1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه
 6. /
 7. تفاوت محل قرار گیری پروتز سینه؛روی عضله یا زیر عضله؟! به همراه مزایا و معایب هر کدام

تفاوت محل قرار گیری پروتز سینه؛روی عضله یا زیر عضله؟! به همراه مزایا و معایب هر کدام

دکتر آرش نجف بیگی

محل قرارگیری پروتز سینه

جراحی پروتز سینه در میان خانم‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. زیبایی و جذابیت بعد از عمل پروتز سینه تاحدی است که بسیاری از خانم‌ها برای انجام دادن این عمل جراحی وسوسه می‌شوند.

اگر بخواهید برای انجام عمل زیبایی پروتز سینه اقدام کنید، باید اطلاعات و آگاهی اولیه‌ای در خصوص جراحی پروتز سینه داشته باشید. هر چند این جراحی چندان پیچیده به‌نظر نمی‌رسد، اما تکنیک‌های مختلف اجرای آن باهم متفاوت است.

نوع تکنیک، تعیین کننده میزان مشکلات و عوارض بعد از عمل پروتز سینه است. محل قرارگیری پروتز سینه نیز از مواردی است که باید با نظر پزشک تعیین گردد. برای آشنایی با تفاوت پروتز زیر عضله و روی عضله همراه ما باشید. در این‌ بخش، به‌طور تخصصی و جامع قصد داریم پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها را باهم بررسی کنیم تا بتوانید تعامل مطلوب‌تری با پزشک معالج‌تان داشته باشید.

با آناتومی سینه خانم‌ها آشنا شوید!

خانم‌ها در بدو تولد نیز مانند آقایان دارای هاله و نوک سینه هستند. هاله سینه یا areola  در مرکز سینه قرار گرفته است و در مرکز آن نوک سینه یا Nipple قرار دارد. حتما در کودکان تازه متولد شده دیده‌اید که با تلاش زیاد قصد دارند تا از نوک سینه مادر شیر بنوشند؛ پس قطعا می‌دانید که در نوک سینه شبکه‌ای بسیار ظریف و حساس از مجاری قرار دارند که شیر را به نوک سینه می‌رسانند.

معمولا دختران بعد از سن بلوغ تکامل رشد سینه را از نظر ظاهری مشاهده می‌کنند، اما در باطن این داستان لوبول‌ها که کیسه‌های مخصوص تولید شیر در زمان بارداری و شیردهی هستند، رشد می‌کنند.

اگر سینه را در نوک آن مرکز یک چرخ بدانید، پره‌هایی که نوک سینه در مرکزیت آن قراردارند هریک دارای یک لوب، هر یک لوب از چند لوبول تشکیل شده است و تمام لوبول‌های یک پره به یک غده شیری می‌رسند.

مابین لوبول‌ها و غدد شیری از چربی پوشیده شده است. در زیر تمامی این شبکه پیچیده، عضله سینه قرار گرفته است. این عضله به قفسه سینه چسبیده شده است و تا حد زیادی وزن سینه را تحمل می‌کند و به شکل و فرم آن کمک می‌کند. این ساده‌ترین توضیح از آناتومی سینه در خانم‌ها است که باید پیش از عمل پروتز از آن آگاهی داشته باشید تا درک پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها برای‌تان آسان باشد. جالب است بدانید که عمل سینه در لیست عمل های زیبایی پرطرفدار قرار دارد.

مطالعه مقاله روش های درمان نوک سينه فرو رفته را از دست ندهید.

انتخاب پروتز برای کاشت پروتز سینه

پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟

اطلاع از عملکرد بهترین جراح سینه در زمان جراحی پروتز سینه به شما کمک می‌کند تا استرس و نگرانی کم‌تری را تجربه کنید. درک این موضوع که پزشک بعد از بی‌هوشی شما چه کاری انجام می‌دهد تا پروتز در محل سینه قرار بگیرد، موضوع مهمی است که برایتان شرح می‌دهیم. پروتز سینه معمولا باتوجه به نظر پزشک متخصص و باتجربه انتخاب می‌شود و در نهایت طی یک عمل جراحی، درون بافت سینه قرار می‌گیرد. اما انتخاب پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها، به نوع انتظارات شما از جراحی و خط قرمزهای بعد از آن بستگی دارد.

در جراحی پروتز سینه، پزشک براساس تکنیک جراحی، یک برش نسبتا کوچک در محلی از سینه ایجاد می‌کند (معمولا زیر سینه) و به‌وسیله همین برش پروتز سینه را وارد بافت سینه می‌کند تا حجم سازی در این ناحیه انجام شود. اما همین کار که چندان پیچیده به‌نظر نمی‌رسد، می‌تواند با استفاده از دو تکنیک مختلف انجام شود. در ادامه به شرح این دو روش می‌پردازیم.

مطالعه مقاله انواع جراحی زیبایی سینه چیست؟ و رابطه پروتز سينه و بارداري پیشنهاد ما به شماست.

انواع روش‌های جراحی پروتز سینه

انواع روش‌های جراحی پروتز سینه

تکنیک‌های مختلفی برای انجام عمل‌های جراحی زیبایی وجود دارد که پزشک باتوجه به اطلاع از سوابق فرد متقاضی، انتظارات و محدودیت‌هایی که در جلسه مشاوره کسب می‌کند، یک تکنیک را انتخاب می‌کند.

در ادامه، به بررسی انواع روش های جراحی پروتز سینه می‌پردازیم تا پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها را دریابید.

1- جراحی پروتز سینه روی عضله

اگر مشتاق هستید که بدانید پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها چیست، باید بدانید که جراحی پروتز سینه روی عضله به این معنا است که پزشک متخصص در زمان جراحی، با ایجاد برش در ناحیه‌ای از سینه، پروتز را زیر غدد شیری و چربی این ناحیه و روی عضله سینه قرار می‌دهد.

معمولا پزشک در شرایطی این اقدام را انجام می‌دهد که فرد متقاضی انجام جراحی، چندان تاکیدی بر شیردهی نداشته باشد و بافت سینه دارای ضخامت مطلوبی در نسج نرم آن باشد. در چنین شرایطی پزشک اقدام به قراردادن پروتز روی عضله می‌کند.

مزایای جراحی پروتز سینه روی عضله چیست؟

در عمل پروتز سینه اگر پزشک روش قراردهی پروتز را روی عضله انتخاب کند، مانند هر تکنیک دیگر مزایای خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

 1. طول مدت انجام جراحی در تکنیک قراردهی پروتز روی عضله سینه کوتاه‌تر از تکنیک‌های دیگر است.
 2. دوران نقاهت عمل پروتز سینه در تکنیک پروتز سینه روی عضله بسیار کوتاه‌تر خواهد بود.
 3. میزان دردی که خانم‌ها با تکنیک عمل پروتز روی عضله تجربه می‌کنند بسیار کم‌تر از تکنیک‌های دیگر است.
 4. در صورتی که فرد از نتیجه عمل پروتز سینه رضایت نداشته باشد، پزشک به آسانی می‌تواند روتوش عمل را انجام دهد و پیچیدگی خاصی در این میان وجود ندارد.
 5. برخی پزشکان این تکنیک را با هزینه کم‌تری انجام می‌دهند و در نتیجه، به‌دلیل کاهش قیمت این تکنیک، عده‌ای علاقه‌مند به استفاده از آن هستند.

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید. در صورت نیاز نیز می توانید از یک جلسه مشاوره رایگان با جناب دکتر نجف بیگی بهره مند شوید.

.

معایب جراحی پروتز سینه روی عضله چیست؟

تمامی عمل‌های جراحی، دارای معایب خاص خودشان هستند. زمانی که چند تکنیک برای انجام جراحی‌ها وجود دارد، بررسی مزایا و معایب آنها به شما کمک می‌کند تا درک صحیح‌تری از نتیجه جراحی داشته باشید و برای انتخاب تکنیک با پزشکتان مشورت کنید. در ادامه معایب پروتز سینه روی عضله را بررسی می‌کنیم.

 1. در تکنیک جراحی پروتز سینه روی عضله، ریسک آسیب به غدد شیردهی و اختلال در شیردهی وجود دارد و نسبتا بالاتر از تکنیک‌های دیگر است.
 2. میزان ریسک دفرم شدن پروتز سینه و چروکیده شدن آن در تکنیک جراحی پروتز سینه روی عضله بالا است.
 3. در بسیاری از مواقع، اگر پزشک متخصص در زمان جراحی بافت سینه را بررسی نکرده باشد و فرد دارای بافت با ضخامت کم‌تر از 2 سانتی متر باشد، ریسک مشهود بودن ظاهر لبه‌های پروتز سینه بالا است.
 4. اختلال در تصویر برداری‌های سینه برای چکاپ‌های سالیانه سرطان پستان از بدیهی‌ترین معایب این تکنیک از پروتز سینه است؛ زیرا حجمی از جسم خارجی در بافت سینه قرار گرفته است که تصویربرداری را دچار خطا در تشخیص می‌کند.
مکان کاشت پروتز سینه

مطالعه مقاله تعویض پروتز سینه و عوامل اصلی برای انجام آن را از دست ندهید!

2- جراحی پروتز سینه زیر عضله

اگر بخواهید پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها را درک کنید، باید تک به تک این تکنیک‌ها را ارزیابی کنید تا اطلاعات دقیق و واقعی از نحوه عملکرد در هر کدام از روش‌ها را بدانید.

پزشک متخصص در شرایطی که بداند استفاده از روش جراحی پروتز سینه زیر عضله برای متقاضی این جراحی مناسب‌تر است، از همین روش استفاده می‌کند. در تکنیک پروتز سینه زیر عضله، پزشک با ایجاد برشی کوچک در پایین سینه، اقدام به قرار دادن پروتز در زیر عضله سینه می‌کند.

با این تکنیک فرد ظاهر طبیعی‌تری در سینه خواهد داشت و کم‌ترین آسیب را در غدد شیردهی تجربه می‌کند. معمولا اختلال در شیردهی با این تکنیک، به کم‌ترین میزان ریسک خود می‌رسد.

مزایای جراحی پروتز سینه زیر عضله

هدف ما در این مقاله بررسی پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها بوده است. پس بدیهی است که به‌صورت تک به تک، مزایا و معایب هر تکنیک را مورد بررسی قرار دهیم. مزایای جراحی پروتز سینه زیر عضله کم نیست؛ در ادامه این مزایا را باهم ارزیابی می‌کنیم.

 1. در این روش میزان آسیب به غدد شیری، مجاری انتقال شیر و سیستم پیچیده شیردهی به کم‌ترین میزان خود می‌رسد؛ چرا که برخلاف روش پروتز سینه روی عضله، فشار کم‌تری به این نواحی وارد می‌شود و ریسک اختلال در شیردهی را کاهش می‌دهد.
 2. در تکنیک پروتز زیر عضله سینه، میزان دقت بررسی و ارزیابی سینه در چکاپ‌ها دچار اختلال نمی‌شود. درواقع، برخلاف روش پروتز روی عضله که موجب اختلال در سونوگرافی و ماموگرافی سینه می‌شود، این تکنیک مشکلاتی مثل کیست و سرطان سینه را در این تصویربرداری‌ها به وضوح نمایان می‌کند.
 3. ظاهر سینه با استفاده از روش جراحی زیبایی پروتز سینه زیر عضله بسیار طبیعی‌تر است. چرا که پروتز زیر بافت عضله و سینه قرار گرفته است و درنتیجه نرمی، انعطاف و ظاهر سینه به شکلی طبیعی خود را نشان می‌دهد.
 4. احتمال لمس یا مشاهده شدن لبه‌های پروتز سینه در تکنیک پروتز سینه زیر عضله بسیار کم‌تر است.

معایب جراحی زیبایی پروتز سینه زیر عضله چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز بررسی شد، در هر روش از جراحی پروتز سینه معایبی وجود دارد که شما به‌عنوان کاندید و علاقه‌مند به انجام جراحی، باید از آن مطلع باشید. کسب اطلاعات واقعی و دقیق در این زمینه موجب می‌شود تا پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها را به خوبی درک کنید.

در ادامه به بررسی معایب تکنیک پروتز سینه زیر عضله می‌پردازیم.

 1. جراحی پروتز سینه با استفاده از روش پروتز سینه زیر عضله، بسیار طولانی‌تر از روش پروتز روی عضله انجام می‌شود.
 2. میزان درد بعد از عمل پروتز سینه زیر عضله، بسیار بیشتر از روش دیگر این نوع جراحی است.
 3. معمولا پیچیدگی عمل جراحی پروتز سینه زیر عضله بیشتر از تکنیک دیگر است و به همین جهت، روتوش عمل درصورت عدم رضایت فرد، بسیار مشکل‌تر خواهد بود.
 4. دوران نقاهت و مدت زمان بهبودی بعد از عمل پروتز سینه زیر عضله طولانی‌تر از تکنیک پروتز روی عضله است.
 5. میزان انقباض سینه در زمان بهبودی، بیشتر از روش دیگر این نوع جراحی است.

برای مطالعه بیشتر مقاله انواع پروتز سینه و معرفی کامل جدیدترین آن‌ها را بخوانید.

بهترین محل برای کاشت پروتز سینه

آیا روش پروتز روی عضله بهتر از پروتز زیر عضله است؟

حال باتوجه به توضیحات جامعی که در این زمینه ارائه شد، وقت آن رسیده است که ارزیابی دقیق‌تری انجام شود. با درک پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها، احتمالا حال بهتر می‌توانید تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر روش را به خوبی درک کنید و ضرورت استفاده از هرکدام را نیز متوجه شوید. معمولا هیچ پزشکی نمی‌تواند به شما توصیه کند، باتوجه به پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها، یکی از این روش‌ها بهترین روش برای همه افراد متقاضی عمل زیبایی پروتز سینه است.

بلکه پزشک با بررسی ویژگی‌های ظاهری و فردی هر مراجعه کننده با درنظر گرفتن انتظارات او از جراحی و ملاحظاتی همچون بارداری، اقدام به بررسی و در نهایت معرفی یک روش به عنوان بهترین روش برای همان فرد می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که هر روش از عمل پروتز سینه، برای طیف خاصی از افراد مناسب است و نمی‌توان یک نسخه یکسان برای همه پیچید و یکی از این روش‌ها را به‌عنوان مناسب‌ترین و بهترین روش پروتز سینه معرفی کرد.

مطالعه مقاله انواع سایز پروتز سینه و نحوه انتخاب بهترین سایز و همه چیز درباره لیفت سینه را پیشنهاد می کنیم.

چطور کم ریسک‌ترین روش پروتز سینه را انتخاب کنید؟

همان طور که پیش‌تر نیز توضیح داده شد، انتخاب کننده نوع تکنیک جراحی پروتز سین، فرد متقاضی این جراحی نیست. بلکه پزشک متخصص و باتجربه، باتوجه به اطلاعات به‌دست آمده در جلسه مشاوره می‌تواند کم ریسک‌ترین و بهترین روش پروتز سینه را به شما معرفی کند.

شما تنها با کسب اطلاعات در خصوص پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها، می‌توانید نسبت به پرسیدن سوالات ذهنی‌تان از نحوه عمل جراحی و نتیجه آن اقدام کنید و در خصوص مزایا و معایب هریک اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سعی کنید به این نکته توجه داشته باشید که تنها پزشک باتجربه و متخصص در این زمینه صلاحیت اظهار نظر و بررسی دارد. انتخاب پزشک بدون توجه به این نکات، احتمالا منجر به بروز عوارض بعد از عمل پروتز سینه می‌شود و هزینه ترمیم عمل جراحی زیبایی سینه را به شما تحمیل می‌کند. چه بهتر که بدون پرداخت هزینه‌های جسمی، روحی و مادی، پیش از انجام عمل، یک پزشک معتمد، باتجربه و حرفه‌ای انتخاب کنید و صفر تا صد جراحی پروتز سینه را به او بسپارید تا نتیجه هیجان‌انگیزی از جراحی مشاهده کنید.

خلاصه مطلب

اگر کاندید جراحی زیبایی پروتز پستان باشید، باید درخصوص پروتز روی عضله یا زیر عضله و تفاوت آنها اطلاعات دقیقی داشته باشید. کسب اطلاعات واقعی در کاهش استرس، اطمینان به جراح و آرامش از نتیجه جراحی بسیار اثرگذار است.

با مطالعه دقیق این مطلب می‌توانید تمام آن‌چه به آن احتیاج دارید را دریابید و به خوبی، نسبت به عوارض هر روش آمادگی کسب کنید. اعتماد به جراح را در این میان دست کم نگیرید و برای انتخاب بهترین جراح زیبایی سینه، وقت کافی اختصاص دهید.

برای مطالعه بیشتر این مقاله لاتین را پیشنهاد می دهیم.

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید. در صورت نیاز نیز می توانید از یک جلسه مشاوره رایگان با جناب دکتر نجف بیگی بهره مند شوید.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر