1. خانه
 2. /
 3. بلاگ
 4. /
 5. علت درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟ + درمان آن

علت درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟ + درمان آن

دکتر آرش نجف بیگی

بسیاری از افرادی که تصمیم می‌گیرند عمل ابدومینوپلاستی انجام دهند، در مورد عوارض و درد بعد از عمل نگران هستند. معمولا بیماران بعد از عمل و در مرحله ریکاوری یک سری عوارض جانبی خفیف مانند درد ناف را تجربه می‌کنند؛ میزان این درد در بیماران مختلف، متفاوت است و به مرور زمان برطرف می‌شود؛ با این حال شما می‌توانید برای اینکه دوران ریکاروی ساده‌تری داشته باشید و درد ناف را کاهش دهید، یک سری دستورالعمل‌های آسان را دنبال کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد دلایل درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی و روش درمان آن صحبت کنیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

دلیل درد ناف بیماران بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

در طی ابدومینوپلاستی جراح در زیر شکم بیمار برشی ایجاد می‌کند و از طریق آن چربی و پوست شل و افتاده شکم را برمی‌دارد؛ سپس ماهیچه‌های شل شده بدن را با بخیه سفت می‌کند. معمولا یک برش دیگر هم در اطراف ناف ایجاد می‌شود. پوست باقیمانده در بخش بالایی شکم تا قفسه سینه بالا کشیده می‌شود و در نهایت جراح یک مکان خوب برای قرار دادن ساقه ناف انتخاب می‌کند.

با توجه به مواردی که ذکر شد، درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است. بیماران معمولا در نزدیکی برش روی شکم خود دردی را احساس می‌کنند که میزان آن با توجه به موارد مختلفی مانند سن، وزن و سلامت عمومی بیمار متفاوت خواهد بود.

برای آگاهی از نحوه تغذیه بعد عمل مطالعه مقاله همه چیز درباره رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی بدانید! را از دست ندهید.

درد بعد از عمل جراحی زیبایی شکم تا چه مدت باقی می‌ماند؟

جای برش روی شکم بیماران بعد از جراحی برای مدتی بی‌حس می‌شود؛ به همین دلیل هم درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی ناشی از سفت شدن عضلات است. در روزهای اولیه بعد از جراحی شکم انجام فعالیت‌های عادی مانند صاف ایستادن، بالا رفتن از پله‌ها و بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده می‌تواند برای بیماران آزاردهنده و دردناک باشد. معمولا هفته اول بعد از عمل درد ناف زیاد است و بعد از یک هفته درد به تدریج کاهش پیدا می‌کند. بیشتر بیماران بعد از دو هفته به راحتی صاف می‌ایستند، راه می‌روند و فعالیت‌های روزانه خود را انجام می‌دهند.

در حالت عادی بعد از 4 تا 6 هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی بیماران می‌توانند فعالیت‌های ورزشی انجام دهند؛ هرچند برخی از بیماران گزارش می‌دهند که با انجام فعالیت‌های سنگین یا یوگا درد عضلانی کمی را احساس می‌کنند که این موضوع هم کاملا طبیعی است. اغلب جراح‌ها به بیماران توصیه می‌کنند که در صورت تمایل به ورزش کردن، از فعالیت‌های ورزشی سبک شروع کنند و اگر احساس درد داشتند کار خود را متوقف کنند. در ادامه روش‌های کاهش درد ناف در روزهای اول بعد از عمل را بررسی خواهیم کرد.

روش‌هایی برای کاهش درد در هفته اول بعد از عمل ابدومینوپلاستی

روز اول بعد از عمل بیمار ممکن است با عوارضی مانند درد، کبود شدن بدن و ورم کردن پوست کنار زخم مواجه شود؛ ورم کردن بدن خود باعث افزایش درد بیمار می‌شود. چنین عوارضی چند روز بعد از عمل از بین می‌روند؛ ولی در همان چند روز هم بیماران می‌توانند کارهایی انجام دهند که عوارض ابدومینوپلاستی را کاهش دهند و باعث شوند بیمار در دوره نقاهت خود درد زیادی را تحمل نکند. در ادامه برخی از این کارها را با هم بررسی خواهیم کرد.

دارو مصرف کنید

معمولا پزشک برای جلوگیری از بروز عوارضی مانند درد در بیماران، در همان روزهای اول بعد از عمل یک سری داروهای مسکن تجویز می‌کند. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید این نوع داروها را بیشتر از چیزی که پزشک توصیه کرده است، مصرف کنید؛ همچنین فقط تا زمانی که درد شما بیش از حد تحمل است باید از این داروها استفاده کنید و بعد از بهبود پیدا کردن باید مصرف مسکن را متوقف کنید.

لباس مخصوص بعد از ابدومینوپلاستی

زمانی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌دهید، بعد از اتمام جراحی به شما یک لباس مخصوص داده می‌شود؛ این لباس ظاهر آشنایی شبیه به گن دارد و به همان شکل هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.  معمولا توصیه می‌شود که این لباس مخصوص در همان روزهای ابتدایی بعد از عمل و برای جلوگیری و کاهش اثرات عوارضی مانند درد و ورم کردن بدن پوشیده شود. یکی دیگر از مزایای این لباس مخصوص این است که دیگر لازم نیست نگران خطراتی مانند عفونت کردن زخم بعد از عمل باشید.

لباس مخصوص بعد از ابدومینوپلاستی

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله مراقبت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را پیشنهاد میدهیم.

کاهش عوارض بدن با کمپرس یخ

بیماران ممکن است در دو روز اول بعد از عمل درد زیادی داشته باشند؛ اما با استفاده از وسیله ساده‌ای مانند کمپرس یخ می‌توانند این درد را تا حد زیادی کاهش دهند. فقط در حین استفاده از این کمپرس باید توجه داشته باشید که آن را روی محل برش جراحی قرار ندهید.

آنتی‌بیوتیک‌ها

عفونت زخم یکی از جدی‌ترین عوارض است که ممکن است بعد از جراحی ابدومینوپلاستی ایجاد شود. عفونت زخم دردسرهای زیادی برای بیماران ایجاد می‌کند و درد بعد از جراحی را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. یک روش برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، مصرف آنتی‌بیوتیک است. پزشک ممکن است آنتیو‌بیوتیک‌های خوراکی یا یک سری کرم برای شما تجویز کند که در هر صورت استفاده از این داروها مفید است.

حفظ موقعیت درست بدن

بعد از عمل بیماران متوجه می‌شوند که تا مدتی نمی‌توانند مثل قبل حرکت کنند یا برخی از حالات نشستن یا خوابیدن برای آن‌ها دردناک خواهد بود. در چنین شرایطی باید حالت و وضعیت درست بدن را پیدا کنید؛ به شکلی که وقتی می‌نشینید یا دراز می‌کشید درد نداشته باشید. برخی از بیماران زمانی که موقع انجام دادن حرکات عادی خم می‌شوند، درد کمتری احساس می‌کنند. شما هم می‌توانید این روش را امتحان کنید.

کاهش درد ناف در دوره ریکاوری بعد از عمل

حتی بعد از هفته اول دوره نقاهت، ممکن است بیمار به علت عوارضی مانند ورم کردن بدن، همچنان درد داشته باشد. خوشبختانه برای حل این مشکل هم راه‌حل‌های زیادی وجود دارد که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید.

نوشیدن آب به بهبودی کمک می‌کند

حفظ آب بدن در روند بهبودی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا بر روی گردش خون مناسب، عملکرد درست اندام‌های بدن، هضم غذا و بسیاری دیگر از فرآیندهای حیاتی تاثیر می‌گذارد.

مصرف آب کافی باعث خارج شدن سایر مایعات از بدن شده و تورم بعد از عمل را هم کاهش می‌دهد.

نمک ممنوع

اجتناب از مصرف سدیم برای کاهش درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی خیلی مهم است؛ زیرا مصرف نمک باعث بدتر شدن تورم بدن می‌شود. در صورت امکان بهتر است از مصرف غذاهای حاوی نمک زیاد خودداری کنید. از سوی دیگر داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به بهبود عوارض جانبی بعد از عمل و ترمیم بافت‌ها کمک می‌کند.

عدم مصرف غذاهایی که باعث ناراحتی معده می‌شوند

مصرف غذاهایی مانند نوشیدنی‌های گازدار که معده یا روده را تحریک می‌کنند، باعث افزایش فشار روی معده و افزایش درد شکم می‌شود. بنابراین بهترین کار این است که در دوره ریکاوری از مصرف چنین غذاهایی خودداری کنید.

کارهای سخت را به دیگران بسپارید

در سه هفته اول بعد از عمل نباید هیچ‌گونه کاری که نیاز به قدرت بدنی بالاتنه داشته باشد؛ مانند بلند کردن یا حمل اجسام سنگین انجام شود. در کل باید از بلند کردن اجسام بیشتر از 4 تا 5 کیلوگرم خودداری کنید.

ماساژ دور زخم

در دوران ریکاوری و هفته‌های اول بعد از عمل خوب است که ناحیه اطراف زخم خود را ماساژ دهید؛ هرچند در این دوره نباید زخم‌های روی شکم خود را لمس کنید. ماساژ شکم می‌تواند در کاهش سفتی عضلات موثر باشد.

از داروهای گیاهی غافل نشوید

مکمل‌های گیاهی وجود دارند که به کاهش درد و عوارض بعد از عمل کمک می‌کنند؛ ولی نباید این مکمل‌ها را سرخود مصرف کنید. از پزشک خود در مورد پمادهای گیاهی یا مکمل‌ها و ژل‌های موضعی که باعث کاهش تورم و درد می‌شوند سوال کنید.

کاهش درد ناف در دوره ریکاوری بعد از عمل

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

چه زمانی برای کاهش درد ناف باید به پزشک مراجعه کرد

در برخی موارد بیماران با وجود انجام تمام مواردی که برای کاهش درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی ذکر شد، باز هم احساس درد دارند؛ در چنین مواردی ممکن است زخم بیمار عفونت کرده باشد. درصورتی‌که هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، بهتر است به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اگر ناف خیلی منقبض یا خیلی باز به نظر برسد
 • بیرون آمدن چرک یا ترشح از ناف
 • ناف بیشتر از چند هفته در حالت بیرون آمده بماند
 • اگر در پشت ناف چیزی سفت احساس کردید
 • ظاهر ناف کج به نظر برسد
 • جای زخم دردناک باشد یا برجسته به نظر برسد
 • مشاهده خون در محل برش

جمع‌بندی

عوارض جانبی عمل ابدومینوپلاستی برای بسیاری از افرادی که قصد انجام این عمل را دارند، نگران‌کننده به نظر می‌رسند؛ ولی با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم، عوارضی مانند درد، تورم و التهاب کاملا طبیعی هستند و شما می‌توانید با به‌کارگیری دستورالعمل‌هایی ساده این عوارض را کاهش دهید. برخی از این دستورالعمل‌ها شامل تغذیه مناسب، مصرف مسکن و آنتی‌بیوتیک، مصرف آب کافی، استفاده از کمپرس یخ، ماساژ شکم، بلند نکردن اجسام سنگین، مصرف مکمل‎های گیاهی و… هستند. شما می‌توانید با انجام این کارها دوره درمان خود را راحت‌تر بگذرانید؛ همچنین به یاد داشته باشید که قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکمل گیاهی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر