ورزش و فعالیت بعد از پروتز سینه چگونه است؟

48

این روزها، در همه جوامع انسانی، زیبایی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افراد است. زیبایی با حس اعتمادبه‌نفس بسیار خوشایندی که به انسان‌ها می‌دهد، همواره در معرض توجه بوده است. ما همواره سعی کرده‌ایم تا با استفاده از روش‌های مختلف، زیبایی خود را بهبود داده و یا با رفع مواردی که از نگاه فرد ایراد محسوب می‌شوند، زیبایی خود را بازیابیم.

اگرچه زیبایی چهره، به عنوان محلی که کانون توجه است، بسیار مهم است، اما گذر زمان این نکته را به ما آموخته است که زیبایی چهره بدون زیبایی بدن چندان جذابیتی ندارد. از این رو، در دهه‌های گذشته، باشگاه‌های ورزشی، رژیم‌های غذایی و جراحی‌های زیبایی بدن رونق بسیاری داشته‌اند.

جراحی های زیبایی بدن با پیشرفت علم و دستیابی به فناوری‌ها و تکنولوژ‌ی‌های جدید دستخوش تغییر شده‌اند. امروزه روش‌های جراحی ایمن‌تر، مطمئن‌تر و با نتایج بسیار قابل قبول‌تری همراه هستند. جراحی‌های همچون کوچک‌کردن شکم، تغییر سایز باسن، ران‌ها، سینه‌ها و… همگی از جراحی‌هایی هستند که متخصصان بسته به نیاز بیمار می‌توانند انجام دهند.

برای بانوان، بسیار اهمیت دارد که علاوه بر چهره زیبا، از بدنی ایده‌آل نیز بهره‌مند باشند. فرم سینه‌ها، باسن، پاها و شکم در تناسب اندام بانوان بسیار مهم است. هر چند بدن ایده‌آل برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد، ولی اکثر بانوان دوست دارند سینه‌های متناسب و خوش‌فرم داشته باشند، از این‌رو، جراحی زیبایی سینه در سال‌های اخیر بسیار رونق یافته است.

خوب است بدانید تمام جراحی های زیبایی، اختیاری محسوب می‌شوند. بدین معنا که فرد بیمار با اطلاع از شرایط خود، برای زیباتر شدن، اقدام به جراحی می‌کند. مسلما یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باعث می‌شود یک جراحی نتیجه مطلوبی به همراه داشته باشد، مراقبت های بعد از پروتز سینه است که بیمار پس از جراحی انجام می‌دهد.

از آن‌جا که عمل جراحی پروتز سینه بسیار حساس است، نیاز است تا مراقبت‌های خاصی نیز پس از جراحی از محل جراحی داشته باشید؛ چرا که برای داشتن نتیجه بهتر، نیاز است تا مدت زمانی، قید فعالیت‌های مرتبط با ورزش بعد از پروتز سینه را بزنید. 

برای آشنایی بیشتر با جراحی پروتز سینه، مراقبت‌های پس از جراحی و نیز نحوه انجام فعالیت‌های مرتبط با ورزش بعد از عمل سینه همراه ما باشید.

جراحی پروتز سینه چیست؟

سینه بانوان بسته به ژنتیک، چاقی، لاغری و عواملی از این دست ممکن است سایز و فرم متفاوتی داشته باشند. آن دسته از بانوانی که از شکل و اندازه سینه خود راضی نیستند، معمولا از روش تزریق چربی و یا کاشت پروتز سینه برای ترمیم شکل ظاهری سینه خود استفاده می‌کنند.

در جراحی کاشت پروتز در سینه بانوان، پزشک، پروتزی را که پیش از جراحی به تایید بیمار رسیده است را طی فرآیند جراحی در سینه بیمار کار می‌گذارد. معمولا پروتزهایی که استفاده می‌شوند از جنس سیلیکون هستند. بیمار سریعا پس از جراحی متوجه تغییر در سایز سینه‌‌های خود، نیز تغییرات فرم و شکل آن‌ها می‌شود.

داشتن درک صحیح از نحوه این جراحی و نتایج جراحی پروتز، به شما کمک می‌کند تا نتیجه بهتری را از عمل کاشت پروتز خود به دست بیاورید. پزشک شما ممکن است سایز خاصی از پروتز را برای شما منع کند. این به علت آسیبی است که پروتزهای بزرگ به بافت سینه وارد می‌کنند. همچنین، اگر پوست بیمار کشش خوبی نداشته باشد، پزشک استفاده از پروتزهای بزرگ را توصیه نمی‌کند.

به طور کل، در جراحی پروتز سینه بهتر است واقع‌بین باشید؛ چرا که با افزایش سن، مدل‌های عروسکی یا فانتزی دیگر چندان مورد پسندتان نخواهد بود. بهتر است با مشورت پزشک پروتز سایز مناسب خود را انتخاب کنید.

جراحی پروتز سینه

مقاله انواع جراحی زیبایی سینه چیست؟ را از دست ندهید.

پروتز سینه از چه چیزی ساخته شده است؟

لایه‌ خارجی پروتزی که برای جراحی کاشت سینه استفاده می‌شود، جنسی سیلیکونی دارد. درون این پروتزهای سیلیکونی از جنس ژل سیلیکون و یا سالین است. پروتزهای سیلیکونی به طور معمول فرم و شکل طبیعی‌تری به سینه می‌دهند و در این زمینه از پروتزهای حاوی سالین بهتر هستند. لازم به ذکر است احتمال پارگی پروتز سینه‌ی سیلیکونی کمتر از پروتزهای سالینی است.

پروتزهای سیلیکونی و سالینی سینه به دو شکل گرد کروی و اشکی شکل تقسیم‌بندی می‌شوند. خوب است بدانید پروتزهای به شکل اشک، معمولا شکل طبیعی‌تری به سینه می‌دهند. از این رو، برای کسانی که می‌خواهند ظاهر سینه‌شان طبیعی باشد، استفاده از این نوع پروتز پیشنهاد می‌شود.

پروتز سینه

محل قرارگیری پروتز سینه کجاست؟

یکی از نکات مهم که درباره فعالیت‌های مرتبط با ورزش بعد از عمل سینه باید بدانید، محل قرارگیری پروتزهاست؛ چرا که دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند در صورت انجام فعالیت مرتبط با ورزش بعد از عمل سینه، بدانید چه حرکت‌هایی را باید با احتیاط بیشتری انجام دهید تا آسیبی به بافت پروتز کار گذاشته شده در سینه وارد نشود.

عوامل متعددی باعث می‌شود که پزشک جراح تصمیم بگیرد پروتز را در کدام قسمت سینه قرار دهد. معمولا جراحان، پروتز را روی عضله و یا زیر عضله سینه قرار می‌دهند. سن بیمارانی که برای این جراحی اقدام کرده‌اند، وضعیت پوست بیمار از لحاظ میزان کشسان بودن، تصمیم به باردار شدن در آینده و عوامل دیگری که در جلسه مشاوره ابتدایی با پزشکتان مطرح می‌شود، همگی بر محل قرارگیری پروتز تاثیر دارند.

نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که محل قرار گرفتن پروتز (زیر عضله و یا روی عضله) موضوعی کاملا تخصصی است که توسط جراح براساس معاینات انتخاب می‌شود.

برای نمونه، بانوانی که لاغر هستند، گزینه مناسبی برای این‌که پروتز روی عضله قرار بگیرد، نیستند. چرا که این قرارگیری پروتز در زیر عضله است که در این دسته از بانوان، می‌تواند فرم نهایی بهتری را به ازمغان بیاورد.

محل قرارگیری پروتز سینه

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

.

فرآیند پیش از جراحی پروتز سینه

در جلسه پیش از جراحی، پزشک معالج، صحبت‌های شما را می‌شنود و خواسته‌هایتان از نتیجه عمل را به دقت بررسی می‌کند. همچنین، نوع و سایز پروتزی که برایتان قرار است استفاده شود نیز تعیین می‌شود. همچنین، پزشک نکاتی را درباره نحوه جراحی و مراقبت‌های پس از جراحی به شما می‌دهد. بهتر است به نکات، خصوصا موارد مرتبط با فعالیت‌های بدنی و ورزش بعد از عمل سینه دقت کرده و این موارد را یادداشت کنید.

همچنین، ممکن است نیاز به تصویربرداری از سینه‌ها باشد که این کار نیز انجام خواهد شد. به طور معمول، پزشکان توصیه می‌کنند بانوانی که قصد بارداری دارند و یا اضافه وزن بسیار زیادی دارند، عمل جراحی قرار دادن پروتز را به تعویق بیندازند.

جراحی پروتز سینه

مراقبت‌های پس از جراحی پروتز سینه

در ابتدا باید به شما بگوییم که هیچ جدول زمان‌بندی نمی‌توان برای این موضوع رسم کرد؛ چرا که تفاوت‌ بدن افراد با یکدیگر باعث می‌شود که طول دوران نقاهت و بهبود افراد با یکدیگر تفاوت داشته باشد، آن‌چه که در این‌جا بیان می‌شود، برآیند بررسی بیماران مختلف است. بنابراین، ممکن است بیماری مدت زمان بیشتر و یا کمتر از میزانی که در این‌جا آورده شده است برای بهبود نیاز داشته باشد.

دوران نقاهت به طور معمول ۶ هفته است. این بدان معناست که در این دوران بهتر است قید ورزش بعد از عمل سینه را بزنید! در طی این مدت باید به صورت دقیق نکته های جراح را اجرا کنید تا احتمال ابتلا به عوارض پروتز سینه را به حداقل برسانید.

جراحی پروتز سینه، با بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. پس از جراحی، شما را به اتاق ریکاوری منتقل می‌کنند تا تحت نظر باشید. پس از به هوش آمدن کمی احساس گیجی خواهید داشت. همچنین، اگر پروتز زیر عضله قرار گرفته باشد، ممکن است احساس گرفتگی و یا درد در قسمت عضله سینه خود داشته باشید. این درد معمولا با کشش عضله کاهش می‌یابد.

۳ تا ۵ روز ابتدایی پس از جراحی پروتز سینه احساس درد خواهید داشت. برای کاهش درد پزشک برای شما مسکن تجویز خواهد کرد. همچنین، استفاده از گن طبی برای شما ضروری است. گن از سینه‌های شما حمایت می‌کند.

ورزش بعد از پروتز سینه

ورزش بعد از پروتز سینه

پس از یک هفته درد کاهش می‌یابد تا حدی که در برخی از بیماران که تحت جراحی پروتز سینه قرار گرفته‌اند، نیازی به داروی مسکن دیگر نیست. معمولا با مشورتی که از پزشک می‌گیرید، می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. البته عجول نباشید، هنوز برای ورزش بعد از عمل سینه خیلی زود است! بهتر است بیمار تا دو هفته ابتدایی پس از عمل، از انجام هر گونه ورزش بعد از پروتز سینه که باعث بالا رفتن گردش خون می‌شود، خودداری کند. بهتر است در صورت داشتن هرگونه درد غیرعادی سریعا پزشک خود را مطلع کنید. در این بازه زمانی، می‌تواند پیاده‌روی سبک را شروع کنید.

به طور معمول تا یک ماه پس از جراحی سینه، درد به طور کامل از بین خواهد رفت. تا این زمان بخیه‌ها را هم کشیده‌اید. اگر شاغل هستید و شغلتان به فعالیت جسمی نیاز دارد، بهتر است حداقل ۳ هفته مرخصی بگیرید. در صورت صلاحدید پزشک می‌توانید به محل کار خود برگردید. هر چند توصیه می‌شود از بلند کردن اجسام سنگین به شدت بپرهیزید.

بر اساس نظر بهترین دکتر جراح سینه، در این بازه زمانی می‌توانید فعالیت بدنی عادی خود را داشته باشید. اما توصیه می‌کنیم از فعالیت‌های شدید مرتبط با ورزش بعد از پروتز سینه بپرهیزید. خصوصا در قسمت بالا تنه شامل شکم، بازوها، عضلات کمر و پهلوها؛ چرا که این موضوع ممکن است سبب خونریزی و درد شود. دقت داشته باشید برای ورزش بعد از پروتز سینه همواره زمان هست. بهتر است چند وقتی را به استراحت و بهبودی خود اختصاص دهید سپس می توان با تمرینات بسیار ساده ورزش را شروع کرد. اما عجله نکنید.

به طور معمول، پس از دو ماه از جراحی پروتز سینه، فرد به بهبودی کامل می‌رسد. اگرچه ممکن است بیمارانی باشند که به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز داشته باشند. یکی از مهم‌ترین نکات ورزش بعد از پروتز سینه، مدت زمان لازم برای بازگشت به ورزش‌های پرتنش است. اگر ورزش‌هایی همچون فوتبال و بدنسازی انجام می‌دهید، بهتر است پس از گذشت دو ماه از عمل جراحی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. در صورت تایید پزشک جراح، ورزش بعد از پروتز سینه برای شما منعی نخواهد داشت.

ورزش کردن بعد از پروتز سینه

توجه داشته باشید، در صورت بروز هر گونه درد غیر طبیعی و یا تورم و التهاب، سریعا انجام هرگونه فعالیت مرتبط با ورزش بعد از پروتز سینه را متوقف کنید؛ چرا که دوران نقاهت شما کامل نشده و به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارید.

به طور کلی، پیشنهاد می‌کنیم چند ماه ابتدایی پس از کاشت پروتز سینه را محتاطانه عمل کنید. بدین شکل که سعی کنید فعالیت‌های مرتبط با بالاتنه، خصوصا عضلات سینه و شانه را بسیار نرم و به آرامی تمرین دهید. نیاز نیست از وزنه‌های سنگین استفاده کنید، در واقع اصلا نیاز نیست از وزنه استفاده کنید. شما می‌توانید به راحتی با تکان دادن دست‌های خود بدون وزنه‌، حرکات سرشانه و سینه را انجام دهید. همین موضوع سبب می‌شود تا عضلات شما کم کم به شرایط جدید عادت کنند.

در صورتی که مشکلی برایتان پیش نیامد می‌توانید کم کم تمرینات خود را سخت‌تر کنید. برای نمونه ابتدا به صورت ایستاده و رو به دیوار سعی کنید حرکت شنای روی دست را انجام دهید. همچنین، به جای وزنه می‌توانید از بطری آب و یا کش‌های بدنسازی مخصوص بانوان استفاده کنید. دقت داشته باشید که این کش‌ها براساس نیاز مشتری، درجه سختی دارند، بهتر است نرم‌ترین کش را انتخاب کنید.

در صورتیکه از این مرحله نیز گذر کردید، به آرامی تمرینات با وزنه خود را شروع کنید. هیچوقت به یکباره به سراغ وزنه‌های سنگین و یا تعداد دفعات تکرار زیاد حرکات نروید. انجام حرکات ورزشی به صورت صحیح و به آرامی نه تنها آسیبی به بافت سینه و پروتز شما نمی‌زند، بلکه باعث می‌شود تا فرم و حالت خود را حفظ کنند و به علت تقویت عضلات، امکان حرکت پروتز و جابه‌جایی در زیر پوست به صفر برسد.

به آرامی تمرینات ورزشی خود را پیش ببرید و شرایط سینه و پروتز کاشته شده را تحت نظر داشته باشید. بهتر است در زمان ورزش بعد از پروتز سینه، از سینه‌بندهای مناسب ورزشی استفاده کنید تا فشار و بار اضافی به عضلات سینه شما و همچنین، پروتز کار گذاشته شده وارد نشود. در صورتیکه هیچگونه مشکلی پیش نیامد، تبریک، دوران نقاهت شما تمام شده است! از ظاهر جدید خود لذت ببرید!

برای مطالعه بیشتر مقاله ورم سینه بعد از پروتز  و مراقبت های پس از جراحی را پیشنهاد می کنیم.

آینده‌نگر باشید!

انتخاب پروتزهای سایز بزرگ، نه تنها ورزش بعد از پروتز سینه را برای شما سخت می‌کند، بلکه در بسیاری از فعالیت‌ها نیز به مشکل برمی‌خورید. اگر روحیه ورزشکاری دارید، پیشنهاد می‌کنیم محافظه‌کارانه‌تر و دقیق‌تر سایز پروتز سینه خود را انتخاب کنید. حتی پس از گذشت چندین سال از جراحی سینه، ممکن است پروتز سینه دچار مشکل شود. مشکلاتی همچون جابه‌جایی، انقباض کپسولی و … . در صورتیکه ورزشکار باشید، انتخاب پروتزهای بزرگ قطعا نحوه ورزش بعد از پروتز سینه شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ چرا که در هنگام دویدن، شنا کردن و انجام حرکت‌های سنگین، پروتزهای بزرگ‌تر دست‌وپاگیر خواهند بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید