ژنیوپلاستی

334

نقش چانه در زیبایی صورت

ژنیوپلاستی: نقش چانه در زیبایی و تناسب صورت غیر قابل‌ انکار می‌باشد .معیارهایی برای یک چانه طبیعی و ایده آل وجود دارد که طبیعی بودن یا غیرطبیعی بودن چانه را برحسب آن می‌سنجند.

فاصله برجستگی چانه تا گردن باید در حدود ۵cm باشد .همچنین باید رابطه مناسبی با لب پایین داشته باشد و یا ۲mm  عقب‌تر باشد .شیار بین لب و چانه باید فرورفتگی مناسب و نه خیلی عمیقی داشته باشد . در افرادی که چانه عقب‌ رفته‌ای دارند این شیار محو شده است و باعث می‌شود لب پایین به‌صورت کاذب برجسته و بیرون زده احساس شود .و زمانی که این برجستگی بیش‌ از حد باشد این وضعیت برعکس می‌شود .جراحی چانه را معمولاً همراه با جراحی فک انجام می‌دهند اما اگر موقعیت فک پایین و رابطه دندان‌های دو فک با یکدیگر ایده آل بود می‌توان جراحی چانه را به‌تنهایی انجام داد.

جراحی چانه را معمولاً به دو صورت استئوتومی استخوان چانه ( Genioplasty ) و جاگذاری پروتز انجام می‌دهند . جاگذاری پروتز زمانی توصیه می‌شود که  رشد چانه کم بوده باشد اما از روش استئوتومی برای افزایش رشد یا کاهش رشد در تمام ابعاد و همچنین متقارن کردن استفاده می‌شود . تحقیقات نشان می‌دهد درصد رضایت بیماران از نتایج استئوتومی بیشتر از پروتز چانه بوده است . 

آناتومی چانه و فک

با احساس نارضایتی و درد در چانه و فک ،باید چانه، فک و انسداد دندان‌های فرد معاینه و ارزیابی شود .افرادی هستند که فک آن‌ها بسیار کوچک یا بسیار بزرگ است و انسداد دندان‌ها به ترکیبی از تنظیم با ارتودونسی و عمل جراحی فک نیاز دارد. این روش که برای درمان استفاده می‌شود ارتوگناتیک نام دارد  که در آن همزمان مشاوره فک صورت و مشاوره ارتودونسی باید انجام شود.

افراد متقاضی جراحی زیبایی چانه و فک ،باید با انجام یک تست اشعه ایکس (تصویربرداری رادیولوژی) معاینه شوند .در این تصویر مقدار استخوانی که باید در جراحی  جابجا شود مشخص می‌شود و آسیب‌های فک و دندان‌ها که ممکن است روی عمل جراحی تأثیر بگذارد بررسی می‌شوند.برای جراحی زیبایی فک و چانه روش‌های مختلفی وجود دارد. برای تشخیص اینکه بهترین نوع درمان برای فرد کدام می‌باشد ، باید ارزیابی کاملی  ازنظر بالینی و با رادیوگرافی، روی بیمار انجام می‌شود. 

عمل زیبایی چانه (ژنیوپلاستی) چیست ؟

ژنیوپلاستی نوعی تکنیک جراحی سبک می‌باشد.برای انجام ژنیوپلاستی بیمار را به‌طور کامل بیهوش می‌کنند . در حین ژنیوپلاستی برشی در بافت نرم داخل دهان و پشت لب پایین انجام می‌دهند . بنابراین برشی روی صورت ایجاد نمی‌شود . پس از برش ، بافت نرم‌ استخوان زیر آن را جدا می‌کنند و استخوان چانه برحسب نیاز به تغییر شکل و افزایش یا کاهش در هر بعد ، بریده می‌شود .این برش با دقت زیادی انجام می‌شود تا به دندان‌ها و اعصاب حسی ناحیه آسیبی نرسد . پس از برش ، استخوان چانه در موقعیت جدید توسط پیچ و پلاک  ثابت می‌شود و زخم جراحی توسط بخیه‌های قابل‌ جذب بسته می‌شود .

انواع روش ژنیوپلاستی  و کاربردهای آن

ایمپلنت‌های چینی آلوپلاستیک

این گزینه برای اصلاح ناهنجاری‌های جزئی چانه کاربرد دارد و باعث ایجاد یک ظاهر متعادل و متقارن در بیمارانی که عقب‌نشینی چانه دارند می‌شود.

ژنیوپلاستی کشویی

ژنیوپلاستی کشویی برای اصلاح ناهنجاری‌های پیچیده چانه، که براثر ژنتیک، زخم و یا بیماری ایجاد می‌شوند، کاربرد دارد . این روش ژنیوپلاستی برای برطرف کردن  مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های چانه مثل انسداد راه هوایی انجام می‌شود. به دلیل اینکه این جراحی ژنیوپلاستی از نوع کشویی می‌باشد ، هیچ نوع پیوند استخوانی  نیاز نیست.

ژنیوپلاستی پوکی استخوان

ژنیوپلاستی را می‌توان به‌صورت افقی، عمودی یا ترکیبی از هر دو انجام داد . ژینوپلاستی افقی را  برای چانه‌هایی به کار می‌برند که خارج از حالت عادی باشد، درحالی‌که ژنیوپلاستی عمودی را برای از بین بردن یا اضافه کردن بافت استخوانی جهت افزایش یا کاهش طول چانه استفاده می‌کنند. جراحان طبق معمول از صفحات تیتانیوم که سایز آن از ۳ تا ۸ میلی‌متر هست، برای نگهداری چانه اصلاح‌شده بعد از جراحی استفاده می‌کنند.

در همه روش های ژنیوپلاستی بیمار را تحت بیهوشی عمومی درمی‌آورند و برشی را زیر چانه یا داخل دهان او انجام می‌دهند. این برش به نوع عمل ژنیوپلاستی بستگی دارد و ممکن است  شامل برش یا برداشتن یک قطعه استخوان چانه یا قرار دادن ایمپلنت‌های چینی باشد.

مراقبت‌های پس از ژنیوپلاستی

بیمار پس از ژنیوپلاستی ممکن است تا چند روز یا چند هفته درد داشته باشد که طبیعی می‌باشد و برای کاهش درد می‌تواند داروهای ضد درد و آنتی‌بیوتیک‌ها با تجویز پزشک مصرف کنند. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره بهبودی از نکات مهم می‌باشد که باید موردتوجه قرار گیرد. بعد از گذشت ۶ تا ۷ روز از عمل ژنیوپلاستی ، بخیه‌ها را برمی‌دارند.تورم بعد ژنیوپلاستی ممکن است بعد چند هفته به میزان قابل‌ توجهی کم شود و پس از چند ماه به‌طور کامل برطرف شود. به همین دلیل امکان دارد تا چند ماه بعد از عمل ژنیوپلاستی  و تا زمان فروکش کردن ورم  چانه، شکل نهایی چانه مشخص نشود.

بعد ژنیوپلاستی چانه یا دهان بیمار ، زخم می‌باشد و به همین دلیل بیمار باید یک هفته تا ۱۰ روز غذاهای نرم بخورد.همچنین برای اینکه بیمار سریعتر بهبود پیدا کند باید از یک لباس مخصوص کشیدگی چانه استفاده کند .خیلی از بیماران ۲ هفته پس از عمل ژنیوپلاستی، می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را انجام دهند ، البته امکان دارد  بهبودی کامل تا ۶ هفته هم طول بکشد.برطرف شدن بی‌حسی لب پایین و دندان‌های جلو ممکن است تا چند ماه طول بکشد  . ولی در کل عوارض خاصی در جراحی چانه به وجود نمی‌آید.

مزایای جراحی چانه

بزرگ‌ترین مزیتی که جراحی چانه(ژنیوپلاستی) برای فرد ایجاد می‌کند ، تغییرات قابل‌ توجه در صورت از طریق یک جراحی نسبتاً سبک می‌باشد . ژنیوپلاستی را همراه با جراحی زیبایی بینی هم می‌توان انجام داد. متناسب بودن چانه می‌تواند باعث زیبایی لب‌ها ، بینی و در کل زیبایی کلی چهره گردد . در ایران بیشترین دلیلی که سبب انجام ژنیوپلاستی می‌شود عقب بودن چانه می‌باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام من ده روز پیش عمل دو فک داشتم تناسب بین دندونای پایین و بالا بهم خورده و دهنم بسته نمیشه
  ایا با فروکش کردن ورم فکین من جای خودش قرار میگیره؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز شما حتما باید با پزشک معالج خودتون در این مورد صحبت کنید.

 2. فاطمه می گوید

  سلام چونه ی من به سمت راست در رفتگی دارد درگذشته ارتودنسی انجام دادم و اینطور شد راهی وجود داره جونه من به حالت طبیعی برگرده؟
  میشه بگین چه راهی؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای تشخیص اینکه چه روشی برای شما بهترین خواهد بود حتما باید به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

 3. ش می گوید

  سلام من رفتم برای ارتودنسی دندونم و گفتن ک تو فکت بلنده و چونت عفب باید یا فکتو جراحی کنی یا چونتو نظر شما چیه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   برای اینکه مشخص شود چه نوع جراحی برای شما مناسب است باید حتما به صورت حضوری معاینه شوید.
   برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۹۱۲۸۴۳۴۱۱۶ تماس بگیرید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید