1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. آیا کاشت مو از ریش به سر امکان پذیر است؟

آیا کاشت مو از ریش به سر امکان پذیر است؟

دکتر آرش نجف بیگی

اگرچه اکثر روش‌های کاشت مو با استفاده از موهای اهدایی از پشت یا دو طرف پوست سر انجام می‌شود، اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال، ممکن است بتوان از تکنیک‌های FUE برای به دست آوردن موهای اهدایی از ناحیه ریش و گردن استفاده کرد. کاشت مو از ریش به سر، یک روش نسبتاً جدید است، اما می‌تواند یک جایگزین عالی برای کسانی باشد که نمی‌توانند از موهای نواحی اهداکننده پوست سر خود استفاده کنند. موهای ریش ضخیم‌تر از موهای روی سر هستند، در نتیجه می‌تواند ظاهری پرپشت‌تر به موهای روی سر ببخشد. از آن‌جایی که بسیاری از مردان ریش‌های نسبتاً پر و ضخیمی دارند، ظاهر ریش آن‌ها در نتیجه برداشت، لطمه نمی‌بیند و هر گونه جای زخم کم‌تر به چشم خواهد آمد.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

کاشت مو از ریش به سر چیست؟

در صورت داشتن ریش پرپشت می‌توان از پیوند ریش برای افزایش تراکم کلی مو برای کاشت مو در موارد ریزش موی پیشرفته و شدید استفاده کرد. ثابت شده است که کاشت مو از ریش به سر، یک پیوند قابل اعتماد است.

برای برداشت پیوند ریش، فقط از ناحیه زیر چانه و قسمت بالای گردن به عنوان ناحیه اهداکننده استفاده می‌شود. پیوند ریش عمدتاً حاوی فولیکول‌های تک مو است، اما گاهی اوقات ممکن است حاوی FUهای دو مو نیز باشد. پیوندهای ریش باید در بین پیوندهای موی سر در ناحیه گیرنده پیوند شده و فقط برای افزایش تراکم استفاده شود. یعنی کاشت مو از ریش به سر، منطقه خاصی را پوشش نمی‌دهد. نواحی خاصی مانند خط موی جلویی و ناحیه راس فقط باید پیوند موی سر را دریافت کنند.

کاشت مو از ریش به سر به چه صورت انجام می شود؟

کاشت مو از ریش به سر می‌تواند چالش برانگیز باشد. معمولاً پیچ و تاب و تنوع قابل توجهی در زاویه خروج مو در ریش وجود دارد. ممکن است ده‌ها یا تعداد بیشتری تغییر جهت مو در یک سانتی‌متر مربع وجود داشته باشد.

موهای ریش به صورت مورب در امتداد خط فک از پوست خارج می‌شوند. زاویه رویش به تدریج در ناحیه زیر فکی و گردن و همچنین صورت، حادتر می‌شود. در برداشت موی ریش تشخیص موهای آناژن هنگام عبور از اپیدرم ضروری است. کلیدهای فنی برای برداشت موفق موهای ریش، استفاده از ابزار بسیار تیز و درج‌های کم‌عمق است. معمولاً نیازی به عمق بیشتر از 2 میلی‌متر نیست. کاشت مو از ریش به سر تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، به این معنی که در طول عمل بیدار خواهید بود، اما هیچ دردی نخواهید داشت. بسته به آنچه در طول مشاوره شما تصمیم گرفته شده، از تکنیک های FUE یا FUT استفاده می‌شود و تقریباً 4-6 ساعت این عمل به طول می‌انجامد.

برای آشنایی بیشتر با کاشت مو به روش FUE پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه نمایید.

مراحل کاشت مو از ریش به سر

کاشت مو از ریش به سر از همان تکنیک‌های کاشت مو به روش FUE معمولی پیروی می‌کند. موهای اهداکننده به صورت جداگانه (در این مورد از اطراف ریش و ناحیه گردن) قبل از پیوند به قسمت‌های طاسی پوست سر استخراج می‌شوند. اگرچه پس از جراحی، برخی از علائم قرمزی مانند نشانه‌های سوزن در اطراف پوست سر ظاهر می‌شود، اما حدود دو هفته پس از عمل بهبود می‌یابند. موهای جدید در حدود 6 تا 9 ماه پس از جراحی رشد خواهند کرد. اما توجه داشته باشید که بافت و ضخامت موها با بقیه موهای سر کمی متفاوت است. به همین دلیل، کاشت مو از ریش به سر ممکن است برای کسانی که ریزش مو را در اطراف مناطقی از پوست سر که در آن موها به طور طبیعی ظریف‌تر هستند، مانند خط مو تجربه می‌کنند، مناسب نباشد. با این حال، می‌تواند به خوبی در بالای سر کارکرد حوبی داشته و به حجم کلی اضافه کند.

مزایا و معایب برداشت مو از ریش

برخی از مهم‌ترین مزایای کاشت مو از ریش به سر عبارتند از:

 • از موهای ریش می‌توان به عنوان موی اهداکننده استفاده کرد. این به این معنی است که موهای اهداکننده قابل حفظ است. در شکل سنتی، ناحیه اهداکننده منطقه امنی است که پیوند مو از آن‌جا کشیده می‌شود. این کار، برای سایر نواحی بحرانی مانند نقاط تمپورال، ابروها و خط موی جلویی بهتر است.
 • بسیاری از مردان و زنان از موهای صورت خود راضی نبوده و به دنبال راه‌هایی برای از بین بردن آن‌ها هستند. مردانی که ریش می‌گذارند و می خواهند موهای ناحیه گردن یا چانه را بردارند، می‌توانند از آن برای کاشت مو استفاده کنند. با این گزینه، مشکل ریزش مو حل شده و همچنین، زمان کم‌تری را برای اصلاح می‌گذرانند.
 • موهای ریش در مقایسه با موهای سر ضخیم‌تر هستند. در نتیجه، می‌توانند در مناطق پیوند شده حجم ایجاد کنند. تفاوت ضخامت را می‌توان به وضوح در بیمارانی که موهای نازکی در ناحیه ریش دارند، مشاهده کرد. به دلایل ذکرشده، کاشت مو از ریش به سر برای بیمارانی که می‌خواهند نواحی طاس یا تکه‌های روی پوست سر را بازسازی کنند، گزینه‌ای عالی است.
 • کاشت مو از ریش به سر، جایگزین مناسبی برای کسانی است که موی اهداکننده روی پوست سر ندارند. هر بیمار که ریش متوسط ​​یا بهتر از متوسط ​​داشته باشد، می‌تواند از این روش بهره‌مند شود. با گرفتن فولیکول‌های مو از ریش می‌توان به بیمار در رسیدن به نتایج مطلوب کمک کرد.
 • زمان بهبودی سریع
 • حداقل جای زخم
 • راه حل دائمی ریزش مو
 • نتایجی با ظاهر طبیعی

اگرچه درمان موفقیت آمیز بوده و نتایج مطلوب را به همراه دارد. اما، در برخی موارد، این گزینه ممکن است برای بیماران مناسب نباشد که عبارتند از:

 • بیمار با موهای کم، ریش کافی ندارد و نمی‌توان از آن به عنوان منبع اهداکننده استفاده کرد.
 • اگر فولیکول‌های مو تعداد گرافت‌های موی کمی داشته باشند، باعث پوشش کم‌تری می‌شود.
 • ضخامت موهای ریش برای بیمارانی که نیاز به حجم بیشتری دارند، مفید است. اما برای مناطقی مانند ابروها و خط موی جلو ممکن است روش مناسبی نباشد.
موهای ریش و زمان کمتر در مرحله رشد

مقاله کاشت مو به روش SUT از دست ندهید

چه کسانی کاندید کاشت موی سر از ریش هستند؟

کاشت مو از ریش به سر، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که قبلاً یک بار یا بیشتر، کاشت مو انجام داده‌اند و می‌خواهند در نواحی مختلف تراکم ایجاد کنند. تنها محدودیت تعداد پیوندهایی است که می توان از ریش برداشت کرد. به طور کلی تا 3000 پیوند از یک ریش بسیار متراکم و 1500-2000 پیوند از تراکم منظم می‌توان برداشت کرد.

تاثیرات و عوارض احتمالی کاشت مو با استفاده از ریش

اگرچه کاشت مو از ریش به سر می‌تواند گزینه‌های بیشتری را برای بسیاری از مردانی که در گذشته به این روش فکر نمی‌کردند، به همراه داشته باشد، اما کاشت مو از ریش به سر، محدودیت‌ها و مشکلات خاص خود را نیز دارد.

موهای ریش نسبت آناژن به تلوژن کم‌تری دارند. این بدان معناست که فولیکول‌های موی ریش زمان کم‌تری را در فاز رشد می‌گذرانند. در حالی که برای مدت طولانی‌تری در فاز تلوژن یا استراحت می‌مانند. این امر تعداد موهایی را که در یک زمان معین در نواحی پیوند شده ظاهر می‌شوند، محدود کرده و در عین حال، مزیت نگه داشتن موهای کاشته شده برای پوشاندن سایر نواحی را به حداقل می‌رساند.

کاشت موی سر از ریش، با استفاده از استخراج فولیکولی صورت می‌تواند چالش برانگیزتر باشد. پوست در نواحی خاصی از صورت بسیار متحرک‌تر است و این امر تثبیت پوست برای کشیدن گرافت‌ها را دشوارتر می‌کند. تغییر در زوایای نواحی دارای موهای زائد صورت و مشکل در دسترسی به آن نواحی می‌تواند به این پیچیدگی بیافزاید.

برای آگاهی از بالاترین تراکم کاشت مو چقدر است؟ پیشتهاد میکنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

بانک مو چیست و تاثیر آن در این نوع کاشت مو چگونه است؟

هر فرد یک بانک مو دارد که جراح تمام گرافت‌های کاشت مو را از آن قسمت برمی‌دارد. در پشت سر هر فرد و در فاصله بین دو گوش، ناحیه‌ای به طول 25 تا 30 سانتی متر با موهای پرتراکم وجود دارد. موهای این ناحیه حساسیت کمی دارند و در برابر ریزش مو مقاوم هستند. بنابراین، بهترین گزینه برای برداشت و کاشت، همین موهای پشت سر هستند؛ اما برای کاشت مو فقط 2 سانتی‌متر از این قسمت را استفاده می‌کنند و بقیه ذخیره‌ای برای پیوندهای احتمالی آینده خواهند بود. این قسمت از پوست سر، بانک مو است.

چندین روش برای برداشت مو از بانک وجود دارد. این روش‌ها توسط متخصص کاشت مو تعیین می‌شود. هر کسی می‌تواند از بانک موی خود برای کاشت مو استفاده کند؛ اما اگر بخواهید از موهای شخص دیگری استفاده کنید، بدن واکنش نشان داده و این یک عمل بی‌فایده خواهد بود. بنابراین، سعی کنید از بانک موی خود مراقبت کنید تا بتوانید بهترین استفاده را در زمان لازم ببرید.

افرادی هستند که بانک موی آن‌ها به دلایل مختلف برای برداشت مناسب نیست. این افراد می‌توانند به سراغ روش دیگری مانند کاشت مو از ریش به سر بروند. در این روش، جراح، فولیکول‌های مو را از سایر قسمت های بدن مانند ریش خارج کرده و از آن برای کاشت مو استفاده می‌کند.

نکات و آزمایشات قبل از عمل کاشت مو از ریش به سر

برخی آزمایشات معمول خون از جمله CBC، HCV، PT، APTT، آزمایش قند خون تصادفی، HBs AG، HIV ELISA، ECG(EKG) ممکن است مورد نیاز باشد. این‌ها آزمایش‌های ساده‌ای هستند که برای اطمینان از وجود هیچ گونه مشکل پزشکی ناشناخته‌ای که می‌تواند جراحی شما را پیچیده کند، انجام می‌شود.

در اولین مراجعه شما به کلینیک کاشت مو، سوالات معمولی در مورد سلامت عمومی از شما پرسیده می‌شود. این پرسشنامه معمولا تأیید می‌کند که آیا شما از هر گونه بیماری مزمن سلامتی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های مرتبط با قلب رنج می‌برید یا خیر.

بیماری‌های منتقله از طریق خون نیز در غربالگری اولیه مورد بررسی قرار می‌گیرند. لطفاً به خاطر داشته باشید که بیماران دیابتی و فشار خون می‌توانند کاشت مو انجام دهند. با این حال، آن‌ها باید داروهای خود را به طور منظم مصرف کرده و کنترل خوبی بر شرایط خود داشته باشند. به دلیل فقدان دانش مناسب، برخی از بیماران شرایط پزشکی قبلی خود را پنهان می‌کنند، یا در مواقعی حتی نمی‌دانند. این مورد می‌تواند منجر به عوارض جانبی بالقوه مضر بعد از جراحی شود. از این رو، لطفا تمام اطلاعات مربوط به سلامت خود را از قبل به اشتراک بگذارید.

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو

فرقی نمی‌کند که شما یک عمل جراحی کاشت مو را از طریق روش FUE یا کاشت مو از ریش به سر انجام داده باشید، ترمیم موثر زخم مستلزم برخی اقدامات اساسی بلافاصله پس از جراحی ترمیم مو است:

 • محل را مرطوب نگه دارید؛ بدون این‌که اجازه دهید ناحیه خیلی خیس یا خیلی خشک شود. کمپرس‌های تسکین دهنده و اسپریتز حاوی پپتیدهای مس به بهبودی و مرطوب نگه داشتن ناحیه کمک می‌کند.
 • تورم را به حداقل برسانید. در سه شب اول بعد از عمل با زاویه 45 درجه بخوابید تا به سرعت بهبودی کمک کنید. مصرف یک داروی ضد التهاب یا سایر داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک به کاهش تورم و تحریک کمک می‌کند. یک کیسه نخود فرنگی یخ زده یا بسته سرد نیز می‌تواند به تسکین ناحیه کمک کند.
 • از ورزش بپرهیزید. شما بهانه‌ای از جانب پزشک خود دارید که از رفتن به باشگاه ورزشی خودداری کنید (حداقل در 24 ساعت اول پس از جراحی). ورزش شدید در هفته بعد از عمل کاشت مو باعث افزایش درد پوست سر و تورم صورت شما می‌شود.
 • فولیکول را تغذیه کنید. استفاده از ماینوکسیدیل روی پوست سر باعث گشاد شدن رگ‌های خونی، افزایش جریان خون و رساندن مواد مغذی به فولیکول‌های موی پیوند شده می‌شود. استفاده از شامپو و نرم‌کننده تریکومین همراه با اسپری فولیکول در ماه‌های بعد از عمل باعث می‌شود تا پیوند مو و موهای بومی تغذیه مورد نیاز خود را دریافت کنند.

مدت زمان نقاهت کامل بعد از عمل کاشت مو

پیوندها تا دو هفته پس از عمل بهبود می‌یابند لذا به بیماران توصیه می‌شود برای عمل یک هفته از کار خود مرخصی بگیرند. از آن‌جایی که تمام برداشت‌ها در زیر چانه و زاویه فک پایین انجام می‌شود، پس از هفته اول هیچ ناحیه اهداکننده چشمگیری قابل مشاهده نیست (از آن‌جایی که بیماران اغلب این ناحیه اهداکننده خاص را می‌تراشند)، پوست معمولا فقط کمی صورتی است.

هنگامی که برای مشاوره مراجعه می‌کنید، تیم پزشکی نگاهی به پوست سر شما می‌اندازد تا ریزش مو را ارزیابی کند و تصمیم بگیرد که آیا جراحی، روش درمانی مناسبی برای شما است یا خیر. همچنین این امکان وجود دارد که بسته به تعداد پیوندهای مورد نیاز، هزینه کاشت مو از ریش به سر تخمین زده شود.

مطالعه مقاله کاشت مو بهتر است یا پروتز مو؟ از دست ندهید

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر