1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. تا چه مدت ورزش بعد از عمل بینی ممنوع است؟

تا چه مدت ورزش بعد از عمل بینی ممنوع است؟

دکتر آرش نجف بیگی

داوطلبانی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند و زندگی ورزشی منظمی دارند اغلب این سوال را مطرح می‌کند که آیا ورزش بعد از عمل بینی خطرناک است؟ و اینکه چه زمانی می‌توانند به فعالیت‌های عادی ورزشی خود بازگردند؟ در حالی که برخی از بیماران ورزشکار حرفه‌ای هستند، برخی از مشاغل سخت نیز دست کمی از ورزش‌های سنگین ندارند. چنین بیمارانی ناگزیر می‌خواهند بدانند که چگونه سبک زندگی آن‌ها پس از جراحی بینی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و چه زمانی می‌توانند به فعالیت‌های خود برگردند.

قبل از هر چیز باید توجه داشت که موفقیت عمل جراحی بینی تنها به روش انجام شده بستگی ندارد. اگرچه جراحی زیبایی بینی که توسط جراح متخصص انجام می‌شود شانس موفقیت بالایی دارد، اما برخی از عوامل وجود دارد که بیماران باید برای روند بهبودی آسان به آن توجه کنند.

برای پاسخ به این سوال که چه زمانی افراد می‌توانند ورزش را شروع کنند، ابتدا باید بدانیم که بیمار چه نوع ورزشی و چند وقت یکبار انجام می‌دهد. در این مقاله به طور مفصل در مورد ورزش‌های گوناگون و زمان مناسب برای انجام آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

آیا بعد از عمل بینی میتوان ورزش کرد؟

ممکن است در روزهای اول به دلیل بیهوشی و ضربه‌های ناشی از جراحی، شکایاتی مانند خستگی، ضعف و سرگیجه در فرد مشاهده شود. بنابراین توصیه می‌شود در روزهای اول، ورزش بعد از عمل بینی را ترک کنید و تا حد امکان استراحت کنید. حتی در فعالیت‌های روزانه برای ۱۰ روز اول بعد از زیبایی بینی، استراحت بدون انجام کارهای بسیار سنگین، دوره نقاهت را راحت‌تر می‌کند.

در این دوران انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش توصیه نمی‌شود. بینی شما در روزهای ابتدایی حالت ناپایداری دارد و کوچکترین ضربه‌ای ممکن است نتایج عمل شما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل لازم است که در چند روز نخست هیچ ورزش یا فعالیت سنگینی نداشته باشید.

عواقب ورزش بعد از جراحی بینی

بیمارانی که علی‌رغم توصیه‌های جراح بینی خود بدون طی کردن دوره نقاهت عمل بینی به ورزش کردن بعد از عمل بینی ادامه می‌دهند، با خطرات زیادی روبرو هستند. برخی از این عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

 • بدن فرصت و انرژی کافی برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده نخواهد داشت.
 • التهاب‌ها می‌توانند روند بهبودی را بدتر و مختل کنند که بر نتیجه مطلوب تاثیر می‌گذارد.
 • حرکات مکرر پرتحرک و استرس آور ناشی از فعالیت بدنی بی تاثیر در بهبودی نیست و می‌تواند آن را به تعویق بیندازد.
 • ناهنجاری‌هایی در لبه‌های زخم‌ها مشاهده می‌شود و در جدی‌ترین موارد، باز شدن مجدد جای زخم و سپس نیاز به جراحی اورژانسی پیدا می‌شود.

چند وقت بعد از عمل بینی می‌توان ورزش کرد؟

بیان کردیم که لازم است برای مدت طولانی از تمرینات سنگین دوری کنید؛ اما در مورد فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن و شنا چطور؟ باید گفت زمان لازم برای پرهیز از ورزش بعد از عمل بینی با توجه به نوع ورزش و شدت آن متغیر خواهد بود. بعضی رفتارهای کم تحرک، بدون ضربه و استرس می‌توانند چند روز پس از عمل آغاز شوند و کم کم با بهبود کاملتر، بر زمان و شدت آن‌ها افزوده شود.

اما بعضی ورزش‌های سنگین‌تر که تحرک و فشار بیشتری وارد می‌کنند نیازمند زمان بیشتری هستند. برای بعضی ورزش‌ها ممکن است دو هفته تا یک ماه کافی باشد، درحالی که بعضی ورزش‌ها به چند ماه استراحت نیاز دارند. در ادامه مقاله به شرح بیشتر هر دسته از ورزش‌ها می‌پردازیم.

پیاده روی بعد از عمل بینی

پیاده‌روی با سرعت کم و بیش از یک یا دو کیلومتر از روز سوم بعد از عمل قابل انجام است. در واقع، پیاده‌روی سبک در طول دوره نقاهت توسط پزشکان توصیه می‌شود و می‌تواند به بهبود سریع‌تر کمک کند؛ زیرا به رفع سریع تورم در بدن کمک خواهد کرد. با این حال، برای پیاده روی سریع، خسته کننده و طولانی بیش از چند کیلومتر باید حداقل ۳ تا ۴ هفته صبر کرد.

دویدن بعد از عمل بینی

شروع دویدن آرام حدود ۴ هفته پس از عمل اشکالی ندارد. اما اگر به دنبال دویدن سریع هستید، باید برنامه‌های خود را به مدت ۶ تا ۸ هفته به تعویق بیندازید.

نباید فراموش کنید که بینی شما در برابر ضربه بعد از جراحی بینی آسیب پذیر است و ورزش بعد از عمل بینی در صورت عدم احتیاط می‌تواند آسیب‌زا باشد. لذا برای مدتی صبور باشید و سپس ورزش‌های سنگین‌تر را آغاز کنید. شما باید به مدت ۲ ماه از ورزش‌هایی که خطر ضربه را به همراه دارند دوری کنید.

تردمیل بعد از عمل بینی

استفاده از تردمیل نیز مثل دویدن در فضای آزاد است. برای دویدن آرام استراحت ۴ هفته‌ای کافی است. اما برای دویدن طولانی مدت که به نفس زدن بیفتید و عرق از بدن شما جاری شود لازم است که بین ۶ تا ۸ هفته استراحت کنید. توصیه می‌شود که روند ورزشی خود را به تدریج افزایش دهید و سرعت آن را با توجه به توانایی خود کنترل کنید.

آیا وزنه زدن بعد از عمل بینی خطرناک است؟

اگر به وزنه برداری و ورزش‌های بدن‌سازی علاقه دارید، باید ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی خود صبر کنید. سپس می‌توانید با سرعت و فشار کم شروع کنید و اگر فشاری احساس نکردید ادامه دهید. مهمترین نکته بعد از جراحی بینی در این ورزش یا ورزش‌های مشابه این است که وزنه‌ها به هیچ وجه روی بینی نیفتد. این می‌تواند باعث آسیب جدی شود.

جدای از رشته‌های ورزشی ذکر شده در بالا، ورزش‌هایی مثل دو و میدانی، تیراندازی، اسکیت، سوارکاری، بیسبال، بیلیارد، بدمینتون، دوچرخه سواری، بولینگ، کوهنوردی، شمشیربازی، هندبال، ژیمناستیک و بسیاری از ورزش‌های دیگر موجود است. تنها چیزی که نیاز به توجه دارد این است که صبور باشید و به طور متوسط ​​۶ تا ۸ هفته بعد از جراحی بینی خود صبر کنید.

در شاخه‌های ورزشی احتمال ضربه و افتادن زیاد است. افرادی که به ورزش بعد از عمل بینی علاقه دارند باید نسبت به سایر افراد مراقبت و توجه بیشتری داشته باشند. در نتیجه زمانی که توجه و مراقبت‌های لازم انجام شود، هیچ گونه ناراحتی یا ترسی از انجام جراحی زیبایی بینی وجود ندارد.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

سونا، سولاریوم و ورزش‌های در معرض آفتاب

رعایت دستورات پزشک و اجتناب از تابش مستقیم نور خورشید به مدت حداقل سه ماه و ترجیحا شش ماه ضروری است. قرار گرفتن بینی در معرض نور خورشید در چند هفته اول نه تنها باعث تورم یا خونریزی دردناک می‌شود، بلکه روند بهبودی بینی را نیز مختل می‌کند. اشعه ماوراء بنفش می‌تواند جای زخم را تیره کند. بنابراین اسکارها بیشتر قابل مشاهده خواهند بود. این وضعیت دیگر قابل برگشت نیست. حتی زمانی که رنگ برنزه روی بقیه پوست مدت‌هاست محو شده است، جای زخم تیره باقی می‌ماند.

اگر بینی خود را در تابستان عمل می‌کنید، باید مطمئن شوید که بینی شما به اندازه کافی محافظت می‌شود. تا جای امکان ورزش در معرض آفتاب را عقب بیندازید و اگر هم خواستید ورزش کنید کلاهی که روی بینی شما سایه می‌اندازد و استفاده از کرم ضد آفتاب الزامی است.

نه تنها باید از تابش مستقیم نور خورشید اجتناب شود، گرما نیز همچنین روند بهبودی را کند می‌کند. بنابراین بیمار باید به مدت ۶ ماه از رفتن به سونا خودداری کند. به محض اینکه بیمار متوجه تورم ناشی از گرما شد باید جای خنک تری پیدا کند و بینی خود را نیز خنک کند. خطر دیگری که ناشی از حضور در استخر یا سونا است، میکروب‌های مقاومی هستند که می‌توانند باعث التهاب بینی شوند.

نکات مهم هنگام ورزش بعد از عمل بینی

 • پیاده‌روی تنها ورزشی است که برای ترمیم بافت بینی مفید نیز هست. از روز سوم پیاده روی آرام را شروع کنید.
 • در صورتی که انجام ورزش برای شما ضرورتی ندارد در انجام آن عجله نکنید.
 • ضربه به بینی در حین ورزش می‌تواند عوارض بدی به همراه داشته باشد.
 • از ورزش‌هایی مثل کشتی، فوتبال، تکواندو و… که احتمال ضربه خیلی بالا است تا چند ماه دوری کنید.
 • در حین ورزش آب بنوشید تا بدن شما هیدراته بماند.
 • عرق کردن در روزهای ابتدایی می‌تواند برای شما مضر باشد.
 • بعد از جراحی بینی می‌توان سرعت انجام ورزش‌های ماهانه را افزایش داد. پس از جراحی بینی، برای انجام ورزش، باید به نواحی باز (بدون آفتاب سوزان) نسبت به نواحی بسته ترجیح داده شود. از آنجایی که تنفس پس از جراحی بینی به دلیل گرفتگی با مشکل مواجه خواهد شد، بهتر است ورزش در هوای آزاد و معتدل را ترجیح دهید.

مقاله انتخاب نوع بیهوشی برای جراحی بینی را ازدست ندهید.

حرف آخر

بعد از عمل بینی لازم است که به اندازه کافی استراحت کنید تا بافت‌های آسیب‌دیده طی عمل جراحی ترمیم شوند و بینی شما شکل تازه خود را پیدا کند. افرادی که به طور حرفه‌ای ورزش می‌کنند از این بابت نگرانی دارند که تحرکات ورزشی آن‌ها موجب اختلال در فرایند بهبود آن‌ها شود. باید گفت در روزهای ابتدایی باید به طور کامل از هرگونه فعالیت ورزشی دوری کرد و پس از آن از روز سوم می‌توان با پیاده‌روی تحرکات را آغاز کرد.

در روز‌های بعد می‌توانید پیاده‌روی‌های سریع‌تر داشته باشید. اما برای طی مسافت کیلومتری لازم است که زمان بیشتری بگذرد. بعد از ۴ هفته می‌توانید دویدن آرام را آغاز کنید اما برای دویدن سریع باید ۶ تا ۸ هفته صبر کنید. ورزش‌های سنگین‌تر مثل وزنه زدن نیز حداقل به ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز دارند. ورزش‌هایی مثل کشتی، فوتبال، تکواندو و سایر ورزش‌هایی که احتمال ضربه به بینی بالا است نیز باید به مدت چند ماه کنار گذاشته شوند. در روزهای ابتدایی از قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز خودداری شود. در این مقاله به شرح کامل چگونگی ورزش بعد از عمل بینی پرداختیم. برای راهنمایی بیشتر سایر مقالات ما را مطالعه نمایید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر