1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. انواع سوتین مناسب بعد از جراحی سینه و قیمت آنها

انواع سوتین مناسب بعد از جراحی سینه و قیمت آنها

دکتر آرش نجف بیگی

سوتین مناسب بعد از جراحی سینه یا سوتین ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه یکی از مسائل مهم بعد از زیباسازی و فرم دهی سینه است که پزشکان آنها را با توجه به نوع جراحی و نوع سینه به بیماران خود توصیه می­کنند.

همچنین، قیمت سوتین مخصوص پروتز بعد از انجام عمل پروتز سینه نیز با هم متفاوت هستند و با برندهای مختلفی تولید می­شوند که در اینجا به چند مدل از این سوتین ها که برای التیام و بهبود فرم دهی و درد بعد از عمل پروتز بکار می­روند، اشاره خواهیم کرد؛ همچنین، با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که کدام سوتین بعد از عمل پروتز سینه یا عمل ماموپلاستی مناسب شماست.

انواع سوتین مناسب بعد از جراحی سینه

سوتین فشرده سازی جراحی

سوتین فشرده سازی شده بعد از عمل پروتز یا ماموپلاستی توسط اکثر پزشکان توصیه می­شود. این سوتین مناسب بعد از جراحی سینه یا ماموپلاستی است و کمک می­کنند تا درد و تورم در سینه به حداقل برسد.

سوتین با تسمه های قابل تنظیم

از آنجا که در طول روند بهبود، تورم و التیام کاهش می­یابد، ممکن است لازم باشد بندهای سوتین خود را تنظیم کنید. این بندها باید به اندازه کافی محکم باشند و از سینه ها محافظت کنند؛ در نتیجه این مدل یکی از مدل های سوتین مناسب بعد از جراحی سینه یا ماموپلاستی می­باشد.

سوتین با قفل جلو

سوتین با قفل جلو همراه با زیپ برای بسته شدن دو طرف سوتین است و لازم نیست هنگام باز کردن آن بازوی خود را بلند کنید. این سوتین های کلاسیک علاوه بر اینکه سوتین مناسب بعد از جراحی سینه هستند، غالباً بعد از عمل جراحی تقویت سینه زیر بغل (زیر بغل) توصیه می­شوند و اگر پروتز کرده باشید، این مدل می­تواند بهترین سوتین بعد از عمل پروتز باشد.

جلیقه های فشرده سازی

 جلیقه جراحی شبیه به سوتین فشرده سازی پزشکی سنتی است و فرق آن این است که کمی طولانی تر است و  بیشتر به دور سینه پیچیده خواهد شد. مزیت این مدل این است که محافظت بیشتری از برش های عمل ماموپلاستی دارد و باعث می‌شود که بیمارانی که تحت عمل جراحی از طریق لایه های عضلانی قرار گرفته‌اند، سریعتر بهبود یابند.

باندهای سینه

باندهای سینه در بالای سینه ها قرار می­گیرند تا از حرکت ایمپلنت به سمت بالا جلوگیری شود.

برای کسب آگاهی بیشتر از عمل پروتز سینه مطالعه مقاله عوارض پروتز سینه را توصیه می کنیم.

انواع جراحی های سینه

·         تقویت سینه

تقویت سینه به منظور تقویت ظاهر، اندازه و کانتور سینه های یک زن انجام می­شود. زنان به دلایل مختلف، جراحی سینه با هدف تقویت سینه را روی بدن خود انجام می­دهند. برخی از خانم‌ها احساس می­کنند که سینه‌های آنها نسبت به بدنشان بسیار کوچک است و برخی از آنها بعد از کوچک کردن اندازه سینه در ارتباط با بارداری و شیردهی، این عمل را انجام می­دهند و برخی دیگر برای رفع عدم تقارن در اندازه پستان این عملها را انجام می­دهند.

تقویت پستان با ایمپلنت هایی که می­توانند روی عضله قفسه سینه قرار بگیرند، انجام می­شود. برش ماموپلاستی را می‌توان در زیر بغل یاس آرئولا (Areola) قرار داد و با آندوسکوپ می­توان به تقویت پستان کمک کرد. هنگامی که ایمپلنت ها در زیر عضله قفسه سینه قرار می­گیرند، کمتر مداخله ای با ماموگرافی و غربالگری در سینه انجام می­دهند. با این حال، زنان باید آگاه باشند که کاشت پستان ممکن است در تشخیص سرطان اختلال ایجاد کند و فشرده سازی پستان در طول ماموگرافی ممکن است باعث پارگی ایمپلنت شود اما اینکه پروتز سینه و سرطان ارتباطی با یکدیگر داشته باشند تا حال حاضر رد شده است.

کاشت سینه یک پوسته سیلیکونی است که با آب شور (یک محلول نمکی آب) یا ژل سیلیکون پر شده است. افراد می­توانند با قرار دادن ایمپلنت های آزمایشی، اندازه مورد نظر خود را تعیین کنند. در حال حاضر، ایمپلنت های پرنمک بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند.

·         کاهش پستان

سینه های بزرگ، سنگین و آویز می­توانند برای افراد ناراحت‌کننده باشند و وزن اضافی سینه می­تواند باعث گردن درد، کمردرد، سوزش پوست یا ضعف جسمی بدن شود. کاهش پستان با عنوان عمل ماموپلاستی شناخته شده و این عمل شامل از بین بردن پوست، چربی و بافت غده اضافی در سینه می­باشد.

این نوع جراحی جای زخم زیادی در بدن ایجاد می­کند و احساس طبیعی در نوک پستان-آرئولا و تولید شیر در بدن از بین نمی­رود و حفظ می­شود. عوارض جانبی احتمالی آن شامل درد و برآمدگی ناشی از بافت اسکار و عدم توانایی در شیردهی می­باشد. این مدل از جراحی باعث کاهش ظاهر، حجم و کانتور پستان می­شود و در عین حال حساسیت و عملکرد پستان را نیز حفظ می­کند. اکثر افرادی که این عمل را انجام دادند، از آن راضی بودند و نتیجه خوبی از این عمل گرفتند.

·         بازسازی سینه

بازسازی سینه به معنای بازآفرینی پستان با ظاهر، کانتور و حجم دلخواه است؛ همچنین، در این عمل قسمت نوک پستان-آرئولا نیز بازسازی می­شود. هنگامی که عصب حسی یا غدد و مجاری شیردهی سینه آسیب قابل توجهی دیده باشد، احساس طبیعی پستان و توانایی شیردهی از بین می­رود که در این صورت ظاهر، کانتور و حجم پستان را می­توان با کاشت ایمپلنت یا با بافت خود زن بازسازی کرد.

اگر در بازسازی سینه از کاشت ایمپلنت استفاده شود، ایمپلنت را با توجه به پستان تنظیم می­کنند. همچنین، با استفاده از بافت بدن خود زن نیز می­توان پستان را بازسازی کرد. در بعضی مواقع می­توان از قسمتی از دیواره تحتانی شکم استفاده کرد. همچنین، از قسمت های عضله و پوست پشت یا بخشی از باسن نیز می­توان برای بازسازی سینه استفاده نمود.

  • جراحی سینه برای بازسازی پستان پس از درمان سرطان

دکتر مارک موریو در قالب یک مقاله پزشکی در سال 2018 در مورد جراحی‌های سینه برای بازسازی پستان، توضیح داده است که:

درمان سرطان پستان و بازسازی بعد از آن ماهیتاً پیچیده و چند رشته‌ای است. این درمان دارای پروتکل‌هایی است که به طور مداوم به روز می‌شوند. در جلسات تیم‌های چند رشته‌ای، قبل از عمل به طور منظم بین اعضای تیم در مورد زمان مناسب و نوع بازسازی پستان بحث می‌شود.

به دلیل حساسیت‌های پیرامون بیماری سرطان، یک دستورالعمل چند رشته‌ای از جمله برای جراحی پلاستیک و زیبایی سینه‌ها، مبتنی بر شواهد برای بازسازی پستان در زنانی که تحت درمان ماستکتومی هستند و یا به دنبال ماستکتومی پیشگیری می‌باشند، تهیه شده است. به همین دلیل خانم‌هایی که برای بازسازی و زیبایی سینه‌های خود بعد از درمان سرطان اقدام می‌کنند، باید کاملا نسبت به چند تخصصی بودن و زمان‌بر بودن این کار آگاه باشند.

تیم پزشکی دکتر ال مارتین از کشور انگلستان روی تکنیک‌های جدید جراحی سینه پس از درمان سرطان کار می‌کند و نتایج تحقیقات خود را در ژورنال اروپایی سرجیکال آنکولوژی چاپ کرده است. دکتر ال مارتین در این زمینه بیان کرده است که:

استفاده از ماتریس پوستی سلولی (ADM) برای تکمیل عضله بزرگ سینه و بافت‌های پیرامون آن از جهت تحتانی و جانبی پستان، به‌طور گسترده‌ای در انگلستان پذیرفته شده است. این روش گسترش بافت با قرار دادن پروتز، رایج‌ترین شکل بازسازی فوری پستان است که در انگلستان انجام می‌شود.

برای بازسازی سینه‌ها، دستورالعمل‌هایی به طور مشترک توسط انجمن جراحی پستان و انجمن جراحان پلاستیک، ترمیمی و زیبایی انگلیس تهیه شده است و کمک می‌کند تا در کنار حفظ جنبه‌های درمانی، زیبایی از دست رفته خانم‌ها نیز به خوبی ترمیم شود.

مقاله پروتز و لیفت سینه همزمان را ازدست ندهید.

برد جراحی زیبایی امریکا، در مورد جراحی لیفت سینه عنوان کرده است که:

برای ایجاد سینه‌های زیبا، تنها افزایش اندازه و بزرگ کردن آن‌ها کافی نیست. یک جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی ماهر می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های متناسب با نیازهای منحصر به فرد هر زن، شکل پستان متناسب‌تر و زیباتری را برای او ایجاد کند که با دیگر اندام‌های بدن او نیز تناسب داشته باشد.

لیفت سینه، با ایجاد یک فرم سفت، محکم و دلپذیر، زیبایی را به پستان‌های افتاده و شل، باز می‌گرداند. این نه تنها می‌تواند با بازیابی فاکتورهای جوانی و زیبایی‌های زنانه در بیمار، ظاهر او را بهبود بخشد؛ بلکه به تناسب سینه‌ها در هنگام پوشیدن سوتین، لباس‌های مجلسی و حتی لباس شنا نیز کمک می‌کند. به این ترتیب فرد در لباس‌های مختلف نیز راحت‌تر و جذاب‌تر دیده می‌شود.

در جراحی سینه برای لیفت و بالا بردن سینه، با از بین بردن پوست اضافی و کشیده، تغییر شکل بافت پستان و همچنین بالا بردن نوک سینه و هاله دور آن، سینه‌ها به حالت جلو آمده‌تر خواهند رسید. جراح پلاستیک و زیبایی می‌تواند یک کانتور جوان‌تر و طبیعی‌تر برای پستان‌ها ایجاد کند. هاله‌های کشیده و بزرگ، در حین جراحی لیفت سینه، کوچک خواهد شد و زیبایی ظاهری سینه بازیابی می‌شود.

بورد تخصصی جراحی زیبایی امریکا در مورد کسانی که به لیفت سینه نیاز دارند، توصیه می‌کند تا پیش از تصمیم به این عمل، چند آیتم را بررسی کنند. البته داشتن یک جلسه مشاوره با جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی حتما راهگشا خواهد بود. اما در خانه نیز می‌توان چند نکته را بررسی کرد. یکی از این موارد، افتادگی در نوک سینه‌ها است.

در خانه و جلوی آینه، یک برگ کاغذ را زیر سینه‌های خود قرار دهید. آیا نوک سینه‌ها از لبه بالایی کاغذ، بالاتر قرار می‌گیرد یا از لبه آن پایین تر است؟ اگر نوک سینه‌ها پایین تر بود، یعنی احتمالا شما به جراحی لیفت سینه نیاز دارید. هرچند نظر قطعی را در این زمینه، جراح بعد از معاینه دقیق خواهد داد.

برای آگاهی از مراقبت های بعد از ماموپلاستی مطالعه مقاله مراقبتهاي بعد از عمل كوچك كردن سينه را از دست ندهید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه چیست؟

بسیاری از خانم ها در فکر پیدا کردن سوتین مناسب بعد از جراحی سینه یا پس از جراحی بزرگ کردن سینه یا عمل ماموپلاستی هستند. خوشبختانه بعد از بزرگ شدن سینه هزاران مدل سوتین وجود دارد که انتخاب کردن نوع آنها مساله مهمی است و باید یکی از آنها را انتخاب کنید که با مرحله بهبودی بعد از عمل مطابقت داشته باشد.

زمان بهبودی در بیماران متفاوت است و جدول زمانی استانداردی برای آن وجود ندارد که بیماران چه زمانی می­توانند برای ورزش کردن یا سایر فعالیت‌ها، از سوتین های طبی استفاده کنند جراحان پلاستیک، قبل از اینکه اجازه استفاده از این سوتین ها را بدهند، مطمئن خواهند شد که کاشت پستان یا ماموپلاستی در جایگاه نهایی خود قرار گرفته و برش های سینه کاملا بهبود یافته است. بلافاصله پس از عمل، سینه های شما متورم خواهد شد؛ بنابراین، شما نیاز به پوشیدن سوتین فشرده‌سازی‌شده پزشکی که به آن سوتین جراحی ماموپلاستی نیز گفته می­شود، دارید.

در زمینه مراقبت های بعد از عمل پروتز باید این را در نظر داشته باشید که سینه های جدید شما بیشتر از قبل وزن دارند، بنابراین، سوتینی را پیدا کنید که سینه شما، روی سطح آن قرار گیرد تا دچار مسائلی که ممکن است بعد از پروتز رخ دهد مانند پارگی پروتز سینه نشوند. پزشکان به شما کمک می­کنند تا بهترین سوتین را پیدا کنید که هم باعث زیبایی شده و هم از ریزش کاشت سینه جلوگیری به عمل آورد. مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه یا عمل ماموپلاستی می­تواند به دوام و زیبایی سینه شما کمک کند.

سوتین های طبی بهترین سوتین بعد از عمل پروتز است و قیمت سوتین مخصوص پروتز متفاوت می‌باشد. سوتین مناسب بعد از جراحی سینه می­تواند پانسمان زخم را در جای خود نگه دارند، حرکت کاشت را محدود کنند، از بافت سینه محافظت کرده، به کاهش تورم کمک می‌کنند و به طور کلی، بهبودی را ایجاد می‌نماید. بیشترین بیماران یک یا دو هفته شبانه‌روز لباس فشرده سازی پزشکی را استفاده می­کنند و پس از این مدت می­توانند از سوتین های ورزشی استفاده نمایند.

مطالعه مقاله ورم سینه بعد از پروتز و راه های مقابله با آن را از دست ندهید.

نظر پزشکان در مورد مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه چیست؟

میلیون ها زن دارای ایمپلنت، کیسه های سیلیکونی پر از آب نمک یا ژل سیلیکون هستند که به دلایل زیبایی یا بزرگ سازی سینه ها یا برای بازسازی آنها بعد از عمل استفاده می­شوند. تاکنون گزارشاتی در مورد مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه گفته شده که شامل درد شدید عضلات و مفاصل، ضعف، مشکلات شناختی و خستگی می‌باشد که برخی از متخصصان دلیل  آن را “بیماری کاشت پستان” می­نامند.

اکثر مطالعات مربوط به کاشت سینه توسط تولیدکنندگان یا انجمن های جراحی پلاستیک انجام شده است و نتایج طولانی مدت را ردیابی نمی­کند. ایمپلنت یک عمر دوام نمی­آورد و احتمال بروز عوارض طولانی‌تر از کاشت ایمپلنت ها افزایش می­یابد و ممکن است نیاز به یک عمل دیگر برای برطرف شدن داشته باشد.

همچنین، باید اشاره کرد که ایمپلنت ها به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک (ALCL) مرتبط هستند و بیماران علائمی را گزارش کرده‌اند که هنگام برداشتن ایمپلنت ها از بین می‌روند. با این حال، انجام چنین عمل‌هایی روزانه روبه‌افزایش است و با پیشرفت علم نیز از عوارض منفی آنها کاسته خواهد شد.

مطالعه مقاله ورزش و فعالیت بعد از لیفت سینه را از دست ندهید.

اهمیت معاینه، آزمایش و مشاوره قبل و بعد از جراحی سینه

جراحی سینه یکی از عمل‌های پرطرفدار زیبایی بدن است که به دلایل مختلف و با اهداف متفاوتی انجام می‌شود. برخی از این جراحی‌ها برای کاهش سایز سینه و یا لیفت سینه‌های افتاده انجام می‌شود و برخی دیگر برای افزایش سایز سینه، انجام پروتز و یا بازسازی بافت از دست رفته سینه. این بازسازی بافت سینه نیز ممکن است به دلیل انجام برخی درمان‌ها مانند عمل جراحی سینه در بیماران مبتلا به سرطان پستان انجام شود. در برخی افراد نیز به دلایل ژنتیکی و بدنی، ممکن است حجم سینه‌ها از حد معمول کمتر باشد.

همانطور که در تمامی این موارد می‌بینید، شرایط و هدف افراد مختلف ممکن است برای انجام جراحی سینه، کاملا با هم متفاوت باشد. اینجا است که نقش معاینه و مشاوره دقیق یک جراح فوق تخصص پلاستیک، ترمیمی و زیبایی مهم خواهد شد. انجام معاینات و آزمایش‌های مختلف قبل و بعد از انجام سینه، مانند ماموگرافی، نقش مهمی در حفظ نتایج عمل و کاهش عوارض آن خواهد داشت. برای مثال:

بر اساس دستور العمل و استاندارد انجمن جراحان پلاستیک امریکا، انجام ماموگرافی برای انجام هرگونه عمل جراحی سینه الزامی است و جراحان پلاستیک و زیبایی باید با انجام این آزمایش، ریسک عوارض ناخواسته عمل‌ها را کاهش دهند.

این معاینات باید به صورت دوره‌ای هر 5 یا 10 سال یک بار تکرار شود تا از سلامت سینه‌ها اطمینان حاصل گردد. همچنین بررسی‌های بالینی و معاینات دوره‌ای تا زمان بهبود شخص باید ادامه داشته باشید. انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی کشور فرانسه در سال 2020 گزارش پزشکی را منتشر کرده است که به جراحان پیشنهاد می‌کند از شیوه‌نامه مشخصی برای مصرف آنتی بیوتیک در مراقبت‌های بعد از عمل پیروی کنند.

به همین دلیل معاینات پس از جراحی سینه توسط جراح پلاستیک الزامی است. در نتیجه حتما دقت داشته باشید که تا زمان بهبودی، تحت نظر جراح خود بمانید و از تجویزهای پزشکی او به طور کامل پیروی نمایید.

یک تیم گسترده از تیم‌های مختلف جراحی در کشور انگلستان، طی یک تحقیق دو ساله روی 2108 بیمار در 81 مرکز جراحی و درمانی، نتایج قرار دادن پروتز در سینه‌ها را بررسی کردند. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که نقش مراقبت‌های بعد از عمل و جلوگیری از عفونت بعد از پروتز سینه، که در 25% از بیماران دیده شده، بسیار حیاتی است. به همین دلیل معاینات پیوسته و پیروی از توصیه‌های جراحان را بعد از جراحی سینه کاملا باید جدی گرفت.

کاربرد عمل های جراحی سینه

قیمت سوتین مناسب بعد از جراحی سینه چقدر است؟

شاید بعد از خواندن این مقاله با این سوال روبرو شوید که قیمت سوتین های مخصوص پروتز و یا ماموپلاستی چقدر است؟ قیمت سوتین های مخصوص پروتز سینه با توجه به برند و نوع آنها متفاوت است. برای مثال سوتین بعد از عمل پروتز اکسترنال، جهت مراقبت های بعد از عمل زیبایی سینه طراحی شده و هر دو طرف چپ و راست این سوتین دارای جایگاه مخصوص سینه بوده و فاقد هر گونه پروتز جداگانه است.

قیمت سوتین بعد از عمل پروتز که از جنس ایزاولا است و تمامی الیاف آن آنتی باکتریال و ضد تعریق و دارای کیفیت بالایی است، بسته به پیشنهاد پزشک و نرخ روز می‌تواند متغیر باشد؛ کیفیت بالای الیاف آن سبب می‌گردد که در حین شستشو، ظاهر خود را از دست ندهد.

خانمی درحال مشورت با پزشک برای انتخاب سوتین مناسب بعد از جراحی سینه

در نهایت بعد از جراحی سینه چه سوتینی استفاده کنیم؟

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد و همچنین، با توجه به نوع عملی که برای جراحی سینه انجام داده‌اید، می­توانید سوتین مناسب بعد از جراحی سینه را با مشورت بهترین دکتر جراح سینه تهیه نمایید.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه مطالعه مقاله معتبر سایت breastcancernow پیشنهاد می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جراحی پروتز سینه و سوتین مناسب بعد از آن با ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید.

.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر