کشیدن پوست بعد از لاغری

490

کشیدن پوست بعد از لاغری

کشیدن پوست بعد از لاغری: کاهش مقدار زیادی از وزن بدن، دستاورد قابل توجهی است که می ‌تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا به بیماری‌ ها را کاهش دهد.

با این حال، افرادی که به هدف کاهش وزن عمده خود دست می ‌یابند، اغلب با سطح وسیعی از پوست شل شده مواجه می ‌شوند که ممکن است تاثیرات منفی بر ظاهر و کیفیت زندگی آن ها داشته باشد.

بعد از زایمان نیز معمولاً مادر شروع به کاهش وزن و رساندن سایز خود به قبل از بارداری می‌ کند، با این وجود افتادگی سینه ها، شکم و بازو بعد از زایمان (طبیعی و سزارین) و کاهش وزن مسئله ‌ای بسیار شایع در بین مادران جوان است.

این مقاله نگاهی دارد به عواملی که باعث شل شدن پوست بعد از کاهش وزن می ‌شود. همچنین اطلاعاتی درباره روش‌های طبیعی و پزشکی برای کشیدن پوست بعد از لاغری ارائه می ‌دهد که به درمان افتادگی پوست و سفت شدن پوست و رهایی از پوست شل شده کمک می‌ کند.

شلی پوست بدن و صورت بعد از کاهش وزن شدید یا زایمان، دغدغه بسیاری از افراد چاق برای کم نکردن وزن است. این افراد از شلی و آویزان شدن پوست بعد از لاغری چنان هراس دارند که ترجیح می‌دهند چاق بمانند و هرگز به اندام ایده‌آل نرسند.

اما باید بدانیم که امروزه روش‌های مختلفی اعم از جراحی یا غیر جراحی برای سفت کردن و کشیدن پوست بعد از لاغری پوست و جوانسازی آن وجود دارد.

چه عواملی باعث شل شدن پوست می‌ شود؟

پوست بزرگترین اندام شما است که یک سد محافظ در برابر محیط پیرامون بدن را تشکیل می ‌دهد. درونی ‌ترین لایه پوست شامل پروتئین‌ ها از جمله کلاژن و الاستین است.

کلاژن که ۸۰ درصد از ساختار پوست را تشکیل می ‌دهد، سفتی و استحکام پوست را فراهم می‌ کند. الاستین نیز به پوست قابلیت ارتجاعی داده و کمک می ‌کند تا پوست شما سفت و کشسان باقی بماند.

در طول افزایش وزن، پوست بدن گسترش می‌ یابد تا فضای کافی را برای رشد شکم و دیگر بخش ‌های بدن باز کند. بارداری یکی از نمونه‌ های این گسترش پوست است.

گسترش پوست در دوران بارداری در طول چندین ماه رخ می‌ دهد، به همین ترتیب، بیشتر افرادی که دارای اضافه وزن‌ و چاق هستند، وزن اضافی خود را اغلب از اوایل دوران کودکی یا نوجوانی بدست آورده و در طی سال‌ها به همراه داشته ‌اند.

هنگامی که پوست به طور قابل توجهی کشیده شده و برای مدت زمان طولانی در همین وضعیت باقی بماند، کلاژن و الاستین آن آسیب می‌‌ بیند.

در نتیجه پوست مقداری از قابلیت جمع شدن خود را از دست می ‌دهد. زمانی که فرد مقدار زیادی از وزن خود را از دست می ‌دهد، پوست اضافی از بدن آویزان می‌ شود. به طور کلی، هر چه فرد وزن بیشتری را از دست بدهد، اثرات شلی پوست شدیدتر خواهد بود.

عوامل مؤثر بر کاهش قابلیت ارتجاعی پوست:

عوامل متعددی به شلی پوست بعد از کاهش وزن کمک می‌ کند:

طول مدت اضافه وزن: به طور کلی، افراد هرچه مدت زمان بیشتری دچار اضافه وزن یا چاقی باشند، پس از کاهش وزن، پوست آن ها به دلیل از دست دادن الاستین و کلاژن، شلی و افتادگی بیشتری خواهد داشت.

مقدار وزن از دست داده: به طور معمول کاهش وزن ۴۶ کیلوگرم به بالا، نسبت به کاهش وزن متعادل، باعث به جا ماندن مقدار بیشتری پوست شل و آویزان می ‌شود.

سن و سال: هر چه پوست پیرتر باشد، کلاژن کمتری نسبت به پوست جوان‌ تر دارد و تمایل بیشتری به شل شدن بعد از کاهش وزن دارد.

ژنتیک: ژن ‌های فرد ممکن است چگونگی واکنش پوست به افزایش و کاهش وزن را تحت تأثیر قرار دهد.

قرار گرفتن در معرض خورشید: نتایج تحقیقات نشان داده که قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید به صورت مزمن و در مدت طولانی موجب کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست شده و ممکن است به شل شدن آن کمک کند.

سیگار کشیدن: مصرف سیگار منجر به کاهش تولید کلاژن جدید و آسیب به کلاژن موجود می‌شود و در نتیجه موجب شلی و افتادگی پوست می ‌گردد.

مشکلات مربوط به پوست شل و اضافی:

شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن شدید ممکن است فرد را با چالش‌های جسمی و روحی مواجه سازد:

ناراحتی فیزیکی: داشتن پوست شل و اضافی می‌تواند ناراحت کننده باشد و فعالیت طبیعی فرد را مختل سازد. مطالعه انجام شده در ۳۶۰ فرد بزرگسال نشان می‌دهد که این مشکل اغلب در افرادی بروز می‌کند که کاهش وزن ۵۰ کیلوگرم به بالا دارند.

کاهش فعالیت بدنی: در یک مطالعه انجام شده از ۲۶ زن، ۷۶٪ از زنان گزارش دادند که پوست شل باعث محدودیت تحرک و ورزش می ‌شود. علاوه بر این، ۴۵٪ از این زنان به این دلیل که پوست شل آنها هنگام تحرک موجب جلب توجه مردم می ‌شود، انجام ورزش را متوقف کرده‌اند.

سوزش پوست و اختلال عملکرد آن: یک مطالعه نشان داد که ۴۴ درصد از ۱۲۴ نفری که متقاضی جراحی پلاستیک برای سفت شدن پوست بعد از عمل جراحی کاهش وزن بودند، تجربه درد پوست، زخم یا عفونت ناشی از پوست شل را گزارش دادند.

تصویر نامناسب بدن: پوست شل ناشی از کاهش وزن می‌تواند اثرات منفی بر تصویر فرد از بدن خود و احساسات و خلق و خوی فرد داشته باشد.

لاغری موضعی با جراحی(کشیدن پوست بعد از لاغری):

کسانی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از طریق لاغری موضعی با جراحی (باریاتریک) یا دیگر روش‌های کاهش وزن از دست داده‌اند، اغلب متقاضی عمل جراحی برای برداشتن پوست اضافی خود هستند.

در کشیدن پوست بعد ار لاغری موضعی، برش بزرگی در آن ناحیه ایجاد شده و پوست و چربی اضافی آن برداشته می ‌شود. به منظور به حداقل رساندن اسکار (جای زخم)، محل برش کشیدن پوست با بخیه‌ های ظریفی بسته می ‌شود.

انواع جراحی لاغری موضعی (کشیدن پوست بدن)عبارتند از:

  • جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): برداشتن پوست اضافی از شکم
  • لیفت پایین ‌تنه: حذف پوست شل و اضافی شکم، پشت، باسن و ران
  • لیفت بالا تنه: حذف پوست اضافی سینه و پشت
  • لیفت ران داخلی: حذف پوست شل شده از داخل و بیرون ران
  • لیفت بازو: حذف پوست شل و آویزان بازوها

در طی یک تا دو سال پس از کاهش وزن شدید و یا زایمان و سزارین، معمولاً جراحی‌های متعددی در قسمت‌ های مختلف بدن انجام می ‌شود. جراحی لاغری موضعی، معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان به مدت یک تا چهار روز دارد. دوره نقاهت و بهبودی در خانه معمولاً دو تا چهار هفته است.

همچنین احتمال برخی از عوارض ناشی از جراحی مثل خونریزی و عفونت وجود دارد. اکثر مطالعات نشان داده‌اند که عمل جراحی لاغری موضعی، موجب بهبود کیفیت زندگی افرادی می‌شود که قبلاً چاق بوده‌اند.

 

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید