1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. بررسی کامل تفاوت ویزر و لیپوماتیک

بررسی کامل تفاوت ویزر و لیپوماتیک

دکتر آرش نجف بیگی

چربی‌های اضافی در ناحیه شکم و پهلو می‌تواند تاثیر مخربی بر تناسب اندام شما داشته باشد. اصلاح رژیم غذایی و دریافت کالری کمتر به همراه ورزش منظم از رایج‌ترین روش‌هایی است که برای کاهش این چربی‌ها استفاده می‌شود. اما این روش معمولا زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و برای بسیاری از افراد دشوار است. به علاوه بعضی چرب‌های سرسخت حتی با ورزش نیز به راحتی از بین نمی‌روند. به همین دلیل بعضی افراد به روش‌های جراحی زیبایی روی می‌آورند. انجام عمل‌های لیپوساکشن ویزر و لیپوماتیک از کاربردی‌ترین روش‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو روش‌ها مزایا و روشی نزدیک به هم دارند اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. در ادامه این مقاله این دو جراحی را به طور کامل معرفی می‌کنیم و مزایا و معایب آن‌ها و همچنین تفاوت ویزر و لیپوماتیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

پس تا پایان همراه ما باشید!

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک که امروزه یکی از پرکاربردترین جراحی‌های زیبایی است، یک روش حذف چربی موضعی در نقاط مختلف بدن است. این روش برای حذف چربی‌هایی که بسیار مقاوم هستند و به طور عادی از بین نمی‌روند بسیار مناسب است. این عمل دارای دستگاه خاصی است که برای خارج کردن چربی‌ها بدون برش‌های جراحی استفاده می‌شود. چربی‌های موضعی در روش لیپوماتیک در معرض لرزش قرار می‌گیرند و پس از تخریب بافت آن‌ها از طریق مکش خارج می‌شود. آسیب بافتی و زخم نیز در این عمل بسیار کم است و مراحل با کمترین آسیب انجام می‌شود.

زمان درمان در روش لیپوماتیک نسبت به سایر عمل‌ها بسیار کوتاه است.

یکی از مزایای روش لیپوماتیک این است که می‌توان در اغلب موارد به جای بیهوشی عمومی از بی‌حسی موضعی استفاده کرد.

عمل جراحی ویزر چیست؟

عمل جراحی لیپوساکشن ویزر از روش «کاویتاسیون» برای حذف چربی‌ها استفاده می‌کند. کاویتاسیون به معنای ذوب کردن بافت چربی است. تفاوت ویزر و لیپوماتیک این است که ویزر به کمک امواج اولتراسوند (فراصوت) اقدام به ذوب چربی‌های موضعی می‌کند در حالی که لیپوماتیک از ارتعاش استفاده می‌کند.

جراحی ویزر روشی برای تخریب غشای سلول‌های چربی است که با ایجاد تغییرات ناگهانی و پرفشار در سلول‌های چربی با امواج فراصوت باعث ایجاد حباب‌های ریز و ترکیدن آن‌ها می‌شود. این کاربرد باعث می‌شود چربی‌ها ذوب شوند و از طریق مسیرهای لنفاوی و از بافت خارج شوند. اسیدهای چرب آزاد شده در کبد متابولیزه شده و از بدن دفع می‌شوند.

لیپوساکشن ویزر هیچ آسیبی به سایر بافت‌ها وارد نمی‌کند. با کاهش فرکانس امواج، می‌توان بافت‌های چربی عمیق‌تر را نیز تحت تاثیر قرار داد.

لیفت شکم بدون جراحی یکی از روش های جدید و بسیار روتین برای رفع افتادگی و چربی های اضافی را در این مقاله بخوانید.

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

یکی از انواع تفاوت ویزر و لیپوماتیک در روش انجام آن‌ها است. پس از معاینه دقیق بدن توسط پزشک، ناحیه ای که نیاز به جراحی دارد مشخص خواهد شد. استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی، با توجه به حجم و توزیع چربی انتخاب می‌شود که غالبا ترجیح بر بی‌حسی است. سپس ارتعاشی با فرکانس بالا به ناحیه‌ای که چربی قرار دارد توسط دستگاه وارد می‌شود. این ارتعاش باعث می‌شود که چربی از بافت جدا شود و از حالت جامد به مایع تبدیل گردد.

در مرحله بعد برای برداشتن چربی مایع، زخم‌های کوچکی روی بافت پوست ایجاد می‌شود و از این طریق چربی به بیرون کشیده می‌شوند. بنابراین هیچ اثری برش جراحی روی پوست شما باقی نخواهد ماند. حذف چربی به روش لیپوماتیک به سرعت و به راحتی انجام می‌شود و چربی‌ها به صورت متوازن و همگن از بدن شما خارج شود که ظاهری طبیعی به بدن شما می‌بخشد.

کاربرد لیپوساکشن ویزر چیست؟

همه کسانی که از وجود چربی موضعی رنج می‌برند می‌توانند از این روش استفاده کنند. فایده این فرآیند در کاهش توده چربی پس از یک هفته آشکار می‌شود. مزیت جراحی ویزر این است که باعث درد و کبودی نمی‌شود و بیمار می‌تواند بعد از جلسه به زندگی عادی خود ادامه دهد. این روش برای کاهش چربی‌های خیلی زیاد مناسب نیست و بیشتر به عنوان یک روش زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر حجم چربی‌هایی می‌خواهید حذف کنید خیلی زیاد است لازم است از روش‌های دیگر مثل لیپوساکشن کلاسیک استفاده کنید و یا اینکه روش ویزر را به صورت ترکیبی در کنار روش‌های دیگر به کار ببرید.

در جلسه اول عمل ویزر نازک شدن ۲ تا ۱۰ سانتی‌متری ناحیه تحت درمان با توجه به حجم بافت چربی مشاهده می‌شود. ممکن است که پزشک چند جلسه انجام این روش را به شما توصیه کند. دوره نقاهت باید با رژیم غذایی کم چرب و آب فراوان پشتیبانی شود.

روش لیپوساکشن ویزر را می‌توان برای آب کردن چربی‌های ناحیه کمر، شکم، پهلو، بازوها و باسن که حتی با رژیم غذایی نیز قابل آب شدن نیستند، استفاده می‌شود.

با معاینه و ارزیابی‌های انجام شده توسط پزشک قبل از عمل می‌توان میزان تقریبی کاهش چربی را مشخص کرد.

مطالعه مقاله جدیدترین روش های پیکر تراشی را پیشنهاد میکنیم.

چه کسانی می‌توانند از لیپوماتیک استفاده کنند؟

تقریبا تمام افرادی که دوران بلوغ و رشد بدن خود را به پایان رسانده‌اند (بالاتر از ۱۸ سال) می‌توانند از جراحی لیپوماتیک استفاده کنند. از آنجایی که نیازی به بیهوشی عمومی نیست، این روش در مقایسه با سایر روش‌های درمانی می‌تواند راحت‌تر و مناسب‌تر باشد. همچنین کسانی که حساسیت پوستی دارند و با برش جراحی ممکن است دچاری واکنش‌های آلرژیک شوند بهتر است که از لیپوماتیک استفاده نمایند. زیرا این جراحی به برش نیاز ندارد و فقط زخم‌های کوچکی ایجاد می‌کند که به سرعت بهبود می‌یابند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله آنچه را که درباره عوارض لیپوماتیک باید بدانید! را پیشنهاد میدهیم.

تفاوت ویزر و لیپوماتیک در مزایا و معایب

همان‌طور که گفته شد لیپوماتیک از طریق ایجاد ارتعاش بافت چربی را از بین می‌برد اما روش ویزر از امواج فراصوت برای ذوب بافت چربی استفاده می‌کند. این باعث می‌شود که روش ویزر آسیب کمتری به بافت‌های اطراف بزند. به همین دلیل دوره نقاهت در روش ویزر کوتاه‌تر است و زودتر می‌توانید به کارهای روزمره خود برگردید. البته دوره نقاهت در روش لیپوماتیک نیز طولانی نیست.

روش لیپوماتیک در یک جلسه میزان بیشتری چربی را می‌تواند از بدن شما خارج کند و در نتیجه زودتر به تناسب اندام مورد نظر خود برسید؛ در حالی که با روش ویزر ممکن است لازم باشد چند جلسه درمانی داشته باشید تا به همان نتایج لیپوماتیک برسید. در مجموع هر دو این روش‌ها بسیار رایج و کاربردی است و بهتر است انتخاب یکی از این روش‌ها را با مشورت پزشک خود و پس از معاینه اولیه انجام دهید.

تفاوت ویزر و لیپوماتیک در مزایا و معایب

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوماتیک و ویزر

همان‌طور که ذکر شد این روش‌ها در مجموع عمل‌های ساده‌ای محسوب می‌شوند و در مدت کوتاهی بعد از عمل می‌توانید به زندگی عادی خود برگردید. با این حال رعایت بعضی نکات می‌تواند باعث شود که سریع‌تر بهبود یابید و نتایج ایده‌آلی از عمل خود دریافت کنید.

یکی از موارد مهم در دوره نقاهت دریافت رژیم غذایی مناسب است. درمان شما باید با رژیم غذایی کم‌چرب و آب فراوان همراه باشد. باید حداقل ۲.۵ لیتر آب در روز قبل و بعد از عمل مصرف کنید و این در واقع مقدار آبی است که یک فرد باید به طور متوسط ​​در روز مصرف کند.

رژیم غذایی شما همچنین باید حاوی مقادیر کافی پروتئین، ویتامین و فیبر باشد تا به اندازه کافی مواد مغذی برای ترمیم بافت‌ها آسیب دیده و بهبود زخم‌ها دریافت کنید. مصرف نمک را کاهش دهید و از استعمال دخانیات و الکل از دو هفته پیش از عمل تا دو هفته بعد از آن خودداری کنید.

همچنین داروهای تجویزی پزشک خصوصا آنتی بیوتیک‌ها را به طور منظم مصرف کنید تا از بروز عفونت پیشگیری کنید. پزشک احتمالا به شما پوشیدن گن را توصیه می‌کند که لازم است تا مدتی برای شکل‌گیری بهتر بدن و کاهش ورم از آن استفاده کنید.

لیپوست چیست؟ برای اطلاعات بیشتر مقاله مورد نظر را مطالعه نمایید.

تفاوت دستگاه های دو روش ویزر و لیپوماتیک

بزرگترین تفاوت ویزر و لیپوماتیک در دستگاه مورد استفاده در هر یک از این جراحی‌های زیبایی است. دستگاه مورد استفاده در عمل ویزر لیپو یک دستگاه میله‌مانند است که با انتشار امواج اولتراسوند، سلول‌های چربی را هدف قرار داده و بدین ترتیب اقدام به ذوب چربی‌های موضعی می‌کند. از سوی دیگر، جراح در عمل لیپوماتیک از یک کانولا(یک لوله نازک و سوزنی شکل) استفاده می‌کند که با لرزش سلول‌های چربی را شکسته و بعد از تخریب بافت چربی آن‌ها را با مکش از بدن استخراج می‌کند. در حقیقت تفاوت ویز و لیپوماتیک در این است که عمل جراحی لیپوساکشن ویزر برای حذف چربی از امواج اولتراسوند و لیپوماتیک از ارتعاشات مکانیکی برای شکستن سلول‌های چربی استفاده می کند.

تفاوت هزینه ویزر و لیپوماتیک

هر دو روش‌های ویزرلیپو و لیپوماتیک در جهت حذف چربی اضافی از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین دلیل هم هزینه هر دو روش بیشتر از همه به مقدار چربی حذف شده و وسعت ناحیه عمل بستگی دارد. با این وجود تفاوت ویزر و لیپوماتیک در هزینه می‌تواند به دلیل فناوری مورد استفاده در هر یک از این تکنیک‌ها باشد و بر این اساس گاهی اوقات لیپوساکشن ویزر گران‌تر از لیپوماتیک است. از جمله عوامل دیگری که روی قیمت ویزر و لیپوماتیک تاثیرگذار است می‌توان به دستمزد جراح، موقعیت مکانی کلینیک یا بیمارستان، هزینه‌های مربوط به بیمارستان یا کلینیک، تهیه دارو و غیره اشاره کرد.

حرف آخر

امروزه افراد بسیار بیشتر از گذشته به زیبایی اندام‌های خود اهمیت می‌دهند و همین باعث شده است که استفاده از روش‌های جراحی زیبایی هم رونق زیادی پیدا کند. چربی‌های اضافی نیز از مواردی است که زیبایی اندام را کاهش می‌دهند و بسیاری از مردم خصوصا خانم‌ها برای حذف آن‌ها به پزشک زیبایی مراجعه می‌کنند. روش‌هایی زیادی برای کاهش چربی‌های زائد وجود دارد که عمل‌های لیپوماتیک و ویزر از کاربردی‌ترین آن‌ها هستند.

این دو روش به کاهش سریع چربی‌های موضعی کمک می‌کنند و دوره نقاهت کوتاهی دارند و خیلی سریع می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود برگردید. در این مقاله این دو روش را بررسی کردیم، تفاوت ویزر و لیپوماتیک و نحوه انجام هر کدام را شرح دادیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد جراحی‌های زیبایی نیاز دارید می‌توانید سایر مقالات ما را مطالعه کنید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر