1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. آشنایی کامل با انواع فرم بینی و تفاوت‌های آنها برای جراحی زیبایی بینی

آشنایی کامل با انواع فرم بینی و تفاوت‌های آنها برای جراحی زیبایی بینی

دکتر آرش نجف بیگی

آشنایی کامل با انواع فرم بینی

شاید با دیدن تصویر یک هنرپیشه، بینی زیبای او چشم شما را جذب کند و این سوال برای شما ایجاد شود که آیا می‌توانید با عمل جراحی بینی خود را شبیه او کنید؟ آیا  اساسا انواع فرم بینی در نتیجه عمل تاثیرگذار خواهد بود و هر نوع بینی برای هر صورتی مناسب است؟ باید گفت شکل اولیه بینی شما در میزان مداخله پزشکی بسیار تاثیرگذار است. همچنین پزشک باید با توجه به ویژگی‌های صورت شما مناسب‌ترین نوع بینی را تشخیص دهد. در این مقاله به معرفی انواع فرم‌های بینی و تفاوت آن‌ها در نحوه جراحی می‌پردازیم.

چگونه می‌توان مناسب‌ترین شکل بینی را برای هر صورت تعیین کرد؟

به طور کلی هزاران نوع بینی و صورت وجود دارد که از نظر زیبایی در مردان و زنان تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کنند. مهمترین عواملی که می‌تواند انواع فرم بینی را مشخص کند و در زیبایی بینی و تناسب آن با صورت تاثیر داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • طول بینی
 • برآمدگی نوک بینی
 • نسبت بین برآمدگی بینی و ارتفاع نوک بینی
 • زاویه بین پیشانی و بینی
 • زاویه بینی و لب
 • عرض قاعده بینی
 • اندازه و شکل سوراخ‌های بینی

هنگامی که به صورت از جلو، نیم رخ و مورب نگاه می‌شود، با رعایت این تناسبات و ابعاد، که از نظر زیبایی شناختی مهم هستند، یک تصویر از بینی به دست می‌آید.

مقاله راهنمایی جامع برای انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران را از دست ندهید.

تفاوت انواع فرم بینی زنانه و مردانه

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در جراحی بینی این است که در بینی زنان و مردان تفاوت‌های جنسیتی وجود دارد و توجه به این نکات ضروری است. به عنوان مثال، ایجاد بینی خمیده و واژگون به مرد باعث تضعیف ویژگی‌های مردانه صورت و ظاهری زنانه می‌شود.

از سوی دیگر، هیچ شکل بینی یک اندازه و یکسانی وجود ندارد که با چهره هر مرد یا زنی مناسب باشد. یک بینی کوچک، خمیده و رو به بالا در صورت زنان با گونه‌های قوی و زوایای برجسته صورت طبیعی به نظر نمی‌رسد. در چنین تیپ صورت که برجستگی بینی صاف‌تر است و زاویه بینی زیاد به سمت بالا نیست، بینی درشت‌تر با صورت سازگاری بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل لازم به تفاوت‌هایی که بین فرم‌های بینی زنانه و مردانه وجود دارد توجه کرد.

معرفی انواع فرم بینی

هر بینی مانند صورت افراد به طور کلی منحصر به فرد است. با این وجود می‌توانیم اشکال بینی را تعریف کنیم که به شناسایی تفاوت‌های آن کمک می‌کند. انواع فرم بینی شامل موارد زیر است:

بینی کوتاه

 • تیغه بینی صاف، کوتاه و پهن است.
 • نوک بینی کوتاه و صاف است.
 • بینی شیپوری که کوتاه با نوک برآمده است که اغلب در خانم‌ها دیده می‌شود.

بینی بلند

 • شکل بینی بلند و معمولا قوس دار است.
 • افتادگی بینی اغلب طولانی است و نوک آن به سمت پایین است.

بینی خمیده

 • بینی قلاب‌دار دارای منحنی محدب در نیمرخ است، برجستگی روی پل بینی وجود دارد.
 • نوع دیگر بینی عقابی با انحنای مشخص‌تر از بینی قلاب‌دار است و به سمت تمایل دارد.

بینی گوشتی

 • این بینی‌ها معمولا با حجم زیاد چربی و پوست در ناحیه نوک مشخص می‌شوند.
 • حجم غضروف در بینی گوشتی کمتر از سایر بینی‌ها است و به همین دلیل شکل دادن به آن دشوارتر است.

اصلاح بینی خمیده

یکی از انواع فرم بینی، بینی قوس‌دار یا خمیده است که شایع‌ترین نوع بینی در جامعه ما و بیشترین درخواست برای اصلاح است. بینی قوس دار در خانم‌ها به چهره ظاهر خشن‌تر و مردانه‌تری می‌بخشد و با سوهان کشیدن بینی با جراحی، ظاهری زنانه‌تر و نرم‌تر به دست می‌آید. در مردان، بینی کمی قوس دار ممکن است به عنوان یک ویژگی ظاهری جذاب و برجسته تلقی شود و ممکن است نیازی به جراحی نباشد. اما انواع بینی قوس دار و بلند که قوس بالایی دارند با جراحی بینی قابل اصلاح هستند و ظاهر بینی سازگارتری با صورت به دست می‌آید.

در نتیجه؛ صورت زیبا و طراحی بینی سازگار با این صورت موضوعی است که نیاز به تجربه و دانش زیادی دارد و برای هر فردی نیاز به برنامه و شیوه‌ای جداگانه دارد.

آیا انواع فرم بینی روی انتخاب شیوه جراحی موثر است؟

به طور قطع یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در نوع و میزان تداخل جراحی فرم بینی شما است. انواع جراحی بسته به شکل بینی در ادامه بررسی می‌شود.

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته برای بینی‌هایی با عیوب یا انحرافات کوچک در مواردی که اصلاح آن ساده است استفاده می‌شود. این تکنیک بسیار پیچیده است، زیرا به پزشکی نیاز دارد که فقط و منحصرا از داخل بینی و از طریق سوراخ‌های بینی عمل را انجام دهد. تمام برش‌ها داخل بینی باقی می‌مانند و بنابراین جای زخم‌ها در سطوح بیرونی اصلا وجود ندارد.

جراحی بینی باز

جراحی باز رایج‌ترین روشی است که برای اصلاح انواع فرم بینی استفاده می‌شود. این تکنیک تا حدی شامل استفاده از برش‌هایی است که با جراحی بینی بسته نیز انجام می‌شود؛ اما همچنین برش‌های دیگری برای اصلاح بینی از خارج به داخل انجام می‌شود. در مجموع باید گفت که در این مورد نیز جای زخم‌ها نامحسوس باقی می‌ماند.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جراحی چگونه فرم بینی را تغییر می‌دهد؟

وضعیت نهایی بینی شما بعد از عمل، تا حد زیادی به فرم ابتدایی بینی شما دارد و نمی‌توان بینی را به هر شکلی که مایل هستیم تغییر دهیم. پزشک شما پیش از عمل بینی شما را معاینه می‌کند و موارد قابل اصلاح را با شما در میان خواهد گذاشت. جراحی زیبایی بینی می‌تواند روی یک ناحیه خاص متمرکز شود یا عناصر مختلف را به طور همزمان اصلاح کند. با توجه به انواع فرم بینی پزشک ممکن است یک یا چند اصلاح زیر را پیشنهاد کند.

اصلاح نوک بینی

نوک بینی می‌تواند افتاده باشد یا برعکس خیلی بالا باشد، می‌تواند نامتقارن یا بیش از حد برآمده باشد، یعنی فاصله بسیار زیادی بین نوک بینی و چین‌های بینی در هر طرف بینی باشد. همچنین می‌تواند بزرگ و کروی باشد و به شکل توپ درآمده باشد. صرفا اصلاح نوک بینی می‌تواند نمای کلی بینی را بدون نیاز به عمل کامل بینی تغییر دهد.

اصلاح سوراخ یا پره‌های بینی

سوراخ‌های بینی ممکن است بیش از حد گشاد باشند و این تصور را ایجاد کنند که بینی پهن است. برعکس، آن‌ها می‌توانند جمع شوند و سوراخ بینی را بیش از حد کوچک کنند. مداخله روی پره‌های بینی این امکان را فراهم می‌آورد که ظاهر بینی بهبود پیدا کند. برای مطالعه بیشتر به مقاله آلار پلاستی (عمل کوچک کردن پره های بینی) چیست و کاربرد آن چیست؟ مراجعه نمایید.

اصلاح برآمدگی بینی

اصلاح برآمدگی روی بینی نیاز به اصلاح پل بینی دارد که از استخوان در قسمت فوقانی و غضروف در قسمت پایین تشکیل شده است. این مداخله اغلب یک نتیجه قابل توجه بر روی ظاهر بینی فرد ارائه می‌دهد.

اصلاح طول بینی

بینی‌هایی که خیلی بلند هستند نیاز به اصلاح تیغه بینی و برداشتن غضروف اضافی دارند؛ در حالی که بینی‌هایی که خیلی کوتاه هستند نیاز به جراحی ظریف‌تری با پیوند غضروف دارند که از قسمتی از تیغه بینی یا از مخروط بینی گرفته می‌شود.

انواع فرم بینی بلند ممکن است با برآمدگی و افتادگی نوک بینی همراه باشد. در این صورت جراح تمامی این عناصر را طی همان جراحی بینی اصلاح می‌کند.

اصلاح انحراف بینی

انحراف بینی اغلب دارای انحراف استخوانی در قسمت فوقانی است که می‌تواند با انحراف تیغه بینی همراه باشد. این باعث می‌شود بینی پیچ خورده، منحرف یا در جاهایی فرورفته به نظر برسد. این ممکن است به دلیل تغییر شکل یا ضربه باشد.

انحراف بینی می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود. در این مورد، مشاوره و انجام جراحی ترمیمی حائز اهمیت است. به این عمل جراحی بینی عملکردی (یا سپتوپلاستی) می‌گویند.

اصلاح انحراف بینی

مقاله راهنمایی جامع برای انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران را از دست ندهید.

کدام بینی برای صورت لوزی شکل مناسب است؟

در نوع صورت لوزی شکل، پهن‌ترین قسمت صورت، صفحه‌ای است که از روی استخوان‌های گونه می‌گذرد. در حالی که گوشه‌های پیشانی و چانه باریک‌تر هستند، نوک چانه برجسته است.

در این نوع صورت، برآمدگی نوک بینی باید برجسته و نسبتا صاف باشد. چنین بینی تصویر هماهنگ‌تری را با گونه‌های برجسته و نوک چانه صورت به نمایش می‌گذارد. زاویه لب و بینی نباید خیلی باز باشد، یعنی بینی نباید خیلی رو به بالا باشد.

کدام بینی برای صورت بیضی مناسب است؟

در صورت بیضی خط چانه گردتر است و گوشه‌های چانه خیلی زاویه دار نیستند. نیمه بالایی صورت برجسته تر از نیمه پایینی است. این نوع چهره یک ویژگی زنانه را به صورت اضافه می‌کند. در این نوع صورت، خطوط بینی باید گردتر و صاف‌تر مطابق با خط فک باشد و از خطوط تیز خودداری شود.

کدام بینی برای صورت گرد مناسب است؟

در این صورت‌ها خط فک گردتر است و هیچ تغییر زاویهی تیز وجود ندارد. نیمه پایین و بالایی صورت نیز برابر است. در این نوع صورت، خطوط بینی می‌تواند خمیده‌تر و صا‌ف‌تر باشد. از طرفی در چنین چهره‌ای می‌توان بزرگ کردن چانه با ایمپلنت یا تزریق چربی و همچنین برجسته سازی گونه‌ها را نیز اعمال کرد تا صورت بیضی‌تر شود.

کدام بینی برای صورت مثلثی مناسب است؟

در این نوع صورت، پهن ترین قسمت صورت، پیشنانی افراد است و چانه در قسمت راس مثلث قرار می‌گیرد. در واقع صورت به صورت یک مثلث وارونه است.

بینی در چنین صورتی باید کوچک باشد. علاوه بر انواع فرم بینی کوچک، اگر لبه‌های چانه و خط فک با تزریق چربی پرتر و بیضی شکل شود، چهره متعادل‌تر و در کل زیبایی بیشتری به دست می‌آید.

کدام بینی برای صورت مربعی مناسب است؟

در این نوع صورت، پهنای صورت نزدیک به گردن است و بر خلاف صورت گرد، گوشه‌های چانه زاویه تندتری دارند. از آنجایی که ویژگی‌های چنین چهره‌ای صاف و زاویه دار است، خطوط بینی باید بر این اساس صاف‌تر و با زاویه تند باشد.

از آنجایی که طول صورت از عرض بیشتر نیست، طول بینی نیز باید کوتاه باشد. در این نوع صورت، با برجسته‌تر کردن استخوان گونه با تزریق روغن، سوهان کردن گوشه‌های فک، تزریق روغن به خط فک و بلند کردن نوک چانه، می‌توان چهره‌ای با خطوط بلندتر و زیباتر به دست آورد. هنگامی که این روش‌ها انجام شود، می‌توان بینی با زوایای تندتری ایجاد کرد.

بینی برای صورت مربعی

کدام بینی برای صورت مستطیلی مناسب است؟

در نوع مستطیل شکل، فواصل بین پیشانی، استخوان گونه و گوشه چانه مشابه صورت مربعی با یکدیگر برابر است، اما بر خلاف صورت مربعی، طول صورت بیشتر از عرض است. در این نوع صورت، خط فک زاویه‌ای واضح را نشان می‌دهد و ظاهری سفت به صورت می‌بخشد. بینی کشیده، باریک و با زوایای تند مناسب‌ترین فرم برای این صورت است.

هزینه رینوپلاستی چقدر است؟ در این مقاله به آن پرداختیم.

حرف آخر

جراحی زیبایی بینی می‌تواند برای ترمیم بسیاری از ناهنجاری‌هایی که تناسب ظاهری بینی را به هم زده است مورد استفاده قرار گیرد. میزان مداخله‌ای که در طی عمل صورت می‌گیرد بیش از هر چیز به شکل اولیه بینی شما بستگی دارد. پزشک با معاینه ظاهر اولیه بینی شما و تناسب آن با ابعاد صورت مداخلات لازم را برای شما تشریح خواهد کرد.

بینی‌ها می‌تواند فرم‌های مختلفی از جمله بینی کوتاه، بینی بلند، بینی خمیده و بینی گوشتی داشته باشند. پزشک هنگام اصلاح به ویژگی‌های بینی زنانه و مردانه نیز توجه خواهد کرد. بسته به فرم بینی و سطح مداخله لازم جراحی می‌تواند به صورت باز یا بسته انجام شود.

در این مقاله در مورد انواع فرم بینی و بینی‌های مناسب برای انواع صورت‌ها صحبت کردیم. برای راهنمایی بیشتر در مورد جراحی زیبایی بینی می‌توانید سایر مقالات منتشر شده در سایت ما را مطالعه نمایید.

منبع: petersonmd

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر