1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. کشیدن پوست بدن و سفت شدن پوست شکم بعد از لاغری

کشیدن پوست بدن و سفت شدن پوست شکم بعد از لاغری

دکتر آرش نجف بیگی

کشیدن پوست بعد از لاغری یا بادی لیفت (BODY LIFT): معمولا افراد برای لاغری از جراحی های زیبایی مانند عمل لیپوماتیک استفاده می ‌کنند و این نوع جراحی ها با بیرون کشیدن مقداری چربی باعث شل شدگی و افتادگی پوست می شوند. بعد از زایمان نیز معمولاً مادر شروع به کاهش وزن و رساندن سایز خود به قبل از بارداری می‌ کند، با این وجود افتادگی سینه ها، شکم و بازو بعد از زایمان (طبیعی و سزارین) و کاهش وزن مسئله ‌ای بسیار شایع در بین مادران جوان است. این مسئله در مورد شکم چاق بیشتر وجود دارد که خوشبختانه با لیفت شکم می توان از شر چربی های اضافه این ناحیه خلاص شد.

علت افتادگی پوست چیست و کشیدن پوست برای چه کسانی مناسب است؟ در ویدئو (با زیرنویس چسبیده) زیر دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی درباره همین موضوع صحبت می کنند.

این مقاله نگاهی دارد به عواملی که باعث شل شدن پوست بعد از کاهش وزن می ‌شود. همچنین اطلاعاتی درباره روش‌های طبیعی و پزشکی برای سفت شدن پوست شکم بعد از لاغری ارائه می ‌دهد که به درمان افتادگی پوست و سفت شدن پوست و رهایی از پوست شل شده کمک می‌ کند.

مهم ترین علت افتادگی پوست بعد از لاغری

بادی لیفت چیست؟

لیفتینگ بدن یا بادی لیفت یک روش پرطرفدار تغییر اندام در پزشکی است که با کمک تجهیزات پیشرفته و یک جراح فوق تخصص زیبایی و پلاستیک در اتاق انجام می‌شود. این جراحی شامل کشیدن و سفت کردن پوست افتاده در قسمت‌های مختلف بدن است.

همانطور که از نامش پیدا است این لیفت درواقع کانتورینگ کل بدن است، اما بیشتر تمرکز آن بر مناطقی است که وسعت بیشتری را دارند. مانند باسن، شکم، ران، بازوها و سینه‌ها. بادی لیفت، پوست و چربی را حمایت می‌کند تا شکل و رنگ بافت آن حفظ شود. افتادگی پوست و چربی سرسخت اضافی حذف شده پستی و بلندی‌های پوست صاف می‌شوند.

تقریبا در اکثر مواقع، افرادی که کاهش وزن ناگهانی را تجربه کرده‌اند، از داشتن پوستی شل و افتاده در بدنشان نگران و نالان‌اند. دلیل اصلی شل شدن پوستشان نیز این است که بافت پوست پس از چاقی و لاغری چشمگیر، قرار گرفتن مستمر در معرض آفتاب، تغذیه ناسالم، کم‌تحرکی و یا حتی ژنتیک به مرور زمان انعطاف‌پذیری و استحکام خود را از دست داده و دیگر کلاژن کافی تولید نمی‌کند.

مراقبت های بعد از لیفت بدن و صورت را در این مقاله به طور مفصل بخوانید.

لاغری موضعی با جراحی(کشیدن پوست بعد از لاغری)

کسانی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از طریق لاغری موضعی با جراحی (باریاتریک) یا دیگر روش‌های کاهش وزن از دست داده‌اند، اغلب متقاضی عمل جراحی برای برداشتن پوست اضافی خود هستند.

در کشیدن پوست بعد ار لاغری موضعی، برش بزرگی در آن ناحیه ایجاد شده و پوست و چربی اضافی آن برداشته می ‌شود. به منظور به حداقل رساندن اسکار (جای زخم)، محل برش کشیدن پوست با بخیه‌ های ظریفی بسته می ‌شود.

انواع جراحی لاغری موضعی (کشیدن پوست بدن)عبارتند از:

 • جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): برداشتن پوست اضافی از شکم
 • لیفت پایین ‌تنه: حذف پوست شل و اضافی شکم، پشت، باسن و ران
 • لیفت بالا تنه: حذف پوست اضافی سینه و پشت
 • لیفت ران داخلی: حذف پوست شل شده از داخل و بیرون ران
 • لیفت بازو: حذف پوست شل و آویزان بازوها

در طی یک تا دو سال پس از کاهش وزن شدید و یا زایمان و سزارین، معمولاً جراحی‌های متعددی در قسمت‌ های مختلف بدن انجام می ‌شود. عمل لاغری، معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان به مدت یک تا چهار روز دارد. دوره نقاهت و بهبودی در خانه معمولاً دو تا چهار هفته است.

همچنین احتمال برخی از عوارض ناشی از جراحی مثل خونریزی و عفونت وجود دارد. اکثر مطالعات نشان داده‌اند که عمل جراحی لاغری موضعی، موجب بهبود کیفیت زندگی افرادی می‌شود که قبلاً چاق بوده‌اند.

پیش از مطالعه مقاله ویدئو زیر را مشاهده کنید که در آن دکتر آرش نجف بیگی درباره روش های کشیدن پوست شکم توضیح میدهند:

مراحل عمل کشیدن پوست بدن بعد از لاغری

قبل از انتخاب جراحی کشیدن پوست شما لازم است یک پزشک فوق تخصص پلاستیک و زیبایی تحصیل کرده را در این زمینه و ماهر را بیابید. سپس در طول جلسه مشاوره اولیه خود با یک پزشک منتخبتان، لازم است تا در مورد این موضوع بحث کنید که آیا لیفت بدن درمان مناسبی برای شما است یا خیر. آناتومی بدن هر فرد با فرد دیگر کاملا متفاوت است و ممکن است برخی روش‌ها برای هر بیمار مناسب نباشد. تشخیص دقیق و قطعی این موضوع تنها پس از بررسی و معاینه دقیق یک جراح باتجربه انجام می‌شود.

مراحل جراحی:

در روز جراحی، اطمینان حاصل کنید تا، فردی تا پایان جراحی و لحظه بازگشت به خانه همراه شما خواهد بود. زیرا پس از استراحت یک‌روزه در بیمارستان لازم است فردی شما را به منزل برساند.

اغلب برای جراحی لیفتینگ بی‌هوشی کامل انتخاب می‌شود. داروی بی‌حسی توسط یک متخصص بی‌هوشی ماهر برای از بین بردن درد و آرامش خاطر شما در حین عمل جراحی تزریق می‌شود. به طوری که شما در طول عمل خواب خواهید بود.

همانطور که از قبل شما و جراحتان، تکنیک جراحی مناسبتان را تعیین کردید. پس از اطمینان از خوابیدن شما ابتدا برشی در ناحیه مد نظر ایجاد می‌شود. الگوهای برش لیفت بدن باتوجه به خواسته بیمار، وسعت پوست عضو مورد نظر و چربی اضافی آن می‌تواند متفاوت باشد. اگر چربی زیادی به همراه پوست اضافی در بدنتان دارید ممکن است پیش از لیفت بدن، چربی‌های سرسخت بدن با کمک لیپوساکشن تخلیه شود سپس پوست کشیده شود.

در حین عمل پوست اضافی برداشته شده و سپس پوست باقی مانده را تا موقعیت جدید خود می‌کشند و در جای خود سفت می‌کنند. ماهیچه‌های زیر شکمی نیز مانند پوست شکم سفت می‌شوند.

در انتها برش‌های جراحی را با بخیه مهر و موم می‌کنند و برای اطمینان از باز نشدن بخیه با نوار جراحی و چسب بافتی پوست، از بخیه حمایت می‌کنند. پانسمان یا بانداژ بر روی بخیه قرار گرفته تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری شود. ممکن است بر اساس تشخیص جراح فوق تخصصتان لوله‌های کوچکی در زیر پوست قرار گیرند تا خون یا مایعات اضافی را در عرض چند روز تخلیه کند. نتایج لیفت بدن فوری و چشمگیر است و شما می‌توانید بلافاصله پس از جراحی این تفاوت را ببینید و احساس کنید.

هزینه کشیدن پوست بدن بعد از لاغری

هزینه عمل کشیدن پوست بدن بعد از لاغری

همانطور که از جراحی زیبایی لیفت بدن انتظار می‌رود، با توجه به اینکه یک عمل جراحی بزرگ و پر‌ریسک محسوب می‌شود لذا هزینه آن نیز به همان میزان می‌توان بزرگ و گران باشد. در صورتی که طبق تشخیص پزشک و مسئولین بیمه شما، عمل کشیدن پوست جنبه درمانی داشته باشد و نه زیبایی، ممکن است هزینه‌هایی برای آن در نظر گرفته شود. حتما پیش از جراحی با مشاورین بیمه خود مشورت کنید.

قیمت جراحی لیفت برای هر بیمار و با توجه به شرایط خاص او کاملا متفاوت است. همچنین موقعیت جغرافیایی، هزینه مد نظر برای هر پزشک فوق تخصص و هرگونه هزینه مربوط به جراحی مانند، بی‌هوشی، امکانات بیمارستان، آزمایشگاه و داروها نیز در تغییرات هزینه تاثیر گذار خواهند بود.

 بهترین کاندیدای سفت شدن پوست شکم بعد از لاغری

از آنجایی که عمل جراحی لیفت کامل بدن یک فرآیند پیچیده و جدی است، حتما قبل از اقدام به جراحی به خوبی در رابطه با آن و نیاز خود تحقیق کنید. کاندیدای مناسب کشیدن پوست افرادی هستند که:

 • حدود 30 تا 40 درصد وزن خود را در یک کاهش ناگهانی وزن از دست داده‌اند.
 • به سن قانونی مورد تایید پزشک رسیده باشند و بدنشان آمادگی جراحی را دارد.
 • از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشند.
 • بیماری مزمنی مانند دیابت، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری‌های پوستی نداشته باشند.
 • به داروی بی‌هوشی حساسیت نداشته باشند تا خطر ایجاد عوارض جانبی ناشی از جراحی آن‌ها را تهدید نکند.
 • به حفظ سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب به همراه ورزش کردن متعهد باشند تا پس از عمل نتایج ماندگاری را تجربه کنند.
 • مقدار قابل توجهی پوست شل شده و افتاده در منطقه مد نظرشان داشته باشند.
دوره نقاهت کشیدن پوست شکم بعد از لاغری

دوره نقاهت کشیدن پوست شکم بعد از لاغری

هنگامی که جراحی زیبایی توسط یک پزشک متخصص مجرب و با مهارت انجام شود، می‌توان اطمینان داشت، دستیابی به نتایج شگفت‌ انگیز شما حتما محقق خواهد شد. دوران نقاهت در منزل و مراقبت‌های بعد از عمل برای لیفت کامل بدن با توجه به عضوی از بدن که مورد حمله تیغ جراحی قرار گرفته است، می‌تواند کاملا متفاوت با سایر مناطق بدن باشد. اما به طور کلی، در تمامی مناطق بدن شما لازم است نکات زیر را برای گرفتن نتیجه مطلوب رعایت کنید:

 • مدت زمان بهبودی در هر بیمار و در هر منطقه از بدن متفاوت است. پس نگران نباشید و خود را با دیگر بیماران مقایسه نکنید.
 • درد یک عارضه جانبی بسیار شایع است که پس از هر تغییر زیبایی و اتاق عمل رخ می‌دهد. این درد در قسمت‌هایی از بدن که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند در چند روز اول پس از عمل بیشتر مشهود خواهد بود. می‌توانید طبق دستور العمل پزشکتان از دارو‌های تسکین دهنده برای تحمل درد استفاده کنید.
 • می‌توانید از کمپرس سرد برای کنترل و جلوگیری از تورم و کبودی زیاد در روزهای اولیه بهبود استفاده کنید.
 • اجتناب از فعالیت و ورزش‌های سنگین بلافاصله پس از جراحی. لازم است برای انجام فعالیت‌های روزانه خود پس از گذراندن دوران نقاهت با پزشک ماهر خود مشورت کنید.
 • در منزل بمانید، استراحت کنید و به بدن خود فشار وارد نکنید.
 • از لباس‌های فشرده‌سازی حمایتی برای جلوگیری از تورم استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید هرچه زودتر به نتیجه مطلوب خود برسید، کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی را قطع کنید.
 • برای یک هفته از پوست خود در برابر تابش شدید اشعه خورشید محافظت کنید.
 • با تغذیه سالم، وزن خود را کنترل کنید.
 • آب زیاد بنوشید ا پوستتان به خوبی تغذیه شود.
 • پس از یک الی دو روز می‌توانید با استحمام محل جراحی را پاکیزه نگه دارید.

جراحی لاغری ساق پا جزو بهترین روش ها برای رفع چربی های این ناحیه به شمار می آید. اطلاعات بیشتر را در این مقاله بخوانید.

عوارض عمل کشیدن پوست

زخم‌ها و درد ناشی از کشیدن پوست با روش‌های جراحی در هفته‌های اول بیشتر احساس می‌شود. اما به مرور درد فروکش کرده، تورم می‌خوابد و جای زخم‌ها با گذشت ماه‌ها با رنگدانه‌های پوست ترکیب شده و کاملا محو می‌شوند. مانند هر روش تهاجمی زیبایی، لیفتینگ بدن می‌تواند خطرات و عوارض احتمالی زیر را شامل شود:

 • زخمی وسیع و تغییر رنگ پوست مایل به تیرگی
 • خونریزی طولانی مدت یا هماتوم
 • نکروز (از بین رفتن بافت) پوست یا چربی ،که در صورت نرسیدن خون کافی به سلول‌ها اتفاق می‌افتد.
 • ترمیم کند زخم یا باز شدن بخیه
 • لخته شدن خون و سیاه شدن پوست
 • عفونت زیر پوست
 • حساسیت آلرژیک به داروی بی‌هوشی
 • تورم و کبودی
 • خطرات اتاق عمل
 • ترومبوز ورید عمقی
 • عوارض قلبی و ریوی
 • تجمع مایع و خون و تخلیه نشدن کامل آن
 • درد مداوم
 • از دست دادن حس، کرخ و سوزن سوزن شدن پوست
 • نتیج نامعقول و خارج از انتظار بیمار
 • شلی مجدد و افتادگی پوست

اگر درد قفسه سینه، تنگی نفس غیر معمول دارید و یا خونریزی شما تا چند روز مداوم قطع نشده است. لازم است سریعا با جراح خود تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با کشیدن پوست بدن و دریافت مشاوره رایگان با ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید.

.

چرا بعد از لاغری دچار افتادگی پوست می‌شویم؟

پوست بزرگترین عضو بدن هر انسانی است که می‌تواند مانند یک سد محافظ از بدن در برابر محیط اطراف محافظت کند. لایه داخلی پوست از پروتئین‌های حیاتی مانند کلاژن و الاستین تشکیل شده‌ است. این دو پروتئین که بیش از 80 درصد بافت پوست را شامل می‌شوند، مسئول استحکام و حفظ حالت ارتجاعی پوست شما هستند.

پس از افزایش وزن که به دلایل مختلفی مانند بارداری و یا پرخوری رخ می‌دهد، پوست منبسط شده تا سلول‌های چربی بتوانند فضای کافی برای رشد در شکم و سایر اعضای‌های بدن داشته باشند. کشش پوست در دوران بارداری بسیار سریع و در طی چند ماه رخ می‌دهد و در مقابل نیز در طی چند ماه پس از تولد نوزاد جمع می‌شود. اما اکثر افرادی که اضافه وزن دارند، سالها است که این وزن اضافی را از کودکی با خود به دوش می‌کشند.

پوستی که کشیده شود و برای مدت زمان زیادی منبسط باقی بماند، به مرور زمان به بافت الاستین و کلاژن خود آسیب می‌رسانند. همین موضوع موجب می‌شود که دیگر قابلیت بازگشت به حالت قبل خود از دست بدهند. محققان نیز به این نتیجه رسیده‌اند که بدن افرادی که تحت عمل‌های کاهش وزن قرار می‌گیرند، دیگر مانند قبل قابلیت تولید کلاژن جدید کافی را ندارند.

در نتیجه وقتی فرد لاغر می‌شود و حجم زیادی از چربی زیر پوست خود را از دست می‌دهد و پوست اضافی بدن دیگر نمی‌تواند حالت ارتجاعی خود را حفظ کند. هرچه کاهش و افزایش وزن بیشتر باشد، شل‌شدگی پوست نیز بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

منابع معتبر مورد استفاده: www.webmd.com

عوامل مؤثر بر کاهش قابلیت ارتجاعی پوست

عوامل متعددی به شلی پوست بعد از کاهش وزن کمک می‌ کند:

طول مدت اضافه وزن: به طور کلی، افراد هرچه مدت زمان بیشتری دچار اضافه وزن یا چاقی باشند، پس از کاهش وزن، پوست آن ها به دلیل از دست دادن الاستین و کلاژن، شلی و افتادگی بیشتری خواهد داشت.

مقدار وزن از دست داده: به طور معمول کاهش وزن 46 کیلوگرم به بالا، نسبت به کاهش وزن متعادل، باعث به جا ماندن مقدار بیشتری پوست شل و آویزان می ‌شود.

سن و سال: هر چه پوست پیرتر باشد، کلاژن کمتری نسبت به پوست جوان‌ تر دارد و تمایل بیشتری به شل شدن بعد از کاهش وزن دارد.

ژنتیک: ژن ‌های فرد ممکن است چگونگی واکنش پوست به افزایش و کاهش وزن را تحت تأثیر قرار دهد.

قرار گرفتن در معرض خورشید: نتایج تحقیقات نشان داده که قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید به صورت مزمن و در مدت طولانی موجب کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست شده و ممکن است به شل شدن آن کمک کند.

سیگار کشیدن: مصرف سیگار منجر به کاهش تولید کلاژن جدید و آسیب به کلاژن موجود می‌شود و در نتیجه موجب شلی و افتادگی پوست می ‌گردد.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر