1. خانه
 2. /
 3. جراحی صورت
 4. /
 5. پروتز لب

پروتز لب

دکتر آرش نجف بیگی

پروتز لب

امروزه میل به زیبایی در بین افراد بسیار افزایش یافته و انسان‌ها تمایل دارند که با برطرف کردن نقص و عدم هماهنگی در صورت خود، چهره‌ای با جذابیت و زیبایی بیشتر داشته باشند. لب‌ها، بسیار نقش تعیین کننده‌ای در زیبایی و جذابیت افراد دارد و به علت برقراری ارتباط کلامی با دیگران، در مرکز توجه هستند. افراد ممکن است به دلایل مختلف، متوجه عدم تناسب و نامتقارن بودن لب‌ها در چهره‌ی خود شوند و این موضوع، احساس ناخوشایندی در آن‌ها ایجاد کند. جراحی زیبایی پروتز لب، یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان به برجسته شدن و حجیم کردن لب‌ها کمک کرد.

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

نحوه‌ی انجام جراحی زیبایی پروتز لب

جراحی زیبایی پروتز لب برای افرادی که از ظاهر لب‌های خود ناراضی هستند و یا به دلیل نازک بودن و عدم تناسب لب‌ها با چهره‌ی خود، از ظاهرشان رضایت ندارند، یک روش درمان محسوب می‌شود.

پروتز لب به روش‌های مختلف انجام می‌شود که برخی از این روش‌ها، موقتی بوده و به مرور زمان تاثیر آن از بین می‌رود.

جراحی زیبایی پروتز لب، یک روش دائمی برای حجیم و برجسته کردن لب‌ها است. در این روش، پزشک متخصص در چهار طرف لب، شکاف‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌کند. سپس از طریق یک تونل، پروتز مورد نظر را وارد لب می‌کند. پروتز مورد نظر، یا از طریق لوله‌ای به نام تروکار که پروتز از قبل در آن گذاشته شده و یا از طریق ابزاری مخصوص وارد لب می‌شود؛ پس، از قرارگیری پروتز در لب فرد، قسمت اضافی پروتز بریده شده و در نهایت، شکاف‌های ایجاد شده توسط نخ بخیه بسته می‌شود.

انتخاب پروتز مناسب با لب هر فرد، به میزان مهارت پزشک بستگی دارد؛ زیرا انتخاب پروتز نامناسب، سبب ناهماهنگی در چهره‌ی فرد شده و باعث عدم رضایت فرد پس از انجام جراحی زیبایی می‌گردد. جراحی زیبایی پروتز لب با بی‌حسی و بیهوشی عمومی انجام می‌شود و با تورم و درد خفیفی همراه است. رعایت اصولی که در دوران نقاهت باید رعایت شود، به درمان زودتر تورم کمک می‌کند.

پروتز لب

در جراحی زیبایی پروتز لب از چند نوع ایمپلنت استفاده می‌شود؟

در جراحی زیبایی پروتز لب به روش دائمی، از ورقه‌های سیلیکونی استفاده می‌شود. قرار دادن مناسب ایمپلنت در لب، بسیار با اهمیت است و به طبیعی به نظر رسیدن لب بسیار کمک می‌کند. با وجود اینکه در جراحی زیبایی پروتز لب، برای ایجاد برجستگی لب، از یک جسم جامد استفاده می‌کنند اما استفاده از ایمپلنت مناسب و نرم سبب می‌شود احساس ناخوشایند در فرد ایجاد نگردد. در صورت عدم رضایت فرد از جراحی و یا عدم تناسب لب‌ها با چهره پس از انجام جراحی، پزشک متخصص می‌تواند ایمپلنت را از لب خارج کرده و لب‌ها را به شکل اولیه بازگرداند.

انواع پروتز لب عبارتند از:

·        پروتز لب نوع GORE-TEX

در این نوع جراحی زیبایی پروتز لب، از ایمپلنت نوع ePTFE استفاده می‌شود. این نوع ایمپلنت، مصرف پزشکی دارد و به دلیل این‌که با مواد دیگر واکنش نمی‌دهد، سال‌های زیادی است که از آن در عمل‌های جراحی استفاده می‌کنند. پس از عمل جراحی زیبایی پروتز لب با این روش، قدری سختی و سفتی در لب حس می‌شود که با گذشت زمان افراد می‌توانند با این شرایط خود را وفق دهند. در این نوع ایمپلنت، سوراخ‌های ریزی در قسمت‌های مختلف آن وجود دارد که وجود آن‌ها سبب می‌شود بافت‌های لب در بین آن‌ها رشد کند و ایمپلنت جزئی از لب فرد شود.

·        ایمپلنت لب نرم SoftForm

در این نوع پروتز لب نیز از ایمپلنت ePTFE استفاده می‌شود ولی ایمپلنت مورد استفاده در این نوع جراحی، لوله‌ای شکل است. بافت‌های لب در داخل ایمپلنت رشد می‌کنند که باعث می‌شود ایمپلنت درون لب محکم‌تر شده و امکان جابجایی آن در لب کاهش می‌یابد. همچنین ایمپلنت‌های نرم احساس سفتی و سختی درون لب را نیز در فرد کاهش می‌دهند.

·        ایمپلنت AlloDerm

این نوع ایمپلنت از بافت‌های انسانی مشتق شده و تشکیل آن از سلول‌های انسانی، سبب نرم و منعطف شدن این نوع ایمپلنت می‌شود. همچنین، مواد تشکیل دهنده‌ی این نوع ایمپلنت باعث می‌شود بدن نسبت به این مواد، واکنش آلرژیک نشان ندهد.

عمل جراحی کوچک کردن لب چگونه انجام می شود را در این مقاله بخوانید.

سایر روش‌های غیرجراحی پروتز لب

با وجود این که جراحی زیبایی پروتز لب، از جمله جراحی‌های کم خطر محسوب می‌شود، اما علاوه بر جراحی، روش‌‌های کم تهاجمی نیز برای حجیم کردن لب وجود دارد. در این گونه روش‌ها، مقدار ماده‌ی تزریق شده توسط پزشک، قابل کنترل است و با توجه به میزان نیاز لب، مقدار ماده‌ی مورد نیاز برای تزریق را مشخص می‌کند. از جمله این روش‌ها عبارتند از:

تزریق ژل حاوی بی حسی به لب یک خانم

تزریق ژل و فیلرهای پوستی

در پروتز لب از طریق ژل و فیلر، از ژل‌های مصنوعی استفاده می‌شود. این ژل‌ها، سازگاری بالایی با متابولیسم بدن دارند. در این روش، پزشک متخصص، در ابتدا فرد را معاینه می‌کند و بعد از ضدعفونی کردن کامل لب توسط مواد آنتی باکتریال، نقاطی را برای تزریق مشخص می‌کند و تزریق را انجام می‌دهد. ژل‌ها، اغلب حاوی مواد بی‌حسی می‌باشند اما در اغلب موارد برای جلوگیری از ایجاد درد، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. این روش به صورت موقت، لب را برجسته کرده و به چهره، زیبایی می‌بخشد. با گذشت زمان، مواد استفاده شده توسط بدن جذب شده و لب به حالت قبل بازمی‌گردد. یکی از رایج‌ترین فیلرهایی که امروزه استفاده می‌شود، فیلرهای اسید هیالورونیک است. اسید هیالورونیک، نوعی ماده‌ی طبیعی در پوست است که وجود آن سبب افزایش کلاژن سازی، ترمیم و جوانسازی پوست می‌شود. این ماده، با تغییر در حجم و ساختار لب، باعث تغییر در شکل لب شده و زیبایی لب‌ها را افزایش می‌دهد.

تزریق با چربی

مراحل انجام این روش تقریبا با روش قبل مشابه است. تفاوت در این روش این است که در آن از قسمت‌هایی از بدن مثل ران، باسن، سینه، شکم و … چربی برداشته شده و توسط سوزن، به قسمت‌های مشخص شده در لب، تزریق می‌شود. به دلیل اینکه این چربی توسط بدن جذب می‌شود، در ابتدا مقدار چربی تزریق شده زیاد است و به همین دلیل حجم لب فرد بسیار زیاد است. اما بعد از گذشت چند هفته، به مرور زمان به نتیجه‌ی مورد نظر نزدیک می‌شود. در این روش، به دلیل این‌که چربی از بدن خود فرد برداشته می‌شود، جنس مواد تزریقی با بدن سازگار است و احتمال واکنش‌های آلرژیک در فرد،‌ بسیار کاهش می‌یابد.

پروتز لب به چند شکل انجام می‌شود؟

پروتز لب می‌تواند ظاهر متفاوتی را برای فرد ایجاد کند. با توجه به درخواست خود فرد و نظر پزشک، فرد می‌تواند متناسب با چهره‌ی خود، یکی از انواع شکل‌های پروتز لب را انتخاب کند.

·        پروتز لب شتری

این نوع پروتز در بین جوانان طرفدار زیادی پیدار کرده است. در این نوع پروتز، لب‌ها بیش از اندازه حجیم می‌شوند. در جراحی زیبایی پروتز لب برای مدل لب شتری، پزشک از سیلیکون حجیم استفاده می‌کند و در صورت تزریق ژل یا چربی، مقدار زیادی از این مواد به لب تزریق می‌شود. قبل از انتخاب این مدل برای پروتز لب، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است این مدل اصلا با صورت شما تناسب نداشته باشد.

·        پروتز لب مدل روسی

این مدل در پروتز لب، یکی از مدل‌های مورد پسند در بین بانوان است. در پروتز لب مدل روسی، به ۷ ناحیه از لب تزریق انجام می‌شود. در مدل روسی علاوه بر افزایش حجم لب، ظاهر لب نیز بهبود می‌یابد و ظاهر لب اردکی شکل نمی‌شود. این مدل ظاهری طبیعی و زیبا را برای لب ایجاد میکند.

·        پروتز لب شکری

یکی از مشکلاتی که در دوران بارداری ایجاد می‌شود،‌‌ این است که لب بالایی جنین کامل شکل نمی‌گیرد و این سبب می‌شود، نوزاد لب شکری به دنیا بیاید. گاهی در بعضی نوزادان مشاهده‌ شده که لب پایین نوزاد نیز درگیر می‌شود. امروزه با پیشرفت علم پزشکی، پزشکان متخصص با استفاده از جراحی زیبایی پروتز لب و یا با استفاده از تزریق ژل‌های مخصوص این مشکل را درمان می‌کنند.

·        پروتز لب مدل قلبی

مدل قلبی یکی از مدل‌های فرم‌دهی لب می‌باشد. در مدل قلبی، قسمت‌هایی از لب، برجسته‌تر شده و شکل قلب ایجاد می‌شود. در پروتز لب مدل قلبی، ابتدا نقاط مورد نظر مشخص شده، سپس، با استفاده از جراحی زیبایی پروتز لب و یا تزریق ژل یا چربی شکل قلب در لب نمایان می‌گردد.

·        پروتز لب بالا

گاهی در برخی خانم‌ها دیده می‌شود که به دلیل افزایش سن لب بالا کم حجم‌تر از لب پایین است و به همین دلیل احساس ناخوشایندی در فرد ایجاد می‌گردد. پزشک با استفاده از پروتز لب می‌تواند این مشکل را برطرف کند و اعتماد به نفس را به فرد بازگرداند.

پروتز لب مدل قلبی

برای مطالعه بیشتر مقاله جراحی لیفت لب بالا را پیشنهاد میکنیم.

جراحی زیبایی پروتز لب احتمال ایجاد چه عوارضی را برای فرد در پی دارد؟

 • با توجه به ظرافت پوست لب و نوع بافت لب این امکان وجود دارد که پروتز در لب کمی جابجا شود و این جابجایی ممکن است کاملا واضح به چشم آید.
 • لب‌ها، عضو بسیار پرتحرکی هستند و هنگام خندیدن و یا صحبت کردن دائما بافت آن منقبض و منبسط می‌شوند. پروتز، نوعی جسم خارجی است. با وجود پیشرفت زیادی که تاکنون درعلم پزشکی رخ داده است، اما متخصصان هنوز موفق به ساخت پروتزی که مانند بافت لب قابلیت انبساط و انقباض داشته باشد، نشده‌اند.
 • یکی دیگر از عوارض جراحی زیبایی پروتز لب، ایجاد عفونت و سوزش در لب است. برای انجام این جراحی، در گوشه‌های لب، برش‌هایی زده می‌شود و در صورت عدم رعایت مسائل بهداشتی و عدم شستشوی روزانه، ممکن است سبب ایجاد عفونت و سوزش شود.
 • ممکن است برخی افراد نسبت به ماده‌ی بی‌حسی و یا پروتزی که در جراحی استفاده می‌شود حساسیت نشان دهند زیرا پروتز نوعی جسم خارجی است و ممکن است در برخی افراد بدن آن را پس زند.

قبل از انجام جراحی زیبایی پروتز لب باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 • فرد قبل از اقدام‌ برای جراحی، باید به این نکته توجه کند که توقع و انتظار او از انجام این جراحی چیست و چرا میخواهد در ظاهر لبها تغییر ایجاد شود؟ پس از پیدا کردن یک پاسخ منطقی و مشخص برای این سوال به سراغ جراحی بروید و انتظار واقعی از انجام جراحی زیبایی پروتز لب داشته باشید.
 • قبل از انجام جراحی، طی یک جلسه‌ی مشاوره، پیرامون مسائل جراحی با پزشک متخصص صحبت کنید. پزشک در جلسه‌ی مشاوره، درباره‌ی جنبه‌های مثبت و منفی جراحی با شما صحبت کرده و شما را از عوارض و خطرات آن آگاه می‌کند. به همین دلیل شما را قادر می‌سازد که تصمیم درست را بگیرید.
 • قبل از انجام جراحی، با انجام آزمایشات از سلامت جسمانی خود اطمینان حاصل کنید.
 • در صورتی که قبل از جراحی به گلودرد، تبخال، سرماخوردگی و یا هرنوع بیماری دیگر مبتلا هستید، حتما پزشک خود را از آن مطلع فرمایید.
 • قبل از جراحی حتما استحمام کنید زیرا تا یک هفته پس از انجام جراحی زیبایی پروتز لب استحمام برای فرد ممنوع است.
 • بهتر است قبل از انجام جراحی زیبایی پروتز لب، یکی از روش‌های پروتز موقت لب را امتحان کنید و در صورتی که از انجام آن رضایت داشتید، اقدام به انجام جراحی نمایید.
 • قبل از انجام جراحی، به مدت چند هفته از خوردن گیاهان داروئی، داروهای شیمیایی و ویتامین‌ها خودداری نمایید.
نمونه قبل و بعد از پروتز لب

بعد از انجام جراحی زیبایی پروتز لب چه مواردی باید رعایت شود؟

 • بعد از جراحی به مدت ۴۸ ساعت از کمپرس یخ روی لب‌ها استفاده کنید تا تورم و کبودی را کاهش دهد.
 • در مدت ۴۸ ساعت اول پس از جراحی از صحبت کردن، خندیدن و جویدن زیاد خودداری کنید تا میزان تحرک لب‌ها تا حد امکان کاهش یابد.
 • در هفته‌ی اول پس از جراحی زیبایی پروتز لب، از خوابیدن روی شکم پرهیز کنید.
 • به منظور جلوگیری از خونریزی و کبودی لب‌ها، از خم شدن زیاد و انجام حرکات کششی خودداری کنید.
 • در هفته‌ی اول از انجام ورزش و فعالیت‌های شدید پرهیز کنید و برای ادامه‌ی فعالیت و ورزش پس از جراحی، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
 • داروها و آنتی بیوتیک‌های تجویزشده توسط پزشک را به صورت مرتب مصرف کنید.

چه معیارهایی سبب زیبایی در لب می‌شود؟

اولین معیاری که در زیبایی لب مد نظر است وجود قرینگی در لب‌هاست. چه هنگامی که لب‌ها در حالت ساکن هستند و چه در زمانی که مانند خندیدن صحبت کردن، لب‌ها در حال حرکت می‌باشند، این قرینگی سبب ایجاد زیبایی در لب‌ها می‌شود و این زیبایی به جذابیت چهره می‌افزاید. در اکثر افراد، مقداری عدم تقارن مشاهده می‌شود و درصورتی عدم قرینگی بسیار زیاد باشد، می‌توان توسط جراحی زیبایی پروتز لب آن را تا حدودی برطرف نمود.

دومین معیار وجود تناسب در لب بالا و پایین و بافت‌های اطراف لب است. لب بالا و لب پایین باید از نظر حجم و اندازه با هم تناسب داشته و تفاوت زیادی با هم نداشته باشند. به عنوان مثال در برخی افراد مشاهده می‌شود که لب پایین از حجم خوبی برخوردار است اما لب بالایی فرد بسیار باریک است و این عدم تناسب سبب اختلال در زیبایی فرد می‌شود. در این گونه موارد، با استفاده از جراحی زیبایی پروتز لب و یا روش‌های موقت پروتز لب، می‌توان این مشکل را برطرف نمود.

آیا پروتز لب به صورت طبیعی امکان‌پذیر است؟

در گذشته که علم پزشکی زیاد پیشرفت نداشت، اکثر مردم برای موارد زیبایی و درمانی از داروهای گیاهی استفاده می‌کردند. در مورد لب نیز خانم‌ها با پروتز لب به صورت طبیعی زیبایی و جذابیت چهره‌ی خود را افزایش می‌دادند. امروزه نیز افرادی که تمایلی به انجام جراحی زیبایی پروتز لب ندارند، می‌توانند با استفاده از روش‌های پروتز لب به صورت طبیعی، از زیبایی لب‌های خود لذت ببرند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

دارچین

یکی از روش‌های پروتز لب به صورت طبیعی، استفاده از ادویه‌ی دارچین است. دارچین، خاصیت احیاکننده و تحریک کننده دارد. استفاده از دارچین سبب افزایش خون‌رسانی به لب‌ها می‌شود و این افزایش جریان خون سبب شده که لب‌ها، به مدت چند ساعت حجیم‌تر دیده شوند. به دلیل خاصیت تحریک پذیری دارچین، برخی آن را با روغن نارگیل یا وازلین استفاده می‌کنند که علاوه بر کاهش اثر تحریک پذیری دارچین، باعث نرم شدن لب‌ها شود. قبل از استفاده از دارچین بر روی لب‌ها، بهتر است مقداری از آن را بر روی دست خود تست کنید تا از عدم واکنش آلرژیک نسبت به دارچین اطمینان حاصل کنید.

فلفل

فلفل نیز همانند دارچین سبب افزایش خون‌رسانی در قسمت مورد شده و منجر به حجیم شدن لب‌ها می‌شود. مخلوط دارچین، فلفل و روغن زیتون می‌تواند در پروتز لب به صورت طبیعی، بسیار موثر باشد. این ترکیب را با یک مسواک به مدت چند دقیقه به آرامی روی لب‌ها ماساژ دهید و سپس بشویید. به علت اینکه فلفل نیز همانند دارچین خاصیت تحریک پذیری دارد، استفاده از روغن زیتون در این ترکیب سبب کاهش خاصیت تحریک پذیری و مرطوب شدن لب‌ها می‌شود. قبل از استفاده از این ترکیب، مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید.

شکر قهوه‌ای

یکی دیگر از روش‌های پروتز لب به صورت طبیعی، استفاده از شکر قهوه‌ای است. مقداری شکر قهوه‌ای یا شکر معمولی را روی مسواک ریخته و به آرامی روی لب‌ها ماساژ دهید. اینکار سبب لایه برداری در لب‌ها می‌شود. لایه برداری سبب افزایش جریان خون شده و لب‌ها را بزرگتر نشان می‌دهد.

جمع بندی

لب‌های پر یکی از نشانه ‌های جوانی و شادابی در چهره است، به خصوص برای خانم ها. گاهی به دلیل افزایش سن یا دلایل محیطی دیگر، حجم لب ها کاهش پیدا می کند، اما روش های زیادی برای بازگرداندن حجم به لب وجود دارد و یکی از بهترین آنها پروتز لب است. با این روش می توان لب های یک فرد 70 ساله را همانند لب های یک جوان 20 ساله کرد. 

لب های پر و خوش فرم می تواند ظاهر بیمارانی را که به دلیل سن از نازک شدن لب ها رنج می برد یا بیمارانی که به طور طبیعی لب های کوچکتر از آنچه می خواهند دارند، بسیار زیباتر کند. علاوه بر جراحی پروتز لب روش های دیگری هم برای حجیم و برجسته کردن لب ها وجود دارد مثل تزریق فیلرهای پوستی و یا روش های خانگی دیگر که به دلیلی غیر تهاجمی بودنشان، اغلب توسط بیماران انتخاب می شوند. در این مطلب از صفر تا صد پروتز لب و گزینه های ایده آل دیگر برای حجم دادن به لب صحبت کرده و روندشان را بررسی کردیم. اگر شما هم به انجام پروتز یا هر روش دیگری برای حجم دادن به لب هایتان نیاز دارید، می توانید این راهنما را مطالعه کنید و نظرتان را با ما به در میان بگذارید.

برای دریافت مشاوره و اطلاع از هزینه عمل کوچک کردن لب با ما در کلینیک دکتر آرش نجف بیگی تماس بگیرید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر