1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی
 6. /
 7. آنچه را که درباره مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به شما نمیگویند؟

آنچه را که درباره مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به شما نمیگویند؟

دکتر آرش نجف بیگی

قصد انجام عمل جراحی شکم را دارید اما درباره مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چیزی نمی دانید؟ بدیهی است که قبل از هر چیزی باید در نظر داشته باشید که مراقبت بعد از این عمل شامل چه مواردی می شود. فراموش نکنید بهبودی شما به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و وزن بدن شما بستگی دارد اما رعایت مراقبت های بعد از عمل هم بی تاثیر نیست.

در این مقاله ما بهترین و موثرترین شیوه های بهبود بعد از این عمل زیبایی را برایتان گلچین کرده ایم و اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید با شما راز و رمزهایی را در میان می گذاریم که هر کسی به شما نمی گوید!

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

اهمیت مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک روشی است برای پیکرتراشی ناحیه شکم از طریق برداشتن چربی و پوست اضافی آن ناحیه. این جراحی زیبایی بین افرادی که پس از زایمان وزن زیادی داشته اند یا اطراف ناحیه شکم پوست اضافی دارند؛ محبوب است و می تواند به بهبود ظاهر شکم و بازیابی عضلات و پوست ضعیف شده آن کمک کند.

هدف از این عمل زیبایی این است که از ظاهر جدید خود نهایت لذت را ببرید؛ بنابراین اگر نگذارید بدن شما به درستی بهبود یابد، نه تنها از نتیجه این عمل راضی نخواهید بود بلکه هزینه و وقتتان هم هدر می رود. خوشبختانه، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید دوران نقاهت بعد از عمل را کوتاه تر کنید و از بدن خودتان مراقبت کنید. اما قبل از هر چیزی، بیایید نگاهی به عواملی که ممکن است بر مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی تأثیر بگذارند بیندازیم.

عوامل موثر بر روند بهبودی

هیچ پاسخ واحدی برای مدت زمان بهبودی پس از جراحی شکم وجود ندارد. مانند هر عمل جراحی، یک چارچوب زمانی کلی وجود دارد، اما بهبودی فردی بر اساس عوامل مختلفی از جمله موارد زیر ممکن است متفاوت باشد:

 • سن
 • سلامت عمومی
 • نوع شکم
 • مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

پس از اتمام عمل، جراح شما بازه زمانی خاصی را برای بهبودی شما تخمین می زند، اما به طور کلی، اکثر بیماران در حدود هشت هفته در دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی به سر می برند. در بین عواملی که اشاره کردیم مهم ترین عامل مربوط به مراقبت بعد از عمل ابدو است؛ اما اینکه چه مراقبت هایی لازم است و هر مراقبت باید در چه زمانی انجام شود، مسئله مهمی است که ما در این مطلب سعی داریم آن را بررسی کنیم.

اگر به بهترین دکتر پیکر تراشی در تهران مراجعه کنید، شانس این را خواهید داشت که بدن خود را از شر چربی‌های اضافه رها کنید و تولدی دوباره به زیبایی اندام خود ببخشید.

4 هفته؛ 4 مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

بهتر است اینطور بگوییم که زمان بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی معمولاً به 4 هفته به بالا تقسیم می ‌شود و مراقبت های بعد از عمل ابدو و کارهایی که می‌توانید در هر مرحله از این پروسه انجام دهید، متفاوت و به شرح زیر است:

مراقبت در هفته اول 

هفته اول بهبودی معمولاً برای بیماران ناخوشایندترین هفته است. باید انتظار تورم، کبودی و درد زیاد داشته باشید، بنابراین باید برای بعد از عمل به فکر یک کمپرس یخ باشید؛ کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند و برای کمک به کاهش درد در دوران نقاهت، داروهای مسکن تجویز می شود. داروهای ضد درد خود را باید به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید، چرا که اگر در مصرف داروهایتان دقت کنید، داروی کمتری برای رفع درد مصرف خواهید کرد.

برای جلوگیری از عفونت های احتمالی، آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود. حتما می دانید که در روش ابدومینوپلاستی برش بزرگی روی ناحیه شکم شما ایجاد می شود و جای زخم این برش ممکن است که شما را در برابر میکروب و باکتری های مهاجم ضعیف کند. بنابراین پایبندی به یک برنامه درمان آنتی بیوتیکی سختگیرانه در مجموعه مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، به دفاع طبیعی بدن شما کمک می کند تا شما را از عفونت دور نگه دارد و بهبودی شما را تسریع کند.

پس از جراحی، شکم شما پانسمان می شود و شما شروع به استفاده از یک لباس تنگ مثل گن یا یک شکم بند خواهید کرد. این شکم بندها به کاهش تورم، جلوگیری از تشکیل لخته های خون و مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی کمک می کند. فراموش نکنید که باندها باید تعویض و ناحیه شکم هر روز به دقت تمیز شود.

مهم ترین مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی در هفته اول این است که گن یا شکم بند باید حداقل در 4 هفته اول 24 ساعت شبانه روز پوشیده شوند.

ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک ؟ برای پاسخ به سوال این مقاله را مطالعه نمایید.

علاوه بر باندهای شکمی، ممکن است یک درن شکم نیز برای شما در نظر گرفته شود که کمک می کند مایع اضافی در طول فرآیند بهبودی از بدن شما خارج شود. اگر پزشک تشخیص دهد که شما احتیاج به یک درن دارید، دستورالعمل‌های خاصی در مورد نحوه تمیز کردن آن، تخلیه و ثبت حجم مایع خارج شده به شما داده می شود که در ادامه با آن آشنا می شویم.

در نهایت، شما باید سعی کنید تا جایی که می توانید برای حداقل چهار تا شش هفته استراحت کاملی داشته باشید. هنگام دراز کشیدن، داشتن یک بالش هم زیر زانو و هم زیر سر کمک می کند تا درد را کاهش دهید، اما استراحت مطلق و خوابیدن زیاد هم خوب نیست و باید سعی کنید هر ساعت حداقل چند دقیقه پیاده روی کنید تا گردش خون خود را حفظ کنید. به احتمال زیاد برای مدتی کوتاه با حالت خمیده راه می روید اما تا زمانی که بخیه های شما برداشته شود، پیاده روی باید جزو برنامه مراقبتهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی شما باشد.

مراقبت در هفته دوم 

هفته دوم بهبودی، هفته خوبی برای شما است چراکه درد فروکش کرده و هرگونه کبودی شروع به محو شدن کرده است. میزان ورم بدنتان هم کم کم محو می شود اما نه به طور کامل! شما همچنان باید دستورالعمل های خود را در مورد داروهای ضد درد و آنتی دنبال کنید و با رعایت این دستورالعمل ها است که کاهش تورم و درد سرعت پیدا می کند.

معمولاً هفته دوم بخیه ها برداشته می شوند، اگرچه بسته به جزئیات جراحی و سرعت بهبودی، ممکن است این مورد برای شما صدق نکند. مهم ترین نکته در مراقبت هفته دوم، تعویض بانداژها و تمیز کردن ناحیه عمل شده؛ طبق یک برنامه منظم است.

در هفته دوم بهبودی، پیاده‌روی‌های سبک را ادامه دهید تا گردش خونتان به خوبی حفظ شود و از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری کنید. برخی از بیماران حتی ممکن است آنقدر احساس سلامتی خوبی داشته باشند که تنها پس از 10 تا 14 روز به سر کار بازگردند، اما همچنان باید از هر نوع فعالیت شدید اجتناب شود.

مراقبت در هفته سوم و چهارم بهبودی و بعد از آن

در هفته سوم و چهارم بهبودی بدون شک احساس بهتری دارید و تا حد زیادی به حالت عادی بازگشته اید. در این مرحله معمولاً می توانید برای مراقبت های پس از عمل ابدومینوپلاستی، یک ورزش و نرمش سبک را شروع کنید اما منظورمان از ورزش سبک قطعاً دراز و نشست یا وزنه برداری نیست! اگر خیلی دلتان برای ورزش لک زده باید حدود هفته ششم صبر کنید تا به طور کامل بهبود پیدا کنید و بعد از آن هم تنها با تایید پزشک می توانید به ورزش و فعالیت کامل بازگردید.

درد، تورم و کبودی باید تقریباً بین سه تا چهار هفته پس از بهبودی از بین برود. در این مرحله احتمالاً به شما توصیه می شود که پوشیدن گن و شکم بند خود را متوقف کنید و می توانید به فعالیت های عادی و روزمره خود بازگردید. این شامل رژیم غذایی معمولی شما و همچنین مصرف متعادل الکل می شود. حتی سیگاری‌ها هم می‌توانند بعد از هفته چهارم کشیدن سیگار از سر بگیرند، اگرچه پیشنهاد ما این است که  از این فرصت برای ترک همیشگی سیگار استفاده کنید.

نکته مهم در هفته سوم به بعد جراحی ابدومینوپلاستی این است که غیر معمول نیست که در طول این مدت دچار بی‌حسی شده باشید. گاهی اوقات ممکن است این بی حسی ها تا دو سال طول بکشد و گهگاه با درد شکم نیز همراه است. این موضوع در مورد تورم نیز صدق می کند و می تواند تا ماه ها پس از عمل ظاهر شود و از بین برود و بهترین راه برای کاهش این علائم، استفاده از گن های فول بادی است.

بهترین مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی که شما از آن بی خبرید

بدن شما فقط با کمک خودتان است که می تواند بهبود یابد، بنابراین ضروری است که دستورالعمل های مراقبتی را با دقت فراوان انجام دهید. ما تعدادی از بهترین نکات مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی را گردآوری کرده‌ایم که می توانند به شما کمک کنند تا روند بهبودی خود را تسریع کرده و زیبایی را که شایسته آن هستید، به دست آورید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید

رژیم غذایی شما نقش مهمی در بهبود جراحی شکم شما دارد. برای کمک به بهبود سریعتر بدن، باید مواد مغذی برای ترمیم محل برش را در اختیار بدن خود قرار دهید. در زیر، چند توصیه در مورد رژیم غذایی مناسب برای مراقبت های پس از ابدومینوپلاستی را فهرست کرده ایم.

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چه بخورم؟

 1. پروتئین: گنجاندن غذاهای سرشار از پروتئین در رژیم غذایی خود مانند گوشت، تخم مرغ، آجیل و لوبیا می تواند میزان کلاژن تولیدی بدن را افزایش داده و روند بهبودی را تسریع کند.
 2. ویتامین ها: ویتامین های مناسب می توانند به جلوگیری از عفونت کمک کنند، بنابراین مطمئن شوید که رژیم غذایی شما سرشار از ویتامین A و ویتامین C است. این ویتامین ها را می توانید با مصرف سبزیجات، مرکبات، گوجه فرنگی، لبنیات و روغن کبد ماهی بدست آورید.
 3. مایعات: هیدراته ماندن یعنی وجود میزان آب کافی در بدن پس از ابدومینوپلاستی، به انتقال مواد مغذی و اکسیژن ضروری در سراسر بدن و به خصوص ناحیه برش کمک می کند.

بعد از ابدومینوپلاستی از خوردن چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

 1. نمک: خوردن مقادیر زیاد نمک باعث کاهش آب بدن و نفخ می شود و این چیزی نیست که شما بخواهید زیرا شکم شما را بزرگ کرده و بهبود آن را دشوارتر می کند.
 2. نوشابه: نوشیدنی های گازدار سرشار از قند نیز باعث افزایش نفخ می شوند.
 3. الکل: مشروبات الکلی خون را رقیق کرده و روند بهبودی بدن را مختل کند و همچنین ممکن است با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک تداخل داشته باشد.
رژیم غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

استراحت کافی داشته باشید

فعالیت محدود می تواند به شما کمک کند سریع تر بهبود پیدا کنید و از کشیدگی و آسیب عضلانی جلوگیری می کند، بنابراین استراحت را در مراقبتهای بعد از ابدومینوپلاستی جدی بگیرید. از سوی دیگر داروهای ضد درد شما را خواب‌آلود می کند، بنابراین مهم است که در روزهای اولیه پس از ابدومینوپلاستی دراز بکشید. یکی از مزیت های دراز کشیدن این است که می توانید در حین استراحت سر و شانه و پاهایتان را بالا نگه دارید. و از این طریق فعالیت های سبک داشته باشد تا گردش خونتان منظم شود.

از درن به خوبی مراقبت کنید

در ابدومینوپلاستی فضایی بین بافت‌های شکم و عضلات شکم ایجاد می شود که تجمع مایع در این ناحیه می شود. در نتیجه، لوله‌های کوچک و نازکی در محل برش قرار داده می‌شود تا این مایع بلافاصله پس از جراحی شما تخلیه شود و این لوله ها همان درن هستند.

مراقبت از درن یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی است. مراقبت از درن شامل تخلیه آن حداقل دو تا سه بار در روز و اندازه گیری مقدار مایعی که با هر دفع خارج می شود، است. در چند روز اول، درن شما قرمز رنگ شده و به تدریج به رنگ روشن تغییر می کند و شما وظیفه دارید که مراقب تغییر رنگ آن باشید.

مراقبت از درن یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی است.

مراقبت از درن شامل تخلیه آن حداقل دو تا سه بار در روز و اندازه گیری مقدار مایعی که با هر دفع خارج می شود، است. در چند روز اول، درن شما قرمز رنگ شده و به تدریج به رنگ روشن تغییر می کند و شما وظیفه دارید که مراقب تغییر رنگ آن باشید.

یکی از مهم ترین نکات مراقبت از درن، نحوه تخلیه آن به شکل صحیح است؛ برای این کار از دستکش و یک ماده پاک کننده برای ضدعفونی کردن پوست اطراف لوله استفاده کنید. عدم انجام اقدامات لازم برای مراقبت صحیح از درن و زخم می تواند منجر به عفونت شود؛ علائم عفونت به شرح زیر است:

 • تب بالا، لرز
 • چرک
 • قرمزی در ناحیه
 • بوی بد در محل زخم
 • گرمای زیاد در ناحیه
 • درد هنگام لمس کردن

در آخر

دوره بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی می تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد و پزشک شما احتمالاً توصیه می کند که به مدت سه تا چهار هفته مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را جدی بگیرید، اما این جدول زمانی ممکن است بسته به توانایی بدن شما برای التیام، وضعیت فیزیکی شما و میزان چربی و پوستی که در طول عمل برداشته شده است، تغییر کند؛ اما در هر صورت مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی مهم ترین کاری است که باید انجام دهید تا یک عمل زیبایی موفق داشته باشید. از نظر شما یک عمل زیبایی موفق چه عملی است؟

منبع: ukaesthetic

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر