1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته + معایب و مزایا

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته + معایب و مزایا

دکتر آرش نجف بیگی

جذابیت چهره با قرارگیری اجزا مختلف صورت، مشخص می‌شود. اگر بخواهید زیبایی، تقارن، تناسب و جذابیت را در آینه مشاهده کنید، باید از جراحی‌های زیبایی کمک بگیرید. هرچند ما معتقدیم همه افراد، زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارا هستند، اما برای تعالی بیشتر، عمل‌های زیبایی انتخاب بسیار خوبی است. عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، با اعمال تغییرات در استخوان بینی، پره‌های بینی، غضروف بینی و پوست آن، انجام می‌شود. این جراحی با دو تکنیک جراحی زیبایی بینی باز و بسته انجام می‌شود.

دانستن تفاوت عمل بینی باز و بسته برای متقاضیان عمل بینی دارای اهمیت است. شما باید بدانید که با انجام هر کدام از تکنیک‌ها، چه مزایا و معایبی را شاهد خواهید بود.

پس اگر مایل هستید در خصوص جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته بیشتر بدانید و تفاوت عمل بینی باز و بسته را درک کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

عمل جراحی زیبایی بینی، برای ایجاد زیبایی و جذابیت بیشتر در ناحیه بینی انجام می‌شود. ایجاد تقارن، کاهش اندازه بینی و جمع کردن پره‌ها، اصلاح استخوان بینی و کاهش ضخامت پوست بینی، از جمله رایج‌ترین کارهایی است که در عمل زیبایی بینی انجام می‌شود. عمل جراحی زیبایی بینی، توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. این جراحی تحت بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. به همین دلیل، باید حتما پیش از جراحی، شرایط سلامت جسمی‌تان توسط پزشک بررسی شود.

رینوپلاستی باز و بسته

اگر می خواهید با نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بیشتر آشنا شوید این مقاله را دنبال کنید.

افراد کاندید عمل جراحی زیبایی بینی باز یا بسته چه کسانی هستند؟

صرف نظر از علاقه‌مندی به فرم خاصی از بینی، بعضی افراد در بدو تولد دارای بینی نامناسب و نامتقارنی هستند. برخی دیگر نیز، به دلیل بروز حوادث مختلف، دچار شکستگی و تغییر فرم در ناحیه بینی شده‌اند. بعضی افراد به دلیل ورزش‌های سنگین و آسیب‌های مرتبط با آن، نیاز به انجام رینوپلاستی دارند. پس می‌توان گفت که افراد دارای نارضایتی از ظاهر بینی، اگر با مشاوره پزشک متخصص نیاز به انجام جراحی زیبایی داشته باشند، می‌توانند بدون دردسر نسبت به پیگیری آن اقدام کنند. انجام جراحی زیبایی باز یا بسته، کمک می‌کند تا فرم بینی دل‌خواه و متناسب‌تری داشته باشید.

 • اگر بر روی بینی دچار ناهمواری هستید
 • اگر بینی شما بزرگ‌تر از سایر اجزا صورت‌تان است
 • اگر پره‌های بینی بسیار بزرگ و گردی دارید
 • اگر نوک بینی‌تان دچار افتادگی، کجی و دفرمگی‌ است
 • اگر دارای عدم تقارن در بینی هستید
 • اگر از نتیجه جراحی بینی اولیه راضی نیستید (با دلایل قانع کننده)

احتمالا کاندید خوبی برای انجام جراحی بینی محسوب می‌شوید.

تکنیک انجام جراحی و فرم اولیه بینی

مقاله بعد از عمل بینی چه بخوریم و چه غذاهایی نباید بخوریم؟ را پیشنهاد میکنیم.

انواع تکنیک عمل رینوپلاستی کدامند؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، جراحی زیبایی بینی از دو طریق قابل انجام است. تکنیک عمل رینوپلاستی، تعیین کننده میزان عوارض، نتیجه، درد و زیبایی نهایی آن است. به همین دلیل، توصیه می‌شود تا آگاهی دقیقی در خصوص انواع تکنیک عمل بینی کسب کنید و تفاوت عمل بینی باز و بسته را مطلع باشید. در ادامه به بررسی انواع تکنیک‌های رایج در عمل رینوپلاستی می‌پردازیم:

1- جراحی زیبایی بینی باز

در عمل جراحی زیبایی بینی باز، پزشک متخصص از طریق بی‌حسی موضعی، بی‌هوشی عمومی یا خواب مصنوعی، اقدام به شروع عمل جراحی می‌کند. پزشک با ایجاد برش در نواحی کنار پره‌ها و زیر پل بینی، پوست را برمی‌دارد. بعد از برداشتن پوست، دسترسی به غضروف، بافت پوست و استخوان بینی و تیغه بینی بسیار مطلوب می‌شود.

به همین دلیل، پزشک متخصص می‌تواند خیلی راحت به بینی و اجزا آن دسترسی داشته باشد. در این شرایط، پزشک با بررسی اجزا مختلف ساختمان بینی و بافت آن، تصمیم می‌گیرد تا چگونه فرم‌دهی بینی را انجام دهد. معمولا عکس‌های آتلیه‌ای که قبل از عمل بینی ثبت می‌شود، ذهنیت پزشک را برای اعمال تغییرات موردنیاز می‌سازد. تعیین نحوه فرم دهی به بینی، براساس وضعیت موجود و انتظارات فرد زیباجو مشخص می‌شود. پس توجه داشته باشید که در جلسه مشاوره، باید تمام انتظارات‌تان از انجام جراحی رینوپلاستی را بیان کنید. در جراحی زیبایی بینی باز، پزشک بهترین سطح دسترسی برای اعمال تغییرات در بینی را داراست.

رینوپلاستی باز

آیا کج شدن بینی بعد از عمل اتفاق می‌افتد؟

مزایای جراحی زیبایی بینی باز چیست؟

احتمالا با مطالعه تفاوت عمل بینی باز و بسته، کنجکاو هستید که مزایای جراحی بینی باز را بدانید. در واقع، این تکنیک از جراحی به پزشک این امکان را می‌ دهد تا آناتومی بینی را در اندازه واقعی مشاهده کند.

ضعف در شبیه سازی و تصور اندازه واقعی بینی، در این تکنیک وجود ندارد. از سوی دیگر، ایجاد درک صحیح از ناهنجاری‌های احتمالی در بافت داخلی پوست بینی، استخوان پل بینی و غضروف بینی، موجب می‌شود تا هر آنچه نیاز به تغییر دارد، از دید جراح دور نماند. انجام جراحی با ظرافت بالا و اعمال تغییرات بسیار کوچک و جزئی، از جمله مزایای جراحی زیبایی بینی باز است.

معایب جراحی زیبایی بینی باز

اگر بخواهید درک بهتری در خصوص تفاوت عمل بینی باز و بسته داشته باشید، باید معایب جراحی زیبایی بینی باز را بدانید. در روش رینوپلاستی باز، اکثر افراد نگران باقی ماندن اسکار پوستی آن هستند. اما خوشبختانه، این اسکار پوستی، بعد از گذشت مدت زمان کم‌تر از یک ماه، کاملا محو می‌شود. از سوی دیگر، تنها دلیلی که می‌توان از آن به عنوان معایب عمل بینی باز نام برد، تورم بیشتر بعد از عمل است. افرادی که با تکنیک عمل زیبایی باز جراحی می‌کنند، تورم و کبودی بیشتری پس از عمل خواهند داشت؛ چرا که پوست از بافت جدا شده و میزان جراحت آن بیشتر است. به دلیل تورم، گاهی میزان درد جراحی بینی باز نیز، بیشتر از جراحی بینی بسته است؛ اما باز هم به دلیل مزایای بسیار زیاد و مهم جراحی بینی باز، بسیاری از علاقه‌مندان عمل رینوپلاستی، همین تکنیک را انتخاب می‌کنند.

2- عمل جراحی بینی بسته

یکی از پرطرفدارترین تکنیک‌هایی که در جراحی رینوپلاستی از آن استفاده می‌شود، عمل زیبایی بینی بسته است. در این روش، پزشک متخصص با ایجاد برش در نواحی داخلی بینی، دسترسی محدودی به فضای داخلی بینی ایجاد می‌کند تا تغییرات موردنیاز را اعمال کند. در واقع، پزشک متخصص زمانی این روش را انتخاب می‌کند که نیاز به دسترسی وسیع و اعمال تغییرات گسترده در ناحیه بینی نداشته باشد. در این شرایط می‌تواند به بهترین شکل و کم‌ترین آسیب و دوران نقاهت، تغییرات مدنظر در ناحیه بینی را اعمال کند.

برش رینوپلاستی

اگر می خواهید با دستگاه‌های کوچک کننده بینی بیشتر آشنا شوید این مقاله را مطالعه نمایید

مزایای جراحی زیبایی بسته

اگر بخواهید بین دو تکنیک مختلف یکی را انتخاب کنید، باید در خصوص مزایای آن بیشتر بدانید. یکی از مزایای مهم جراحی زیبایی بسته، کم بودن میزان اسکار پوستی و جراحات پوستی آن است. پزشک برای دسترسی بهتر به آناتومی بینی، نیازمند ایجاد برش در نواحی مشخصی است.

جمع بندی مزایای جراحی زیبایی بسته :

 • برش‌ کم‌تر به نسبت جراحی باز
 • نامحسوس بودن ناحیه ی برش ها
 • از بین رفتن اثر بعد از جراحی
 • برداشتن میزان کمتری از پوست
 • تورم و کبودی کمتر

مزیت آخری که می‌توان برای عمل بینی بسته بیان کرد، کوتاه شدن دوران نقاهت است. دغدغه بسیاری از علاقه‌مندان به جراحی زیبایی بینی، مرخصی گرفتن از محل کار و تحصیل در زمان گذراندن دوران نقاهت است. اما خوشبختانه، جراحی زیبایی بینی بسته، نیاز به دوران نقاهت طولانی مدت ندارد و خیلی زودتر از آن‌چه تصور کنید، بهبودی را مشاهده خواهید کرد.

معایب جراحی زیبایی بینی بسته

قطعا هر تکنیک جراحی، دارای مزایا و معایب خاصی است که باید از آن مطلع باشید. معایب جراحی زیبایی بینی بسته نیز، به اندازه مزایای آن جالب است. این تکنیک برای افرادی مناسب است که نیاز به حداقل تغییرات دارند. در این نوع تکنیک رینوپلاستی بسته، نمی‌توان چندان تلاشی برای تقویت بینی و فرم آن در سنین بالاتر کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود، اگر تغییرات موردنیازتان در بینی زیاد است، اصلا سراغ جراحی زیبایی بینی بسته نروید.

نمایش رینوپلاستی باز و بسته

جراحی بینی استخوانی چیست؟ مراحل عمل بینی استخوانی چگونه است؟

تفاوت عمل بینی باز و بسته در چیست؟

حتما برای شما نیز جذاب است که بدانید تفاوت عمل بینی باز و بسته چیست و چطور می‌توانید بهترین یا مناسب‌ترین تکنیک را انتخاب کنید. تفاوت عمل بینی باز و بسته، در میزان برش و جراحات پوستی است. پزشک متخصص در جراحی بینی باز، کناره‌های پره‌ها را به همراه ناحیه پایین پل بینی و داخل سوراخ‌های بینی را برش می‌دهد تا پوست بینی را به‌طور کامل بلند کند و تمام تغییرات مدنظر را اعمال کند؛ اما در جراحی رینوپلاستی بسته، پزشک تنها می‌تواند در ناحیه داخلی سوراخ‌های بینی و پل بینی، برش‌های موردنیاز را ایجاد کند و بدون امکان بالا کشیدن کامل پوست، تغییرات موردنیاز را لحاظ کند. این تمام اتفاقی است که در این شرایط می‌افتد. معمولا در جراحی زیبایی بینی باز، ریسک عدم تقارن و دفرمگی بسیار کم‌تر از جراحی بینی بسته است.

آیا مدت زمان عمل بینی بسته کم‌تر از عمل بینی باز است؟

جراحی زیبایی بینی به روش بسته، برش‌های محدود‌تری داشته و همچنین دسترسی کم‌تری در ساختمان بینی دارد. به همین دلیل طول مدت زمان جراحی در تکنیک رینوپلاستی بسته، کوتاه‌تر از رینوپلاستی باز است. یک تفاوت عمل بینی باز و بسته، مربوط به همین مدت زمان جراحی است.

تفاوت رینوپلاستی باز و بسته

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه عمل بینی دکتر نجف بیگی با ما تماس بگیرید.

.

سوالات متداول برای تفاوت عمل بینی باز و بسته

منبع : radyrahban

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر