1. خانه
 2. /
 3. لیفت صورت
 4. /
 5. لیفت آندوتاین
 6. /
 7. لیفت ابرو با اندوتاین چقدر موثر است و چند سال ماندگاری دارد؟

لیفت ابرو با اندوتاین چقدر موثر است و چند سال ماندگاری دارد؟

دکتر آرش نجف بیگی

انواع روش های لیفت ابرو  با میزان ماندگاری متفاوت برای بالا کشیدن ابرو وجود دارد. در این میان لیفت ابرو با اندوتاین یک روش ساده با چند نتیجه درخشان است. هم ابرو را بالا می‌برد، هم چین خط اخم را رفع می‌کند و هم می‌تواند چین و چروک پیشانی را از بین ببرد. درواقع بالا بردن ابرو با اندوتاین در کنار جوان ساختن چهره، شما را از حالت اخمو و ناراحت به فردی شاداب تبدیل می‌کند. همچنین با لیفت ابرو، چشمان شما نیز درشت‌تر دیده می‌شود و زیبایی چهره شما بیشتر می‌شود.

برای لیفت ابرو با اندوتاین بهتر است با پزشک متخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید تا قبل از تصمیم نهایی برای عمل، مواردی را بررسی کند. اما نکاتی که مشخص می‌کند آیا شما گزینه مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر، چیست؟ کدام روش برای شما مناسب‌تر است؟ بوتاکس ابرو یا بالا کشیدن همزمان ابرو و پیشانی؟ لیفت ابرو با اندوتاین ماندگاری بیشتری دارد یا  لیفت ابرو با ژل؟ در ادامه، به این نکات پرداخته شده است.

لیفت ابرو با اندوتاین

این نوع لیفت روشی ساده و اثربخش برای ایجاد تغییر در چهره و جوان‌سازی است. در فرایند افزایش سن و شل شدن پوست، ابروها به سمت پایین میل پیدا می‌کنند؛ در نتیجه دچار افتادگی روی پلک بالا می‌شوند. در پی آن پلک نیز روی چشم می‌آید و میدان دید را تنگ می‌کند. افتادگی ابرو چهره شما را همیشه اخمو و ناراحت نشان می‌دهد. این فرآیند برای پوست اطراف چشم یا شقیقه هم رخ می دهد که با لیفت شقیقه با اندوتاین و به روش اندوسکوپیک می توان پوستی جوان را به ارمغان آورد.

با کمک بالا کشیدن ابرو با اندوتاین، می‌توان هم چین و چروک‌های خط اخم و پیشانی را رفع کرد و هم چشم‌هایی درشت‌تر و شادتر داشت. رفع افتادگی ابرو می‌تواند چهره شما را سال‌ها جوان‌تر و شادتر کند. همچنین میدان دید شما نیز بازتر خواهد شد و این کار از خستگی چشم در طولانی مدت جلوگیری می‌کند. در واقع لیفت ابرو با این روش تاثیر شگفت‌انگیزی در درشت شدن چشم‌های شما خواهد گذاشت؛ حتی در مواردی ممکن است شما را از عمل جراحی افتادگی پلک بالا بی‌نیاز کند.

اندوتاین برای رفع افتادگی ابرو چیست؟

اندوتاین یک پروتز کوچک از جنس اسید پلی لاکتیک و نوعی پلی استر است. در واقع اندوتاین قابل تجزیه زیستی است؛ یعنی بدون اینکه برای بدن مشکلی ایجاد کند، به مرور در بدن تجزیه و جذب می‌شود. نخ‌های بخیه جذبی نیز از همین جنس ساخته می‌شوند. پایه ساخت اندوتاین، مواد تجدیدپذیر گیاهی مانند نشاسته ذرت یا ریشه نیشکر است.

اندوتاینی که برای رفع افتادگی پیشانی و درمان افتادگی ابرو استفاده می‌شود، قطعه‌ی مثلثی شکل کوچکی است که در دو سایز اصلی بزرگ و کوچک یا مینی (mini) قابل نصب است. روی این قطعه چند خار یا چنگک کوچک وجود دارد که درون چربی و بافت‌های زیر پوست فرو می‌رود تا بتوان پوست را به سمت بالا کشید.

معمولا پس از چند ماه، اندوتاین آرام آرام توسط بافت‌های زیر پوست جذب می‌شود اما تاثیر خود را بر فرم و شکل ظاهری پوست می‌گذارد. اندوتاین ماده‌ای زیست سازگار است و کمترین میزان حساسیت و عوارض بعد از عمل در مورد آن گزارش شده است. به همین دلیل مورد استقبال پزشکان و مردم قرار گرفته و انقلابی در زمینه لیفت‌های صورت و جوان‌سازی چهره ایجاد کرده است. در گذشته این کار با پیچ و پلاک انجام می‌شد که روش لیفت ابرو با اندوتاین جای آن را گرفته است.

اندوتاین برای لیفت ابرو و خارهای روی آن

چه کسانی نیاز به لیفت ابرو با اندوتاین دارند؟

بسیاری از افراد می‌توانند از مزایای اندوتاین بهره ببرند. به‌طور کلی، کسانی نیاز به بالا بردن ابرو با اندوتاین دارند که با بالا رفتن سن، دچار شل شدن پوست شده‌اند و در نتیجه آن:

 • دچار افتادگی ابرو هستند؛ یعنی ابروها پایین آمده و به آن‌ها ظاهری اخمو و عصبانی داده
 • بین ابروها، چین و خط اخم ایجاد شده
 • ابروها روی پلک آمده و میدان دید را تنگ کرده
 • دچار افتادگی خفیف در پلک بالا هستند
 • حالت ابروها متقارن نیست و یا فرم ابرو تغییر یافته
 • در پیشانی خود دچار چین و چروک‌های عمیق شده‌اند و می‌خواهند افتادگی ابرو و چروک پیشانی خود را همزمان رفع کنند

لیفت ابرو با اندوتاین چگونه انجام می‌شود؟

برای این لیفت دو روش کلی وجود دارد که هر کدام مزایای خود را خواهد داشت. در روش نخست می‌توان از اندوتاین کوچک یا مینی (mini) برای لیفت مستقیم ابرو بهره برد. این اندوتاین سه چنگک کوچک دارد و بالای ابرو، زیر پوست قرار می‌گیرد. با کمک اندوتاین کوچک می‌توان فقط ابرو و همچنین پلک بالا را در راستای عمودی، بالا کشید.

در روش دیگر، ابرو و پیشانی باهم لیفت داده می‌شود. در این حالت، پوست پیشانی از محل رویش مو با کمک اندوتاین بالا کشیده می‌شود. به این شکل، هم چروک پیشانی از بین می‌رود و هم ابرو به شکل طبیعی بالا می‌رود. این روش کاربرد بیشتری دارد.

در جراحی لیفت ابرو با اندوتاین، شکاف کوچکی در محل رویش مو، بالای پیشانی ایجاد می‌شود. سپس اندوتاین زیر پوست جای می‌گیرد و جراح پلاستیک با فشار کنترل شده، بافت‌های زیر پوست را روی خارهای اندوتاین سوار می‌کند. وقتی اندوتاین درون بافت چربی یا ماهیچه به خوبی جای گرفت، با کمک آن می‌توان پوست را بالا کشید. سپس اندوتاین به استخوان متصل می‌شود تا نیروی کشش پوست حفظ شود.

از آنجایی که 5 چنگک روی اندوتاین از هم فاصله دارند و شکل اندوتاین نیز پهن و گسترده است، فشار و کشش پوست در همه جهت پخش می‌شود. به همین دلیل لیفت با اندوتاین حالت طبیعی‌تر و بهتری دارد و نتیجه عمل رضایت‌بخش خواهد بود. جراحی لیفت ابرو در کمتر از 2 ساعت و با بی‌حسی موضعی قابل انجام است.

تفاوت لیفت اندوتاین با روش ها قدیمی نشان داده شده است

نکته‌ای که در لیفت ابرو با اندوتاین مینی باید مورد توجه قرار گیرد این است که در این روش، تنها ابرو و پلک بالا به‌طور مستقیم لیفت پیدا می‌کنند. به همین دلیل لیفت مستقیم ابرو برای افرادی با شرایط زیر مناسب نیست:

 • افتادگی زیاد ابرو که نیاز به بالا کشیدن ابرو بیش از 4 میلیمتر باشد
 • سستی و شل شدگی بیش از اندازه پوست
 • نیاز به کشیدن ابرو در دو راستای افقی و عمودی باشد
 • چین و جروک در پیشانی شکل گرفته باشد.
بالا بردن ابرو با اندوتاین مینی

مراقبت‌های پس از جراحی

نخستین و مهمترین نکته در مراقبت‌های پس از جراحی این است که به پزشک متخصص جراحی پلاستیک اعتماد داشته باشید؛ توصیه‌های وی را مو به مو اجرا کنید و بگذارید زمان بگذرد تا نتیجه عمل را در چهره خود به خوبی مشاهده کنید.

 • درد، سوزش، ورم و کبودی در محل عمل و نواحی اطراف آن طبیعی است و به مرور از بین خواهد رفت
 • به تجویز پزشک ممکن است نیاز باشد از گن پیشانی استفاده کنید که در روز عمل جراحی باید به همراه داشته باشید
 • پانسمان یک یا دو روز پس از جراحی برداشته می‌شود
 • بخیه‌ها پس از 7 تا 10 روز کشیده می‌شود
 • برای رفع ورم باید تا چند روز سر خود را بالا بگیرید. حتی هنگام خوابیدن هم چند بالش پشت سر خود قرار دهید و سر خود را زمین نگذارید تا خون اضافه از ناحیه پیشانی و صورت شما خارج شود.
 • برای رفع کبودی از کمپرس سرد یا بسته‌ی یخ پیچیده در حوله، استفاده کنید. کبودی‌های در 1 تا 2 هفته پس از عمل از بین می‌رود.
 • ممکن است برای جلوگیری از عفونت، مصرف مسکن و آنتی‌بیوتیک از همان روز عمل تجویز شود
 • از خارش و فشار آوردن به محل جراحی و جای نصب اندوتاین خودداری کنید
 • زمان نقاهت جراحی لیفت ابرو با اندوتاین بین 3 تا 5 روز است
 • پس از سه روز می‌توانید حمام بروید اما نباید اجازه دهید محل بخیه سابیده شود. همچنین از برخورد مستقیم آب با جای بخیه جلوگیری کنید.
 • تا یک هفته از هر گونه حرکت شدید مانند برخواستن و نشستن سریع، خودداری کنید
 • از آنجایی که محل زخم لای موهای شما قرار دارد، می‌توانید یک هفته پس از جراحی به فعالیت‌های روزانه و سر کار خود برگردید

پس از لیفت ابرو با اندوتاین چه تغییری حاصل می‌شود؟

با استناد بر سایت معتبر plasticsurgery نتایج در طی چند هفته با کاهش تورم و کبودی دیده می شود. از این رو شاهدیم که تغییرات اولیه پس از لیفت ابرو با اندوتاین، در همان روز جراحی ایجاد می‌شود اما به دلیل وجود تورم چندان مشهود نیست. همچنین باید 2 تا 3 ماه از زمان لیفت ابرو زمان بگذرد تا تاثیر واقعی آن را ببینید. حداکثر پس از 6 ماه، اندوتاین در بدن شما جذب می‌شود. پس از آن، پوست و بافت‌های زیر آن دوباره به استخوان جوش می‌خورد و در جای خود ثابت می‌شود. اینجا است که شما معجزه جوان‌سازی با این روش را خواهید دید. ماندگاری این روش بسته به ژنتیک و ساختار بیولوژیکی بدن هر فرد و سبک زندگی وی، متفاوت است و بیش از 7 تا 12 سال ماندگاری خواهد داشت.

ممکن است در طول چند ماه اول، با خارش و حساسیت پوستی خفیف مواجه شوید که جای نگرانی ندارد. با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا بهترین راهنمایی و تجویز را به شما بکند. ممکن است نیاز به استفاده از دارو نیز باشد. نکته مهم این است که به هیچ وجه به اندوتاینی که زیر پوست شما کار گذاشته شده است فشار وارد نکنید و آن را نخراشید.

نمونه لیفت ابرو دکتر نجف بیگی

تفاوت لیفت اندوتاین با اندوسکوپیک

روش‌های مختلفی برای لیفت ابرو وجود دارد که روش لیفت ابرو با اندوتاین و اندوسکوپیک نیز دو نمونه از این جراحی محسوب می‌شوند که با توضیح درباره‌ی تفاوت‌های این دو، به شما در تصمیم‌گیری کمک می‌کنیم.

 1. اندوتاین دارای جنس طبیعی می‌باشد؛ زیرا از یک پروتز کوچک از جنس پلی لاکتیک و نوعی پلی‌استر تشکیل شده است اما اندوسکوپ لوله‌ای نازک است که به سر آن منبع نور و دوربین متصل شده است.
 2. اندوتاین به دلیل پایه‌ی ساخت طبیعی بدون هیچ مشکلی در بدن تجزیه شده و جذب می‌گردد.
 3. با استفاده از اندوتاین عضلات و پوست اطراف ابرو مستحکم شده و از افتادگی آن جلوگیری می‌کند. در لیفت ابرو اندوسکوپیک جراح با استفاده از ابزارهای مخصوص، ماهیچه‌ها را جابجا کرده و بافت‌های اضافی را از بین می‌برد.
 4. در لیفت با اندوتاین شکاف‌های کوچک در محل رویش مو ایجاد شده اما در لیفت ابرو اندوسکوپیک تعدادی برش‌ در پشت محل رویش مو ایجاد می‌گردد.
 5. ماندگاری نتیجه‌ی لیفت ابرو با اندوتاین درخشان است و با جذب اندوتاین نیز حالت لیفت عضلات از بین نمی‌رود.
 6. در لیفت ابرو با اندوتاین به دلیل استفاده از بافت طبیعی عوارض و خطرات، بسیار کاهش می‌یابد.
 7. هر دو جراحی تحت بیهوشی انجام می‌گیرد.

چرا لیفت ابرو با اندوتاین روش پرطرفداری است؟

این روش برای پزشکان و کسانی که نیاز به رفع چین و چروک پیشانی یا درمان افتادگی ابرو دارند، روش بسیار محبوبی است. مزیت‌های اصلی این است:

 • روش ساده و سریعی است
 • ماندگاری بالایی دارد
 • برش و جای زخم آن ناچیز است
 • درد، ورم و کبودی بعد از عمل اندک است
 • ریزش مو در محل برش، بسیار کم است
 • به بی‌حسی کم‌تری نیاز دارد
 • حساسیت زیادی نسبت به اندوتاین گزارش نشده است
 • نتایج عمل رضایت‌بخش و طبیعی‌تر است
 • می‌توان لیفت ابرو، رفع چروک خط اخم و چین پیشانی را همزمان و با یک عمل انجام داد
 • گاهی مشکلات افتادگی خفیف پلک بالا را نیز رفع می‌کند

همه این موارد باعث استقبال بالا از این روش لیفت ابرو شده است. لازم به ذکر است بوتاکس ابرو نیز یکی از روش های لیفت ابرو می باشد که برخلاف لیفت ابرو با اندوتاین  بدون جراحی و بسیار سریع انجام می شود اما ماندگاری زیادی ندارد. همین موضوع اهمیت مشورت با پزشک برای انتخاب روش لیفت ابرو را مشخص می کند.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر