1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. کاشت مو بهتر است یا پروتز مو؟ مقایسه دقیق کاشت مو با پروتز مو

کاشت مو بهتر است یا پروتز مو؟ مقایسه دقیق کاشت مو با پروتز مو

دکتر آرش نجف بیگی

تا به حال تجربه ریزش مو داشته‌اید؟ یکی از بدترین حس‌هایی که می‌توان تجربه کرد، مشاهده موهای ریخته شده بر روی بالشت یا کف حمام است. ریزش مو و ازدست دادن مو حس ناخوشایندی است که همه از آن فراری هستند. به همین دلیل، پیدا کردن راهکاری برای جبران موهای ازدست رفته و ریخته شده، موضوع مهمی است. پروتز مو و کاشت مو، دو راهکار اساسی برای جبران موهای ریخته شده هستند. اگر بخواهید جذابیت و زیبایی دوباره‌ای تجربه کنید، بهترین کار استفاده از پروتز مو و پیوند مو است.

اگر شما نیز دغدغه جبران موهای ازدست رفته را دارید و می‌خواهید اطلاعاتی در خصوص کاشت مو با پروتز مو کسب کنید، تا پایان همراه ما باشید!

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

پروتز مو چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، کاشت مو نیازمند مقدمات و امکاناتی است که هر فردی قادر به تامین آن‌ها نیست. به همین دلیل، از پروتز مو استفاده می‌شود. پروتز می‌تواند تارهای موی طبیعی یا مشابه موهای طبیعی را درون یک الیاف نانو مستحکم، بر روی سر بچسباند.

در این روش افراد برای نواحی مورد نیاز، می‌توانند از پروتز مو استفاده کنند. این تکنیک کاربردی، با جنس‌های مختلفی عرضه می‌شود و می‌توانید در هر زمان که احتیاج داشتید، پروتز را توسط پزشک متخصص و مرکز تخصصی پیوند مو، بردارید.

پروتز مو چگونه است؟

تصور کنید یک لایه مشبک از جنس نانو وجود دارد که با ظرافت باور نکردنی، می‌تواند تار موها را بر روی خود جای دهد. تار موهای طبیعی یا الیاف مصنوعی بسیار مشابه موهای واقعی‌تان هستند. در انتخاب این تار موها، رنگ طبیعی موهای شما درنظر گرفته می‌شود تا همه چیز زیبا و نچرال باشد. تار موها باتوجه به محل قرارگیری پروتز مو و همچنین، شکل و فرم قرارگیری هر تار مو، بر روی لایه مشبک قرار می‌گیرند. پزشک با از بین بردن موهای سر و ایجاد طاسی، چسب مخصوص را استفاده می‌کند. به این ترتیب، پروتز مو بر روی ناحیه بدون مو روی سر چسبیده تا بتوانید جذابیت دوباره خودتان را کشف کنید.

ساختار و جنس پروتز مو به چه شکل است؟

زمانی که صحبت از پروتز مو می‌شود، در ذهن بسیاری از افراد، موهای مصنوعی که در تولدها و سالن‌های تئاتر وجود دارد، تداعی می‌شود. معمولا این موها، الیافی پلاستیکی و براق دارند؛ تشخیص مصنوعی بودن این کلاه گیس‌ها، بسیار آسان است. اما پروتز مو چنین نیست. شما به راحتی می‌توانید با مراجعه به مراکز تخصصی کاشت و پیوند مو، انواع مختلف پروتز مو را مشاهده کنید. در این مراکز، براساس نیاز شما و همچنین، هزینه‌ای که قرار است پرداخت کنید، انواع مختلفی از پروتزهای مو وجود دارد.

نحوه نصب پروتز برای مو چگونه است؟

احتمالا برای شما نیز جذاب است که بدانید، پروتز مو چگونه برای هر فرد ساخته می‌شود. اگر کاندید مناسبی برای استفاده از این تکنیک باشید، می‌توانید به مراکز کاشت و پیوند مو مراجعه کنید و درخواستتان را بیان کنید. معمولا پس از معاینه و بررسی توسط پزشک متخصص و کارشناسان این حوزه، نوع تار موها و نوع پروتز مو مشخص می‌شود. پس از این جلسه، لازم است تا مدت زمانی را در انتظار ساخت پروتز مو باشید.

این پروتز با ویژگی‌های نزدیک به موهای طبیعی شما ساخته می‌شود تا هیچ ظاهر مصنوعی برایتان ایجاد نکند. ساختار هوشمندانه و مشبک در لایه اولیه‌ای که تار موها بر روی آن قرار دارند، به شما اجازه می‌دهد تا ورزش کنید و تعرق طبیعی داشته باشید.

همه چیز شبیه به یک مو طبیعی است، تنها تفاوت موجود، نیاز به ترمیم چسب مو است. این موها به‌وسیله چسب‌های مخصوص گیاهی بر روی سر فیکس می‌شوند. در صورتی‌که دارای موهای کم پشت باشید، پیش از چسباندن موها، باید سرتان تراشیده شود و پاکسازی در سطح پوست سر انجام شود. این اقدام به منظور چسبندگی مطلوب پروتز مو انجام می‌شود. پس از چسباندن موها، در صورت نیاز، پیرایش و کوتاهی موها انجام می‌شود تا ظاهر مو بسیار طبیعی باشد.

 بهتر است بدانید که تنها راه استفاده از پروتز برای موها، چسباندن آن نیست. روش گره زدن به موهای طبیعی و همچنین، اتصال کلیپسی، در موهای پروتزی بسیار رایج است.

نحوه نصب پروتز

بهترین روش اتصال پروتزهای مو

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، روش اتصال پروتز مو برای افراد مختلف و روش‌های گوناگون، متفاوت است. شما باید باتوجه به نظر و مشورت پزشک متخصص‌تان، بهترین روش را انتخاب کنید. در ادامه، به بررسی سه روش اساسی در اتصال پروتز مو اشاره می‌کنیم تا دیدگاهی دقیق و حرفه‌ای در این حوزه کسب کنید.

1- اتصال پروتز با چسب

در این روش از اتصال مو، کلینیک کاشت مو با استفاده از چسب‌های مخصوص و گیاهی، پروتز مو را می‌چسباند. به این ترتیب، با تراشیدن و پاکسازی پوست سر، چسب مو زده می‌شود و پروتز در محل خود قرار می‌گیرد.

این چسب به گونه‌ای عمل می‌کند که امکان تعرق دارید و برای فعالیت‌های روزمره و حتی ورزش، دچار مشکل نخواهید شد. اتصال با چسب بهترین روش برای افرادی است که دچار طاسی سر هستند.

2- اتصال پروتز با گره

یکی از روش‌های اتصال پروتز مو، استفاده از گره یا تکنیکی مشابه است. این روش، برای افرادی کاربردی است که دارای موهای کم پشت هستند. در این روش، پزشک با گره زدن موهای پروتزی، به موهای طبیعی می‌تواند تراکم مطلوبی ایجاد کند.

مشکل این روش، رویش موها و تغییر شرایط موهای پروتزی است؛ چرا که موهای مصنوعی متصل شده به موهای طبیعی، با رشد آن‌ها حرکت می‌کنند و ظاهر مو را تغییر می‌دهند. برای اتصال موها از دستگاه‌های مخصوصی استفاده می‌شود که این روزها به عنوان اکستنشن مو آن را می‌شناسید. این روش در صورتی مطلوب است که تنها مدت زمان کوتاهی به موهای پرپشت احتیاج داشته باشید. اگر حوصله ترمیم‌های نزدیک بهم را داشته باشید، این روش می‌تواند برایتان مطلوب باشد.

3- اتصال پروتز با کلیپس

بسیاری از افراد که دچار طاسی در ناحیه‌ای از سر هستند، می‌توانند به وسیله پروتز موی کلیپسی، ظاهر موها را برای حضور در مکان و مراسمی خاص آماده کنند. استفاده از این مدل اتصال پروتز، تنها برای برخی ساعات امکان‌پذیر است.

بهتر است بدانید که میزان تحرک و فعالیت با این نوع از اتصال پروتز بسیار محدود است و نمی‌توانید بسیاری از ورزش‌ها را انجام دهید.

روش اتصال پروتزهای مو

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

چسبندگی پروتز مو چقدر است و چه مدت قابلیت چسبندگی خواهد داشت؟

یکی از موضوعات مهم و اساسی در خصوص پروتزهایی که برای مو استفاده می‌شوند، اطلاع از چسبندگی آن و مدت زمان ترمیم مجدد آن است. خوشبختانه، با تکنولوژی‌های جدیدی که چسب‌های گیاهی مخصوص تولید می‌شوند، می‌توانید با خیالی آسوده مدتی حدود 4 الی 6 ماه بدون هیچ‌گونه دردسری، موهای دارای چسبندگی بالا و ظاهر طبیعی را داشته باشید.

پروتز مو چقدر طبیعی به نظر می‌رسد؟

بسیاری از افراد نگران مشخص بودن پروتز یا مصنوعی به نظر رسیدن آن هستند. اما بهتر است بدانید که این موضوع بسته به محلی که برای ساخت پروتز و چسباندن به آن مراجعه می‌کنید، متفاوت است.

در کلینیک‌های حرفه‌ای و باتجربه، از چسب‌های مخصوص و موهای طبیعی برای ساخت پروتز استفاده می‌شود. قطعا هزینه این مدل پروتزها بیشتر از پروتز مو با الیاف مصنوعی است.

در برخی مواقع، تکنولوژی ساخت الیاف مصنوعی نیز، تاحدی مطلوب است که نمی‌توانید تفاوت آن با موهای واقعی را متوجه شوید. پس می‌توان نتیجه گرفت که همه چیز به تخصص و تجربه کلینیک یا پزشکی مرتبط است که برای ساخت پروتز و کاشت آن، مراجعه می‌کنید.

مقاله بهترین سن برای کاشت مو چه سنی است؟ را از دست ندهید.

مزایای استفاده از پروتز مو چیست؟

 • هزینه استفاده از پروتز بسیار کم‌تر از هزینه کاشت مو است.
 • مناسب برای افرادی که هیچ بانک مو مناسبی جهت پیوند مو ندارند.
 • ظاهر مناسب و زیبا، به همراه امکان برداشتن پروتزهای مو در هر زمان.
 • عدم انجام جراحی تهاجمی و نیمه تهاجمی برای قرار دادن پروتز مو.
 • بهبود ظاهر و زیبایی چهره در افراد.
 • امکان تغییر فرم مو و تغییر رنگ آن.
 • امکان استفاده برای افراد با مشکل طاسی یا بی مویی در بخشی از سر.

معایب استفاده از پروتز مو

هر اقدام زیبایی، می‌تواند در کنار دنیایی از مزایا، معایبی نیز داشته باشد. اطلاع از این معایب به شما اجازه می‌دهد تا هوشمندانه‌تر عمل کنید. هرچند بروز معایب هر اقدامی، وابسته به انتخاب پزشک، کلینیک و مراقبت‌های پس از آن است. اما درک احتمال بروز این معایب برای آگاهی بیشتر مفید است.

 • بروز بوی ناخوشایند در ناحیه قرارگیری پروتز به دلیل تعرق سر و تجمع چربی (این مشکل در برخی پروتزهای نانو برطرف شده است)
 • ایجاد حساسیت و خارش در ناحیه سر به دلیل استفاده از چسب و تعرق
 • تورم و قرمزی پوست سر به دلیل تعرق و وجود جسم خارجی در سطح سر
 • تحمیل هزینه ترمیم در بازه‌های زمانی مختلف و هزینه سازی در طولانی مدت
 • عدم رشد موها و مصنوعی بودن تار موها (مصنوعی بودن تار موها در پروتزهایی که از موهای طبیعی در ساخت آن استفاده شده است، دیده نمی‌شود)
 • راه حل نسبتا موقتی و غیردائمی برای برطرف کردن طاسی
 • احتمال بروز حساسیت، عفونت و ریزش مو در نواحی کناری که دارای تراکم موی مطلوب است.
مزایای پروتز مو

چالش‌های حالت دادن به پروتز مو

همه چیز به جنس الیاف یا موهای مصنوعی و طبیعی‌تان ارتباط دارد. برای مثال، زمانی که پروتز مو شما، از موهای طبیعی ساخته شده باشد، می‌توانید به راحتی آن را رنگ کرده یا حالت دهی کنید. اگر جنس الیافی که به‌عنوان مو مصنوعی در پروتز مو استفاده شده است، مناسب و باکیفیت باشد، باز هم امکان فرم دهی به آن برایتان فراهم است. سعی کنید پاسخ سوالات‌تان در این زمینه را از پزشک متخصص جویا شوید تا باتوجه به جنس الیاف پروتز مو پاسخ دقیقی دریافت کنید.

آیا پروتز مو، همان کلاه گیس است؟ چه تفاوتی با هم دارند؟

همان‌طور که گفته شد، بسیاری از افراد تصور درستی از پروتز مو ندارند. در ذهن آن‌ها، پروتز مو همان کلاه گیست است! اما واقعیت ماجرا چنین نیست. کلاه گیس دقیقا یک پارچه با جنس پارچه‌ای است که موها به آن متصل شده است. شما می‌توانید این کلاه را با استفاده از سنجاق، کش و گیره‌های مخصوص بر روی سرتان قرار دهید. اما پروتز مو کاملا متفاوت است. این پروتز براساس نیاز شما، به ابعاد دل‌خواه ساخته می‌شود و بر روی سر تراشیده شده و بدون مو، چسبانده می‌شود. گاهی این مدل پروتزها، با کمک گره، بافت و کلیپس به مو متصل می‌شوند.

نکات مهم برای نگهداری بهتر از پروتز مو

زمانی که پروتز برای مو، به عنوان یک روش مطلوب انتخاب می‌شود، باید حتما روش نگهداری از آن را بدانید. درک نکات مهم برای نگهداری بهتر می‌تواند شرایط را برای مراقبت از موها و بهبود ظاهر موها فراهم کند.

 1. از برس و شانه مخصوص موهای پروتزی استفاده کنید.
 2. برای کوتاهی موها حتما از طریق آرایشگران حرفه‌ای یا کلینیک کاشت کمک بگیرید.
 3. بدون مشورت با پزشک تحت هیچ شرایطی از رنگ، دکلره و مواد آرایشی شیمیایی استفاده نکنید.
 4. بلافاصله پس از حمام و استخر موها را خشک کنید و با موهای خیس نخوابید.
 5. استحمام به موقع را انجام دهید و برای ترمیم چسب و موارد این‌چنینی مرتب اقدام کنید.

مقایسه کاشت مو و پروتز مو

 • موهای استفاده شده در پروتز مو از الیاف مصنوعی یا موهای واقعی است اما برای کاشت مو باید حتما از بانک موی طبیعی خود فرد استفاده شود.
 • پروتز مو هیچ رشدی ندارد و باید پیوسته برای ساماندهی نسبت به موهای طبیعی سر که رشد می‌کند، کوتاه گردد.
 • پروتز مو راه‌کاری موقت و غیردائم برای بهبود طاسی سر است، در حالی‌که کاشت مو روشی دائمی است.
 • عدم توجه به نگهداری از پروتز مو، کمی مشکلات بهداشتی برای فرد ایجاد می‌کند، در حالی‌که این مشکلات در موهای کاشته شده کم‌تر است.
 • استفاده از پروتز مو احتیاجی به انجام جراحی و جراحت ندارد.
 • در کاشت مو، موها طبیعی رشد می‌کنند و خبری از چسب و ملاحظات آن نیست.
 • کاشت مو حداقل یک سال زمان احتیاج دارد تا ظاهر موها را نشان دهد، در حالی‌که پروتز مو بلافاصله بر روی سرتان تغییر ایجاد می‌کند.

خلاصه مطلب

پروتز مو به عنوان یک راه‌کار عالی جهت تغییر در چهره و موها شناخته می‌شود. پروتز مو بدون جراحی و مشکلات آن، می‌تواند ظاهری عالی برایتان ایجاد کند. معمولا افرادی که بانک موی مناسبی ندارند و پیوند مو برای‌شان امکان‌پذیر نیست، از این روش استفاده می‌کنند تا استاندارد مدنظرشان را مشاهده کنند.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر