1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. هر آنچه را که درباره تاثیر بارداری بعد از ماموپلاستی باید بدانید!

هر آنچه را که درباره تاثیر بارداری بعد از ماموپلاستی باید بدانید!

دکتر آرش نجف بیگی

تاثیر بارداری بعد از ماموپلاستی

کاشت ایمپلنت در سینه یا تزریق چربی از روش‌های رایج ماموپلاستی است که برای بزرگ کردن سینه‌ها به کار می‌رود. به علاوه می‌تواند با کاهش بافت چربی سینه‌ها را کوچک‌تر و متناسب‌تر کرد. بارداری بعد از ماموپلاستی از مسائلی است که برای بسیاری از زنان نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند. زیرا بارداری و شیردهی می‌تواند باعث تغییراتی در ساختار پستان‌ها شود. در این مقاله به طور مفصل به بررسی این مشکلات و روش‌های کنترل این تغییرات می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

آیا بارداری بعد از ماموپلاستی ممکن است؟

استفاده از پروتز سینه به خودی خود مانع از بارداری نمی‌شود. خطر خاصی برای سلامت مادر یا کودک وجود ندارد. با این حال، اگر به درمان یک عارضه مرتبط با ایمپلنت در دوران بارداری نیاز پیدا کنید می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این یک وضعیت نادر است، اما باید آن در نظر داشت، بنابراین نیاز به کنترل ایمپلنت‌ها قبل از بارداری است.

تغییر شکل سینه‌ها هنگام بارداری

باید گفت حجم سینه‌ها اغلب به طور طبیعی در دوران بارداری افزایش می‌یابد، این مسئله گاهی اوقات باعث شل شدن پوست و افتادگی سینه‌ها بعد از بارداری می‌شود که به این حالت پتوز سینه گفته می‌شود. در صورت وجود ایمپلنت‌هایی که می‌توانند پوست را کشیده‌تر کنند، خطر تشدید افتادگی سینه بعد از بارداری وجود دارد. بنابراین بهتر است که نکات زیر را برای کاهش احتمال تغییر شکل سینه‌ها رعایت کنید:

  • رعایت یک دوره حداقل ۶ ماهه، در حالت ایده آل یک سال، بین جراحی و شروع بارداری. این تاخیر اجازه می‌دهد تا پوست بعد از افزایش حجم مرتبط با ایمپلنت‌ها قبل از اینکه حجم آن دوباره به دلیل بارداری افزایش یابد نرم شود. همچنین این امکان را فراهم می‌کند که از احتمال ایجادعارضه اولیه مرتبط با ایمپلنت (به عنوان مثال عفونت و غیره) در بیمار باردار جلوگیری شود.
  • استفاده از ایمپلنت‌هایی با حجم مناسب و کشش کمتری بر روی سینه‌ها.

در عمل، در غالب موارد، افزایش کمی در حجم سینه‌ها در دوران بارداری مشاهده می‌کنیم، زیرا به طور طبیعی حجم غدد پستانی کم‌تری دارند. بنابراین تاثیر بارداری حتی در صورت وجود ایمپلنت اغلب بر زیبایی سینه‌ها کم است. نحوه تغییر سینه‌ها در دوران بارداری غیرقابل پیش بینی است، اما رعایت قوانین ذکر شده در بالا (زمان بین کاشت ایمپلنت و بارداری و محدودیت حجم ایمپلنت) باعث کاهش ریسک خواهد شد.

تاثیر ماموپلاستی در شیردهی

به طور کلی شیردهی با وجود ایمپلنت سینه امکان پذیر است. با این حال، همان‌طور که بارداری بعد از ماموپلاستی می‌تواند باعث تغییر در حجم سینه‌ها شود ممکن است در دوران شیردهی نیز افزایش شدید حجم غدد پستانی رخ دهد و منجر به افتادگی قفسه سینه شود. این خطر افتادگی (پتوز سینه) با طولانی شدن شیردهی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین زنانی که مایل به محدود کردن افتادگی پستان پس از بارداری هستند، بهتر است کمتر به فرزند خود شیر دهند. اما اگر صرفا از لحاظ سلامتی نگران هستید باید گفت شیر دادن با وجود پروتز سینه هیچ خطری برای سلامتی شما ندارد.

پروتزهای سینه غالبا زیر عضله قرار می‌گیرند نه زیر غده پستان. بنابراین یک مانع بین پروتز و غده پستانی وجود دارد و تاثیری در کیفیت شیر نخواهند داشت و باعث آسیب به کودک نخواهد شد. مثل همیشه، بهترین راه برای اطمینان از اینکه ایمپلنت سینه شما نتایج رضایت بخشی را بدون به خطر انداختن توانایی شما در شیردهی به شما می‌دهد، انتخاب یک جراح پلاستیک مورد اعتماد است.

لزوم اطمینان از سلامت ایمپلنت پیش از بارداری

انجام بیهوشی عمومی در دوران بارداری می‌تواند مشکل ساز باشد. بنابراین بهتر است که در دوران بارداری برای درمان مشکلات ناشی از جابه‌جایی پروتز اقدام نکنید. به طور مثال ممکن است که پروتز سیلیکونی پاره شده باشد و شما پیش از بارداری به آن توجه نکرده باشید و هنگام بارداری و تغییرات پستان برای شما دردسرساز شود.

آیا ماموپلاستی بعد از زایمان بهتر است؟

در دوران بارداری سینه‌ها پر از هورمون می‌شوند. غدد پستانی تحت تاثیر هورمون‌ها (که اغلب یکی از اولین نشانه‌های بارداری است) تحریک می‌شوند. خانم‌ها اغلب فکر می‌کنند فقط شیر دادن است که به ظاهر سینه‌هایشان آسیب می‌زند؛ اما در واقعیت، تغییرات از ابتدای بارداری شروع می‌شود. شکل نهایی سینه‌ها بعد از پایان بارداری به طور کامل قابل پیش‌بینی نیست. همانطور که در دوران بلوغ، شما نمی‌دانستید که به عنوان یک دختر جوان چه نوع سینه‌ای خواهید داشت، آسیب به سینه‌های زنان باردار و شیرده نیز از یک زن تا زن دیگر متفاوت است.

مشکل بعضی افراد ممکن است که با یک لیفت ساده برطرف شود اما بعضی زنان دیگر به مداخلات بیشتری نیاز دارند. از آنجا که پس از زایمان و شیردهی می‌توان درک بهتری از ظاهر سینه‌ها داشت عمل‌های زیبایی پس از آن می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به بارداری بعد از ماموپلاستی باشد.

بارداری بعد از جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه نوعی عمل جراحی است که افراد دارای سینه‌های بزرگ به آن نیاز دارند. اگر از دوران نوجوانی از بزرگی سینه‌های خود شکایت دارید، بهتر است بدون در نظر گرفتن بارداری یا شیردهی، جراحی را انجام دهید. سینه‌های خیلی بزرگ جدا از مشکلات زیبایی، مشکلاتی را برای سلامتی به همراه دارند. سینه‌های سنگین باعث مشکلات کمر، گردن، شانه و ستون فقرات می‌شود. اگر در کوتاه مدت حاملگی یا شیردهی وجود نداشته باشد، مشکل خاصی انتظار نمی‌رود. جراحی کوچک کردن سینه باید برنامه‌ریزی شود و بدن بتواند بدون هیچ آسیبی به زندگی سالم خود ادامه دهد.

اگر برای بارداری بعد از ماموپلاستی کاهشی برنامه دارید، توصیه می‌شود این برنامه را به بعد از پایان دوره شیردهی موکول کنید. اگرچه در صورت رعایت نکات مطرح شده در بالا می‌توان ماموپلاستی را قبل از بارداری انجام داد اما به هر حال پس از دوره شیردهی نوزاد می‌توان نتایج بهتری دریافت کرد.

جراحی لیفت سینه و بارداری

همان‌طور که گفته شد احتمال افتادگی سینه با بارداری و دوره شیردهی بیشتر خواهد شد. اگر وضعیت افتادگی پیشرفته و آزاردهنده باشد، می‌توان با لیفت سینه یا ماموپلاستی این مشکلات را برطرف کرد. به هر حال لیفت سینه مانعی برای بارداری و شیردهی ایجاد نمی‌کند؛ اما افتادگی‌های پس از آن می‌توان نتایج لیفت را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین در این مورد نیز توصیه می‌شود که این روش را به بعد از پایان این دوره موکول کنید.

آیا می‌توان ماموپلاستی را در دوران بارداری یا شیردهی انجام داد؟

جراحی‌های زیبایی سینه مداخلات جراحی هستند که نیاز به بیهوشی عمومی دارند

اگرچه بارداری بعد از عمل ماموپلاستی با رعایت نکاتی امکان‌پذیر است، اما داروهای بیهوشی داروهایی نیستند که بتوان در دوران بارداری یا شیردهی استفاده کرد. این می‌تواند به رشد کودک در دوران بارداری آسیب برساند و همچنین می‌تواند از طریق شیر به کودک آسیب برساند. به همین دلیل در دوران بارداری یا شیردهی نمی‌توان ماموپلاستی را انجام داد.

در صورت تمایل، می‌توانید یک مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جمع‌بندی

اگرچه ماموپلاستی روشی بسیار کارآمد برای رفع مشکلات زیبایی سینه است؛ اما انجام آن پیش ز بارداری سوالاتی را برای بسیاری از زنان ایجاد می‌کند. بسیاری از زنان می‌پرسند که آیا نتایج عمل بعد از بارداری از بین می‌رود؟ یا اینکه کاشت ایمپلنت مشکلی برای شیردهی ایجاد خواهد کرد؟

در پاسخ باید گفت که دوران بارداری و شیردهی به طور معمول باید تغییراتی در بافت سینه خواهد شد مه منجر به افزایش حجم و شل شدگی آن می‌شود. به همین دلیل تا حدودی نتایج عمل به وسیله بارداری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به طور کلی ماموپلاستی نباید مانع از شیردهی شود؛ زیرا غدد پستان بعد از ماموپلاستی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

در مجموع توصیه می‌شود که پس از پایان دوره شیردهی اقدام به ماموپلاستی کنید تا درک بهتری از وضعیت پستان‌ها وجود داشته باشد. چنانچه قصد بارداری بعد از ماموپلاستی را دارید لازم که پیش از اقدام به بارداری از سلامت ایمپلنت‌ها مطمئن شوید تا هنگام بارداری به عمل جراحی و بیهوشی نیاز پیدا نکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این عمل زیبایی میتوانید به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر