1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی سینه
 4. /
 5. پروتز سینه
 6. /
 7. تزريق چربي به سينه يا پروتز؟ کدام برای شما مناسب تر است؟

تزريق چربي به سينه يا پروتز؟ کدام برای شما مناسب تر است؟

دکتر آرش نجف بیگی

بعضی زنان به صورت ژنتیکی دارای سینه‌های کوچکی هستند. برخی دیگر نیز به علت مشکلاتی مثل سرطان بافت سینه خود را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی می‌توان از عمل ماموپلاستی برای رفع این مشکل استفاده کرد. ماموپلاستی از روش‌های تزریق چربی به سینه یا پروتز حجم سینه را افزایش می‌دهد. نتیجه عمل و دوره بهبودی می‌تواند تفاوت‌های زیادی در این دو روش داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به بررسی تفاوت‌های این دو روش بپردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

جراحی بزرگ کردن سینه چیست؟

بزرگ کردن سینه که به آن ماموپلاستی افزایشی نیز می‌گویند با هدف افزایش حجم و رفع مشکلات زیبایی سینه انجام می‌شود. همان‌طور که گفتیم این عمل با دو روش تزریق چربی به سینه یا پروتز انجام می‌شود. با قرار دادن ایمپلنت‌های سیلیکونی در جلو یا پشت عضله، اندازه، شکل و حجم سینه‌ها افزایش پیدا می‌کند. تزریق چربی نیز می‌تواند فضای بیشتری از سینه را اشغال کند و با کشش پوست ظاهر مناسب‌تری به سینه بدهد. بزرگ کردن سینه می‌تواند برای اهداف زیبایی شناختی یا ترمیمی باشد.

پروتز سینه چیست؟

برای انتخاب تزریق چربی به سینه یا پروتز لازم است که ابتدا ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام را بشناسید. چنانچه قصد داشته باشید از پروتز استفاده کنید باید ابتدا با پزشک خود در مورد نوع پروتز مشورت کنید. پروتزها از لحاظ ظاهری به دو شکل تقسیم می‌شوند:

پروتز سینه اشکی

این پروتزها شکل طبیعی سینه را بازسازی می‌کنند و  به شکل اشک یا گلابی شکل هستند. این پروتزها برای بیماران نسبتا لاغر مناسب هستند. این پروتزها در صورت جابجایی می‌توانند باعث عدم تقارن شوند.

پروتز سینه گرد

این ایمپلنت‌ها متداول‌ترین پروتزهای مورد استفاده هستند. این پروتزها ظاهری گرد دارند و در نتیجه شکل آن‌ها خیلی طبیعی نیست؛ اما به دلیل ظاهر پرتر طرفدار بیشتری دارند.

چه کسانی می‌توانند از پروتز سینه استفاده کنند؟

زنان بالای ۱۸ سال که از حجم سینه‌های خود راضی نیستند می‌توانند از این روش استفاده کنند. برای استفاده از این روش لازم است که مراحل بلوغ را به پایان رسانده باشید و رشد سینه‌های شما کامل شده باشد. زنانی که مشکلات قلبی یا تنفسی دارند نباید این عمل را انجام دهند. به علاوه انجام این عمل در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

چه کسانی برای تزریق چربی به سینه مناسب هستند؟

همه افراد برای هر دو روش تزریق چربی به سینه یا پروتز مناسب نیستند. بعضی ویژگی‌های جسمانی باعث می‌شود که یک روش برای شما نتیجه بهتری داشته باشد. به عنوان معیار کلی، مناسب‌ترین کاندید برای تزریق چربی سینه، زنانی هستند که سینه‌های کوچکی دارند اما مشکل افتادگی ندارند. مهم‌ترین معیار به جای سن، میزان افتادگی و شل شدن پوست است. البته بدن افراد باید میزان چربی مورد نیاز برای دریافت سلول‌های چربی مورد نیاز را داشته باشد. به طور کلی، نواحی دارای چربی بیش از حد مانند شکم، کمر، ناحیه ران و باسن می‌توانند برای برداشت چربی مناسب باشند. بدین صورت می‌توان عمل لیپوساکشن و تزریق چربی به سینه در یک جلسه انجام داد.

تزریق چربی به سینه چگونه انجام می‌شود؟

روش انجام جراحی بزرگ کردن پستان با تزریق چربی به سینه یا پروتز تفاوت‌های زیادی با هم دارد. عمل لیپوماتیک یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای کاهش هم‌زمان چربی شکم و تزریق آن به سینه است. سلول‌های چربی باید ماندگاری خود را در محل پیوند حفظ کنند و نباید آسیب ببینند. روش لیپوماتیک بهترین راه برای به دست آوردن چنین چربی با کیفیت، سالم و با ماندگاری بالا است. معمولا بی‌حسی موضعی و در مواردی بیهوشی عمومی برای تزریق چربی به سینه ترجیح داده می‌شود. هیچ مشکلی برای جای زخم وجود ندارد زیرا حداکثر برش‌های ۰.۵ تا ۱ سانتی‌متری ایجاد می‌شود که از آن چربی گرفته می‌شود.

تزریق چربی به سینه نیازی به بستری شدن بیمارستان ندارد

بیمار می‌تواند روز بعد پس از تزریق چربی به پستان به زندگی اجتماعی خود بازگردد.

تزريق چربي به سينه بهتر است يا پروتز؟

باید گفت بین تزریق چربی به سینه یا پروتز، نتایج پروتز بیشتر قابل رویت است. کسانی که به سینه خود چربی تزریق می‌کنند در مقایسه با پروتز نتایج متوسط‌​​تری دریافت می‌کنند. تزریق چربی به سینه برای تبدیل یک سینه بسیار کوچک به سینه خیلی بزرگ استفاده نمی‌شود. با این حال، می‌تواند سینه‌های کمی کوچک‌تر را طبیعی‌تر و زیباتر کند.

تزریق چربی به سینه می‌تواند برای خانم‌هایی که تحت عمل جراحی پروتز قرار گرفته‌اند اما از لبه‌های برجسته پروتز خود شکایت دارند یا می‌خواهند سینه کمی حجیم‌تر و شکل‌دارتر داشته باشند استفاده شود. هیچ روش قابل قبول دیگری برای بزرگ کردن سینه با اثربخشی طولانی مدت به جز پروتز سینه و تزریق چربی وجود ندارد.

مزایای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی

مزایای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی نسبت به سایر روش‌های بزرگ کردن سینه عبارتند از:

 • از چربی خود بدن استفاده می‌شود.
 • بدون تزریق هیچ ماده شیمیایی
 • ظاهر کاملا طبیعی
 • نتایج بسیار خوبی در اصلاح سینه‌های نامتقارن ارائه می‌دهد.
 • می‌توان همزمان از شر چربی‌های شکم نیز خلاص شد.
 • در بدشکلی‌های سینه که با پروتز قابل رفع نیست، روشی بسیار موثر برای نزدیک کردن سینه به حالت طبیعی است.

در صورت تمایل، می‌توانید یک مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

معایب تزریق چربی

تزریق چربی به سینه یا پروتز هر دو می‌توانند دارای معایبی باشند که روی انتخاب شما تاثیر بگذارد. معایب تزریق چربی سینه نسبت به سایر روش‌های بزرگ کردن سینه عبارتند از:

 • عدم حفظ تمام چربی‌های منتقل شده: برخی از سلول‌های چربی خارج شده از بدن نمی‌توانند زنده بمانند. هرچقدر هم پزشک مهارت داشته باشد درصدی از سلول‌ها از بین می‌روند.
 • میزان بزرگ کردن سینه‌ها محدودیت دارد: مقدار چربی که یک سینه می‌تواند بگیرد محدود است. نمی‌توان در یک جلسه بیش از مقدار معینی چربی تزریق کرد. تلاش برای تزریق چربی بیشتر می‌تواند چرخش سینه‌ها را مختل کند یا باعث مرگ سلول‌های چربی شود. با این حال، انتقال چربی بیشتر پس از ۶ تا ۱۲ ماه برای کسانی که می‌خواهند سینه‌های بزرگتر داشته باشند امکان پذیر است.
 • امکان کاهش یا کوچک شدن در طول زمان: سلول‌های چربی ممکن است به مرور زمان به دلیل ضعیف شدن یا پیری کوچک شوند. اگر این اتفاق بیفتد، تزریق مجدد لازم است.
 • عدم استفاده برای سینه‌های افتاده: اگر تزریق چربی به سینه افتاده بدون لیفت انجام شود، آن سینه بیشتر آویزان می‌شود و نتیجه بدتر خواهد بود. امکان لیفت و تزریق چربی در یک جلسه وجود ندارد. ابتدا لیفت سینه انجام می‌شود و تزریق چربی بعد از ۶ ماه قابل انجام است.
تزریق چربی یا پروتز برای بلند کردن سینه‌های افتاده

آیا می‌توان پروتز و تزریق چربی به سینه را هم‌زمان انجام داد؟

یکی از بهترین روش‌ها برای بزرگ کردن بافت سینه انجام جراحی هیبریدی بزرگ کردن سینه است، زیرا تنها با تزریق چربی بدون استفاده از پروتز، برجستگی کافی ایجاد نمی‌شود. هدف از جراحی هیبریدی بزرگ کردن سینه، ترکیب امکانات هر دو گزینه (ایمپلنت و تزریق چربی) است. پروتزهای مدرن سیلیکونی و پلی یورتان کیفیت عالی دارند. آنها ساختار خوبی ایجاد می‌کنند و اندازه مورد نظر را افزایش می‌دهند.

از آنجایی که از بافت چربی خود بیمار برای حجم دادن به سینه استفاده می‌شود، طبیعی‌ترین روش، بزرگ کردن سینه با پروتز به اضافه تزریق چربی است. در حالی که پروتز سینه پرمصرف‌ترین روش بزرگ کردن سینه است، اما برای بیمارانی که بافت بدن یا سینه‌شان برای مهر و موم کردن ایمپلنت کافی نیست مشکل‌ساز است. در این حالت ممکن است نوسانی رخ دهد و باعث ظاهر غیر طبیعی سینه مصنوعی شود. هنگامی که جراحی ماموپلاستی پروتز را با انتقال چربی ترکیب کند، نتیجه‌ای طبیعی و طولانی مدت به دست می‌آید. سلول‌های چربی اضافه شده به صاف شدن لبه‌های ایمپلنت و جلوگیری از هر گونه نوسان کمک می‌کند.

پروتز و تزریق چربی به سینه

جمع‌بندی

سینه‌های کوچک را می‌توان به کمک روش‌های جراحی زیبایی برطرف کرد. عمل ماموپلاستی با دو روش تزریق چربی و نصب پروتز اقدام به بزرگ کردن سینه‌ها می‌کند. زنان معمولا در این مورد دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌دانند از روش تزریق چربی به سینه یا پروتز استفاده کنند. به طور کلی باید گفت روش تزریق چربی راحت‌تر انجام می‌شود و تهاجم کمتری دارد. اما بر خلاف ظاهر طبیعی‌تر نمی‌توان از آن به تنهایی برای رفع مشکل افتادگی استفاده کرد.

پروتزها تنوع گوناگونی دارند و می‌توانند به شکل اشکی یا گرد وجود داشته باشند. پروتز سینه با یک عمل جراحی تهاجمی در بافت سینه کاشته می‌شوند و مدتی طول می‌کشد تا با بدن سازگار شوند. این روش می‌تواند بیش از تزریق چربی به بزرگی سینه کمک کند. در این مقاله به مقایسه تزریق چربی و پروتز سینه پرداختیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت این دو روش نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر