جراحی بینی ثانویه

164

جراحی بینی ثانویه چیست؟

جراحی بینی ثانویه زمانی کاربرد دارد که فرد از نتیجه عمل رینوپلاستی اولیه خود به دلیل اینکه بهبودی‌ای در عملکرد تنفس وی ایجاد نشده است و یا از ظاهربینی خود ناراضی است.این جراحی میتواند هم جراحی بینی استخوانی باشد و هم جراحی بینی گوشتی.

ممکن است گاهی حتی ماهرترین جراحان نیز در هنگام عمل دچار خطا شوند؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه عمل صد در صد موفقیت‌آمیز باشد و بنابراین حتی زیر نظر بهترین جراحان بینی زیبایی هم ممکن است  ۲ تا ۵ درصد خطا وجود داشته باشد و بیمار را مجبور کند که بار دیگر، اقدام به جراحی بینی مجدد کند.

برای جراحی بینی ثانویه باید نکات زیر را در نظر گرفت

بیمار باید بداند جراحی بینی ترمیمی سخت‌تر و پیچیده‌تر از جراحی اولیه بینی است و هر چند بار که جراحی بینی ثانویه، تکرار شود پیچیده‌تر هم می‌شود، بنابراین بیمار باید انتظارات واقع‌بینانه ای از نتیجه جراحی بینی ثانویه داشته باشد. گاهی ممکن است بینی بیمار توان تحمل جراحی بینی ثانویه را نداشته باشد که در این صورت به بیمار توصیه می‌شود تا مدتی صبر کند تا بینی‌اش برای جراحی آماده شود. برای انجام جراحی بینی ثانویه روی بینی بیمار، باید توجه داشت که داخل بینی بیمار هیچ‌گونه زخمی وجود نداشته باشد و یا در کمترین حد باشد. برای انجام جراحی بینی ترمیمی به‌ هیچ‌عنوان نباید عجله کرد.

روش انجام جراحی بینی ثانویه

جراحی بینی ثانویه به دو روش باز یا بسته انجام می‌شود و مدت‌زمان جراحی بینی ثانویه بین ۱/۵ تا ۲ ساعت زمان می‌برد و بیمار می‌تواند بلافاصله پس از جراحی بینی ثانویه به خانه برگردد. در حین جراحی بینی ثانویه، جراح عیب ظاهری بینی را که در جراحی قبلی برطرف نشده است برطرف می‌کند و همچنین مشکلات تنفسی که در جراحی اولیه بینی به وجود آمده است و یا مشکل تنفسی‌ای که از اول وجود داشته و در جراحی اولیه اصلاح‌نشده است را اصلاح می‌کند. در جراحی اولیه بینی ممکن است جراح از تکنیک های مناسبی  استفاده نکند که سبب شود بینی بیمار دچار افتادگی شود که در جراحی بینی ثانویه این افتادگی بینی برطرف می‌شود. همچنین در جراحی بینی ثانویه برجستگی بیش‌ از حد یا کوتاهی بیش‌ از حد بینی را اصلاح می‌کنند.

خودداری از اقدام فوری برای جراحی بینی ثانویه

خیلی از افراد بلافاصله پس از جراحی بینی اولیه، درصورتی‌ که از عمل خود راضی نباشند به پزشک برای جراحی بینی ثانویه اصرار می‌کنند و نگران هستند که مبادا برای جراحی بینی ثانویه دیر شود. این نگرانی به دلیل ناآگاهی بیمار می باشد. بینی بیمار پس از جراحی بینی زیبایی اولیه تا دو ماه ورم دارد و همین ورم باعث می‌شود بینی بیمار بزرگ‌تر از سایز واقعی دیده شود.

برای جلوگیری از این مشکل با تحقیقات کافی به بهترین متخصص جراحی بینی مراجعه کنید.

باید بیماران بدانند که جراحی بینی ثانویه باید یک سال پس از جراحی اولیه بینی انجام شود و زودتر از یک سال، از نظر علمی درست نیست چون پوستی که تازه از روی اسکلت جدا شده اگر زودتر از یک سال، دوباره از روی ساختار خود جدا شود احتمال ایجاد آسیب‌دیدگی وجود دارد و آسیب‌دیدگی پوست بینی غیر قابل‌ جبران می‌باشد. حتی کسانی که از نظر روحی روانی بسیار شکننده و آسیب‌پذیر هستند و کوچک‌ترین نقص در  ظاهربینی را برای خود مشکل مرگ و زندگی می‌پندارند هم نباید زودتر از شش ماه جراحی بینی ثانویه کنند و جراح باید با بیمار صحبت کند و او را قانع کند تا شش ماه  زمان بگذرد. هرگونه اقدام برای جراحی بینی ترمیمی زیر یک سال باید با احتیاط کامل انجام شود تا آسیبی به پوست بیمار وارد نشود.

تا جای ممکن از جراحی بینی ثانویه پرهیز شود

 جراحی بینی ثانویه اغلب برای برطرف کردن اشکالات ظریف بینی صورت می‌گیرد که بیمار از وجود آن‌ها ناراضی است. توصیه می‌شود اگر این اشکالات جزئی هستند و روی زیبایی فرد تأثیر چندانی ندارند، جراح در مقابل درخواست بیمار مقاومت کند و جراحی بینی ترمیمی را برای او انجام ندهد به این دلیل که هر جراحی مجددی، ریسک و عوارض خاص خود را دارد و ممکن است برای اصلاح یک مشکل کوچک، بیمار دچار مشکلات و عوارض بسیار پیچیده‌ای شود که اصلاح آن‌ها به‌ سادگی امکان‌پذیر نباشد.

جراحان زیبایی اغلب بیمارانی دارند که مثلاً چند هفته بعد از عمل بینی توسط یک پزشک دیگر به آن‌ها مراجعه می‌کنند و درخواست جراحی بینی ترمیمی می‌کنند. جراح باید این افراد را به آرامش دعوت کند و بتواند آنان را قانع کند جراحی بینی ترمیمی زودتر از یک سال برای آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

پرهیز از کمال‌گرایی در جراحی بینی ترمیمی

برای جراحی بینی ثانویه افراد باید از کمال‌گرایی بپرهیزند و دنبال نتیجه صددرصدی نباشند. تجربه نشان می‌دهد اغلب کسانی که دچار عوارض جبران‌ناپذیر جراحی‌ شده‌اند افرادی بوده‌اند که برای چندمین بار اقدام به جراحی بینی ثانویه کرده‌اند. معمولاً افراد در جامعه یا در رسانه‌ها با کسانی برخورد می‌کنند که مسحور بینی او می‌شوند و در رویای خود آرزوی داشتن آن بینی رادارند؛ اما باید توجه کنند که‌ فاکتورهای متعددی در ایجاد این حس دخالت دارند. مثلاً ممکن است فرد مورد نظر صورت بسیار زیبایی داشته باشد و شما دلیل تمام آن زیبایی را از بینی او بدانید در حالیکه اگر آن بینی روی صورت یک فرد معمولی کپی شود اصلاً جذاب نخواهد بود.

بنابراین این‌ که از جراح بخواهید بینی فرد خاصی را برای شما ایجاد نماید دور از واقعیت می‌باشد. علاوه بر این‌ها فرد متقاضی جراحی بینی ثانویه  باید این نکته را مدنظر داشته باشد که  میزان تغییرات زیبایی برای هر بینی متفاوت خواهد بود. یک بینی غضروفی با اشکالات جزئی روی صورت یک فرد زیبا و معروف نتیجه‌ای بسیار متفاوت با نتیجه جراحی یک بینی گوشتی در یک فرد عادی با ظاهر معمولی دارد و نباید از جراحی انتظارات غیر واقع بینانه داشت.

عمل جراحی بینی ثانویه(ترمیمی)

جراحی بینی ثانویه یک نوع جراحی بینی برای اصلاح ظاهر یا عملکرد نتایج جراحی بینی است. کسی که اقدام به جراحی بینی زیبایی می‌کند، هرگز انتظار این را ندارد که نیاز به چند جراحی بینی‌ داشته باشد، به این دلیل هم برای آن برنامه‌ریزی نمی‌کند، اما واقعاً اگر از نتیجه عمل بینی خود راضی نیستید، بهتر است  بدانید که راهی برای رسیدن به نتیجه بهتر و دلخواه وجود دارد.

رینوپلاستی ثانویه

رینوپلاستی ثانویه ، در اصل جراحی است که مشکلات حاصل از رینوپلاستی اولیه را برطرف می کند .

یکی از مشکل ‎ترین جراحی ‎های پلاستیک، رینوپلاستی (رینو یعنی بینی و پلاستی یعنی اصلاح یا زیبا کردن) است.

با توجه به این که بینی دارای ساختاری پیچیده و سه بعدی است، آن چه پس از جراحی زیبایی بینی حاصل می‎ شود ، به بهبود و التیام اسکار بعد از عمل وابسته است. این دلایل موجب می ‎شود بسیاری پس از انجام نخستین عمل زیبایی بر روی بینی خود، به نتیجه دلخواه دست نیابند.

از سویی دیگر، امکانات امروزی هم چون دنیای مجازی موجب شده است تا آگاهی متقاضیان این جراحی بیش از پیش شده و از پزشک جراح توقع بالایی داشته باشند.

این آگاهی کار جراحان را نیز سخت کرده است. شاید تعجب کنید اما هشت تا پانزده درصد بیماران رینوپلاستی پس از انجام نخستین جراحی، به دلیل نارضایتی از نتیجه یا بروز برخی مشکلات متقاضی جراحی مجدد هستند.

عمل ترمیم بینی همان جراحی بینی ثانویه است. شما با مراجعه به بهترین جراح بینی ترمیمی می توانید یک جراحی بینی موفق داشته باشید.

این عمل برای بازسازی و ترمیم بینی که یک بار عمل شده اما بیمار از ظاهر یا عملکرد بینی ناراضی است، انجام می ‎شود.

افرادی که از مشکلات تنفسی رنج می‎ برند و یا از فرم بینی خود ناراضی هستند، اغلب اقدام به انجام عمل زیبایی می‎ کنند.

اما از آن جایی که این عمل جزء سخت ‎ترین جراحی ‌های پلاستیک است، ممکن است نتیجه عمل برای بیمار خوشایند نباشد و در حقیقت این افراد به نتیجه دلخواه نرسند و پس از  یک عمل جراحی ناموفق، در نهایت تصمیم به انجام رینوپلاستی ثانویه بینی می‎ گیرند.

همان طور که گفتیم جراحی بینی یکی از دشوارترین انواع جراحی پلاستیک است، پس به همین دلیل نیاز زیادی به انجام عمل رینوپلاستی ثانویه دارد.

مهم است بدانید که انجام رینوپلاستی ثانویه در مقایسه با جراحی زیبایی نخست بسیار پیچیده ‌تر و دشوارتر است. انتخاب یک متخصص و جراح رینوپلاستی و مجرب  برای انجام این جراحی مهم بسیار برای بیماران حائز اهمیت است.

جراحی ترمیمی با چالش زیادی همراه است، زیرا پس از انجام جراحی نخست ساختار آناتومیک بینی به علت فیبروز به هم می‎ خورد. در اکثر اوقات جراح باید تکنیک جدیدی را به کار برده و بینی را کاملا بازسازی کند.

در جراحی ثانویه بینی ممکن است تنها یک عمل جراحی ساده برای برداشتن بخشی استخوان اضافی بینی یا بخشی از غضروف باقی مانده روی پل بینی باشد و یا نه یک جراحی پیچیده ‌تر برای بازسازی کامل بینی باشد و این بستگی به عمل زیبایی اولیه دارد و این که بیمار به چه دلیل اقدام به رینوپلاستی ثانویه کرده است.

در صورت انجام عمل رینوپلاستی ثانویه  بر روی افرادی بدشانسی که  بخش زیادی از بافت بینی را در نخستین عمل زیبایی از دست داده‌اند و هنوز هم مشکلات حادی در فرم بینی خود دارند، رینوپلاستی ثانویه پیچیده و سخت تر است چرا که جراح باید برای بازیابی غضروف، استخوان و لایه بینی از گوش، دنده، یا ناحیه شقیقه بافت برداشته و پیوند بزند.

افزون بر اصلاح پوست و بافت نرم بینی محدودیت‌های دیگر این نوع از عمل‌های جراحی عبارت اند از:  ایجاد مقاومت نسبت به کشیده شدن پوست، ایجاد ناهنجاری‌های سطحی. حتما باید برای انجام این جراحی فرد انتظارات واقع ‌بینانه از نتیجه رینوپلاستی جراحی بینی داشته باشد.

فراد مناسب برای رینوپلاستی ثانویه:

افرادی مناسب برای عمل جراحی  رینوپلاستی ثانویه بینی هستند که علاوه بر ناراضی بودن از نتیجه جراحی نخست، سالم هم  باشد.

برای انجام رینوپلاستی ثانویه ، حداقل باید یک سال از عمل زیبایی اولیه سپری شده باشد. هر چند بیمار ممکن است به دلیل احساس نارضایتی برای انجام رینوپلاستی ثانویه عجله داشته باشد اما زمان مناسب برای انجام آن یک سال پس از عمل اولیه است.

این فاصله یک ساله به این دلیل است که ورم جراحی اول کاملا خوب شده تا احتمال بروز خطای جراحی کاهش یابد.

 

دلایل انجام رینوپلاستی ثانویه:

از جمله عللی که بیمار اقدام به رینوپلاستی ثانویه می ‎کند می ‎توان به نوک غیر طبیعی بینی، فاصله زیاد میان سوراخ‌ های بینی که موجب غیرطبیعی شدن فرم بینی می‎ شود، بزرگ بودن اندازه بینی، بروز مشکلات تنفسی و خشکی بینی، عدم رضایت بیمار از نتیجه رینوپلاستی اولیه یا انحراف تیغه بینی ناشی از  ضربات فیزیکی (بینی کج) را نام برد.

نکاتی درباره ی رینوپلاستی ثانویه:

 • توصیه می شود بعد از گذشت یک سال از اولین جراحی بینی ، عمل رینوپلاستی ثانویه را انجام دهید .
 • برای انجام  عمل ثانویه بهتر است در طول یک سال اخیر هیچ گونه جراحی بینی دیگری انجام نداده باشید بنابراین پس از گذشت حداقل یک سال از آخرین جراحی بینی خود برای رینوپلاستی ثانویه اقدام کنید.
 • برای انجام عمل مجدد بینی اصراری نداشته باشید و با یک جراح بینی ماهر مشورت کنید .
 • قبل از رینوپلاستی ثانویه بینی، از بینی عکس بگیرید تا بعد از جراحی تغییرات را بهتر متوجه شوید.
 • در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید و جراح بینی ای را انتخاب کنید که در زمینه جراحی های ترمیمی تخصص داشته باشد .
 • حتماً نمونه کارهای رینوپلاستی ثانویه ، جراح بینی را مشاهده کنید .

 

هزینه رینوپلاستی ثانویه:

به طور معمول رینوپلاستی ثانویه بینی بیشتر از جراحی زیبایی بینی می باشد زیرا اسکلت بینی مورد جراحی قرار گرفته و برای جراحی مجدد بینی ، پیچیدگی بیشتری وجود دارد .

جراح بینی پس ازبررسی بینی بیمار و میزان پیچیدگی جراحی ، هزینه را به طور دقیق اعلام می کند .

مزایای رینوپلاستی ثانویه:

ترمیم ویژگی های از بینی که مشکل ساز یا ناهمگون است.

رینوپلاستی ثانویه باعث زیباتر شدن بینی می گردد و با دیگر نواحی صورت تناسب زیادتری دارد.

 

ویژگی های جسمانی:

اگر یکی از ویژگی های جسمانی زیر را دارید، عمل رینوپلاستی ثانویه بهترین گزینه برای شماست:

 • قوز بینی که به راحتی برطرف نگردیده
 • برآمدگی خفیف بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • بدفرمی منقار طوطی
 • گشادی حفره های بینی
 • نوک بینی با برجستگی خفیف یا زیاد

بهبودی رینوپلاستی ثانویه:

اکثر  بیماران دوره رینوپلاستی ترمیم بینی را بسیار آسان می دانند. در هفته نخست درد و ناراحتی خفیفی را احساس می کنند و بیمار حس می کند بینی او گرفتگی دارد در هفته نخست بعد از جراحی از فین کردن خودداری کنید. تورم و کبودی اطراف چشم در روز سوم بعد از جراحی به بد فرم ترین وضعیت خود می رسد و غالبا ۲ هفته بعد از جراحی رفع می شود. یافته های زیر در خصوص نوع فعالیت هایی است که در دوره بهبودی خطری ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید