تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته + معایب و مزایا

2,290

جذابیت چهره با قرارگیری اجزا مختلف صورت، مشخص می‌شود. اگر بخواهید زیبایی، تقارن، تناسب و جذابیت را در آینه مشاهده کنید، باید از جراحی‌های زیبایی کمک بگیرید. هرچند ما معتقدیم همه افراد، زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارا هستند، اما برای تعالی بیشتر، عمل‌های زیبایی انتخاب بسیار خوبی است. عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، با اعمال تغییرات در استخوان بینی، پره‌های بینی، غضروف بینی و پوست آن، انجام می‌شود. این جراحی با دو تکنیک جراحی زیبایی بینی باز و بسته انجام می‌شود.

دانستن تفاوت عمل بینی باز و بسته برای متقاضیان عمل بینی دارای اهمیت است. شما باید بدانید که با انجام هر کدام از تکنیک‌ها، چه مزایا و معایبی را شاهد خواهید بود.

پس اگر مایل هستید در خصوص جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته بیشتر بدانید و تفاوت عمل بینی باز و بسته را درک کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

عمل جراحی زیبایی بینی، برای ایجاد زیبایی و جذابیت بیشتر در ناحیه بینی انجام می‌شود. ایجاد تقارن، کاهش اندازه بینی و جمع کردن پره‌ها، اصلاح استخوان بینی و کاهش ضخامت پوست بینی، از جمله رایج‌ترین کارهایی است که در عمل زیبایی بینی انجام می‌شود. عمل جراحی زیبایی بینی، توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. این جراحی تحت بی‌هوشی یا بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. به همین دلیل، باید حتما پیش از جراحی، شرایط سلامت جسمی‌تان توسط پزشک بررسی شود.

رینوپلاستی باز و بسته

اگر می خواهید با نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بیشتر آشنا شوید این مقاله را دنبال کنید.

افراد کاندید عمل جراحی زیبایی بینی باز یا بسته چه کسانی هستند؟

صرف نظر از علاقه‌مندی به فرم خاصی از بینی، بعضی افراد در بدو تولد دارای بینی نامناسب و نامتقارنی هستند. برخی دیگر نیز، به دلیل بروز حوادث مختلف، دچار شکستگی و تغییر فرم در ناحیه بینی شده‌اند. بعضی افراد به دلیل ورزش‌های سنگین و آسیب‌های مرتبط با آن، نیاز به انجام رینوپلاستی دارند. پس می‌توان گفت که افراد دارای نارضایتی از ظاهر بینی، اگر با مشاوره پزشک متخصص نیاز به انجام جراحی زیبایی داشته باشند، می‌توانند بدون دردسر نسبت به پیگیری آن اقدام کنند. انجام جراحی زیبایی باز یا بسته، کمک می‌کند تا فرم بینی دل‌خواه و متناسب‌تری داشته باشید.

 • اگر بر روی بینی دچار ناهمواری هستید
 • اگر بینی شما بزرگ‌تر از سایر اجزا صورت‌تان است
 • اگر پره‌های بینی بسیار بزرگ و گردی دارید
 • اگر نوک بینی‌تان دچار افتادگی، کجی و دفرمگی‌ است
 • اگر دارای عدم تقارن در بینی هستید
 • اگر از نتیجه جراحی بینی اولیه راضی نیستید (با دلایل قانع کننده)

احتمالا کاندید خوبی برای انجام جراحی بینی محسوب می‌شوید.

تکنیک انجام جراحی و فرم اولیه بینی

مقاله بعد از عمل بینی چه بخوریم و چه غذاهایی نباید بخوریم؟ را پیشنهاد میکنیم.

انواع تکنیک عمل رینوپلاستی کدامند؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، جراحی زیبایی بینی از دو طریق قابل انجام است. تکنیک عمل رینوپلاستی، تعیین کننده میزان عوارض، نتیجه، درد و زیبایی نهایی آن است. به همین دلیل، توصیه می‌شود تا آگاهی دقیقی در خصوص انواع تکنیک عمل بینی کسب کنید و تفاوت عمل بینی باز و بسته را مطلع باشید. در ادامه به بررسی انواع تکنیک‌های رایج در عمل رینوپلاستی می‌پردازیم:

۱- جراحی زیبایی بینی باز

در عمل جراحی زیبایی بینی باز، پزشک متخصص از طریق بی‌حسی موضعی، بی‌هوشی عمومی یا خواب مصنوعی، اقدام به شروع عمل جراحی می‌کند. پزشک با ایجاد برش در نواحی کنار پره‌ها و زیر پل بینی، پوست را برمی‌دارد. بعد از برداشتن پوست، دسترسی به غضروف، بافت پوست و استخوان بینی و تیغه بینی بسیار مطلوب می‌شود.

به همین دلیل، پزشک متخصص می‌تواند خیلی راحت به بینی و اجزا آن دسترسی داشته باشد. در این شرایط، پزشک با بررسی اجزا مختلف ساختمان بینی و بافت آن، تصمیم می‌گیرد تا چگونه فرم‌دهی بینی را انجام دهد. معمولا عکس‌های آتلیه‌ای که قبل از عمل بینی ثبت می‌شود، ذهنیت پزشک را برای اعمال تغییرات موردنیاز می‌سازد. تعیین نحوه فرم دهی به بینی، براساس وضعیت موجود و انتظارات فرد زیباجو مشخص می‌شود. پس توجه داشته باشید که در جلسه مشاوره، باید تمام انتظارات‌تان از انجام جراحی رینوپلاستی را بیان کنید. در جراحی زیبایی بینی باز، پزشک بهترین سطح دسترسی برای اعمال تغییرات در بینی را داراست.

رینوپلاستی باز

آیا کج شدن بینی بعد از عمل اتفاق می‌افتد؟

مزایای جراحی زیبایی بینی باز چیست؟

احتمالا با مطالعه تفاوت عمل بینی باز و بسته، کنجکاو هستید که مزایای جراحی بینی باز را بدانید. در واقع، این تکنیک از جراحی به پزشک این امکان را می‌ دهد تا آناتومی بینی را در اندازه واقعی مشاهده کند.

ضعف در شبیه سازی و تصور اندازه واقعی بینی، در این تکنیک وجود ندارد. از سوی دیگر، ایجاد درک صحیح از ناهنجاری‌های احتمالی در بافت داخلی پوست بینی، استخوان پل بینی و غضروف بینی، موجب می‌شود تا هر آنچه نیاز به تغییر دارد، از دید جراح دور نماند. انجام جراحی با ظرافت بالا و اعمال تغییرات بسیار کوچک و جزئی، از جمله مزایای جراحی زیبایی بینی باز است.

در این باره بخوانید  بهترین دکتر ترمیم بینی در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

معایب جراحی زیبایی بینی باز

اگر بخواهید درک بهتری در خصوص تفاوت عمل بینی باز و بسته داشته باشید، باید معایب جراحی زیبایی بینی باز را بدانید. در روش رینوپلاستی باز، اکثر افراد نگران باقی ماندن اسکار پوستی آن هستند. اما خوشبختانه، این اسکار پوستی، بعد از گذشت مدت زمان کم‌تر از یک ماه، کاملا محو می‌شود. از سوی دیگر، تنها دلیلی که می‌توان از آن به عنوان معایب عمل بینی باز نام برد، تورم بیشتر بعد از عمل است. افرادی که با تکنیک عمل زیبایی باز جراحی می‌کنند، تورم و کبودی بیشتری پس از عمل خواهند داشت؛ چرا که پوست از بافت جدا شده و میزان جراحت آن بیشتر است. به دلیل تورم، گاهی میزان درد جراحی بینی باز نیز، بیشتر از جراحی بینی بسته است؛ اما باز هم به دلیل مزایای بسیار زیاد و مهم جراحی بینی باز، بسیاری از علاقه‌مندان عمل رینوپلاستی، همین تکنیک را انتخاب می‌کنند.

۲- عمل جراحی بینی بسته

یکی از پرطرفدارترین تکنیک‌هایی که در جراحی رینوپلاستی از آن استفاده می‌شود، عمل زیبایی بینی بسته است. در این روش، پزشک متخصص با ایجاد برش در نواحی داخلی بینی، دسترسی محدودی به فضای داخلی بینی ایجاد می‌کند تا تغییرات موردنیاز را اعمال کند. در واقع، پزشک متخصص زمانی این روش را انتخاب می‌کند که نیاز به دسترسی وسیع و اعمال تغییرات گسترده در ناحیه بینی نداشته باشد. در این شرایط می‌تواند به بهترین شکل و کم‌ترین آسیب و دوران نقاهت، تغییرات مدنظر در ناحیه بینی را اعمال کند.

برش رینوپلاستی

اگر می خواهید با دستگاه‌های کوچک کننده بینی بیشتر آشنا شوید این مقاله را مطالعه نمایید

مزایای جراحی زیبایی بسته

اگر بخواهید بین دو تکنیک مختلف یکی را انتخاب کنید، باید در خصوص مزایای آن بیشتر بدانید. یکی از مزایای مهم جراحی زیبایی بسته، کم بودن میزان اسکار پوستی و جراحات پوستی آن است. پزشک برای دسترسی بهتر به آناتومی بینی، نیازمند ایجاد برش در نواحی مشخصی است.

جمع بندی مزایای جراحی زیبایی بسته :

 • برش‌ کم‌تر به نسبت جراحی باز
 • نامحسوس بودن ناحیه ی برش ها
 • از بین رفتن اثر بعد از جراحی
 • برداشتن میزان کمتری از پوست
 • تورم و کبودی کمتر

مزیت آخری که می‌توان برای عمل بینی بسته بیان کرد، کوتاه شدن دوران نقاهت است. دغدغه بسیاری از علاقه‌مندان به جراحی زیبایی بینی، مرخصی گرفتن از محل کار و تحصیل در زمان گذراندن دوران نقاهت است. اما خوشبختانه، جراحی زیبایی بینی بسته، نیاز به دوران نقاهت طولانی مدت ندارد و خیلی زودتر از آن‌چه تصور کنید، بهبودی را مشاهده خواهید کرد.

معایب جراحی زیبایی بینی بسته

قطعا هر تکنیک جراحی، دارای مزایا و معایب خاصی است که باید از آن مطلع باشید. معایب جراحی زیبایی بینی بسته نیز، به اندازه مزایای آن جالب است. این تکنیک برای افرادی مناسب است که نیاز به حداقل تغییرات دارند. در این نوع تکنیک رینوپلاستی بسته، نمی‌توان چندان تلاشی برای تقویت بینی و فرم آن در سنین بالاتر کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود، اگر تغییرات موردنیازتان در بینی زیاد است، اصلا سراغ جراحی زیبایی بینی بسته نروید.

نمایش رینوپلاستی باز و بسته

جراحی بینی استخوانی چیست؟ مراحل عمل بینی استخوانی چگونه است؟

تفاوت عمل بینی باز و بسته در چیست؟

حتما برای شما نیز جذاب است که بدانید تفاوت عمل بینی باز و بسته چیست و چطور می‌توانید بهترین یا مناسب‌ترین تکنیک را انتخاب کنید. تفاوت عمل بینی باز و بسته، در میزان برش و جراحات پوستی است. پزشک متخصص در جراحی بینی باز، کناره‌های پره‌ها را به همراه ناحیه پایین پل بینی و داخل سوراخ‌های بینی را برش می‌دهد تا پوست بینی را به‌طور کامل بلند کند و تمام تغییرات مدنظر را اعمال کند؛ اما در جراحی رینوپلاستی بسته، پزشک تنها می‌تواند در ناحیه داخلی سوراخ‌های بینی و پل بینی، برش‌های موردنیاز را ایجاد کند و بدون امکان بالا کشیدن کامل پوست، تغییرات موردنیاز را لحاظ کند. این تمام اتفاقی است که در این شرایط می‌افتد. معمولا در جراحی زیبایی بینی باز، ریسک عدم تقارن و دفرمگی بسیار کم‌تر از جراحی بینی بسته است.

آیا مدت زمان عمل بینی بسته کم‌تر از عمل بینی باز است؟

جراحی زیبایی بینی به روش بسته، برش‌های محدود‌تری داشته و همچنین دسترسی کم‌تری در ساختمان بینی دارد. به همین دلیل طول مدت زمان جراحی در تکنیک رینوپلاستی بسته، کوتاه‌تر از رینوپلاستی باز است. یک تفاوت عمل بینی باز و بسته، مربوط به همین مدت زمان جراحی است.

تفاوت رینوپلاستی باز و بسته

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از هزینه عمل بینی دکتر نجف بیگی با ما تماس بگیرید.

.

سوالات متداول برای تفاوت عمل بینی باز و بسته

جراحی زیبایی ترمیمی زمانی انجام می‌شود که فرد از جراحی اولیه رضایت نداشته باشد و حدود یک سال از انجام جراحی اولیه گذشته باشد. معمولا در این شرایط بسته به نوع و میزان تغییرات می‌توان تصمیم گیری کرد که آیا جراحی بینی باز بهتر است یا بسته! معمولا تصمیم این موضوع با پزشک متخصصی است که انجام جراحی بینی ترمیمی را برعهده گرفته است. توجه داشته باشید که جراحی بینی بسته زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که میزان تغییرات اندک، در دسترس و ظریف باشد. در غیراین‌صورت باید از روش رینوپلاستی باز استفاده کنید.

در این باره بخوانید  علت افتادگی نوک بینی بعد از عمل و عوامل موثر بر آن

به طور قطعی نمی‌توان گفت که براساس تفاوت عمل بینی باز و بسته، کدام بهتر است. معمولا پزشک متخصص بنابر انتظارات فرد از انجام جراحی، فرم بینی اولیه و فرم بینی مدنظر زیباجو، نسبت به انتخاب تکنیک جراحی تصمیم می‌گیرد. برای افراد با میزان تغییرات محدود جراحی بینی بسته انتخاب خوبی است.

خیر! در صورتی که فرد سن و سال بالایی نداشته باشد و کلاژن سازی و ترمیم پوست به خوبی انجام شود، رنگ پوست، پارامتر دارای اهمیتی در انتخاب نوع جراحی نیست؛ چرا که روند ترمیم اسکار پوستی در هر فرد، متناسب با رنگ‌دانه‌های پوست انجام می‌شود و نمی‌توان ارتباطی بین رنگ پوست و تکنیک جراحی ایجاد کرد.

شاید تصور کنید که نوک بینی کاملا در دسترس است و تکنیک عمل بینی بسته، بهترین روش برای تغییرات در آن است. اما واقعیت ماجرا چنین نیست. شما باید از طریق جراحی بینی باز، نسبت به اعمال تغییرات گسترده در بینی اقدام کنید. دسترسی مطلوب و امکان تقویت غضروف و هر گونه تغییری در آن، با روش عمل بینی باز بهتر است.

در صورتی که جراحی زیبایی بینی توسط پزشک متخصص و باتجربه‌ای انجام شده باشد، محل استخوان بینی به خوبی آماده نگهداری وزن غضروف و بافت پوست باشد، می‌توان گفت که ماندگاری زیبایی عمل رینوپلاستی، به اندازه زیبایی طبیعی فرد خواهد بود. در واقع، با روند پیری و تغییرات آن، تغییرات در بینی به شکلی اندک اتفاق می‌افتد. بسیاری از متخصصین ذکر می‌کنند که بینی با خود فرد پیر می‌شود و روند طبیعی آن به همین شکل است.

جالب است بدانید که علاوه‌بر بلوغ جسمی و رشد کامل استخوان بندی جمجمه و فک و صورت، باید فرد به رشد و بلوغ عاطفی و عقلی نیز رسیده باشد تا بتواند به درستی انجام عمل بینی باز یا بسته را انتخاب کند. معمولا بالای ۱۷ سال سنی است که افراد به این بلوغ و درک رسیده‌اند. اما درنظر داشته باشید که رشد در هر فرد با دیگری متفاوت است!

تفاوت اصلی در شکل برش پوست و دسترسی به غضروف‌ها و استخوان‌های بینی است. در روش جراحی بینی بسته، ۲ برش در داخل بینی ایجاد می‌شود. از طریق این برش‌ها است که جراح به چارچوب بینی دسترسی پیدا می‌کند و تمام تغییرات ایجاد می‌شود. البته رینوپلاستی باز هم شامل همان دو برش است اما یک برش اضافی نیز زده می‌شود که این دو را در سراسر کلوملا به هم متصل می‌کند. این برش اضافی خودش را در جلوی تیغه بینی نشان می‌دهد.

در نتیجه باید گفت در روش بسته دسترسی جراح به ساختار بینی محدودتر است اما در روش باز، جراح به سادگی قادر به اعمال تغییرات اساسی در فرم بینی است.

نمی‌توان به سادگی یکی از دو روش را بهتر دانست. کاملا بسته به شرایط بدنی و تشخیص جراح بستگی دارد تا بهترین روش را برای شما انتخاب کند؛ چرا که هر کدام از دو روش، معایب و مزایای خودش را دارد.

با این وجود می‌ود به طور کلی گفت که رینوپلاستی بسته اسکار خارجی یا جای بخیه بر جای نمی‌گذارد، احتمال تحریک بینی را کاهش می دهد و یک نوع جراحی بسیار کوتاه‌تر و کمتر تهاجمی است. در نتیجه، جراحی بینی بسته زمان بهبودی سریع‌تری نسبت به جراحی بینی باز دارد. اما از سوی دیگر، در جراحی باز، بهتر و بیشتر می‌توان فرم بینی را تغییر داد و همچنین تمامی مشکلات زیبایی یا پزشکی بینی، با جراحی بسته قابل رفع نیست.

بله هرچند شکستگی کنترل شده بینی در حین جراحی جای نگرانی ندارد. شکستن با استفاده از ابزاری که دقیقاً استخوان را برش می‌دهد، با دقت انجام می‌شود و بیمارانی که تحت رینوپلاستی بسته یا باز قرار می‌گیرند با هیچ مانع اضافه‌تری برای بهبودی پس از درمان مواجه نمی‌شوند. پس نگران تغییر فرم در استخوان یا غضروف بینی خود نباشید، به جراح خود اعتماد کنید و با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل، به نتیجه دلخواه رینوپلاستی برسید.

منبع : radyrahban

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید