سیر تا پیاز جراحی لاغری صورت یا تخلیه چربی بوکال فت(Buccal Fat)

8,145

buccal چیست؟ جراحی لاغری صورت برای چه کسانی قابل انجام است؟

بوکال فت یا عمل لاغری صورت چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از جراحی بوکال فت چیست؟

در این مقاله به پاسخ این سوالات و همه نکاتی که باید درباره عمل لاغری صورت بدانید پرداخته‌ایم.

همچنین در پاسخ به برخی سوالات درون مقاله نیز ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی آورده شده است که می‎‌توانید با مشاهده آن به جواب سوال خود برسید.

عکس های نمونه کار قبل و بعد بوکال فت صورت مراجعه کننده های دکتر نجف بیگی را نیز در میان متن می بینید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

آیا با چگونگی عمل بوکال فت آشنایی دارید؟ در این ویدئو نحوه عمل لاغری صورت را می توانید ببینید:

در این مقاله، قصد داریم با جراحی لاغری صورت آشنا شویم و دریابیم که آیا فردی مناسب برای آن هستیم یا خیر؟

نتایج جراحی لاغری صورت دکتر آرش نجف بیگی

جراحی لاغری صورت؛ چهره‌ای که خطوط آن نمایان‌تر است!

به نسبت، صورت‌های لاغر و استخوانی دارای تناسب بیشتری هستند. هرچند که این موضوع وابسته به وضعیت جسمانی فرد و اجزای مختلف صورت اوست. بسیاری از افراد با شیوه‌های جراحی یا غیرجراحی، رژیم‌های غذایی یا روش‌های سنتی به دنبال داشتن یک صورت لاغر هستند. به خصوص، در افرادی که اندام لاغر داشته و چهره‌شان گرد و چاق به نظر می‌آید. در گذشته‌ای نه چندان دور، داشتن صورتی لاغر جذاب نبود؛ اما در حال حاضر، یکی از معیارهای زیبایی همین است. صورت استخوانی قادر است خطوطی را به نمایش بگذارد که تا کنون دیده نمی‌شدند. جراحی لاغری صورت نیز به همین دلیل باب شده است.

عدۀ زیادی آن قدر خوش‌شانس هستند که چنین ویژگی‌ای را از اجداد خود به ارث برده‌اند. جراحی لاغری صورت یا عمل بوکال فت نیز برای آنان که از این شرایط برخوردار نیستند، گزینۀ قابل توجهی است. پیشرفت‌های علم پزشکی در سال‌های اخیر باعث شده است که جراحی لاغری صورت نیز سیر تکاملی خود را به خوبی طی کند.

چگونگی جراحی لاغری صورت

لیپوماتیک صورت چیست و چگونه انجام می شود؟ را در این مقاله جذاب بخوانید.

بوکال فت چیست؟

جراحی لاغری صورت در واقع به تخلیۀ چربی‌های صورت که موسوم به بوکال فت (Buccal Fat) هستند، گفته می‌شود. در این روش جراحی، صورت کمی لاغرتر شده و زوایای بیشتری در ناحیۀ گونه‌ها دیده می‌شوند. چربی بوکال یا بوکال فت، به چربی‌های جمع شده در ناحیۀ توخالی بین عصلات بوکسیاناتور و دیگر عضلات سطحی صورت گفته می‌شود. میزان چربی‌ای که در این ناحیه جمع می‌شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین که میزان چربی بوکال در نواحی چپ و راست صورت نیز ممکن است متفاوت باشند.

عمل لاغر کردن صورت، شیوه‌ای جراحی ساده و سریعی است. این عمل می‌تواند تنها در یک جلسۀ کوتاه انجام شود. هدف از انجام جراحی لاغری صورت، برداشتن میزان مناسبی از بافت چربی‌های داخل دهان است. این عمل در نهایت منجر به برجسته‌سازی گونه‌ها و ایجاد زاویه در فک می‌شود.

هدف عمل لاغری صورت یا تخلیه چربی بوکال فت

تخلیۀ بوکال فت یا عمل لاغر کردن صورت به ساده‌ترین شیوۀ ممکن قابل انجام است.

جراحی لاغری صورت چگونه انجام می‌شود؟

جراحی لاغری صورت با ایجاد برشی کوچک در داخل دهان شروع می‌شود. این برش در سمت داخلی گونه‌ها ایجاد شده که محل تخلیۀ چربی‌های اضافۀ ناحیۀ بوکال است. همانطور که گفتیم، عمل لاغر کردن صورت به این شیوه با خارج کردن چربی‌هایی اتفاق می‌افتد که موسوم به بوکال فت هستند. بالشتک‌های چربی دهانی دقیقاً در زیر استخوان گونه‌ها قرار دارند. این ناحیه متشکل از بافت و لوبول‌های چربی است.

جراحی لاغری صورت به این شیوه هم برای آقایان و هم خانم‌ها قابل انجام است. پس از اینکه برش‌ها ایجاد شدند، چربی‌های ناحیه، توسط پزشک جراح خارج شده و سپس، محل برش داده شده بخیه زده می‌شود. بخیه‌ها در داخل دهان ایجاد می‌شوند و بعد از بهبودی، جذب بدن می‌شوند. عمل جراحی لاغری صورت نیازی به بیهوشی ندارد. انجام این عمل تنها با بی‌حسی موضعی است. جراحی هر قسمت از صورت نیز چیزی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

کاندیدای مناسب جراحی بوکال فت

افراد مناسب انجام عمل بوکال فت چه کسانی هستند؟

خط فک مربعی شکل، حالتی مردانه و قوی به چهره می‌دهد. بسیاری از آقایان ترجیح می‌دهند که چنین فرم صورتی داشته باشند و می‌توان آن را یک ویژگی مردانه دانست. برعکس زنان، عمدتاً دوست دارند که حالتی ظریف و لطیف‌تر داشته باشند. چیزی که سهم زیادی از آن را چاق یا لاغر بودن صورت مشخص می‌کند. به همین دلیل، صورت‌های بیضوی و Vشکل برای آنان جذاب‌تر است. عمل کاهش چربی‌های صورت به منظور لاغرتر کردن آن، روشی ایمن برای کسانی است که انتظاراتی معقولانه از نتیجۀ عمل دارند.

برای برخورداری از نتیجۀ مناسب، لازم است از سطح سلامتی خوبی بهره‌مند باشید. عمل جراحی لاغری صورت در مردان و زنانی که مبتلا به تجمع بیش از حد در ناحیۀ پایینی گونه‌ها هستند قابل انجام است. با این وجود لازم است مطالعات و مشورت‌های متعددی را برای انتخاب بهترین روش برای لاغری صورت انجام دهید. چرا که این، تنها شیوۀ ممکن برای ایجاد صورت لاغر و با خطوط برجسته نیست.

در این باره بخوانید  جراحی ترمیم صورت
عکس قبل و بعد جراحی بوکال فت دکتر آرش نجف بیگی

مراقبت‌های بعد از عمل لاغری صورت را جدی بگیرید!

هرچند که جراحی بوکال فت، عمل ساده و کم‌ریسکی است اما نباید مراقبت‌های بعد از آن را نادیده گرفت. پزشک شما، توصیه‌هایی خواهد کرد که همگی در جهت بهبود هرچه سریع‌تر شما هستند. توصیه‌هایی که برخی از آن‌ها را در ادامه می‌خوانیم:

 • به مدت سه تا چهار روز حتی‌الامکان از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید.
 • بعد از صرف غذا، دهان خود را با سرم‌های مخصوص شست و شو دهید.
 • مطابق با تجویز پزشک، آنتی بیوتیک‌های خود را استفاده کنید.
 • در زمان خواب و استراحت، سر خود را بالا نگه دارید.
 • تا بهبودی کامل پس از درمان، از استعمال سیگار خودداری کنید.
 • بخیه‌ها و جای زخم‌ها را دستکاری نکرده و با زبان‌تان آن‌ها را لمس نکنید.
 • از انجام ورزش‌های سنگین و با احتمال برخورد به صورت اجتناب کنید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل با پزشک خود تماس بگیرید.
نمونه کار دکتر آرش نجف بیگی جراحی بوکال فت

مادلینگ یا زاویه دار کردن چانه چگونه انجام می شود؟ در این مقاله به آن پرداختیم.

برای درمان چاقی صورت، روش‌های دیگری نیز وجود دارد!

با این که تخلیۀ چربی ناحیۀ بوکال یکی از سریع‌ترین و کم‌‌دردسرترین روش‌هاست اما برای همۀ افراد مناسب نیست. افرادی که صورت‌های چاق و گرد داشته و دارای اضافه وزن هستند، معمولاً از فرم صورت خود رضایت کافی ندارند. دلیل محبوبیت عمل جراحی لاغری صورت به این شیوه، سریع بودن، هزینۀ کم و نیز کوتاه و راحت بودن دورۀ نقاهت آن است. اما افرادی که نمی‌توانند از این شیوه استفاده کنند چه خواهند کرد؟ ممکن است پزشک شما تشخیص دهد که فرد مناسبی برای جراحی لاغری صورت به این شیوه نیستید؛ حال چه خواهید کرد؟!

در ادامه چند مورد دیگر از انواع روش‌های لاغر کردن صورت را معرفی می‌کنیم:

قبل و بعد جراحی لاغری صورت دکتر آرش نجف بیگی
 • بوتاکس صورت

عضلات جونده یا مانستر (Monster) به عضلاتی گفته می‌شود که در پشت فک قرار دارند. این عضلات اجازه می‌دهند که عمل جویدن انجام شود. در برخی از افراد ممکن است عضلات جونده بزرگ باشد. این اتفاق که به آن هیپرتروفی گفته می‌شود، احتمالاً منجر به چاق‌تر نشان دادن صورت خواهد شد. پهن و مربعی شدن صورت، اتفاقی ناشی از حجیم شدن عضلات مانستر است.

با تزریق بوتاکس به این عضلات می‌توان باعث ضعیف و کوچک‌تر شدن آن‌ها شد. با کاهش حجم عضلات جونده می‌توان انتظار داشت که صورت لاغرتر شود. تزریق بوتاکس برای لاغری صورت، با فلج کردن موقتی عضله انجام می‌شود. فرآیندی که در زمان کم انجام می‌شود و می‌تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد. اما دقت کنید که این شیوه، خطرات زیادی نیز دارد. فلج شدن دائمی عضله، یکی از جدی‌ترین ریسک‌های این عمل است.

جراحی لاغری صورت با بوتاکس
 • لیپوساکشن صورت

هرچند عمده کاربرد لیپوساکشن به منظور اصلاح فرم بدن و تخلیۀ چربی‌های جمع شده در آن است اما می‌توان از این شیوه برای کاهش چربی‌های صورت نیز استفاده کرد. پیشرفت‌هایی که در طراحی و تولید دستگاه‌های جدید ایجاد شده‌اند این امکان را فراهم کرده‌اند که بتوان از لیپوساکشن برای مقاصد جدیدتری بهره برد. در لیپوساکشن صورت، چربی‌های متمرکز شده در صورت به صورت جزئی تراشیده می‌شوند. به این صورت که برش‌های کوچکی در اطراف قسمت تحت درمان ایجاد می‌شود. محلول تومسنت به همراه مواد بی‌حس‌کنندۀ موضعی از طریق این برش‌ها وارد بافت صورت می‌شوند.

برای حصول شکل دلخواه در صورت، ابزاری برای جدا کردن سلول‌های چربی و تراشیدن بخش‌های تحت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان مشخص و مناسبی از چربی‌ها توسط ابزار کوچکی به نام کانولا از بدن خارج می‌شود. در روش لیپوساکشن صورت، میزان اندکی از چربی‌های جمع شده در صورت خارج می‌شوند. با این حال، نتیجه‌ای که از این روش به دست می‌آید قابل توجه است.

لیپوساکشن در مقایسه با جراحی لاغری صورت به شیوه‌ای که عنوان این مقاله است، تهاجم بیشتری دارد. دورۀ نقاهتی که بعد از درمان لیپوساکشن مورد نیاز است نیز طولانی‌تر است. همچنین که ریسک‌های ناشی از آن نیز بیشتر خواهند بود. لیپوساکشن صورت مناسب افرادی است که رسوبات چربی زیادی در اطراف گردن، چانه‌ها و گونه‌های خود دارند. به خصوص کسانی که قادر به رهایی از آن‌ها از طریق رژیم‌های غذایی و ورزش نیستند.

هایفوتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله جذاب به آن پرداختیم.

قبل و بعد جراحی لاغری صورت با تخلیه چربی بوکال فت

کدام روش را برای جراحی لاغری صورت انتخاب کنیم؟

اینکه چه روشی مناسب شماست، احتمالاً از عهدۀ تشخیص خودتان خارج خواهد بود. انتخاب روش مناسب برای لاغری صورت، مستلزم گذراندن دوره‌های مشاوره و ویزیت توسط پزشک متخصص است. عوامل متعددی هستند که در انتخاب شیوۀ مناسب برای لاغر کردن صورت دخالت دارند. خوشبختانه اگر از دسته افرادی هستید که دوست ندارید بوتاکس را وارد بدن‌‌تان کنید، روش‌های دیگر هستند که ممکن است برایتان مناسب باشد. تخلیۀ بوکال فت با کم‌ترین هزینه و ساده‌ترین شیوه، یکی از بهترین‌هاست. اما موضوع مهم دیگری نیز در این میان وجود دارد.

بسیاری از ما می‌توانیم به سادگی و با تغییر عادات، سبک زندگی و نحوۀ رسیدگی به خود، به چهره‌ای که دلخواهمان است دست یابیم. به این منظور لازم است عواملی که باعث بروز حالات ناخوشایند در ما شده‌‌اند را بشناسیم. چاق شدن صورت نیز دلایل مختلفی دارد. وقتی دلایل و عوامل بروز این حالت را شناختیم، احتمالاً مسیر راحت‌تری برای رسیدن به چهرۀ دلخواه پیش رو خواهیم داشت.

در این باره بخوانید  مراقبت از چشم ها بعد از عمل زیبایی پلک

چرا که انجام عمل جراحی، تضمین‌کنندۀ بقای زیبایی و شادابی ما نیست. بلکه حفظ کیفیت‌های زندگی و بهره‌مند شدن از عادات سالم است که حفظ کنندۀ آن است. پس بهتر است ادامۀ مقاله را به مرور چند عامل موثر در چاقی صورت اختصاص دهیم.

دلایل چاق شدن صورت کدامند؟

اسکلت صورت، وظیفۀ نگه داشتن بافت‌های نرم صورت را دارد. همچنین که مرز صورت، فک و گونه‌ها را نیز مشخص می‌کند. عضلات چهره و فرمی که بافت‌های نرم آن به وجود می‌آورند، تمام احساسات و حالات درونی ما را به نمایش می‌گذارند. بخش مهمی از بافت‌های صورت را نیز پچ‌های چربی تشکیل داده‌اند. بخشی که وظیفۀ آن، محکم نشان دادن و جوان نگه داشتن پوست است. دلایل متعددی وجود دارند که باعث می‌شوند چهرۀ انسان از حالت جوان و محکم خود خارج شود. عمده دلایل انباشت بافت‌های اضافه در صورت را می‌توان موارد زیر دانست:

 • کم آب شدن بدن: یکی از مهم‌ترین دلایل چاق شدن صورت، کم آبی بدن است. وقتی بدن دچار کم آبی می‌شود، مغز برای حفظ بقای بدن تلاش به ذخیره‌سازی آب در بافت‌های بدن می‌کند. تجمع آب در بافت‌های صورت یکی از اقداماتی است که در این فرآیند صورت می‌گیرد. پف کردن صورت و چشم‌ها، تجمع آب در گونه‌ها و ایجاد غبغب از جمله نشانه‌های تجمع آب در اثر کم آب شدن بدن است.
 • عدم رعایت رژیم غذایی سالم: پف کردن صورت ممکن است ناشی از کمبود مواد معدنی و ویتامین در بدن باشد. عدم برخورداری از رژیم غذایی سالم می‌تواند یکی از دلایل چاق شدن صورت باشد. مصرف قند مصنوعی زیاد، نوشابه‌های گازدار، فست‌فودها و چربی‌های اشباع، از جمله رایج‌ترین عادات غذایی ناسالم‌‌اند.
 • نوشیدن الکل: الکل دارای عملکردی است که باعث کم آب شدن بدن می‌شود. همچنین که الکل دارای قند زیادی است که توان هدف قرار دادن بافت‌های چربی را دارد. نوشیدن الکل در درازمدت باعث کم آب شدن بدن، چاقی صورت و به خصوص زیر گونه‌ها و ایجاد غبغب می‌شود.
 • بیماری‌های خاص: برخی از بیماری‌های خاص منجر به چاق شدن صورت می‌شوند. از جمله رایج‌ترین بیماری‌هایی که باعث این اتفاق می‌شوند، کم کاری تیروئید، بیماری‌های کلیوی، عفونت سینوس‌ها و برخی از آلرژی‌ها هستند.

جراحی لاغری صورت یا تخلیۀ بوکال فت برای کسانی که خطوط چهره را معیاری از زیبایی می‌شناسند، یک عمل زیبایی عالی به حساب می‌آید. شاید تا دهه‌های اخیر، معیار زیبایی چیز دیگری بود. اما امروز می‌دانیم که صورت‌های لاغر و استخوانی با خطوطی که از گونه‌ها و چانه دیده می‌شود، معیارهای زیبایی‌شناسانۀ بیشتری دارند!

باید در نظر داشت که مفهوم زیبایی در اینجا، تصویری است که از صنعت مد و تبلیغات ناشی از آن به دست آمده است. با این حال، علم مدرن و تلفیق ستون‌های مختلف آن باعث شده است که چنین نگاهی در جوامع مختلف ایجاد شود. این مورد را می‌توان بیش از هر چیز دیگر، ناشی از تبلیغات سلبریتی‌های هالیوود دانست. اما نباید منکر آن شد که در جامعۀ مدرن نمی‌توان از این موارد چشم‌پوشی کرد. رواج یافتن عمل لاغر کردن صورت یا بوکال فت، اتفاقی است که در بسیاری از مناطق جهان به چشم می‌خورد.

برای مطالعه منابع خارجی این مقاله لاتین پیشنهاد ماست.

حال که درباره جراحی لاغری صورت و نکاتی که باید قبل از اقدام به عمل بدانید، اطلاعات درستی کسب کرده اید می توانید از مقالاتی که در پایین هستند اطلاعات تکمیل تری دریافت کنید یا برای خواندن تجربیات دیگران در این زمینه، نظرات کاربران را در انتهای مقاله بخوانید.

تا زمانی که با تغذیه صحیح و پیروی از یک رژیم تغذیه، برنامه ورزشی و کنترل کالری دریافتی بتوانید حفظ وزن سالمی داشته باشید، نتایج برداشتن چربی بوکال شما تا آخر عمر باقی خواهد ماند. با این حال، افزایش وزن بیش از ۱۰ کیلو، ممکن است باعث شود گونه‌های شما بازهم کمی برآمده شوند و نتایج عمل تغییر کند. پس ثابت نگه داشتن وزن در کنار مراقبت از پوست بسیار مهم است.

دکتر نجف بیگی در جلسه معاینه و مشاوره قبل از عمل، میزان برجستگی فعلی بوکال و میزان تغییر فرم آن بعد از جراحی جوانسازی صورت را بررسی و مشخص می‌کند. در برخی از بیماران، چربی بوکال می‌تواند باعث پری ناخواسته شود و در موارد شدیدتر نشان داده شده است که موجب تورم کاذب می‌شود. در نتیجه تخلیه بوکال فت منجر به ظاهر شدن توده‌ی افتادگی در گونه می‌شود. با این حال می‌توان با لیفت صورت و روش‌های تکمیلی دیگر، این مشکل را رفع کرد.

اگر با تکنیک مناسب انجام شود، خیر. در نتیجه، اگر همزمان با تخلیه بوکال فت، پرکننده‌های بافت نرم یا کاشت گونه کمک کند تا کمبود استخوان گونه اصلاح شود، جراحی بوکال فت، صورت را پیرتر نشان نمی‌دهد. برعکس می‌تواند در مواردی به تغییر فرم و کانتورینگ یا مادلینگ صورت به اندازه‌ای کمک کند که چهره را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. الهام توكلي می گوید

  سلام مبخشید من دخترم چانه کوچک داشت و میخواست عمل بوکال فت انجام بده ولی هفته پیش پیش یکی از پزشکای زیبایی که اشنا بود مراجعه کردیم و ایشان چربی خودش رو به ناحیه گونه و چونه زدن و الان دخترم صوتش خیلی بزگ شده وخیلی ناراحته میخواد به همون صورت قبلیش برگرده کلاً میخواست صوتش کوچیک بشه و زاویه پیدا کنه ولی حالا متاسفان خیلی گونه هاش باد کرده و الان خیلی ناراحته میشه بگید چه کنیم ایا راهی داره این چربیهاز گونه اش خالی کرد و به همان گونه اولیه اش برسه تورو خدا دکتر بهم بگید چه کنم دخترم خیلی ناراحته ترسیده و میترسه کلاً به دکتری مراجعه کنه تا حالا هم هیچ عمل زیبایی نداشته ى حتی تزریق هم نداشته تورو خدا مارو راهنمایی کنید راهی داره چربی گونه هاش رو تخلیه کنه چربی خودش هست که زدن تو کونه هاش ی هفته هستکه این کارو کردن

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام و احترام
   دوست عزیز چربی های تزریق شده در طی ۳ ماه از بین رفته و فقط میزان ۳۰ درصد باقی خواهد ماند
   اگر صورت به فرم طبیعی و دلخواه شما بازنگشت میتوانید پس از طی مدت ۳ ماهه از ماده آنزیم استفاده نمایید که تزریق به همان ناحیه است
   از این طریق چربی از بین خواهد رفت

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید