1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. نحوه جلوگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

نحوه جلوگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

دکتر آرش نجف بیگی

زیبایی به بخش بسیار مهمی در زندگی ما تبدیل شده است. هر روزه ما زمان زیادی را صرف زیبایی خود می‌کنیم. در زمان خرید لباس، باشگاه رفتن، آرایشگاه و… زیبایی و زیباتر دیده شدن یکی از اصلی‌ترین اهداف ماست. در این بین زیبایی اندام‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه نسل امروز است.

چاقی یکی از آزاردهنده‌ترین مواردی است که ممکن است هر زیباجویی را بیازارد. بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا با رژیم‌های سخت و ورزش‌های سنگین به وزن ایده‌آل خود برسند، اما موفق نمی‌شوند. به همین دلیل به دنبال شیوه‌هایی هستند تا زودتر به اندام دل‌خواهشان دست پیدا کنند.

سال‌هاست که متخصصان و دانشمندان علم پزشکی به دنبال راهی هستند تا بوسیله آن زیبایی اندام را برای شما به ارمغان بیاورند؛ جراحی زیبایی لیپوماتیک به عنوان روشی شناخته شده و نوین می‌تواند شما را به وزن دلخواهتان برساند.

جراحی زیبایی لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یا پیکر تراشی، روشی غیرتهاجمی برای خارج کردن چربی اضافه بدن است. عمده این چربی در ناحیه شکم و پهلوها، ران‌ها و باسن قرار دارد. یک باور غلط نزد عموم این است که لیپوماتیک سبب کاهش وزن می‌شود. اگرچه خارج کردن چربی، سبب کاهش جزئی وزن زیباجو می‌شود، ولی آن‌چه که مشهود است، کاهش سایز قابل توجه فرد پس از لیپوماتیک است.

پیش از جراحی، پزشک، بدن زیباجو را معاینه کرده و نقاطی را که در آن استخراج چربی باید صورت بگیرد، مشخص می‌کند. همچنین، انتظارات زیباجو از نتیجه جراحی لیپوماتیک بررسی شده و پزشک توضیحاتی در این زمینه می‌دهد. با توجه به خواست بیمار و بررسی‌های پزشک متخصص، ممکن است جراحی با بی‌حسی موضعی و یا تحت بیهوشی عمومی انجام بگیرد.

با شروع جراحی، پزشک با استفاده از تیغ جراحی شکاف‌هایی بسیار کوچکی را در نواحی که چربی باید استخراج شود، ایجاد می‌کند. محل ایجاد این برش‌ها باید به گونه‌ای باشد که پس از جراحی به راحتی قابل دیدن و تشخیص نباشند تا زیبایی هر چه بیشتر برای زیباجو به همراه داشته باشد. سپس، جراح متخصص زیبایی لوله کانولا را از طریق شکاف‌های ایجادشده، وارد بدن بیمار می‌کند و عملیات ساکشن چربی شروع می‌شود. برای رسیدن به فرم ایده‌آل و سطح یکنواخت، پزشک لوله را زیر پوست حرکت داده و و با دست دیگر از روی پوست هدایت می‌کند.

لوله کانولا با حرکت ارتعاشی و ایجاد امواج، سبب در هم شکستن ساختار چربی‌ها می‌شود. پس از جدا شدن بافت چربی از دیگر بافت‌های بدن، مکنده لوله کانولا، ریزچربی‌ها را خارج می‌کند. نکته بسیار مهم که به مهارت جراح متخصص زیبایی برمی‌گردد، استفاده صحیح از لوله کانولا است؛ چرا که نفوذ عمیق و یا استخراج بیش از حد از یک نقطه ممکن است سبب آسیب رسیدن به بافت‌های داخلی بدن بیمار شود.

آیا لیپوماتیک عوارض دارد؟

هر جراحی به موازات محاسنی که دارد، ممکن است یک یا چند عوارض نیز داشته باشد. جراحی زیبایی لیپوماتیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. پیش از بررسی عوارض لیپوماتیک، ذکر این نکته لازم است که انتخاب پزشک حاذق و کلینیک شناخته شده، می‌تواند عوارض جراحی زیبایی لیپوماتیک را برای شما به حداقل برساند. همچنین، در انتخاب جراح زیبایی، حتما به رزومه و کارنامه کاری ایشان توجه داشته باشید.

یکی از شایع‌ترین عوارض، آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک است. تقریبا تمامی زیباجویان کم و بیش این عارضه را تجربه خواهند کرد. همچنین، ممکن است پس از این جراحی، زیباجو کبودی‌هایی را در ناحیه‌ای که ساکشن صورت گرفته است، مشاهده کند.

امکان آمبولی در جراحی لیپوماتیک بسیار کم است. با این حال، پزشکان خبره تلاش می‌کنند تا از ورود چربی به رگ و انسداد شریان خونی جلوگیری کنند. همچنین، امکان عفونت محل ساکشن و شکاف‌های ایجاد شده نیز وجود دارد که پزشک برای جلوگیری از این موضوع داروهای مناسب را تجویز می‌کند. تا مدت بسیار کوتاهی پس از جراحی، بیمار ممکن است در زمان استحمام احساس سرگیجه داشته باشد که کاملا طبیعی است. از دیگر عوارض جراحی زیبایی لیپوماتیک می‌توان به بی‌حسی در ناحیه ساکشن، احساس خارش در نواحی که چربی آن استخراج شده است و حساسیت به داروی بیهوشی اشاره کرد.

آب آوردن شکم بعد از جراحی لیپوماتیک

همانطور که گفته شد، هر عمل جراحی زیبایی، ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک نیز یکی از عوارض شایع جراحی کوچک کردن شکم است. هر چند این موضوع ممکن است در برخی از زیباجویان بیشتر و در برخی کمتر باشد، با این حال، بررسی علل آب آوردن شکم پس از این جراحی و راه‌های مقابله و بهبود، می‌تواند به شما این اطمینان خاطر را بدهد که هیچ مشکل حادی وجود ندارد.

پیش از آنکه به علل آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک بپردازیم، لازم است که این اطمینان را به شما بدهیم که این موضوع کاملا طبیعی بوده و فرآیند شناخته شده بدن برای مقابله با آسیب وارد شده است. به بیان دیگر، بیهوشی عمومی، ورود جسم خارجی به بدن، ارتعاشات ایجاد شده و حجم بالای چربی که از بدن خارج شده است همگی جسم زیباجو را تحت فشار قرار می‌دهد. در این زمان، بدن، به ریکاوری پرداخته و سعی می‌کند تا آسیب‌های احتمالی را شناسایی کند. اگر بخواهیم کمی علمی‌تر موضوع را بررسی کنیم، به آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک و یا هر جراحی دیگر سروما (Seroma) گفته می‌شود.

پیکرتراشی چیست و چگونه انجام می شود؟ انواع روش های پیکر تراشی کدامند؟

سروما چیست؟

سروما همان مایعی است که در تاول‌ها وجود دارد. به نوعی پانسمان طبیعی بدن برای بهبود آسیب ایجاد شده است. در این حالت تجمع مایعات میان بافت‌های بدن صورت گرفته و فضا برای ترمیم آسیب‌های وارد شده ایجاد می‌شود. سروما لزوما پس از جراحی‌های سنگین بوجود نمی‌آید. ممکن است پس از جراحی‌های کوچک، زخم‌های ایجاد شده در بدن و یا حتی شکستگی شاهد سروما باشیم. اگرچه سرومای گسترده‌ای که نیازمند اقدامات پزشکی خواهد بود، معمولا تنها پس از جراحی‌های سنگینی همچون لیپوماتیک، لیپوساکشن، تقویت سینه، ترمیم فتق و… بوجود می‌آید.

خوب است بدانید سروما لزوما بلافاصله پس از جراحی بوجود نمی‌آید. بلکه ممکن است تا چند روز پس از جراحی لیپوماتیک، به صورت فزاینده در بدن زیباجو مشاهده شود. معمولا پزشکان برای کنترل سروما، پس از جراحی لیپوساکشن، درون برش‌های ایجاد شده لوله‌هایی را قرار می‌دهند که مایع را خارج کند. این لوله‌ها ممکن است چند روز پس از جراحی در بدن زیباجو قرار داشته باشند. زمان خارج کردن این لوله‌ها به نظر پزشک و نیز شرایط بیمار بستگی دارد؛ چرا که میزان سرومای زیباجویان با هم متفاوت است.

لیپوماتیک صورت دستگاهی جدید است که برای درمان چاقی می‌تواند راهی برای زیبایی مجدد شما، برایتان بگشاید.

نحوه تشخیص سروما

بسیاری از زیباجویانی که تحت جراحی زیبایی لیپوماتیک قرار می‌گیرند، به میزان متفاوت سروما را تجربه خواهند کرد. با این‌حال، شناخت علائم و شکل سروما به شما کمک می‌کند تا گفت‌وگوی دقیق‌تری با پزشک متخصص جراح خود داشته باشید.

در اغلب مواقع، سروما، همانند یک کیست بزرگ و متورم و دردناک ظاهر می‌شود. لمس توده و یا گاهی حرکات کوچک بدن بیمار نیز ممکن است سبب درد در ناحیه سروما شود. همچنین، ممکن است ترشحات زرد پررنگ و بی‌بویی از برش‌های ایجاد شده خارج شود؛ با این ‌حال، این موضوع طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

ممکن است موارد مشابهی را با سروما اشتباه بگیرید. به همین سبب سه حالت مشابه سروما را در ادامه بیان می‌کنیم تا با آن‌ها آشنایی داشته باشید:

  • آبسه: معمولا آبسه ناشی از عفونت باکتریایی و حاوی چرک مایع غلیظ شامل بافت مرده، میکروب و گلبول‌های سفید بدن است. آبسه‌ها عمدتا زیر پوست و یا میان فضای بین اندام‌های داخلی تشکیل می‌شوند.
  • لنفوسل: اگر پس از جراحی آسیبی به شریان‌ها و یا غدد لنفاوی وارد شود، تجمعی غیر طبیعی از مایع لنفاوی خواهیم داشت که به آن لنفوسل گفته می‌شود.
  • هماتوم: توده‌ای خونی که در فضای مرده بدن بوجود آمده است. هماتوم عمدتا به دلیل باز شدن رگ‌های خونی در دوره نقاهت ایجاد می‌شود. اگر هماتوم دردناک باشد و پزشک متخصص احتمال عفونت بدهد، نیاز به تخلیه دارد.

راه‌های پیشگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک

اولین مرحله جلوگیری از آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک را جراح برای شما انجام خواهد داد. درن‌های تعبیه شده در بدن بیمار تا حد بسیار زیادی از تجمع مایعات جلوگیری خواهد کرد. تا زمانی‌که این درن‌ها در بدن فرد زیباجو قرار دارد، باید حساسیت لازم را به خرج داده تا از محل خود خارج نشوند.

در کنار استفاده از درن، پزشک توصیه می‌کند تا بیمار از گن‌های مخصوص استفاده کند. استفاده از گن می‌تواند از افتادگی پوست جلوگیری کند. گن‌ها با اعمال فشار کنترل شده و مشخص به بدن زیباجو، امکان تجمع مایعات را تا حد بسیار زیادی از بین برده و سبب می‌شوند که فرد درد کمتری را حس کند.

همچنین، با کاهش احتمال سروما در بدن زیباجو، احتمال عفونت نیز کمتر خواهد شد. به طور کلی، استفاده از گن می‌تواند دوران نقاهت کوتاه‌تری را برای زیباجو به همراه داشته باشد. با توجه به نظر پزشک و شرایط فرد، به طور میانگین باید 4 هفته از گن مخصوص استفاده کرد. به جز زمان دوش گرفتن، در تمام طول شبانه‌روز باید گن را به تن داشته باشید.

ماساژ دادن نیز به کاهش تورم کمک می‌کند. پزشک نحوه ماساژ را به شما آموزش خواهد داد. یک روز پس از جراحی می‌توانید ماساژ دادن را شروع کنید. برای این‌کار می‌توانید از دست و یا دستگاه‌های ماساژ برقی استفاده کنید. ماساژ نباید به صورت عمیق و با فشار زیاد باشد؛ چرا که احتمال درد و یا آسیب به زیباجو وجود دارد. بهتر است به صورت آرام و حرکات دورانی شکم زیباجو ماساژ داده شده تا مایعات موجود به آرامی از طریق درن‌ها خارج شوند. مداومت به ماساژ و مدت زمان آن به نظر پزشک بستگی دارد. خوب است بدانید ماساژ صحیح سبب حساسیت‌زدایی از عصب‌های ناحیه ساکشن شده و باعث می‌شود تا زیباجو درد کمتری حس کند.

مطالعه مقاله آیا بستن گن بعد از لیپوماتیک لازم و ضروری است؟ را توصیه می کنیم.

روش‌های درمان آب آوردن شکم

درمان مناسب برای آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک به شدت آن بستگی دارد. در مواردی که آب آوردن شکم خفیف باشد، بدن به طور خود به خود در طی چند هفته یا چند ماه آن را جذب خواهد کرد. اما در موارد متوسط تا شدید آب آوردن شکم از روش‌هایی نظیر دارو درمانی، تخلیه با تیوب، استفاده از گن‌های مخصوص، تغذیه مناسب و استفاده از کمپرس گرم در منزل برای رفع این مشکل استفاده استفاده خواهد شد.

آیا آب آوردن شکم باعث مرگ می‌شود؟

آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک در اغلب موارد با رعایت دستورات پزشک و یا تخلیه آب توسط تیوب برطرف می‌شود. اما وجود برخی علائم می‌تواند نشان دهد که این مسئله به یک مشکل جدی و خطرناک تبدیل شده است. به عنوان مثال اگر درد شدیدی در ناحیه مورد نظر دارید و دچار تپش قلب شده‌اید، تورم قابل توجه به همراه ترشحات سفید یا خونی مشاهده می‌کنید و یا پوست اطراف ناحیه مورد نظر به شدت داغ است. با وجود آنکه بسیار بعید است که آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک تهدید کننده زندگی باشد اما در صورت مشاهده علائم ذکر شده لازم است برای دریافت کمک‌های پزشکی فوری اقدام نمایید.

همچنین در این مقاله با خصوصیات بهترین دکتر لیپوماتیک بیشتر آشنا شوید

کلام آخر

جراحی زیبایی لیپوماتیک، جراحی نه چندان قدیمی ولی جا افتاده است. بسیاری از زیباجویان با انجام این جراحی به راحتی به اندام ایده‌آل خود دست پیدا کرده‌اند. مهم‌ترین نکته که پیش از این جراحی باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب پزشک است. نسبت به انتخاب جراح و کلینیکی که جراحی شما را انجام می‌دهند، وسواس کامل داشته باشید. همچنین، در جلسه مشاوره اولیه با پزشک، حتما انتظارات خود را بیان کنید تا به نظری مشترک با پزشک متخصص دست یابید.

عوارضی همچون آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک به راحتی و با رعایت چند توصیه ساده قابل پیشگیری است. شما می‌توانید با سپردن جراحی زیبایی خود به تیمی خبره و پزشکی زبردست، اندامی ایده‌آل و دوره نقاهتی راحت و کوتاه مدت را سپری کنید.

سوالات متداول برای آب آوردن شکم پس از لیپوماتیک

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر