لیفت و پروتز سینه

پروتزپکسی

فرم سینه‌ی زنان به‌طور طبیعی به مرور زمان بر اثر شیردهی، تغییرات هورمونی و… سفتی خود را از دست می‌دهد و شل و افتاده می‌شود. به همین دلیل، جراحی لیفت و پروتز سینه از عمل‌هایی است که بسیاری از خانم‌ها تمایل دارند، انجام دهند. اما به محض فکر کردن به این گزینه، سوال‌هایی هم در ذهن شکل می‌گیرد:

 • آیا لیفت و پروتز سینه یا اصطلاحا پروتزپکسی، عملی با ریسک بالاست؟
 • آیا من شرایطش را دارم و گزینه‌ی مناسبی برای جراحی لیفت و پروتز سینه محسوب می‌شوم؟
 • عمل لیفت سینه چقدر ماندگاری دارد؟
 • آیا بر اثر لیفت و پروتز سینه، اعصاب حسی این منطقه از بین می‌رود؟
 • آیا غدد شیردهی را بعد از عمل پروتز سینه از دست می‌دهم؟

در این مطلب، علاوه بر آشنایی با لیفت و پروتز سینه، به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

لیفت و پروتز سینه چیست؟

جراحی لیفت سینه که با عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود، با برداشتن پوست اضافی سینه و کشیدن بافت های مجاور، سینه را بالا کشیده و به آن شکل می‌دهد.

گاهی به مرور زمان هاله نوک سینه بزرگ می‌شود که با جراحی لیفت سینه، این ناحیه کوچک می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید عمل پروتز و لیفت سینه در سال‌های اخیر به یکی از عمل‌های پرطرفدار و پرمتقاضی تبدیل شده است. آمارهای جدید انجمن جراحان پلاستیک آمریکا نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۰، میزان عمل‌های لیفت سینه ۷۰ درصد رشد کرده و آمار آن از ایمپلنت دو برابر بیشتر شده است. علاوه بر لیفت سینه، پروتزپکسی هم از عمل‌های رایج سینه محسوب می‌شود.

چرا بدن بعضی از خانم‌ها به لیفت و پروتز سینه نیاز پیدا می‌کند؟

فرم سینه‌ی زنان، طی زمان به دلایل مختلفی تغییر می‌کند. در سنین بالاتر بافت سینه، سفتی خود را از دست می‌دهد و می‌توان با انجام پروتز و لیفت سینه، بافت سینه را به فرم اولیه و جوان خود برگرداند.

افتادگی و تغییرات ایجادشده در بافت سینه، اغلب به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • بارداری
 • شیردهی
 • تغییرات وزن
 • افزایش سن
 • نیروی جاذبه
 • وراثت

این نکته را درنظر بگیرید که تنها جراحی لیفت سینه تغییری در اندازه سینه و یا نواحی بالای سینه ایجاد نمی‌کند. اگر خواهان بزرگ شدن سینه خود هستید، پروتزپکسی یا عمل پروتز سینه توصیه می‌شود.

چطور بفهمیم گزینه‌ی مناسبی برای جراحی لیفت و پروتز سینه محسوب می‌شویم یا خیر؟

بهترین کاندیداها برای جراحی لیفت و پروتز سینه این ویژگی‌ها را دارند:

 • افرادی که سینه‌های مسطح، کشیده و یا آویزان دارند.
 • افرادی که نوک سینه افتاده دارند.
 • افرادی که سینه‌هایشان باهم تقارن ندارد.
 • اشخاصی که می‌خواهند سینه های بزرگتری داشته باشند.
 • اشخاصی که سینه‌هایشان به دلایل مختلف نظیر پیری، بارداری، شیردهی و کاهش وزن دچار شل شدگی و افتادگی شده است.

ضمناً در تمام مراحل تصمیم‌گیری و انجام عمل، این نکته را به خاطر داشته باشید که پروتز و لیفت سینه، عملی کاملا شخصی است و هر کس دلایل خودش را از انجام جراحی دارد.

دوران نقاهت لیفت و پروتز سینه

بلافاصله بعد از انجام پروتز و لیفت سینه، زخم‌ها پانسمان می‌شوند، تا میزان تورم بعد از جراحی کاهش یابد. ضمناً لوله‌ای کوچک و ظریف، به طور موقت در زیر پوست قرار داده می‌شود تا خون و مایعات اضافی را بمکد. پس از گذشت حدود سه روز لوله‌ها و پس از دو هفته بخیه‌ها )اگر جذبی نباشند که معمولا هستند) برداشته می‌شوند. در ابتدا سینه‌ها دچار درد و تورم خواهد شد. جای زخم‌ها هم قرمز و متورم‌اند، البته این مورد پس از مدتی کاهش می‌یابد. بعد از گذشت حدود یک سال، زخم ها به یکسری خطوط سفید نازک تبدیل شده‌اند که این مورد غیرقابل اجتناب است، به خصوص در اطراف هاله‌ی نوک سینه. خط عمودی به دلیل قرار گرفتن در زیر سینه‌ها کمتر دیده می‌شود. با پوشیدن یک سینه‌بند مخصوص طی شبانه روز به مدت شش هفته بعد از عمل، زخم‌ها سریعاً بهبود می‌یابند. بعدتر می‌توانید آن را با یک نیم‌تنه یا سوتین ورزشی محکم جایگزین کنید.

مراقبت از سینه‌ها بعد از لیفت و پروتز سینه

مواردی که باید بعد از جراحی لیفت سینه رعایت شوند:

 • مصرف دارو جهت تسریع در روند بهبودی
 • پرهیز از انجام فعالیت‌های ورزشی تا حدود شش هفته (به تشخیص پزشک)
 • بلند نکردن اجسام سنگین
 • پرهیز از فشار آوردن به سینه‌ها
 • بازگشت “آهسته و تدریجی” به عادات روزمره مثل تمرینات ورزشی

نتایج پروتز و لیفت سینه

نتایج پروتز و لیفت سینه، بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده می‌باشد. به مرور زمان، تورم از بین می‌رود و خطوط برش‌ها نیز محو می‌شوند و نتیجه‌ی جراحی بهتر نمایان می‌شود.

میزان رضایت فرد از لیفت و پروتز سینه با گذراندن دوران نقاهت و بعد از گذشت ۶ ماه، با از بین رفتن تورم، بیشتر خواهد شد.

به این نکته هم توجه داشته باشید که نتایج پروتز و لیفت سینه، طولانی‌مدت است. بعد از یکسال به خوبی این تغییرات را مشاهده می‌کنید.

اگر شما:

 • وزن متعادل خود را حفظ کنید
 • زندگی سالمی داشته باشید

فرم جدید سینه شما، به مدت طولانی تری باقی خواهد ماند.

پروتز و لیفت سینه و بارداری

بهتر است که پروتز و لیفت سینه بعد از بارداری و زمانی که دیگر تصمیم به بارداری ندارید، انجام شود. تغییراتی که در طول بارداری در سینه ها اتفاق می‌افتد، منجر به کمرنگ شدن و یا از بین رفتن نتایج حاصل از جراحی لیفت سینه می‌شود.

به علاوه، کاهش وزن زیاد بعد از جراحی لیفت سینه، اثرات منفی بر ظاهر سینه می‌گذارد.

تاثیر بیهوشی در پروتز و لیفت سینه

عمل‌های جراحی سینه، اعم از لیفت سینه یا ماستوپکسی، پروتزپکسی و دیگر عمل‌های زیبایی سینه را معمولاٌ را با تزریق داخل وریدی و یا با بیهوشی انجام می‌دهند، این جراح سینه است که تعیین می‌کند که کدام روش برای شخص انتخاب شود.

لیفت سینه تاثیری در تغییر سایز سینه ها ندارد، بلکه سبب بالا کشیدن سینه‌ها می‌شود، اگر شخص خواهان پروتز گرد و تغییر سایز سینه است، باید از پروتزپکسی استفاده کند .البته هم‌زمان با لیفت سینه می‌توان پروتزپکسی را انجام داد.

اشخاصی که این کار را انجام می‌دهند، سینه های پرتری خواهند داشت. در اشخاصی که به دلیل کاهش وزن شدید یا اضافه وزن شدید دچار تغییراتی در سینه‌ها شده‌اند، پروتزپکسی و لیفت سینه هم‌زمان بسیار کمک‌‎کننده است که ظاهر سینه‌هایشان زیباتر شود .

شرایط پروتز و لیفت سینه

افراد واجد شرایط انجام لیفت و پروتز سینه، باید این موارد را رعایت کرده باشند:

 • در مرحله اول شخص باید سلامت عمومی داشته باشند.
 • از نظر کاهش یا افزایش وزن به ثبات رسیده باشند.
 • شخص باید ۱۴ روز قبل از عمل پروتز سینه از استعمال سیگار و دخانیات اجتناب کند.
 • بانوانی که شیردهی دارند، باید ۸ هفته پس از شیردهی پروتز سینه را انجام دهند.

ضمناً هر قدر سینه‌های کوچکتری داشته باشید، از لیفتینگ سینه نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

برای دریافت مشاوره، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵ | کلینیک سعادت‌آباد : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

آیا پروتز و لیفت سینه عوارض خاصی دارد؟

هر عمل جراحی ممکن است حداقلی از عوارض را داشته باشد، کبودی و ورم در هر عملی وجود دارد و جزء عوارض محسوب نمی‌شود و بعد از یک هفته برطرف می شود، ولی در کسانی که افتادگی سینه بسیار شدید دارند، عارضه اصلی، نکروز نوک سینه است که باعث می ‌شود خونرسانی به نوک سینه در این جراحی مختل شود که آن هم بستگی به جراح دارد؛ اگر جراح با آناتومی ناحیه‌‌ای که جراحی می‌شود، آشنایی نداشته باشد و جراح پلاستیک نباشد، ممکن است مشکل نکروز نوک سینه پیش بیاید و در کسانی که افتادگی خیلی شدید سینه دارند، این ریسک بالاتر می‌‌رود.

عارضه بعدی، ممکن است اختلال شیردهی و عارضه‌ی بی حسی نوک سینه باشد. بیشتر افراد، از دست دادن موقتی احساس در نوک سینه‌ها و پوست سینه را تجربه می‌کنند. این بی حسی معمولاً پس از حدود شش هفته برطرف می‌شود، اما در بعضی از بیماران ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد، البته در حال حاضر با وجود تکنیک‌‌های جدید، میزان این عوارض خیلی کاهش یافته است و خیلی از آن‌ها با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند.

ماندگاری پروتز و لیفت سینه تا چه زمانی است؟

برای ماندگاری پروتز و لیفت سینه نمی‌توان زمان دقیقی را بیان کرد، زیرا ماندگاری جراحی سینه به عوامل مختلفی وابسته است؛ اما امروزه علاوه بر تغییر تکنیک‌های جراحی سینه و نسل های جدید پروتزهای سینه، ماندگاری پروتزهای جدید نسبت به پروتزهای قدیمی بسیار افزایش یافته است. پروتزهای سینه امروز علاوه بر ماندگاری بالاتر محکم‌تر نیز هستند، به گونه‌ای که در اکثر مواقع نیازی به تعویض پروتزها نیست.

در مجموع لیفت و پروتز سینه برای خانم‌هایی که از نظر وزنی به ثبات رسیده‌اند، اما فرم سینه‌هایشان مناسب نیست، یک انتخاب مفید و موثر است که زیبایی فرم سینه را تا سال‌ها (بسته به میزان مراقبت افراد) تضمین می‌کند. این عمل معمولا بین ۵/۱ تا ۵/۳ ساعت طول می‌کشد و فرد حداقل یک تا دو شب در بیمارستان بستری می‌ماند. با توجه به پیشرفت‌هایی که در انواع جراحی لیفتینگ و پروتزپکسی به وجود آمده است، عوارض آن به حداقل رسیده است؛ اما با این حال لازم است پیش از انجام جراحی لیفت و پروتز سینه، تحقیق و مشاوره‌ی مفصلی انجام دهید. معمولا جراحان حرفه‌ای اطلاعات لازم را به طور کامل دراختیارتان می‌گذارند تا بتوانید با درنظر گرفتن همه‌ی جوانب، برای انجام عمل تصمیم بگیرید. پس جایی برای نگرانی نیست!

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − پنج =