1. خانه
 2. /
 3. جراحی زیبایی اندام
 4. /
 5. پیکرتراشی با واترجت یا لیپوساکشن با کمک آب چیست؟

پیکرتراشی با واترجت یا لیپوساکشن با کمک آب چیست؟

دکتر آرش نجف بیگی

پیکرتراشی با واترجت

بادی جت چیست؟ بادی جت شکم چگونه است؟ آیا تاکنون اسم روش لاغری با بادی جت برای حذف چربی‌های اضافه بدن را شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید که جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت به عنوان یکی از بهترین روش‌های جراحی لاغری درنظر گرفته می‌شود؟ پیکرتراشی با واترجت که به نام های “لیپوساکشن با کمک آب” و “لیپوساکشن آب” نیز شناخته می‌شود، یکی از روش‌های نوین جراحی پیکر تراشی است که برای داشتن بدنی خوش‌اندام و البته سالم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه که لیپوماتیک با دستگاه واترجت، نسخه پیشرفته لیپوساکشن است، اما تفاوت‌های اصلی نیز با آن دارد.

در ادامه، این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد این روش جراحی لاغری کسب کنید.

در ویدیو زیر دکتر نجف بیگی به معرفی دستگاه های پیکر تراشی و روش های انتقال چربی می پردازند :

معرفی روش پیکرتراشی با واترجت

بادی جت چیست؟ پیکرتراشی با واترجت یا همان لاغری با بادی جت مانند عمل لیپوماتیک حالت پیشرفته‌ای از لیپوساکشن است که با فشار آب کار می‌کند. به عبارت دیگر، در این متد درمانی برای خروج چربی‌های اضافه از بدن، آب با فشار بالا استفاده می‌شود. بنابراین، سلول‌های چربی در این روش آسیب ندیده و قابل استفاده مجدد هستند. این روش جراحی به دلیل غیر تهاجمی بودنش توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت چگونه انجام می‌شود؟

در روش لیپوساکشن با کمک آب، برای کندن سلول‌های چربی از جای خود از فشار آب زیاد استفاده می‌شود. در این روش، آب، با فشار زیاد وارد بدن شده و به سرعت خارج می‌شود. در نتیجه، سلولهای چربی جدا شده و از طریق یک لوله از بدن خارج می‌شود. برای وارد کردن لوله به بدن چند برش کوچک ایجاد شده که بعد از چند روز التیام می‌یابند.

تفاوت بادی جت و لیپوساکشن چیست؟

 • همانطور که گفته شد، لیپوماتیک با دستگاه واترجت حالت پیشرفته‌ای از لیپوساکشن است. در روش لیپوساکشن از یک دستگاه مکنده برای کندن چربی‌ها استفاده می‌شود که به دلیل پایین بودن کیفیت سلول‌های چربی خارج‌شده، امکان استفاده مجدد از آنها وجود ندارد.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی این دو روش، کاهش میزان تورم، التهاب، قرمزی و درد است. در روش لیپوساکشن آب، به دلیل اینکه نیاز به بیهوشی کامل نیست و سرپایی انجام می‌شود، عوارض بعد از عمل بسیار کم است. به طوری که فرد می‌تواند بعد از چند روز به انجام فعالیت‌های روزانه‌اش بازگردد.
 • با توجه به اینکه دستگاه واتر جت برای لاغری، حالت پیشرفته‌ای از لیپوساکشن است، در مدت زمان کمتری، میزان بیشتری چربی از بدن خارج می‌شود.
 • آسیب‌هایی که به بدن در روش پیکرتراشی با واترجت وارد می‌شود، بسیار کمتر از لیپوساکشن است.

لیپوساکشن بادی جت با لیپوساکشن لیزری چه تفاوتی دارد؟

لیپوساکشن لیزری یکی دیگر از روش‌های لاغری است که برای نواحی با چربی کم استفاده می‌شود. البته یکی دیگر از کاربردهای این روش، سفت کردن پوست هم هست. در حالی که لیپوساکشن با کمک آب این قابلیت‌ها را ندارد. به همین خاطر است که برخی از پزشکان از این دو روش باهم استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای اصلی روش پیکرتراشی با واترجت استفاده از چربی خارج شده برای سایر قسمت‌های بدن است.

آیا از چربی خارج شده لیپوساکشن با کمک آب می‌توان برای تزریق به قسمت‌های دیگر استفاده کرد؟

یکی از مزایای اصلی روش لیپوساکشن آب استفاده از چربی خارج شده برای سایر قسمت‌های بدن است. در لاغری با واترجت با توجه به اینکه هیچ مایعی به بدن تزریق نشده و یا سلول ها تحت تاثیر یک عملیات حرارتی قرار نگرفته‌اند، سلول ها به صورت زنده از بدن خارج می‌شوند. بنابراین، در صورتی که قصد فرم دهی به سایر قسمت‌های بدنتان را دارید، لیپوساکشن آب انتخاب مناسبی خواهد بود. اما سوال مهمی که برای شما احتمالا ایجاد شده این است که از این چربی برای انجام چه اموری می‌توان استفاده کرد؟

 • افزایش سایز سینه‌ها

یکی از روش‌های افزایش سایز سینه، روش‌ تزریق چربی است. بهترین حالت تزریق چربی زمانی است که چربی از بدن خود فرد گرفته شده و مجددا به سینه‌ها تزریق شود. علاوه بر این، از این چربی می‌توان برای تکمیل جراحی زیبایی سینه استفاده کرد. به عنوان مثال، بعد از انجام جراحی پروتز سینه با ایمپلنت‌های سیلیکونی. براساس آمار، حدود 90 درصد از چربی تزریق‌شده ماندگار خواهد بود.

 • افزایش حجم باسن

فرم‌دهی باسن یکی دیگر از جراحی‌های زیبایی است که با چربی خارج‌شده از روش پیکرتراشی با واترجت و تزریق چربی به باسن قابل انجام است.

 • جوانسازی پوست صورت

با توجه به اینکه با گذشت زمان میزان تولید کلاژن توسط پوست تا حد زیادی کاهش پیدا کرده، فرآیند ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست نیز آغاز می‌شوند. تزریق چربی روشی مناسب برای رفع شل‌شدگی پوست است؛ چرا که در این متد چربی از بین‌رفته‌ی پوست مجددا به آن بازگردانده می‌شود.

از پیکرتراشی با واترجت برای لاغری کدام قسمت‌های بدن می‌توان استفاده کرد؟

از این روش لاغری تقریبا می‌توان برای تمام قسمت‌های بدن استفاده کرد. مناطقی که اغلب با این روش لاغر می‌شوند، عبارت هستند از: شکم، ران، بازو، غبغب، باسن و … . البته با توجه به اینکه سرعت انجام عمل در این روش غیر تهاجمی، زیاد است، معمولا بیماران چند قسمت از بدن خود را همزمان لاغر می‌کند.

بعد از پیکرتراشی با واترجت مراقبت های خاصی مور نیاز نیست

چه کسانی کاندیدای مناسب برای پیکرتراشی با واترجت هستند؟

به طور کلی، افرادی کاندیدای مناسب این جراحی هستند که سلامت عمومی خوبی داشته و بیشتر از 11 کیلوگرم اضافه وزن ندارند. این دسته از افراد معمولا کسانی هستند که دارای چربی موضعی و مقاوم به ورزش هستند. اگر می‌خواهید بدانید که این روش برای شما مناسب هست یا نه، بهتر است با بهترین دکتر پیکر تراشی صحبت کنید.

مراقبت‌های لازم بعد از لیپوساکشن با کمک آب

با توجه به اینکه لیپوساکشن با کمک آب یک روش غیر تهاجمی است و به نسبت سایر روشها آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند، دستورالعمل خاصی برای بعد از جراحی وجود ندارد. البته در صورتی که بیمار احساس درد در ناحیه تحت درمان داشته باشد، احتمالا پزشک چند مسکن تجویز می‌کند. اما دو نکته مهمی که به عنوان مراقبت‌های همیشگی بعد از لاغری با واترجت باید به خاطر داشته باشید، رعایت یک رژیم غذایی سالم و ورزش است؛ چرا که تنها در صورت رعایت این دو مورد از نتیجه جراحی خود در دراز مدت راضی خواهید بود.

جلوگیری از افتادگی پوست بعد از انجام بادی جت

با توجه به اینکه در روش لیپوساکشن با کمک آب چربی‌های اضافه از میان بافتها و زیر پوست خارج می‌شوند، احتمال افتادگی پوست بعد از انجام عمل وجود دارد. اما برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان از یک شکم‌بند و گن استفاده کرد. معمولا مدت زمانی که باید از گن استفاده کنید، چیزی حدود 4 هفته است که البته زمان دقیق آن توسط پزشکتان تعیین خواهد شد.

چه نتیجه‌ای از لیپوساکشن واتر جت می‎‌توان  کسب کرد؟

 • کاهش وزن (به دلیل خروج چربی‌های اضافی)
 • بدنی صاف و هموار (چرا که چربی‌ها به صورت یکنواخت از بدن خارج شده و زیر پوست گلوله گلوله نمی‌شوند.)
برای پیکرتراشی با واترجت به یک جلسه درمان نیاز است

به چند جلسه جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت نیاز است؟

خبر خوب برای شما عزیزان این است که برای کسب نتیجه مطلوب از این روش، تنها به یک جلسه درمان نیاز است. البته در صورتی که میزان چربی‌هایی که باید خارج شوند، زیاد بوده و خارج کردن همه آنها در 1 جلسه برای بیمار خطر داشته باشد، احتمالا این عمل در چند جلسه انجام خواهد شد. مدت زمانی که برای 1 جلسه جراحی لاغری با واترجت نیاز می‌شود، معمولا بین 3 الی 5 ساعت خواهد بود.

جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت چه مدت دوام دارد؟

یکی از سوالات رایج میان افرادی که به دنبال لاغری هستند، این است که ماندگاری این روش تا چه مدت است. اگر حاضر به استفاده از یک رژیم غذایی و ورزشی منظم نباشید، فرقی نمی‌کند که شما از کدام روش پیکرتراشی استفاد کنید یا نه؛ چرا که در تمامی روش‌ها، تنها چربی اضافه از بدنتان خارج می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید برای همیشه اندامی زیبا داشته باشید، باید علاوه بر جراحی، یک رژیم مناسب داشته باشید تا نتیجه این جراحی همیشگی باشد.

مزایای انجام پیکرتراشی با واترجت چیست؟

 • مناسب برای افرادی که قصد دارند مقدار کمی چربی از بدن خارج کنند. (چیزی حدود 11 کیلوگرم از کل بدن)
 • مناسب برای افرادی که برنامه ورزشی و غذایی منظمی داشته، اما هنوز مقدار چربی موردنظرشان را نسوزانده‌اند.
 • از بین بردن کامل سلولهای چربی (تنها در صورتی که بیشتر از 22 کیلو وزن اضافه کنید، سلولهای چربی مجددا پیدا می‌شوند. میزان چربی اضافه شده به صورت یکنواخت در سراسر بدن توزیع می‌شوند.)
 • عدم نیاز به طی کردن دوره ریکاوری طولانی (بسته به منطقه تحت درمان و میزان چربی استخراج‌شده، دوره ریکاوری پیکرتراشی با واترجت حدود 2 الی 5 روز خواهد بود.)
 • حداقل میزان تورم و کبودی (به دلیل غیر تهاجمی بودن روش، کبودی ناچیز بعد از عمل وجود خواهد داشت.)
 • عدم آسیب رسانی به پوست (سلولهای چربی بدون ایجاد آسیب به پوست از لایه‌های زیرین خارج می‌شوند.)
 • استفاده از بی حسی موضعی (در پیکرتراشی با واترجت نیازی به بیهوشی کلی نیست.)
 • ماندگاری طولانی مدت به نسبت سایر روش‌ها
 • امکان استفاده از چربی‌های خارج‌شده برای تزریق به سایر قسمت‌های بدن

عوارض پیکرتراشی با واترجت

 • ابتلا به عفونت
 • از دست رفتن آب بدن
 • آسیب رساندن به بافت
 • افزایش سلولیت یا تجمع چربی
 • از دست دادن خون

هزینه پیکرتراشی با واترجت چقدر است؟

هزینه‌ای که برای انجام این عمل می‌پردازید، بسته به ناحیه تحت درمان و میزان چربی که از بدن خارج می‌شود، متفاوت است. بنابراین، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌ها بهتر است در یک جلسه مشاوره پزشکی شرکت کنید.

برخی از سوالات متداول را در ادامه بخوانید.

معایب بادی جت چیست؟

هر عمل زیبایی یا درمانی، دارای مزایا و معایب خاصی است که اطلاع از آن برای تمامی افراد کاندید عمل ضروری است. معایب بادی جت نیز بسیار اندک است. اما هر فرد متقاضی برای انجام پیکرتراشی با واترجت، باید معایب یا عوارض آن را مطلع باشد.

توجه داشته باشید که بسیاری از معایب عمل، با انتخاب پزشک متخصص و آگاه در آن زمینه به صفر می‌رسد. نکته مهم دیگر، اطلاع از مراقبت‌های قبل و بعد از عمل پیکرتراشی با واترجت است که می‌تواند ریسک بروز معایب یا عوارض را به کم‌ترین حد ممکن برساند. در ادامه به معایب بادی جت اشاره می‌کنیم.

 1. نکروز بافت پوست یا ایجاد بافت پوست مرده در بدن پس از عمل بادی جت یکی از عوارض نسبتا نادری است که به‌دلیل عدم دقت پزشک، عدم مراقبت کافی فرد کاندید جراحی و همچنین وجود بیماری‌های خاص در فرد متقاضی جراحی ایجاد می‌شود.
 2. بروز عفونت یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بعد از بادی جت اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا به دلیل عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی در زمان عمل یا بعد از آن پدیدار می‌شود. گاهی نیز عدم مصرف به موقع داروهای آنتی بیوتیک و تجویز شده توسط پزشک؛ ریسک این مشکلات را افزایش می‌دهد.
 3. ریسک آسیب به بافت‌های مجاور معمولا در تمامی عمل‌های جراحی وجود دارد. پزشکان بی‌تجربه و غیرمتخصص به‌دلیل عدم دارا بودن تجربه در این زمینه و اکتفا به دید مستقیم، می‌توانند بروز این مشکلات را دامن بزنند.
 4. تجمع آب در ریه‌ها یکی از عوارض خطرناکی است که معمولا زمانی ایجاد می‌گردد که پزشک بدون توجه به میزان آب کافی برای انجام عمل، آب بیش از اندازه‌ای را وارد می‌کند و این آب اضافی در ریه‌ها تجمع می‌کند. چنین رویدادی معمولا مشکلات متعدد تنفسی و عفونی را در فرد ایجاد می‌کند و گاهی می‌تواند منجر به اتفاقات جبران ناپذیری شود.
 5. جمع شدن خون در بدن یا هماتوم یکی از عوارضی است که معمولا در اکثر عمل‌های جراحی شایع است. هرچند در مواقعی که پزشک با ظرافت و دقت کافی عمل پیکرتراشی را انجام داده باشد، هماتوم کم‌تر به چشم می‌خورد.
 6. ایجاد ناهمواری در سطح پوست یکی از مشکلاتی است که بعد از پیکرتراشی با واترجت توسط پزشک غیرمتخصص و بی‌تجربه ایجاد می‌شود. اگر پزشک در زمان پیکرتراشی سطح پوست را دچار آسیب کند و چربی یا بافت زیر پوست را ازبین ببرد، ناهمواری در سطح پوست ایجاد می‌شود. پس می‌توان گفت که پیکرتراشی توسط افراد بدون تخصص و تجربه در این زمینه ریسک بالایی دارد و احتمال بروز عوارض عمل را افزایش می‌دهد.
 7. احتمال افتادگی پوست نیز یکی از معایب این عمل جراحی محسوب می‌شود. هرچند اکثر پزشکان باتجربه در جلسه مشاوره این موضوع را بررسی می‌کنند و اگر خاصیت کشسانی پوست مراجعه کننده مناسب نباشد، انجام این عمل را توصیه نمی‌کنند.

روند بهبود پس از پیکرتراشی با واترجت

یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین پارامترها در تصمیم گیری افراد و انتخاب آن‌ها، روند بهبود بعد از پیکرتراشی با واترجت است. طولانی بودن دوران نقاهت و سخت بودن آن موجب می‌شود تا فرد هیچ علاقه‌ای به انجام آن نداشته باشد و نگران دوران بعد از عمل باشد. خوشبختانه بهبودی بعد از پیکرتراشی با واترجب بسیار آسان است.

معمولا اکثر افراد تجربه درد چندانی بعد از این عمل ندارند؛ چرا که پیکرتراشی با واترجت یک عمل غیرتهاجمی محسوب می‌شود که آسیب چندانی به بدن وارد نمی‌کند. اکثر افراد بعد از این عمل حدود دو روز استراحت نیاز دارند و بعد از آن می‌توانند فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرند. اندکی کبودی بعد از این جراحی کاملا طبیعی است که معمولا حدود دو الی سه هفته بعد از عمل کاملا بهبود پیدا می‌کند.

مطالعه مقاله لاغری با دستگاه اولترازد از دست ندهید.

آیا نتیجه پیکرتراشی با واترجت آنی است؟

بسیاری از افراد ذوق زیادی جهت مشاهده نتیجه عمل دارند. دیدن اثربخشی هر عمل زیبایی، بخش مهم بعد از عمل را تشکیل می‌دهد. اکثر افراد علاقه‌ دارند تا خیلی زود تاثیر عمل و هزینه صرف شده بابت آن را مشاهده کنند.

نتیجه پیکرتراشی با واتر جت بسیار آنی قابل ملاحظه است. معمولا یک الی دو هفته پس از عمل می‌توان نتایج رضایت‌بخشی از آن مشاهده کرد. آسیب کم تر به بافت پوست موجب پدید آمدن کبودی‌های کم‌تر در سطح بدن می‌شود و همین موضوع بهبودی سریع را ایجاد خواهد کرد.

برای پیکرتراشی با واترجت چند جلسه مراجعه کافی است؟

اطلاع از تعداد جلساتی که فرد برای دنبال کردن روند درمان باید در محل کلینیک یا بیمارستان حضور پیدا کند، سوال پر تکراری است که باید پاسخ آن را بدانید. معمولا در شرایط عادی تنها یک جلسه برای پیکرتراشی با واترجت کافی است و پزشک در همان یک جلسه تغییرات موردنظر مراجعه کننده را اعمال می‌کند.

چون نتیجه این عمل دائمی است، در اکثر موارد نیازی به مراجعه مجدد وجود ندارد. تنها در مواردی جلسه دوم لحاظ می‌گردد که حجم چربی در نظر پزشک بالا باشد و برداشتن آن در یک جلسه امکان پذیر نباشد. در چنین شرایطی پزشک توصیه می‌کند که برای دومین بار نیز جهت انجام پیکرتراشی با واترجت مراجعه کنید.

چگونه بهترین نتیجه را از پیکرتراشی با واترجت ببینید؟

معمولا مهم‌ترین دغدغه افرادی که طرفدار جراحی زیبایی و لاغری هستند، دستیابی به بهترین نتیجه از عمل جراحی است. تنها زمانی می‌توان نتیجه عمل را تضمین کرد که فرد با توجه به اصولی خاص نسبت به انجام عمل تصمیم گیری کرده باشد. برای مشاهده بهترین نتیجه از پیکرتراشی با واترجت، باید حتما تحقیق کافی انجام دهید تا پزشک متخصص و باتجربه‌ای را انتخاب کنید.

درک این موضوع به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم گیری را انجام دهید. اطلاع از مراقبت‌های قبل و بعد از عمل نیز کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را از عمل مشاهده کنید. پس سعی کنید در جلسه مشاوره ارزیابی دقیقی از پزشک داشته باشید و نتایج عمل‌های واقعی را مشاهده کنید. شناخت پزشک و انتخاب هوشمندانه یک پزشک متخصص و باتجربه می‌تواند نتیجه عمل را تا حد زیادی تضمین کند.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر