1. خانه
  2. /
  3. بلاگ
  4. /
  5. آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است و چطور آن را کاهش دهیم؟

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است و چطور آن را کاهش دهیم؟

دکتر آرش نجف بیگی

امروزه جراحی ماموپلاستی تا حد زیادی استاندارد شده است و خطرات زیادی به همراه ندارد؛ اما مانند همه جراحی‌ها می‌تواند خطرات و عوارضی به همراه داشته باشد که شایع‌ترین آن‌ها انقباض کپسولی یا پارگی پروتز است. در پاسخ به این پرسش که آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است باید گفت که با ظهور روش‌ها و تجهیزات جدید عوارض جدی به ندرت اتفاق می‌افتد و نمی‌توان این عمل را خطرناک دانست.

این عمل می‌تواند برای انواع مشکلات زیبایی سینه از جمله بزرگ کردن و کوچک کردن سینه به کار رود. تنوع روش‌های به کار رفته در این جراحی زیاد است و طبعا عوارض آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی بیشتر عوارض و خطرات ماموپلاستی می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است؟

مانند هر جراحی، ماموپلاستی نیز خطرات و عوارضی را به همراه دارد که ممکن است بلافاصله بعد از عمل یا بعد از آن ایجاد شود. با گذشت زمان و تکنولوژی، این موقعیت‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما واضح است که همیشه حاشیه ریسک وجود دارد، حتی اگر این عوارض حداقلی باشد.

اولین وضعیتی که می‌تواند رخ دهد خونریزی است. بعضی بیماران در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی خونریزی می‌کند و در صورت خارج شدن از محدوده طبیعی، باید به اتاق عمل برگردد تا بلافاصله این پدیده متوقف شود. همچنین ممکن است در صورت عدم رسیدگی عفونت‌های کم و بیش جدی در بیمار ایجاد شود.

در نهایت، آخرین وضعیتی که ممکن است رخ دهد، تغییر حساسیت پوست در ناحیه‌ای است که سینه‌ها را تحت عمل قرار گرفته‌اند. این اثر معمولا برای مدت زمان محدودی رخ می‌دهد و با گذشت زمان از بین می‌رود. بنابراین اگر احساس می‌کنید که سینه‌تان لامسه قوی ندارد اصلا نگران نباشید. در ادامه به شرح بیشتر این عوارض می‌پردازیم.

خطر عفونت بعد از ماموپلاستی

عوارض مربوط به عفونت معمولا نادر است. عفونت ممکن است در روزهای بعد از جراحی رخ دهد در حالی که احتمال آن در هفته‌های بعد بسیار کمتر است. اگرچه به ندرت، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که حتی زمانی که برش‌ها به طور کامل بهبود یافته‌اند، عفونت ایجاد شود.

لغزش پروتز

یکی از مواردی که باعث می‌شود این پرسش به وجود آید که آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است عارضه جابجایی پروتز است. این عارضه مورد توجه بیماران قرار می‌گیرد زیرا در صورت وقوع نوک سینه‌های او به طور غیر طبیعی به سمت بالا قرار می‌گیرد و تورم سینه در قسمت پایین سینه مشهود است. این به دلیل لغزش رو به پایین پروتز سینه است و اصلاح این نقص ممکن است نیاز به مداخله جراحی جدید داشته باشد.

یکی شدن دو پستان (سیماستی)

این عارضه بسیار نادر است و به دلیل نزدیک شدن ایمپلنت‌ها به  استخوان سینه ایجاد می‌شود که تقریبا ظاهر یک سینه بزرگ را تشکیل می‌دهند. سیماستی به دلیل ارتباط دو پاکت جراحی در قسمت مرکزی رخ می‌دهد، بنابراین پروتزها به سمت مرکز قفسه سینه می‌لغزند. در این مورد، اصلاح جراحی معمولا با قرار دادن ایمپلنت‌های کوچکتر ضروری است.

خطر انقباض کپسولی

در فرآیند بهبودی، بدن معمولا پروتز را با یک بافت فیبری به نام کپسول در خود می‌گیرد؛ کپسولی شدن یک پدیده طبیعی است و با انواع دیگر ایمپلنت‌های پزشکی مانند تعویض مفصل و استخوان‌های مصنوعی نیز اتفاق می‌افتد. با این حال، در برخی موارد کپسولی که در اطراف ایمپلنت سینه ایجاد می‌شود، بیش از حد سفت و منقبض می‌شود. پدیده انقباض کپسولی چند ماه پس از عمل رخ می‌دهد و باعث ایجاد شکل بیش از حد گرد سینه می‌شود که سفت و دردناک است. این عارضه زیاد شایع نیست، زیرا با انواع خاصی از ایمپلنت‌های بافت دار و با ماساژی که بیمار باید هنگام بهبودی سینه انجام دهد، قابل پیشگیری است.

انقباض کپسولی بسته به شدت در چهار دسته تقسیم می‌شود:

  • درجه اول: سینه‌ها نرم و طبیعی به نظر می‌رسند.
  • درجه دوم: سینه در لمس کمی سفت‌تر است، اما شکل آن طبیعی است.
  • درجه سوم: سینه سفت است و در هنگام دید نیز شکل آن غیرطبیعی به نظر می‌رسد.
  • درجه چهارم: سینه در لمس بسیار سفت، گاهی دردناک و شکل غیر طبیعی آن مشهود است.

درمان انقباض کپسولی در موارد متوسط ​​شامل یک ماساژ دستی است که جراح در چند ثانیه انجام می‌دهد تا بافت فیبری را بشکند و انقباض را برطرف کند.

خطر سخت شدن تشخیص سرطان

در پاسخ به اینکه آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است باید گفت این خطر وجود دارد که ایمپلنت می‌تواند مانع از تشخیص سرطان سینه شود. در طول ماموگرافی، اشعه ایکس یا سونوگرافی، ایمپلنت‌ها ممکن است تومورها یا ضایعات مشکوک را پنهان کنند. کسانی که این آزمایشات را انجام می‌دهند باید با احتیاط خاصی با بیماران دارای پروتز سینه رفتار کنند. بنابراین عکس‌برداری بیشتر ضروری خواهد بود که به زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین، هنگام تعیین وقت برای ماموگرافی، توصیه می‌شود که با متصدی در مورد وجود پروتزها صحبت کنید. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که برای عکس برداری بیشتر ممکن است فشار اضافه به سینه شما وارد شود و باعث پاره شدن ایمپلنت شود.

خطر از دست دادن حس لامسه

پس از ماموپلاستی برخی از بیماران از دست دادن احساس در نوک و ناحیه سینه را تجربه می‌کنند. این به دلیل آسیب به رشته‌های عصبی این نواحی است. از دست دادن حس اغلب موقتی است، اما می‌تواند دائمی نیز باشد. تکنیک جراحی نقش اساسی در این عارضه دارد. برای کاهش خطر، لازم است که به یک پزشک باتجربه مراجعه کنید.

خطر پارگی ایمپلنت سینه

هیچ پروتزی برای همیشه ماندگار نخواهد بود. در مورد پروتزهای سایر قسمت‌های بدن نیز چنین است. بسیاری از پارگی‌ها در نتیجه پایان عمر طبیعی پروتز، فشردگی بیش از حد سینه یا ضربه ایجاد می‌شوند. قابل توجه‌ترین اثر این اتفاق تغییر در اندازه سینه است. بسته به اندازه استراحت، تغییرات زیبایی ممکن است در طی چند روز یا در مدت زمان طولانی‌تری رخ دهد.

همان‌طور که گفته شد ماموگرافی گاهی اوقات پروتز را به اندازه‌ای فشار می‌دهد که باعث پارگی آن می‌شود. تکنسینها باید به ویژه مراقب باشند که فشار زیادی به سینه وارد نکنند. معمولا برای برداشتن پروتز پاره شده به جراحی نیاز است.

جمع‌بندی

عمل ماموپلاستی یک عمل جراحی بسیار محبوب بین زنان است. این عمل می‌تواند اغلب مشکلات زیبایی سینه را برطرف کند. اما از طرفی عوارض و خطرات جراحی ممکن است بعضی از افراد را نگران کند. اگرچه اغلب عوارض با مراقبت قابل پیشگیری است اما مثل هر جراحی بعضی از عوارض ممکن است اتفاق بیفتد. خطر عفونت، کپسولی شدن و پارگی پروتز از جمله این خطرات است. در این مقاله به طور مفصل به این پرسش که آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است پاسخ دادیم. در صورتی که به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر