1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. پروتز سینه
  6. /
  7. ايا پروتز سينه باعث سرطان ميشود؟ پروتز سينه و سرطان ارتباطی دارند؟

ايا پروتز سينه باعث سرطان ميشود؟ پروتز سينه و سرطان ارتباطی دارند؟

دکتر آرش نجف بیگی

پروتز سینه و سرطان

پروتز سینه و سرطان دو اصطلاح پزشکی هستند که گاهاً به شکل اغراق آمیز درهم گره خورده‌اند. تا جاییکه برخی از بانوان علاقمند به انجام عمل زیبایی پروتز سینه، از شایعات ابتلا به سرطان بعد این جراحی حسابی ترسیده و گاهاً پاپس می‌کشند. در این بین، برخی از کسانیکه از پروتز سینه استفاده می‌کنند، همیشه در یک نگرانی گنگ و فضایی ترسیده حضور دارند. در اینکه عمل پروتز سینه ذاتاً یک اقدام  زیبایی است و هیچ الزام خاصی برای انجام آن وجود ندارد، شکی نیست.

قطعاً در امتداد جراحی پروتز سینه به دنبال درمان بیماری خاصی نیستیم. اما آیا ایجاد حس زیبایی و رسیدن به تناسب اندامی شایسته‌تر برای بانوان نمی‌تواند در روحیه آنها تاثیرگذار باشد؟ جراحی پروتز سینه با محوریت برجسته‌تر کردن اندام سینه در بانوان مطرح شده است.

آنها که سینه‌هایی کوچک و یا از فرم افتاده دارند، به راحتی می‌‌توانند در انتهای این عمل زیبایی از سینه‌هایی بازسازی شده بهره‌مند باشند. لذا وقتی رسیدن به زیبایی را ملاک قرار بدهیم، شاید انجام جراحی پروتز سینه چندان هم عمل غیرضروری به چشم نیاید.

اما این جراحی در سایه سنگین برخی از عوارض قرار دارد. از ترکیدن پروتز سینه تا عفونت همگی از  عوارض  پروتز سینه هستند که به راحتی در امتداد یک دوره درمان منطقی و پیش‌بینی شده برطرف خواهند شد؛ اما ماجرای پروتز سینه و سرطان تبدیل به یک موضوع چالش برانگیز خواهد شد. قطعا سرطان با کسی شوخی ندارد و هر چیزی که خطر ایجاد سرطان را تقویت کند، لزوما به کلی نهی می‌شود.

در این میان، برخی ارتباط پروتز سینه و سرطان را تا مرز تصوراتی واهی و کاملاً غیرحقیقی کشانده‌اند. تا جاییکه اصل این جراحی تأثیرگذار در زیبایی بانوان را زیر سوال می‌برند؛ اما واقعیت چیز دیگری است.

اگر به عنوان یک بانو از شایعات بی‌اساس در ارتباط عمیق پروتز سینه و سرطان نگران هستید و می‌خواهید حقیقت ماجرا را بدانید، بهتر است تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

چالش پروتز سینه و سرطان

آنهایی که به هر دلیلی می‌خواهند ماجرای پروتز سینه و سرطان را خیلی پررنگ کنند، اصولاً از دو ایده کاملاً متفاوت صحبت می‌کنند:

  • پروتز سینه به عنوان یک جسم خارجی در داخل بدن مستعد ایجاد سرطان است.
  • پروتز سینه به عنوان یک جسم خارجی در داخل بدن مانع از تشخیص به موقع سرطان سینه خواهد شد.

از منظر اولین ایده، خود پروتز، مستعد ایجاد سرطان معرفی شده است. این ایده پزشکی، مشکل ماجرا را در محتویات داخل پروتزها می‌بیند.

اینکه اگر به هر دلیلی جداره پروتز پاره شده و محتویات داخل آن به فضای اطراف سینه حرکت کند، قطعاً در خطر ابتلا به سرطان سینه هستیم. البته حضور جسم خارجی نیز خود دلیل بر تحریک سنگین سیستم دفاعی بدن است و به استدلال‌های عجیب ممکن است باعث رخداد سرطان سینه بشود. این کل داستان پروتز سینه و سرطان به عنوان یک عامل تحریک کننده است.

اما گروه دوم، آنهایی هستند که ماهیت پروتز سینه را سرطان زا نمی‌بینند؛ اما آن را به عنوان مانع برای تشخیص سرطان در نظر می‌گیرند. هر بانویی می‌تواند در خطر ابتلا به سرطان سینه باشد. البته سرطان سینه علائم مشخصی دارد. لکن پیشگیری همیشه بهتر از درمان دیرهنگام است.

یکی از راه‌های مقابله با سرطان سینه، تشخیص به موقع آن از طریق پرتوهای اشعه ایکس در ماموگرافی می‌باشد. در ماموگرافی به دنبال پیدا کردن توده‌های سرطانی در ناحیه پستان هستیم.

ظاهراً می‌توانیم ایده دوم را در ارتباط پروتز سینه و سرطان اندکی جدی‌تر دنبال کنیم؛ زیرا پروتزهای رایج آب نمکی و سیلیکونی، اشعه‌های تشخیص سرطان در ماموگرافی را از خود عبور نمی‌دهند. به این ترتیب، ظاهراً می‌توانند به عنوان یک مانع جدی در تشخیص به موقع سرطان ظاهر شوند؛ اما باز هم این موضوع چالش برانگیز انتهای ماجرا در ارتباط پروتز سینه و سرطان نیست؛ چرا که دنیای پرتودرمانی حالا مسیری متفاوت از گذشته را طی می‌کند.

تا جاییکه می‌تواند از پس حضور پروتز در ورای پوست سینه برآید. بحث خودمان را در ارتباط پروتز سینه و سرطان از منظر خطر ابتلا به سرطان ادامه می‌دهیم.

خطرات پروتز سینه

گاهی علت فرورفتگی نوک سینه را بیماری سرطان می توان تشخیص داد اما بهترین راه  تشخیص مراجعه به پزشک متخصص است.

ايا پروتز سينه باعث سرطان ميشود؟

در حال حاضر، هیچ مطالعه اثبات شده پزشکی مبنی بر ارتباط عمیق پروتز سینه و سرطان وجود ندارد و نمی توان ابتلا به سرطان را از عوارض پروتز سینه دانست. تمام مطالعات، آزمایش‌های آمارگونه و یا هر روش اثبات دیگری که سعی داشته ارتباط میان پروتز سینه و سرطان را بررسی نماید، نتوانسته است به یک جامعه آماری قابل توجه استناد کند. البته حتی برخی از این مطالعات مسیری متفاوت را در پیش گرفته ‌اند. تا جاییکه درصد احتمال مبتلا شدن به سرطان برای بانوانی که از پروتز سینه استفاده کرده‌اند را کمتر از دیگر بانوان نشان می‌دهند.

حضور پروتز سینه در ناحیه پستان باعث ایجاد سرطان پستان نمی‌شود. اما در بروز برخی از عوارض نادر از سرطان‌هایی خاص که از بافت سینه نیستند، آنهم با درصدی کاملا نادر تاثیرگذار است. این عوارض سرطان گونه با احتمال یک در صدهزار ظاهر می‌شوند. این احتمال آنقدر نادر و غیرمحتمل است که به یقین نمی‌توانیم از پروتز سینه و سرطان صحبت جدی داشته باشیم.

از سوی دیگر، یکی از مشکلات حضور پروتز ‌سینه، ترشحات محتویات داخلی آنها به نسوج زیر پوستی در ناحیه اطراف سینه می‌باشد. تمامی پروتزهای سینه در دو گروه آب نمکی و سیلیکونی قرار دارند. پروتزهای آب نمکی نمونه‌های قدیمی‌تر هستند و درصد احتمال پاره شدن آنها غالباً بیشتر از مدل‌های سیلیکونی می‌باشد. وقتی پروتز سینه باز می‌شود، محتویات آنها که ممکن است آب نمک و یا ژل سیلیکونی باشد، به فضای اطراف پستان‌ها نفوذ کرده، قطعاً باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌های نگران کننده‌ای خواهد شد.

نفوذ محتویات پروتزهای ترکیده شده به فضای اطراف سینه و غدد لنفاوی، خطر سرایت آنها به دیگر ارگان‌های بدن را به دنبال دارد. در عین حال، این حضور ناخوشایند مستعد ایجاد عفونت نیز می‌باشد. در هر دو صورت، باید مراتب درمانی و اصلاح پروتز سینه به سرعت انجام پذیرد تا مانع از ایجاد عوارض، بیماری‌ها و یا خطرات پوستی نگران کننده بشود؛ اما در نهایت، این ترکیبات که از داخل پروتز سینه به سطح زیرین پوست تراوش کرده‌اند، ماهیت سرطان‌زایی ندارند.

محلول آب نمک و یا ژل سیلیکونی نشت کرده از داخل پروتز سینه به حالتی خنثی در فضای اطراف ناحیه پستان‌ها به صورت غده‌هایی برآمده پراکنده می‌شوند. حضور این ترکیبات دلیل بر ارتباط پروتز سینه و سرطان نیست. بلکه نگرانی در حرکت آنها به سمت دیگر ارگان‌های بدن می‌باشد که لازم است مراتب جراحی برای اصلاح پروتز سینه آسیب دیده شده به سرعت انجام پذیرد.

نقش پروتز در تشخیص سرطان سینه

مقاله انواع جراحی زیبایی سینه چیست؟ را از دست ندهید!

آیا پروتز سینه مانع جدی در تشخیص سرطان است؟

سرطان سینه یک تهدید دائمی است که همواره زمینه نگرانی برای بسیاری از بانوان را فراهم کرده است. توجه شود که بهتر است تا بانوان در سنین بالاتر به شکل دوره‌ای از خدمات ماموگرافی استفاده کنند. به این ترتیب می‌توانند با کمک روش‌های عکسبرداری احتمال حضور هر گونه توده‌های سرطانی در ناحیه پستان را تشخیص دهند. اما همان طور که قید کردیم، آیا وجود پروتز سینه می‌تواند یک مانع جدی در تشخیص سرطان سینه ‌باشد؟

انواع پروتز سینه از محتویات آب نمکی و یا ژل‌های سیلیکونی پر شده‌اند. هر دوی این ترکیبات از مواد حاجب می‌باشند. چنین ترکیباتی اجازه عبور اشعه را از خود نمی‌دهند. به این ترتیب، وقتی بانویی از پروتز سینه استفاده کرده است، قاعدتاً با روش‌های متداول ماموگرافی نمی‌توانیم از جزئیات پشت پروتز تصویر درستی داشته باشیم. حالا سوال این است که تا چه اندازه در تشخیص سرطان سینه به تصویر پشت پروتزها نیاز داریم؟

اولین نکته‌ای که لازم است بدانید، سطح تشخیص سرطان سینه از طریق پرتودرمانی است. ثابت شده است که تنها چیزی در حدود ۲۰ درصد از سرطان‌های سینه را می‌توان از طریق پرتودرمانی تشخیص داد. لذا ماهیت پرتودرمانی در تشخیص سرطانی بودن سینه چندان ماجرایی قابل استنادی نیست. بنابراین، تاثیر پروتز سینه و سرطان در احتمال، به حداقل خواهد رسید.

از طرفی، پروتز سینه تنها بخشی از ناحیه پستان را پوشانده است. قاعدتاً فضای اطراف پروتز همچنان در دسترسی مستقیم پرتودرمانی قرار دارد. در حال حاضر، تکنیک‌های ماموگرافی پیشرفت قابل توجهی داشته است. در مسیر این تکنیک‌های نوپا می‌توانیم از راه‌های متنوعی، شرایط سینه و فضای اطراف پستان‌ها را ارزیابی کنیم.

کافی است پزشک معالج در فرآیند ماموگرافی را از حضور پروتز سینه مطلع سازیم تا به روش‌های دیگر و متفاوت از ایده‌های عادی مانند تغییر زاویه در عکسبرداری اقدام به پایش فضای سینه نماید.

اما از نگاه پزشکان، پی بردن به سرطان سینه یک پروسه معاینه‌ای را می‌خواهد. اینکه خود پزشک به شکل مستقیم با یک معاینه تخصصی، شرایط سرطانی بودن و یا بروز علایم آن را بررسی نماید. پزشک با لمس ناحیه پستان تا اطراف سینه و با در نظر گرفتن وجود علایم سرطان سینه، شرایط تشخیص خود را نهایی می‌سازد.

برخی از پزشکان در این باره یعنی حضور پروتز سینه نظر متفاوتی دارند. این عده از معاینه ساده‌تر به علت لمس بهتر فضای سینه به خاطر حضور پروتز سینه صحبت می‌کنند. به این ترتیب، ظاهراً پروتز سینه و سرطان در یک کش و قوس درمانی مقابل هم ایستاده‌اند.

به هر صورت، اگر در تکاپوی ارتباط پروتز سینه و سرطان هستید، لزومی ندارد که این ماجرای تقریباً بعید را بی اندازه بزرگ نمایید.

بانویی که از پروتز سینه استفاده می‌کند، لزوما در معرض مبتلا شدن به سرطان از طریق این جسم خارجی نیست. اما بهتر است تابع یک برنامه منظم ماموگرافی مانند تمام بانوان عادی که فاقد پروتز سینه هستند، قرار بگیرد.

البته لازم است تا در تمام پروسه پرتونگاری در ماموگرافی، پزشک معالج را از حضور پروتز ‌سینه آگاه نماید تا عکسبرداری از نماهای دیگری که وضوح بیشتری دارد، صورت بگیرد. پروتز سینه در نهایت باعث سخت‌تر شدن کار رادیولوژیست خواهد شد. اما به یقین مانعی جدی در مسیر عکسبرداری نمی‌باشد.

ارتباط پروتز سینه و سرطان در بانوان

آیا محل قرارگیری پروتز در مسیر تشخیص سرطان تاثیرگذار است؟

آنچه مشخص است، ارتباط پروتز سینه و سرطان در یک اختلال تشخیصی خلاصه شده است. اینکه نمی‌توان در حضور پروتز سینه شرایط دقیق و راحتی از پرتونگاری برای تشخیص غده‌های سرطانی را مطرح کرد. اما آیا می‌توان از همان ابتدا محل قرارگیری پروتز سینه را به شکلی تنظیم نمود که مانعی برای عکسبرداری‌های ماموگرافی نباشند؟

پاسخ مثبت است؛ اما باید به تشخیص پزشک معالج صورت بگیرد. در واقع دو ایده متفاوت برای کاشت پروتز سینه در فضای پستان‌ها وجود دارد. ایده‌هایی که مسیری کاملاً متفاوت را طی می‌کنند و به موازات هم بنا به تشخیص پزشک جراح انتخاب خواهند شد. به طور معمول محل کاشت پروتز سینه در دو ناحیه است. کاشت پروتز روی عضله و کاشت آن در زیر عضله در ناحیه پشت پستان. اینکه پروتز در کدام ناحیه کاشته شده باشد، در تشخیص درست سرطان موثر است.

غالبا برای آنها که لاغر هستند، کاشت زیر عضله بهترین انتخاب است. اما آنها که از بافت چربی حجیمی در ناحیه زیرین پستان برخوردار هستند، توصیه می‌شود که کاشت پروتز در ناحیه روی عضله باشد.

اگر پروتز سینه در ناحیه زیر عضله گذاشته شده باشد، قطعا هیچ تاثیری در تشخیص غده‌های سرطانی در ماموگرافی ندارند. در مقابل کاشت روی عضله است که گاها باعث اختلال در تشخیص غده‌های سرطانی خواهد شد. البته محل کاشت پروتز به اختیار فرد نیست و باید به تشخیص جراح صورت گیرد. لکن حتی در کاشت روی عضله نیز چندان تاثیر قابل توجه در ماجرای پروتز سینه و سرطان مشاهده نمی‌شود.

مقاله بازسازي سينه بعد از سرطان را برای آشنایی با انواع روش های بازسازی سینه از دست ندهید.

علایم پروتز سینه و سرطان

خواندن مقاله کپسول پروتز سینه را پیشنهاد می کنیم.

علایم پروتز سینه و سرطان

به یقین نمی‌توانید پروتز سینه را از جمله اصلی‌ترین عوامل ایجاد سرطان سینه عنوان کنید. ارتباط میان پروتز سینه و سرطان بسیار نادر است. البته همان طور که قید کردیم، ممکن است به احتمال پایین، حضور پروتز سینه باعث رخداد سرطان در نواحی خارج از بافت پستان بشود. در این حالت اگر فرم پروتز سینه دچار تغییرات محسوسی مانند فرورفتگی یا برجستگی باشد، باید احتمال وقوع سرطان لنفوم مورد ارزیابی قرار بگیرد.

راه تشخیص چنین غده‌های سرطانی تقریباً ساده است. آنچنان که حتی نیاز جدی به ماموگرافی احساس نمی‌شود. زیرا این غده‌ها باعث تجمع مایع در محیط اطراف پروتز پستان می‌شوند. به این ترتیب شکل و فرم پروتز تغییری محسوس خواهد کرد.

اگر فرم سینه شما در امتداد میزبانی از یک پروتز تغییر محسوسی کرده است؛ اما علایمی از پارگی پروتز دیده نمی‌شود، لازم است تا وجود سرطان و علائم آن را هر چه سریعتر با پزشک معالج خود در میان بگذارید و تحت یک معاینه تخصصی قرار بگیرید.

سرطان و پروتز سینه

اگر برای کاشت پروتز سوالی دارید، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

در صورت مشاهده سرطان چه باید کرد؟

چه از پروتز سینه استفاده نکرده باشید و یا این اجسام خارجی را در ورای پوست سینه دارید، مستعد سرطان سینه هستید. هر بانوی آگاه و هوشیاری همیشه با چکاپ دوره‌ای و دقت در وضعیت ظاهری اندام خود، مراتب سلامتی خود را چک خواهد کرد. اما اگر در مسیر ماموگرافی و یا بروز علایم متعدد، تشخیص سرطان سینه داده شود، چه باید کرد؟ قطعاً آنها که از پروتز سینه ندارند، مسیر درمانی معمولی را طی می‌کنند. اما اگر از پروتز سینه استفاده می‌کنید، قاعدتاً غده‌های سرطانی در اطراف محل پروتز جمع خواهند شد.

با یک عکسبرداری ماموگرافی و یا معاینه ساده نمی‌توان ماجرای پروتز سینه و سرطان را وارد مراحل جدی درمان نمود. بلکه لازم است تا از مایعات جمع شده در محل پستان نمونه برداری صورت گیرد. در انتهای آزمایشات حاصل از نمونه برداری می‌توان به حضور سرطان و ابعاد آن اشاره کرد.

اگر وقوع سرطان حتمی باشد، باید پروتز سینه را خارج سازید. سپس می‌توان غده‌های سرطانی ایجاد شده در ناحیه پستان را خارج کرد. البته این روش ساده درمانی، تنها در صورتی است که سرطان در مراحل مقدماتی باشد و هنوز پای در مراحل پیشرفته نگذاشته باشد. اما اگر به هر دلیلی مانند کم اهمالی در تشخیص و یا پیگیری درمان، سرطان در فاز پیشرفته وارد شده باشد، چاره‌ای جز شیمی درمانی نداریم. به هر صورت در هر مرحله از تشخیص سرطان باید پروتز را از ناحیه سینه خارج سازیم. زیرا حضور پروتز در تجمع هر چه بیشتر غده‌های سرطانی تاثیرگذار است.

با تمام این جزئیات در ارتباط هر چند بعید پروتز سینه و سرطان بهتر است حضور این جسم خارجی در ناحیه سینه را اندکی جدی‌تر دنبال کنید. بهرحال وقتی پروتز سینه دارید، باید به شکل دوره‌ای آنهم هر دو الی سه سال یکبار تحت تصویربرداری جهت تشخیص پارگی‌های احتمالی پروتزها قرار بگیرید. قاعدتا همین چکاپ‌های دوره‌ای بهترین زمان برای بررسی سلامت ناحیه پستان نیز می‌باشد تا از خطر حضور هر نوع غده سرطانی مطمئن باشید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر