1. خانه
  2. /
  3. جراحی صورت
  4. /
  5. عمل زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)
  6. /
  7. همه چیز درباره جراحی پلک با بی حسی

همه چیز درباره جراحی پلک با بی حسی

دکتر آرش نجف بیگی

جراحی پلک با بی حسی

افتادگی پلک چشم نه تنها بر زیبایی ظاهری صورت تاثیر گذار است، بلکه می‌تواند بینایی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. دلایل مختلفی موجب بروز مشکلاتی مثل افتادگی پلک می‌شود. به عنوان مثال، افزایش سن و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست ممکن است میزان تولید کلاژن در بدن را کاهش داده و به مرور زمان باعث ایجاد پلک‌های افتاده شود. برخی از افراد به صورت ژنتیکی این موضوع را تجربه می‌کنند.

در برخی از موارد، سکته مغزی و سرطان موجب تغییر ظاهر پلک می‌شود. در تمامی این موارد، بهترین راه حل استفاده از جراحی بلفاروپلاستی است. این جراحی به شکل کاملاً طبیعی افتادگی پلک را از بین برده و ظاهری جذاب و شاداب برای شخص ایجاد می‌کند. اگرچه می‌توان از روش‌های دیگر مثل تزریق ژل و یا مواردی مانند این برای رفع افتادگی پلک استفاده کرد، اما هیچ کدام از آن‌ها نتایجی مانند جراحی بلفاروپلاستی ندارند.

با این حال، نگرانی و ترس بسیاری از افراد درباره تزریق ماده بیهوشی باعث می‌شود که برای جراحی بلفاروپلاستی اقدام نکنند. این دسته از افراد باید بدانند که عمل جراحی پلک با کمک ماده بی حسی نیز امکان پذیر است که در ادامه این مقاله به طور کامل درباره آن توضیح داده خواهد شد.

 بلفاروپلاستی چیست؟ 

بلفاروپلاستی یکی از روش‌های رایج برای از بین بردن افتادگی پلک و برداشتن چربی‌های اطراف چشم است که معمولاً با کمک جراحی انجام می‌شود. با این حال، می‌توان از روش‌های دیگر مثل پلاسما جت برای انجام بلفاروپلاستی استفاده کرد. استفاده از ماده بیهوشی هنگام عمل بلفاروپلاستی باعث می‌شود تا برخی افراد برای انجام روش‌های دیگر اقدام کنند. به همین دلیل، چند سال است که از داروی بی حسی نیز در جراحی پلک استفاده می‌شود. این جراحی برای افرادی که به علت افزایش سن احساس سنگینی در پلک‌های خود دارند کاملا مناسب است.

علاوه بر این، برخی از افراد به صورت ژنتیکی افتادگی پلک را تجربه می‌کنند و می‌تواند کاندیدای مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی باشند. این جراحی با برداشتن چربی اضافی احساس سنگینی و افتادگی پلک را کاهش می‌دهد.

جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی معمولا با اهداف زیبایی یا درمانی انجام می‌شود. به عنوان مثال، یکی از مهم‌ترین اهداف این جراحی، کاهش علائم پیری و افزایش میدان دید است. افرادی که ترس و نگرانی زیادی در رابطه با تزریق داروی بیهوشی حین جراحی دارند، می‌توانند از روش‌های دیگر مثل جراحی پلک با بی حسی استفاده کنند. بهتر است این موضوع از همان جلسه اول به پزشک یا جراح اطلاع داده شود.

گزینه های مختلف برای جراحی پلک

جراحی پلک را می‌توان با استفاده از گزینه‌های مختلف بیهوشی یا بی حسی انجام داد. در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت می‌کنیم.

  • بی حسی موضعی

جراحی پلک با بی‌حسی یکی از بهترین روش‌های شاداب ساختن چشم‌ها است که اکثر افراد آن را انتخاب می‌کنند. در این حالت، دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با عوارض داروی بیهوشی نخواهد بود. برای انجام جراحی بلفاروپلاستی با کمک بی حسی موضعی، مقداری از این ماده در نواحی اطراف چشم تزریق می‌شود.

ماده بی حسی به طور موقت عضلات اطراف چشم را بی حس می‌کند و حساسیت سلول‌های پوستی نسبت به برش یا خونریزی را کاهش می‌دهد. بعد از تزریق ماده بی حسی، پلک فوقانی در تمام طول عمل کاملا بی حس است و شخص دردی احساس نخواهد کرد. با این حال، تحمل شرایط جراحی برای بسیاری از افراد مشکل است. این دسته از افراد ترجیح می‌دهند از ماده بیهوشی برای عمل بلفاروپلاستی استفاده کنند. زیرا در این حالت نیازی به مشاهده مراحل جراحی و تحمل شرایط نخواهد بود.

  • آرام بخش

گاهی اوقات ممکن است در کنار تزریق داروی بی حسی، از آرامش بخش استفاده شود. داروی آرامبخش ممکن است به صورت خوراکی به بیمار داده شود. اما در اکثر موارد، این ماده به عروق خونی تزریق خواهد شد. از ماده آرام بخش، برای آرام کردن بیمار هنگام عمل بلفاروپلاستی استفاده می‌شود.

اضطراب و استرس زیاد شخص بر مکانیسم به داخلی بدن تاثیر می‌گذارد. در چنین شرایطی، ممکن است خونریزی پلک فوقانی متوقف نشود و شخص درد زیادی را احساس کند. البته ماده آرامبخش در دوزهای مختلف به بدن تزریق می‌شود. به عنوان مثال، دوزهای قوی‌تر این ماده باعث ایجاد یک خواب آرام یا احساس چرت زدن در بدن شخص می‌شود. با این وجود، بدن هنوز بیدار است و نسبت به محرک‌های صوتی هوشیار می‌باشد.

  • بیهوشی عمومی

استفاده از ماده بیهوشی عمومی یکی از رایج‌ترین روش‌های انجام جراحی بلفاروپلاستی است. با استفاده از ماده بیهوشی، شخص کوچک‌ترین دردی هنگام جراحی احساس نخواهد کرد. همچنین بدن فرد در حالت خواب عمیق قرار داشته و نسبت به محرک‌های اطراف خود بی تفاوت است. با این حال، بسیاری از پزشکان کشورهای توسعه یافته مثل کشورهای اروپایی معتقد هستند که بیهوشی عمومی خطر و هزینه عمل بلفاروپلاستی را افزایش می‌دهد و برای انجام جراحی‌های ساده مثل عمل بلفاروپلاستی کاملا غیر ضروری است.

همچنین ماده بیهوشی طول دوره نقاهت بلفاروپلاستی را افزایش می‌دهد که به ضرر شخص خواهد بود. با توجه به اینکه جراحی پلک به شکل سرپایی انجام می‌شود، نیازی نیست شخص عوارض و مشکلات داروی بیهوشی را تحمل کند. بسیاری از افراد بعد از به هوش آمدن عوارضی مثل سردرد و سرگیجه و حالت تهوع را تجربه می‌کنند و تا چند روز کاملا هوشیار نیستند.

جراحی بلفاروپلاستی با بی حسی چگونه انجام می‌ شود؟

برای انجام جراحی پلک با بی حسی، ابتدا یک برش بسیار کوچک در چین طبیعی پلک ایجاد می‌شود. این جراحی با اهداف مختلفی انجام خواهد شد. به عنوان مثال، ممکن است جراح قصد داشته باشد افتادگی شدید پلک را از بین ببرد یا چربی‌های اطراف چشم را بردارد. گاهی اوقات نیز هدف از انجام جراحی بلفاروپلاستی، از بین بردن پف زیر چشم است. در اغلب موارد، بخش کوچکی از عضله پلک که وظیفه بستن چشم را بر عهده دارد، برداشته می‌شود. اگر مقدار زیادی چربی اضافی در پلک فوقانی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است برای کانتور کردن پلک برش جدیدی در محل چربی‌ها ایجاد کند.

در مرحله نهایی، بخیه‌های بسیار کوچکی روی چین طبیعی پلک ایجاد می‌شود تا جای زخم قابل مشاهده نباشد. جراحی بلفاروپلاستی به طور کل حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. تزریق داروی بی حسی باعث می‌شود که نیازی به بستری شدن بعد از انجام جراحی نباشد. در نتیجه شخص می‌تواند بلافاصله بعد از اتمام عمل، کلینیک یا مرکز درمانی را ترک کند. با توجه به اینکه ماده بی‌حسی از همان ابتدا به عضلات اطراف چشم تزریق می‌شود، شخص کوچکترین درد یا ناراحتی هنگام جراحی بلفاروپلاستی احساس نخواهد کرد.

البته بروز عوارضی مثل تورم و کبودی بعد از عمل کاملاً طبیعی است. بعد از اینکه اثر ماده بی‌حسی از بین رفت، ممکن است شخص مقداری درد احساس کند. در این حالت، پزشک داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز خواهد کرد تا میزان درد را کاهش دهد. عوارض جراحی پلک با بی‌حسی طی ۷ الی ۱۴ روز به طور کامل از بین می‌رود.

برای آشنایی با بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران این مقاله را مطالعه نمایید.

مقایسه بی حسی و بیهوشی در جراحی بلفاروپلاستی

اگر یکی از متقاضیان جراحی بلفاروپلاستی هستید اما دقیقا نمی‌دانید باید از کدام روش برای عمل استفاده کنید، در ادامه یک مقایسه ساده بین ماده بی‌حسی و بیهوشی در جراحی پلک انجام خواهد شد که اطلاعات بسیار زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مقایسه میزان درد

زمانی که ماده بی‌حسی به بدن شخص تزریق می‌شود، کوچک‌ترین دردی احساس نخواهد شد. ماده بیهوشی نیز چنین حالتی را ایجاد می‌کند و فرد هیچ احساسی نسبت به محرک‌های اطراف خود نخواهد داشت. به محض به هوش آمدن و رسیدن به درجات مشخصی از هوشیاری، فرد در نواحی اطراف چشم احساس درد خواهد داشت. همچنین بعد از اینکه اثرات ماده بی‌حسی از بین می‌رود، ممکن است مقداری درد احساس شود. بنابراین، از نظر مقایسه میزان درد ماده بی‌حسی و ماده بیهوشی کوچک‌ترین تفاوتی با یکدیگر ندارند و هر دو مانع از ایجاد درد و ناراحتی هنگام جراحی بلفاروپلاستی می‌شوند.

مقایسه شرایط روحی و بدنی

بدن بعد از تزریق ماده بیهوشی به حالت خواب عمیق می‌رود. در واقع تمامی اندام‌های داخلی بدن هنگام تزریق ماده بیهوشی عملکرد خود را تغییر می‌دهند. به عنوان مثال، ضربان قلب آرام می‌شود یا ممکن است تعداد تنفس در دقیقه کاهش پیدا کند. همه این علائم در کنار یکدیگر نشان می‌دهند که شخص در خواب عمیقی قرار دارد و هیچ احساسی نسبت به اتفاقاتی که در اطراف او در جریان است نخواهد داشت.

بنابراین، حتی اگر هنگام جراحی مشکل خاصی به وقوع بپیوندد، موجب بروز احساس اضطراب و استرس در شخص نمی‌شود. در نتیجه، تا زمانی که فرد به طور کامل به هوش نیاید، از نظر شرایط روحی و بدنی واکنشی نشان نخواهد داد. اما بعد از تزریق ماده بی‌حسی، صرفاً ماهیچه‌های پلک فوقانی و اطراف چشم احساس خود را به صورت موقت از دست می‌دهند و شخص به صورت کاملا هوشیار به اتفاقات اطراف خود آگاه است. چنین مسئله‌ای ممکن است میزان اضطراب و استرس شخص را افزایش دهد. زیرا فرد به صورت دقیق تمامی مراحل جراحی را مشاهده می‌کند. کوچک‌ترین مشکلی هنگام جراحی بلفاروپلاستی، ممکن است ضربان قلب شخص را افزایش داده و باعث بروز عوارض شدیدتر شود.

مقایسه هزینه

به طور کلی، ماده بی‌حسی با هزینه کمتری نسبت به ماده بیهوشی تزریق می‌شود. با توجه به اینکه اثرات نامناسب ماده بیهوشی بسیار بیشتر از مواد بی حسی است، بنابراین تعداد زیادی از پزشکان ترجیح می‌دهند از ماده بی‌حسی برای عمل بلفاروپلاستی استفاده کنند. جدا از این مسئله، زمان دقیق به هوش آمدن بعد از عمل بلفاروپلاستی مشخص نیست. همین موضوع باعث می‌شود شخص مجبور شود هزینه جداگانه‌ای برای بستری شدن در کلینیک پرداخت کند. در حالی که در فرایند جراحی پلک با بی‌حسی، مراجعه کننده می‌تواند بلافاصله مرکز درمانی را ترک کند و نیازی به پرداخت هزینه برای بستری شدن نخواهد بود.

مقایسه هزینه بی حسی و بیهوشی در جراحی بلفاروپلاستی

طول دوره نقاهت

طول دوره نقاهت بعد از تزریق ماده بی‌حسی و بیهوشی با یکدیگر تفاوت دارد. معمولا بعد از تزریق ماده بیهوشی، بدن تا چند روز تحت تاثیر این موضوع قرار دارد و ممکن است علائم مختلفی مثل گیجی یا خواب آلودگی در شخص مشاهده شود. همین موضوع طول دوره نقاهت جراحی بلفاروپلاستی را افزایش می‌دهد. به طور کلی، جراحی پلک بین ۷ الی ۱۰ روز دوره نقاهت دارد. اما با تزریق ماده بیهوشی، ممکن است این مدت زمان به سه هفته افزایش پیدا کند. اما با تزریق ماده بی‌حسی، دوران نقاهت جراحی بلفاروپلاستی به صورت طبیعی سپری خواهد شد. زیرا ماده بی‌حسی موجب احساس سردرد، خواب آلودگی و مواردی مانند این نمیشود.

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

عوارض تزریق ماده بی حسی در عمل بلفاروپلاستی چیست؟

تزریق ماده بی‌حسی به جای ماده بیهوشی می‌تواند یک گزینه کاملاً مناسب برای کوتاه شدن دوره نقاهت و کاهش عوارض بعد از عمل بلفاروپلاستی باشد. با این حال، می‌توان عوارضی را نیز بعد از انجام این جراحی مشاهده کرد. در ادامه برخی از عوارض تزریق ماده بی‌حسی در عمل بلفاروپلاستی را برای شما بیان می‌کنیم:

یکی از عوارض تزریق ماده بی حسی در جراحی بلفاروپلاستی، حساسیت بدن شخص نسبت به این ماده است. ماده بی‌حسی در موارد بسیار نادر موجب بروز حساسیت و آلرژی در بدن افراد می‌شود. این حساسیت به شکل‌های مختلف مشاهده خواهد شد که معمولاً موقت است و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

گاهی اوقات ممکن است اثرات بی‌حسی در یکی از پلک‌ها زودتر از طرف دیگر از بین برود. در این حالت، شخص نمی‌تواند هر دو چشم خود را به صورت همزمان ببندد یا باز کند. همین موضوع باعث می‌شود تا یکی از پلک‌ها افتاده‌تر از دیگری به نظر برسد. این مشکل به مرور زمان از بین خواهد رفت و نگرانی در رابطه با آن وجود ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره جراحی پلک با بی حسی صحبت شد. جراحی بلفاروپلاستی با کمک داروی بیهوشی یا داروی بی‌حسی انجام می‌شود. گاهی اوقات نیز برای کاهش میزان اضطراب و استرس فرد از داروهای آرامبخش استفاده خواهد شد. با توجه به صلاحدید پزشک و سلیقه فرد، ممکن است از یکی از این ماده‌ها برای کاهش میزان درد هنگام جراحی استفاده شود.

افرادی که ترس زیادی در رابطه با عوارض تزریق ماده بیهوشی دارند، می‌توانند داروی بی‌حسی را انتخاب کنند. با تزریق ماده بی‌حسی، طول دوره نقاهت کاهش پیدا خواهد کرد و عوارض جراحی بلفاروپلاستی مثل کبودی یا التهاب با شدت کمتری مشاهده خواهد شد. همچنین تزریق ماده بی‌حسی هزینه کمتری نسبت به ماده بیهوشی دارد. بنابراین افرادی که می‌توانند به راحتی مراحل جراحی بلفاروپلاستی را مشاهده کنند و ترس و نگرانی در رابطه با این مسئله ندارند، کاندیدای مناسبی برای تزریق ماده بی حسی خواهند بود.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر