترکیبی استفاده از مکمل‌های خوراکی و محلول‌های محرک رشد مو استفاده کنید، تارهای ضعیف مو که بسیار هم حساس هستند در محل طاسی رویت خواهند شد. در صورت قطع یکباره درمان، تمامی تارهای ضعیف از بین خواهند رفت. این به معنای هدر رفتن هزینه زیاد و وقت چند ماهه شماست.

موارد این چنینی و عدم رضایت زیباجویان از روش‌هایی که زمان زیادی برای حصول نتیجه نیاز دارند، سبب شد تا پزشکان شیوه‌ای را خلق کنند که با استفاده از آن می‌توان به سرعت به نتیجه دلخواه دست پیدا کرد. حاصل مطالعات و تحقیقات بسیار زیاد پزشکان سبب شد تا “کاشت مو” به عنوان یک شیوه پایدار و با نتیجه‌های عالی ابداع شود.

کاشت مو به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. البته این روش‌ها در اصل روند کاشت مو تفاوتی ایجاد نمی‌کنند. متخصصان زیبایی در مراحل کاشت مو فولیکول‌های سالم و فاقد فاکتور ریزش ارثی را از محل بانک مو به شیوه‌ مناسب برای زیباجو برداشت می‌کنند. این فولیکول‌ها پس از آماده‌سازی در محل طاسی زیباجو کاشته می‌شوند. روش‌های کاشت مو بسیار متفاوتند که در این بین، روش‌های SUT، FUT و FIT از محبوب‌ترین روش‌ها هستند.

کاشت مو نتایج بسیار درخشانی به همراه دارد و در درصد بسیار بالایی از داوطلبان کاشت مو نتایج بسیار حیرت‌آور بوده است. همین موضوع سبب شده تا عمده زیباجویان که از ریزش مو رنج می‌برند، به دنبال این روش درمانی باشند.

با این حال، همانند هر روش درمانی جراحی و انسانی دیگر، کاشت مو نیز بدون عوارض نیست. آشنایی با این عوارض به زیباجویان کمک می‌کند تا دوران نقاهت راحت‌تری را پشت سر بگذارند. همچنین، از بروز استرس بی‌مورد در زیباجویانی که کاشت مو انجام داده‌اند، جلوگیری خواهد شد. علاوه بر آشنایی با عوارض احتمالی، نیاز است برای رسیدن به نتیجه دلخواه از کاشت مو، دوران نقاهت را مطابق با دستورالعمل‌های پزشک سپری کنید؛ چرا که این یک واقعیت انکارناپذیر است که نتیجه کاشت مو تا حد بسیار زیادی به رعایت دستورالعمل‌های پزشک و مراقبت‌های فردی پس از کاشت ارتباط دارد.

در ادامه به یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌های پس از کاشت مو اشاره می‌کنیم. نحوه خوابیدن و استراحت کردن پس از کاشت مو همواره برای زیباجویان محل سوال بوده است که در ادامه جزئیات دقیق‌تری را ارائه خواهیم کرد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی است که تمامی زیباجویان با آن روبه‌رو‌ خواهند شد؛ چرا که عدم رعایت استایل صحیح در زمان خواب می‌تواند به فولیکول‌های کاشته شده آسیب جدی وارد کرده و سبب نتیجه‌ی کاشت مویی به مراتب ضعیف‌تر شود.

خوب است بدانید در روزهای ابتدایی پس از کاشت، گرافت‌های کاشته شده بسیار حساس بوده و هنوز در پوست سر تثبیت نشده‌اند. به همین سبب، در این بازه کوتاه زمانی، به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در بین دستورالعمل‌های مراقبتی، رعایت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو را باید یکی از دشوارترین‌ها دانست؛ چرا که هر فردی مدل خوابیدن منحصر به فرد خود را دارد. این در حالیست که نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو هیچ شباهتی به مدل‌های همیشگی خوابیدن افراد ندارد!

برای آشنایی با بهترین زمان رنگ کردن موها پس از کاشت مو این مقاله را از دست ندهید.

چرا حالت خوابیدن پس از کاشت مو مهم است؟

به دو دلیل بسیار مهم زیباجویان باید نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو را رعایت کنند. در وهله اول رعایت اصول خوابیدن پس از کاشت مو سبب کنترل تورم می‌شود. به سبب فرآیند کاشت مو که شامل ایجاد برش‌های ریز و درشت، استفاده از آمپول بی‌حسی، کاشت فولیکول‌های مو و… است، پوست سر ممکن است دچار تورم شود. زیباجویان با رعایت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو می‌توانند تا حد بسیار زیادی از این تورم جلوگیری کنند؛ چرا که زوایه نامناسب سر روی بالشت در زمان خوابیدن، می‌تواند سبب افزایش تورم در ناحیه سر و صورت شود.

علاوه بر این، روند کاشت مو یک شوک موقت به پوست سر می‌دهد که سبب می‌شود تا مدت کوتاهی حساسیت پوست سر زیاد باشد. در این برهه، عدم رعایت پوزیشن صحیح خواب، فشار مضاعفی به گرافت‌های تازه کاشته شده وارد می‌کند که ممکن است سبب از دست رفتن آن‌ها شود.

باید پذیرفت چند روز ابتدایی پس از کاشت مو، زمان طلایی برای حفظ گرافت‌های کاشته شده است.

حالت خوابیدن پس از کاشت مو

نکاتی برای نحوه خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو صرفا محدود به پوزیشن بدن در زمان خواب نیست. بلکه موارد دیگری در این رابطه باید لحاظ شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

از ملحفه و بالشت تمیز استفاده کنید!

جدا از نحوه کاشت مو، در محل برداشت فولیکول‌ها، زخم‌های کوچک FIT و یا برش روش FUT و یا ترکیبی از هر دو وجود دارد. همچنین، برش‌های بسیار ریزی نیز در محل کاشت وجود دارد. پوست سر در زمان خواب با ملحفه و بالشت تماس خواهد داشت، در صورتیکه ملحفه و بالشت تمیز نباشند، احتمال ایجاد عفونت و التهاب در ناحیه پوست سر وجود دارد.

توصیه می‌کنیم پیش از کاشت مو، ملحفه و بالشتی که استفاده می‌کنید را به طور کامل بشویید. توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده حاوی مواد حساسیت‌زا ممکن است سبب تحریک پوست و آسیب رسیدن به فولیکول‌های مو شود.

از حوله نرم و تمیز استفاده کنید!

پس از کاشت مو و در محل برداشت فولیکول‌ها ممکن است تا مدت کوتاهی که زخم‌ها بهبود پیدا می‌کنند، شاهد ترشحاتی باشید. اگرچه این ترشحات پس از جراحی کاشت مو کاملا طبیعی هستند، اما ممکن است سبب آلوده شدن ملحفه و بالشت شما شوند. شما می‌توانید برای جلوگیری از این موضوع، از حوله‌ای که بافت نرم دارد، برای زیر سر خود استفاده کنید. البته نیاز است تا برای هر بار استفاده حوله را بشویید و خشک کنید. استفاده از ملحفه‌های یکبار مصرف نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای جلوگیری از آلودگی بالشت باشد که البته مستلزم پرداخت هزینه بیشتر است.

استفاده از حوله نرم و تمیز پس از کاشت

مقاله همه چیز درباره ترمیم مو HRP را از دست ندهید.

زاویه سر پس از کاشت مو

بسیار مهم است که در زمان خواب سر نسبت به دیگر اعضای بدن ارتفاع بالاتری داشته باشد. نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو به شکلی است که بدن زاویه بین 30 تا 45 درجه داشته باشد. به بیان دیگر، شما باید یک قوس در زمان خواب به بدنتان بدهید؛ به این شکل که پاها پایین و هر چه به سر نزدیک می‌شویم زاویه افزایش پیدا می‌کنید. زاویه 30 درجه یک شیب ملایم به بدن شما می‌دهد و سبب می‌شود تا در ناحیه کمر نیز فشار تحمل نکند. زاویه 45 درجه همان حالت نشسته است. برای ایجاد زاویه مناسب می‌توانید از چند بالشت استفاده کنید تا سر در محل بالاتری قرار بگیرد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که خواب سنگینی دارید و در خواب مدام غلت می‌زنید، توصیه می‌کنیم از چند بالش در طرفین خود استفاده کنید تا احتمال تکان خوردن سر و آسیب دیدن گرافت‌ها به حداقل کاهش یابد.

توجه داشته باشید که تنها نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو همان رعایت زاویه 30 تا 45 درجه است. پس از کاشت مو به هیچ وجه روی شکم نخوابید؛ چرا که این نحوه خوابیدن علاوه بر ایجاد تورم مضاعف در قسمت سر و صورت، سبب آسیب جدی به گرافت‌های کاشته شده می‌شود. بهتر است تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، در همان حالت استاندارد پس از کاشت مو بخوابید.

توجه داشته باشید که رعایت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو سبب می‌شود تا نتایج بسیار بهتری از جراحی خود داشته باشید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، کنترل فشار بر سر در زمان استراحت است. برخی از بالشت‌ها بسیار سفت هستند و فشار زیادی به پوست سر وارد می‌کنند. در مقابل بالشت‌های بسیار نرم هم سبب می‌شوند تا سر بیشتر فرو رود و قسمت‌های بیشتری با ملحفه برخورد داشته باشند. در هر دو حالت، فشار وارده بر پوست سر بیش از حد مجاز است. برای پیشگیری از این موضوع باید از بالشتی استاندارد استفاده کنید. همچنین، برخی بالشت‌های طبی موجود در بازار پشت گردن قرار گرفته و سبب می‌شود تا فشار کمتری به سر وارد شود. در صورت صلاحدید پزشک می‌توانید از این بالشت‌ها نیز استفاده کنید.

یکی از عواملی که بعد از عمل آن باید دقت کنید نحوه شست و شو سر بعد از کاشت مو میباشد.

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

رعایت الگوی مناسب خواب پس از کاشت مو

بدن انسان برای ریکاوری به استراحت نیاز دارد. نمی‌توان انتظار داشت پس از یک روز سخت کاری و بدون استراحت، توان کافی برای فعالیت روز بعدی را داشته باشید. در زمینه کاشت مو نیز این مورد صادق است. در حالت معمولی، بدن به 8 ساعت خواب در هر شبانه‌روز نیاز دارد. پس از کاشت مو مدت زمان خواب نباید کاهش پیدا کند؛ چرا که خوابیدن به بدن شما اجازه می‌دهد تا زودتر زخم‌های ایجاد شده را بهبود ببخشد. در صورتیکه عادت دارید تا دیر وقت بیدار بمانید، بهتر است پیش از کاشت مو سیستم خواب خود را اصلاح کنید. چرا که بهترین خواب در بازه 10 شب تا 4 صبح است. لازم به ذکر است خواب کافی در زمان مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در نتیجه کاشت مو شما داشته باشد.

چه زمانی می‌توان عادات طبیعی خواب را از سر گرفت؟

مدت زمان رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی برای هر فرد متفاوت است و پزشکان زیبایی براساس شرایط هر زیباجو ممکن است دستور متفاوتی بدهند. به طور کلی، نحوه کاشت مو بر دوران نقاهت تاثیر زیادی دارد. واضح است افرادی که کاشت مو به روش FUT را انجام داده‌اند، با توجه به ایجاد برش و بخیه نسبت به افرادی که از روش FIT استفاده کرده‌اند، دوران نقاهت حساس‌تری را سپری خواهند کرد.

به طور میانگین تا 2 هفته پس از کاشت مو باید نحوه صحیح خوابیدن و استراحت کردن را رعایت کنید. پس از سپری شدن این دوره 2 هفته‌ای می‌توانید به حالت طبیعی خوابیدن خود برگردید.

لازم به ذکر است اگر پس از گذشت دو هفته و بازگشت به روال خوابیدن پیش از کاشت مو، دچار درد، تورم و یا هر ناهنجاری دیگر شدید، سریعا پزشک خود را در جریان قرار دهید تا به وضعیت شما رسیدگی شود.

توجه داشته باشید که تمامی نکات و دستورالعمل‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به شما کمک می‌کند تا دوران نقاهتی راحت‌تر سپری کنید؛ چرا که از تورم و فشار بر فولیکول‌ها و بروز سردردهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد. در نهایت، رعایت این دستورالعمل‌ها برای شما موهای جذاب و پرپشت به همراه خواهد داشت.

مقاله آیا نتایج کاشت مو دائمی است؟ را از دست ندهید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر